S)e fozidaeSoti/fco/iit AMERIKA SLAAT TERUG IN DE SLACHTKIPPENOORLOG I nvoer uit E ur opa epe rken VERDERE BESPREKINGEN TE MOSKOU India en China Over niet-aanvalsverdrag eerst de bondgenoten raadplegen Verf met voldoening Om de toestand te „verbeteren" Amerika's onderwereld De inval op Haiti Ruzie op wereldcongres Hoogwaterstanden WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1963 53e JAARGANG No Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOORLEIDEN EN OMSTREKEN Kippenen haantjes-oorlog Telef. 2 0 9 3 5 - Bed. 20015, 85594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50 De Verenigde Staten nemen vergeldingsmaatregelen tegen de EEG. Christian Herter de vertegenwoordiger van president Kennedy in bijzondere handelskwesties, heeft vergeldings maatregelen aangekondigd tegenover de invoerbeperkingen op Amerikaans gevogelte door EEG-landen. Hij deelde mede dat de Verenigde Staten tarief concessies zullen intrekken voor een aantal goederen dat de EEG naar de Ver. Staten uitvoert. De intrekking van concessies betreft goederen ter waarde van 46 miljoen dollars. OOK BLOEMBOLLEN STAAN OP DE ZWARTE LIJST De Verenigde Staten handelen krachtens de algemene overeen komst, die bepaalt dat, wanneer een land of een douane-unie een tariefconcessies intrekt, het ge troffen land bevoegd is conces sies van gelijke omvang in te trekken. Protesten De Westduitse regering heeft op het ministerie van buitenlandse za ken in Washington een aide memoire doen overhandigen, waarin zij de Amerikaanse autoriteiten waar schuwt voor een economische oorlog tussen de Verenigde Staten en de Bondsrepubliek, veroorzaakt door de kwestie van de Westduitse invoer van Amerikaans gevogelte. Maatre- In beginsel worden de tariefsver- van invoerrechten, een uiterst geringe gelen van deze aard zouden in hoofd hogingen niet vóór oktober van invloed zal hebben op de handel tus- zaak West-Duitsland treffen. De kracht. De ministersvergadering van sen de Verenigde Staten en derde bondsrepubliek heeft in 1962 voor de EEG die op 23 september is vast- landen. De Amerikaanse tariefcom- ongeveer vijftig miljoen dollar aan gesteld, kan dus nog proberen, een missie zal op 4 september beginnen Amerikaans gevogelte afgenomen, 87 wapenstilstand te bereiken in de met de openbare zittingen om te be- procent van de totale invoer der EEG kippenkamp. palen op welke goederen de tarief- °P dit gebied. Ook bloembollen komen voor op concessies moeten worden ingetrok- V1. de „zwarte lijst". ken» 20 verklaarde Herter. Minder Volkswagens De lijst, waaruit de keuze zal wor- De verhoren zullen voor eind sep- In Westduitse economische kringen den gedaan, omvat de volgende goe- tember voltooid zijn. Hij legde er de wordt gevreesd dat de vergeldings deren (met de waarde van de uit- nadruk op dat de procedure te allen maatregelen die Washington op het voer der EEG naar de VS in 1962, tijdè kan worden beëindigd als de oog heeft in feite zouden neerkomen in dollars): EEG het aanbod tot onderhandelin- op een verhoging van de invoerrech- wijn 22,4 miljoen, vrachtwagens en gen doet. Later zouden de besluiten ten op Westduitse auto's. Een derge- bussen 14,8 miljoen, fotopapier 10,2 kunnen worden herroepen als de lijk besluit zou in de eerste plaats miljoen, (bioscoop)film 2 miljoen, EEG besluit tot verlaging van de in- de Volkswagenfabriek treffen die andere film 13,6 miljoen, gelatine 4,1 voerrechten op Amerikaans gevogel- verleden jaar 300.000 auto's naar de Deze vrees komt tot uitdrukking in een koersdaling van aandelen Volks wagen. Slechts fractie De EEG-commissie is van oordeel, dat het geschil tussen de EEG en de Verenigde Staten over de uitvoer van gevogelte alleen redelijk kan worden beoordeeld in de grotere sa menhang van de handel als geheel tussen de twee gebieden. De omvang van de handel die bij het geschil over gevolgelte is betrok ken, slechts klein is. Zelfs in het re cordjaar 1962 bedroeg de Amerikaan se uitvoer van gevogelte naar de EEG minder dan 53 miljoen dollar, ter wijl de totale Amerikaanse uitvoer van agrarische produkten naar de gemeenschap 1,4 miljard dollar groot was en de gehele Amerikaanse uit voer naar de gemeenschappelijke markt 4,45 miljard dollar. miljoen, caffeine 2,8 miljoen, theo bromine 100.000, dextrine 2,2 miljoen, aardappelmeel 200.000, plat staal draad 1,7 miljoen, sigarettenvloe 1,5 miljoen, roestvrij stalen doek 2,1 mil joen, bloembollen, wortels enz. 3,8 miljoen, scharen e.d. 2,5 miljoen, brandewijn (cognac) 12,1 miljoen, synthetische garens 6,15 miljoen, Ro- quefort-kaas 2 miljoen, elektrische scheerapparaten 7,3 miljoen. Hoe wordt de lijst? Herter zei dat de lijst van produk ten met zorg is samengesteld om er zeker van te zijn, dat elke verhoging De „Times of India" weet te mel den, dat men twee weken geleden een sein heeft onderschept, dat de grote aanval van de Chinezen op India had moeten inluiden. Deze aanval had maandagnacht bij volle maan ondernomen moeten worden. Hoewel er niets is gebeurd, aldus het blad, trekken die Chinezen steeds meer troepen samen langs die gehele noordgrens. De „New York Times" schrijft, dat men in Washington geen grote Chi nese aanval op India verwacht. Het blad acht deze mening juist omdat de Chinese communisten nu reke ning moeten houden met twee vij anden, namelijk de Sowjet-Unie en de V. S. te. Verenigde Staten heeft uitgevoerd. Acht dagen zijn verstreken sinds veertien Britten in de buurt van Grenoble in een grot afdaalden om te trachten, het werelddiepterecord te breken. Men heeft nog niets van hen vernomen en hoewel zij van te voren hadden gezegd, dat zij wel één a twee weken onder de grond zouden blijven, begint men zich nu toch on gerust te maken, vooral omdat de on dergrondse rivieren door de zware regenval van het afgelopen weekein de zullen zijn gestegen. Het diepte record staat op naam van de Frans man Berger, die in 1956 een diepte van 1122 meter bereikte. Een produkt van de Sikkens Groep (Advertentie) Berlijtiin de ijskast De ministers van buitenlandse za ken van de Sowet-Unie, de V. S. en Groot-Brittannië zijn dinsdag vier- en-een half uur bijeengeweest om te beraadslagen over de volgende stap in de betrekkingen tussen Oost en West na de ondertekening van het kernstopverdrag. Men weet te weten, dat voornamelijk gesproken is over een niet-aanvalsverdrag tussen de Navo en de landen van het War- In de Zuid-Amerikaanse staat Co lumbia heeft een bende van onge veer veertig bandieten een autobus en drie vrachtauto's met arbeiders aangehouden en 42 inzittenden ge dood. De moordpartij deed zich voor tussen de plaatsen Victoria en Mar- quetalia. "Volgens de Columbiaanse pers heb ben de bandieten laten weten, dat de regering voor het gebeurde ver antwoordelijk is, omdat zij niets zou doen om de economische toestand van het land te verbeteren. De lei der van de bende zou hebben ge zegd, dat men met dergelijke moord partijen zou doorgaan, totdat de re gering maatregelen treft om het le venspeil van de plattelandsbevolking te verhogen. schau-pact, maatregelen tegen ver rassingsaanvallen en tegen de ver spreiding van kernwapens. De Ame rikaanse minister Dean Rusk had verklaard, dat de V. S. momenteel hun bondgenoten raadplegen over de kwestie van een niet-aanvalsverdrag, zodat het geen zin heeft er nu al over te onderhandelen. Volgens be trouwbare kringen was van Ame rikaanse zijde ook de kwestie-Berlijn ter sprake gebracht, maar was al spoedig gebleken, dat de standpun ten van beide zijden geen wijziging hadden ondergaan. Lord Home, de Britse minister vain buitenlandse zaken, noemde de be sprekingen van dinsdag bijzonder nuttig De sfeer was „zeer goed" ge weest „Wij hebben een aantal pun ten opgesteld die door de Navo en de Russische regering aan een onder zoek zullen worden onderworpen", zo deelde hij mee „Wanneer de mi nisters van buitenlandse zaken el kaar in september te New York op nieuw ontmoeten (tijdens de zitting van de Algemene Vergadering der Ver Naties) zal dit een gelegenheid zijn om na te gaan, hoeveel vooruit gang er is geboekt"- Spontane toejuichingen Toen Rusk en lord Home om streeks het middaguur 't ministerie van buitenlandse zaken in Moskou verlieten om de lunch te gaan ge bruiken, werden zij door honderden Russen spontaan toegejuicht. Weste lijke correspondenten geloven niet, dat een dergelijk hartelijke bejege ning van westelijke staatslieden door Bij een grote brand in Slikkerveer is dinsdag een blok van 19 huizen onbewoonbaar geworden. Foto: het gras veld voor de uitgebrande woningen was een grote opslagplaats voor de inboedel, die gered Kon worden. gewone Russische burgers eerder is voorgekomen Enige Amerikaanse senatoren, die deel uitmaken van de Amerikaanse delegatie naar Moskou, voerden dins- met leden van de Opperste Sowjet. dag in het Kremlin besprekingen Het was de eerste maal, dat Russi sche en Amerikaanse parlementa riërs aan één tafel plaatsnamen. Zij die niet tekenen President De Gaulle heeft geant woord op Kennedy's brief, waarin be tere samenwerking op 't gebied van kernwapens werd voorgesteld, zo werd dinsdag in Parijs bekend. Van niet-officiële zijde werd vernomen, dat De Gaulle's antwoord geen wei gering inhoudt maar de Franse zienswijze aangaande de kernbewa pening herhaalt. Het Gaullistische dagblad „La Nation" schreef dins dag, dat men niet kan zeggen, dat Frankrijk zich tegen het kernstop verdrag heeft uitgesproken. Frank rijk moet echter zelf kunnen beoor delen of het verdrag doeltreffend is, aldus het blad. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken herhaalde dins dag, dat Oost-Duitsland geen diplo matieke erkenning zal verkrijgen door het kernstopverdrag mede te ondertekenen. Volgens welingelichte kringen in Bonn heeft men van Amerikaanse zijde de verzekering gekregen, dat de Verenigde Staten bereid zijn, zich te verzetten tegen de deelneming van Oost-Duitsland aan conferenties van de landen, die het kernstopverdrag hebben ondertekend. In het verdrag zijn geen bepalingen opgenomen over het recht om zich tegen de aan wezigheid van bepaalde landen op toekomstige conferenties te verzetten maar de Amerikanen zijn er „vrij wel zeker" van, dat de Russen hier mee zullen instemmen, aldus ge noemde kringen. De Russen zelf zou den nationalistisch China, en moge lijk nog andere landen, van deze con ferentie uitgesloten willen houden. Zij, die wel tekenen Ongeveer negentig landen hebben -ueeui ftz p3p 'ua^aAV. ua;e[ spaar dag te Moskou ondertekende kern stopverdrag willen onderschrijven. Over de weigering van Frankrijk en China het beperkte kernstopver drag mede te ondertekenen, zei de Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken Harriman, dat geen der drie eerste ondertekenaars de houding van Frankrijk een gevaar vindt. Frankrijk zou nooit 'n grote kernmogendheid worden. De kans dat China er een wordt, is volgens Harriman veel groter en China schijnt ook bereid een atoomoorlog onder de ogen te zien. Groot défilé voor Grieks koningspaar De jamboree heeft gisteravond zijn hoogtepunt bereikt met een groot défilé van alle aanwezige verkenners. Koning Paul van Griekenland, ge kleed in generaalsuniform, nam het défilé af, staande naast zijn zoon Constantijn, de Griekse chief scout. Ook koningin Frederika was bij het défilé aanwezig, evenals het corps diplomatique en leden van de Griek se regering. M Prins Alexander van België arriveerde dinsdagmiddag op Schiphol tijdens doorreis uit Stockholm naar Brussel. Een wijdvertakte misdadiger sorga- nisatie in de Verenigde Staten heeft een prijs van 100.000 dollar gesteld op het hoofd van de gedetineerde Jo seph Valachi, die geheimen over de georganiseerde misdaad aan de auto riteiten zou hebben prijs gegeven. Dit is dinsdag vernomen in rege ringskringen in Washington. De 60-jarige Valachi, die een straf van 20 jaar uitzit wegens handel in verdovende middelen, zou bij zonder - hedén hebben verteld over de organi satie „Cosa Nostra" (Onze zaak) die „concessies" zou verlenen op het ge bied van ontucht, gokspelen en de handel in verdovende middelen. Volgens genoemde regeringskrin gen zal alles in het werk worden ge steld om te voorkomen, dat Valachi wordt „terechtgesteld". Valachi begon uit de school te klappen, toen hij in Atlanta een me degevangene had gedood, omdat hij meende, dat deze hem in opdracht van de leiding van „Cosa Nostra" naar het leven stond. De Haitiaanse regering heeft de or ganisatie van Amerikaanse staten (OAS) in een boodschap laten we ten, dat maandag ongeveer 300 ban nelingen van Dominicaans gebied het noorden van Haiti zijn binnengetrok ken. Het was de eerste officiële be vestiging van de invasie. Een schoonzoon van generaal Can- tave, (de leider van de inval), deelde later in Washington mee, dat de eer ste groep ballingen er in geslaagd is Cap Haitien te bezetten. Volgens hem zouden de ballingen geen twee we ken nodig hebben om een einde te maken aan het bewind van presi dent Duvalier. Ducena noemt zich zich de contactman van de Haitiaan se ballingen in Washington. De „Washington Star" meldde dins dag, dat Amerikaanse vlooteenheden bij de Haitiaanse kust patrouilleren om zo nodig de levens van Ameri kaanse staatsburgers in Haiti te be schermen. Op een bijeenkomst van de raad van de organisatie van Amerikaanse staten (OAS) in Washington is be sloten de speciale commissie van on derzoek opdracht te geven, de door Haiti ingediende klacht te onderzoe ken. Leden van de commissie zijn Co lumbia, Chili, Ecuador en El Salva dor. alleen de Chinese delegatie maar ook de delegaties van de Afrikaanse en Aziatische landen verzet hadden aan getekend tegen het kernstopverdrag van Moskou. Hij herinnerde eraan, dat de Sowjet-Unie genoeg kernwa pens heeft om zich en haar socialis tische bondgenoten te verdedigen en vergeleek de houding van de Chine zen en de afgevaardigden van de Afrikaanse en Aziatische landen met die van president De Gaulle van Frankrijk. De leider van de Chinese delegatie, Caho Poetsjoe, viel scherp tegen de Russen uit. De Russen ver schilden volgens hem niet veel van de Amerikanen. Rusland had Cuba aan de V.S. verkocht en „meege werkt aan de moord op Loemoemba door met de V.S. samen te werken bij het zenden van V.N.-troepen naar Kongo". Bij de Oostenrijkse plaats Melk, op 100 km. ten westen van Wenen, is dinsdag een sneltrein, die op weg was naar West-Duitsland en Zwit serland, gedeeltelijk ontspoord, waar door achttien mensen, allen Oosten rijkers, werden gewond. Van drie ge wonden is de toestand ernstig. ZOEKT U EEN .iOUD N At MBAND OF COLLIER voor 70 en 100 of 300 en 800. Juwelier v. d. WATER, Haar lemmerstraat 207, heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. Dit nnmmer bestaat uit 10 pagina's Op het wereldcongres tegen kern wapens, dat in Hirosjima wordt ge houden, is het dinsdag tot een hef tig debat gekomen tussen een Rus en een Chinees. De Rus Elexei Zjoe- kov, die de afvaardiging van de Sow jet-Unie leidt, betreurde het, dat niet Normale temperaturen Het KNMI deelt mede: Boven het vasteland van Europa bevindt zich een vlak lagedrukge bied, dat aanleiding heeft gegeven tot talrijke onweersbuien. In de om geving van Keulen, Frankfort, Bazel en opnieuw in het zuidwesten van Frankrijk viel veel regen. Een oceaandepressie naderde van ochtend Schotland. Het erbij beho rende frontensysteem bewoog met enige regen over Schotland en Ier land langzaam naar het oosten. Dit frontensysteem zal morgen de Noord zee bereiken en het kan later ook in ons land plaatselijk wat regen bren gen. De temperatuur zal morgen nor maal zijn voor de tijd van het jaar. ZON- EN MAANSTANDEN 8 augustus: zon op 22.07; onder 08.39; maan op 05.11; onder 20.20. 8 augustus: v.m. 4.56; nm. 17.23. KORRELTJE Er zijn maar twee soorten van mensen: rechtvaardigen, die zich zondaars achten en zondaars, die me nen rechtvaardig te zijn. Pascal

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1