Drie experts geven hun mening over cosmetica Terras-japonnen zeer populair €)ncler onó cfcgecjcl HOE MOET EEN VROUW HAAR MAKE-UP KIEZEN? Zij leerde 80.000 Italianen lezen en schrijven DIAGNOSE ,UIT HET BOEK' KAN GEVAARLIJK ZIJN! De hele reclame voor de schoonheidsmiddelen is erop gericht vrouwen er beter te laten uitzien^ om tekenen van gevorderde leeftyd zoveel mogelijk weg te nemen en om zich wat aantrekkelijker te maken. De cosmetica-industrie is vooral de jaren na de oorlog enorm uitgegroeid en de schoonheidsmiddelen die op de markt zyn verschenen, zyn zo talryk geworden, dat een vrouw er vaak geen wys meer uit kan worden. Wat zeggen nu de experts van deze ontwikkeling? Drie van deze experts hebben wy naar hun oordeel gevraagd en ziehier hun oordeel: feit, dat hij goede parfum in zeer klei ne flesjes op de markt heeft gebracht Zorg voor harmonie De eerste, die we naar zijn oordeel vroegen was de Fransman Marc Lau rent. Hij begon zyn carrière als me disch student maar gaf zijn studie op om een industrie voor schoonheids middelen op te richten. Hij woont thans in Parijs en hy reist keer op keer de gehele wereld rond voor de afeet van zyn schoonheidsmiddelen. ,,Hoe moet een vrouw haar make up kiezen?" zo vroegen we hem. „Twee overwegingen moeten daarbij een rol spelen", zo antwoordde hy. Namelyk, bij welke gelegenheid je de make-up wenst te gebruiken en voorts de leeftijd van de vrouw in kwestie. Er moet voorts steeds ge streefd worden naar harmonie. Har monie geldt in het bijzonder voor lip stick en oogschaduw. „Wat heeft men voor een goede ma ke-up nodig en hoeveel tyd moet men eraan besteden?" ,,Men moet steeds beginnen met foundation, cre-me of een vloeibare make-up, overeenkomend met het huidtype, dan rouge, poeder en lip stick en tènslotte oogschaduw. Als men hier 's morgens tien minuten aan be steedt behoeft men er later alleen maar de „finishing touch" aan te ge ven!" „Hoe ziet men er zo natuurlijk mo gelijk uit?" „Om dit te bereiken moet men zo weinig mogelijk preparaten ge bruiken. Iedere make-up moet na druk leggen op een persoonlijkheid en deze geen geweld aandoen. Jammer genoeg echter hebben de meeste vrou wen een man nodig om hen te vertel len in welke kleding, ze er het aan- trekkeljkst uitzien en men zou hetzelf de kunnen zeggen van de te gebrui ken cosmetica. NIEUWE KLEUREN. Van de directeur van een bekende Italiaanse fabriek van cosmetica, sig- not Vido Stanelli, vernamen we, wel ke nieuwe kleuren de dames het ko mende seizoen kunnen verwachten. Hy voorspelt, dat het succes van de lip sticks in alle tinten rose met onder- tinten van bruin, zal aanhouden. Goe de kansen geeft hij voorts aan rood- bruin-lipstick ook weer met een tint bruin met voor overdag een bruinge- tinte oogschaduw en een goudkleurige voor de avond. De derde man tenslotte uit de we reld van de cosmetica, die we naar zijn oordeel vroegen, is een miljonair, die kortgeleden een boek geschreven heeft, waarin hij vertelt hoe hij mil jonair is geworden. Het is de lange gedistingeerde Douglas Collins, die zijn succes te danken heeft aan het Eindelijk een studente op de Harvard S Vreemd genoeg in het land f van de gelijkheid der sexen, Amerika, was de beroemde Har vard Handelsschool tot nu toe gesloten voor vrouwen en zal I pas in september voor vrouwe- S lyke studenten opengesteld wor- I den. De eerste vrouw die het volle- t dige onderwijs aan deze school t mag volgen om een graad te I t halen wordt dus een pionier, z niet minder belangrijk dan bij- t voorbeeld Valentina, de Russi- sche ruimtevaarster. Haar naam is Elaine Luthy. f Zij komt uit Calgary in Cana- da en zij is achter in de twin- tig. Zij was in dienst van een f: benzinemaatschappj, heeft lite- Ïratuur gestudeerd aan een uni- Z versiteit in Californië en is van plan reclame en verkooptech- I t niek te studeren aan de Har- Z vard. Ofschoon zj een opleiding in f deze richting elders had kun- I 1 nen krijgen, stond mej. Luthy er op het allerbeste onderwys te volgen en dat was aan Har- f vard. I s zodat iedere vrouw deze kon kopen. Wj vroegen hem, waarom er toch zoveel vreemde namen aan de schoon heidsmiddelen worden gegeven. Zyn antwoord op deze vraag was: „Dat is een van de grootste problemen in de handel van de cosmetica. Je kunt da genlang confereren, hele lijsten opstel len en dan tot de conclusie komen, dat de naam al geregistreerd staat. De moeilijkheid is voorts, dat men steeds zgn. beschrijvende namen moet kie zen. Namen, die de verkoop stimu leren en in het geheugen van de vrouw blijven hangen endat is bepaald niet gemakkelijk!" Gloria Gordon. Baanbrekend werk van dr. Puglisi Toen by een opvoedkundige conferentie in Zwitserland de televisie gecritiseerd werd om de slechte programma's, zei een van de sprekers: „Maar dr. Puglisi dan?" Dr. Maria Grazia Puglisi, die de opvoedkundige programma's van de Italiaanse televisie verzorgt, staat als een lichtend voorbeeld in de wereld van de t.v. Internationale critici zijn het er over eens, dat zy een van de weinige mensen is, die de ware macht van de verbazingwekkende uitvinding televisie heeft begrepen! Haar bekendste programma „Het is nooit te laat" heeft sedert het begin in 1960 meer dan 80.000 Italianen lezen en schrijven geleerd Drie maal per week wordt een half uur les gegeven. Meestal komen de televisiekijkers byeen in een clubgebouw, waar een onderwijzer aanwezig is om de dikwijls oudere leerlingen te assisteren. is een wonder, dat dr. Puglisi dit alles heeft kunnen verwezenlijken DE STAAT BETAALT Een opvoedkundig programma voor kinderen die op jeugdige leeftijd van school moesten, is ook een vooruit strevend idee van dr. Puglisi. Zelfs kleine kinderen, die op hun zevende verjaardag moeten wachten alvorens naar school te kunnen gaan, kunnen van dr. Puglisi wat leren. Decors, ruimten, goedkope boeken en leraren worden door de staat, die zich reeds lang bezorgd maakt om 't probleem van het analfabetisme in Italië, betaald. De brieven, die dr. Puglisi van haar leerlingen krijgt zyn vaak ontroerend. Een vrouw schreef haar: „Lieve, vriendelijke onderwijzeres, ik ben een oude vrouw van zeventig en ik mis Uv lessen nooit. Zij zijn vol van lief de voor de mens en ik dank U dui zend maal. Als ik fouten gemaakt heb, schrijf me dan alstublieft". SPECIALE PROBLEMEN Dr. Puglisi is een knappe, ryzige, donkere vrouw, die vroeger les gaf in geschiedenis en filosofie aan een staatsschool. Zij kwam by de Itali aanse radiomaatschappjj in 1940 en bestudeerde na de oorlog opvoedkun dige radioprogramma's in de V.S. Ofschoon het Amerikaanse voor beeld zeer nuttig was, ontdekte zy dat Italië problemen had, die in geen ander beschaafd land bestonden. Met twee miljoen analfabeten in het land, moest haar programma uitgebreider, duurder en vindingrijker zijn dan op voedkundige televisieprogramma's in andere landen. Zelf zegt zij hiervan: „Men moest rekening houden met het feit, dat de achtergronden van de leerlingen zeer uiteenlopend waren en vooral, dat men een zekere verbon denheid moest creëren; het was een speciaal probleem om de leerlingen, die meestal erg arm zijn, zover te krijgen, dat zij elke dag keken, stu deerden en ook examen deden". Het Strandensemble naar een ontwerp van Bessie Becker: eierschaalkleu- rig fondnaalddunne zwarte stre pen; zwarte blousejasje met wit te rok te combineren tot sportief mantelpakje. TIPS VOOR DE HUISVROUW Gemberwijn Gemberwijn kan men heel goed zelf maken. Schil twee citroenen en twee zoete sinaasappelen heel dun, zodat er geen wit meer aanzit. Doe deze schillen in een kom met een half pond fijngehakte rozijnen en het sap van de citroenen en sinaasappelen. Kook vervolgens 4,5 liter water met drie pond witte suiker en twee ons ge stampte gember. Kook dit een half uur. Het schuim steeds afscheppen en als de inhoud vermindert er weer wa ter aan toevoegen. Wanneer alles weer koud geworden is zeeft men alles door een katoenen doek in een wijnkruik of grote fles. De fles vervolgens een week in een warm vertrek laten staan bedekt met een schone doek. Meng een beetje sap van de vruch ten met een theelepel gist en voeg dit toe aan de vloeistof in de fles, die men in een bak zet. De vloeistof gaat nu gisten en het schuim stroomt over de rand van de fles in de bak. Wan neer er geen schuim meer ontstaat haalt men de bak weg en doet men een losjes sluitende kurk op de fles. Zet de fles vervolgens veertien da gen in een koel vertrek en giet dan het heldere gedeelte van de vloeistof in een schone kruik. Doe een kurk op deze kruik en smeer het boven ste gedeelte van de kurk met was in. Laat de kruik zo zes maanden staan voor men de wijn in flessen doet en stevig van een kurk voorziet. Het kan nodig zijn de wyn nog eens te filte ren. Leg de flessen horizontaal neer en laat ze nog zes maanden lig gen voor men de wijn gaat serveren. Men moet dus wel geduld hebben maar het is de moeite waard! Beslagen ramen. Indien de ramen snel beslagen ra ken, kan men ze bewerken met een half doorgesneden aardappel. Zeer dunne uitgesmeerde glycerine helpt ook zeer goed. Spaar de vingers. Gebruik een knijper voor het ver- Wijderen van deksels van hete pan nen. U kunt zo de vingers voor verbran ding behoeden. OVERTREKKEN Overtrekken op stoelen blijven beter op him plaats als men aan de onder kant een stukje schuimplastic beves tigt. Dofetoren krijgen af en toe wel eens te maken met patiënten, die al lerlei wijsheden uit hun medische encyclopedie hebben gehaald. Zij we ten al wat hun scheelt voordat zij de spreek kamer binnen komen... Verschillende van dit soort boeken zijn zeer goed en de gegevens daarin zijn meestal zeer accuraat. In het algemeen praat een pa tiënt op een veront schuldigende toon over de gegevens uit zo'n boek. „Je kunt niet op boeken afgaan", zal hij tot de dokter zeggen, hetgeen, ondanks alles, betekent, dat hy veel waarde hecht aan het geen hij gelezen heeft en vast van plan is het te vergelijken met wa/t de dokter zegt. Het nut van deze boe ken is soms groot maar mer dient voor zichtig te zijn. Het kan gevaarlijk zijn een diag nose te stellen „uit het boek". Velen zullen zich de figuur herin neren uit het boek van J. K. Genome „Drie mannen in een boot" die een onbelangrijke klacht had en daarom een medische encyclo pedie raadpleegde. Hy ontdekte, dat hy aan vrijwel alle daarin be schreven ziekten leed, behalve aan een voetbal knietje! Dit kwam hem alles zeer teleurstellend voor en betekende geenszins een opluch ting. Als men het stellen van de diagnose aan de dok ter overlaat en men niet tot die ongelukki ge lieden behoort, die zijn van alles wat ziekte be treft, dan kan zo'n boek zeer nuttig zijn. Soms staan er in deze boeken zelfs dingen, waaraan een dokter niet onmiddellijk denkt als men met hem spreekt. Dit ia vooral het geval bij ziekten waar zoveel afhangt van de eigen wil van de patiënt en waar de arts weinig kan uit richten. Als de dokter bijvoorbeeld heeft ge zegd, dat Jantje maze- n heeft zal men waar schynlyk hieromtrent geruststellende mede delingen aantreffen in het boek. Men moet evenwel altijd bedenken WArI I)E DOKTER ER VAN /.EGT vwvwwwvvwwvwv» dat de schrijver ook zeldzaam voorkomende complicaties moet be schrijven. Bij mazelen zal men waarschijnlijk lezen, dat pijnlijke ogen, bron chitis, longontsteking en middenoorontste king allemaal compli caties zyn (he hieruit voort kunnen komen. De schrijver durft deze niet weg te laten. Als Jantje 's morgens wakker wordt met een gezicht, dat aan één kant helemaal opge zwollen ie, kan men wel van alles denken, van een kieszweer tot tuberculose. Als de dok ter eenmaal geconsta teerd heeft, dat het kind de bof heeft, dan an men weer rustig slapen. Natuurlijk kent de dok ter alle mogelijk com plicities van de bof maar het is niet nodig dat hij zegt, dat de pa tiënt in zeldzame ge vallen een ernstige ont steking aan de ge slachtsorganen kan krijgen, hetgeen bij een meisje kan doen den ken aan acute blinde darmontsteking Hy weet dat deze geval len zo zeldzaam zijn, dat hy de patiënt en zyn of haar verzor gers niet ongerust wil maken met deze gege- Er zyn verschillende chronische en veel ern stiger ziekten, waar momenteel nog geen goede behandeling te gen bestaat, bijvoor beeld de ziekte van Parkinson of weefsel verharding. De dokter zal de diag nose stellen en mis schien maar zelden een bezoek aan zijn pa tiënt brengen. De me dische boeken zijn nog al optimistisch over dergelijke klachten. Zij kunnen dat ook z ijm want de ziekte ontwik kelt zich slechts lang zaam. Als men wat wil weten over de klachten van een familielid of vriend dan kan een medisch ir. het algemeen zijn boek nuttig zijn maar ze niet aan te bevelen voor nerveuze, zelfbe- spiegelende patiënten. Ergens een klein beet je van te weten, kan zelfs erg gevaarlijk zijn...! STOFFEN ALS GIDS In de bedwelmende hitte van Ro me worden thans de eerste shows van winterkleding gehouden. Een goede gelegenheid om nu eens na te gaan of de voorspellingen, die de Ita liaanse ontwerpers deden voor het huidige zomerseizoen (ze deden deze reeds in januari j.l.) zijn uitgeko men. Zy voorspelden toen langere shorts, capes, badpakken uit één stuk» bikini's van grotere afmetingen, als mede de terrasjaponnen, die tot de en kels reikten. Voorspellingen, die dus inderdaad zyn uitgekomen! We hebben ééu van Rome's groot ste mode-fabrikanten deze week ge vraagd hoe men er steeds weer in slaagt uit de grote stroom van ont werpen steeds die ontwerpen te kie zen, die aanslaan. En dit alles in een periode dat de meeste vrouwen nog lang niet aan de zomermode denken „We moeten goed timen", zegt hy. „Ónze kleding gaat over de hele we reld en uit de verkoopcijfers van het afgelopen seizoen kan men dan te we ten komen wanneer vrouwen genoeg krijgen van iets, waar ze drie of vier seizoenen mee dweepten. Vervolgens bekijk je de nieuwe stoffen voor het komende seizoen en dan kun je onge veer bepalen, welke je moet uitkie zen." Voorts merkte hij op, dat er als ge volg van een tendens naar lichtere en soepelere stoffen de omtrek van de kleding voller wordt om die stoffen het best tot hun reoht te laten komen. Zo kwamen er capes en terrasjapon nen!" De capes tot heuphoogte in lichtge wicht-stoffen als orlon of zijden jer sey zijn dit jaar de populairste strand dracht in Italië geworden, vaak in model en kleur aangepast aan het badpak er onder. Bovendien wordt verwacht, dat de terrasjapon (in zwar te crepe en effen jersey) ook in de ko mende winter zeer in trek zal zijn! De eerste shorts van langere afme tingen waren van orlon en reikten tot vlak boven de knie. Maar velen droe gen ze niet op deze manier. Vaak krul den zij ze wat op. Zo ontstaat mode! Ik vernam, dat we de volgende zo mer waarschijnlijk nog steeds shorts zullen hebben maar dat ze zullen worden aangepast aan rok- en broek combinaties, waarbij de rok en de broek dan boven de knie aan elkaar gehecht worden. Om de zomerkleding te completeren gaven de ontwerpers ons capuchons bij de terras japonnen. En ze zijn zo'n succes geworden, dat de ski- en après- skikleding in de komende winter ze ook zullen hebben. Een ander succes van dit seizoen, dat in de herfst en ook later zal worden voortgezet is de zwart-wit druk, vaak in impressionis tische dessins! Zo brengen de ontwerpers in Ita lië hun „cover-up-look" in praktijk. Links: de cape heeft een patroon van grote ruiten met een roosmo tief. De spitten opzij geven een gro tere bewegingsvrijheid. Rechts: een sweater met bijpas send kort broekje heeft 'n impres sionistisch karakter. Eet tak- en bladdessin is geheel verschillend van de gebruikelijke bloemmotie ven! Van top tot teen Schoonheidsmiddelen uit de provisiekast (Van onze schoonheidsspecialiste) Neem azijn, citroensap, aardbeien of een perzik, honing en salie, thijm of rosmarijn... Nee, dit is geen kook- praatje maat het zyn enkele midde len uit de keukenkast waarmee even tueel een goed „schoonheidsgerecht" kan worden samengesteld. Citroen en azijn. Beide kunnen ge bruikt worden om zeepsporen, die na het wassen vaak in het haar achter blijven, te verwijderen. Toegevoegd aan het laatste spoelwater geeft het bovendien een mooie glans aan het haar. Aardbeien of perzik. Hiervan kan 'n goed gezichtsmasker worden gemaakt Doe het fruit op een doekje of op wat watten en leg deze op de huid. Zorg er echter wel voor, dat de huid goed gereinigd is en dat al het vet en vuil verwijderd is, zodat de poriën open zyn. Honing. Honing maakt de huid schoon. Doe het op het gezicht bij voorkeur vóór het baden. Was het af met warm water en breng dan huid tonic of cleansingmilk op de huid met ecu schyfje verse komkommer. Kruiden. Salie, thym of rosmarijn zijn zowel goede haarspoelmiddelen als middeltjes voor reiniging van de hoofdhuid. Kook één ervan (een hand vol is voldoende) in een kwart liter water. Giet daarna het water af en spoel hiermede mét het laatste haar water het haar. Gebruik salie voor donker haar. Blondines kunnen be ter kamille-bladeren gebruiken, op de zelfde wyze klaargemaakt! Vuile leren broeken zyn bijzonder lastig zelf te reinigen. Alcoholhouden de reinigingsmiddelen kunnen hier in geen geval aangewend worden daar het leer hiervan hard wordt en gaat brtken. Is de broek gemaakt van zach te nappa of een andere soepele was- bare leersoort dan kan men deze pro beren te wassen in warm zeepwater. Spoelen tot het water helder blijft en de broek in model leggen voor men deze buiten op een schone hand doek laat drogeji. Een lezeres heeft een katoenen jurk je van haar dochtertje wat langer gemaakt doch kan de oude vouw niet wegkrtfgen. Een middel om dit te be reiken is een gloeiend heet stoomstrijk ijzer, waarmee men dan stevig dient te persen. Ook kan zij natuurlijk een zig-zag-bandje of iets dergelijks over de vouw zetten, qwat vaak een fris effect geeft! Hang zure uitjes in een net in de keuken. Weldra zullen er dan groene scheuten aan verschijnen. Snijdt hier van zoveel af als men nodig heeft en gebruik deze bij een boterham met roerei, in de soep e.d. Ze zijn pittig van smaak en zjj zyn vooral gemakke lijk als er bijna geen soepgroente te krijgen is!

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10