STEEDS MEER MftHHEH ROKEN HALF ZWAAR - HEEL LEKKER |ST DE AVONTUREN VAN MICKEY MOUSE Vredesprijs van Paus Johannes Indonesisch verzet tegen Maleisië De vorming van Maleisië Uitlevering van ex-president Wilt U iets weten? Amerika en Cuba NOORDWIJKSE REDDINGSBRIGADE DEMONSTREERDE VAN „A TOT Z" „Coöp. Zuivelverkoop" gaat niet mee DINSDAG 13 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 drumI Als het stamhoofd naar een bijeenkomst van „chefs" is, gaat het leven in de stam gewoon door - een goed stamhoofd wil dan van tijd tot tijd weten, of alles in orde is. Vroeger gebruikte men dan rooksignalen, als communicatiemiddel doch tegenwoordig zijn enkele muntjes in de tele foonautomaat voldoende. Het plaatje werd gemaakt in Ontario tijdens een bijeenkomst - een „Pow-Wow" - van zes stammen uit het Oshweken- reservaat. In Vaticaanstad is maandag een brief gepubliceerd van wijlen Paus Johannes, waarin gezegd wordt, dat er een stichting in het leven is ge roepen voor het verlenen van een vredesprijs. Het doel van deze stich ting ter nagedachtenis van Johannes de 23ste is: „het aanmoedigen van initiatieven ten behoeve van de ware vrede en broederschap onder de mensen en volkeren door het perio diek verlenen van prijzen". Het grondkapitaal van de stichting wordt gevormd door de ruim 800.000 gulden van de Balzan vredesprijs, die wijlen Paus Johannes in mei van dit jaar kreeg. De stichting zal geves tigd zijn in Vaticaanstad. De prijs zal om de drie jaar worden verleend. Op een massabijeenkomst in Ban doeng, gericht tegen de vorming van de federatie-Maleisië, heeft men er bij de Indonesische regering op aan gedrongen, de Britse eigendommen in Indonesië te naasten, zo meldt 't persbureau Antara. De bijeenkomst was georganiseerd door het front voor de jeugd, waarin de communisten het voor het zeggen hebben en het politieke verbond van het nationale front. Diverse sprekers op de bijeen komst eisten hervatting van „de po litiek van confrontatie op alle ter reinen" om „Maleisië te verplette ren". Antara meldt voorts, dat een offi ciële woordvoerder in Djakarta heeft verklaard, dat er uit de Britse ge bieden in Noord-Borneo vluchtelin gen naar het Indonesische deel van Borneo „stromen" om aan de „wreedheid van de Britten te ont komen". Premier Abdoel Rachman van Ma- lakka heeft maandag verklaard, dat hij op de topconferentie in Manilla over de te vormen federatie van Ma leisië ter wille van de vrede heeft toegegeven aan Indonesische eisen. Indonesië, Malakka en de Philippij- nen kwamen, naar bekend, op de conferentie overeen, dat V.N.-teams zullen moeten nagaan of de bevol king van Noord-Borneo en Serawak aansluiting -wenst bij Malakka en Singapore in de federatie. De toen koe zei maandag in het parlement over de datum, waarop de federatie in het leven zal worden geroepen: „Wij zullen genoegen moeten nemen met een kort uitstel, waarschijnlijk een paar dagen", als de V.N.-func- tionarissen niet op tijd klaar komen. De oorspronkelijke datum was 31 augustus. De V.N.-teams zullen aan het eind van deze week met hun on derzoek beginnen. De Verenigde Staten zullen, over eenkomstig een verzoek der Venezo laanse regering, ex-president Jime nez van Venezuela uitleveren. Jime nez, die op het ogenblik in Miami, in de Amerikaanse staat Florida, s voorarrest wordt gehouden, wo:^ door de Venezolaanse autoriteiten beschuldigd van verduistering, mis bruik van vertrouwen en het ont vangen van onrechtmatig verkregen gelden, - dit alles gepleegd tijdens zijn ambtsperiode als president van Venezuela van 1952 tot 1958. In laatstgenoemd jaar werd Jimenez af gezet, waarna hij naar de Domini caanse republiek vluchtte, om later als toerist de Verenigde Staten bin nen te komen. Een amerkaans gerechtshof heeft de „waarschijnlijke juistheid" van de Venezolaanse beschuldigingen vast gesteld. De Venezolaanse regering heeft beloofd Jimenez alleen op grond van bovengenoemde beschul digingen te zullen doen berechten en niet op grond van politieke mis drijven. Dit is de eerste maal, dat de Ver enigde Staten erin hebben toege stemd een voormalig staatshoofd uit te leveren. Oostduitse grenswachten openden dit weekeinde in de buurt van Kassei aan de zonegrens tussen Hessen en Thüringen het vuur op twee West- duitse mhnnen, die de grens wilden bezichtigen maar daarbij waarschijn lijk per ongeluk op Oostduits gebied kwamen. De mannen brachten er het leven af doordat zij, gebruik makend van iedere dekkingsmogelijkheid, naar Westduits gebied terugkropen. De grens is in deze streek niet dui delijk aangegeven. Pater Sj. de Vries o.f.m. Hedennacht te half een is in het Stedelijk Ziekenhuis te Arnsberg (Duitsland) overleden de we leerw. pater Siardus de Vries o.f.m., in de leeftijd van 61 jaren. Pater De Vries, die in Bolsward werd geboren, was enige jaren (rond 1930) als kapelaan verbonden aan de Leonarduskerk te Leiden en later korte tijd godsdienstleraar aan hel St. Bonaventura-lyceum aldaar. In de laatste jaren van zijn leven was hij gevestigd in de pastorie van de „Mo- zes en Aaron" te Amsterdam, waar hij zijn apostolaat uitoefende met die op gewekte vriendelijkheid en menselij ke bewogenheid en met die wegcijfe ring van zichzelf, die hem in de trou we nagedachtenis van zijn vele vrien den zal doen voortleven. Om wat op verhaal te komen ver trok pater De Vries enige maanden geleden naar Sündem in Sauerland, waar hij - steeds wankel van gezond heid - zwaar ziek werd en in het Ma- ria-ziekenhuis te Arnsberg moest worden opgenomen. Aldaar is hij vannacht kalm en vol overga je ont slapen. Spetterende margarine Als uw margarine irn de pan te hevig spet tert, kunt u natuur Lijk wij wezen in deze rubriek hierop enige tijd ge leden ail een ander merk probe ren. Van een onzer lezereseen even wel kregen wij de tip, dat een mes puntje zout wonderen doet: de mar garine spettert dan niet meer, zo vernamen wy. Volgens de „Washington Post" doet de Amerikaanse regering thans krachtige pogingen om op Cuba een sterke ondergrondse beweging in het leven te roepen. Hiertoe zouden in de Verenigde Staten in het geheim anti-Castrogezinde Cubaanse banne lingen, geld en wapens naar het bin nenland van Cuba overbrengen. De wapens zouden in grotten worden verborgen, totdiat het tijdstip van de grote opstand zou zijn aangebroken. De organisatie van een en ander zou in hoofdzaak berusten bij het Amerikaanse „tweede bureau", dat hiermede irn mei of juni jL zou zijn begonnen. Volgens de „Washington Post" zou het „tweede bureau" thans een over eenkomstig streven van andere Cu baanse bannelingen in de Verenigde Staten tegengaan, omdiat 't „amateu ristisch" van opzet zou zijn, waar door het afbreuk zou kunnen doen aan de opzet van het bureau. RIJP WETERING „De Rippersvieren eerste lustrum met sportdag In het kader van het 5-jarig be staan organiseert de RKSV „De Rip pers" a.s. zondag, 18 augustus, een groots opgezette sportdag op het sportterrein van de v.v. „Rijpwete- ring". De dag wordt begonnen met H. Mis, om 9 uur, in de parochie kerk. Hierbij zijn natuurlijk alle le den in uniform tegenwoordig. Voorts wordt in café „Rustoord" een geza menlijk ontbijt gehouden, waarna in groepsverband naar het sport terrein wordt gewandeld. Omstreeks 12 uur nemen hier de verschillende atletiekwedstrijden voor de leden een aanvang. De onderdelen zijn: hardlopen, hoog- en verspringen, touwtrekken, estafette, doeltrappen en doelwerpen. Als hoogtepunt van deze dag om 2.30 uur de voetbal wedstrijd van Rijpwetering tegen 't pas naar de 3e klas KNVB gepromo veerde DOSR1 uit Roelofarends- Wij bevelen gaarne deze sportdag in de belangstelling van de gehele Rip- se bevolking aan. Als we in het kort even terug kijken op de afgelopen vijf jaar van het bestaan, dan zien we, dat de RKWSV „De Rippers" in drie jaren is uitgegroeid tot een van de groot ste en populairste sportverenigingen uit de gehele omtrek. Nadat in mei 1958 de heer B. Otto het initiatief nam om met een dertigtal wande laars deel te nemen aan een te Lei den georganiseerde wandeltocht, volgde in augustus van datzelfde jaar de definitieve oprichting. Sinds dien heeft de vereniging, dank zij de onverminderde aktiviteit van het toenmalige bestuur, de heren B. en Th. Otto en Th. Lek, zich in steeds opwaartse lijn voortbewogen en telt nu zo ongeveer een 100 leden. De grote schat van kostbare tro feeën, welke „de Rippers" in bezit heeft, getuigt wel van de bijzondere prestaties op wandelsportgebied. Ook het huidige bestuur met als voorzitter, de heer A. H. Disseldorp, laat niets onbeproefd, om de leden de nodige sport en ontspanning te geven en zelfs in het winterseizoen za aangenaam mogelijk bezig te houden. Dit laatste werd mogelijk gemaakt, toen in november 1960 de oude kleuterschool als clubgebouw in gebruik werd genomen. Voorts kon de onderlinge band nog steviger worden aangehaald toen in 1961 een gezellig clubblad werd uitgegeven en nog steeds regelmatig verschijnt. Nog andere hoogtepunten: de jaar lijkse uitgaansdag met H. Mis en al gemene H. Communie; het St. Nico- laasfeest voor de leden; de jaarlijkse eigen wandeltochten en de in 1962 voor het eerst georganiseerde ouder avonden, welke bijzonder op prijs worden gesteld. De laatst gehouden ouderavond werd opgeluisterd met een succesvol cabaretprogramma, verzorgd door een eigen toneel- en cabaretgroep. Al met al is de RKWSV „De Rip pers" een prachtige sportvereniging geworden met een bijzonder aktief bestuur, dat op zijn beurt weer met recht dankbaar en trots kan zijn op de staf van hoofdleider, leidsters en leiders, die geheel belangeloos alle moeite en inspanning geven om de sportieve en culturele belangen van de Ripse jeugd volledig te behar tigen. Een jeugdbeweging dus, de belangstelling, de morele en finan ciële steun van de gehele Ripse ge meenschap alleszins waardig. Publiek toonde veel belangstelling De NRB staat paraat. In de eerste plaats om de in nood verkerende medemens te helpen, maar ook om anderen te leren, wat zij bij een ver drinkingsongeval kunnen doen. Voorzitter E. de Groot vestigde daarop speciaal de aandacht, toen hy de demonstratie van „A tot Z" van de Noordwijkse Reddingsbrigade met een enikel woord inleidde. Deze demonstratie dient „tot le- rirvghe ende vermaaok", aldus de heer De Groot. Wat het vermaak betreft, zou dit evenement beter tot zijn recht zijn gekomen op een prachtige zo mermiddag. Ondanks storm en regen waren toch vele honderden naar 't strand gekomen om naar de presta ties van de brigade te kijken. De mannen van de strandpolitie on der leiding van brigadier Vimik ver leenden een gewaardeerde medewer king aan de demonstratie door o.m. te zongen voor een vlotte en soepele afzetting. Onder het publiek bevond zich de burgemeester van Noordwijk, mr. G. F. W. van BerckeL, kolonel Venema van de Koninklijke Marine op het vliegveld Valkenburg en de voorzit ter van de contactcommissie van de kustbrigaden, de heer Van de Meije uit Zandvoort, die door de voorzit ter in het by zonder werden verwel komd. Aan deze demonstratie werkte de Koninklijke Marine en de Noord- Zuid-Hollandse Reddingsmaatschap pij mee, wier organisatie een andere is dan die der brigade, maar die we derzijds elkaar goede diensten kun nen bewijzen. De heer M. P. Vicel, leider van de technische commissie van de NRB, kondigde de verschillende program mapunten aan en gaf een verhelde rende toelichting op de aktiviteiten. De „Kurt „Carleen", de motorstrand- reddingsboot van de KNZHRM met schipper C. v. d. Berg aan het roer, zette in volle zee een rubervlot met drie brigdaleden overboord. Later verscheen een vliegtuig van de Kon. Marine, die door de „Kurt Garlsen" via radio Scheveningen naar de „plaats des onheils" was ontboden om de drenkelingen op te sporen. Snel ontdekte de piloot het vlot en duidde de plaats met rookbommen aan. De rediboot pikte de drenkelingen op en bracht ze naar de wal. Hier stonden brigadeleden klaar om ze over te ne men en per bancard naar de. politie post te brengen. Onderwijl demonstreerde de Noord wijkse Reddingsbrigade wat de leek kan doen om iemand te redden, ook al kan hij niet zwemmen. Na afloop van de demonstratie sprak de heer Viool een dankwoord. Daarin wekte hij het publiek op alleen te zwemmen in de bewaakte baden, want dit betekent veilig baden. Van groot belang is ook dat ieder leert zwemmen. Veelal zal men dan in staat zijn zichzelf te redden. On- daniks het minder gunstige weer kan de Noordwijkse Reddingsbrigade op een zeer geslaagde demonstratie te rugzien. Jongen door auto aangereden De 7-jarige Piet van Söhie hing op de Zwarteweg achter een vrachtauto en liep, toen hij losliet, pardoes voor een personauto, die in de richting Katwijk reed. De besturder, een 47- jarige PTT-ambten aar uit Leiden kon een aanrijding niet meer voorkomen. De jongen liep een hersenschudding en schaafwonden op. Meisje aangereden Op de Voor straat werd Koby Hoogeveen, 15 jaar, door een personenauto aangereden. Zij kwam bij een klant vandaan, waar zij eieren had bezorgd en stak voor een links geparkeerde autobus, die benzine tankte, de straat over Op dat moment kwam de personen auto aan, die het meisje greep en te gen de weg smakte. Zij bekwam een hersenschudding en moest naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden warden overgebracht. Van de ruim tweehonderd eieren, die ze bij ziah had, bleef slechts struif over. TER AAR Auto-cross A.s. donderdag 15 augustus zal op de landijsbaan van de Ter A ar se IJsclub een auto-cross gehouden worden. Velen zuillen nog wel herinneringen hebben aan vorige crosses, die gehouden zijn. Het be stuur van de Ter Aarse IJsclub zal nogmaals de gelegenheid bieden om getuige te zijn van een autocross. Wie dus een spectaculaire middag wil beleven kan donderdag a.s. om 2 uur terecht op de Ter Aarse landijsbaain. Voor verdere bijzonderheden raad plege men de advertentie in dit blad. Bij een aardverschuiving, die zich zaterdag in West-Nepal heeft voor gedaan zijn honderd vijf tig mensen onder grondmassa's bedolven. Vol gens de Nepalese minister van bin nenlandse zaken werden drie dor pen weggevaagd. De politie in Johannesburg heeft meegedeeld dat er een blanke poli tieman is gearresteerd in verband met de ontsnapping van vier poli tieke gevangenen. De vrouw van een van deze vier heeft intussen laten weten, dat zij 15 uur achtereen is on dervraagd. De gevangenen zijn zon dag ontsnapt. DE BOTERPRIJS (Vervolg van pagina 1) In zijn commentaar op het besluit van de heer Buisman vestigde ir. van Dam, de voorzitter van het Pro- dukschap Zuivel er o.m. de aandacht op, dat het produktschap zoveel mo gelijk tracht de boterprijs te stabili seren. De verhoging van de boterprijs, de vorige week geëffectueerd, achtte hij wel redelijk. De toen doorgevoerde prijsstijging van twintig cent per kilo werd genomen om de krapte op de botermarkt te voorkomen. Deze verhoging paste volkomen in -de po litiek van het produktschap, aldus de heer Van Dam. Hij deelde mee, dat de heer Buisman over zijn voor nemen om de boterprijs te verhogen geen contact heeft opgenomen met het produktschap. Ook ir. J. E. C. Spithoven, secr. van de „Bond van Coöperatieve Zuivelverkoopverenigingen", toonde zich weinig ingenomen met 't Leeu warder-initiatief. De huidige markt situatie - er is een wekelijks over schot van 700 ton - geeft geen aan leiding tot een zo ferme prijsverho ging - zo stelde hij. Ook de bond acht een zo stabiel mogelijke boter prijs noodzakelijk en vindt het be langrijk, dat deze prijs in het belang van de binnenlandse afzet op het huidige niveau wordt gehandhaafd. In de bond zijn zes grote coöpera tieve verkoopverenigingen verenigd. Het besluit van de bond om de prijs verhoging van de heer Buisman niet te volgen werd vanochtend in een gezamenlijk overleg unaniem geno men. Een overzicht van het terrein, waar volgend jaar de wereldtentoonstel ling gehouden zal worden. Het terrein ligt bij Flushing Meadows in de Amerikaanse staat New York en is duidelijk herkenbaar aan het symbool van de tentoonstelling, een enorme wereldbol, welke in het centrum van de tentoonstelling is opgericht

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4