Exportkredieten op Indonesië De kolen zullen steeds duurder worden ra BPsuperMix benzine ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De hofdame jvr. C. E. B. Roell omhelsde vrijdagmiddag prinses Margriet bij haar aankomst op Schiphol. De prinses onderbreekt haar vakantie ten einde het huwelijk bij te wonen van de 25-jarige Jenny Houben, dochter van de commissaris der koningin in Limburg. OPENSTELLING HERVERZEKERING Het ministerie van financiën deelt mede, dat een begin zal worden ge maakt met het aanvaarden van de herverzekering van exportkredieten op Indonesië. Deze beslissing, die genomen, is in het kader van de geleidelijke norma lisering van de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, heeft tot ge volg, dat Indonesië voor wat de dek king van exportkredieten betreft, wordt betrokken in het bestaande systeem van exportkredietverzekering waarbij de kredietwaardigheid en het niet-commercieel risioo zakelijk wor den beoordeeld. Voorshands zal de herverzeke ring van exportkredieten op Indone sië gelden voor zaken met een kre diettermijn van maximaal zes maan den. Naar mate de betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië zich ver der normaliseren en de omstandig heden en de te verwerven inzichten daartoe aanleiding geven, zal de toe laatbare krediettermijn worden her zien. Nog geen plannen met paleis Het Loo Het is nog niet bekend welke be stemming het paleis Het Loo in de toekomst zal krijgen. Koningin en prins zullen het niet gaan gebruiken als zomerverblijf, evenmin zijn zij van plan het paleis permanent te be wonen. Tijdens het leven van konin gin Wilhelmina werden er de laatste tijd herhaaldelijk oecumenische -jon- Geen opwekkend beeld „Een weinig opwekkend beeld" geeft volgens het Consumenten Con tact Orgaan de recente en in de naaste toekomst te verwachten prijs ontwikkeling van huisbrandkolen te zien. Einde 1962 waren de kleine afmetingen brandstof, de zogenaamde viertjes en vijfjes, in de goedkoopste soorten reeds 25 a 35 procent duurder dan twee jaar terug. Dit jaar is de in het voorjaar gebruikelijke verlaging van de prijzen van huisbrandkolen achterwege gebleven en het ministerie van economische zaken heeft goedgevonden, dat de voorjaarsprijzen even hoog bleven als de winterprijzen. Op een enkele uitzondering na zijn echter de voorjaarsprijzen 25 tot 75 cent per hectoliter hoger dan de winterprijzen, terwijl normaal een prijs verlaging van 60 a 70 cent plaatsvindt. Deze voorjaarsprijzen zijn dus 95 tot 145 cent hoger dan de voorjaars prijzen van het vorig jaar. Op zijn minst zullen de winterprijzen van het komende stookseizoen met dezelfde bedragen hoger liggen dan de winterprijzen 1962/1963. Bovendien is er mogelijk een aanzienlijke ver hoging van de detailhandelsmarge te verwachten. Het ministerie van eco nomische zaken gaat na of een desbetreffend verzoek van de kolen handel kan worden ingewilligd. Tenslotte zal bij een strenge winter en dus stijgende importen met verdere prijsverhogingen rekening moeten worden gehouden. garenbij eenkomsten gehouden. Het is niet onmogelijk, dat dergelijke bij eenkomsten in de toekomst nog op Het Loo worden gehouden, zo meent men in hofkringen, aldus de „Volks krant". Het personeel, dat op het paleis niet meer nodig was, is inmid dels overgeplaatst. Het paleis Het Loo te Apeldoorn is eigendom van de Staat der Neder landen. Volgens artikel 23 van de Grondwet is het paleis te beschouwen als zomerverblijf. Het artikel luidt: „Den Koning worden tot des zelfs ge bruik, zomer- en winterverblijven in gereedheid gebracht, voor welker onderhoud echter niet meer dan vijf honderdduizend gulden jaarlijks ten laste van den lande kunnen worden gebroaht." Dode en vier gewonden bij verkeersongeluk Op rijksweg 36 tussen Oirschot en Moergestel is donderdagavond de 21- jarige A. P. F. M. van den Brand uit Loon op Zand bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. Voorts werden twee personen zwaar en .twee personen licht gewond, terwijl drie auto's werden vernield en et telijke andere wagens lichtere scha de opliepen. De heer Van den Brand bestuur de een personenauto. Hij wilde een voor hem rydende truck met opleg ger inhalen en botste op een' tege moetkomende bestelauto. De be stuurder van de personenauto was op slag dood. Van de drie inzittende Tilburgers werd er een zwaar ge wond. De anderen waren licht ge wond. Een inzittende van de bestel auto werd eveneens zwaar gewond. De 73-jarige M. P. Wielaart uit Apeldoorn is gisteravond in zijn woonplaats op de weg Kanaal-noord door een auto gegrepen en op slag gedood. De heer Wielaart reed op een fiets zonder achterlicht. OORZAKEN De stijging van de voorjaarsprijzen met 95 tot 145 cent per hl tegenover de voorjaarsprijzen van 1962 is toe te schrijven aan twee factoren. Ten eer ste aan een verhoging van de groot- handelsprijzen voor Limburgse kolen met maximaal f 5.50 per ton, waar mee het ministerie van economische zaken enige tijd geleden akkoord is gegaan. Bij doorberekening door de detailhandelaar betekent dit een prijsstijging van ongeveer 45 cent per hl. Daar echter normaal is, dat de voorjaarsprijs ongeveer 70 cent la ger is dan de winterprijs, zou de de tailhandel toch nog voorjaarsprijzen hebben kunnen aanbieden die onge veer 25 cent lager liggen dan de win terprijs. Het ministerie van economi sche zaken heeft er evenwel geen be zwaar tegen gemaakt, dat de detail handel deze 25 cent incasseert als voorlopige margeverbetering, han gende het onderzoek van de toelaat baarheid van een vrij aanzienlijke margeverbetering, die de detailhan del beweert nodig te hebben wegens kostenstijgingen en een te verwach ten aanzienlijke loonsverhoging voor zijn personeel. De andere oorzaak van de stijging der voorjaarsprijzen ligt in de im port. Een steeds groter deel van de Nederlandse huisbrandbehoeften moet door invoer worden gedekt. Die invoer bedraagt nu reeds 60 a 65 pro cent van de totale vraag tegen en kele jaren geleden 45 procent. Aan gezien ook in de naburige landen de huisbrand betrekkelijk schaars is, doen zich ook daar prijsstijgingen voor, zo ook onlangs weer in Duits land, waarvandaan wij veel importe ren. De Nederlandse handel mengt de importkolen met goedkopere Lim burgse antraciet. Gezien dit alles lijkt het naar de mening van het consumentencontact orgaan verstandig als de consument niet te lang wacht met een redelijke kolenbevoorrading. Het verwondert dit instituut thans niet meer dat in vakkringen reeds geschreven wordt dat over enkele jaren een prijs van f 15.tot f 17.per hl. antraciet normaal zal zijn. NEET ALTIJD GERECHTVAARDIGD Het mengen van goedkopere Lim burgse antraciet met duurdere import houdt de mogelijkheid in, dat ook niet gerechtvaardigde prijsverhogin gen worden gemotiveerd met bijmen ging van de dure importkolen. Het consumenten contact orgaan heeft van de zijde van het ministerie van economische zaken de toezegging ont vangen, dat de detailhandeisprijzen scherp in het oog zullen worden ge houden. De schaarste aan huisbrandkolen zal waarschijnlijk een blijvend pro bleem vormen en het CCO meent daarom, dat de plannen waarvan men nu en dan hoort om in samenwerking tussen de kopenproducenten en -han delaren en de haardenfabrikanten te komen tot de produktie van „alles- branders" veel toejuiching verdient. In deze verwarmingsapparaten zou den ook kolen gestookt moeten kun nen worden, die niet tot het klassie ke huisbrandpakket behoren, dus ook vettere kolensoorten, waarvan voldoende voorraad aanwezig is, en die heel wat goedkoper zijn. Op deze wijze zou de consument een betere dienst bewezen worden dan met de produktie van convectors voor de kleine soorten brandstof het geval is geweest. Degenen, die deze dure verwarmingsapparten hebben aange schaft, hebben wel van een tijde lijk voordeel geprofiteerd, maar ken nelijk heeft het in het verleden wel aan de nodige samenwerking tussen de brandstoffensector en de haarden producenten ontbroken. Het is im mers gebleken, dat de prijzen van de kleine afmetingen sterk oplopen, zo dat er van grote besparingen op de brandstoffenrekening niet veel meer terecht komt en de bezitters van de convectors zich in feite bekocht voe len. Door het ontwerpen van een goede „allesbrander" zouden de be trokkene ook zichzelf een dienst be wijzen. Zowel t.a.v. de olie als het aardgas zal de brandstoffensector op deze wijze wellicht zijn concurrentie positie kunnen handhaven, aldus het CCO. Peek Cloppenburg verandert naam Eenenveertig aandeelhouders heb ben hun toestemming moeten geven om van Peek en Cloppenburg N.V. de N.V. Peek en Cloppenburg Nederland te maken. De nieuwe vennootschap heeft een gemeenschappelijk aandelenbezit van vijftien miljoen gulden waarvan 5157 aandelen van elk duizend gulden werden geplaatst bij de voormalige aandeelhouders van Peek en Cloppen burg. Een der statutaire voorschriften zegt, dat de meerderheid van de raad van commissarissen bij voorkeur dient te bestaan uit „afstammelin gen in rechte lijn van Johan Theo- door Peek of Heinrich Anton Adolf Cloppenburg. Onder de aandeelhou ders zijn negen geboren Peeks en zeven Cloppenburgs. Ook enkele le den van de familie Dreesmann ko men op de lijst van aandeelhouders voor. School-inspectie bisdom Rotterdam Per 1 september van dit jaar zal in het bisdom Rotterdam de vroegere bisschoppelijke inspectie voor L.O. en V.O. zich hebben vernieuwd en gaan werken als de Stichting Bisschoppe lijke Inspectie voor het Lager- en Kleuteronderwijs in het bisdom Rot terdam. In het bestuur van de stichting zijn vertegenwoordigd de bisschop van Rotterdam, de schoolbesturen en de ouders. Het secretariaat is geves tigd Burg. Horylaan 8 te Loosdui nen. Als inspecteurs zullen op die da tum in dienst treden de heer C. I. Barendse, Molenstraat 198 te Mon ster, voor de dekenaten, Den Haag, Leiden, Vlietstreck, Poeldijk en Zoe terwoude; en de heer V. J. Hendriks, Schiebroekselaan 39a te Rotterdam, voor de dekenaten Gouda, Noordwijk, Schiedam, Zuid-Hollandse eilanden, Alkemade, Alphen aan den Rijn, Dordrecht en Rotterdam. Beide heren treden in de plaats van de parochiegeestelijken en recto ren die naast hun werk aLs zodanig de bisschoppelijke schoolinspectie in de versohillende dekenaten vervul den. Hoofdinspecteur voor deze tak van onderwijs blijft de z.e. heer B. J. Bommel te Loosduinen voor het ge hele bisdom. Reeds vorig jaar was voor het kleuteronderwijs als inspec- trice aangesteld mej. J. M. Kuipers. Prinses Margriet over en weer Gekleed in een fleurig, lichtblauw deux pièces is prinses Margriet, ver gezeld door jvr. C. E. B. Roëll als hofdame, gistermiddag kort na vijf uur uit Rome op Schiphol aangeko men. Zij onderbreekt haar vakantie, die zij met de koninklijke familie in Porte Ercole in Italië doorbrengt, teneinde het huwelijk bij te wonen van een harer vriendinnen, de 25- jaiige Jenny Houben, dochter van de Commissaris der Koningin in Lim burg. Dit huwelijk is hedenmorgen om half elf in Maastricht gesloten. Brui degom is de 27-jarige mr. J. Mer- ckelbach, zoon van de burgemeester van het Limburgse dorpje Wittem. Tussen ons koninklijk gezin en de familie Houben bestaat al jaren een vriendschapsband. Ook zondag blijft prinses Margriet nog in Nederland. Maandagochtend zal zij echter naar Italië terug vlie gen. Vrouw van negende verdieping gevallen De 26-jarige mevr. F. van L.-H. uit Maastricht is gisteravond van het balcon gevallen van een woning op de negende verdieping van een flat gebouw op het Koningsplein in Maas tricht. De vrouw was op slag dood. De politie, die een onderzoek heeft ingesteld, kwam tot de bevinding, dat de vrouw, moeder van een kind, bij kennissen op het balcon de plan ten water gaf, waarbij zij is geval len. Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, wiens zilveren priesterfeest zoals bekend 9 september wordt gevierd, houdt zondag 8 september, varn 3 tot 5 uur receptie voor degenen, die maandag verhinderd zijn de bis schop te feliciteren. De receptie wordt gehouden aan de Nieuwe Gracht 80 te Haarlem. NEDERLANDER IN BELGIë VERONGELUKT De heer L. Lieuwes (47 jaar) uit Haarlem, die met vakantie in België was, is gisteren in Maaseijk bij een autoongehïk om het leven gekomen. Hij is met zijn auto tegen een paal gereden, zijn vrouw en zijn 15-jarige zoon zijn met verwondingen naar het St. Jozef ziekenhuis in Maaseijk ge bracht. De heer Lieuwes was sinds 1 nov. 1962 archivaris van de Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek in Delft. Daarvoor was hij hoofd van de afd, documentatie van de gemeente Haar lem. Wie modern tankt, heeft de keus uit 5 soorten benzine. En dat moet ook! Want iedereen rijdt verschillend, en bij elke auto zijn de bij omstandigheden anders. Geef Uw auto 'individuele voeding'dat is tóp kracht bij het zuinigste ver bruik! Overtuig U zélf; kies uit BP normaal, BP Mix 25, 50 of 75, BP super. De Super-Mix pompen zijn zeer speciale pompen. Vraag adressenboekje (per briefkaart) aan BP, Frede- riksplein 42, Amsterdam. ^Kies de soort die bij uw auto hoort Dat kan alléén bij... (Advertentie) Donderdag is de eerste gondel voor de kabelbaan, waarmee de Noordgrevelingen zal worden afgesloten, in Bruinisse aangekomen. De in Frankrijk vervaardigde gondel heeft de vorm en afmetingen van een flinke autobus en weegt tien ton. Onder de gondel zal het zware net komen, waarin de stenen, welke voor de af sluiting gebruikt worden, vervoerd worden. Er volgen binnenkort nog tien gondels om de kabelbaan te com pleteren. Nozems roerden zich in Rotterdam Voor de tweede achtereenvolgende keer heeft de Rotterdamse politie gisteravond krachtig moeten optre den tegen een flinke nozemrel in de omgeving van de Coolsingel. De rust, die althans van de zijde van de jeugd lange tijd in de bin nenstad heeft geheerst, werd daar donderdagavond voor de eerste maal onderbroken door een groep joelende en schreeuwende jongens en meis jes, die er op uit waren de buurt eens flink op stelten te zetten. Het metro-terrein bood daarvoor voldoen de materiaal. Hekken werden over de tramrails gezet, borden verplaatst, het verkeer geraakte in de war. Een patrouille bereden politie, die de as sistentie kreeg van vier surveillance wagens, joeg de knapen uit elkaar en toen was de pret er gauw af. Gisteravond herhaalde zich het ru moer op dezelfde plaats en opnieuw moest de politie nu met de hulp van motoragenten er aan te pas komen om de jeugd van de straat te jagen, de beurstrappen op en de zij straten in. Het verkeer kreeg daarbij enig oponthoud. Do 67-jarige G. de Boer uit Em- men is gisteren om het leven geko men toen h|j vanaf een bospad per fiets de Boslaan overstak. De wiel rijder werd gegrepen door een auto. Drie mannen en twee vrouwen zijn beschuldigd van medeplichtigheid aan de Britse treinroof. Op de foto worden de drie mannen weggeleid na door de politierechter in Linslade, Buckinghamshire, te zijn verhoord. Do gezichten zijn onder 'n deken verborgen, de handen aan elkaar geboeid.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7