RIJNSTREEK Ons Kinderhoekje WEEKELYKSE CRONYCKE MEDISCHE DIENSTEN SPORT DE SISSENDE SAMPAM! Schoenlapper Maruf ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De Leydsche Vroeden kunnen weer beginnen op de begrootingh sich te gaen besinnen en om te sien wat of de stadsruyf biedt, of het ditmael nogh meevalt ofte niet. Het mocht 't College dit jaer nogh gelucken de begrootingh tot het sluytende te drucken. Als nu de Raed maer niet teveel verlangt, waerdoor het stuck aan't syden draedjen hangt. Want och, die Vroeden willen altyd meerder plucken dan een hoen heyt pluymen. Eerder pluckt de Raed nogh graegh een duyt dan dattie seght: Genoegh en daermee uyt. De Stadshaen fier verliest soo flux syn pluymen. Geen vroede Vaeder en sal gaen versuymen nog meer te wenschen dan de steert verciert, hoe 't haentj'oock craeyt van nyd. Maar soo bestiert sal 't beestjen aldrae in syn blootjen loopen en valt er in de toekomst weynigh van te hoopen. Al rolt een duytjen alsmaer heen en weer, uytgeeven kan men't geld tenslotte maer één keer. ALPHEN AAN DEN RIJN Geboorten: Monique, 5 aug., d. v. Jan C. Carree en M. Brouwer; Ma- rimus, 7 aug., z.v. Marinus Harskamp en A. van Leeuwen; Robert, 9 aug, z.v. Wiililem van der Neut en J. C. Tabalissa; Asrtrid Gord a Catharina, 10 aug-. d.v. Jacobus P. van Heus- den en N. E. Houwelinig; Teunis Hui- bert, 9 aug., z.v. Teunis L. Korporaal en C. G. de Groot; Geerfcruida Wij- Leiden en Omgeving Leiden In spoedgevallen nemen waar de artsen: Meel, Thorbeckestr. 5, tel. 22522; Verhoef, Zoeterwoudse Singel 4, tel. 32505; De Jong, Hoge Rijndijk 15, tel. 32877; Schaeffer. Rijnsburgerweg 11, tel. 50481 en Te gelaar, Burggravenlaan 14, tel. 34092. Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Voor nabloeding of onge val te allen tijde directe hulpverle ning, voor alle overige hulp: zaterdag half zes en zondag een uur en half zes, tandarts H. Steinz, Hoge Rijn dijk 14. Alkemade en Leimuiden De artsen Muskens, Roelof a rends veen, tel. 01713-329 en Brinkhorst, Leimui den, tel. 01721-209. Alphen aan den Rijn Dkt. H. v. Kooten, tel. 2079; apotheek Allart, Raadhuisstraat 206, tel. 3185; Wit- Gele Kruis zr. Juffermans, tel. 3540. Bodegraven Dkt. D. Ragay, tel. 2000; zr. A. de Groot, tel. 2599; die renarts G. Hofland, teL 3798. Boskoop Dkt. Jongeneel, telef. 2019. Hazerswoude zie Leiderdorp, tel. 5117; Wit-Gele Kruis zr. E. Snel lenberg, tel. 6316. Tandarts zie Lisse; apotheek Lisse. Hillegom Dkt. J. J. v. d. Andel, dorp. Katwijk Rijn Dkt. J. Bergman, tel. 2921; apotheek Kon. Julianalaan 18, tel. 4370. Katwijk Zee Dkt. P. A. Visser, tel. 2023; apotheek zie Katwijk Rijn. Koudekerk a. d. Rijn zie Leider- Langeraar Dkt. J. A. Sandkuyl tel. 01722—139. Leiderdorp Dkt. M. P. Hennink tel. 0171033686; wijkverpl. zr. v. d. Leer, tel. 01710—23109. Leidschendam Dkt. Uhl, telef. 3039; Wit-Gele Kruis tel. 4161 of 4755 Dam-apotheek tel. 4238, ambulance tel. 3923. Lisse Dkt. H. A. Holl, tel. 3155; tandarts: H. A. Meulemans, tel. 4297; Lissese apotheek, Vierkant 223, telef. 02530—3608. Nieuwkoop en Noorden Dkt. B. P. Visser, Noorden, tel. 01724203; dkt. G. J. Bremer, Nieuwkoop, tel. 01725—103. Nieuwveen zie Langeraar. Noordwijk Dkt. De Beer, telef. 2751; Wit-Gele zr. Laaper, tel. 2338 of 3067; apotheek Hoofdstraat 59. Noordwijkerhout en De Zilk Dkt. De Groot, teL 02533-2910; Wit- Gelie Kruis, Rusthof 1, tel. 02533- 468. Oegstgeest Dkt. H. A. Reterink, tel. 50394; Wit-Gele Kruis zr. War- menhoven, tel. 51188, b.g.g. 52426. Rijnsburg zie Katwijk Rijn. Sassenheim Dkt. J. M. van Nes, teL 7119; Wit-Gele Kruis, zr. Konijn, tel. 01711-250, Warmond, neemt waar voor de zusters Meyssen en Mühlhaus; voor tandarts en apotheek zie Lisse. Valkenburg zie Katwijk Rijn. Voorhout Dkt. W. J. Binnema, tel. 02532—7202. Voorschoten Dkt. W. J. M. van Dam, tel. 3960. Warmond Dkt. H. A. G. M. Wa lenkamp, tel. 01711220. Wassenaar De artsen A. F. F. Janse, tel. 3005, en H. S. Boogaart, tel. 4466; Wassenaarse apotheek. Schouwweg 32, tel. 2402. Woubrugge zie Langeraar. Zwammerdam Dkt. G. J. Bre mer, Nieuwkoop, tel. 01725—103. Oplossing nr. 509. Hor. 1. kol, 4. eng, 6. avond, 9. Tp, 11. roe, 12. dl, 13. A.B., 15. mi, 16. G roesbeek, 17. et, 18. es, 19. al, 20. las, 22. To, 24. akant, 26. man, 27. eer. Vert. 1. kaït, 2. la, 3. doorstaan, 4. ©d. 5. gal, 7. vr, 8. ne, 10. parel, 12. Diest, 14. bot, 15. mee. 19. alm, 20. L.K., 21. sn, 23. oor, 24. An, 25. te. nanda Adriana, 12 aug., d.v. Cornells van Donk en W. A. v. d. Waaij; Mar- tinius Theodoras Antonius, 11 aug., z. v. Martinus C. J. Meijer en F. J. A. de Ruijter: Yvonne Catharina Maria, 10 aug., a.v. Adriamis J. Pennings en J. S. van Niekerk; Peter Jurgen, 10 aug., 2.v. Eberhard J. SÜnger en A. P. Lugt; Hermanus, 12 aug., z.v. Willem C. Pupper en C. Lekx; Ro nald Dick, 13 aug.. z.v. Dirk Groe nendijk en C. W. A. Kromhout; Cor nells, 14 aug., z.v. Anthonius M. van Es en H. Lourens; Leendert Albert Johannes, 14 aug., z.v. Leendert A. J. Baay en E. van den Bogaert; Cor nel-is, 13 aug., z.v. Johannes Jongman en A. Deelstra. Huwelijken: Hans P. Bolili, 20 jaar en Hendriika G. Lemmers, 22 jaar. Dirk M. de Fouw, 34 ja-ar en Stijntje Bouthoorn, 35 jaar. Arie L. va-n Maasdam, 20 jaar en Gijsberta M. de Gans, 18 jaar. Dirk Vonk, 23 jaar en Geertrui J. Kuster, 21 jaar. Huwelijksaangiften: Jan M. van Duin, 29 jaar, zeeman ter viseerij en Trne P. Baervel-dt. 24 jaar, zonder beroep; Co H. J. K. Boot, 26 jaar. econoom en Gerdina W. van Hulst, 22 jaar, ergo-therapeute; Fritz B. Sahleeh, 35 jaar, garagehouder en GeL Elizabeth A. Mijs, 25 jaar, zon der beroep; Rein W. Verkade, 26 jaar, timmerman en Grietje A. J. van den Berg, 24 jaar, zonder beroep; Altoer- tus van Doorn, 25 jaar, timmerman en Aaitje Ram, 22 jaar, werkster; Gerrit Hogenes, 25 jaar, Betonwer ker en Pieternella Blom, 22 jaar, zondier beroep; Anton Stedehouder, 24 jaar, metaalbewerker en Hazerina van Berkel, 27 jaar. kantoorbedien de; Wil-lem Kruijt, 28 jaar, veehou der en Johanna Visser, 27 jaar, zon der beroep; Cornelis van Arkel, 19 jaar, vertegenwoordiger en Bregetta G. van Wieringen, 2 Ojaar, verpleeg ster. BOSKOOP Gouden huwelijksfeest Tot de bevoorrechte echtparen, die een gouden huwelijksdatum mogen be leven behoort op 19 augustus a.s. het echtpaar Wilhelmus Johannes van der Meer en Gerarda Catharina van Rijn, wonende Laag-Boskoop 86. Het heugelijke feit zal op vrijdag 23 augustus in de zaal van „Het Zuiden" aan de Zuidkade worden gevierd, waar bij van 15 tot 17 uur de gelegenheid tot feliciteren wordt geboden. De gouden bruigom aanschouwde op 29 mei 1891 in Boskoop het levens licht en voelde zich op latere leeftijd allerminst tot het boomkwekersvak aangetrokken, maar kan niettemin op een zeer werkzaam leven terug zien. Na een poosje in Duitsland in de bouw vakken te hebben gewerkt ging hij in de potten en pannenhandel bij zijn vader, maar #de eerste wereldoorlog noopte ook hem de wapenrok te gaan dragen. Na te zijn afgezwaaid, volgde hem een tijd van werkloosheid. Hierna was hij op werk bij de boeren aangewezen en fungeerde een paar jaar als schipper. Hierna werkte de heer van de Meer ruim 18 jaar in de kassenbouw bij de heer K. van Nes. Dit bedrijf werd ech ter opgeheven, waarna weer een peri ode van werkloosheid volgde. Er kwam echter weer licht in het donker, toen de nu gouden bruidegom in dienst kon treden bij het machinale houtbewerkingsbedrijf van de fa. Cra mer en hier heeft hij bijna 25 jaar doorgebracht. Waar hij zich bovendien bijzonder in beijverde, was het werk van de afd. Boskoop van de EHBO. Hij is lange tijd een stuwkracht geweest als commis saris van het materiaal. De gouden bruid werd op 25 augus tus 1889 in Reeuwijk geboren en kreeg door haar dienstbetrekking bij Jacob Bulk, kennis aan haar „Willem" met als resultaat, dat op 19 augustus 1913 door de toenmalige ambtenaar van de burgerlijke stand in Boskoop, de wet houder Jan Nieuwensteeg, weer een huwelijk kon worden gesloten. Hieruit werden zeven zonen geboren, waarvan er één in het ouderlijke nest is gebleven en een ander in Amerika een nieuw vaderland heeft gevonden. Uit de „zeven" zijn 15 kleinkinderen ontsproten en het is de 20-jarige doch ter van de in Amerika wonende zoon, die Lia is momenteel met de boot op weg naar Holland haar ouders bij het gouden feest komt vertegenwoor digen, waardoor de vreugde ongetwij feld zal worden verhoogd. HAZERSWOUDE Jeugdvakantiespelen in Groenendijk Dezer dagen was het bijzonder druk in de speeltuin van de vereniging Groe nendijk. Jongens en meisjes (allen kin deren van de leden) namen in groten getale deel aan de spelletjes en wed strijdjes, die de bestuursleden voor hen op touw zetten. Extra attractie voor de jeugd: eenieder werd, behalve op de prijzen die er te verdienen vielen, ver rast op een smakelijke tractatie. Jongens en meisjes van vijf en zes jaar hielden 2ich bezig met vlaggetje steken. Corrie Koeleman, Tonny de Groot, Tineke Kraan en Marja Voge laar deden dit het best bij de meisjes: Tonny Koeleman, Bert Wassing, Jantje de Wit en Tonny van Wetten waren hun „mannelijke" concurrenten de baas. Was ophangen, een wedstrijdje bij de zeven en achtjarige meiskes, leverde de prijzen op voor Joke van de Berg, Pe tra Baak, Mieke Verdegaal en Els van de Zwaan, Berto Verkleij, Kees Groen, Frans Kraan en Wander Speel waren het snelst in zaklopen. Zaklopen met hindernissen bij de negen- en tienjari ge meisjes en jongens was een spel, dat Sannie de Roo, Margriet Heemskerk, Tonnie Groen, Tineke van Wetten, Jan Groen, Leo Koot, Johan Bulk, en Jan Baak het best afging. De meisjes en jongens van elf en twaalf jaar leverden spannende gevechten tijdens het ring steken. De vier ereplaatsen bij de meis jes waren voor Bets van Wetten, Freddy van de Horst, Cobi Schellingerhout en Corrie van der Laan. Jos Eist geest, Pe ter Heemskerk, Gijsbert Spierenburg en Wim van de Laan wonnen bij de Jongens. Wijkverpleging Dorp De wijkver pleging in het dorp 2al tussen 17 en 24 augustus worden waargenomen door zuster A. M. van Oostende, Beelaerts- park, telef. 01790—3682, Benthuizen. Voetbal voor bejaarden Zondag, om twee uur, verwacht het damescomi té, dat ieder jaar de reis voor de Groe- nendijkse bejaarden op touw zet, een ge weldige opkomst van Groenendijkers, Meerburgers en vele anderen, wanneer St. Bernardus en Meerburg elkaar de voetbaleer van de streek gaan betwis ten op het terrein aan de Rijndijk. Bei de verenigingen hebben zich bereid verklaard uit te komen in deze derby, ten einde vele belangstellenden te trek ken, hetgeen weer betekent, dat de kas voor de bejaardenreis weer een aardig ondergrondje krijgt. Wat de officieuze opening van het St. Bernardus-voetbal- seizoen aangaat: de vierde teams van St. Bernardus en Meerburg zuilen el kaar om 12 uur ontmoeten aan de Rijn dijk. Zie verder advertentie in dit blad. St, Bernardus komt in de volgende opstelling binnen de lijnen: doel: G. Zandvliet; achter: G. Ossevoort en W. Kaptein; midden: N. Menken, H. v. d. Zwaan en W. van Wetten: voor: Jac. Wasing, J. Pennings, Jac. Koeleman, Th. van Wetten en Jac. Wortman. Hedenmiddag spelen de a- en b-ad- spiranten tegen de dito's van VNA uit Leiden. En toen waren er nog nuiar zes Voetbalmatador nummer één, de Braziliaan Pele, is voor de tweede maal binnen een maand betrokken geweest bij een in cident op het veld. Nadat hij vorige maand een tegenstan der een klap had gegeven, werd hij donderdag in Sao Paulo van het veld gestuurd door de scheidsrechter. Het ge beurde allemaal in de wed strijd van zijn club, Santos, te gen de plaatselijke favoriet Sao Paulo in het Pacaembu-stadion. Toen in de eerste helft de thuis club een 31 voorsprong nam, oordeelden Pele en een andere ster van het Braziliaanse voet bal, Coutinho, het nodig de scheidsrechter lastig te vallen. De referee voelde zich door de spelers van Santos bedreigd en in het inmiddels ontstane tu mult wist hij niets beter te doen dan de twee grootste op roerkraaiers, Pele en Coutin ho, naar de kleedkamers te ver wijzen. Na de rust kwam Santos met slechts acht spelers op het ter rein, omdat back Aparecido by de thee was gebleven. In de 54e minuut van de ontmoeting bracht Sao Paulo de stand op 41 en dat bleek voor de bui tenspelers van Santos, Dorval en Pepe, aanleiding om zonder enige opgaaf van redenen het veld te verlaten. De scheids rechter nam aan dat Santos de wedstrijd wilde saboteren en staakte de ontmoeting. Dit ge brek aan sportiviteit lokte bij de toeschouwers een enorm ge joel uit. Men eiste onmiddel- lyke strafmaatregelen. NIEUWKOOP Geboren: Theodorus Rudolf, z. v. H. v. Middelkoop en N. C. Slinger land. Overleden: C. Bos, 62 jaar, echt genoot van J. M. van Trigt. TRITON-VIER IN FINALE In een prachtig geroeide race heeft de vier met stuurman van Triton zich via de herkansing toch nog weten te plaatsen voor de finale, aldus de Nederlandse kolonie in Ko penhagen een beetje opbeurend na de teleurstellingen van gisteren. In een bijzonder spannende herkan singsrace bleven onze landgenoten juist vóór de fel sprintende Honga ren. Mét Nederland plaatste zich ook Polen voor de finale. VOETBAL OEFENPROGRAMMA LFC In afwijking van het reeds eerder vermelde oefenprogramma, speelt LFC zondagmiddag a.s. om half drie op eigen veld een oefenwedstrijd te gen Wilhelmus uit Voorburg. De opstelling van de kanaries zal er als volgt uitzien: doel: Van Leeu wen; achter: A. Kanbier en H. Sira; midden: C. v. d. Zeeuw, L. de Jong en G. v. d. Heijden; voor: J. Rietker ken, A. Ruitenbeek, A. Heijmans, P. de Jong en W. Blom. DOCOS. A.s. zondag speelt Do- cos in het tournooi om „De Gouden Leeuw" om 12 uur in Voorschoten tegen Quick Steps uit Den Haag. Docos is momenteel in bezit van de „Gouden Leeuw" en zal dus bm in het bezit hiervan te blijven haar moeten verdedigen. De opstelling van Docos luidt: G. Dubbeldeman, P. Brasker, W. Westgeest, H. Stuifzand, J. M. v. Marwijk, Fr. Jansen, B. v. Dinten, A. Mank, A. v. Dinten, M. v. d. Broek, P. Dubbeldeman. Reserves: J. v. Veen, J. Hensing. Meerburg. Heden, zaterdag: 2 adspirantenelftallen gaan naar Al phen en spelen tegen Alphense Boys. Meerburg 4-RCL 5, wordt gespeeld op het RCL-terrein om 2.30 uur. Dank zij de medewerking van het bestuur van RCL is er ook voor het 2e en 3e elftal een wedstrijd vastgesteld t.w. RCL 4-Meerburg 3 en RCL 3- Meerburg 2. Beide wedstrijden wor den gespeeld op de RCL-terreinen resp. om 2.30 en 4.15 uur. Morgen, zondag, speelt het eerste elftal een oefenwedstrijd tegen St. Bernardus, terrein St. Bernardus. Aanvang 2.00 uur. Opstelling: doel: H. de Gunst; achter: F. Klein, P. Zandbergen; midden: J. Westerhof, J. Straman, P. Zwetsloot; voor: O. den Eisen, G. v. Wetten, D. de Gunst, E. Westerhof, A. Vlasveld. St. Bernardus 4-Meerburg 5. Aan vang 12 uur. Dinsdag 20 augustus: St. Bernar dus adsp.-Meerburg adsp. Aanvang 6.45 uur. Vertrek 6.15 uur per fiets vanaf de Rijnegommerstraat. RCL (a)-Meerburg (a), terrein RCL. Aanvang 7.00 uur. Woensdag 21 augustus: St. Bernar dus adsp.-Meerburg adsp. Aanvang 6.45 uur. Vertrek om 6.15 uur per fiets vanaf de Rijnegommerstraat. De Egyptische legerofficier Ab- del Latif Aboheif heeft de jaarlijkse Canadese zwemmarathon over het Ontariomeer gewonnen met een voorsprong van honderd meter op de 19-jarige Amerikaanse studente Mary Sinn. Onze landgenoot, de 29-jarige Utrechtse onderwijzer Herman Wil- lemse, die de voorgaande twee ma rathons won, eindigde nu als derde na in de eerste 18 van de 24 km lange race te hebben geleid. De Amerikaanse Kathy Ellis heeft tijdens de Amerikaanse dames- zwemkampioenschappen van de ama teur Athletic Union het wereldre cord op de 100 meter vlinderslag da mes verbeterd en gebracht op 1 min. 6.5 sec. Het oude record stond sinds 29 juli 1962 met 1.07.3 op naam van de Canadese Mary Stewart, die dit record vestigde te Vancouver. QmtioHC-ÏÏM1 ïprinfen!Miiuliecenop •Riar.vna.; m SesómetMMltf lulltill)ti een beetje klei aan elkaar - dat vond hij op een plaats, waar een klein beekje in zee stroomt - Wanneer je het kunstwerk wat langer wilt be waren, kun je beter gips gebruiken. De ogen en het snuitje zijn kleine steentjes, de snorharen zijn van naaizijde. Oet is helemaal niet zo eenvoudig om te beslissen of het nu een haas of een konijn is, wat Peter daar aan het strand in elkaar heeft geknutseld. Hij had daar slechts zes helften van zwarte mosselen en twee grote witte mosselen voor nodig; die voor het lijf moesten wat groter zijn dan die voor de kop. Peter zette de aparte delen met Precieze metingen hebben aange toond, dat dezelfde mens des mor gens na een goede nachtrust groter is dan des avonds, wanneer het kraakbeen door het gewicht samen gedrukt is. HONDERD JAAR GELEDEN Op 20 september 1863 stierf Jakob Grimm, de oudste van de gebroeders Grimm, die de zgn. „Sprookjes van Grimm" verzamelden en uitgaven. Ter gedachtenis aan beide broers worden in Duitsland de gehele zomer door tentoonstellingen georganiseerd. In de stad Kassei, waar zij leefden en het eerste deel van hun sprook jesverzameling uitgaven, bevindt zich de tentoonstelling in een klein kasteel, omdat het huis van de ge broeders Grimm in de oorlog ver nietigd is. In de universiteitsstad Marburg, waar de twee oudste broers Jakob en Wilhelm gestudeerd hebben, werd een Grimm-prijs uitgereikt en in Hanau was een tentoonstelling van tekeningen van de jongste en derde broer Ludwig-Bmil. De beide oudste broers waren mannen van de weten schap, hun vakken waren taal- en volkenkunde. Zij hebben dus „hun" sprookjes niet zelf geschreven, zoals bijvoorbeeld Hans Christian Ander sen het deed, zij hebben alleen maar verzameld. Zij luisterden naar de verhalen van oudere mensen en hebben ervoor gezorgd, dat die sprookjes niet werden vergeten, maar opgesohreven en uitgegeven. 19. Toen nu de grootvizier de Sultan berichtte, dat de bruiloft nog moeet wachten, totdat de kostbaarheden waren aangekomen, geraakte de Sul tan buiten zichzelf van woede. Hij gaf het bevel onmiddellijk Maruf te laten halen. Toen Maruf kwam, zei de Sultan: „Ik kan het er niet mee eens zijn, dat je met de bruiloft wilt wachten. Alsjeblieft, hier is de sleu tel van mijn schatkamer. Neem maar, wat je nodig hebt; dan kun je me, wanneer de karavaan is gekomen, al les terugbetalen. 20. De feestelijkheden voor de brui loft begonnen. De hele stad werd verlicht, de bewoners werden uitge nodigd om naar allerlei voorstellin gen te komen kijken, terwijl Maruf van af een hoge troon toekeek. Hij wierp geld'ónder de mensen en ver deelde zoveel schatten van de Sultan onder de armen, dat de schatbewaar der nauwelijks nog iets overhield. Nadat men veprtig dagen had ge feest, vond op de 4ilste dag de eigen lijke plechtige bruiloft plaats. Je kunt je heel makkelijk op de vingers slaan, wanneer je een heel klein spijkertje moet beethouden om het ergens in te slaan. Zulke pijn kan je vermijden, wanneer je een stukje papier dubbel vouwt, de spij ker er door steekt en het papier snel afscheurt, voordat de spijker hele maal in het hout is doorgedrongen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8