S)e Ccid4e0oii^cmt NEDERLANDER GENOEMD INPROFUMO-ZAAK IS ER NU GENOEG OF IS ER TE KORT? PORTUGAL HANDHAAFT ZIJN BEZITTINGEN Spi non voor de Russen? Bonn zal kernstop tekenen Chroesjtsjov naar New York? Kernwapenproeven Telstar doet 't weer Nederlands schip in België gezonken Strop voor de treinrovers Wederopbouw van verwoest Skopje Frans vliegtuig verongelukt Rede van Salazar Religieus fanatisme Hoogwaterstanden BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 13 AUGUSTUS 1963 53e JAARGANG No. 16.002 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 38 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Nederlander spion in Engeland Een in Londen wonende Neder lander, de 45-jarige Leo Vlaanderen, heeft verklaard contact te zullen op nemen met lord Denning, die een on derzoek instelt naar de staatsveilig- heidsaspecten van de zaak-Profumo. Hij zou dit doen naar aanleiding van geruchten, dat hij een spion voor de Russen zou zijn. de waterstofbom", heeft voor de on dercommissie van die Amerikaanse senaait voor instandhouding der pa raatheid van de Amerikaanse strijd krachten in een besloten zitting ge wezen op de mogelijkheid van „ern stige gevolgen" van de beperkte kernstopavereenkomst. Dr. Teller Britse hoofdstad, reclasseringsvrijwil- SS ^ari het M03! Wormwood Scrubs" waaf wegens kouse kernwapenproe- spionage veroordeelde gevangenen "jf. zitten 00 nemen, dit met het oog op de pogin gen om een afweerraket te vervaar digen. Het Westduitse kabinet heeft gemene Vergadering van de V.N., u- - die in september in New York bij' hun bo^.?n te brenSen hen in zitten. Een oud-gevangene zou hebben verklaard, dat de heer Vlaanderen in de gevangenis contact had gehad met voormalige Russische agenten. Voorts zou hij in zijn woning een radiozen der hebben. „Het is onzin dat ik een Russische spion zou zijn en het is zeker niet waar, dat ik in mijn flat een zender heb staan. Ik heb daar alleen maar een radio-ontvanger", aldus de heer o Vlaanderen. Hij voegde hieraan toe, eenkomst, die drie uur duurde, be- dat hij zijn reclasseringswerk zou op- sloten, dat West-Duitsland het gedeel- geven. telijke kernstopakkoord van Moskou Naar aanleiding van de geruchten, zal tekenen, dat hij in verband met zijn „spionage- West-Duitsland had van Amerika activiteit" vaak bezoeken aan het en Engeland garanties gevraagd, dat buitenland zou brengen, merkte hij Oost-Düitsland het akkoord niet zal op, dat hij viermaal per jaar naar .misbruiken" om de internationale Den Haag, zijn geboortestad, ging, al- erkenning te verkrijgen, die het Wes- dus de „Daily Sketch". ten dit land tot nog toe heeft gewei- Als reclasserings-vrij williger be- gerd. zocht de heer Vlaanderen, met toe- Oost-Duitsland heeft het verdrag stemming van het ministerie van bin- vorige week reeds in Moskou gete- nenlandse zaken, gevangenen om kend. De Amerikaanse minister van bui- Vnlppns bpt hmiWardhlari Dailv een radio-ontvanger aldus de heer maandag tijdens een bijzondere bu- volgens net boulevardblad „Daily Vlaanderpn Hii voppHp hiaraan tna *r.i* Skech was de heer Vlaanderen, die als statisticus werkzaam is bij de in ternationale rubberstudiegroep in de Sekretaris-generaalOe Thant van dé Verenigde Naties zou premier Chroesjtsjov hebben verzocht de Al- eenkomt, bij te wqnen, meldt fó gezinskwesües te hel- tenlandse zaken. Dean Rusk, Jheeft Amerikaanse weekblad „Newsweek". Oe Thant zou tijdens zijn bezoek aan Moskou, waar hij de onderte kening van het kernstop verdrag bij woonde, Chroesjtsjov hebben voor gespeld tijdens zijn bezoek aan New York deel te nemen aan een topcon ferentie. Oe Thant zou Chroesjtsjov hebben gezegd, dat een jaarlijkse Vergadering van de V.N., zou bij dragen tot ontspanning. .Chroesjstjov zou, volgens „News week", noch instemmend noch af- De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft medegedeeld, dat maandag in de woestijn van Ne- \ZC°±:^le,XS A vada een. kernwapen van, geringe voor de- senaatcommissie voor buitenlandse betrekkingen ver klaard, dat de V.S. niet van plan zijn om het Oostduitse bewind te erken nen en dat toetreding van oost-Duits- land tot het kernstopverdrag hierin geen verandering brengt. De communicatiesatelliet „Telstar kracht ondergronds tot ontploffing is gebracht. Dit is de eerste kernwapenproef 2" is maandag op geheimzinnige wijze -waairvan, na de ondertekening, ver- weer geactiveerd, nadat hij er door rnitwoord ebben ge- week, in Moskou van de be- een even onnaspeurlijke oorzaak sinds antwoord. perkte kernstopovereenkomst, mei- 16 juli het zwijgen toe had gedaan. ding wordt gemaakt. Ondergrondse Een routinesignaal van de aarde proeven zijn, als bekend, volgens dit werd onverwachts beantwoord, toen Een brief in een fles een raam- akkoord nog wel toegestaan, omdat die kunstmaan haar 622e ronde maak- j men geen overeenstemming heeft te. Van een televisiesignaal kwamen advertentie, een bemiddelings- kunnen bereiken over de wijze, bij de volgende ronde beeld en ge- bureau of een onderhandelaar waar°P bij een verbod het toezicht luid normaal door. Men wil nu door i op de navolging hiervan zou worden middel van nieuwe proeven te we- met een witte Vlag - wat een uitgeoefend. ten komen, wat er vorige maand .ver- Hevige brand in Rotterdam Dikke rookwolken stegen vanmor gen op uit de opslagplaats van de NV Katoenveem aan de Kerlestraat in Rotterdam, waar omstreeks acht uur brand was ontstaan in een voor raad van zevenduizend katoenbalen een hoeveelheid van ruim ander half miljoen kilogram. Urenlang is de brandweer bezig ge weest om het vuur te bestrijden. Daarbij maakte drie bluseenheden, uitgerust met persiluchtmaskers en walky-talkies, gebruik van de krach tige motorspuit Ahrend Fox en een blusboot van de havendienst. Een gelukkige faotor was dat de vlammen niet naar buiten kwamen en er dus geen ernstiger situatie ontstond in het havenkwartier. De loods, waarin de hardnekkige brand woedde, maakte deel uit van een complex van twee katoenopslag plaatsen en een algemeen entrepot. Ze heeft geen tussenschotten en geen verdiepingen. Toen de eerste vlammen uit de balen sloegen stonden twee haven arbeiders op een der perrons. Een van hen, de heer J. J. van Gemert, zei „Een vlammetje en de hele boel stond in brand." Om tien uur leek het nog alsof de brandweer een hopeloze strijd voerde tegen de rokende massa's. Maar om even over half elf kwam op de meldkamer toch het bericht dat men het vuur meester was. Men is nu bezig met de nablussing, die nóg urenlang zal duren. Over de oorzaak van de brand staat nog niets met zekerheid vast. Een mogelijkheid is dat een vonk van een zgn. elektrische kat, een hijs werk tuig, in het katoen is gekomen en daar is gaan smeulen. De „Sprinkler installatie", die bij de hogere tempe raturen moet gaan sproeien is vijf minuten na het begin van de brand gaan werken. Uit 300 sproeigaten kwam water, maar dat heeft weinig effect gehad. De brand heeft voor honderdduizenden guldens schade aangericht. moeite allemaal om bij elkaar te komen. Maar voor U is het gemakkelijk. U bent jong en U bent welkom in het aardigste jonge gezelschap. Beginners, Gevorderden en Vergevorder den U hoeft alleen maar in te schrijven voor de wintercursus van dansschool Evert Caste- lein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Telefoon 5 20 54. Dr. Edward Teller, de „vader van keerd is gegaan. BOTER VANDAAG WEER DUURDER SOEKARNO ZIEK President Soekarno, die griep heeft, zal deze week alleen maar het woord voeren op een massabijeenkomst ter gelegenheid van onafhankelijkheids dag, die zaterdag gevierd wordt. Hij zal verder niet in het openbaar ver schijnen. Soekartno's lijfarts Suharto heeft de president onderzocht nadat deze een bijeenkomst van de opperste advies raad had verlaten, omdat hij zich niet goed voelde. Burgemeester Willy Brandt heeft de zorgen om Berlijn voor een kor spanne tijds verwisseld voor de werphengel en het weekend-shirt: m zijn echtgenote én zijn zoons verblijft hij op het ogenblik in Tirol, wai hij urenlang de forellen belaagt. Nederlands grootste boterhande- laar, de heer H. H. Buisman, in Leeu- Advertentie) warden, verhoogt zijn boterprijs voor de groothandel met ingang van van- BOTERPRIJS VRIJ daag van 3.60 tot 4.per kilo. serij, noch het ministerie van eco- Dit betekent dat de huisvrouw bij de nomische zaken zich met de verho- detaillist 4.80 per kilo, of 1.20 per ging van de boterprijs door de han- pakje zal moeten gaan betalen. Deze delaar te Leeuwarden bezig houdt, prijsstijging is de tweede binnen 14 Men vestigde van de zijde van het dagen; vorige week ging de boter- ministerie van landbouw en visserij prijs al met 20 cenit per kilo omhoog, er de aandacht op, dat de boterprijs Vrijwel zeker is, dat het voorbeeld vrij is. Intussen verwacht de voor van de heer Buisman door de overi- zitter van het produktschap voor zui- ge Nederlandse boterhandelaren zal vel, ir. B. van Dam, niet dat de bo- worden gevolgd, zo meent men in terprijs voor de consument omhoog bevoegde zuivelkringen. De omzet zal gaan als gevolg van het besluit van de heër Buisman beloopt ruim van Buisman om zijn boter 0.40 10.000 ton boter per jaar. per kilogram in prijs te verhogen. De bond van Coöperatieve Zuivel- In een gesprek met het ANP ver- verkoopverenigingen, die ruim zestig procent van de binnenlandse boter- afzet beheerst, zal niet overgaan tot klaarde de heer Buisman, dat de bo termarkt rijp is voor deze ingrijpen de prijsverhoging. Nederland is een een verhoging van de boterprijs van goedkoop te-eiland, zo zei hij, en alle veertig cent per kilogram. De bond boterimporterende landen komen er heeft hiertoe vanmorgen op een ver- op af. In dit verband vestigde hij de aandacht op, dat een pakje boter im Beligië 1.70 en in Duitsland 1.50 gadering in Den Haag besloten. Het standpunt van de andere par- kost. „Ik voel er weinig voor," aldus ticuliere boterhandelaren die om- de heer Buisman, „de zwaar gesub- streeks 30 procent van de binnen- sidieerde Nederlandse boter naar lamdse afzet hebben, was aan de Een foto van brigade-generaal J. C. België te laten verdwijnen; laten de voorzitter van het produktschap voor E. Haex, die door de minister van smokkelaars ook.maar 40 cent meer zuivel vanmiddag nog niet bekend, defensie aan H.M. de Koningin is betalen." voorgedragen voor benoeming tot De binnenlandse botervoorraad staatssekretaris, speciaal belast met was volgens hean op 3 augustus noig aangelegenheden van de Koninklijke 5000 ton. Er is boter genoeg, zo zei Landmacht. hij, maar men gaat er op zitten. Hij verwacht dat de handel weildra zal gaan spuien, als - ze de indruk krij gt dat er een top in de prijzen is be reikt. Hij kon niet zeggen of de prijs verhoging van vandaag voorlopig de laatste is: „Er is nu eenmaal te wei nig boter in de wereld en wij vra- De politie die zich bezighoudt met het onderzoek inzake de beroving van een Britse posttrein, waarbij vo rige week donderdag ruim 2.5 min. pond sterling (meer dan 25 min. gul den) werd buitgemaakt, heeft hoop, dat van vele van de gestolen bank biljetten de nummers bekend zullen blijken te zijn. Aanvankelijk was ge zegd, dat het uitsluitend om oude bankbiljetten ging, waarvan de nummers niet meer te achterhalen zouden zijn. Volgens nieuwe berich ten zou een deeil van het geld misschien wel de helft bestaan uit nieuwe biljetten, die in Noord-Enge- lan-d en Schotland werden uitgege ven. De serienummers van dit geld zijn overal verspreid en kassiers hebben het verzoek gekregen goed uit te kijken. DRIE OPVARENDEN VERDRONKEN Om half zes vanmorgen is op de Maas in België nabij Maeseyk een Ne derlands schip gezonken, de „Marian- neke" (105 ton). De opvarenden, schipper D. Rennings uit Maasbracht met zijn echtgenote uit Stevensweert en hun één-jarig zoontje zijn ver dronken. Duikers uit Maasbracht hebben de lichamen der slachtoffers geborgen. Woningbouwdeskundigen uit ge heel Zuid-Slavië zijn maandag be gonnen met de voorbereidingen voor de bouw van geprefabriceerde hui zen met in totaal 10.500 etage woningen in Skopje. Men hoopt deze huizen binnen twee of drie maanden opgetrokken te hebben, waarmee de eerste fase van de wederopbouw van de getroffen stad voltooid zal zijn. De zes Zuidslavische republie ken en Belgrado zullen elk een nieuwe woonwijk voor hun reke ning nemen. ZIE OOK PAG. 4 Een Frans verkeersvliegtuig met gen er nog steeds tweederde van de twaalf passagiers en vier beman- kostprijs voor". ningsleden aan boord is tassen Tra- moyes en St. André de Corcy bij BOTER TE KORT? Lyon op een huis gestort. Functionarissen van de luchtvaart- De heer S. van der Ploeg, voorzitter maatschappij hebben meegedeeld, dat gen, als zij daarbij niet de steun hadden gekregen van communisti sche regeringen en van bovenge- Premier Salazar van Portugal ?oe,nIde landen' wier houding be- - - doeld was om de sympathie van de Afrikaan te winnen. In Afrika wedijveren twee were- heeft maandag voor de Portugese radio en televisie over de overzeese politiek van zijn land gesproken. de Algemene Nederlandse a bij het vliegtuigongeluk 13 mensen riische Bedrijfsbond en bestuurslid zÖn omgekomen. Zeven anderen wer- van het produktschap voor zuivel, ^en gewond. van de heer Buis- Drie gewonden zijn later in een man al omdat hij niet gelooft, dat ziekenhuis overleden, wurmen het het boterprobleem daarmee wordt aa doden is gestegen tot 16. opgelost. Volgens hem kunnen de fa- De enige over levende inzittende brieken niet plotseling overgaan van van het vliegtuig is een driejarig de produktie van b.v. melkpoeder op meisje, wier toestand echter zeer ern- die van boter, omdat zij al maanden stag is. Tot de omgekomenen beho- vooruit contracten hebben afgesloten ren elf passagiers, vier bemannings- over de verkoop van melkpoeder, leden en een jongen uit het huis, De heer Van der Ploeg wiil het vet- waarop het toestel terecht kwam. Al- van melk terug brengen van le inzittenden waren Fransen. De Franse „Vicount" kwam in een plotselinge storm terecht toen het gedragen voor benoeming tot staats- lagen. Een verlaging van het vet- vliegtuig daalde om op het vliegveld sekretaris, speciaal belast met aan- gehalte, zal betekenen dat er- 10.000 van Lyon-Bron te landen. Voordat gelegenheden van de Koninklijke ton boter per jaar meer kan worden het toestel neerstortte raakte het' nog Marine. geproduceerd. een hoogspanningsmast. Een foto van commandeur A. van Es, die door de minister van defen- 3 op 2®/2 pet. en de prijs van de melk sie aan H.M. de Koningin is voor- gelijktijdig met 2 cent per liter ver- Daarbij zei hij, dat Portugal zijn^e? elkaar en daarbij is Portu- gebieden tot het uiterste zal verde- aI 60 een voorwendsel. digen wanneer de Afrikaanse staten «l3?31 wees er°P. dat de Veremg- hun bedreigingen in daden zouden ®taten „meewerken aan de zoge- omzetten. Volgens de Portugese re- jafm-e. vriJma^inS van Afrika, om- geringleider dienden de verantwoor- zij denken op deze wijze de com- delijke landen krachtig aan te drin- munistische mvloed in dit wereld gen op terugkeer tot redelijkheid, kunnen weren. „anders rest elk van ons niets an- De Russische politiek is, vanuit ders meer dan het natuurlijk recht het standpunt der communisten be- om zichzelf en zijn verwanten te zien, rechtlijnig en logisch. De Ame- verdedigen," zo zei hij. rikaanse politiek is echter in ernsti ge mate tegenstrijdig. De Verenigde Dr. Salazar zei, dat Angola een Staten zeggen zelf. dat het grond- Portugese schepping is en dat het beginsel van hun buitenlandse po land zonder Portugal niet bestaat, litiek wordt gevormd door steun- Er zijn geen Angolezen doch slechts verlening aan Europa bij het or- Portugezen in Angola, aldus de pre- ganiseren van zijn verdediging, mier. Volgens hem gold hetzelfde Maar in de praktijk vermindert voor Mozambique. Amerika de kracht van zijn Euro- Salazar beschuldigde voorts „som- pese bondgenoten en verhoogt daar- mige" Westelijke landen, toen hij door het vermogen van zijn groot zei, dat de Afrikaanse landen niet ste vijand, namelijk het communis- bij machte geweest zouden zijn hun me, aldus de Portugese minister- uitsluitingen aan Portugal op te leg- president. Het schip lag voor de grintbaggermo- len „Marie" en was maandag half geladen met grint. Het zou dinsdag morgen worden volgeladen. Toen de molenbaas van de baggermolen om half zes aan boord kwam, hoorde hij plots een kabel knappen en zag hij op het zelfde moment het halfgela- den grintschip zinken. Het schip zonk zeer snel in het ter plaatse 10 meter diepe water. In de Zuid-Vietnamese plaats Hue, op 650 km ten noorden van Saigon, heeft in de nacht van maandag op dinsdag een Boeddhistische monnik zelfmoord gepleegd door zich in brand te steken. Het was de derde monnik, die zulks deed uit protest tegen de godsdiemstpoilitiek van het bewind van de katholieke president Ngo Dinh-Diem. Maandagavond trachtte een meisje van 18 jaar zich de linkerhand af te hakken in de voornaamste pagode van Saigon als „een nederig hulde blijk aan Boeddha, nu onze religie in gevaar verkeert." Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Nog enkele buien De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Van het depressiegebied, dat maan dag boven Scandinavië lag, trok een gedeelte naar Noord-Rusland, een ander stuk dringt langs Jan May en naar IJsland op. Een randstoring, die van Schotland kwam, bereikte in de afgelopen nacht ons land en bracht plaatselijk talrijke buien. Alleen in het zuid-ooston van het land was de buienactiviteit gering. Langs het front, dat de koele lucht, die boven West-Europa ligt, scheidt van warme lucht in het zuidoosten van Europa, vielen zware regen- en onweersbuien, vooral in Oost-Frank rijk, Zuid-Duitsland en Zwitserland. De koude lucht wint daar nog voort durend terrein. Naar ons land zal ook het komende etmaal koele en on stabiele lucht blijven stromen. Daar in zullen naast enkele buien, ook op klaringen voorkomen. ZON- EN MAANSTANDEN 14 Aug.: zon op 05.20, onder 20.08; maan op 00.16, onder 16.34. 14 Aug.: vjn. 9.55; n.m. 22.33. KORRELTJE Dwalingen worden er niet beter op omdat zij oud zijn.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1