DIERENPARK WASSENAAR op internationale zoölogische staat hoog ladder GROEIEND AANTAL BEZOEKERS VINDT ER STEEDS WEER IETS NIEUWS NV SLAVENBURG'S BANK MEDISCHE DIENSTEN VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA HET IS EéN GROOT, BONT FEEST van zonnig gehumeurde mensen in deze zomerse dagen, daar even buiten de bebouwde kom van Wassenaar aan de grote weg van Den Haag Amsterdam. Op een groot parkeerterrein, waar menige stad jaloers op zou zijn, staan de auto's iq een massale expositie van glimmend welvaren elkaar bijna te verdrukken. Achter dit moderne atrium ligt als een huizenhoog decor in veel kleurig groen het park-in-bosgedaante, waarin een wonder bare schepping van 4000 dieren staat te pronken. Wat hier zo de menselijke zintuigen blijft boeien en steeds weer duizeftden bezoekers van heinde en ver tot zich trekt is het thans 25 jaar oude Dierenpark Wassenaar, gegroeid uit een hobby van eer vogelliefhebbende heer P. W. Louwman, die met een toer reeds respektabele verzameling gevederde wezentjes in een flinke volière de grondslag legde voor een dierenpark, dat met de jaren hoger klom op de internationale zoölogische ladder. De heer Louwman bleef namelijk niet roerloos mijmeren bij het veeltonig kwinkeleren van zijn spitsgebekte en kwikzil- vervlugge vriendjes, maar hij wilde méér. Dit méér is er in de loop der jaren ook gekomen in een grote en vaak verrassen de verscheidenheid. Er staat een paleiselijk lustoord van een volière: de Louise- hal, waarop de meeste superlatieven van toepassing zijn: de grootste ter wereld, met de grootste vogelcollectie, enig in zijn soort, met een roem, die in binnen- en buitenland herhaalde lijk bezongen wordt en waarvan deze regels opnieuw willen getuigen. Niet overal een oase van rust EERSTE WILDGEUR. En toch is deze vogelwereld slechts een onderdeel van een dierenrijk, dat er wezen mag. Vanaf de enfcrée be weegt zich permanent een stroom toeschouwers, ruimschoots voorzien van leeftocht voor mens en dier, over het toegangspad naar al het geheim zinnigs dat te wachten staat. Hier is het, waar reeds de eerste wildgeur de neuzen en de woelige jeugd de waakzame ouders beginnen te prik kelen: rood-bruin liggen twee vosjes loos lui en op z'n woestijns te zonnen in het zanderige voortuintje van hun woning. Hun loon is een aantal be wonderende blikken en priemende vingertjes. De vingertjes gaan echter weer gauw in het knuistje, want de uren durende serie waarschuwingen en dreigementen is geopend: „Jantje, blijf d'r af en kom hier; als-t-ie bijt is het te laat. En als je niet netjes bij papa blijft gooi ik je straks voor de leeuwen". RUST BIJ DE BERENROTS. Bij de meeste kinderen helpt het in het vooruitzicht stellen van boos aardige maatregelen maar weinig, want de rood aanlopende opwinding blijft het dolen over het grondgebied van Wassenaars Zoo („In Wassenaar is het zóóó. glunderde een oud heertje-met-rugzak en opgestoken duim ons tegen) vergezellen. Nauw lettende surveillance bij de al dan niet gevlekte hyena, bij de op oom Daan gelijkende chimpansee of bij de vale gier, die de indruk maakt van bijziende te zijn en een brilletje no dig te hebben. PAS BIJ DE VEILIGE berenrots en de kale woestenij van de gestreepte hyena's, waar boven dien de onmetelijk diepe slot gracht van het roofridderkasteel met opgestoken ijzeren punten als waren het de haren van een blazende kat venijnig ligt te be schermen, hiér eindelijk komen de ouders tot rust en herademing. Er wordt met nog natrillende vingers een sigaret opgestoken en men tracht foto's van elkaar, de kin deren en de beren te maken, tot dat in een plotselinge opwelling een jongeman van amper zes de vestingwal wenst te beklimmen De storm steekt weer op. Nu en dan blijkt in een dierenpark een oase van rust en vrede een fata morgana te zijn. Maar genoeg over gezinsmoeilijk heden met een opstandige en initia tieven nemende jeugd. Dierenpark Wassenaar biedt op de eerste plaats wilde taferelen van een ander soort. Een grote aantrekkelijkheid van het park is het natuurlijke karakter van de bosrijke entourage. Men kan er on gestoord dwalen en dan opeens op een doodlopend paadje wandelen dat tot een terugkeren noodt. Niet zel den struikelt men er over een boom wortel of over een ronddarrende kip, die haar weg zoekt naar een haan, die zich ginds achter het dicht stru weel frenetiek kraaiend beklaagt over de uithuisigheid van de hen. U kunt zich ook verheugen in het niet aflatende gezelschap van duiven op uw weg. rvE DIRECTIE is zich terdege be- L' wust van de paradijselijke staat van dit dierenpark; zij weet, dat wij en vele anderen met ein deloos genoegen de zanderige hei linkjes beklimmen, de mulle weg getjes omploegen en tegen stron ken schoppen. Maar helaas, al die duizenden mensen gaan met zand in de schoenen huiswaarts en omdat nieuwe bezoekers geen nieuw zand meebrengen zakt de grond weg. Regenplassen blijven te lang staan en omheiningen op betonnen voetstukken staan er scheef als mijnwerkers woningen na een grondverschuiving. De pa den zullen, zo is van directiewege meegedeeld, verhard moeten wor den; het is spijtig in vele opzich ten het kost buitendien handen val geld maar er zit niet anders Geste voor Dousadj Spanjaarden kochten beeldje op Madurodam Het gipsen beeldje, dat vorige week door een onbekend gebleven kunstenaar op Madurodarns Euro pese tentoonstelling van kleinplastiek werd geplaatst, bracht vier Spaanse studenten tot een spontane geste voor Dousadj. De studenten, afkomstig uit Ma drid, die in een bedrijf in Den Haag een praktische scholing krijgen, zon den honderd gulden aan het bestuur van Madurodam om het beeldje aan te kopen. Zij verzochten de 100 gul den in de geluksfontein te werpen. Zij vroegen voorts het kunstwerkje de echtgenote van de ambassadeur van Iran, mevrouw Ahmad Zahir, die de geluksfontein inwijdde, aan te bieden. De opbrengst van de fon tein overtreft de verwachtingen. Tot gisteren heeft deze reeds 2.745.58 opgebracht. De heer J. G. N. Renaud, weten schappelijk hoofdambtenaar bij de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort heeft het ere-doctoraat in de letteren en wijsbegeerte ontvangen van de uni versiteit van Caen (Frankrijk). Insluipertje door folders verraden De politie te Amsterdam heeft gisteren al heel gemakelijk een 'in dringer kunnen aanhouden, die dooi een raam van de negende etage van het flatgebouw Remijden naar bin nen was geklommen. De insluiper, de zestienjarige W. T. J. M., vlucht te namelijk zodra hij buiten een sleu telbos hoorde rammelen (deze sleu telbos bleek van de buurvrouw te zijn) via dezelfde weg, maar werd daarbij opgemerkt door een over buurvrouw, die de politie waar schuwde. Toen de politie in de flat kwam vond zij een aantal folders van een groot kruideniersbedrijf. Een kort onderzoek leidde toen tot aan houding van de schuldige, een jongen, die de folders had moeten rondbren gen. M. is ter beschikking van de kinderpolitie i ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. V.S. van Amerika: ss. Nieuw Am sterdam (11-8), ss. Westerdam (14-8); Argentinië: ms. Waterland (11-8); Australië: ss. Arcadia (14-8); Brazi lië: ms. Robert Bornlhofen (13-8); Brits-O.-Afrika: ms. Si-Kiang (12-8); Canada: ss. Canmania (11-8), ms. Pr. Willem van Oranje (14-8); Chili: ts. Hoeohst (11-8)Ned. Antillen: ms. Hermes (13-8); Nieuw-Zeeland: ms. Terrier (12-8), ms. Karimum (14-8); Suriname: ms. Jason (14-8); Z.-Afri ka (Rep.) en Z.W.-Airika: ms. Pen dennis Castle (11-8), ms. Randfon tein (14-8). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. De groep Britse grotonderzoekers, die tien dagen geleden in de Berger- grot bij Grenoble afdaalde om haar diepterecord van 1.222 meter te ver beteren is terecht. Donderdagavond kwamen drie van de dertien Britten uit de grot. De overige tien worden vrijdag verwacht. Over het lot van de Britten was enige ongerustheid ontstaan, toen 't gebied in 't afgelopen weekeinde door hevige regenval werd getroffen, waardoor de ondergrondse rivieren sterk zwollen. KORT RAPENBURG 20, TELEF. 26405 (Advertentie) Twee weken geleden werd dit ka- meeltje in Wassenaar geboren. Nog wat dartel en speels bijterig mocht hij voor het eerst op de foto. Pose ren was er nauwelijks bij. op. ZEE-OLIFANT. Men is dus baas in eigen huis en daarom kunnen we nu(de log heid bewonderen van een zee-oli fant van de Falklamdeilanden, een grauw gevaarte, dat pas 3 jaar oud is en op volwassen leeftijd een lengte kan bereiken van ruim 6 meter. Het dier is de enige zee olifant in Nederland en als het hier enig begrip van had, zou het zijn slurfje van 40 cm. fier kunnen heffen. Maar maak hem niet- kwaad als hij eenmaal op jaren zal zijn, want dan kan op momen ten van opwinding zijn slurfachti ge trots een lengte halen van 80 centimeter. A .NDERE AANWINSTEN zijn twee volwassen jaguars. Er is twee weken geleden een kameeltje gebo ren, dat eerst toestemming aan zijn moeder moest vragen vóór hij zich liet kieken. Hartveroverend zijn de vijf jonge hangbuikzwijntjes, die zich alle dartelheden van de kleuterleef tijd veroorloven. Uit Noord-Zweden zijn vier rendieren naar Wassenaar onderweg in een coastertje, dat vele havens aandoet en daarom lang op zich laat wachten. Het Dierenark Wassenaar is een bezienswaardigheid geworden van de eerste orde. Steeds meer mensen vin den er hun weg naar. Wie er een maal was, zal er niet voor het laatst geweest zijn. Niemand wil de zee-olifant missen. Een zeldzaam exemplaar, overigens ook een zeldzaam lui exemplaar. Als hij niet onder water vertoeft, ligt hij het liefst te sabbelen aan de betonnen omheining van zijn privé zwembad; met de ogen dicht, wat een genot! Leiden en Omgeving Leiden - In spoedgevallen nemen waar de artsen: Van Leeuwen, Haag- weg 60, tel. 26509; Mastenbroek, Houtlaan 27, tel. 53156; Veldhuyzen, Zoeterwoudsesingel 57 b, tel. 20617; Sastrowijoto, Beethovenlaan 109, te lefoon 34779; en Van Leeuwen, v.d. Braüdelerkade 28, teL 20412. Zuider apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 23553 (ook voor Leiderdorp); voor nabloeding of ongeval te allen tijde direkte hulpverlening, voor alle ove rige hulp: zaterdag half 6 en zondag één uur en half zes. Tandarts: R. Schreuder, Burggravenlaan 102. Alkemade en Leimuiden - De art sen v.d. Werf, Rijpwetering, tele foon 01712202, en Van Haselen, IDEEëN EN PLANNEN. Twee volwassen jaguars, man en vrouw, heeft het Dierenpark Wasse naar er bij gekregen. „Meneer" is met de maaltijd bezig; om rauw in te bijten. Ondanks de hoge exploitatiekosten zit de heer Louwman nog boordevol ideeën en plannen. Op het terrein zijn 16 ha als dierentuin in gebruik; de uitbreidingsmogelijkheden gaan tot 25 ha. Er broeit weer wat voor het volgend jaar, maar daarover wil de leiding van het dierenpark zich nog niet uitlaten. Wij schreven het al: kosten zijn er genoeg. Het be grip „kilo" ken-t men in Wassenaars Zoo niet; alles gaat in „tonnen". Ton nen andijvie, niet als hoofdmaaltijd, maar als „bijgerecht"; sommige dier soorten kunnen er niet buiten. Ton nen hooi ook. Gewoonlijk kost zo'n ton hooi 60 a 70 gulden; in de afge lopen strenge winter vroeg men cr liefst 250 gulden voor. Maar de die rentuin wil en kan zichzelf „bedrui pen". De heer Louwman taalt niet naar subsidie, die andere instanties ettelijke vingers in de dierenpark pap zou bezorgen. Nu kan de leiding (bijna) doen wat zij wil. Met „steun" van een sub sidie zou er misschien maanden ge debatteerd moeten worden over de aankoop van een grijze bananeneter. Mogelijk ook zou departementeel de grootste onenigheid kunnen ontstaan over een al dan niet wenselijke Vuurrug tangara. In Wassenaar houdt De Henri Dunant in Gorkum Gorinchem, donderdagavond Gorkum heeft vanavond het Roo- de-Kruisschip „J. Henry Dunant" binnengehaald met draaiorgelmu- ziek. Het klonk ons allemaal heel aangenaam in de oren. Na de klan ken van de verschillende muziek korpsen bij de vorige ontvangsten was het een verrassende afwisseling. In het Hollands Diep heeft de boot vanmiddag enkele uren voor anker gelegen om de verpleegden (in Roo- de-Kruiskringen wordt meer over de „gasten" gesproken) de gelegenheid te geven ongestoord te rusten. De meesten hebben die siësta wel nodig, want de afwisseling die elke dag biedt, is even vermoeiend als boei end. Maar het is een gezonde ver moeienis, die mede door dat dage lijkse dutje geen kans krijgt lichame lijke vermoeidheid te worden. Tijd was er overigens voldoende, want al om half vijf meerde het schip in Gorkum aan. De afdeling van de Vereniging van Huisvrouwen aldaar huldigde het verplegend per soneel met een bloemstuk. Helpers en helpsters van de afdeling van het Roode Kruis namen de taak van het personeel van de keukendienst over, zodat dit even „op adem" kon komen. Dokter Verbrugge leidde een dagslui ting. Morgen gaan wij terug naar Al- ihen aan den Rijn. Dan is het al veer de op één na laatste dag. Ook laarvan hopen wij nog verslag te ioen. De 55-jarige landbouwer H. van loef uit Barneveld is gisteren, op veg naar het ziekenhuis overleden lan de gevolgen van een ongeval, dat hem maandag op de boerderij is over- comen. De landbouwer werd getrof fen door een stuk hout, dat van een ïlektrische zaag terugsprong. De ge volgen lieten zich aanvankelijk niet irnstig aanzien. De landbouwer bleef huis. Gisteren werd zijn huisarts ge roepen, die onmiddellijk opname iri een ziekenhuis adviseerde. Oude Wetering, tel. 01713—217. Alphen a.d. Rijn - Dkt. J. K. Plat- teschor, tel. 2858; Wit-Gele Kruis: zr. Juffermans, Brittenruststr. 3011, tel. 3540. Hazerswoude - Dkt. H. P. Baay, tel. 01714344; zuster: v.d. Holst, tel. 01714—255. Hillegom - Dkt. G. P. D. Ie Cocq d'Armandville, tel. 5613; Hillegom- se apotheek, Hoofdstraat 78, telef. 5272; Wit-Gele Kruis: zr. Glas, Meer straat 206, tel. 5351; tandarts E. P. Salverda, v.d. Endenlaan 76, tel. 02520—6219. Koudekerk a.d. Rijn - zie Hazers- woudë. Langeraar - Dkt. A. M. van Don gen, tel. 01723—101. Leiderdorp - zie Hazerswoude; apotheek: zie Leiden. Leidschendam - Dkt. Perquin, tel. 3510; Wit-Gele Kruis, tel. 4161; am bulance tel. 3923. Lisse - Dkt. J. M. van Dijk, tel. 3134; tandarts en apotheek: zie Hil legom. Nieuwkoop en Noorden: Dkt M. Sanders, tel. 01725555, Nieuwkoop. Dkt. K. Gill, Zwammerdam, telef. 01726—2527. Nieuwveen - zie Langeraar. Noord wijk - Dkt. Mulder, tel. 2230; Wit-Gele Kruis zr. Hooymans, teL 3388, b.g.g. 2524; apotheek alleen Hoofdstraat 59. Noordwijkerhout en De Zilk - De ?.rtsen H. C. de Groof, Dorp, tel. 02533 —2910; en A. G. T. v.d. Lugt, De Zilk, tel. 025205707; tandarts Hillegom; Wit-Gele Kruis, tel. 2468. Oegstgeest - Dkt. J. H. Meissner, tel. 53865; Wit-Gele Kruis: zr. v. d. Kleij, tel. 52426; b.g.g. 33773. Voorhout - Dkt. W. J. Binnema, tel. 02532—7202. Voorschoten - Dkt. J. M. Abarba- iel, tel. 3875. Warmond - Dkt. H. A. G. M. Wa lenkamp, tel. 01711220. Wassenaar - De artsen: H. W. Plink, tel. 2075; en W. J. de Jong, tel. 9214; Wassenaarse apotheek, Schouwweg 32 tel. 2402. Woubrugge - zie Langeraar. Zwammerdam - Dkt. K. Gill, tel. 01726—2527. Voor de vele blijken van medeleven ontvangen tij dens de ziekte en na het heengaan van onze lieve man, vader, behuwd-, froot- en overgrootvader, roeder, zwager en oom Uit aller naam: J. Griffioen- Gordijn Voor de vele blijken van medeleven en deelneming ontvangen na het overlij den van onze geliefde va der, behuwd- en grootva der PIETER DE JONG Fam. de Jong Hiermede betuigen wij, ook namens onze ouders, onze hartelijke dank voor de overgrote belangstel ling bij ons huwelijk on dervonden. P. J. Droogh J. W. Droogh-1'Ami H. P. Veldhuyzen ARTS PRAKTIJK HERVAT A. M. J. LEYTEN ZENUWARTS AFWEZIG TOT 26 AUGUSTUS Waarneming tel. 22222. Leune ruimt op. He ren-, dames regenjassen 27.50, 35.00, 49.75, 65.00. In poplin, dri-sil, Terlenka. Grote sortering plastic en nylon. Leune, Janvossensteeg 67, telef. 22415, 32256. 2* Aangeboden Vespa, in goede staat, met reserve wiel en bagagerekje. Bos- huizerkade 89, liefst na 7 Leune ruimt op. Kol- berts 22.50, 29.75 39.00 49.00, ook lichtgewicht pantalons 15.00, 20.00, 25.00, 30.00. Terlenka jongens pantalons vanaf 12.95, Leune, Janvossen steeg 67, tel. 22415, 32256. 3? Scootmobils Voor de nieuwe Goggomobil of Messerschmitt slaagt u bij de dealer daarvan. Valk a. d. Haagse Schouw, Voor schoten, tel. 01710—25191. Vraagt inlichtingen, cata logus of kom eens praten. <3? Bedrijfskleding. Heren bakkers, slagers, kruide niers, kappers, groente- en melkhandelaren, koopt bij ons uw vakkleding. Beter en goedkoper. Zichtzen- ding vrijblijvend. Leune Janvossensteeg 67, telef. 22415—32256. i2T Leune ruimt op. Da mesmantels, kinderjurkjes 2.75, 3.75, 4.75. Dames- japonnen en rokken, heel foedkoop, vanaf 5.00. •eune, Janvossensteeg 67, tel. 22415, 32256. Leune ruimt op. Kos tuums 29.75, 39.00, 49.00, 59.00, 75.00, 95.00. Ook grote maten. Zeer voordelig, week-end overhemden 4.90. Leune, Janvossensteeg 67, telef. 22415, 32256. $2* Alt op de Mare 112. Occasions, tandem 85, 25, damesfiets 29, meis- jesfiets 40, Avarosbrom- mer 175, grasmachine 28, staartbankschroef 27.50, electr. boortol 6 mm 220 V 65, autostof zuiger Hoover 127 volt 45. <5? Leune ruimt op. Da mestruitjes, pullovers en vesten 2.50, 5.00, 7.50, 10.00, 15.00, 20.00. He- lanka damesbroeken 12.75, 19.75, 25.00. Leune, Janvossensteeg 67, tel. 22415, 32256. 0gebeds verhoring op voorspraak van de H. Maagd Maria, H. Antonius en H. Clemens na het houden van de no vene der 3 weesgegroeten. GP Mevr. Stafleu, Berlage- straat 9, Leiden Z.-W., tel. 30985, vraagt een flinke werkster. fS" Bromfietsers zoekt u een goede bromfiets. Kom eens naar onze zaak, dan vindt u DKW, Sparta, Puch, Empo (Sachs) met en zonder versnellingen bij Valk a. d. Haagse Schouw, tel. 01710-25191, Voorschoten. f' 2e hands Messerschmidt ij hebben binnenkort weer wat aan te bieden. Zoekt u iets? Stel u dan vast in verbinding met de dealer Valk a. d. Haagse Schouw, tel. 0171025191, Voorschoten. Leune ruimt op. Nylon jacks 12.75 19.75 29.70 39.00, 49.00, kinderjacks 4.95, 8.75, 12.50. Spij kerbroeken, sporttruien, enz. Leune, Janvossensteeg 67, tel. 22415, 32256. Met rijbewijs B geniet voorkeur. Valk a. d. Haag se Schouw, Voorschoten, tel. 01710—25191.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6