LEIDSE UNIVERSITEIT THANS IN BEZIT VAN „GROOTSTE PRESTATIE VAN MODERNE TUD" „COMPUTER" een magische klank WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Foto: de heer G. Jansen bij de her senen van de X 1. Spelen met de X 1 De X 1 in Leiden wordt ook oor spelletjes gebruikt, b.v. oor het Nimspel, dat de leden an de staf van het Centraal Rekeninstituut in vrije uurtjes legen te beoefenen. Men maakt dan drie hoopjes van en willekeurig aantal luicixers onder de tien, om de program mering niet al te moeilijk te maken) en om de beurt nemen peler en machine een wille- ceurige aantal luicifers van en van de stapeltjes af. Dit pelletje speelt de X 1 volko men feilloos en men kan er an overtuigd zijn, dat hij ie dere kans op de overwinning enut. Een van de grootste technische verworvenheden van de nieuwste tijd is zonder twijfel de rekenmachine, de „computer", zoals zij in de Engelse taal - de vaktaal op dit gebied - wordt genoemd. Vijfentwintig jaar geleden moest de eerste stap op het gebied van de computer nog gezet worden, maar thans is het een bezit geworden, waar de gehele wereld baat bij vindt. Zoals bij vele technische uitvin dingen van deze tijd het geval is geweest, heeft de Tweede Wereldoorlog ook het ontstaan van deze uitvinding meegemaakt, zo al niet veroorzaakt. Bij de eerste stappen op dit gebied moet onmiddellijk gedacht worden aan de grote Amerikaanse geleerde Von Neumann, die in de Eerste Wereldoorlog met zijn ouders vanuit het ineenstortende Oostenrijk- Hongarije - hij was Hongaar van geboorte - naar de Nieuwe Wereld vluchtte. Vanaf dit begin van Von Neumann heeft het inzicht in deze materie zich in een ontzaglijk tempo uitgebreid en men kan stellen, dat - met uitzondering van de ruimtevaart - op geen enkel technisch gebied zo snel een zo grote vooruitgang is gemaakt als bij de computer. Amerika is nog steeds het leidinggevende land, maar ook Rusland en Engeland gaan een steeds belangrijker rol spelen. volgendie marnier kan men het basis element op een van deze vakjes in stellen: links op de .hersenen" zit een rijtje van 15 knopjes, die naar boven ('n een) en naar bénedien ('n nul) kunnen worden gezet. 00000 00000 00000 betekent vakje nul; 00000 00000 00001 vakje 1; 00000 00000 00010 vakje 2 tot vakje 8192 toe, diat als volgt op de basismachine wondt aangebracht: 00000 01000 00000. DE X 1 IN LEIDEN Naar aanleiding van het feit, dat die enige computer, die Leidien rijk is, onlangs zijn definitieve „woning" heeft gevonden en wel op de zesde etage van de Univensiteiitsflat aan de Stationsweg, hadden wij één dezer dagen een gesprek met dr. A. Ol- lomgren, die sinds februaini 1962 waarnemend directeur is van het Centraal Rekeninstituut van de Rijks universiteit. De machine, die dit in stituut bezit, is de zogenaamde X 1, vervaardigd door de n.v. Eleotroio- gica.. Dit is de enige Nederlandse firma die zich bezighoudt met het vervaardigen van computers. Zij is een na de oorioig zelfstandig gewor den onderafdeling van het- Mathe matisch Centrum te Amsterdam en heeft zich geassocieerd met de Le vensverzekeringsmaatschappij „Nill- mij" (zoals bekend zijn levensver zekeringsmaatschappijen de grootste gebruikers van computers in ver band met de talloze berekeningen, diie met de hand verricht te veel tijd kosten). Deze firma heeft tot nu toe ongeveer 30 X I's gemaakt, waarvan Leiden don op het ogenblik de X 1-13 bezit. De omvang van het be drijf kan geschat worden als men weet, dat een X 1 ongeveer 800.000 gulden kost. De X 1 nu, die momenteel in Led den zijn zeer gewaardeerde werk zaamheden verricht, is een middel grote machine, die 10.000 handelin gen per seconde kan verrichten. On getwijfeld een respectabel aantal en op het ogenblik is de Leiidse Uni versiteit dan ook onder de Neder landse uniwsiteien en hogschoden uitstekend bedeeld. Immers, zelfs de Technische Hogeschool te Delft heeft een veel mindere (een Zebra) en moet dan ook af en toe van de ma chine in Leiden gebruik mafceii. Ove rigens krijgt Delft binnenkort een veel grotere computer, nl. een Tele- funken, die zo'n slordige drie miljoen gaat kosten. Ook Groningen zal zich van een dergelijke machine voor zien. In Leiden is men van plan over drie a vier jaar een X 8 aan te schaf fen, die zoals de naam zegt, 8 maal zo snel is als de X 1, Men hoopt dan dat deze X 1 nog in zo'n goede con ditie is, dat hij naast de nieuw aan te schaffen X 8 voor kleinere bere keningen gebruikt kan blijven wor den. Het zou natuurlijk te ver voeren hier tot in details de werking van een dergelijke machine te beschrij ven. Voor enig inzicht in deze uit gebreide en uiterst ingewikkelde stof is waarschijnlijk het volgende wel voldoende: die gehele X 1 bestaat uit de volgende onderdelen: 1. het basis element, de „hersenen" (zie foto), 2. de geheugemkasten, 3. in- en uit- voerinstallaties. Al deze drie elemen ten kunnen gemakkelijk opgesteld en in werking gesteld worden in een kamer, die beslist geen grotere af metingen hoeft te hebben dan een middelmatige huiskamer. Dit is na tuurlijk een enorme vooruitgang met vroeger, toen thans overbodige koelkastinstallaties 'n rekenmachine de omvang van een grote fabriek ga- De geheugenkasten bestaan bij de X 1 uit 8192 vakjes, die allen hun eigen inhoud hebben. Deze zijn ge nummerd van 0 tot 8191 en op die Programmering: moeilijkste taak. De moeilijkste taak, die moet wor den volbracht, voordat de machine kan gaan draaien is de "programme ring d.w.zht programma maken, volgens hetwelk de machine te werk moet gaan. Deze programmering be vat in feite het in rekenkundige ter men beschrijven van het gehele pro ces dus het terugbrengen tot elemen taire functies, waaronder we naast de vier hoofdberekeningen ook nog wel wortels, logarithmen e.d. mogen rekenen. Deze programmering kostte altijd bijzonder veel tijd, maar de laatste jaren is men bezig ook dit onderdeel door de machine te laten verrichten. Men heeft reeds grote vorderingen gemaakt op dit gebied en binnenkort zal ook het grootste ge deelte van de programmering door de computer zelf gedaan worden, waardoor wederom een aanzienlijke tijdswinst zal worden behaald. Door deze tijdwinst om u niet met technische details te vermoeien is het ook mogelijk met een vrij geringe staf voor de bediening te volstaan. Op het ogenblik heeft het Centraal Rekeninstituut een akade- mische staf van drie leden, die in september tot vijf zal worden uitge breid, vender een niet-akademische sitaf van vier en een half (in septem ber vijf) en een administratieve van een, d'ie in september uit twee leden zal gaan bestaan, zodat op het Cen traal Rekeninstituut dan 12 mensen zullen zitten, die hun werk kunnen verrichten op een ruimte van slechts 300 vierkante meter. De staf heeft geen behoefte aan een vaste techni cus, in tegenstelling tot de vroegere situatie, toen een dergelijke techni cus om de haverklap overal fouten en foutjes in hoog tempo moest her- Mogelijke toepassingen voor de toekomst niet te overschatten Voor degene, die niet in de diepste ten uitspreken, welk streven na veel geheimen van de wis- en rekenkunde inspannende arbeid op een totale is ingewijd, moge de werking van de mislukkig uitliep. Het extreme stand computer een hoogtepunt zijn van punt van Bar Hillel wordt overigens menselijk vernuft, hij staat toch altijd momenteel nog maar door weinigen nog meer verbaasd, wanneer hij de -1 verschillende praktische toepassin gen ervan leert kennen. Het is na melijk een grote misvatting te den ken, dat het apparaat alleen maar VÉLE FACETTEN Verder wordt computer nog ge- kan rekenenintegendeel, men heeft kruikt voor allerlei statisch werk; in het reeds zo ver gebracht, dat het een recordtempo worden de gegevens tekeningen en vertalingen kan nia-verZamej(j en gerangschikt en in dit ken en het is niet te verwachten, dat opzicht hebben sociologen er een de mogelijkheden hiermee uitgeput bijzondere steun aan en zullen er nog zÜn. veel grotere steun aan krijgen. Een ander taalkundig gebied, waar- RECLAMESTUNT op de computer van bijzonder groot nut is, is het lexicografisch onder- Het tekenen is indertijd een aar- zoek. Dit beoogt de taal te onder- diige reclamestunt geweest; op de zoeken op aantallen woorden en sa- Hannover Messe, waar enkele jaren menhang van woorden en hier be- geleden de X 1 voor het eerst in wijst de computer dr. De Tollenaere, Duitsland werd tentoongesteld liet die zich in Nederland met dit onder men achterelkaar spotprentjes van zoek bezig houdt, onschatbare dien minister Erhand uit het toestel rollen, sten. die dan onder de bezoekers werden uitgereikt. stellen. De X 1 is echter zeer be trouwbaar en wanneer er plotseling iets aan mankeert zorgt Electrologica binnen korte tijd voor de reparatie. Het feit, dat men geen elektronen- buizen meer nodig heef, maar met eenvoudige transistoren kan volstaan, heeft het achterwege laten van een vaste technicus in belangrijke mate mogelijk gemaakt. Gebruikers van X 1 De Leidse X 1 wordt door verschil lende afdelingen van de Rijksuniver siteit en andere instanties gebruikt, ook al is zij officieel het eigendom van de fakulteit der wis- en natuur kunde. Voor andere gebruikers gel den de voorwaarden, dat het gebruik efficiënt moet zijn, de berekeningen alleen op de X 1 zijn uit te voeren en dat men nog tijd heeft om die X 1 beschikbaar te stellen. De grootste gebruiker is op het ogenblik de Leidse Sterrenwacht, vanwaar ook het initiatief tot het naar Leiden halen van een computer is uitgegaan, toen in 1961 de bereke ningen, die met de hand werden uit gevoerd, in te grote mate voorkwa men. Een andere gebruiker is het Instituut voor theoretisch-organisohe chemie, die de X 1 voor praktische doeleinden met name de bepaling van de struktuur van kristallen en theoretische de organische ver binding van moleculen met een groot aantal atomen benut. De afdeling Natuurkunde van de universiteit is een vrij kleine gebruiker; alleen enige berekeningen in verband met radio-aktiviiteit vap kernen en de me tingen van lage temperaturen. Ver der gebruikt de Technische Hoge school te Delft van tijd tot tijd de X 1 zolang de Teiefunken nog niet in Delft is gekomen en ook de Nillmij besteedt in Leiden enig werk uit in ruil voor de tijd, dat Leiden de ma chines van de Nillmij in Den Haag gebruikte, toen de X 1 nog niet op zijn huidige standplaats was gear riveerd. Speedboot voor Zandvoortse politie De Zandvoortse politie beschikt van af vandaag over een speedboot. Een comité van badgasten heeft deze van morgen aan de burgemeester van Zandvoort, mr. Fenema, aangeboden. Deze aanvaardde het snelle vervoer middel, namens het strandschap Zandvoort onder voorbehoud. Hij wil de gemeenteraden van Haarlem, Amsterdam en Zandvoort, die het strandschap vertegenwoordigd zijn toestemming vragen de boot te aan vaarden. Voorlopig krijgt de Zandvoortse politie van de burgemeester toestem ming met het nieuwe vaartuig te oe fenen en te surveilleren. Geschiedenis van Huys te Warmond herleefde in boekje van scholieren TFoals gisteren in 'n deel van onze oplaag is gemeld heeft 'n schare scholieren een historisch werkje sa mengesteld over de geschiedenis van het Huys te Warmont en dit boekje aan onder meer de burge meester van Warmond overhandigd. Huys te Warmont is een van de weinige echte kastelen in het wes ten van het land. De scholieren zijn lid van de afdeling 1 van de Neder landse jeugdbond ter bestudering van de geschiedenis. De eerste exemplaren van het boek zijn aan geboden aan de burgemeester van Warmond, drs F. K. Langemeijer, de wethouders P. F. Vergeer en W. K. Heyl, de bewoners van het huis en de bondsvoorzitter H. Dijkstra uit Amsterdam. Voorzitter Piet Stokvis hield een inleiding, waarin hij alle medewerkers bedankte. De firma Brill heeft de uitgave geheel belangeloos verzorgd. Zij heeft er met de vele illustraties iets moois van gemaakt. Verder was veel steun ondervon den van gemeente, de Veren. „Oud- Leiden", de heer A. G. v. d. Steur, oud-lid en enthousiast amateur-ge schiedkundige uit Heemstede en de leden van de archiefgroep van de afdeling Leiden I („Brino" gehe ten) Froukje Boorsma, Riek Smeets, Gaspar de Jong en Wlzelien Vrij, en de afgravingsgroep onder leiding van Dick Koopman. Gaspar de Jong (12) bracht in zijn functie van penningmeester-vice-hoofdredacteur dank aan de heer Van Proosdij van de fa. Brill en hoofdredakteur van „Ostrakon" (het maandblad van de afdeling), Jan Just Witkamp. Goed gedocumenteerd W'aarschijnlijk stond op de plaats waar tegenwoordig 't kasteel van deze naam staat, in de vroege mid deleeuwen of wellicht zelfs eerder, een hoofdhoeve of curtis, zo begint dit 56 bladzijden tellende, goed ge documenteerde boekwerkje. In chro nologische volgorde behandelt het verder de geschiedenis via de eerste vermelding van het huis (1362), de verwoestingen tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten (1420), die door de inwoners van Haarlem (1426) en die door de Spanjaarden (1573), de hebouw als versterkt kasteel in de vroegere vorm (1597) en de verbouwing tot 18de-eeuwse buitenplaats in 1777. Veel waardering gurgemeester Langemeijer merkte in zijn dankwoord tot de 16- jarige voorzitter op, dat het boekje niet alleen de geschiedenis van het fraaie kasteel bespreekt, maar ook de historie van Warmond. Hij wees erop dat „zijn" gemeenteleden jaar lijks intensief de 3-oktober-feesten in Leiden meevieren, terwijl de Lei- denaren vóór vele jaren toch hun kerk hebben platgebrand. Nu zag hij van de Leidse scholieren toch ook iets fraais, wat hij bijzonder op prijs stelde. Hij bracht hiermee de grote waardering voor het voortref felijk werk van de amateur-historici onder woorden. Foto: Huys te Warmont De overstromingen van de ri vieren Esera, Isabena en Ribagorzana van vrijdag en maandag hebben in de provincies Lerica (Catalonië) en Huesca (Aragon) een schade van naar schatting 300 miljoen peseta veroorzaakt. De oogst van 28 dorpen is vernield, het vee daar is omgeko men. Talrijke geïsoleerde plaatsen wor den door hefschroefvliegtuigen be voorraad. De loop van de Ribagor zana is op verscheidene plaatsen ge wijzigd. MECHANISCHE VERTALING Op het ogenblik is er tussen de ge leerden een principiële strijdvraag, hoe ver men op het gebied van de zgn. mechanische vertaling (mecha nic translation, kortweg M. T. in vak kringen) zal kunnen gaan. Dit is op het grote congres te München van vorig jaar uitvoerig aan de orde ge weest. De Joodse hoogleraar Bar Hillel heeft daar een beroemde rede voering gehouden met de veelzeg gende titel: „Mechanic Translation, the end of an illusion", waarin hij ronduit de stelling poneerde, dat de gehele M. T. tot de onmogelijkheden behoort. In de levendige discussie, die hierop volgende werd men het het in grote lijnen er over eens, dat het wel altijd onmogelijk zal zijn poëzie of poëtische taal mechanisch te vertalen, maar men achtte het zeer wel mogelijk, dat technische litera tuur op deze wijze onder handen zou worden genomen. Niettemin bleef prof. Bar Hillel het gehele streven vergelijken met de pogingen van psychologen, die kort voor de Tweede Wereldoorlog probeerden cimpansees verstandelijke taal te la- Een ander interessant terrein, waarop men momenteel onderzoe kingen verricht, is de vraag, of men een computer kan leren schaken, zo als hij ook het Nimspel feilloos kan spelen (zie elder op deze pagina). Onze landgenoot en oud-wereldkam pioen dr. Max Euwe is hier ge steund door een subsidie van de Stichting Studiecentrum voor Auto matische Administratie reeds eni ge jaren mee bezig, zonder vorderin gen overigens. „REAL TIME INFORMATION" Tot slot nog een van de meest fascinerende facetten van de gehele stof: de zgn. „real time information", (inlichtingen over de juiste tijd). Zonder dit facet zou de huidige ruim tevaart bijna onmogelijk zijn. Nu kan binnen een half uur worden bere kend of een ruimtevaarder al dan niet moet dalen en ook het juiste moment om de retro-raketten in wer king te stellen wordt na de aanmel dingen van alle waarnemingsstations op de computer berekend. Hier gaan dus de twee grootste technische ver worvenheden van de laatste tijd hand in hand. In de Friese Elfstedenstad Workum heeft men dinsdag de historie doen herleven, zoals die zich 150 jaar ge leden heeft voorgedaan, toen Koning WUlem I in Scheveningen aan land stapte na de nederlaag van Napoleon. Koning WUlem I werd met een platte wagen uit zee (IJsselmeer) aan land gereden. Op het bordes van het stadhuis in Workum werd daarna de procla matie voorgelezen over het aanvaarden van het her nieuwde koningschap. Feitelijk liepen de Friezen dinsdag vooruit op een zelfde gebeuren, dat in het najaar in Scheveningen „op historische grond" zal plaatsvinden.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7