DOORWEEKTE NED. ROEIPLOEG BEJUBELT DRIE MEDAILLES IN KOPENHAGEN WERELDKAMPIOEN IVANOV DOOR ROD CROEN DUIDELIJK VERSLAGEN NEDERLAND HOOG GEKLASSEERD MAANDAG 19 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COUKANT PAGINA 7 De Europese kampioenschappen 1963 zullen als de titel wedstrijden met de tropische regens de geschiedenis ingaan. Voor Nederland zullen ze, dankzij Rob Groen, Herman Boelen, Jim Enters, Sipco Castelein en Sjoerd Wartena het grootste roei-succes sedert de tweede wereldoorlog blij ven. Tot 1924 moeten we teruggaan om een pres tatie te vinden, die deze „medaille-regen" - om in de sfeer te blijven van de meedogenloze weers omstandigheden - overtreft. Driemaal goud was het toen voor Nederland: de acht van Nereus, de vier van de Amstel en de twee van Laga finish ten toen als eersten. Tweemaal zilver, eenmaal brons was de balans van de door regen beheerste titel wedstrijden op het Bagsvaerdmeer bij Kopenhagen. En al klinkt het vreemd, chauvinistisch zelfs, eigenlijk heeft de succesvolle Nederlandse equipe, nog pech ge had. Boelen en Enters misten mogelijk het zilver doordat de Russische ongestuurde twee, gevormd Valentin Boreikov en Oleg Golovanov, juist als vorig jaar in Luzern tegen Blaisse en Veenemans in moeilijkheden kwam. De Russen verstuurden zich en raakten nog juist de boot van de Wil lem III-ploeg, die daardoor uit de koers raakte en scheef op de baan kwam te liggen. De aanval op Duitsland, dat in tweede positie lag, kreeg daardoor een abrupt einde. De vier met stuurman van Triton roend© een verloren race. De over macht was te groot voor de dappere Utrechtse studenten. Het kon de Ne derlandse vreugde niet beïnvloeden. De ploeg maakte ook nu een prach tige indruk en toonde zich de af vaardiging naar Kopenhagen meer dan waard. GROTE VERLIEZER De grote verliezer van de Neder landse equipe was ongetwijfeHd de Willem Iïl-skadï combinatie Max Al- win-Willem van der Togt. Driemaal kwam de ploeg op het Bagsvaerd meer op het water, driemaal ook be leefden de Nederlanders op de tri bunes en grote teleurstelfliimg. Na de blamerende serie van donderdag volgde een al bijna even slechte her kansing op de voorlaatste dag. Bij de „kleine finales" van zondagmor gen klassificaties van de 6e tot en met de 10e plaats werden de op nieuw volkomen falende Nederlan ders voorlaatsten. Steeds duidelijker wordt het, dat de winnaars van Hen ley de top van hun aanvankelijk stormachtige loopbaan nu al gepas seerd zijn. DUITSE TRIOMF All die nationale triomfen geven nauwelijks de gelegenheid om maar een woord over de buitenlandse grootheden te zeggen. Toch zou het onjuist zijn bij die vreugde over het hartverheffende werk van de natio nal]© equipe niet tenminste de zege van de acht van Ratzebung, in de series door Rusland naar de herkan singen verwezen, te memoreren. De wereldkampioenen mogen dan aan kracht verloren hebben sinds 1962, het is nog steeds een ploeg van groot formaat. De profetische woor den van oud skiffkampioen Karl Heirurich von Groddeck, daags voor de kampioenschappen tegen de West- duitse journalisten, wier verwachtin gen niet hoog gespannen waren, ge sproken, weiden tot veler verbazing bewaarheid, „We kunnen de Russi sche acht in Kopenhagen maar een maal verslaan," zei nummer drie Met stralend gezich ontvangt Rob Groen zijn welverdiende zilveren medaille, uit handen van de heer Keiler, president van de Internatio nale Roeibond. van de ploeg, „Of in de serie of in de finale. En ik geloof dat het in de eindstrijd zal gebeuren." Voor het eerst sinds vele Jaren was Nederland weer hoog geklasseerd In het klassement van de coupe Carlo Montu, het officieuze landenklasse- ment. Natuurlijk, de eerste plaats was voor Duitsland, dat de vier met stuurman, de twee met stuurman, de vier zonder stuurman en het num mer der achten won, een prestatie die ook de Coupe Glandaz, de „hoofd prijs" van de Europese kampioenschappen, terugbracht naar Duitsland. Nederland werd in de klassering voor de Coupe Montu vierde, achter Duitsland, Tsjecho Slowakije en Rusland, roeilanden van groot formaat. Tekenend voor de Nederlandse prestaties was ook het feit, dat vier van de vijf ingeschreven boten de eindstrijd haalden, waarmee Nederland wat vertegenwoordigers in de finale betreft na Duitsland (7 boten), Rusland (5 boten) de derde plaats met Tsjecho Slowakije deelde. zeker van was, dtat het mogelijk was. Te laat heeft Ivamov geloof ik ingezien, diat het verschil tussen Ko zak, mij en hem te groot was. Het is nu eenmaal zijn vaste taktiek: waditen tot de laatste 500 meter en dian zo'n ongelooflijke eindsprint. Toen hij zag, dat het te laat was is hij er niet eens meer aan begonnen. Voor Ivanov bestaat er nu eenmaal maar een plaats: de eerste." Twee pas van Groen af stond nog een Nederlander, die de vreugde van het gezicht straalde: dr. Van detr Meer, zijn coach, de man die in 1947 samen met Neumeier in de dubbel twee als laatste Nederlander een gou den medaille op een Europees kam pioenschap veroverde. EINDELIJK VREUGDE En waarmee dan te beginnen? Is de tweede plaats van Rob Groen meer waard dan die van de Nereus-twee? Wat prestatie betreft zeker niet. En toch werd door het doorweekte Ne derlandse legioen de zilveren me daille van de 25-jarige student uit Groningen met nog meer vreugde ontvangen dan die van de Amster dammers. Het jaar 1963 heeft voor de aspirant-econoom uit het noor den, op een verrassende overwin ning op Ivanov na, teleurstelling op teleurstelling gebracht. Een door te genslag geplaagde Groen miste op Henley, hoewel als favoriet gedood verfd, de Diamond Sculls. De Groninger startte met een te leurstellende nederlaag iin de series van donderdag tegen Vaclec Kozak en Yacheslav Ivanov.- Een triest re sultaat in de finale, die Groen dank zij een gelukkige lotinig in de her kansingen bereikte, zou het toch al geschokte moreel .van de Nederlan der hem mogelijk onherstelbaar héb ben aangetast. De nat. skiff-kam pioen heeft zich echter op slag ge revancheerd. „Het is de vorm van de diag", vertelde hij later, „in dit mi lieu zijn krachtsverschillen vaak zo gering." Die vorm was er. Viermaal moest Vadec Kozak zijn aanval op die leidende Groninger inzetten voor- diat hij, in het zicht van de finish, succes had. Dat was overigens vol komen normaal, want het grote ge brek dat stijlscuWer Groen heeft is, dat zijn la-acht te gering is om na een zware race nog een eindsprint te kunnen inzetten. Groen roeide op „alles of niets". Hij nam direct de leiding, had op 50Ó m al een halve lengte voorsprong en leidide halverwege de wedstrijd met hetzelfde verschil. Kort na het 1500-merkteken zette Kozak zijn aanval in. Twee lengten was het ver schil. De sterke Tsjechische vete raan was onweerstaanbaar. Een Groen die die krancht van een eindspurt had gehad was echter zeker goed voor het goud geweest. Zou er overigens een Nederlander tussen de stortbui en door daarover teleurgesteld zijn HANDEN TE KORT Groen kwam handen te kort om alle gelukwensen te beantwoorden. Eindelijk was het dan gelukt, na Praag en Luzern. Eindelijk een me daille. De gedachten waren de sym pathieke noorderling van het gezicht te lezen. „Ik hoopte er wel op, want ik wist, diat het vandaag ging", ver- vdlgde hij, „ik heb Ivanov in Duis burg al eens venslagen, zodat ik er „CUM LAUDE" Nauwelijks waren de verheugde Nederlandse supporters hersteld van de „schok", die Rob Groen hen be zorgd had of de gestuurde-twee 1 vroeg alweer de volle aandacht van het kleine groepje. „Cum lande" slaagden de Amsterdammers voor t zware examen onder onmenselijke klimatologische omstandigheden. Bijzonder taktisch hebben zij met de tweede plaats de zege kon we reldkampioen Jordans-Neuss uit Frankfort toch niet ontnomen wor den als inzet geroeid. Halverwege de wedstrijd namen zij de tweede positie van Roemenië over om die niet meer af te staan. De Roemenen probeerden het maar niet eens. Maar zelfs als zij gepoogd hadden de Ne derlanders het zilver te ontnemen hadiden zij geen kans gekregen. Cas telein en Wartena hebben zich in de laatste duizend meter nog kunnen sparen en in hun eindsprint hadden z\j de ploeg uit Boekarest zeker kun nen opvangen. „Ik wist halverwege de race, dat we tweede zouden worden," zei War tena, nadat de douche hem verkwikt had. „Het was wel zwaar, maar we hebben ons niet geheel behoeven te geven. Bovendien waren de verschil len zo duidelijk, dat we snel een aan val hadden kunnen opvangen. Alleen in het begin was ik even bang. We srtartten slecht en moesten toen met harde halen meteen die eerste ach terstand weer goedmaken. Toen dat gelukt was stond voor mij vast, dat we met zilver op het botenterrein zouden terugkomen," zei hij nog juist voordat veie handen opnieuw zijn aandacht opeisten. GROTE AANVAL Grandioos was ook het werk van d© vechters Jim Enters en Herman Enters en Boelen krijgen hier hun bronzen medaille nit handen van FISA-voorzitter Keiler. Boélen in d© eindisprint van det on gestuurd© twee. De mannen van Wil lem in hebben het gevecht zo lang mogelijk vermeden en stelden zich aanvankelijk tevreden met een posi tie aan d© staart van het veld, waar bij ze er echter wél voor zorgden, dat het verschil met de vechtende leiders tot een enkele lengte beperkt bleef. Kort na het 100 m-merkteken kwam de grote aanval. Eerst werd Groot- Brittannië, met de eens zo fameuze Stuart Mackenzie als boegroeier, ge passeerd. De Nederlanders gingen door. 200 m kon Rusland nog tegen stand bieden, daarna moest ook de equipe uit Leningrad er aan gelo ven. AANVARING En toen kwam, helaas, dat on verkwikkelijke moment. Boreikov en Golovanov stortten in, verstuurden zich en kwamen scheef op de baan te liggen. Juist op het moment, waar op Nederland een vertwijfelde poging deed Duitsland nog van de tweede plaats te verdringen. De Russische boot raakte die van de Nederlanders, die daardoor ook uit het rechte spoor raakte, bijna stil kwam te liggen en Duitsland moest laten gaan. Geluk kig was het verschil met Engeland groot. Mackenzie en Davids konden van het voorval niet profiteren zodat het brons tenminste behouden bleef. TIJDEN EN CIJFERS KOPENHAGEN De Nederlanse gestuurde twee War tenaCastelein van Nereus, heeft zondag tijdens de Europese roeikam- pioenschappen op het Bagsvaerd meer bij Kopenhagen in de finale zilver veroverd. De uitslagen van d© finales van de Europese roeikamp ioenschappen en van de belangrijkste herkansingen van zaterdag zijn: Skiff. Finale: 1 Kozak (Tsjech.) 7.11.84; 2 Groen (Ned.) 7.14.27; 3 Le- bert (WJD.) 7.19.47; 4 Ivanov (Rusl.) 7.21.19; 5 Kubiak (Fotlen) 7.25.76. Herkansingen, (winnaars naar fi nale): Eerste race: 1 Nederland 7.26.50; 2 Bélgië (Higny) 7.33.45 3 Denemarken (Mogensen) 7.33.53. Tweede race: 1 Duitsland (Lebert) 7.19.051; 2 Zwiifcseallamid (Kottmann) 7.30.14; 3 Finland'; 4 Ver. Arab. Rep. Derde race: 1 Polen (Kubiak) 7.21.59; 2 Engeland (Bairry) 7.27.10; 3 Roe menië; 4 Noorwegen. Vier met stuurman. Finale: 1 W.- Dld. 6.29.60; 2 Tsjech. 6.33.21; 3 Rus land 6.37.92; 4 Polen 6.40.50; 5 Ne derland (Triton) 6.46.87. Herkansingen. (Winnaars naar fi nale): tweed© race: 1 Nederland (Triton) 6.45.46; 2 Hongarije 6.46.84; 3 Finland; 4 Denemarken; 5 Grieken land. Twee zonder stuurman. Finale: 1 Italië 6.53.28; W.Dlld 6.55.34; 3 Ne derland (Willem Hl) 6.57.50 4 Rus land 7.03.99 5 Engeland 7.06.70. Twee met stuurman. Finale: 1 W.- Dld. 7.21.70; 2 Nederland (Nereus) 7.30.08; 3 Roemenië 7.33.31; 4 Fin land 7.34.45 5 Denemarken 7.39.59. Herkansingen (winnaars naar fina le): Eerste serie: 1 Roemenië 7.19.46; Tweede serie: 1 Finland 7.28.31. Der de serie: 1 Nederland 7.27.23; 2 Rus land 7.31.03; 3 Frankrijk 7.37.48. Dubbel-twee. Finale: 1 Tsjecho slowakije 6.43.54; 2 VS 6.47.06; 3 Rus land 6.52.78; 4 W.-Duitsland 6.54.85; 5 Roemenië 7.07.95. Herkansingen (winnaars naar fina le): Eerste race: 1 Roemenië 6.39.01; 2 Denemarken 6.42.09 3 Nederland 6.46.25 (Nederland uitgeschakeld). De uitslag van de strijd om de zesde tot en met de 10e plaats bij de dub bel-tweeën luidit: 6 Zwitserland 6.40.02 7 Denemarken 6.45.73 8 En ge/land 6.45.85; 9 Nederland 6.56.14; 10 Noorwegen 7.03.95. Vier zonder stuurman. Finale: 1 West-Duitsland 6.13.88; 2 Italië 6.16.53; 3 Frankrijk 6.17.97; 4 Oos tenrijk 6.34.87; 5 Denemarken 7.58.71. Acht. Finale: 1. West-Duitsiland 6.04.19; 2 Rusland 6.07.98 3 Tsjecho- slowakije 6.13.94; 4 Zuid-Slavië 6.17.19; 5 Engeland 6-21.70. Herkansingen (winnaars naar fina le): Eerste race: 1 Duitsland 5.48.73; 2 Japan 6.06.34 3 Denemarken 6.10.71. Tweed© race: 1 Tsj. sil. 5.54.06; 2 Polen 5.58.57; 3 Frankrijk 6.00.15. Het eindklassement van de strijd om de Coupe Glandaz luidt (klasse ment der winnaars): 1 W.-Duitsland 6 punten, 2 Tsjedhosdowakije 2 prat, 3 Italië 1 pnt. Het eindklassement van de strijd om de Coupe Carlo Montu, waarin de eerste vijf plaatsen in de finales worden gewaardeerd, luidt: 1 W. Duitsland 41 pnt, 2 Tsjechoslowakije 27.5 pnt; 3 Rusland 26 pnt, 4 Neder land 17 pnt. De prijswinnaars van Kopenhagen De 21 medailles die bij de Euro pese roeikampioenschappen 1963 ver overd konden worden, zijn als volgt verdeeld: goud zilver brons 1. West-Duitsland 4 11 2. Tsjechoslowakije 2 11 3. Nederland 0 2 1 4. Rusland 0 12 5. Italië 1 1 0 6. Ver. Staten 0 10 7. Frankrijk 0 0 1 8. Roemenië 0 0 1 MOTORSPORT Mike Hailwood grote man in Oost-Duitsland De Britse miilj ocnairszoon Mike Hailwood is de grote figuur geworden van de internationale motorraces om de Grote Prijs van Oost-Duitsland, die dit weekeinde op de Sachsenring zijn gehouden en telden voor het we reldkampioenschap. Nadat Hailwood zaterdag op MV Agusta de 350 cc-klasse had gewon nen, zegevierde hij zondag zowel in de halve literklasse (eveneens op MV Agusta), ails in de 250 cc-klasse op MZ-Re. Hugh Anderson won voorts de 125 cc-klasse. Bij d© 250 cc-klasse won Jam Redman. ZEILEN 28ste Sneekweek Friezen maken kans op winst in 16m2 Friesland heeft in de 28e Sneekweek 'n goede kans eindelijk weer eens de groepswedstrijd in de 16 m2 klasse te gaan winnen. De laatste drie jaar is de Gruno-beker steeds naar Gro ningen gegaan, maar de Friezen heb ben zondag op de eerste dag van de tweedaagse groepswedstrijd een flin ke voorsprong genomen. De Leeu warder Minks won namelijk, Veen- stra uit Joure kwam op de derde plaats en de overige drie leden van het team eindigden als 6e, 7e en 11e. Groningen stelde daartegenover slechts een tweede plaats van Joop Helder en een 5e van Jan Dijk. Het was zondag helemaal geen beste dag voor Joop Helder. De 16 m2 crack uit Paterswolde die vorig jaar zo overtuigend kampioen werd in Sneek, omdat hij alle vijf wed strijden won, kon zondag in de indi viduele wedstrijd zijn draai niet vin den en finishte als zevende. Zater dag eindigde hij wel op de eerste plaats. Jaap Helder die er een eer in stelt zijn broer dit jaar te ver dringen kwam op de tweede plaats. Zaterdag werd hij zesde. Bij de re genboog heeft C. de Jong uit Joure de leiding in het algemeen klasse ment met een 2e en een le plaats. Ir. Bakker won zaterdag maar raakte zondag met een achtste plaats ver achterop. Bij de Flying Dutchmans gaat het voorlopig tussen Kamerling en Kouwen. De uitslagen van zaterdag luiden: Flying Dutchman: 1. J. Kouwen, 2. W. Dokter. Regenbogen: 1. ir. G. A. Bakker, 2. C. J. de Jong. Vrijheidsklasse: 1. gebr. Gross, 2. D. Vanwely. Valken: 1. M. C. Brening, 2. gebr. Klazinga. Firmjollen: 1. G. L. Woordman, 2. P. Nieuwenhuizen. Spanker: 1. P. Kroes, 2. B. Kings- ma. Topklasse: 1. Th. Aukema, 2. P. Hiemstra. 16 m2 streep: 1. J. Helder, 2. R. Siebrand. Pampus: 1. H. de Jong, 2. L. A van Dijken. Vauriainklasse: 1. S. Henry, 2. C. van Noort. Sternklasse: 1. P. de Bruyn, 2. H. van Kalkar. De uitslagen van zondag luiden: Flying Dutchmanklasse: 1. F. Ka merling, 2. U. de Vries. Regenboogklasse: 1. C. J. de Jong, 2. L. de Wit Vrijheidsklasse: 1. L. van Tienho ven, 2. B. Willemsen. Valkenklasse: 1. R. van Dijk, 2. gebr. Klazinga. Finnjollen: 1. B. H. Wiegers, 2. J. H. Wuyts. 16 m2-klasse: 1. T. Visser, 2. Jaap Helder. Pampusklasse: 1. mr. W. Hoekstra, 2. R. van Asten. Sternklasse: 1. H. C. Innemee. 2. P. J. Oly.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7