DE SISSENDE SAMPAM! VADER.... VERKEER EISTE IN HET WEEK END WEER VELE SLACHTOFFERS WAT IS DE MATER AMABILISSCHOOL? MAANDAG 19 AUGUSTUS 1363 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De 22-jarige J. E. Sehildkamp uit Hengelo is in de nacht van zaterdag op zondag tussen Hengelo en En schede verongelukt. De jongeman was van zijn scooter gevallen en bleef op de weg liggen, terwijl de scooter in de berm vloog. Een naderende auto, waarin twee echtparen zaten, stopte. De inzittende trachtten de naderende automobilisten attent te maken op het ongeval. Hierbij werd de heer Ten Donke laar uit Enschede door een auto aan gereden. Hij kreeg een schedelbasis- fractuur en een gebroken been. Mevr. Zinke uit Enschede, die ook in deze auto had gezeten, werd eveneens geraakt. Zij slaagde er nog in de ge wonde scooterrijder een eindje naar de kant te slepen, echter niet ver ge noeg. Een uit de richting Enschede naderende auto reed over Schild- kamp heen, waardoor deze dodelijk werd gewond. De gewonden werden opgenomen in het ziekenhuis Zie kenzorg te Enschede. Bij een autobotsing op de kruising Schipholweg-IJweg in de gemeente Haarlemmermeer is zaterdag de 58- jarige heer J. Thie uit Zaandam om het leven gekomen. Zijn 22-jarige zoon. die naast hem zat is zwaar gewond naar een Haarlems zieken huis vervoerd. De bestuurder van de andere auto, de 43-jarige fotojourna list Cees Pot uit Zand voort, werd eveneens zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd. De botsing op de kruising tussen de twee personenauto's ontstond doordat de automobilist, die de IJ- weg bereed geen voorrang verleende. De 28-jarige luitenant ter zee der tweede klasse H. Jarman, gelegerd in Den Helder en afkomstig uit Wassenaar, is zaterdag kort na het middaguur op de rijksweg tussen de rotondes te Rijswijk en Voorburg om het leven gekomen bij een ver keersongeluk. Hij verloor de macht over het stuur, doordat hij een hond die plotseling over de weg sprong wilde ontwijken. Zijn auto schoot door de middenberm, raakte de rand van de andere rijbaan en vloog over deze rijbaan door de lucht tegen een bestelauto. De marineofficier is ter plaatse overleden. De bestelauto werd aan de linkerzijde openge- schampt en de bestuurder, de 24-ja- rige heer J. Hampel, een tv-monteur uit Den Haag liep een verwonding op aan een oor. De hond moest wor den afgemaakt. In de nacht van zaterdag op zon dag is de 21-jarige Otto Bauer uit Weseke (Did.) om ongeveer een uur uit een auto geslingerd èn ter plaat se overleden. Het ongeluk gebeurde in de buurt schap Usselo in de gemeente Ensche de. De auto, bestuurd door de 26- jarige G. R. eveneens uit Weseke, was uit de bocht gevlogen en over de kop geslagen. Een benzinestation werd zwaar beschadigd. De auto werd geheel vernield. Op de rijksweg Den Bosch-Nijrae- gen raakte de 51-jarige directeur van de dienst van Openbare Werken van de gemeente Wychen, de heer Th. H. A. de Hair, zaterdagmiddag in Lunen zo ernstig gewond bij een autobot sing, dat hij enkele uren later in een ziekenhuis te Nijmegen overleed. De heer De Hair was betrokken bij een kettingbotsing. Hij en zijn vrouw werden ernstig gewond, hun beide kinderen kregen lichte verwondin gen. Allen werden naar een zieken huis overgebracht. De 80-jarige G. Martijnse uit Am sterdam is zaterdagavond bij een verkeersongeluk om het leven geko men. Het ongeval gebeurde op de hoek Haarlemmermeer-Burg. de Vlugtlaan in Amsterdam, toen de auto van de heer Martij nse op een andere auto botste. De politie deelde mee, dat de botsing het gevolg was van het niet verlenen van voorrang. W ild-W est-toiielen in Tilburgs café Een tot nu toe onbekende bezoe ker van. een café in de Piusstraat te Tilburg heeft zaterdagavond een an dere cafébezoeker van een afstand van nauwelijks een halve meter met een geweer in de buik geschoten. De dader was eerder op de avond uit het café gezet wegens wange drag. Hij heeft daarna een geweer gehaald en de andere cafébezoeker, die hem dit vuurwapen wilde afne men, beschoten. Een broer van het slachtoffer zette een achtervolging in op de man de politie vermoedt dat het een woonwagenbewoner is die aan de haal ging. Deze broer werd vanuit het struikgewas van een plantsoen beschoten, maar niet ge raakt. De gewonde werd in het St. Eli- sabeth-Ziekenhuis opgenomen. De kogel is operatief verwijderd. Men acht geen levensgevaar voor het slachtoffer aanwezig. Eerste verkoop Rode Kruis-postzegels op „J. Henry Dunant" De officiële eerste verkoop van de op 20 augustus a.s. verschijnende Ro de Kruis-postzegels zal op die dag plaats vinden aan boord van het Ro de Kruis-hospitaalschip „J. Henry Dunant", tijdens de vaart tussen Rot terdam en Dordrecht. De verkoop van de eerste serie zal geschieden door de directeur-generaal der PTT prof. ir. G. H. Bast, aan een der pa tiënten aan boord van de „J. Henry Dunant". Het Rode Kruis-hospitaalschip, dat ligplaats heeft gevonden aan de Oos terkade ten oosten van de ingang van Boerengatsluit te Rotterdam, zal op 20 augustus te 9.00 v.m. afvaren. Bij aankomst te plusminus kwart over 10 aan het Hoofd te Dordrecht zal het officiële gedeelte zijn beëindigd en zulen de genodigden kunnen de- barkeren. Een daar gereed staande autobus zal hen terugbrengen naar Rotterdam. kook- en naailessen. Verder handen arbeid, sport, muziek, verbale ex- presie, enz. Ook deze lessen worden in een gezellige sfeer gegeven en ieder is in de gelegenheid om be paalde problemen met docenten en leeftijdgenoten te bespreken. Wilt U wat meer weten omtrent deze cursuseen, informeert U dan eens bij de leidster, Mej. E. Kerck- hoffs op het adres Steenschuur 17 te Leiden. (Tel. 30494) en wel op de na volgende data en uren: Maandag 19 AUG. - Woensdag 21 AUG. - Maan dag 26 AUG. - Woensdag 28 AUG. - en Donderdag 5 SEPT. TELKENS TUSSEN 6 EN 8 UUR 's avonds. Ook zijn de meisjes, evenals hun ouders, van harte welkom op onze VOORLICHTINGSAVOND op ZA TERDAG 7 SEPTEMBER a.s. in het Antonius Clubhuis, Mare 43, Leiden. Aanvang half 8, toegang vrij. De leerlingen van de Mater Ama- bilisschool en de Jongerencursus zul len deze avond opluisteren met dans, toneel en pantomime, een en ander onder leiding van de Heer Joop Koevoets. Er is dan tevens gelegenheid voor het verkrijgen van inlichtingen en aanmelding nieuwe leerlingen. KIJKERS EN LUISTERAARS Op 1 augustus j.l. waren bij de dienst luister- en kijkgelden 1.464.654 televisietoestellen aangegeven tegen 1.447.119 per 1 juli j.l. (Tot en met 14 augustus 1.470.781). Er waren op 1 augustus 2.634.034 - geregistreerde radio-ontvangtoestellen tegen 2.630.717 op 1 juli j.l. Het aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg op 1 augustus 462.081 tegen 463.301 op 1 juli j.l. Ongetwijfeld zullen er veel meis jes zijn, die zich nu al afvragen: hoe zal ik in de komende winter mijn vrije avonden gaan besteden? Welnu, ooit van de MATER AMA BILISSCHOOL gehoord? Ten on rechte „school" genoemd, er zijn im mers geen examens, huiswerk e. d. aan verbonden. Mlen kan het eerder een vormingscursus noemen, daar de doelstelling is, het werkende meisje van 17 jaar en ouder, opleiding en vorming te geven voor haar toekom stige taak in het gezin en maat schappij. De lessen worden gegeven in een gezellige sfeer en ieder is in de ge legenheid om zijn mening naar- vo ren te brengen en bepaalde proble men te bespreken met docenten en leeftijdgenoten. Priester, arts en opvoedkundige vormen de kern van het docenten corps. In een hecht samenspel trach ten zij, zich op elkaar instellend en denkend vanuit de situatie van het meisje, godsdienst en leven, uiter lijk en innerlijk, natuur en leven tot een eenheid te maken. Daarnaast is er nog de verpleeg ster die een en ander vertelt over gezondheidszorg, kinder- en zieken verzorging, hygiene, enz. Voorts worden er lessen gegeven in koken en naaien, woninginrich ting, smaakontwikkeling, goede om gangsvormen. De sociale wetgeving evenals de actuele gebeurtenissen komen ook ter sprake. Vrijetijdsbe steding zoals toneel, gymnastiek, handenarbeid staan ook op het Ma ter Amabilisprogramma. Hiernaast is er nog een ontspan ningsprogramma waaronder feestjes, dansavonden, excursies en geduren de de zomermaanden vrije clubs. Naast deze 3 jarige AVONDCUR SUS, welke 2 lesavonden per week, n.l. op dinsdag- en vrijdagavond ge geven wordt, is er ook nog een MID- DAGCURSUS - 2 lesmiddagen per week, maandag- en donderdagmid dag, voor meisjes tussen 14 en 16 jaar. Dit programma is geheel aange past aan de leeftijd: het 14 en 15 ja rige meisje dat net de lagere school, heeft verlaten en meestal in haar eerste betrekking is. Het is derhalve' nog wat speels. Naa9t de algemene vorming die de docenten en leidsters de meisjes trachten mede te geven, zijn er nog „De reünie". In het traditionele zondagavondprogramma van de KRO was de korte eenacter „De reünie" ingepast Nel Bakker had het stuk in het Nederlands bewerkt en Frans 't Hoen had getekend voor de regie. Nu kwam het bij deze voorstelling minder aan op de tekst dan op de handeling, zodat bij de regisseur het zwaartepunt kwam te liggen. Hij kon gelukkig rekenen op bijpassende fi guren als Jan Blaaser, Herbert Joeks en Rien van Nunen, even zo veel kostelijke deelnemers aan de feestpartij, waarin „De reünie" re sulteerde. Het was „welkome" kol der. Van ernstige aard was de do- cumantaire „De Moederkerk ver heugt zich" uit paus Johannes' toe spraak bij de opening van het Con cilie. Hierbij kreeg de kijker een beeld van de voorbereidingen en de eerste zittingsperiode. Dat beeld werd verstrekt door Hans Wortelboer en toegelicht door Ben Beinema. Het was een zeer verzorgde uitzending en nu de tweede zitting van het Conci lie eind september voor de deur staat, was de.ze instructie stellig wel kom. Het voorafgaande twaalfde concert in de Mozart-serie was al een maand eerder op beeld vastgelegd. In de namiddag kon men afwisselend genieten van zwemkampioenschap- pen in Apeldoorn, waar tevens een nieuw startschot werd geïntrodu ceerd en van roeikampioenschappen in Kopenhagen, met een schreeuwe rige Aad van Leeuwen als commen tator. Tamme VARA-avond. Het VA RAprogramma van zaterdag werd geteisterd door de vacantie: de vrije nieuwsgaring leverde een tamme ge- schieddenis op, de Andy Williams- show had weinig of geen entourage en „Achter het nieuws" was niet be paald „heet van de naald". Leerzaam was het werk van de verborgen ca mera, die roekeloze mensen op de spoorbaan signaleerde. Na een wel spitse aflevering van de politie-film- serie met inspecteur Leclerc kwam Theo Eerdmans (voor het eerst met snor) in de voorlaatste aflevering van de quiz „Wereldwijs". Nochtans waren twee nieuwe ploegen in het veld gebracht en een stijlvol gebeeld houwde uil was als trofee aanwezig. De Amsterdammers hebben van ae Rotterdamse rivalen gewonnen, maar het moet worden gezegd, dat er nog al eens gegokt werd. In het jongste NCR V-programma ontaarde het be zoek bij het artisten-echtpaar Rita Reys en Pim Jacobs in Kortenhoef in een wat particuliere aangelegen heid. Rita geurde met haar antiek meubilair en het dochtertje moest zo nodig een versje opzeggen, gezeten op de schoot van een op de camera ingestelde buurdame. Intussen had regisseur Benavente half elf Korten hoef op de been gebracht. Komende uitzendingen. We vra gen aandacht voor de Don Camillo- film, die vanavond draait. Een ieder zal wel eens eerder kennis hebben gemaakt met deze Fernandel-figuur en met zijn vertrouwelijke omgang met de Heer. Na afloop volgt eer Duits filmpje over de kwestie van het liften. Dinsdag heeft de NCRV enkele programma-onderdelen, die de aandacht vragen. Na een reportage over de pas gehouden jamboree in Griekenland volgt een film uit zes Europese landen over de moderne samenleving. Dan is er de zoveelste politiefilm en voor de dagsluiting speelt Vera I^engyel, de Israëlische pianiste, Bela Bartók. Woensdag heeft de AVRO een blokprogramiru, met zowel een bezoek aan boord als dixielandmuziek. Rondo sinfonico stelt dlitmaal het Overijssels philhar- monisch orkest voor. 'T programma komt uit de Twentse schouwburg te Enschede. Donderdag is er weer eens 'n toneelspel; de NCRV presenteert „De Gilde viert", de Nederlandse première van een zedenblijspel. Maar die première is reeds van 1959, toen het stuk eerder voor de t.v. kwam. We zullen echter graag veel bekende artiesten terugzien. A etherklanken HAAGSE POLITIERECHTER DRONKEN ACHTER HET STUUR, AUTO VERBEURD VERKLAARD Reeds eerder had een 36-jarige veehouder uit Noordwijk zich te ver antwoorden gehad wegens verkeers delicten, thans stond hij terecht om dat hij op 9 mei te Noordwijk op de H. Geestweg was aangetroffen, ter wijl hij onder invloed van drank verkerend, een auto bestuurde. Het rijbewijs van verdachte was al eerder ingetrokken, doch de drank speelde een te grote rol in het leven van verdachte, die thans volgens zijn verklaring bereid is een ontwen ningskuur te ondergaan. De Officier vond dat thans wel strenger maatregelen genomen moe ten worden en eiste een maand ge vangenisstraf, intrekken rijbewijs ge durende twee jaar benevens ver beurdverklaring van de inbeslag ge nomen auto. De verdediger, mr. Eriks verzocht vooral om dit laatste niet uit te voe ren, omdat de echtgenote nu met de auto van verdachte rijdt, o.m. om de kinderen naar school te brengen. De politierechter, mr. De Grooth, veroordeelde tot zes weken gevange nisstraf waarvan 4 weken voorwaar delijk met proeftijd van 3 jaar, in trekken van het rijbewijs gedurende drie jaar, benevens de verbeurdver klaring van de auto. Een 46-jarige kelner uit Warmond, reed op 10 mei met de door hem bestuurde auto zodanig over de Zweilandstraat, dat dit de aandacht trok van burgers. De politie, die was gewaarschuwd had de auto van de kelner over enige afstand gevolgd waarbij was geconstateerd, dat her haaldelijk links van de weg en slin gerend werd gereden. Toen de chauffeur werd aange houden constateerde de politie, dat de man onder invloed van dranjc ver keerde. Dit werd nu ter zitting door ver dachte ontkend, in elk geval vond hij zich nog wel in staat een auto te besturen. Daar. was de politieman, die als getuige werd gehoord, het lang niet mee eens. Een autobuschauffeur had eveneens geconstateerd, dat verdach te slingerend over de weg had ge reden. Verdachte gaf wel toe enkele borrels te hebben gedronken, doch dat zou over een lange periode zijn geschied. Het zouden in totaal 5 glazen je never en 3 glazen bier zijn geweest. De Officier eiste twee weken ge vangenisstraf en intrekken van het rijbewijs gedurende 1 jaar. De rechter veroordeelde tot 8 da gen gevangenisstraf en intrekken van het rijbewijs gedurende 12 maanden, waarvan 4 maanden voorwaardelijk en aftrek van de tijd waarin het was ingetrokken. NA AANRIJDING DOORGEREDEN „Neem mijn autonummer maar op, ik heb geen tijd om te wachten", zo had een 57-jarige houder van een benzinepomp uit Ter Aar gezegd, toen hij op 9 jan. te Leiden op het kruispunt by de Schrijversbrug geen voorrang verleende met de door hem bestuurde auto aan een andere auto bestuurder. Een botsing vond plaats, waarbij enige schade werd veroor zaakt. Evenwel had verdachte niet zijn naam en adres opgegeven aan de eigenaar der beschadigde auto en was verder gereden. Daarvoor stond hij nu terecht en bekende het feit. Volgens verdachte had hij gelegen heid gegeven om zijn nummer te no teren, doch de rechter constateerde, dat zulks niet voldoende is. De Offi cier eiste f 100 boete of 20 dagen hechtenis, waarna de rechter ver oordeelde conform die eis. DINSDAG 20 AUGUSTUS 1963 HILVERSUM I. 402 M. 746 kc/s. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Mbrgengebed. 7.15 Ouverture. radio voor vroe ge mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waters! 9.40 Voor de jeugd. 10.15 Klas. gram. 11.15 i gram. 11.50 Volaan vooruit, praatje. 12.00 Middagklok - noodkl. 12.04 gram. 12.30 Medde! t.b.v. land- en tuinb. 12.33 1. gram. 12.55 Kath. nws. 13.00 Nws. 13.15 Platen- nws. 13.25 Promenade -ork. met zang solist: amus. muz. 14.00 v. d. jeugd. 14.30 Koorzang (gr). 14.35 v. d. plat telandsvrouwen. 14.45 Roman! ork. werken (gr). 15.15 gram. 16.00 v. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 v. d. padvinders. 17.15 Lichte gram. 17.45 Beursber. 17.50 Regeringsuitz.: De Fiscus in de Nederl. Antillen door Mr. Drs. F. P. de Vries. 18.00 1. ork. muz. en zangsol. 18.30 Radio Volks-Uni- versiteit: Verleden, heden en toe komst v d. mens op aarde, door Prof. Dr. E. J. Slijper. 19.00 Nws. 19.10 Ac tualiteiten. 19.25 1 gram. 20.00 Zang- recital. 20.25 Omr. ork. en sol.: klas. muz. 21.20 Nederl. strijkkw. en alt viool: klas. muz. 21.55 Vocaal ens. 22.15 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40' Pianorecital: mod. muz. 23.15 l'. gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM H. 298 M. 1007 kc/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Och! gymn. 7.20 1. gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 1. gram. 9.00 De groentem. 9.05 Klas. kamer muz. (gr). 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek v. h. geestelijke leven: boekbe spr. 10.00 Arbeidsvitaminen. 10.50 v. d. kleuters. 11.00 v. d. zieken. 12.00 1. ork. muz. 12.20 Reg. uitz.: v. d. land bouw. 12.30 Mededel t.b.v. land- en tuinb. 12.33 1. gram. 13.00 Nws. 13.15 Medede!, event, act. of gram. 13.25 Beursber. 13.30 1. instrum. ens. 13.55 Gitaarmuz. (gr). 14.00 Fluit, fagot en klavecimbel: klas. muz. 14.30 v. d. kinderen. 15.45 Zangrecital: mod. liederen. 16.15 Tot uw orders, gev. progr. v. d. strijdkr. 17.25 New York calling. 17.30 gram. v. d. jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Event, act. of gram. 13.25 Veertig jaar 1. muz.: periode 1948-1963. 19.05 Pianospel: 1. muz. 19.20 Paul Vlaanderen en het Margo- Mysterie, det. h. sp. (dl. 8). 20.00 Nws. 20.05 Klankb. 20.35 Operafr. (gr). 21.40 Waarom zijn er eigenlijk oorlogen?, lez. 22.00 Pianorec.: klas. en mod. muz. 22.30 Nws. 22.40 Actua liteiten. 23.00 Japans Omr. ork.: mod. werken v. Japanse comp. 23 55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 19.30 Jamboree 1963, rep. NTS: 19.55 Het manneke. 20.00 Jour naal. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Bur gers van Europa, TV-film. 21.00 Ge heime brigade, TV-film. 21.50 Piano recital: mod. muz. 22.15 Dagsluiting. NTS: 22.25-22.30 Journaal. DOOR L. VAN HILLEN „Nou Beer, dat is een compliment, jong. Ik wist niet dat jij zo slag vaardig was." „O, da's gek, dat gaat vanzelf moe der. ik meende het ook echt. En wat doet dat wicht? Ze zegt: Ik ben met tien minuten terug! Ze laat me zó staan, holt naar huis en komt terug met andere kousen. Zó.' zei ze, ben ik nou naar je zin? En ze keek me aan of ze me wou verscheu ren. Dat is zo haar manier, maar dan weet ik dat ze stapel op me is De gedachten gonsden moeder Bak ker door 't hoofd. Dit had haar An- kie Vos beter getekend dan het por tret. Dit primitieve, dit alles-over- hebben-voor-de-man, deze hartstoch telijke heftigheidja, daar kon een jongen als Beer niet tegenop. Zij zou de baas zijn en blijven en Beer zou er gelukkig mee zijn. Ze zag zijn gezicht, wanneer hij ovei Ankie sprak, heel anders, dan Greet wanneer ze vertelde van haar straal jagerpiloot, maar ze herkende toch het licht in die ogen: ja dat was lief de. Hoe je het ook wendde of keerde: Beer hield van Ankie. „Dus", vroeg ze voorzichtig, „je houdt van haar?" „Nou en zij van mij." Hij zei het zo zeker „Beer berijp je. je vader?" Weer zag ze de verandering in zijn gezicht, maar zijn ogen waren open hartig. Het vertrowen bleef. God dank. „Vader begrijpt mij niet. Wil me niet begrijpen." „Laat dat even. ik vroeg, be grijp jij je vader?" „Als ik 'm begrijpdan heb ik de pest aan 'm." „Niet die uitdrukkingen alsje blieft Ze had er haast bij ge zegd: uit de Kromstraa! „Je kunt er toch wel behoorlijk over praten. Weet je wel, hoeveel zorg vader over je heeft gehad? Welke idealen hij had?" „Om met me te kunnen pronken, later". Het klonk btiter. „Nee om jou te kunnen geven wat hij zelf heeft gemist. Het is zijn grote teleurstelling geweest, dat dit niet is gelukt. En nu had hij er zich zo half en half mee verzoend dat jij toch een goede vakman was gewor den, dat je plezier hebt in je werk. Wat vader eigenlijk het meest tegen stond, dat was het milieu. Hij ziet niet neer op handenarbeid, maar het lijkt wel of sommige arbeiders, net als sommige jongens als ze in dienst gaan, menen dat grof werk ook gro ve mensen moet maken met grove genoegens en grove taal. Hij was daar by jou niet bang voor vader heeft meer vertrou wen in je dan je denkt maar nu nu ziet hij, denkt hij, zijn vrees bewaarheid. Nu kom je daar aan met een meisje uit de Krom straat „En daarmee is ze meteen gete kend", viel de jongen fel in. „Nou ja, wees nou billijk, Beer je weet wat de Kromstraat is. Geen echterbuurt, maar een echte volks buurt. Je zou je moeder toch niet graag in dat milieu willen zien." Ze zag zijn aarzeling. „Nee", hij glimlachte opeens, „ik zou me er u niet kunnen denken. Maar daarom zijn het toch geen schooiers!" „Nee* natuurlijk niet, jong. Ik ge loof best dat die moeder Vos een vrouw is met twee rechterhanden en een hart van goud. Maar de sfeer in een gezin, dat is toch wel wat waard. En, Beer, als ik eerlijk mag zijn. ik zou er niet erg blij om zijn, als m'n kleinkinderen, jouw kinderen, later in de Kromstraat opgroeien, fi guurlijk gesproken dan." De jongen zweeg, staarde naden kend voor zich uit. Gormie was dank baar dat het haar gegeven was, de woorden te vinden om met haar zoon over dit moeilijke onderwerp te kun nen praten, zonder dat misverstand en onbegrip dit gesprek en de ver houding tussen hen beiden vertroe belden. „Moeder", zei Beer ernstig, „moet u 'ns horenZe glimlachte, zo be gon hij als kind al z*n confidenties. «Ik ben wel 'ns verbitterd, maar ik weet toch wel dat u, en vader ook, me iets hebben meegegeven. Ik zei al: ik wil dat het later bij ons zo wordt als hier. Helemaal zo zal het wel nooit worden. Daar heb ik geen hersens genoeg voor", hij lachte be rustend, „en daar is Ankie ook te fei voor. Ze is niet zo rustig en zo be heerst als u. Ze kan zo heftig ruzie schoppen, en even later valt ze ie om je hals. Ze is zo „Impulsief', hielp ze hem. „Ja, het is allemaal zo alles-of- niks bij haar. Maar soms, als ze kwaad is, als ze lelijke woorden zegt, me uitscheldt dan zie ik dat ze dat alleen maar doet omdat ze zoveel van me houdt. Snapt u dat?" „Beer, ik hoorde eens vertellen van een vrouw uit het volk die zei: Als m'n kerel me ranselt, weet ik dat ie van me houdt. Ik heb dat nooit ge snapt, maar ik begin het, door jou, een beetje te begrijpen". „Precies moeder, u zegt het pre cies!" Ze zag hoe blyk hij was dat ze hem begreep. „Ja, dat zou iets zijn voor Ank. Door dik.en dun, als ze eenmaal gekozen heeft. Bij Ank is alles honderd procent, helemaal goed of helemaal mis, helemaal voor of helemaal tegen. „Maar zo is het leven niet, jongen." „Nou ja, dat zal ze wel leren", meende hij optimistisch. „Dat is de fout van veel mensen, dat ze denken, dat het in het huwe lijk veranderen zal", bracht zijn moeder er tegen in. „O gunstals we maar eenmaal getrouwd zijn; Nou ja, uiterlijke dingen ik heb je vader bijvoorbeeld afgeleerd om 1e as van zijn sigaar met zijn voet in het kleed te wrijven maar geloof me Beer, een karakter verander je niet. Dat wordt hoogstens wederzijds aanpassen. of aanpassen van een van de partijen Ze zuchtte nau welijks merkbaar. „U snapt dat nou", meende de jon gen, „maar brengt dat vader nou ns aan zijn verstand." „Je vader is niet zo onredelijk, maar hy komt zelf uit een arm ge zin, hij kent de armoe, het ge brek. En toen vertelde ze aan haar aandachtig luisteernde zoo-n hoe zyn vader in zijn eigen jonge jaren het leven, zoals het nu nog in de Kromstraat werd geleefd, van zo na bij had meegemaakt. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2