Een bedrijf met een eigen luchtvloot DE SISSENDE SAMPAM! VADER.... visie televisie MAANDAG 5 AUGUSTUS 1963 DE LEIDSE COUBANT PAGINA 2 EEN FOKKEIt FRIENDSHIP VOOR PHILIPS In een modem bedrijf zijn snelle verbindingen van groot belang (van onze verslaggever) Eindhoven (P P) - Met daverende motoren snelt een groen-witte metalen vogel over de startbaan van het vliegveld Welschap bij Eind hoven. Even later verheft het prachtige toestel zich in de lucht. Wij kijken naar de start van de nieuwe aanwinst van de Philips Flight Division, het eigen luchtvaartbedrijf van „een gloeilampenfabriek". Het is niets minder dan een nieuwe Fokker Friendship die wij zagen starten en daarmee is Philips de eerste Nederlandse onderneming, die met dit Nederlandse vliegtuig vanuit Nederland opereert. Weliswaar kocht de KJL.M. twee van deze Friendships, maar deze leende de toe stellen uit aan.de Irian Oil Company in het midden-oosten. Dat een grote onderneming zich zo'n pracht zakenvliegtuig heeft aangeschaft verwondert ons niet, want in het bedrijfsleven is zeker plaats voor de moderne zakenvliegerij. worden gesteld. In de voorste ca bine bevinden zich zes stoelen, Wn hebben deze Friendship eens met tafels ertussen. Er zijn twee van dichtbij mogen bekijken en toiletten aan boord. In de voorste kunnen niet anders zeggen, dan vestibule, die groter is dan bij de dat hier sprake is van een juweel normale verkeersuitvoeringen van van een zakenvliegtuig. Deze Friendship, bevindt zich een Friendship, geregistreerd PH-LIP en voorzien van het bekende Phi- lipsembleem op romp en kielvlak, is luxueus uitgevoerd en voorzien van twee extra brandstoftanks on der de vleugels, waardoor het vliegbereik van het toestel aan zienlijk wordt vergroot. De twee motoren zijn opgevoerde Rolls- Royce Dart RDa 6 turbinemoto ren van 1700 pk, die vierbladige propellers aandrijven. Deze Friendship, die gewoonlijk slechts enkele passagiers zal ver voeren, is in staat om non-stop van Eindhoven naar Cairo te vlie gen. Philips denkt de machine vooral te gaan gebruiken voor verbindingen met haar nederzet tingen in Afrika. SLAAPKAMER, WERKKAMER, KEUKEN De cabine van het toestel is in twee gedeelten verdeeld. In de achterste cabine staan zes zoge naamde „sleep-air" stoelen opge steld, waarvan er vijf in een zo genaamde „slaappositie" kunnen De machine is modern uitgerust met tal van navigatie-instrumen- ten, zoals een Bendix slecht-weer radar en een Smiths SEP-2 auto matische piloot. EEN EIGEN LUCHTVLOOT Philips houdt er een eigen lucht vloot op na en die bestaat uit niet minder dan zes vliegtuigen. Daar zijn dan twee De Havilland He rons, prachtige machines met vier motoren, voorts twee De Havil land Doves, elk met twee moto ren, een kleine Cessna en dan nu als zesde machine de Fokker F-27 Friendship, welk vliegtuig in staat zal zijn, zijn passagiers met een snelheid van niet minder dan 400 km per uur te vervoeren. Voorzien van een drukcabine is men bovendien in staat zonder bezwaar voor de inzittenden op grote hoogte te vliegen. De gehele Philips vliegdienst staat onder leiding van de heer S. A. Spierenburg en voorziet sinds 1955 in een dringende behoefte van het bedrijf, namelijk snelle verbindin gen. Dat is iets dat voor een mo dern bedrijf van het grootste be lang is en dat de reden is van het bestaan van dit privé vliegbedrijf. Niet minder dan 36 mensen zijn in vaste dienst en wel 13 piloten, 20 technici, nodig om de machines in goede conditie te houden en 3 man administratief personeel. Omstreeks 300 personen worden door dit vliegbedrijf per maand vervoerd, verdeeld over zo'n 180 vluchten. Er wordt hoofdzakelijk gevlogen binnen Europa, zoals op Engeland, Frankrijk, West- Duitsland, Zwitserland en Spanje om enkele voorbeelden te noemen. Buiten Europa maakt men ook wel vluchten naar het nabije Oos ten. In deze tijd van „tijd is geld" (zeker voor kaderleden van een wereldconcern) is het logisch, dat de normale openbare middelen van vervoer toch nog teveel tijd vergen en dan maakt men graag gebruik van een eigen vliegbe drijf, dat op dit gebied grote mo gelijkheden biedt. (Nadruk verboden) Na plaatsen van verkeerslichten verdubbelde het aantal ongelukken op verkeersplein bij Utrecht Vooral veel meer kettingbotsingen Speurwerk van het Centraal Bu- botsingen daarentegen niet afnamen, reau voor de Statistiek op het gebied hetgeen waarschijnlijk moet worden van de verkeersongevallen heeft zich toegeschreven aan het voorsorteren, op een /erkwaardig geval gericht, namelijk op dat van het verkeers plein Oudenrijn, misschien wel het dat nog steeds op het plein plaats vindt. Hoe sterk de kettingbotsingen zijn drukste plein van Nederland, waar toegenomen, blijkt uit het feit, dat geconstateerd moest worden, dat na van 1957 tot 1959 gemiddeld nul tot de plaatsing van verkeerslichten het vijf van dit* genre botsingen voor aantal ongevallen bijna verdubelde. kwamen, terwijl in 1960 22 botsin- Terwijl de verkeersintensiteit op dit gen van dit type werden geregis- plein in 1960 (op 11 januari 1960 treerd. Daarbij waren dan meestal werden de verkeerslichten in gebruik 3 voertuigen betrokken. Opvallend genomen) met nauwelijks drie pro- is ook, dat het slippen een grotere cent toenam, steeg het aantal onge- rol is gaan spelen: van 1957 tot 1959 vallen in vergelijking met het vo- kwamen gemiddeld 4 tot 5 slipgeval- rige jaar evenwel van 144 tot 259! len voor, in 1960 echter 27. Ook hier ,T. speelt-het afremmen voor de lich- Uit dit onderzoek aan de hand van ten waarschijnlijk een belangrijke de door de politie ingevulde ver- rol keersongevallenformulieren, bleek, dat er een sterke toeneming van on- lichten op het plein waren no- gelukken viel te constateren op de d'g <*n ^tere afwikkeling van direct aansluitende weggedeelten, ae verkeersstroom te verkrijgen. Als waar de aanvoer van het verkeer Pr«s daarvoor heeft men nu in de naar het plein plaats vond en wel eerste plaats een aantal ketüngsbot- voornamelijk door kettingbotsingen. De nieuwe Fokker Friendship van de Philips Flight Division. singen vóór de lichten moeten aan- vaarden. Hopelijk zal dit door be- De verkeerslichten hebben op het ^ere voorwaarschuwing kunnen wor- aantal ongevallen op de afvoerge- voorkomen, deelten geen mvloed gehad. De ernst der ongevallen is niet gewijzigd. Een opmerkelijk verschijnsel is, Bij een verkeersongeval in Jue- dat het percentage der ongevallen nch bij Aken in Duitsland is vrijdag in de ochtenduren groter in de middag. dan dat de 65-jarige gemeente-ambtbenaar C. F. Rooke uit Amsterdam om het le- Nagegaan wordt of de zonnestand ven gekomen. De Nederlandse auto invloed heeft op de zichtbaarheid dei kwam in botsing met een Duitse auto, lichten. die de Nedf Kop-staart botsingen komen vooral kant ramde, voor bij het springen van het licht Van de overige die de Nederlanders aan de linker inzittenden op geel, resp. rood. Daarentegen van de Nederlandse auto werden al- blijkt, dat dit genre botsingen op het len ernstig gewond. Ze zijn in een plein is afgenomen, terwijl de flank- ziekenhuis opgenomen. Utrechts Stedelijk ork., koren en so- orders, gevar. progr. voor de strijd- liste: klass. muz. 22.15 22.25 Boek- krachten. 17.25 New York calling, bespr. 22.30 Nws. 22.40 Promenade- praatje. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 ork. en sol. 23.20 Lichte gram. 23.55- Nieuws. 18.15 Event, act. 18.20 Van 24.00 Nws. schlager tot topper (I): 40 jaar lichte muz. 19.00 Paris vous parle: de ge- HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. sproken brief uit Parijs. 19.05 Licht pianospel. 19.20 Paul Vlaanderen en 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 het Margo-mysterie, hoorspel (VI). AVRO. 20.00 Nws. 20.05 Johan Willem Friso Kapel. 20.40 Gianni Schicchi, opera AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtend- gr. 21.40 Waarom zijn er eigenlijk gymn. 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 oorlogen?, lezing (V). 22.00 Holland Dagopening. AVRO:8.00 Nws. 8.15 Festival 1963: Nederl. muz. rond 1813 Lichte gram. 9.00 De groenteman. 9.05 (II). 22.30 Nws. 22.40 Act. 23.00 Klass. Klass. gram. 9.40 Morgenwijding. 9.55 gram. 23.55-24.00 Nws. Een boek voor het geestelijk leven: 1 |- - 1 ,1,.... boekbespreking. 10.00 Lichte gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S van die opera „Het brandende huis" zomer-amusement, en nog meer is 17.45 Beursberichten. 17.50 Reg.uitz.: i?-50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de T i u van Hay dn; er was ren- en paarde- de voorafgaande film „Prijs de zee" Nws uit de Nederl. Antillen, door zieken. 12.00 Licht instrumentaal trio. NTS: 19.30 Internationaal agrarisch spoait en 's avonds een gepland pro- van de bekende Nederlandse cineast Henk Dennert. 18.00 Kon. mil. kapel. 12.20 Reg.uitz.: Uitz. voor de land- nws. 20.00 Journaal. KKU: ^U.zü De gramma van de NCRV. Al die ver- Herman van der Horst. Na het film- bouw. 12.30 Meded. t.b.v. land- en sportieve prestatie, een progr. over scheidenheid zal welkom zijn ge- programma is er wielrennen in eü- 1830 Radio Volksuniversiteit: Muzi- tuinbouw. 12.33 Lichte gram. 13.00 normale en abnormale sportgebeurte- weest voor de thuisblijvers wegens rovisie vanuit België. Dinsdag is er kale act. en specialiteiten, door Hans Nws. 13.15 Meded., event, act. of nissen. 20.50 De Flintstones, teken- - opnieuw de KRO, onder andere met Citroen. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 gram. 13.25 Beursber. 13.30 Koper- film (dl 16). 21.15 Spaanse zangeres. de beroemde Spaanse zangeres Nati Lichte gram. 20.00 Voc. dubbelkwar- ork.: amus.muz. 14.00 Pianorecital 21.30 Hoe hij loog tegen haar echt- Mistral. Dan volgt een korte eenac- klass.- en mod. liederen. 20.15 De opn.: Klass. en mod. muz. 14.30 Voor genoot, eenakter. 22.00 Alphons ter van Shaw. Woensdag vertoont invloeden van klimaat en weer op de de kinderen. 15.45 Studentenkoor Ariëns1_ priester, De zaterdag leverde bij de Avro de VARA een spionagefilm met Dick gezonde en zieke mens, lezing. 20.30 opn.: lichte liederen. 16.15 Tot Uw NTS: - Powell. Er volgt een gesprek over de het wed wat veranderde weer. VORIGE PROGRAMMA'S een levensschets. Journaal. ARIENSHERDENKING De 35ste sterfdag Ariëns is zondag in Maarssen ge vierd. Kardinaal Alfrink, zelf oud het derde deel op van vier shows, die deze zomer worden gegeven. De beeldende expressie van schizofrenen grootste ster die hierbij aan het amu- en vanuit Loosdrecht de finale van sementsfirmament verscheen, was het jazzconcours. Voor de derde keer de Franse chansonnier Gilbert Bé- binnen een week is donderdag de caud en verder was er zo van alles KRO aan de beurt, onder meer met van Alfons wat, temidden van een drukke mon- een nieuwe aflevering van „zomer- e.nlti t rOi+vM, r)" Mi/lot flifcan iiïit Kof lo_ tering en aaixKge filmtrucs. In Tele- wedstrijd". Nadat flitsen uit het le- v.e,u. na.™™ M uuu- vizier zagen we opnamen uit Verona ven vanLouis Coupents z«n geto^ kapelaan van mgr. Ariëns in de waar de Nederlandse sopraan Marij- zal de NTS in eurovtsieverband twee Maaresense tijd, pontificeerde en de ke van der Lugt is opgetreden m de =><*en van Verdis heroemde nnera plechtigheid werd door het Kath. première van de opera La Giocon- Kerkgenootschap uitgezonden. Men da. Het voorafgaande heeft waarschijnlijk wel eens ge- bracht voor onze lezers hoord, dat de parochianen van beelden van het corso m Rijnsburg. Maarssen enkele jaren geleden hun Het jongste KRO.progamma bracht /±cthCTKl(lHriCfl kerkgebouw zelf hebben ontdaan de voorlaatste aflevering van „De van alle franje en een stijlvol bede- Jet verhaal was deze keer niet DINSDAG 6 AUGUSTUS 1963 ,Aida" uitzenden vanuit de romeinse journaal arena in het Italiaanse Verona, welkome huis hebben opgeleverd. De camera's bepaald opwindend en het spel ging hebben dat nu laten zien. Ook ver- dan ook uit als een kaars. Meer in der, om het centrale punt in de kerk, de smaak viel de Duitse opvoering waren de beelden van Hans Wor- van de oorspronkelijk Franse ko- telboer afwisselend, althans voor mische opera „Als ik koning was zover mogelijk. In het priesterkoor Zang en spel waren boven de mid- J JIr V,nrl rite rAUK- HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. SErtSTST '^TnTr ïe-nmaat en'kennelijk, had de regiz- L15 Ouverture lichte fram L55 - - - Seur kunnen putten uit een weelde Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kinderen. 10.15 Mod. muz. van Russische com- o.f.m., de uit China verdreven mis- sie-bisschop. Voorafgaande aan een van enscenering. Elke nieuwe epi- korte levensschets van Ariëns heeft loogspreker due op het scherm ver- de kardinaal de grondslag van de schijnt, heeft een tikje plankenvrees. 5ïe:S.™, 5«k creëren. SS/jES H. M. J.*™ v»d. Aj-tj; vclaan..1,00^ muz. gr. 12.30 Meded. t.b.v. land- en waarmee de Avro de week afsloot, tuinbouw. 12.33 Lichte gram. 12.55 was wel spannend, maar niet overal Kath. nws. 13.00 Nws. 13.15 Platen- nws. 13.25 Licht ork. en zangsol. 14.00 Voor de kinderen. 14.30 Gram. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Lichte gram. 15.15 Lichte gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 UWSVClCllllK. ill lltl ma van dinsdag zal Hans Wortelboer damse Rozenkransparochie wel tok ken. De film „Elke woensdagavond Ariëns op het scherm brengen. DRUKKE ZONDAG De Nederlandse televisie is zon dag wel heel lang in touw geweest, met uitzendingen op verscheiden ge bied. Vlak na de pontificale Mis volgde een welluidende evenwaar. KOMENDE PROGRAMMA'S De film „De aandeelhouder wint' opvoering die vanavond draait, is ontspannend Voor de kinderen. 17.15 Lichte gram. DOOR L. VAN FIILLFN En nu stond daar voor haar opeens een jongen, een doodgewone jongen, die met haar broer in de werkplaats gelijk-op ging, een jongen met een overal en smerige handen, maar hij was anders. Later zou ze Jiet Berend bekennen: „De eerste keer dat ik je zag, wou ik je hebben." En Ankie Vos, die zo handig wist om te springen met de jongens die om haar gunst wierven en zo slim tegen elkaar uitspeelde, ze wist te tergen en op te jutten, die soms een bijna volmaakte flirt was, wist in deze situatie geen weg. Ze begreep instinc tief, dat deze jongen niet met flirt te winnen was: dat zou hem veeleer afschrikken. En diezelfde intuïtie vertelde haar, dat haar goedkope op schik in zijn ogen haar aantrekke lijkheid niet verhoogde. Opeens vond ze een opening. „Zeg Berend noemen ze je zo?" „Zeg maar Beer", lachte hij. „Beerleuke naam voor een man." Berend bloosde, hoorde zich voor het eerst een man noemen. „Zeg, ik heb een paar oorbelletjes gekocht, maar ik weet niet. „zeg jij nou 'ns eerlyk, vind jij ze staan? Of kan ik ze beter niet dragen?" Ze draaide haar hoofd behaagziek links en rechts, zag hem lachend aan. „Je hebt ze niet nodig", stelde Be rend vast. En hij meende het. Ze erkende meteen de juistheid van zijn oordeel. „Dan doe ik ze af", zei ze en voeg de de daad bij het woord. „Zo beter?" informeerde ze, met moeite de co- quetterie werend uit haar toon. „Véél beter", knikte Berend. Zijn hart bonsde. Hij vond haar het mooi ste meisje, dat hij ooit had gezien en hij kon zich niet voorstellen, dat het zo'n meisje iets kon schelen, of hij, Berend Bakker, haar mooier vond zonder dan met oorbellen. Maar blijkbaar was het zo. Of „Kan het je overigens wat sche len hoe ik er over denk?" flapte hij er uit. Ankie had voor ieder ander een weerwoord geweten. Maar al die vlotte, coquette antwoorden die haar op de tong lagen, drong ze terug. Ze zag hem aan en ze voelde dat ze een kleur kreeg. „Sta niet te smoezen en geef ons nog een bakkie". Het was Dirk, die de situatie redde. Alles goed en wel, wanneer zijn zus ook met deze jon gen een flirtpartijtje begon, maar Beer was gekomen om hem te hel pen en niet om met Ank te staan flikflooien. Ank haastte zich weg, met een glimlach naar Berend, blij dat ze aan de situatie was ontsnapt. Want ze kon toch niet zeggen, dat er haar opeens verschrikkelijk veel, ja alles aan gelegen was, hoe hij over haar dacht! Toen ze de kamer inkwam, zag haar moeder op, en de scherpe ogen van oude vrouw ontdekten de verande ring. „Wat heb je?" „Niks Dik wou nog meer kof fie". „Wat heb je 'n kleur?" „Welnee, 't is warm". Moeder Vos zweeg, maar ook haar ogen tuurden nu door het venster naar die lange, donkere jongen, die met een ernstig gezicht bij de motor van haar zoon stond. Ze zag hem op eens met andere ogen. En haar feil loze intuïtie begreepde kans was gekeerd. Ank, die zoveel jon gens had uitgelachen en aan het lijn tje gehouden, was nu zelf in het de fensief gedrongen. Ze wist meteen waaromdeze jongen was an ders, constateerde ook zij. Zo te zien een doodgewone arbeiders jongen, maar alleen oppervlakkig. Ze zou tóch straks Dirk eens vragen, maar ze moest hem eens dichterbij zien. Ze ging naar de deur. „Toe Dik, laat dat ding nou voor vanavond, en kom jullie nog effce binnen een bakkie drinken. Was je handen maar in de keuken. Dag eh „Dit is Berend Bakker, moeder, hij heeft me fijn geholpen". Berend glimlachte naar haar. „Dag juffrouw". Vrouw Vos wist genoeg. Dit wa ren niet de manieren van de Krom- straat. En ze had meteen fiducie in die jongen. Gunst, als Ank zoiets kreeg, nou dan was zij, moeder Vos, allang tevreden. Keurige vent, rustig bedaard, goeie vakman, ze had Dirk meermalen over hem horen praten. Ze zaten in het kleine kamertje rond de tafel. De anderen speelden nog buiten. Vader Vos had „verga dering" van de duivenclub. Na de vergadering nog een kaartje leggen, die kwam voorlopig niet thuis!! Ankie had de jurk weer opgeno men die ze aan 't verstellen was, wist dat zij zo een goed figuur sloeg. Dirk vertelde van de motor en hoe het allemaal kik voor mekaar kwam. Beer zweeg, maar telkens gingen zijn ogen naar het meisje, dat met gebo gen hoofd boven haar naaiwerk zat en niet eenmaal opzag. Mooie lange vingers had ze, slanke handen, en als ze haar hoofd zo gebogen hield en het licht viel op haar haren en die ogen! Hy zag ze steeds, al hield ze ze hardnekkig neergesla gen. Maar de ogen van moeder Vos za gen alles. O, ze kende haar wereld, en ze kende haar dochter Ank. Ijverig naaiend, hoofd verlegen ge bogen, geen woord zeggend, niet op kijkend zo helemaal niets voor Ank! Zelfs Dirk viel het op. „Wat zit jij daar ijverig? Kind, je bent net een plaatje van de scheur kalender." Nu zag ze op. „Ik kan toch niet met kapotte kle ren lopen?" Het was geen antwoord voor Ank, stelde moeder weer vast. Ze wist Dirk altijd de mond te snoe ren, nu klonk het als een hulpeloos verweer. „Zeg Beer", vroeg Dirk, „wat denk je, krijgen we 'm vanavond klaar?" Berend keek beducht naar buiten, waar de schaduwen lang werden. „Nee, dat redden we niet meer", stelde hij vast. „Ik zou het hele zaak je zo laten liggen." „Maarkan je dan morgen nog effe „Natuurlijk", antwoordde Berend vlot. Het meisje richtte het hoofd op en zag hem aan. En toen wist hij meteen, waarom hij zo vlot ja gezegd had. Niet om de motor van Dirk. Maarzou zij er morgenavond zijn? (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2