S)e BONN KAN KERNSTOP TEKENEN GEEN SPOOR IN BRITSE TREINROOF Na gesprek met minister Rusk De vlucht naar het Westen Kanaalboot had pech Doodvonnissen in Kokstad Wel (te) veel tips Rassenscheiding in de V.S. Kleine Patrick „HET EVANGEUE IS BRON VAN ALLE HANDELEN" begraven Nieuwe beving in Skopje Hoogwaterstanden BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.1AANDAG 12 AUGUSTUS 1963 53e JAARGANG No Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. RQOZEIN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 11.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. S 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 et p. mm., Telefoontjes 1.50 BONN KAN TEKENEN Bij de besprekingen, welke de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Rusk zaterdagmiddag te Bonn heeft gehad met bondskan selier Adenauer, diens plaatsvervan ger Erhard en de Westduitse minister v. buitenlandse zaken Sch: «ader, is een manier gevonden waarop de Bondsrepubliek het Moskouse kern stop verdrag kan onderschrijven. Dit heeft de Westduitse regeringswoord voerder von Hase bekendgemaakt. Bijzonderheden zei hij niet te kun nen geven, voordat minister Rusk president Kennedy heeft ingelicht en maandag voor de senaat in Washing ton is verschenen om voor bekrach tiging van het verdrag te pleiten. De Westduitse regering zou zich vandaag op een speciale bijeenkomst beraden over het tijdstip waarop zij het verdrag zal onderschrijven, na melijk of dit vóór of na de bekrach tiging door de Amerikaanse senaat zal geschieden. Von Hase zei, dat niet alleen Ame rika maar ook Engeland aan de Westduitse bedenkingen tegen onder tekening van het verdrag is tegemoet gekomen. Bij het overleg met minis ter Rusk was van Westduitse zijde met nadruk verklaard, dat Bonn in het geheel geen bezwaar heeft tegen de inhoud van het Moskouse verdrag, maar bepaalde consequenties vreest van het feit, dat ook de Oostduitse regering de overeenkomst heeft on dertekend. Anderzijds had Rusk nog eens verzekerd, dat de Amerikaanse ondertekening geenszins inhoudt dat de V.S. alle mede-ondertekenaars er kennen. NOG LANG GEEN NON-AGRESSIE-PACT Minister Rusk heeft zondag bij zijn aankomst in Washington gezegd, geen snelle gedachtenwisselirig te ver wachten over het Russische voorstel voor een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en de landen van het pact van Warschau. Hij verwachtte, dat gedachtenwis- selingen tussen de Ver. Staten en hun bondgenoten over het voorstel lange tijd in beslag zullen nemen. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zeken Averell Har- riman heeft zondag in een televisie uitzending gezegd, dat Chroestsjov het verdrag van Moskou zal respec teren,, om het risico van een kern oorlog te vermijden''. Hij voegde er aan toe. dat de Russen steeds hun woord hadden gehouden als hun be langen op het spel stonden, hetgeen ook nu het geval is. WETENSCHAPPELIJK OECUMENISME KandlLniaa'l Bea S. J., leider van het conioiliesearetariaat voor bevordering van die christelijke eenheid, heeft in een rede in Salzburg voorgesteld, dat na het concilie een internationaal instituut voor wetenschappelijk oe- cumenisme zal worden opgericht. Dit instituut zal dan de oecumenische arbeid van het concilie moeten voort zetten. Volgens een verklaring van het Westberlijnse stadsbestuur zijn se dert de oprichting van de Berlijnse muur, twee jaar geleden, meer dan 350 leden van de Oostduitse grens wachtbrigade naar het Westen ge vlucht. Vele deserteurs hadden verklaard voor een belangrijk deel tot hun vlucht te zijn aangezet door de open lijke minachting die zij van vele Oostduitsers hadden ondervonden. Zij hadden zich als vreemdelingen onder hun eigen volk gevoeld. Een vluchteling verklaarde: „In restaurants werden wij strikt alleen gelaten. Oostduitse meisjes wilden niet met ons dansen". De vorige maand in dienst gestelde Britse Kanaalboot „Avalon", die een dienst onderhoudt tussen Harwich en Hoek van Holland, is zaterdagoch tend met motorpech naar Harwich teruggekeerd. De bijna zevenhon derd passagiers, voornamelijk vakan tiegangers, die een onplezierige nacht op de ruwe zee doorbrachten, zullen de oversteek met andere schepen ma ken. Een rechtbank in Kokstad, in de Zuidafrikaanse Kaapprovincie, heeft zaterdag drieëntwintig Afrikanen ter dood veroordeeld. Zij werden schul dig geacht aan het vermoorden van vijf blanken in februari van dit jaar. Men trof toen de 48-jarige aannemer Nor man Grobbelaar, zijn vrouw en twee dochters alsmede een neef gruwelijk omgebracht aan in een steengroeve in de provincie Trans kei. De Afrikanen zouden tot de moord zijn aangezet door de illegale Poqo-organisatie, die de uitroeiing van blanken in Zuid-Afrika nastreeft. Na dagen van zorgvuldig speur werk kan Scotland Yard nog niet bogen op aanwijzingen, die spoedig licht zullen werpen op de zaak van de treinroof. Zaterdagmiddag werd bericht, dat men de vrachtauto had gevonden die door de bandieten was gebruikt. Het is echter niet komen vast te staan dat deze vrachtwagen iets te maken heeft gehad met de treinroof. Scotland Yard is verder in het bezit van de handboeien, waarmee de overvallers de machi nist van de posttrein en de bijrijder aan elkaar hebben vastgebonden. De fabrikant van deze handboeien, die elke koper moet inschrijven in eetf speciaal register, is bekend. Natuurlijk heeft de koper een valse naam opgegeven. Niettemin zou men hier een spoor in handen kunnen hebben, dat enig perspektief biedt. Jack Mills, de machinist van de beroofde trein, heeft intussen mee gedeeld, dat de man, die hem met een ijzeren staaf geslagen had, „met het accent van een beschaafde Lon- denaar" sprak. Zoals bekend is bij deze trein- overval een bedrag van rond 30 miljoen gulden gestolen. De uitge loofde beloningen voor aanwijzin gen, die leiden tot de arrestatie van de bandieten, belopen in totaal rond 2,6 miljoen gulden. Men hoopt nu maar, dat dit bedrag groot genoeg is voor één van de daders om hem tot „klikken" te bewegen. De kans bestaat namelijk dat enkele over vallers een bedrag van de buit heb ben gekregen, dat kleiner is dan deze 2,6 miljoen gulden. De politie houdt het oog op de woningen van vijf inwoners van Londense voorsteden, die ervan worden verdacht bij de treinroof betrokken te zijn geweest. Gebleken is dat geen der vijf sinds donderdag jl. (de dag waarop de overval werd uitgevoerd) meer in zijn woning heeft vertoefd. De namen der vijf verdachten zijn de politie telefonisch medegedeeld door „verklikkers", die goed thuis zijn in de Londense onderwereld. Overigens blijven er bij het Lon dense hoofdbureau van politie zeer vele telefoontjes binnenkomen van mensen, die menen inlichtingen te kunnen geven, welke tot aanhou ding der verdachten en het achter halen van de buit kunnen leiden. Het overgrote deel hiervan is ech ter afkomstig van „amateurs", die worden aangetrokken door de uitge loofde beloning. HET BREIN De Britse politie zoekt een pian, die volgens haar „het brein" van de treinroof is. In politiekringen werd zaterdag de vrees geuit dat de niet met name genoemde gezochte Engeland reeds had verlaten voordat de overval plaatsvond teneinde zich zo een alibi te verschaffen. De politie vond hem niet in zijn normale schuilplaatsen en men overweegt de internationale politie organisatie Interpol in te schakelen. De gezochte wordt door Scotland Yard beschouwd als een van de weinige misdadigers die tot een der gelijke tot in de puntjes geregelde overval in staat zijn. Men vermoedt dat hij naar Spanje of Frankrijk is gevlucht. Een honderdtal negers is zaterdag avond naar aanleiding van nieuwe demonstraties tegen de rassenschei ding te Goldsboro, in de Amerikaan se staat Noord-Caroline, gearresteerd. De arrestaties werden verricht toen de betogers, evenals eerder op de dag een restaurant voor blanken tracht ten binnen te gaan en de ingang van een bioscoop versperden. Overdag waren reeds 37 demonstranten, on der wie een blanke, in hechtenis ge nomen. In twee dagen tijd zijn nu in Goldsboro in totaal 209 arrestaties verricht. In Jersey City, in de staat New Jersey, zijn zaterdag twee blanken wegens moord in staat van beschul diging gesteld, nadat bij een rassen- relletje een veertienjarig negermeis je door een geweerschot was ge dood. In Detroit rapporteerde een neger- lieder, dat hij zaterdagavond bij zijn thuiskomst bij de achterdeur een brandend kruis aantrof. In Savanna, in de zuidelijke staat Georgia, vele malen het toneel van rassenrëlletjes, werd negerleider Williams in vrijheid gesteld. Hij ver klaarde na zijn vrijlating, dat een aantal discriminerende gemeentelijke bepalingen spoedig zullen worden opgeheven. Volgens een in Savanna verschijnend dagblad voor negers zullen bioscopen, hotels en sportlo- kolen in oktober ook voor negers toe gankelijk zijn. Een gemengde com missie heeft over deze kwestie ver scheidene weken onderhandeld. James Hood, één van de twee ne gerstudenten die kortgeleden is toe gelaten tot de vroeger volledig blan ke universiteit van Alabama, heeft zijn studie er voorlopig aangegeven en is naar Gadsden, waar hij woont, teruggekeerd. Zijn advocaat deelde zondag mee, dat Hood de universiteit verlaten heeft wegens zijn geestelijke en li chamelijke toestand. Men heeft Hood, om een totale instorting te voorko men, aangeraden zijn studies pas te hervatten als zijn geestelijke toestand verbeterd is. Tegen rassenscheiding Kard. Spellman spoort aan tot deelneming aan protestmars In een herderlijke brief, die gis teren in de kerken van het aartsbis dom New York is voorgelezen, heeft kardinaal-aartsbisschop Spellman van New York zijn gelovigen aange spoord deel te nemen aan de pro testmars op Washington tegen de rassenscheiding. De Amerikaanse ne gerorganisaties organiseren deze pro testmars op 28 augustus. „Door uw deelneming", aldus de kardinaal, „kunnen de katholieken actief wer ken voor de vestiging van rechtvaar digheid en liefde". De laatste tijd heeft kardinaal Speliliman zich reeds herhaaldelijk uitgesproken voor een snelle en vol ledige integratie der gekleurde be volking in de Amerikaanse samen leving. Deze nachtelijke foto toont hoe Russische onderzeeërs oefenen met een zee-lucht-raket, welke onder water wordt afgevuurd gelijk de Ameri kaanse Polaris. Vanaf de brug van een andere onderzeeboot wordt de lancering nauwgezet gevolgd. Paus Paulus tot Milaan De poging om de ruim 3-jarige Gisele Solliec, wier beide voetjes op 4 augustus door een maaimachine werden afgesneden, weer twee nor male benen met voeten te geven, is mislukt. Maandag 5 augustus hadden chirurgen in een ziekenhuis te Quim- perle in Bretagne de voetjes aan de benen gehecht. Zaterdagmorgen moes ten ze echter weer afgezet worden. Zaterdag zijn in Rotterdam de Haventeesten begonnen ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de wet tot het graven van de Nieuwe Waterweg. De burgemeester, mr. G. E. van Walsum, heeft zaterdag een krans gelegd bi] het monument van Fieter Caland. Patrick Bouvier Kennedy, die vrij dag minder dan veertig uur na zijn geboorte overleed, is zaterdag in een familiegraf van de Kennedy's nabij Boston begraven. Hij is de eerste die in het graf, dat vijftien jaar geleden door de vader van de president werd gekocht, is begraven. Het kistje was bedekt met witte bloemen. Alleen de president en naaste familieleden woonden de eenvoudige plechtigheid bij. Mevr. Kennedy ligt nog in het ziekenhuis van de luchtmachtbasis Otis nabij Boston. Tevoren was in de particuliere ka pel van de aartsbisschop van Boston, kardinaal Richard Cushing, die een persoonlijke vriend van de Kennedy's is, een „Engelenmis" opgedragen, eveneens alleen in tegenwoordigheid van de naaste familieleden. De kapel telt slechts achttien zitplaatsen. De kardinaal was in het wit gekleed, zo als gebruikelijk is bij een Engelen- mis. In Skopje heeft zich zaterdagmid dag een nieuwe aardbeving voorge daan. Enkele gebouwen, alsook muren van reeds door de aardbevingsramp van 26 juli beschadigde huizen, stort ten in. De jongste beving was de sterkste, die gedurende de afgelopen week door het seismologische instituut van Skopje werd geregistreerd en de 289ste sinds de ramp van de 26ste juli. Gift voor Skopje De Nederlandse regering heeft vijftigduizend gulden beschikbaar ge steld aan de Zuidslavische regering voor de herbouwvan de onlangs zwaar door een aardbeving getroffen stadje Skopje. Dit heeft het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag maandag meegedeeld. In de parochiekerken van het aarts bisdom Milaan is een herderlijke brief voorgelezen van de vroegere aartsbisschop, thans Paulus VI. Het was de gewoonte van de paus, toen hij nog aartsbisschop was, om elk jaar rond het feest van Maria Hemelvaart, zich tot de gelovigen te richten. Deze traditie heeft hij in het eerste jaar van zijn pausschap nog willen voortzetten. In deze brief vestigt de paus de aandacht op de vernieuwingen in de Kerk, welke hij als het dringendste beschouwt. Dat zijn: eenheid, litur gie, bisschoppelijk bestuur, gods dienstonderricht en speciaal het her stel van het contact met de arbei derswereld. Andere punten welke hij aansnijdt, zijn onder meer verbetering van de priesteropleiding, versterking van de Katholieke Actie, verbreiding van de katholieke pers en de missie. Met nadruk wijst hij op de om vang der problemen op het gebied van de zielzorg. Het is nodig, aldus paus Paulus VI, dat de predikatie duidelijk wordt, geloofwaardig en krachtig. De gelovigen moeten voorts leren zingend te bidden. Ook de catechese moet verbeterd en ontwikkeld wor den. Een belangrijk probleem voor de industriestad Milaan acht de paus ook de opvang van de velen, die van de provincie naar de stad komen Vooral acht de paus het nodig, dat de wereld van de arbeid en van het on derwijs weet, dat de Kerk haar lief heeft en dat zij 'n nieuwe vriendschap wil sluiten. Tenslotte vindt de paus het nood zakelijk, dat de entourage rond de bisschop in het bisschoppelijk be stuur, de aartsdiocesane curie, wordt gereorganiseerd. Ofschoon de paus zich hier uit drukkelijk tot zijn vroegere aartsbis dom richt, beschouwen welingelichte kringen in Rome deze brief als een Een auto met een achttienjarige aanstaande bruid aan het stuur is zondag, onderweg naar de huwelijks plechtigheid, die te Las Vegas, in de Amerikaanse staat Californië, zou plaats vinden, nabij Burstow, in deze staat, in frontale botsing gekomen met een andere auto. De aanstaande bruid, de 25-jarige man, met wie zij in het huwelijk zou treden en een 23-jarige getuige von den de dood. De drie inzittenden van de andere auto werden zwaar gewond. Men ver wacht, dat ook zij zullen overlijden. Drie man zijn zondag om het le ven gekomen, toen de helikopter waarmee zij een gewonde bergbe klimmer wilden ophalen uit het berg- massief bij Grenoble, door een ruk wind tegen een rots werd geslagen en in brand vloog. eerste aanzet tot het levensprogram, dat paus 'aulus VI zich als paus voor de wereldkerk gesteld heeft. Paus Paulus ziet het geloofsleven van het aartsbisdom Milaan bedreigd, omdat het geloof steeds minder in het bewustzijn leeft. „Maar onze tijd verdient", aldus de paus, „een ver antwoorde inzet van alle innerlijke krachten, van het denken en het han delen". Het evangelie, zo zegt hij, is de bron van alle handelen. Het is daarvoor niet te oud. Het evangelie geldt voor eeuwig. Paus blijft maar kort in Castel Gandolfo In een toespraak tot vele pelgrims in Castel Gandolfo heeft Paus Paulus zaterdjag verklaard, dat het grootste gevaar, dat de Kerk bedreigt, is de mentaliteit der gelovigen die God vergeten en onverschillig staan te genover Christus. De Paus vroeg om bijzonder gebed om dit gevaar te ke ren en om een bewust godsdienstig leven te verkrijgen. Ook vroeg de Paus te bidden voor het concilie, dat 29 september zijn tweede zitting be gint. Paus Paulus VI zal waarschijnlijk maar drie weken in zijn zomerver blijf vertoeven. Met het oog op het Concilie, dat 29 september weer be- ginit, zal de H. Vader reeds begin september naar het Vatikaan terug keren. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Onbestendig De Bilt, maandag 10 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Onder invloed van een depressie boven de Noordzee had het weer ge durende het weekeinde een onbe stendig karakter. Buien brachten vooral in het noorden van het land veel regen. Hoewel de hoofdkern van de depressie nu over Zuid-Zwe den naar het oosten wegtrekt, blij ven rand9toringen, die van de Britse eilanden naar ons land komen, voor wisselvallig weer zorgen. Ook de ko mende 24 uur is er kans op buien. In de temperatuur komt niet veel verandering. ZON- EN MAANSTANDEN 13 Aug.: v.m. 8.43; n.m. 21.17. (doodtij) KORRELTJE Armoede mist veel, de gierigheid alles.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1