S)e CcidteSouAo/itt Geen Amerikaanse wapens voor Zuid-Afrika Wegens de apartheid Indonesië tegen Maleisië Amerika tegen de E.E.G. Spoorwegongeluk in Uruguay Bioscoop-dak ingestort Hoeveel buitenlanders kwamen in Skopje om? Slecht wéér maakt toestand erger WISSELTRUC DOOR VROUW KWAM BANK OP 6000 GULDEN TE STAAN Russische raketten voor India Hoogwaterstanden ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1963 53e JAARGANG No. 15.994 Zuid-Afrika Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN onder druk Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 3 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. W., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 et p. mm., Telefoontjes 1,50 In het debat over de apartheid in de Veiligheidsraad heeft vrijdag de Amerikaan Stevenson gezegd, dat de Verenigde Staten tegen het einde van dit jaar iedere levering van wa pens en militaire uitrusting aan Zuid- Afrika zullen beëindigen. Amerika blijft echter tegenstander van het ne men van sancties door de V.N. tegen Zuid-Afrika, omdat het dergelijke maatregelen zowel juridisch als po litiek onjuist acht. Deze zouden n.l. de gehele bevolking van het land treffen. Stevenson, wiens rede door zijn de legatie als een belangrijke politieke verklaring werd aangemerkt, zei dat de pogingen van vele leden van de V.N. om buiten deze organisatie om de Zuid-Afrikaanse regering te over reden aan de resoluties van de V.N. gehoor te geven, geen aanwijsbare resultaten hadden opgeleverd. Bij de opheffing van de apartheid was geen vooruitgang geboekt, er was integendeel sprake van achter uitgang, aldus Stevenson. Strafmaat regelen zouden echter onverzoenlijk heid uitlokken en de bestaande toe stand verergeren. De leden van de Verenigde Naties zouden ieder afzon derlijk en tezamen moeten proberen om de beëindiging van de apartheids politiek in Zuid-Afrika te bewerk stelligen. De Amerikaanse afgevaardigde stelde voor om bijzondere rappor- Indonesië heeft Groot-Brittannië „er vrijdag van beschuldigd, dat het de aan de gang zijnde topconferentie tussen Indonesië, de Philippijnen en Malakka over de voorgestelde fede ratie van Maleisië tracht te doen mislukken. De officiële woordvoer der van het Indonesische ministerie van buitenlandsezaken, Ganis Har- sono, deelde mede, dat Indonesië en Mallaka bijna overeenstemming had den bereikt over zelfbeschikking voor de bevolking van Brits Noord-Borneo toen twee Britse nota's dit teniet de den. Groot-Brittannië trachtte vol gens hem een akkoord te torpederen door vast te houden aan 31 augustus als onveranderlijke datum voor de vorming van Maleisië. Chaw Kai Boh, minister zonder portefeuille van Malakka, zei, dat Indonesië zijn aanvallen nu in hoofd zaak richt tegen de bepaling van het Londense akkoord over de vorming van de federatie 'Maleisië, die Enge land het recht geeft om zijn bases op Malakka en in Singapore te ge bruiken voor de verdediging van het Gemenebest en „voor het behoud van de vrede in Zuidoost-Azië". Men meent op Manilla, dat Indo nesië in elk geval de terugtrekking van de Britse troepen in Noord-Bor neo zal eisen. teurs van de Veiligheidsraad te be noemen om te trachten druk op de Zuid-Afrikaanse regering uit te oefe nen. Tenslotte deed hij nogmaals 'n dringend beroep op Zuid-Afrika van politiek te veranderen en de weg van emancipatie en verzoening op te gaan. Tevoren had de Ghanese afgevaar digde erop aangedrongen, dat de Vei ligheidsraad een beroep op alle lan den doet, teneinde de levering van wapens aan Zuid-Afrika te beëindi gen. Ook de vertegenwoordiger van Brazilië, sprak zich uit voor beëin diging van wapenleveranties aan Z. Afrika. De Veiligheidsraad zal maan dag weer bijeenkomen. Samen tank bouwen De Verenigde Staten en West- Duitaland zullen gezamenlijk een ge- veohtstank gaan ontwerpen en voorts een gemeenschappelijke permanente logistieke staf gaan instellen, die tot taak krijgt het ontwerpen van een logistiek bevoorradingssysteem in tij den van oorlog. Dit is het resultaat van de bespre kingen, die de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, de afgelo pen drie dagen met zijn Westduitse collega von Hassel heeft gevoerd. In een na afloop hiervan uitgegeven communiqué spreken de ministers de hoop uit, dat ook andere NAVO- landen later - n deze samenwer king zullen gaan deelnemen. De nieuwe tank zal in de jaren ze ventig in produktie worden gebracht en volgens het communiqué zullen alle toekomstige snufjes op het ge bied van vuurkracht, wendbaarheid en bepantsering daarin worden toe gepast. Het besluit tot het gezamenlijk ont werpen van een nieuwe tank wordt in Bonn gezien als een beslissende stap in de richting van het standaar diseren van de NAVO-wapens. Amerikaanse bestuursambtenaren hebben vrijdag in Washington gezegd te verwachten, dat de V.S. volgende week vergeldingsmaatregelen tegen de Europese gemeenschappelijke markt bekend zullen maken als ant woord op de invoerbelemmeringen voor Amerikaans pluimvee, tenzij de EEG op het laatste ogenblik nog maatregelen treft om de Amerikaanse actie af te wenden. Het is waarschijnlijk, dat de Ver enigde Staten de tariefconcessies zul len teniet doen op goederen, welke in hoofdzaak worden geleverd door West-Duitsland en Frankrijk, de lan den die bezwaren hebben gemaakt tegen verlaging van het invoerrecht op gevogelte. Westduitse auto's en vrachtwagens, Franse wijnen en be paalde chemische produkten werden genoemd als een mogelijk doelwit voor de vergeldingsmaatregelen. DOORDRAAI KOMKOMMERS Een miljoen komkommers, dat is 60 procent van de totale aanvoer van 1.700.000 stuks, zijn gisteren in ons land doorgedraaid. Zo groot als gis teren is de doordraai nog niet ge weest. De aanvoeren hebben, na de in het begin van de week door de telers betrachte terughoudendheid weer de voor seizoen en weersom standigheden normale omvang be reikt. Een der kleinere veilingen, die te Maasland, meldde een doordraai van „slechts" een derde van de aan voer: 400 van de 1200 kisten van 25 stuks. Door sabotage is vannacht in Uru- quay, 11 km. van Montevideo een trein verongelukt. Er zijn 40 doden en meer dan 100 gewonden. Doordat men een wissel met stenen had geblokkeerd kwam de trein, be staande uit een lokomotief en drie rijtuigen met 175 passagiers, op een zijspoor, waar goederenwagons ter belading stonden. Het werd een enor- De trein was uit Montevideo ver trokken en was juist op volle snelheid gekomen. Het ongeluk heeft grote verontwaardiging in het land gewekt. De praalwagen „Peru" van het Rijnsburgse bloemencorso behaalde bij de keuring vrijdagavond de eerste prijs - niet ten onrechte zo te zien. Vermiste soldaat terecht De sinds maandagmorgen vermiste soldaat G. van de Kuil uit Auster- litz, die op die dag zijn legeronder deel te Ede per bromfiets met on bekende bestemming verliet, is te recht. Hij was, naar hij tegenover de marechaussee te Ede verklaarde, 'n beetje vakantie gaan houden in Val kenburg. In dit Zuidlimburgse vakantieoord is hij ook inderdaad geweest, zo heeft een door do Koninklijke Marchaus- see ingesteld onderzoek inmiddels uitgewezen. Volgens de mededelin gen van de militaire vakantiegan ger, die vrijdagmorgen om vier uur door wachtmeester De Boer van de rijkspolitie in de Betuwe werd aan getroffen, zou hij zijn bromfiets in Geleen hebben stukgereden. Te voet zou hij vervolgens via 's-Hertogen- bosch en de Betuwe huiswaarts zijn gegaan. De Boer, die dit verhaal niet vertrouwde en die van de vermis sing van de soldaat uit de kranten kennis had genomen, waarschuwde de Marechaussee te Ede, die spoedig ter plaatse was om een einde aan de vakantie te maken. LIJK VIJF DAGEN IN TREIN. De Britse spoorwegen gaan momen teel na, hoe het mogelijk is, dat een personentrein, die de dienst onder houdt titssen Londen en Portsmouth, vijf dagen lang een lijk heeft kunnen vervoeren zonder dat iemand dit ge merkt heeft. Een reiziger, die verle den week donderdagmorgen op het toilet in de trein een hartverlamming kreeg, werd pas maandagavond ge vonden. Vrijdagavond is in Newcastle-upon- Tyne, in Noord-Engelanid, tijdens 'n voorstelling het* dek van een bios coop ingestort. Volgens die eerste berichten zijn daarbij meer dan dertig personen ge wond. Er werden vijf ambulance auto's ingeschakeld om het naar zie kenhuizen over te brengen. Er bevonden zich enkele honderden toeschouwers in de zaal, toen 't on geluk gebeurde. De politie houdit re kening met de mogelijkheid, dat nog mensen onder het ingestorte dak be dolven liggen. Later is gebleken, dat de door de slachtoffers opgelopen verwondingen slechts van lichte aard waren. Skopje weer negen aardschokken ge voeld, waarvan vier vrij hevig. Tot dusver zijn 844 lijken geborgen. 696 Stoffellijke overschotten zijn ge ïdentificeerd. De Japanse keizer Hirohito (midden) zoekt schelpen aan het Hayama- strand bij Tokio. Hij wordt hierin bijgestaan door keizerin Nagako en leden van de paleisstaf. Het is de eerste keer, dat de keizer in korte broek verschijnt. Een onbekende vrouw heeft het bijkantoor van de Raiffeisenbank te Soest gisteren op een bijzonder ge raffineerde manier zesduizend gul den afhandig gemaakt. De dame, een opvallend zuiderlij k type, verscheen omstreeks half een voor een van de drie loketten van de bank. Ze zwaaide met een briefje van duizend gulden en trachtte in een mengelmoesje van vreemde ta len de lokettiste haar bedoelingen duidelijk te maken. De directeur van Naar de „New York Times" uit Nieuw Delhi meldt, heeft de Sowjet- Unie India geleide projectielen en an dere wapens voor de verdediging te gen een eventuele nieuwe Chinese aanval aangeboden. Een afvaardiging van het Indische ministerie van de fensie, die op het ogenblik in Moskou besprekingen voert, zou om luchtdoel raketten en om raketten hebben ge vraagd. Ook zou India transportvlieg tuigen en radarapparatuur willen hebben. Hittegolf in Duitsland In geheel W est-Duitsland is het begin van die maand augustus geken merkt door een hittegolf met plaatse lijk tropische temperaturen. Op tal van plaatsen werden vrijdag tempe raturen tot 35 graden in die schadiuw gemeten. Alleen aan die Noordiduitse kust bleven die temperaturen wat lager. Het meest hadden die grote steden van de warmte te lijden. In Darbmiund steeg het kwik tot 34 graden, in Frankfort, Munchen, Hannover, Ber lijn en Bonn, kwam het tot 31 en 32 graden. Slechts een enkele maal zortgde 'n zomeroniweer voor een voorbijgaande afkoeling voor de door de hitte ge plaagde Duitsers, die met duizenden near die zwembaden waren gevlucht. de bank, de heer C. van den Bremer, schoot behulpzaam toe en liep zelfs naar de andere kant van het loket, waar hij al wijzend op een landkaart de herkomst van zijn cliënte aan de weet trachtte te komen. De vrouw reageerde echter niet op deze poging, maar slipte door de deur, die de heer Van den Bremer open had laten staan, de ruimte achter de loketten binnen. Daar deed ze een greep in een harmonicaportefeuille en nam in beide handen briefjes van honderd gulden om zogenaamd te laten zien, dat ze haar eigen bankbiljet gewis seld wilde hebben. De assistente van de heer Van den Bremer, de 28-ja- rige mej. H. Kapelhof, begon de vrij moedigheid van de klant toen wat al te gortig te vinden en probeerde de bankbiljetten uit de handen van de vreemdelinge te trekken. De echtge note van de directeur, die juist op dat moment binnenstapte, vond het tafe reel ook wat ongewoon en sommeer de de vrouw kordaat te verdwijnen. Mopperend en boos kijkend verliet zij toen de bank, maar niet nadat haar duizendje eerst nog in tien hon derdjes was omgezet door de heer Van den Bremer, die het allemaal een wat pijnlijke zaak vond. De rust keerde weer in het bank gebouw, maar niet voor lang. Toen men om drie uur de kas opmaakte, bleken er namelijk zestig bankbiljet ten van honderd gulden te ontbre ken. Het staat nog niet vast of het bank biljet van duizend gulden al of niet vervalst was. Het is tussen de andere duizendjes terecht gekomen zonder dat het nummer Werd genoteerd, het geen een onderzoek naar de echtheid een wat langdurige kwestie maakt, omdat nu alle biljetten moeten wor den gecontroleerd. Het signalement van de vrouw: Spaans of Italiaans type, 35 a 40 jaar oud, zwart opgestoken haar, gebruin de huidskleur, een overdadig opge maakt gezicht, waarin vooral de zwaar geverfde ogen opvielen; droeg bruine regenmantel, blauwachtige blouse, beige rok en zwarte schoenen met hoge hakken. De vrouw had om een van haar pinken een opvallende brede ring van witkleurig metaal met twee blauwe steentjes. De Macedonische voorlichtings dienst heeft vrijdag meegedeeld, dat het juiste aantal buitenlanders, dat tijdens de rampzalige aardbeving van vorige week in Skopje vertoefde, nog niet vaststaat. Volgens onvolle dige gegevens moeten dat er onge veer tweehonderd zijn geweest. Tot dusver heeft men kunnen vaststellen, dat veertien buitenlanders om het leven zijn gekomen. Men vreest, dat nog minstens twin tig buitenlanders, die in hotel Ma cedonië moeten hebben gezeten, om het leven zijn gekomen. Onder hen bevinden zich géén Nederlanders. Intussen is de weerstoestand in Skopje aanmerkelijk slechter gewor den. Donderdag werden tijdens een hevig onweer tal van primitieve ten ten vernield, waarin overlevenden van de ramp vertoefden en de 80.000 daklozen, die zich nog in de stad bevinden, keken vrijdag bezorgd naai de lucht, daar nog meer regen „vijand nummer één", zo zei burge meester Popov voorspeld werd. Vele tenten zijn van dekens en doe ken gemaakt en de mensen, die don derdag dit laatste onderdak ook za gen verdwijnen, pakten vrijdag in groten getale hun boeltje bijeen om met vrachtwagens van het leger naai omliggende plaatsen te vertrekken. Een officiële zegsman in Skopje sprak vrijdag de geruchten tegen, als zou er een, epidemie zijn uitgebro ken. Wel waren een 12-tal gevallen van ingewandsziekte geconstateerd, maar de betrokkenen waren onmid dellijk in quarantaine gesteld. Dankbaar voor de hulp. De hulp, die in alle mogelijke vor men uit het buitenland is ontvangen,: beloopt tot dusver een bedrag van meer dan 11/4 miljoen gulden. Vol gens de voorzitter van het Zuidsla- vische Rode Kruis is men in Zuid- Sla vië zeer getroffen door het grote medeleven, dat blijkt uit deze hulp verlening en liit de inzamelingsacties, die overal ter wereld worden gehou den. Elke dag nog komen uit alle delen van de wereld goederen aan voor de getroffen inwoners van de stad. Van gisteren tot vanmorgen zijn in Onaangenaam avontuur in Engeland Het 19-jarige Nederlandse medsje Beateix Rietdijk, dat bij een gezin in de Britse plaats Stanmore (Middle sex) in betrekking is, heeft een on aangenaam avontuur achter de rug. Zij was vrijdag alleen in het huis van haar werkgeefster, die met vakantie is, toen er op de deur werd geklopt. Toen het meisje de deur opende, drongen vier mannen naar binnen één van hen had een kous over zijn hoofd getrokken. Een vijfde man klom door het keukenraam, terwijl een van hen de wacht hield, door zochten die overigen het' huis. Voor hun vertrek bonden de mannen het meisje en sloten haar op. Zij slaagde er enige tijd later in zich te bevrij den, klom uit een raam en waar schuwde de buren. Het is niiet bekend of en wat er is ontvreemd. Kogel in zitvlak zonder het te merken Vluchtend na het aanbieden van een gestolen bromfiets is een vijf tienjarige jongen gistermiddag in Den Haag in zijn zitvlak geschoten zonder dat hij daarvan iets be merkte. In de Van der Vennestraat bood de jongen een motorhandelaar een bromfiets aan. Deze vertrouwde de zaak niet' erg en waarschuwde de politie. Er kwam een rechercheur die constateerde dat de aangeboden bromfiets inderdaad gestolen was. Hij vroeg assistentie van twee sur veillerende agenten, omdat hij niet alleen met de jongen over straat wilde. Op straat zag de jongen kans aan zijn bewakers te ontsnappen. Hij rende weg en negeerde volkomen de waarschuwing „sta of ik schiet". Ook van een waarschuwingsschot trok hij zich niets aan. Daarop richt te een van de agenten zijn pistool op de benen van de jongen en schoot nogmaals. Maar ook dat hielp niet. Tenslotte wisten de agenten de jon gen weer te*'pakken te krijgen. Op het politiebureau zag plotseling iemand dat de jeugdige arrestant bloed aan zijn kleding had. Bij on derzoek bleek dat de op zijn benen gerichte kogel in zijn zitvlak was gedrongen. De jongen had er niets van gemerkt. Hij is naar een zie kenhuis overgebracht, waar de ko gel is verwijderd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Onweersbuien Langs de flank van een gebied met grote warmte boven Duitsland ne Oost-Frankrijk trekken uit Spanje afkomstige storingsgebieden over Midden-Frankrijk en België naar het noorden. Deze gaan vergezeld van onweer en plaatselijk zware regen. In ons land meldde Zierikzee zater dagmorgen 18 mm, plaatselijk in Frankrijk viel in Tours 45 mm. Ver wacht mag worden, dat de storingen geleidelijk een wat meer naar het oosten gelegen baan zullen volgen, waardoor de zóne met onweer en regen zich eveneens langzaam ver der naar het oosten zal verplaatsen. In ons land zal dan ook in het uiter ste noordoosten het zeer warme weer het langst voortduren, waarbij er daar aanvankelijk ook nog zonnige perioden verwacht mogen worden. ZON- EN MAANSTANDEN 4 aug.: zon op 20.12; onder 03.40; maan op: 05.04; onder 20.27. 5 aug.: zon op 20.49; onder 04;.47; maan ,op 05.06; onder 20.25. 4 aug: vm. 2.16; n.m. 14.44. 5 aug.: v.m. 2.58;. n.m. 15.27. KORRELTJE Wat zijn er toch veel dingen, die ik niet nodig heb. Socrates.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1