S)e£eiclaeSou/fccmt SCOTLAND YARD SLOEG TOE TREINROVERS GEGREPEN Zelfmoord-actie in L Vietnam PRESIDENT YOULOU VAN KONGO AFGETREDEN DEEL VAN DE BUIT ACHTERHAALD Moordcomplotten tegen De Gaulle Levende fakkels Bus met Neder landers in brand PRINS RAINIER NAM UITSTEL VAN TWEE MAANDEN SPORTIEF OP Treinongeluk in Engeland Opnieuw krachtige aardschok in Skopje Om de federatie Maleisië Ongeluk met handgranaat in Suriname Hoogwaterstanden Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1963 53e JAARGANG No. 16.004 GESTOLEN GOED GEDIJT NIET KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tassen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75f Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes j 1,50 Drie mannen en twee vrouwen zijn donderdagavond in verband met de treinberoving in Engeland, waarbij dertig miljoen gulden werd ge stolen, gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld. Twee van hen zijn beschuldigd aan de diefstal te hebben meegedaan, terwijl één man en de twee vrouwen heling ten laste werd gelegd. Volgens een politiewoordvoerder zijn voorlopig geen verdere arrestaties te verwachten. Twee^mannen, die op weg waren naar Nederland, wer den donderdagavond op London Airport ondervraagd. Zij mochten echter hun reis voortzetten. De politie gelooft, dat thans geen der gezochten buiten Engeland vertoeft. Het totale achterhaalde geldbedrag zou onge veer 1.200.000 gulden bedragen. De namen der gearresteerden zijn: Roger John Cowdery uit East Molesey en William Boal uit Londen, die van diefstal worden beschuldigd. Heling wordt ten laste gelegd aan mevrouw René Boal, de echtgenote van William Boal, Mary Florence Pilgrim uit East Molesey en Alfred Pil grim, eveneens uit East Molesey. Zij konden worden gearresteerd na een dag van koortsachtige politie-aktiviteit in het gebied van Londen en aan de Engelse zuidkust, met name in Bournemouth. OP AANWIJZING VAN EEN VROUW Mevrouw Clark woonde alleen in haar huis in Bournemouth. Een woordvoerder van de plaatselijke po litie verklaarde donderdagavond dat mevrouw Clark naar kennissen was vertrokken. Mevrouw Clark had verdenking tegen de twee mannen opgevat toen zij haar woensdagavond naar een adres vroegen waar zij de nacht kon den doorbrengen. De vrouw had toen de politie gewaarschuwd. In de auto van de verdachten vond de politie een aanzienlijk bedrag in biljetten van één pond. Later werd in de buurt een tweede auto ontdekt, waarin eveneens een groot aantal bankbiljetten werd aangetroffen. Scotland Yard heeft woensdag avond invallen gedaan in honderden huizen in noord- en oost-Londen, op zoek naar leden van de bende. Vrou wen, vriendinnen en familie van be kende misdadigers werden onder vraagd. In Soho ging men bars en clubs binnen. Het was de 67-jarige weduwe Ethel in een gesloten auto, die normaal Er is op grond van inlichtingen Clark, die de politie de inlichtingen voor het vervoer van meubels wordt van verklikkers uit de onderwereld verschafte, welke leidden tot het ach- gebruikt, verlaten. door Scotland Yard een lijst van terhalen van 100.000 van de 2.600.000 verdachten opgesteld. Men denkt dat bankbiljetten van een pond sterling, De aanwijzingen van mevrouw de roof is gepleegd door een bende die bij de treinberoving werden ont- Clark hebben geleid tot het arres- van ten minste twintig man. vreemd. Zij heeft haar woonplaats te teren vab twee leden van de bende, Op de boerderij in het dorp Oak- Bournemouth, donderdag plotseling de treinroof heeft uitgevoerd. Zij ley, die tot schuilplaats van de bende is nu bang voor vergeldingsmaatre- heeft gediend, werkten deskundigen gelen van de nog op vrije voeten tot diep in de nacht om zoveel mo- zijnde bendeleden. Rechercheurs gelijk gegevens te verzamelen. hielpen de weduwe bij haar plotse- linge vertrek. Toen zij eenmaal was De 31-jarige wever J. A. Jong- ingestapt reed de auto met grote snel- bloets uit Tilburg is woensdag met heid door de straten van Bourne- zijn scooter in Rovereto nabij 't Gar- mouth om mevrouw Clark naar haar dameer in Italië verongelukt. Zijn Naar woensdag in Pariis werd ver- niet nader Êenoemde bestemming te edhtgenote, die op d-e duo zat, is ge- ar Yf lljS marijs wera ver brengen. wond opgenomen in een zaekehhuis. nomen, heeft de Franse politie kort- 6 geleden lucht gekregen van nieuwe plannen om president De Gaulle te vermoorden. In verband daarmede zijn alle voorzorgsmaatregelen voor de veiligheid van de president ver scherpt. Ongeveer een jaar geledep ontsnapte De Gaulle ternauwernood aan de dood, toen zijn auto tijdens een rit naar zijn woonplaats Colom- In Bournemouth zijn twee mannen gearresteerd en beschuldigd van medeplichtigheid bij de treinoverval. Op de foto onderzoeken twee inspecteurs van politie een vistas, welke is aangetroffen in de witte Anglia op de ach tergrond. De wagen behoorde bij de twee gearresteerde mannen. mensen gewond. Er werd een groot aantal arrestaties verricht. De beto gers protesteerden tegen het „ver- Donderdagmorgen heeft een Boed- donkeremanen" door de autoriteiten bey-les-deux-Eglises met kogels werd dhistische non in de Zuid-Vietnamese Van het lijk van een boeddhistische doorzeefd. provincie Chan Hoa uit protest te- monnik, die dinsdag zelfmoord- pleeg- Eén der thans ontdekte plannen was gen de discriminatie op religieus ge- de. beraamd door voormalige Franse ko- bied zelfmoord gepleegd door zich- Vrijdagochtend, voor het aanbre- lonisten uit Algerië, die thans in zelf in brand te steken. Zij is de ken van de dag, heeft een 71-jarige Spanje wonen en gezworen hebben eerste non, die het voorbeeld van de Boeddhistische monnik in Hue zich De Gaulle wel eens te zullen „krij- drie monniken, die dit in de afge- met benzine overgoten en in brand gen". Zij hebben getracht vijf gewa- lopen twee maanden deden, heeft gestoken. De zelfmoord vond plaats pende mannen Frankrijk binnen te gevolgd. Volgens officiële kringen in de tuin van de voornaamste pa smokkelen, die kennelijk de bedoe- hebben de autoriteiten zich snel gode ter plaatse, ling hadden de president te vermoor- meester gemaakt van het lijk om dit De Zuid-Vietnamese regering heeft den- te laiten begraven. In de provinciale onverwijld een uitgaansverbod voor Bij het tweede complot waren be- hoofdstad, Na Trang, werden later de tijd van 24 uur in het 100.000 in- roepsmoordenaars betrokken, die een kleine betogingen gehouden maar er woners tellende Hue afgekondigd, aanbod hadden kregen om De Gaul- deden zich geen ernstige incidenten Militairen hebben een kordon om le voor 50.000 frank om het leven te voor. de pagode getrokken. Zij bezetten brengen. Zij voelden hier echter niet Bij botsingen tussen betogende stu- voorts de sleutelpunten in de stad. voor en stelden de politie op. de hoog- denten en militairen zijn donderdag- In totaal hebben nu vier monniken *e morgen in de stad Hue verscheidene en een non in de afgelopen twee maanden zelfmoord gepleegd uit pro- Prins Bernhard is vandaag, verge zeld van zijn adjudant, kolonel C. C. Geertsema, per vliegtuig uit Italië naar Beetsjoeanaland vertrokken. Als president van het „World Wild life Fund" zal de prins zich op de hoogte stellen van de natuurbescher mingsproblemen in Beetsjoeanaland, dat één van de rijkst overgebleven natuurgebieden is in Afrika. De prins wordt midden september in ons land terugverwacht JACHT OP PROEFVAART IN BRAND Woensdag is het jacht van Prins Rainier van Monaco, dat een proefvaart op de Eems bij Delfzijl aan het maken was, door tot nu toe onbekende oorzaak in brand gevlogen. De machinekamer van de „Albecaro" brandde geheel uit. Persoonlijke ongelukken deden zich, ondanks het feit dat er onder de tachtig opvarenden paniek ontstond, niet voor; slechts drie op varenden liepen zeer lichte verwondingen op. Het grootste gedeelte van de opvarenden werd door een garnalenvisser gered. Gisteren is Prins Rainier, die tijdens de proefvaart niet aan boord was, met het vliegtuigje van zijn Nederlandse vriend Alfred A. Heineken van Schiphol naar Eelde bij Groningen gevlogen en vandaar per auto naar Delfzijl gereden om- de schade in ogenschouw te nemen. Na het twee en een half uur durend bezoek kreeg hij pas bij de niet door het vuur aan getaste delen een weinig plezier in zijn luxe jacht. Algemeen was de in druk, dat de Prins de gehele zaak zeer sportief opnam. Hij zal binnenkort naar Monaco terugkeren. De bemanning van zijn jacht reist morgen via Schiphol naar Monaco terug. Verwacht wordt, dat de reparatie ongeveer twee maanden in beslag zal nemen. test tegen de politiek der Zuid-Viet namese regering onder president Ngo Dinh Diem, die anti-Boeddhis tisch zou zijn. Waarnemers te Saigon menen, dat de toestand in Hue zeer gespannen is, daar de overwegend uit Boeddhis ten bestaande bevolking thans op standig is gezind. De sneltrein van Birmingham naar Londen is donderdagmiddag in bot sing gekomen met een rangeerloco motief en daarna ontspoord. Bij het ongeluk zijn drie leden van het trein personeel om het leven gekomen. Zij zaten in de vernielde locomotief van de personentrein. De passagiers kwa men met de schrik vrij. Een bus van een Nederlands reis bureau uit Eramen is woensdagnacht bij Pforzheim in Baden-Wiirttem- berg in brand gevlogen. De bus, waarin 14 mensen zaten voor het grootste deel Nederlandse en West- duitse toeristen reed rakelings langs een vrachtauto en twee perso nenwagens. Daarna botste hij in volle vaart tegen een auto uit Mannheim, waarvan de bestuurder om het leven kwam. De bus vloog in brand. De in zittenden wisten zich via de achter deur en de ramen in veiligheid te stellen. Twee Nederlandse meisjes en een jongeman kregen een zenuw schok. De toeristen verloren al hun Skopje werd hedenmorgen vroeg opnieuw opgeschrikt door 'n aard schok, deze keer met een sterkte van vijfeneenhalve graad. Volgens radio- Belgrado werd „geen ernstige scha de" aangericht. Deze beving was de sterkste sinds die welke, nu precies dirie weken geleden, het grootste ge deelte van de Macedonische hoofd stad verwoestte. Prins Rainier van Monaco heeft in Delfzijl een bezoek gebracht' aan zijn jacht „Albecaro", nadat tijdens een proefvaart de machinekamer is uitgebrand. Op de foto zien we Prins Rainier op de brag van zijn schip in gesprek met de ontwerper J. W. C. Beek (rechts). Vrijdagmorgen is een negen leden tellende VN-missie in de hoofdstad van Serawak, Kuohing, aangekomen. Indonesië, Malakka en Singapore hadden om de missie verzocht om uit te maken of de bevolking van Sera- wak en Noord-Borneo deel wenst uit te maken van de federatie Ma leisië. Volgens de secretaris-gene raal van de VN, Oe Thant, zal de mis sie waarschijnlijk half september haar werkzaamheden beëindigen. Een menigte van een h twee dui zend Chinezen stond langs de weg van het vliegveld naar de stad, toen de missie aankwam. Tijdens botsingen tussen de Chi nese demonstranten en de politie zijn verscheidene Chinezen licht ge wond. Dertien Chinezen werden ge arresteerd. Syncom staat stil Geleerden van het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart hebben don derdag meegedeeld, dat zij er waar- schijnilijk in geslaagd zijn de commu nicatiesatelliet „Syncom-2" boven Brazilië „tot stilstand te brengen", door de snelheid vrijwel gelijk te maken aan de draaiing van de aarde. Dit geschiedde door middel van ra- ketjes, die door seinen van de grond in werking werden gesteld. Indien 't exiperiment geheel is gelukt, zullen er ononderbroken trans-Atlantische verbindingen mogelijk zaja. President Fulbert Youlou van (voormalig Frans) Kongo is gezwicht voor de oppositie der vakbonden en heeft zijn functie neergelegd. De re gering heeft hij voorlopig overge dragen aan het leger totdat een nieu we grondwet zal zijn opgesteld en een nieuw bewind zal zijn gevormd. Youlou maakte gistermiddag zijn besluit bekend vanaf het balkon van zijn paleis, dat urenlang omsingeld werd door duizenden Kongolezen. Zo dra zij het nieuws uit de mond vain de in soutane geklede president (hij is katholiek priester, maar wegens zijn politieke activiteiten, die door zijn kerkelijke overheid werden afge keurd, in zijn bediening geschorst) had vernomen, barstte de menigte Woensdagmiddag is op de schiet banen te Paramaribo een ernstig on geluk gebeurd tijdens een oefening met het werpen van handgranaten. Dertien militairen werden met zware en minder zware verwondingen in het militaire ziekenhuis opgenomen. Er is één dode. Het ongeluk gebeurde op de hand- granaatwerpbaan te Zanderij en werd veroorzaakt, doordat een hand granaat voortijdig ontplofte. Bij het ongeluk kwam de uit Ne derland afkomstige luitenant Dekker om het leven. De gewonde militairen zijn eveneens uit Nederland afkom stig. Luitenant Dekker was 25 jaar. Hij was ongehuwd. Zijn woonplaats in Nederland was Santpoort (gemeen te Velsen). Zeer zwaar gewond werden de sol daat le klasse A. M. Dibbits uit Winssem, gem. Ewijk en de soldaat J. H. van Eden uit Veenendaal. Naar de legervoorlichtingsdienst meedeelde, is de vermoedelijke oor zaak van het ongeluk, dat de hand granaat te lang in de hand is gehou den, terwijl de veiligheidshefboom reeds omhoog kwam en de granaat dus reeds geactiveerd was. In verband hiermede zijn munitie deskundigen thans doende soortgelij ke handgranaten te onderzoeken. Invoerstop tomaten België en Luxemburg geldt niet voor Nederland Met ingang van morgen 17 augus tus wordt de grens van België en Luxemburg gesloten voor de invoer van tomaten uit de EEG-landen. Op dit invoerverbod zijn enkele uitzon deringen. Het zal niet gelden voor de kwaliteitsklasse „extra" en ook zal het niet van toepassing zijn op tomaten uit Nederland. Ingevolge gemaakte afspraken waarbij een minimumprijs werd ge garandeerd mag Nederland ook na 17 augustus tomaten naar België uit voeren. Tot en met 21 augustus bedraagt deze minimumprijs f 34,40 per 100 kg; van 21 augustus tot 31 augustus f 32,60 per 100 kg en gedurende de maand september f 29,00 per 100 kg. Wanneer de Nederlandse veilingprijs daalt beneden deze minimumprijs moet bij uitvoer van tomaten naar België een heffing worden betaald, die dagelijks verschillend kan zijn. Op het ogenblik ligt de veiling- prijs van Nederlandse tomaten tus sen 35 en 40 cent pea- kg. in gejuich uit. Spoedig daarop keer den de betogers terug naar de Afri kaanse wijk. Bewaking. Het paleis van Youlou blijft voor lopig onder bewaking van Franse troepen. Youlou's aftreden kwam juist op de derde verjaardag van Kongo's onaf hankelijkheid. In die drie jaren is Youlou, pro-Frans en fel anti-com munistisch, president geweest. Zijn voornemen om een één-partijstelsel in het land in te voeren, heeft hem ten val gebracht nadat enige dagen lang rumoerige betogingen tegen zijn bewind waren gehouden. Gisteravond werden de telegraaf- en telefoonverbindingen van Braz zaville met de buitenwereld voor on bepaalde tijd verbroken. Zoudt u naar de maan willen? Of naar Venus? Maar de maan is erg stoffig, op Venus is het bar heet en Mars moet zo voch tig zijn. En stil! In heel de we reldruimte is niets te horen, - Blijf liever op de aarde. Er is geen land, of er klinkt muziek. En het is haast allemaal dans muziek. Zoveel dansen bestaan er, dat u alleen door te dansen al heel de aarde bereist. Hebt u zin in zo'n dansreis, samen met een aardige club? Schrijf dan nu in voor de wintercursus van dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Te lefoon 5 20 34. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Koel en wisselvallig De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een van de Oceaan afkomstige de pressie bereikte vanmorgen de zuid westpunt van Engeland. Hij nam toen nog in betekenis toe en werd voorafgegaan door een brede regen zone, die ons land naderde. Vanavond en vannacht zal deze zóne nog over ons land liggen, maar morgen zal hij ons land gepasseerd zijn. Er volgen dan nog enkele buien, die door op klaringen zullen worden afgewisseld. Het voorbijtrekken van de depressie zal met veel wind gepaard gaan. Aan vankelijk waait deze uit zuidelijke richting, maar na het voorbij trek ken van de regenzone draait de wind naar west tot noordwest. De aanvoer van koele en onstabiele lucht gaat dan met hernieuwde kracht voort. Het weer blijft dus koel en wissel vallig. ZON- EN MAANSTANDEN 17 Aug.: zon op 05.25, onder 20.02; maan op 02.54, onder 19.22. 17 Aug.: vun. 1.21; n.m. 13.53. KORRELTJE Jaloezie komt meer voort uit eigenliefde dan uit liefde.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1