S)e £ekióe (Bou/Ya/nF ONGEKEND NOODWEER TREKT SPOOR VAN VERNIELING DOOR NEDERLAND NIKITA EN TITO IN FIKAARS ARMEN ISRAEL IN CONFLICT MET SYRIË MOEILIJKE REDDING VAN MIJNWERKERS TILBURG ZWAARST GETROFFEN Dienstplichtig soldaat op oefening omgekomen VAKANTIE MET POLITIEK TINTJE Klacht bij de Veiligheidsraad Moskee ingestort WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1963 53e JAARGANG No. Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dikke vrienden in Belgrado Telef. 20 935 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p.kw., Franco p;p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1,5 Schade loopt in de tienduizenden guldens Windhozen, felle slagregens en hevige onweersbuien hebben gisteren vooral in het oosten en zuidoosten van ons land een enorme schade aangericht. Tilburg, dat het zwaarste door het noodweer werd getroffen, had te lijden van een windhoos, die van het westen uit over het centrum een spoor van vernieling tok. Een minder krachtige windhoos trof Win terswijk en omgeving. Ook Apeldoorn had last van het noodweer, dat hier uit hevige onweersbuien en een wolkbreuk bestond. Omgewaaide bomen, afgeknapte televisie-antennes, afgewaaide dakpannen, kapotte ruiten en blanke straten en winkels waren de trieste balans van deze „zomerdag". Boven het oostelijke stadsdeel van Tilburg bereikte de windhoos zijn grootste zuigkracht. In vele straten knapten de bomen als rietjes af en werden de daken van de huizen ge rukt. Televisie-antennes, ruiten en daken moesten het ontgelden. Over al dwarrelden de dakpannen naar beneden. Ter hoogte van de Oister- wijkse baan veegde de storm een plantsoen kaal, terwijl aan de over zijde van de weg een dak van een flatgebouw de lucht inging. Van dit dak werd slechts een derde gedeelte teruggevonden. De rest is vermoede lijk in het water van de Piushaven terecht gekomen. Brandweer en po litie zijn geruime tijd bezig geweest hulp te verlenen, terwijl gemeente werken terstond na het voorbijtrek ken van de storm is begonnen de ontwortelde bomen uit de straten te verwijderen. Ook de eeuwenoude lindeboom op de heuvel is zwaar beschadigd. Door het noodweer wa ren slechts weinig mensen op de straat. Daaraan is het vermoedelijk te danken, dat slechts één persoon is gewond: een chauffeur van een vrachtauto, wiens wagen door de storm onverwachts op drift raakte en tegen een muur botste. De ver wondingen van de chauffeur zijn niet van ernstige aard. WINTERSWIJK Ook rond Winterswijk heeft gis termiddag tussen vijf uur en half zes een windhoos gepaard met een onweersbui vernielingen aangericht. In het naburige Brinkheume woei een drietal kippehokken in elkaar. Het spoor, dat de hoos juist buiten de bebouwde kom van Winterswijk trok, werd gemarkeerd door tiental len ontwortelde bomen. In Winters wijk zelf kwamen enkele winkel straten blank te staan en kreeg een aantal winkel- en woonhuizen wa teroverlast. APELDOORN Boven Apeldoorn en omgeving heeft eveneens een hevig onweer gewoed, dat gepaard ging met een Studeert u voor later? Spaart voor later? Dat is heel verstan dig. Maar wat doet u voor nu? U bent nu nog jong en u kunt uw jeugd niet oppotten. Le venslang zult u erop teren, maar dan moet u er nu wel van profiteren. U hebt de kans nog schoon, want juist ni) vormen wij de aardigste jonge gezelschappen. In één daarvan past u zeker. Kom dus gauw inschrijven bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Telefoon 5 20 54. wolkbreuk. Tijdens het noodweer is de bliksem ingeslagen in de boerde rij van de heer v.d. Vosse aan de Veenhuizerweg. Het vuur greep bij zonder snel om zich heen en legde het gebouwtje geheel in de as. De wolkbreuk veroorzaakte overal in Apeldoorn overstromingen. In de stad zag men talrijke winkeliers op blote voeten en met opgestroopte broekspijpen hun winkels uitdwei- len. Op vele plaatsen was het niet meer mogelijk de straat over te ste ken. Zo droegen chauffeurs van de Veluwse Autodienst op het Sophia- plein te Apeldoorn de passagiers naar de wachtkamer. Ook zij had den daarbij op sommige punten de schoenen uitgetrokken. Uit een onheilspellende groen-grijze hemel stroomde een uur lang het hemelwater met ongewone kracht en in ongekende hoeveelheden naar be neden. Verschillende Apeldoornse straten werden veranderd in snel- stromende rivieren, die de auto's noodzaakten te stoppen. Het nood weer veroorzaakte zoveel ondergelo pen kelders, sousterrains en andere laaggelegen gedeelten, dat de brand weer zeker niet voor vanavond klaar zal zijn met het leegpompen van al deze ruimten. Op enige plaatsen sloeg de bliksem in, doch persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. De riolen in Apeldoorn konden het water niet meer verwerken, zodat dit ondermeer in de Hoofdstraat di verse winkels binnendrong. In de Kanaalstraat, waar aan een weg- verbetering wordt gewerkt, zakte iemand tot aan zijn middel weg. BARNEVELD Ook boven Barneveld heeft zich gistermiddag omstreeks half vier een onweersbui ontlast, die met zwa re regenval gepaard ging. De straten veranderden daarbij in beken en in een van de voornaamste straten, de Jan van Schaffelaarstraat, stond het water een halve meter hoog. Ver scheidene winkels aan deze straat liepen onder. Voor zover bekend is geen schade aangericht. Tenslotte sloeg de bliksem in in een grote hooiberg bij de landbou wer G. J. Nieuwenhuis aan de Hall- sedijk te Brammen. De vrijwillige brandweer kon voorkomen, dat het vuur oversloeg naar het woonhuis en de garage. Bij het oefenterrein bij Havelte (in de omgeving van Steenwijkerwold) is gisteravond de dienstplichtige sol daat A. J. Thijs uit Klundert omge komen, toen het gepantserde voer tuig, waarin hij zich bevond, van de weg raakte en kantelde. Hij kwam onder de wagen terecht en was vrij wel op slag dood. In het gepantserde voertuig zaten acht soldaten van de demonstratiecompagnie van de infan- terieschool in Harderwijk. Niet ernstig gewond werd de 19- jarige dienstplichtige soldaat D. Ploeg uit Overveen, die beenwonden opliep en werd opgenomen in het diacones- senziekenhuis in Meppel. Twee an dere militairen kregen wat water binnen, omdat in de afgraving, waar het voertuig in kanteJ-det, door de overvloedige regenval een halve me ter water stond. Zij werden opgeno men in het ziekenzaaltje van de le gerplaats Steenwijkerwold. De mare chaussee stelt een onderzoek in. loofde niet, dat hot kemstopverdirag de wezenlij ke onitwapeningsvraag- stukken oplost. Het had echter wel gunstigere voorwaarden geschapen voor nieuwe stappen in de richting van de ontwapening. Stimulans. Het avondblad „Vecernje Novosti" in Belgrado schreef dinsdagavond in een hoofdartikel dat, hoewel de Sow- j et-Unie en Zuid-Slavië het in be paalde opzichten niet met elkaar eens zijn, er tussen beide lamdcm „een volkomeA gelijk inzicht" over zaken Premier Chroesjtsjov is dinsdagmiddag per vliegtuig in Belgrado aan gekomen voor een „vakantie" van twee weken in Zuid-Slavië, waar hij naar verwacht wordt belangrijke besprekingen zal voeren met president Tito. Hij jrdt vergezeld door zijn echtgenote, Nina, zijn zoon Sergei, zijn dochter Jelena en drie hoge funktionarissen van de Sowjet-Russlsche communistische partij. Waarnemers hebben uit de samenstelling van de partijdelegatie afge leid, dat de besprekingep waarschijnlijk meer van politieke dan van economische aard zullen zijn. Het valt nauwelijks aan te nemen, dat het Chinees-Russische ideologische geschil en de positie van Zuid-Slavië niet bij het overleg ter sprake zullen worden gebracht. Toespraken in Belgrado ^or^^k^SeTae^n- werking. Iji ddt verband sprak Tito chroesjtsjov en Tito een verdere In zijn welkomsttoespraak zei pre- oveir „pseudo-revolutionaire praatjes- versteviging van de betrekkingen sidient Tito, dat Zuid-Slavië met aan- kennelijk wordien verwacht en een nieuwe sti- dacht de Russische pogingen volgde doelde op de Chinese leiders. mulans tot vruchtbare samenwer- voor een actieve vreedzame coëxis- Chroesjtsjov, dde na Tito sprak, ge- king, aldus het blad. tenitie. „We zijn gelukkig dat de eer ste resultaten reeds zijn bereikt, diank zij het streven van de Sowj et- regering en de vreedzame machten in de wereld," aldus Tito. De be trekkingen tussen Zuid-Slavië en de Sowjet-Unie ontwikkelen zich in alle opzichten, zo zei hij. Ook Chroesjtsjov sprak over de goede vooruitzichten in de betrekkin gen tussen beide landen. Hij noemde zijn bezoek een bewijs van de grote vriendschap tussen beide volken. De regen blijft plensen in Nederland en maakt vooral kampeerterreinen, stranden en dergelijke tot trieste oorden. Foto: deze Engelse meisjes, die een tent bewonen op het kampeerterrein achter het Olympisch Stadion in Amsterdam, vormden een levende illustratie van het spreekwoord „water ni.ïr de zee d*i*?en'\ li)en zij op hun Nederlandso klompen dooi een - Nederlandse - plas ploeterden om in de stromende regen drink' water te halen. „Pseudo-revolutionaire praatjesmakers". President Tito heeft dinsdag op een diner in Belgrado ter ere van pre mier Chroesjtsjov verklaard, dat het kernstopverdrag een enorme stap voorwaarts is en duidelijk heeft aan getoond dat onderhandelingen de enige manier zijn om de grote we reldproblemen op te lossen. Tito leg de er verder de nadruk op, dat Zuid- Slavië en de Sowjet-Unie het eens zijn over de belangrijkste internatio nale kwesties. Alle voorwaarden voor Israëlische en Syrische strijdkrachten zijn dinsdag te land en in de lucht met elkaar slaags geweest. Dit was voor Israël aanleiding om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad te vragen. Op het sekre- tariaat-generaal van de VN. in New Vork verwacht men, dat de raad donderdag of vrijdag bijeen zal komen om de Israëlische klacht over de „Syrische agressie" te bespreken. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken noemde de toestand aan de grens met Syrië dinsdagavond „buiten gewoon ernstig en een wezenlijk gevaar voor de vrede." meer van Galilea uit het Israëlische luchtruim hadden verdreven. Vol gens deze versie was één Mig ge raakt. Het toestel had men in duik vlucht naar beneden zien komen op Syrisch gebied. Israel en Syrië maakten beide ook n.» Tevoren had Israel laten weten, een breder samenwerking tussen bei- dat zijn straaljagers van het Franse meMiing van schietpartijen in het ge- diet landen waren aanwezig, maar type „Mirage" Syrische toestellen b^ed van ®e Hoeleh-vallei. Een Sy- (Advertentie) jammer genoeg waren er mensen op van het Russische type Mig-17 by het rische militaire woordvoerder zei, v dat vijftien Israëlische pantserwagens het vuur hadden geopend op Syrische posten bij Dardara. Deze posten had den echter de aanval tot staan ge bracht. Van Israëlische zijde werd gemeld, dat Syrische posten hadden geschoten op tractors en andere voer tuigen op Israëlisch gebied. Dit vuur was beantwoord. Van slachtoffers werd geen melding gemaakt. Bij het invallen van de nacht werden de twee partijen tot een staken van het vuren bewogen, nadat eerdere pogin gen van militaire waarnemers van de VN niet tot resultaat hadden ge leid. Het Israëlische kabinet nam het besluit om Syrië voor de Veiligheids raad aan te klagen, nadat het in een spoedvergadering bijeen was geko men om te spreken over een incident, waarbij Syrische militairen twee jon ge Israëliërs bij een nachtelijke aan val hadden gedood. Het Israëlische besluit wordt door waarnemers in Tel Aviv gezien als een aanwijzing, dat premier Levi Esjkol eerst aüe vreedzame middelen te baat wil nemen om een einde te maken aan het conflict. De moeilijk heden aan de Israelisch-Syrische grens wérden acuut, toen op 13 juli een boot met 3 Israëliërs en drie Bel gen op het meer van Galilea door Syrische militairen werd aangehou den, hoewel het meer geheel onder Israëlische souvereiniteit valt. De dirie Belga.i werden spoedig vrijgelaten, maar de Israëlische bur gers worden nog gevangen gehouden. Nadien werden herhaaldelijk Israëli sche landbouwers in de Hoeleh-val- lei van Syrische zijde beschoten. Het zal de 199ste maal zijn dat de Veiligheidsraad zich met de Palestijn se kwestie bezig houdt. De vorige maal was dat in april en mei van het vorige jaar, toen ook gesproken werd over de incidenten aan de grens tus sen Israel en Syrië. Ook Syrië heeft om een spoedbij eenkomst van de Veiligheidsraad ver zocht In een officieel communiqué, dat te Damascus werd uitgegeven na een bijeenkomst van de Syrische na tionale revolutionaire raad, worden die Israëliërs beschuldigd van agres- Honderdtien personen zijn dinsdag avond om het leven gekomen toen moskee in Yeotmal, op 135 kilomete ten zuidwesten vain Nagpoer in Indii instortte. 92 Lijken werden uit he puin van de moskee gehaald. Acht tien mensen stierven op weg naar he ziekenhuis. Er zijn 68 ernstig gewon den. Van de driehonderd mensen, di tijdens de instorting in de moske waren, zijn er honderd ongedeerd o met lichte verwondingen ontkomer ZOEKT U EEN uOUD.N AhM8A.N0 OF COLLIER voor 70 en 100 of 300 en 800. Juwelier v. d. WATER, Haar lemmerstraat 207, heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. (Advertentie] Een reddingsploeg, die te Hazleton, Pennsylvania drie op honderd meter diepte ingesloten mijnwerkers tracht te bereiken, heeft woensdag haar po gingen moeten onderbreken. De mannen waren in een mijn in Hazle ton in de Amerikaanse staat Pennyl- vania bezig een gat te boren, waar door twee mijnwerkers, die sinds vo rige week dinsdag door een instor ting opgesloten zitten, omhoog ge haald zouden worden. Men moest het boren echter staken, omdat er gevaar bestond voor een nieuwe instorting. David Fellin en Henry Throne, die samen in één ruimte zijn opgesloten, w gescheiden van hun gewonde kame- Premier Chroesjtsjov is met zijn dochter Elena in Belgrado aangekomen voor een korte vakantie m Joego- raad Louis Bove meidden dat het slavië. We zien hem hier met zijn gastheer, president Tito, bij het inspekteren van de erewacht op het vlieg- plafond van hun gang ging scheu- veld van Belgrado. ren. De redders zullen zo spoedig mo gelijk beginnen met het boren van een ander gat. Men hoopt dat dit gunstiger zal liggen, zodat de tril lingen van de machtige boren geen nieuwe gevaren zullen veroorzaken. Intussen is contact gemaakt met Bove, van wie men bijna veertig uur niets had vernomen. Hij is verzwakt door zijn verwondingen en gebrek aan voedsel. Hij kan alleen water, drinken van een ondergronds stroompje. De andere mannen had den voedsel, medicijnen en tabak ge kregen door een smal gat, dat al eer der was geboord en waardoor men ook een microfoon had neergelaten. Hoewel Fellin en Throne het redelijk goed maken, klagen zij over de kou die in de mijngang heerst Dit nummer bestaat nit 10 pagina' Nieuwe depressie De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een randstoring van een depressi boven de Noordzee, die gisteren i ons land op de meeste plaatsen rege: en ook enkele zware buien verooi zaakte, is de afgelopen nacht naa Zuid-Zweden getrokken. Achter d storing bleef het buiig, zodat er sta tions in een etmaal meer dan 50 r regen rapporteerden. Intussen is or geveer 1000 km ten westen van lei land een nieuwe aktieve Oceaande pressie aangekomen, die, wanneer h z'n snelheid behoudt, morgenochten boven Engeland aankomt. Voorda deze depressie het weer in ons lan beïnvloedt, passeert nog een zwakk rug van hoge luchtdruk, die de bui igheid tijdelijk onderdrukt. Daarn krimpt de wind naar zuid tot zuid west en neemt de frontale bewolkin in de loop van de dag toe. Waai schijnlijk zal voor de avond de reger zone ons land bereiken. Over het al gemeen komt er weinig veranderin in de temperatuur. ZON- EN MAANSTANDEI 22 Aug.: zon op 05.33, onder 19.51 maan op 08.48, onder 21.27. Hoogwaterstanden 22 Aug.: v.m. 4.59; njn. 17.25. KORRELTJE Niemand is zo rijk, diat hij somtijd niet iets schuldig moet blijven.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1