EERSTE FRANSE OVERWINNING OP NEDERL. DAMES-ATLETIEKPLOEG Tenniskampioenschappen 1963 brachten (eindelijk) doorbraak van de jeugd JAN HAJER GROOT KAMPIOEN Meeste eredivisieklubs hadden goede „generale" MAANDAG 19 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 MET VOORDEEL VAN LOODZWARE BAAN Voor de eerste maal in de geschiedenis van de landenontmoetingen tussen de Nederlandse en Franse dames is de Franse ploeg erin geslaagd - zij het met het kleinst mogelijke verschil - te zegevieren. Met 59 tegen 58 punten verloren onze dames en kan men zeggen, dat de Nederlandse ploeg zo nu en dan vrouwe Fortuna niet aan haar zijde had waarbij de Nederlandse dames - over het algemeen grover van bouw dan bun Franse tegenstandsters - enorm met de loodzware baan hadden te kampen. De zege van de Fran?aises was echter zeker verdiend. Een van de Franse trainers Achille Guenard, de man van Denise, die zowel de 100 meter en het verspringen won en als laatste loopster van de 4 x 100 meter estafetteploeg als eerste over de finish ging, was duidelijk zeer tevreden en gaf als zijn mening, dat de tien dagen, die de Franse dames in een trainingskamp hadden doorgebracht, de zege aan de tricolores had ge schonken. Haar eerste plaats leek niet in ge vaar, totdat Denise Guenard uitge- starter Rinkel terugschoot, ofschoon er geen valse itart was gesignaleerd en zij finishte de tweede maal als derde. De jury had haar echter als tweede gezien. Frappant was het ove rigens, dat de Tilburgse atlete tot de voorlaatste horde de leiding had, met een fractie verschil gelijk over de laatste horde gleed, en op de streep werd verslagen. Laatste nummer Tijdens de landen wedstrijd Neder land-Frankrijk werden nog twee Ne derlandse estafettekampioenschappen verwerkt De Nederlandse titel op de 4x100 brengt ÖCSllSSing centimeter verder kwam. Loes Bo 2 ling had tot de laatste worp de lei- In de negen ontmoetingen, die tot dlng bij hct dlscuswerpen (43. - rekend bij haar laatste poging een meter werd gewonnen door Minerva "uit Rotterdam met de lopers Hout huis, Kortleve, Opmeer en Noorden- -=j j uuig uij iid uiatuowctpen \-xo.ou/, bos. Trekvogelatleet Henk Kalkman dusver wei-den gehouden wonnen de maar roodharige Marthe Bretelle liep als laatste loper tegen Jaap Nederlandse dames achtmaal zij Marseille zette in de laatste worp Noordenbos een bijzonder goede ra- het dat in 1958 bij de stand 55 55 haar )>gewichtigheid" achter de ce, waarbij hij zijn ploeg aan eer het aantal overwinningen de door- ronde gchjjf (45 72). - slag gaf. Op het prachtige sportcom plex aan de Brasserskade in Delft echter hadden de oranjebroeken met alleen nog de 4x100 m estafette voor de boeg een lichte 56-54 punten-voor- sprong. De estafette moest de beslis tweede plaats hielp. Opvallend was de derde plaats van het Rotterdamse ALO met tienkamper Hubert van Lieshout in de gelederen voor Ven- Wil Hulshof won zij bewaart lo, DOS en Metro. Geen Coen Moulijn De FIFA heeft de namen van 22 spelers bekend gemaakt, uit wie tezijnertijd het wereld voetbalelftal zal worden geko zen, dat op 23 oktober ln het Wembley-station te Londen te gen Engeland uitkomt. De ploeg voor Londen zal totaal uit zes tien spelers bestaan. De 22 ge selecteerden zijn: Doel verdedigers: Yashin (Rus land), Soskic (Zuidslavie) en Fahrian (West-Duitsland). Achterspelers: D'Santos (Bra zilië), Eyzaguirre (Chili), Mal- dini (Italië), Schnellinger (W. Duitsland) en Novak (Tsjecho slo w,). Middenspelers: Pluskal (Tsje- choslow), Popovic (Zuidslavië), Masopust (Tsjechoslowak) en Baxter (Schotland). Voorhoedespelers: Garrincha (Brazilië), Kopa (Frankrijk), Law (Schotland) Riviera (Ita lië), Di Stefano (Spanje) Uwe Seeler (West-Duitsland), Pele (Brazilië) Eusebio (Portugal) Gento (Spanje) en Sanchez (Chili). BESTE PRESTATIE Mevrouw J. Ridderhof, die kam pioene werd in het dames-enkelspel en rechts Jan Hajer, die de titel heren-enkelspel veroverde, tonen trots hun trofeeën. AAC, gehandicapt door een bles- altijd haar beste prestaties in de wed o strijd tegen de Fransen het speer- ««v,, sing brengen, waarbij de Fran?aises werpen met een fraaie 46.25 meter sure van Wim Wurster zag zioh de op de 100 en 200 m reeds duidelijk en kogelstootsters Corrie van Wijk titel op de 4x1500 meter ontgaan. Het hun superioriteit tot uitdrukking had- (14.30) en Els Noorduin (13.23) - - den gebracht. Het laatste nummer rtn sterk voor hun ^jen. werd aan Nederlandse zijde een vol komen mislukking. Geen enkele wis- Rotterdamse Metro won door goed lopen van Aad Bak, Aad Steylen, Bertus Veldhoven en Gijs de Bode, De 21-jarige Marjan Thomas be- die de voorsprong van AACer Harry sel lukte tussen Lydia Vonk, Ellen weeg wederom haar klasse. Tot 1.61 Jansen teniet deed en hem daarna Ort, Truus Cruiming en Joke Byle- meter Monigue Parenty (1.65) en in een lange sprint klopte, veld en al waren onze sprintsterren Anneke Leenstra (1.58) waren reeds Dat de vier atleten door hun club- zeker niet veel minder, hun tegen- afgevallen was er dat hevige duel genoten werden bejubeld laat zich standsters behaalden zoveel winst tussen haar en de 1.72 meter spring- denken, temeer daar het voor de uit de „aflossing dat zij met 0,b ster Genevieve Laureau, die echter eerste maal was dat het Rotterdam sec. verschil zegevierden. bij 1.64 door Marjan gehaald se Metro een Nederlandse titel in faalde. Geluk had Lia Hinten bij de de wacht sleepte. De Spartaan uit Reeds op de 100 meter, zagen de start van de 80 meter horden. Zij Lisse werd op dit nummer derde in 2000 verbaasde toeschouwers, een bleef bij het schot zitten, waarop de tijd van 16.42.8. dubbele zege van de Frangaises Clau- de Bouix en Michele Lurot, die lich ter en kleiner dan Ellen Ort en Joke Bijleveld over de losse, zware top laag, snelden en wonnen, maar op de 200 meter kwam Truus Cruiming eveneens een „lichtgewicht" tot een fraaie tweede plaats in 24.9 sec. ach ter Michele Lurot en leverde daar mee wel een doorslaand bewijs. WEINIG GEVAAR Tilly van der Zwaard en Gerda Kraan hadden weinig gevaar te duch ten op de 400 en 800 meier. Tilly deed dat op de oude vertrouwde wijze met een snelle start, die haar reeds na 100 meter een lichte voorsprong opleverdewelke zij uitbouwde tot ruim tien-meter, waarbij de 200 me ter in 25.2 sec. weer het snelste ge deelte bleek. Geesje Soesbeek vocht in baan een een scherp duel uit met Paulette Dupire, die haar twee meter voor de finish klopte. De tijd van Tilly van der Zwaard, 55.8 sec. was van aparte klasse. Europees 800 meter kampioene, Gerda Kraan, won zoals zij wilde in 2 min. 07.5 sec., waarbij opviel, dat zij bij het uitkomen van de laatste bocht in de tweede baan liep. „Het was onmogelijk in de binnenbaan te blijven lopen, het leek wel alsof er valkuilen waren aangelegd", zei Gerda na afloop. Maryse Dupureur noteerde in het kielzog van Gerda Kraan een nieuw Frans record met 2 min 08.- sec. een tijd, die Janny van Eyck niet kon verwezenlijken. Bij het verspringen en het discus werpen hadden Corrie Bakker en Loes Boling pech. Corrie Bakker, die reeds 5.73 meter had laten noteren, kwam bij haar derde sprong ver keerd in de bak, verstuikte haar rug en was uitgeschakeld. ATLETIEK Chinees over 2.20 m. Chinees exponent van de Russi sche hoogspringer Valeri Brumel is, Ni Chin Chin, die' zondag tijdens wedstrijden in Peking 2.20 m sprong. De beste prestatie van dit seizoen staat op naam van Valeri Brumel met 2.28 m. Ni Chin Chin staat 2de met 2.20 m en John Thomas derde met 2.18 m- Het weekend voor de start van de kompetitie in de eredivisie is uiter aard door de meeste semiprofklubs benut voor het spelen van oefenwed strijden. Landskampioen PSV boek te een keurige 4-2 overwinning op FC Saarbriicken na een 3-1 ruststand. Dat ook d'e andere eredivisieklubs zich niet hebben gespaard blijkt uit d'e volgende uitslagen: NAC-RCS Brugge 3-0; Volendam- Hapoel 2-0; VW-DOS 1-4; KFC- GVAV 1-4; Preussen Munster- SC Enschede 0-0. ADO Viel bijna uit de toon door van het Engelse Sheffield United te varliezen (0-2) en ook Sparta kon geen sukses bereiken. In een in Grenchen (Zwitserland) ge speeld toernooi kwamen de Rotter dammer® op de vierde en laatste plaats achter Ipswich Town, Gren chen en FC Biel. De andere Rotter damse eredivisieklub Feijenoord speelde in Brugge tegen FC Brugge gelijk: 4-4. Bij rust stond Feijenoord nog met 3-2 voor. Go Ahead speelde tegen Schalke '04, een wedstrijd die bij de transfer van de Duitse achter- speler Klaus naar de Deventenaren NIEUW WERELDRECORD 3x800 METER DAMES Vera Mukhanova, Tamara Babint- seva en Zoya Skoptseva verbeterden zaterdag tijdens de Russische kam pioenschappen het wereld- en Euro- r« record op de 3x800 meter tot min. 25,6 sec. Het oude record stond met 6 min. 27.4 sec. op naam van Rusland. Een Russische dames - estafette ploeg, bestaande uit Ludmilla Samo- tyosova, Ziba Aleskerova, Maria It- kina en Galina Popova verbeterde zaterdag tijdens de Russische kampi oenschappen het wereld- en Euro pese record op de 4x200 meter met een tijd van 1 min. 34-7 sec. Het oude record stond op naam van de Russi sche dames met 1 min. 35.1 sec. Twee titels voor Willem Maris en Eva de Jong f De toeschouwers bij de Nederlandse tenniskampioenschappen op de METS-banen te Scheveningen zullen zeker voldaan huiswaarts zijn ge keerd. Waar de Nederlandse tenniswereld jarenlang tevergeefs op had gewacht, werd hier eindelijk bewerkstelligd: de opmars, zo niet de door braak van de jeugd. De finale heren-enkelspel, waarvoor zich niet de geroutineerde en als nummer 1 en 2 geplaatste spelers Willem Maris en Piet van Eysden plaatsten, maar de jonge Evert Schneider en Jan Hajer, was er het beste voorbeeld van. Maar ook het damesenkelspel gaf een zelfde verheugende ontwikkeling te zien, al had de oude garde hier het geluk flink aan haar zijde, waardoor een bijzonder sensationele ontwikke ling werd verhinderd. Trudy Groenman en Betty Stove waren hier de voorvechtster van de jeugd, maar beiden moesten respektievelijk in de halve finale en in de finale tegen Jenny Ridderhof het onderspit delven. Trudy Groenman verloor zaterdag, terwijl zij wegens een pokken- injektie niet geheel fit was en Betty Stöve speelde in de finale ver beneden haar kunnen. Maar in ieder geval zit er weer toekomst in het Nederlands tennis. En dat hebben we heel lang niet kunnen zeggen. was overeengekomen. De nieuwbak ken erediivisieklub won met 4-1. Een soortgelijke wedstrijd (Frans Geurt- sen van Velox naar DWS) was ook Velox-DWS; eimdstand 1-1. Andere uitslagen waren: NEC-DHC 4-1; Excelsior-Wageningen 6-3; SW- Fortuna Vlaardingen 3-1; Veendam- Heerenveen 4-2; BW-Leyton Oriënt 0-2; Germ andcu s - Be Quick 0-2; Drachten-Leeuwarden 1-2; Tilleur- Hermes DVS 2-0; NOAD-Willem II 1-1; Ensohedese Boys-Zwar temeer 0-0; Tubantda-Eintracht Ahaus 4-2. MILITAIREN GELIJK Het Nederlands militair voetbal elftal heeft zaterdag in Woerden met 3-3 gelijk gespeetd tegen Fortuna Vlaardingen. Bij de rust was de stand nog 2-0 in het voordeel van Fortuna. Verweel scoorde voor de Vlaardiingers een hattrick. Bij de mi litairen zorgden Van Daal (Willem II) en Rob Jaoobs (Feijenoord) voor de doelpunten. OOK ENGELAND BEGINT In de jaarlijkse wedstrijd om het „Charity Shield" de officieuze ope ning van het Britse voetbalseizoen tussen landskampioen en bekerhou der, heeft Everton bekerhouder Man chester United met 4-0 vefrslagen. Het zeer knap spelende Everton voerde het tempo bij vlagen zodanig op dat de technisch uitstekend onder legde Mancunians kansloos waren. Bij de rust was de stand 1-0 door een treffer van Gabriel, Na de her vatting voerden Vernon, Stevens en Temple de score tot 4-0 op. Jan Hayer en Evert Schneider speelden een finale in de beste Australische opvatting van de tennis sport. Jan Hajer, de 21-jarige, breedge schouderde sportleraar uit Eindho ven was bij dit in Nederland nog nooit vertoonde service-smash duel duidelijk de sterkste. Hij won met 62 86 64 en sloeg welgeteld tien aces. Toch was het niet zijn harde service, die ditmaal de groot ste indruk maakte. Groter nog was de bewondering voor zijn niet ver sagende wedstrijdmentaliteit, de wil om elke bal hoe scherp ook gesla gen te willen halen en de durf om ondanks alles het initiatief te ne men. Eindelijk is er een echte sportfi- guur kampioen van Nederland ge worden. Er was geen afgunst in het gebaar waarmee Schneider na afloop zijn dolgelukkige tegenstander feli citeerde. In de vele persoonlijke duels tus sen beiden was hij altijd de meer dere geweest, maar tegen Hajer in deze vorm was hij niet opgewassen. De main, die aan het begin van dit seizoen nog geen drive de juiste lengte kon geven, heeft zich in korte tijd ontpopt als een meester in de opbouw van de aanval. En eenmaal aan het net, was zijn reach groot genoeg om de meest ne telige posities op te lossen. In de kleedkamer, waar de verzamelde pers op de komst van de nieuwe kampioen wachtte, kon Schneider er nog niet over uit met welk een bliksemsnelle wendingen Hajer stopvolleys gaf op ballen, die ver buiten zijn bereik schenen. Het is echter niet zeker of Hajer zich in dit tempo zal blijven ont wikkelen. De Eindhovense sportleraar die samen met zijn clubgenote Jenny Ridderhof de winnares van het dames enkelspel het middelpunt was van een enthousiaste schare sup porters en fotografen, bleek van me ning dat een loopbaan als sportle raar voor hem prevaleert boven een tenniscarrière. Er zullen enkelen zijn geweest on der de toeschouwers, die de finale van verleden jaar tussen Maris en Okker aantrekkelijker hebben gevon den, dan het duel HajerSohneider. Dat kan men zioh indenken, omdat een smash-duel minder tot de ver beelding spreekt, dan een partij waarin veel gemanoeuvreerd wordt. Maar in zijn soort was de finale van dit jaar beter. Met minder inzinkin gen ook, vooral van de kant van Ha jer. Schneider was iets minder; de Hagenaar sloeg aoht dubbele fouten tegen Hajer vijf. Maar van grotere invloed op het partijverloop was de minder goede looptechniek van eerst genoemde, die enkele malen ver zuimde op te lopen na de service. Op 't „Kartodrome" van Leldschen- dam zijn zaterdag en zondag de wedstrijden om de Grote Prijs Kar- tlng van Nederland gehouden. De regen was zaterdag wel overvloedig. Foto: Van Wingerden (65), B. Noor- dijk (60) en Jan van Oseh (70), gie ren hier door een wel zeer vochtige bocht tijdens de wedstrijden van za terdag. Na de spannende tweede set scheen Schneiders weerstand gebroken. Hij kwam met 25 achter, doorbrak toen de service van Hajer het was de tweede en laatste maal dat dat ge beurde en maakte op eigen begin- slag er 45 van. Hajer's service had daarna de uitwerking van een guil lotine. Bij 4015 werd een ace op het eerste matchpoint ten onrechte uit verklaard, maar bij de daarna volgende klap was er geen twijfel meer mogelijk: een clean ace. Een fraaiere methode om een partij re besluiten is nauwelijks denkbaar. FINALE HERENDUBBEL. Beide tegenstanders hadden zich gedurende anderhalf uur volkomen gegeven. Het was dan ook niet te ver wonderen, dat zij in de finale van het heren dubbelspel dat direct erna volgde net niet meer die fitheid bezaten die noodzakelijk is om te winnen. Ze moesten uitkomen tegen Van EysdenMaris, die het duel dat zaterdag na twee sets was onder broken met 57 68 86 64 won nen. De geroutineerde Haags-Hil- versumse combinatie nam daarmee in dubbel opzicht revanche: name lijk voor beide nederlagen in het en kelspel en voor de finale van het dubbelspel 1962, die toen door Hajer en Schneider was gewonnen. OOK BIJ DAMES DRINGT DE JEUGD OP. Begon met Ilajer een nieuw hoofdstuk in het heren enkelspel, bij de dames werd een dergelijke door braak op het nippertje voorkomen door mevr. Jenny Ridderhof—Seven. die na tal van mislukte pogingen, er voor het eerst in slaagde kam pioene van Nederland te worden. De Eindhovense speelster heeft er hard voor gewerkt, maar het heeft haar in deze titelstrijd beslist niet tegen gezeten. Tijdens de halve finales van zaterdag moest zij uitkomen tegen Trudy Groenman, die een dag tevo ren wegens een op handen zijnde tennisreis naar Amerika tegen de pokken was ingeënt en daardoor lang niet fris op de baan verscheen. Het Groningse meisje had in de voor gaande wedstrijden door weldoor dachte pressie grote indruk gemaakt en was ongetwijfeld favoriete num mer een bij het publiek. Tegen mevr. Ridderhof speelde zij echter te pas sief om succes te hebben: 108 26 3—6. De andere vertegenwoordigster van de jongere garde: de Rotterdam se Betty Stöve was daarentegen m de halve eindstrijden formidabel op dreef geweest. Met sterke haast mannelijke drives goed afgewis seld door korte slagen had zij de titelhoudster mevr. Eva de Jong tot de uiterste inspanning gedwongen, hetgeen in de derde set vruchten af wierp. Want weliswaar kwam mevr. De Jong evenals Patricia van der Heuvel enkele dagen tevoren te gen Betty Stöve met 31 voor, in de beslissende fase kwam zij adem te kort om te beletten dat haar tegen standster vijf games achtereen maak te: 3—6 64 36. De eindstrijd tussen mevr. Ridder hof en Betty Stöve had veel weg van een anti-climax. Het Rotterdamse meisje verscheen geconcentreerd op de baan, soheen wat lauw in haar reacties en begon pas in de tweedo set te vechten, toen zij een achter stand van 13 omzette in een 43 voorsprong. Even plotseling als de opleving kwam, was do controle ech ter weer verdwenen en via 44 en 55 werd het 57 op het tweede matchpoint (36 57). GEMENGD DUBBELSPEL. De finale van het gemengd dubbel spel, die de nationale titelstrijd 1963 besloot, had weinig meer om het lijf. Tom Okker beducht voor de slechte vorm van Trudy Groenman liep veel te veel en bereikte er alleen mee dat hijzelf hoe langer hoe meer ging missen. Eva de Jong en Willem Maris wonnen met 5—7 63 62 en kwalificeerden zich daan- door tot de beste dubbelspelers van deze „nationale". WATERPOLO DKD kampioen door grote zege op OZC (Van onze watenpolomedewerker) Het Leiderdorpse D.K.D. heeft gis teren door een 10-0 overwinning op O.Z.V. uit Oudewater zijn kampioen schap in de eerste klasse van de kring Gouwe-Rijnstreek veillig gesteld. Door dit resultaat zal de ploeg uit Leider dorp volgend jaar in de vierde klas se van de Bondscompetitie spelen. De Kleine Doas heeft van het be gin af aan duidelijk gesteld dat het oppermachtig was in deze ontmoe ting. Adh'ber elkaar was men in de aanval, en stond geen enkele tegen actie van de gasten toe. Onder luidde toejuichingen van de supporters werd er afgerekend met de llLusies van de spelers uit de heksemstad. Voor de rust werden er vijf treffers geregi streerd, na het draaien brachten de Leiderdorpers nog vijf maal het net ln beweging. Verantwoordelijk voor de doelpun ten waren: Diehl en Seret ieder drie maal, Heek twee stuks, Colpa en Heykoop elk een. A.s. donderdag speelt het reserve- zevental van de Leidsohe Zwemclub zijn eerste beslissingswedstrijd voor een plaatsje in de reserve tweede klasse. De Britse coureur John Sur- tees heeft de zondag op het circuit van Enna gehouden Grote Prijs van de Mediterranee voor formule 1-wa- gens gewonnen. Surtees reeds met zijn Ferrari de zestig ronden (288,4 km) in 1 u. 18 min. 0.8 sec. Selling kampioen motorcross 250 c.c. Zondag zijn in Eenrurn de laatste race® gdhouden, die meetelden voor het Nederlands crosskampioenschap in de 150 cc-klasse en de kbaese bo ven 350 cc. De Amsterdammer Rob Selling werd kampioen in de lichtste klasse, de titel in de zwaardere klas se was enkele weken geleden al bij Broer Dirkx terecht gekomen. De uitslagen van de laatste race luiden: 250 cc (30 km.): 1. Rossen berg (Nieuwveen); 2. Woldman (Hoo- geveen); 3, Rob Selling (Amsterdam) 4. Walvoort (Bredia); 5. Rudl Boom (Amsterdam). Kampioenschap van Nederland: 1. Rob Selling 56 pnt; 2. Frits Selling (Amsterdam) 51 pnt; 3. Van den Hoek 51 pnt. 330 cc en hoger: (35 km.): 1. Jo Heyboer (Moerkapelle); 2. Hartelman (Hengelo Gld.); 3. Jansen G er wen Kampioenschap van Nederland: 1. Broer Dirkx 60 pnit; 2. Hartedman 56 pnt; 3. Heyboer 54 pnt.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9