Vakantie aan onze „DUITSE KUST" MAANDAG 12 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 NIEUWKOOP Boeiende foto-expositie in het Oude Raadhuis Reeds voor de 3e maal wordt onder auspiciën van de aktieve V.V.V. in het Oude Raadhuis een expositie ge houden. Ditmaal een tentoonstelling van foto's van de bekende dieren- fotograaf Jo Bokma. Zaterdagmiddag waren verscheide ne genodigden, waaronder burge meester M. P. van der Weyden en echtgenote, in het Oude Raadhuis bij eengekomen voor de opening van de ze tentoonstelling. De heer L. v. Capel, voorzitter van VVV sprak een welkomstwoord tot de dames en heren en bracht vooral ook dank aan de heren Trufino, Bremer en Van der Harst, die veel voorbereidend werk hebben verricht en aan het gemeentebestuur voor zijn medewerking door het Oude Raad huis ter beschikking te stellen. Burgemeester M. P. van der Wey den en de VVV-voorzitter, de heer L. van Capel, luisteren naar een toe lichting van Han Rensebrink bij de opening van de fototentoonstelling in Nieuwkoops Oude Raadhuis. Hierna werd het woord gevoerd door de heer Han Rensenbrink, als dierenkenner o.a. door de televisie bekend. Hij vermelde veel interes sants over de huis-fotograaf van Ar- tis, de heer Bokma, die met zeld zaam geduld en feeling de dieren op de meest gunstige momenten weet te betrappen en op de plaat vast te leg gen. Zowel in de boven- als de be nedenzaal hangt een keur van de prachtigste voortbrengselen van de fotografiekunst van deze vakfoto graaf, die een werkelijk artiest is. Men kan een bezoek aan deze unie ke tentoonstelling slechts aanbevelen om te genieten van beslist het mooi ste, dat op dat gebied bestaat. De ex positie is geopend tot 24 augustus en te bezichtigen van 10-12 en 14-17 uur. SASSENHEIM Pupillen-toernooi Teylingen Op Hemelvaartsdag wordt er op 't sport park aan de Menneweg een toernooi gehouden voor a- en b-pupillen. Voor beide afdelingen zijn enige prijzen beschikbaar. De hoofdprijs bestaat uit een fraaie wisselbeker geschonken door de heer H. L. v. Veelen, voorzit ter van Teylingen. Deelnemende ver enigingen zijn Concordia, Docos, van Nispen, SVLV en Teylingen. De wed strijden duren 2 x 10 minuten. Er zal om één uur worden begonnen. V riendendienst werd fataal Een vriendendienst, verleend aan de 31-jarige kraan wagenchauffeur J G. Lempe uit Leeuwarden, heeft -ie 25-jarige fabrieksarbeider Y. Greben uit deze stad het leven gekost. Greben ging met Lempe mee om te helpen toen deze opdracht kreeg mei een kraanwagen een geslipte auto uit de sloot langs de rijksweg Bergum- Dr ach ten te trekken. Terwijl dit werk in gang was, ge markeerd door een fel geel zwaai licht, vloog een volkswagenbusje, be stuurd door de 29-jarige J. Paulusma uit Bergum, met grote snelheid op de kraanwagen. De heer Greben liep daarbij zware kwetsuren op. Hij overleed in het Diaconessenhuis in Leeuwarden. Chauffeur Lempe, die in de cabine zat, kreeg een hoofd wond en een shock. De bestuurder van het busje, die met een kaakfractuur in het zieken huis in Dokkum ligt, is in arrest ge steld wegens rijden onder invloed van drank. Zijn passagier, de 21-jarige F. de Lang uit Driesum, die in het wrak van het busje bekneld zat, ligt met een dij beenfractuur in het Diaco nessenhuis in Leeuwarden. M.P. deed het zó! In Tilburg is gisteren een M.P. op het stationsplein vrij hardhandig op getreden tegen een matroos, die zij verhinderden om welke reden dan ook in de trein te stappen. Zij na men de matroos mee naar hun jeep, die op het statiosplein stond gepar keerd. De matroos maakte schijnbaar naar het gevoelen van de M.P. niet vlug genoeg aanstalten om in te stappen en hij kreeg deswege van de M.P., die dat ndet nam, een paar stompen. Het publiek wilde er zich mee be moeien, maar kon niet anders doen dan luide zijn misnoegen te kennen te geven. De jeep reed toen echter in volle vaart het stationsplein af. Dat alles ging zo vlug dat reizigers, die zich wilden voorzien van een trein kaartje, naar alle kanten moesten heenstuiven om niet te worden aan gereden. Egyptische troepen terug uit Jemen In Alexandrië zijn zondag 1.500 man Egyptische troepen, die hebben deelgenomen aan de campagne in Je men, aangekomen. Zij werden ver welkomd door 21 saluutschoten van Egyptische oorlogsschepen en het ge loei van scheepsfluiten. Op de kade werden zij opgewacht door president Nasser, die hen in een welkomstrede de „verdedigers van alle Arabieren in hun landen" noem de. De strijd in Jemen was er een om het »recht om het bestaan", aldus de Egyptische president. Nasser zei verder tot zijn militai ren, dat zij zich erop moeten voorbe reiden de Palestijnse Arabieren in de hun wederrechtelijk ontnomen rechten te herstellen. „Wij moeten de vernedering, die de Arabieren sinds 1948 hebben ondergaan, ongedaan maken", aldus Nasser. Chroesjtjov naar Zuid-Slavië Premier Chroesjtsjov en zijn echt genote zullen op 20 augustus voor een vakantie in Zuid-Slavië aanko men. Zij zijn hiertoe door president Tito uitgenodigd, toen deze eind vo rig jaar een bezoek aan de Sowjet- Unie bracht. De Russische regerings- en partij leider zal worden vergezeld door Joe- ri Andropov, secretaris van het par tijcomité van Moskou, en Vasili Tolstikov, de eerste secretaris van het industriële regionale comité van Leningrad. Het wordt het derde bezoek van Chroesjtsjov aan Zuid-Slavië. De eer ste maal was in mei 1955, toen hij Tito zijn verontschuldigingen aan bood voor de vijandige houding van de Sowjet-Unie, die haar hoogtepunt vond in de uitstoting van Zuid-Slavië uil de cominform in 1948. In septem ber 1956 bracht Chroesjtsjov een par ticulier bezoek aan het land van Tito. Daarna ontstond weer een verkoe ling door het Russische optreden te gen de opstandelingen in Hongarije. Het komend bezoek wordt gezien als een nieuw bewijs, dat Chroestjs- jov, tegen het ideologische verzet van communistisch China in, de poli tiek van „vreedzame coëxistentie" wil voortzetten. Boven Groenland wordt een Deens militair vliegtuig vermist. Het toestel heeft een bemanning van zes leden, alsmede zes burgerpassagiers aan boord. Het was zaterdagavond van een luchtmachtbasis op Groen land vertrokken en had een uur la ter op een andere basis moeten ar riveren. LEIDERDORP Zilveren Sleuteltoernooi RCL Zaterdagmiddag werd op het RCL- terrein de eerste wedstrijd gespeeld voor het jaarlijks door RCL georga niseerde Zilveren Sleuteltoernooi. De eerste ontmoeting was tegen 'n UVS- combinatie. UVS dat met acht spelers uit het eerste elftal verscheen wist zich voor de rust reeds 'n 4-1 voor sprong te versohaffen. Het enige te- genpunt werd gescoord door L. van Telgen. Na de rust scoorde deze spe ler nogmaals en zelfs werd de ach terstand ingelopen tot 3-4 door een handig doelpunt van invaller Kala- pessy, maar dit was UVS echter te veel want direct erop volgden twee mooie doelpunten waardoor de stand op 3-6 werd gebracht. Met deze stand kwam tevens het einde. De volgende ontmoeting voor dit toernooi tegen LFC, is op zaterdag 17 augustus om 4.15 uur. Geboren: Johanna d.v. N. J. de Jong en J. Sepers; Egidius Johannes Franciscus z.v. H. Vervloet en J. W. v. Es; Catharina d.v. A. C. v. d. Sijs en D. W. Runhaar; Steven Jurriaan z.v. L. C. de Jong en G. A. Hartog. Ondertrouwd: J. P. Wagemaker 38 j., te Haarlem, en J. M. C. Goddijn 31 j. toek. adr.: Herman Heijermans- pleiin 18, Haarlem; J. v. Schip 19 j., te Bodegraven, en M. A. v. Velzen 17 j., toek. adr.: Meije 54, Bodegra ven; C. Hogervorst 41 j. en J. de Bruijn 36 j., toek. adr.: Van Leeu wenpark 9. Dienstweigeraars voelen zich tekort gedaan Het overgrote deel van de tewerk gestelde erkende gewetensbezwaar den tegen de militairen dienst, werk zaam in de rijks-psychiatrische in richting te Eindhoven en het kamp Vledder in Drenthe, heeft de minis ters van defensie en sociale zaken een request gezonden, waarin wordt verzocht om opheffing van de bepa lingen in het reglement voor de te- werkgestelden en in de huisordes van de RPI en kamp Vledder, welke hen verbieden het lezen en/of in be zit hebben van communistische en andere revolutionaire en wat ge noemd wordt extremistische lectuur. Volgens de gewetensbezwaarden zijn deze bepalingen bezwaarlijk in overeenstemming te brengen met de geest, die uit het beginsel van pers vrijheid spreekt en zijn ze een aan tasting van het recht op vrije me ningsvorming. Zij achten voor het verkrijgen van een objectief beeld van de internationale verhoudingen het kennis kunnen nemen van ge noemde lectuur noodzakelijk. De verklaring is in de RPI op een enkele uitzondering na door de 70 tewerkgesteld en getekend, in het kamp te Vledder tekenden 34 van de 43 dienstweigeraars. Op het kapittel van Broeders van Saint Louis te Oudenbosch werd her kozen als algemeen Overste Vadei Theophanes Negenborn. Tot vicarus werd gekozen broe der Camilus van Tilbuorg, vroeg ei overste van het Instituut St. Louis te Oudenbosch. De overige bestuurs leden zijn: Broeder drs. Venerandus Warmerdam, directeur van de bis schoppelijke kweekschool te Ouden bosch, broeder Fulgentius Knuvers, voorzitter van het schoolbestuur te Oudenbosch en broeder Amantius Veel, directeur van een ulo te Rot terdam. GERECHTELIJK BEWAARDER VOOR BONDSVERMOGEN AANGESTELD De op 10 juli afgezette penning meester van de Nederlandse toon- kunstenaarsbond, de heer C. H. D. Mackenzie uit Hilversum, moet bin nen twaalf dagen alle bescheiden en sleutels aan de NTB teruggeven. Het bondisvermogen van ongeveer een kwart miljoen gulden dat hij nog bezit moet met spoed worden over gedragen aam een gerechtelijk be waarder die dit zal beheren totdat dë civiele rechter over het bezit er van een beslissing zal hebben geno men. Dit heeft de president van de Amsterdamse rechtbank vanochtend beslist naar aanleiding van het door de Nederlandse Toonikunstenaarsbond tegen de heer Mackenzie aangespan nen korte geding, waarbij de kort geleden door het NVV geroyeerde bond het bonds vermogen en andere eigendommen zoals kasstukken, cor respondentie, ledenregisters, een schrijfmachine, sleutels, brandkast en banksafe e.d. van de ex-penning meester terug verlangde. Mr. J. Roelse, advocaat en wethou der te Hilversum, werd door de pre sident benoemd tot gerechtelijk be waarder van de spaarbankboekjes, de bankrekening, de brandkast, de banksafesleutel e.d. De president stelde deze onder bewaring stelling afhankelijk van het aanhangig ma ken van de hoofdprocedure, waarbij de rechtbank dus moet uitzoeken wie gelijk heeft nu de ex-penningmeester heeft gesteld dat hij op onreglemen taire wijze werd afgezet en dat het nieuwe hoofdbestuur van de NTB op onreglementaire wijze en door sta tutenvervalsingen werd gekozen. De heer Mackenzie zal deze procedure volgens het vonnis van de recht bank-president binnen drie weken aanhangig moeten maken. Doet hij dit niet dan moet hij het bondsver- mogen aam de NTB afstaan en voor elke dag dat hij in gebreke blijft 'n dwangsom van 300 betalen. Beide partijen werden veroordeeld tot be taling van de proceskosten. Prinses Irene in Nederland Prinses Irene is gistermiddag uit Italië per vliegtuig op Schiphol in Nederland teruggekeerd, in verband met haar studie. Ook zal de prinses een gedeelte van het kamp voor astlhmatische kinderen, dat georgani seerd wordt door de stichting „Zil veren Jeugdcentra" in samenwer king met de Van Heemstrastichting op „De Hunneschans" te Nunspeet meemaken. Fietsenchaos Vele vacantiegamgers van Terschel ling zullen nog enige tijd op hun fiets moeten wachten. De fietsen die zaterdag met de veerboot „Ooster- sohalde" naar Hardingen zijn ver voerd, zijn door de zware slagregens tan de harde wind grotendeels van hun rijwi^ikaartem beroofd. Er is nu niet meer direct na te gaan, wie de eigenaars van de fietsen zijn.. Amb tenaren van de Nederlandse Spoorwe gen zijn op het station in Harlingen druk bezig om langs administratieve weg te proberen deze puzzel op te los- KORTE GOLF Een vierjarig meisje in Arnhem is door haar broers van 12 en 19 jaar gered uit de handen van een 22-ja- rige Rhedenaar, die later tegenover de politie erkende dat hij niet nader te noemen handelingen met het kind had willen plegen. De jongens lever den de dader over in handen van de inmiddels gewaarschuwde politie. Tijdens rangeerwerkzaamheden op het haventerrein van de Staats mijnen in Stein is de 59-jarige Hu- bert Baltus uit Maastricht onder een wagon terecht gekomen. De heer Baltus was vrijwel onmiddellijk dood. Aan de gevolgen van een aan rijding is gisteren in het WiLhelmina- gasthuis in Amsterdam de 62-jarige Amsterdamse havenarbeider W. C. Koppenberg overleden. Vrijdag was hij zonder riahtiog aan te geven linksaf geslagen en door een hem achteropkomende motor gegrepen. Op de Rijksweg Amsterdam- Utrecht heeft zich zaterdagavond in de gemeente Loenersloot een gecom pliceerd ongeluk voorgedaan, waar bij vijf personen-auto's waren be trokken. Twee ervan slipten, scho ten door de middenberm en sloegen op de tegenovergestelde rijbaan over de kop. Niemand werd ernstig ge wond, alleen een knaapje, dat in een van de door de middenberm gescho ten wagens zat werd Licht gewond. De materiële schade was groot. Chirurgen van een ziekenhuis te Glendale. in de Amerikaanse staat Colifornië, hebben zondag een Sia mese tweeling, die met borst en buik aan elkander waren gegroeid, ge scheiden. Een woordvoerder van het zieken huis heeft verklaard dat de tweeling twee jongentjes het goed maakt. MEN WAANT ZICH OP EEN BUITENLANDSE REIS IN EIGEN LAND i verslaggever) ZANDVOORT (P P) - Het is volop vakantie tijd en dat is in ge heel Nederland duidelijk te be merken. Overal zien we onze landgenoten in auto's, op scooters en fietsen gepakt-en-gezakt er op uit trekken. Maar er staat tegen over, dat via onze grenzen ook vele, vele duizenden buitenlanders ons land binnentrekken om hier hun vakantie door te brengen. Onze oosterburen vormen wel het grootste deel van de vreemdelin gen die. ons land bezoeken en de meesten van hen zoeken onze kust op of trekken naar de Wadden eilanden. Natuurlijk zijn we blij met zoveel toeristisch bezoek, want het brengt vele miljoenen in onze de viezenpot. Voor de Nederlandse vakantieganger kan het echter minder prettig zijn en daarover willen we het nu eens hebben. De Nederlander die zijn vakantie aan onze kust wil doorbrengen, moet er btf voorbaat op rekenen enkele minder aangename ervaringen op te doen. Wij hebben dit eens onderzocht in Zandvoort, maar dat is een exponent voor alle andere badplaatsen aan onze kust. Mocht de Nederlandse vakantieganger in het land blijven, omdat htf niet voldoende geld heeft om naar het buitenland te trekken, dan hoeft hij daarvan geen spijt te hebben, want m vele plaatsen aan onze kust treft hjj zoveel Duitsers, dat hjj zich in de Bonds republiek mag wanen. Wie geen toeristenprijzen vraagt, maakt dit duidelijk bekend enhoopt meer klanten te trekken. DUITSE OPSCHRIFTEN Overal waar we gaan en staan kunnen we constateren, dat mid denstand, hotels en kamerver huurders vrijwel alleen rekening houden met de Duitse toeristen. Op vele particulieren huizen zien we bordjes met de opschriften: "Zimmer", "Zimmer mit Früh- stück", „Schlafzimmer" en wat al niet meer. De restaurants eta leren grote menukaarten met al le aanbevolen gerechten en spij zen in de Duitse taal. Alle toeris tische attracties worden in het Duits geannonceerd. Wij vroegen in het ons bekende Zandvoort de weg aan een voor bijganger de man bleek een Duitser te zijn, die echter toen wij onze vraag in zijn taal her haalden, ons vlot en duidelijk de weg uitstippede, alsof hij hier was Op de parkeerterreinen staan de opschriften in het Duits zien zoveel Duitse auto's staan, dat we de indruk krijgen, dat de en kele Nederlandse wagens die we aantreffen toebehoren aan Nederlanders die in het buiten land hun vakantie doorbrengen. Een Nederlandse vakantieganger zei ons als grapje: "Wij brengen onze vakantie door in de "Heimat' als u begrijpt wat ik bedoel!" Toeristenprijzen DE DUITSE badgasten geven uitbundig blijk van de welvaart die in hun land heerst. Volgens de middenstanders die wij spraken, smijten ze met geld, en het komt er niet op aan wat het kost, als ze het maar kunnen kopen. Hiervan wordt door vele zakenlieden op schande De stookolie aan het strand is bijzonder naar, wanneer men er in trapt o( in gaat zitten. Met een doekje gedrenkt m „peut1* worden voeten en handen gereinigd. lijke wijze geprofiteerd en wel ten nadele van Nederlandse gasten. De ervaring die wij opdeden was irriterend en bijzonder erger lijk. De Nederlander die aan de kust zijn vakantie door wil brengen, bemerkt de funeste invloed van het buitenlandse bezoek al dade lijk, wanneer hij een verblijf wil huren. De prijzen zijn ontaard hoog. Voor een ouderwets gemeubileer de voorkamer met een paar slaap kamertjes, wordt rustig 1000, gevraagd per maand. Wenst men iets comfortabeler te wonen, dan moet men rekening houden met prijzen die gaan tot omstreeks 2000,per maand. Drie gulden voor één broodje DE PRIJZEN voor een groot aan tal artikelen liggen zeer hoog. Bij een slager in de winkel werd ons 3,voor een pond ge hakt gevraagd, gehakt waarvoor we normaal thuis prijzen beta len die liggen tussen 1,40 tot 1,90 per pond. Eén puntbroodje waartussen wat zalm, genoten in een snackbar kostte ons 3, Er zijn winkeliers die wanneer ze bemerken dat de klant een Nederlander is, hem op een irri tant slechte manier helpen, ter wijl hij een Duitse gast bedient met de nodige hoffelijkheid waar schijnlijk omdat zij niet zo zui nig zijn bij de besteding. Uiter aard zijn er ook die zich distan- ciëren van deze praktijken en dit duidelijk demonstreren met bor denals: "Yfij vragen geert toeris tenprijzen" e.d. Aan het strand AAN HET STRAND wanen we ons in een Duitse badplaats, want overal om ons heen horen we Duits spreker. Wanneer we op een mooie zonnige dag niet zor gen voor tien uur op het strand te zijn, blijken alle strandstoelen reeds verhuurd en kunnen we in het zand gaan bakken. Het zijn, zoas een strandexploitant ons vertelt, ook hier weer de Duit sers die zorgen er als de kippen bij te zijn. Toch zijn zij volgens onze zegsman de naarste niet. Ze zijn over het algemeen vriendelijk, graag be reid tot een praatje, doen veel moeite zich verstaanbaar te maken bij hen die de Duitse taal niet machtig zjn. Hetzelfde treft men bij de enkele Scandinaviërs die ons strand bezoeken. De Fransen en Engelsen zijn echter over het algemeen minder soepel. Zij trek ken zich spoedig houtain en bele digd terug wanneer zij niet wor den verstaan Vervuiling EEN GROTE ZORG voor de be langhebbenden Is echter de ver vuiling van het strand. Door het intensieve bezoek - de stoelen staan vaak pal op en neast elkaar, waarbij honderden mensen op een klein stukje strand zitten en een gehele dag verblijven wordt het zand natuurlijk erg vuil. Papiertjes, lucifers, cigaretten- peukjes, lege flesjes, doosjes en plastic verpakkingen, vindt de exploitant aan het einde van de dag op zijn terrein. Tot laat in de avond is hij druk bezig het geheel aan te harken en zoveel mogelijk te reinigen, waarna de hopen vuil worden verbrand. De volgende dag is het strand weer - zo goed als - schoon! Een ander probleem waaraan zeer weinig te doen is, vormt de zee zelf, die door de moder ne schepen die er op varen, ern stig bevuild wordt. We kennen al lemaal de overboord gezette afge werkte olie, die aan duizenden vogels het leven kost. Veel van deze vieze olie komt ook op het strand terecht en wanneer een badgast er in trapt of in gaat zitten is de ellende niet te over zien. Men krijgt die vieze rommel die zich snel met zand vermengt er bijna niet af en een kleding stuk waar het op '*omt is naar de maan. Geen honden meer DE EXPLOITANTEN weten dit en overal vinden we bussen met „peut", een vloeistof, waarmee men zich reinigen kan. Velen moe ten hier gebruik van maken. Ook de honden vormen een naar punt. Vakantiegangers die hun dieren meenemen naar het strand, hou den de dieren uiteraard niet de hele dag aan de lijn. De honden doen in het zand hun behoefte, bevuilen de hoezen van de strand stoelen, kortom dragen in ze kere mate bij tot de vervuiling. Zandvoort en andere badplaatsen aan onze kust zijn voornemens volgend jaar geen honden meer op het strand toe te laten. In weerwil van al deze peri kelen zal de Nederlandse badgast zich echter best vermaken, want wanneer de zon schijnt en we heerlijk liggen te zonnebaden, vallen alle zorgen van de mens af en is hij weer tevreden met de wereld en alles om zich heen 1

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4