S)e Ceidae Sou/fca/nt Premier Marijnen vertelde tijdens debatten alles wat Kamerleden maar weten wilden Maandag ondertekening van kernstopverdrag Chroesjtsjov erbij tegenwoordig SKOPJE ERGENS ANDERS OPBOUWEN? Meer dan 2.000 doden Ward heeft thans longontsteking Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1963 53e JAARGANG No. 15.993 OPEN KAART VAN MARIJNEN Telet. 2 0 9 3 5 - Bed. 2 0 0 1 5, 2 5 5 9 4 Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 11.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd„ 8,25 p. kw„ Franco p.p. 8,$5, Adv. 18 et p. mm., Telefoontjes 1,50 ER BLEEF NIETS TE VRAGEN MEER OVER DE EERSTE TWEE JAAR GEEN KANS OP BELASTINGVERLAGING De debatten over de regeringsverklaring; zijn in dezelfde ongeëmotioneer de sfeer geëindigd als waarin zij begonnen waren. Mr. Marijnen, de pre mier van het nieuwe kabinet, had in zijn beantwoording in eerste en tweede instantie alles zo duidelijk gemaakt, dat er weinig te vragen overbleef voor de Tweede Kamerleden. Alleen prof. Vondeling bleef als een boze vader, wiens kind van school werd gestuurd, steeds maar weer hameren op zijn zienswijze als zou de PvdA op de est onelegante manier bij de formatie aan de kant zijn gezet. Nu en dar. kreeg het debat de ondertoon van „nietes" en „welles". Overigens had prof. Vondeling te kennen gegeven, dat er in de regeringsverklaring veel stond, waarmee hij kon instemmen. Hij had alleen gemist de noodzakelijkheid om tot een herverdeling van het nationaal inkomen te komen. Dit was de enige kritiek, die de socialisten op de regeringsverklaring hadden. PROF. VONDELING EN DE FORMATIE De minister van defensie, zo ver klaarde mr. Marijnen in .zijn ant woord aan de Kamer, gaat het de partement een verticale struc tuur met sterke horizontale verbin dingen geven. Voor een grote groep van parate dienstplichtigen die 20 of 22 maanden dienen z^ldie dienst tijd met twee maanden'worden ver kort. Een maand minder gaan dienen die parate dienstplichtigen die nu 21 maanden dienen. Voor hen die 18 differentiatie van het behoeftepa troon zal van invloed kunnen zijn op het bouwprogramma. Gehoopt wordt op een zodanige vergroting van de bouwcapaciteit, dat het goedkeuringsbeleid verruimd kan worden. De heer Marijnen sprak vervolgens over de landbouw. De regering streeft zowel op kortere als langere termijn naar een verbetering. De regering wil zich graag beraden over 'n even tuele vakantietoeslag voor bejaar den. Voorhands worden echter weinig mogelijkheden gezien. In ieder ge val heeft de optrekking van AOW en AWW tot een verantwoord soci aal minmum hogere prioriteit. Kabinet houdt middenbermen in de gaten De regering zal ook aandacht be steden aan het probleem van de on veilige middenberm. De heer Marijnen bracht vervol gens de bezetting van het tweede tv- net ter sprake. De regering, zo zei hij, heeft gerede hoop en verwachtin gen over het werk van de pacificatie commissie. Een evenwichtige samen stelling van deze commissie zal wor den bevorderd. Er zijn nog geen be slissingen genomen over de vertegen woordiging van de verenigde con cessionarissen in deze commissie, ook niet over reclame op het tweede tv- net in de interimperiode en evenmin over de bezetting van de derde fm- radiozender. In dupliek verklaarde de socialis tische fractieleider, prof. Vondeling o.m., dat de heer De Kort (KVP) hem tijdens de formatie geen enkel inzicht in de mogelijkheden ter fi nanciering van bijzondere prioritei ten heeft gegeven. Dr. De Kort heeft niet aangetoond, dat de PvdA-wen- sen tijdens de formatie t.a.v. de ver betering van de AOW uit de alge mene middelen onvervulbaar waren. De motivering van de keus voor de WD tegenover de PvdA was een smoesje, aldus de heer Vondeling. Hij vond een bijdrage uit de alge mene middelen voor de AOW be langrijker dan belastingverlaging, al thans voor de kleine inkomens. Europese zaken Op een vraag van de heer Von deling, waarom geen minister voor Europese zaken werd aangetrokken, interrumpeerde minister Luns met de mededeling, dat een of meer staats secretarissen van buitenlandse zaken zullen worden aangetrokken, van wie een belast zal worden met Europese zaken („zoals de door mij zeer be treurde, zij het springlevende heer Van Houten", zo voegde mr. Luns hieraan toe). Een verzoek van de heer Vonde ling om cijfers te noemen voor een aanzienlijk te verhogen ontwikke lingshulp werd, na interrupties van de ministers Luins, Biesheuvel en Marijnen en verduidelijking van KVP-fractieleiderDe Kort, afgewezen onder verwijzing naar de komende begroting. Zulks tot verontwaardi ging van de heer Vondeling, die het een „toppunt" vond, dat de heren De Kort, Beernink en Toxopeus zich van een duidelijke stelling terzake bij de informateur Romme niets zouden kunnen herinneren. Tenslote deelde de voorzitter, mr. F. J. van Thiel, mee, dat de Kamer niet alleen op Prinsjesdag, 17 septem ber, maar ook op 18 en 19 septem ber bijeen zal komen. Op 18 septem ber zal een groep Indonesische stu denten de Kamer bezoeken. De al gemene politieke beschouwingen worden op 1 en 2 oktober gehouden. Consumentenbelangen Een progressief beleid zal de rege ring voeren op het stuk van de con sumentenbelangen. Nauw verwant daarmee zijn het te voeren prijsbe leid en het mededingingsbeleid. De regering zal specifieke maatregelen treffen om te zorgen, dat het mid den- en kleinbedrijf zijn deel- van de welvaart zal krijgen. Het ligt dan ook in het voornemen van de minis ter van economische zaken om een staatssecretaris te benoemen die zich vooral bezighoudt met middenstands- zaken. Op het punt van belastingverla ging streeft de regering naar een daarvoor gunstig punt in de conjunc turele ontwikkeling, dat echter niet in 1963 en 1964 zal vallen. De rege ring stelt er prijs op, dat de inge diende herzieningsontwerpen voor de belastingen verder \vorden behan deld. Inzake de bouwproduktie zei mr. Marijnen onder meer, dat dit kabi net vooralsnog niets voelt voor het stichten van gemengde bouwbedrij ven. Het toegezegde onderzoek naar Mgr. J. A. E. v. Dodewaard viert zilveren priesterjubileum Mgr. J. A. E. van Dodewaaird heeft de viering van zijn zilveren priester jubileum, dat wegens het overlijden van Z. H. Johannes XXIII op 11 Juni geen doorgang kon vinden, nu vast gesteld op maandag 9 september; de dag waarop hij vijf jaar geleden tot bisschop werd gewijd. De viering zal eenvoudig van opzet zijn, en be staat uit een pontificale H. Mis in de Baseliek om 11 uur. Om 1 uur is er in de grote zaal van het Gemeentelijk Concertge bouw een bijeenkomst waarbij het cadeau zall worden aangeboden. Dan bestaat er ook gelegenheid tot feli citatie. Naar de Amerikaanse ambassade in Moskou officieel heeft meege deeld, heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, een uitnodiging van het verdrag in zake het staken van kernproeven in de dampkring, de ruimte en onder water op maandag a.s. nog enkele dagen als „gast" in de Sowjet-Unie te blijven, aanvaard. Van niet-officiële zijde werd ver nomen, dat premier Chroesjtsjov, die aanvankelijk van plan zou zijn ge weest donderdag naar Sotsji aan de Zwarte Zee te vertrekken, besloten heeft zijn vakantie uit te stellen om tijdens de ondertekening van het verdrag en gedurende het verblijf van de ministers Rusk en. Lord Home in Moskou aanwezig te zijn. Naar het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken meedeelde, zal de ondertekening maandagmiddag om half drie Ned. tijd plaatshebben in de St. Katherina zaal in het Krem lin. DE ONDERTEKENING VAN OOST-DUITSLAND. President Kennedy vertrouwt er op, dat de Amerikaanse senaat het gedeeltelijke kernstopakkoord zal goedkeuren. Volgens Kennedy zau het een ge weldige vergissing zijn als het ver drag niet geratificeerd zou worden. Hij verklaarde, dat het feit, dat Oost-Duitsland het kernstopverdrag mede zal ondertekenen, niet bete kent, dat de Verenigde Staten, die voorstanders van een herenigd Duits land zijn en blijven, het Oostduitse bewind erkennen. RIJNSBURG LEIDEN Ie zaterdag in augustus Vertrek 13.30 uur vanuit Rijnsburg.Bezichtiging der corso* wagens de vrijdagavond en zaterdagmorgen tot 12 uur v.m. voorafgaande aan het corso, in de hallen van de Veilings vereniging „Flora" te Rijnsburg. (Advertentie) Donderdagmiddag is op de scheepswerf Kerstholt het nieuwe jacht voor de Monegaskische prinselijke familie tewatergelaten. Met een spectaculaire dwarsloop gleed de „Albecaro" in haar element. Het schip is 40 meter lang, VI* meter breed. Het wordt voortbewogen door twee dieselmotoren van 33 pk elk en is verder voorzien van de modernste navigatiemiddelen. Volgens Kennedy zou het een ge- dat zoveel mogelijk landen in het ak koord worden opgenomen en hij hoop te dat ook communistisch China zich hierbij zal bevinden, hoewel de kans daarop niet groot is. Zoals gemeld, heeft de Oostduitse premier, Ulbricht, gezegd, dat zijn re gering het verdrag zal tekenen. Volgens welingelichte kringen in Bonn heeft de Westduitse regering aan de VS en Engeland voorgesteld om hun ondertekening van het kern stopverdrag in Moskou vergezeld te doen gaan van officiële verklaringen, dat beide landen Oost-Duitsland niet erkennen; De in Keulen verschijnende „Deut sche Zeitung" heeft de regering te Bonn met klem gewaarschuwd voor ondertekening van het kernstopver drag van Moskou. Volgens het blad biedt het verdrag de Oostduitse lei der Walter Ulbricht de mogelijk heid, zijn land als volwaardig part ner van Amerika en Groot-Brittan- nië en ook West-Duitsland ten to nele te voeren, als Bonn de overeen komst ondertekent. Het grootste gevaar ligt, zo meent het blad, in artikel twee van het verdrag, krachtens hetwelk elk van de deelnemende landen wijzigingen in het verdrag mag voorstellen. Wan neer 1/3 of meer van de deelnemers dit verlangt, moet een conferentie wonden belegd, waaraan alle ver dragspartijen kunnen deelnemen. Op deze manier zou Oost-Duitsland als gelijkgerechtigde aan de conferentie tafel kunnen gaan zitten. „Voor Mos kou zou het niet zo moeilijk zijn, met de 9teun van de landen van het Oostelijk blok en andere medestan ders dergelijke conferenties af te dwingen", aldus de „Deutsche Zei tung". Atoom-samenwerking met Frankrijk De Verenigde Staten hebben on langs Frankrijk voorstellen gedaan om, wanneer een kernstopverdrag tot stand zou zijn gekomen, de samen werking op atoomgebied tussen beide landen bevredigender te regelen. President Kennedy heeft dit donder dag gezegd op een bijeenkomst met persvertegenwoordigers in Washing ton. „Afgezien van de opmerkingen, die president De Gaulle hierover in zijn jongste persconferentie maakte, hebben wij op onze voorstellen geen antwoord van de Franse regering ge kregen", zo zei de Amerikaanse pre sident. In antwoord op een vraag zei Ken nedy, dat de Verenigde Staten Frank rijk als een nucleaire mogendheid erkennen volgens de bepalingen van de Amerikaanse wet op de atoom energie. Deze wet staat toe atoom geheimen mee te delen aan een bond genoot, die als een atoommogendheid kan worden beschouwd. Kennedy zei, dat de kwestie van de nucleaire samenwerking enige maanden gele den voor discussie openstond. Ik ge loof dat we deze discussie zouden moeten voortzetten, aldus de presi dent. ANTI-RAKET-RAKET De vervaardiging van een anti-ra ket-raket ligt wellicht boven de kracht van zowel de Verenigde Sta ten als de Sowjet-Unie. Dit heeft pre sident Kennedy donderdag in Was hington verklaard, waar hij boven genoemde persconferentie hield. Hij zei dat iedereen, die met het pro bleem te maken heeft gehad, van mening is dat een dergelijk afweer- wapen vermoedelijk nooit met suc ces vervaardigd zal kunnen worden. H.K.H. Prinses Irene hoopt maandag 5 augustus a.s. haar 24ste verjaardag te vieren, ter gelegenheid waarvan deze foto werd gemaakt. (Foto Nationaal Fotopersbureau) i Volgens het officiële Zuidslavische blad „Borba", heeft de burgemeester van Skopje tegenover het blad ver klaard, dat het aantal doden als ge volg van de aardbevingsramp „aan zienlijk meer dan 2.000" bedraagt. Voorts zouden er ongeveer 2.600 gewonden zijn. Volgens de directeur van het Ser vische instituut voor materiaalonder zoek, Branko Zezelj, heeft het geen zin om Skopje op een andere plaats in Macedonië opnieuw op te bouwen, omdat in de gehele republiek aard bevingen kunnen voorkomen. De wederopbouw moet op dezelfde plaats geschieden, maar ditmaal met gebruikmaking van spanbeton. Dit materiaal had in Japan zijn duur zaamheid bewezen. Ook in Skopje waren bij de aardbeving van vrijdag de gebouwen van spanbeton over het algemeen intact gebleven. DIEREN VOELDEN DE RAMP AANKOMEN Oppassers van de dierentuin, die in een zuidelijk wijk van Skopje lag, verklaren, dat de dieren, verschei dene uren voordat de noodlottige aardbeving kwam, waardoor deze stad bijna van de aardbodem werd Van de zijde van het ziekenhuis, waar de Londense osteopaat Ste phen Ward verpleegd wordt, is don derdagmiddag meegedeeld, dat Ward bronchiale longontsteking heeft. Zijn toestand was donderdag aanmerke lijk verslechterd en hij moet met zuurstofapparaten in leven worden gehouden. Ward, die woensdag door een Britse jury schuldig werd ver klaard aan souteneurschap, werd woensdagmorgen naar het zieken huis gebracht na een grote dosis slaapmiddelen te hebben ingenomen. Vólgens de directie van het zieken huis ontstaat na een overmatig ge bruik van slaapmiddelen vaak long ontsteking. Van een zegsman, die in nauw contact staat met het ziekenhuis is vernomen, dat het hart van Ward donderdagmiddag tweemaal is blij ven stilstaan, maar dat men het door het toedienen van injecties weer op gang had kunnen krijgen. Zijn toe stand wordt echter als hopeloos be schouwd, aldus de zegsman. weggevaagd, door een langdurig ge huil uiting aan hun onrust hebben gegeven. Een hyena begon, kort na midder nacht. Het beest huilde gedurende minstens een half uur achtereen. An dere dieren, zoals leeuwen, een tij ger en een olifant, begonnen ook. „Wij hadden nog nooit eerder zo iets meegemaakt. Wij probeerden van al les, om de dieren weer rustig te krij gen, doch niets hielp", aldus de op- Zij vervolgden: „Plotseling werden de dieren abnormaal stil. Zij bleven roerloos en zonder enig geluid te ge ven in hun kooien liggen. En dit bleef zo totdat de aardbeving begon". De dierentuin bleef onbeschadigd en geen der dieren werd gewond. Inwoners van Skopje hebben ver klaard, dat ook honden gevoelig wa ren voor de komende ramp. Velen huilden de gehele nacht door. Ten minste drie honden, die vastgebon den lagen, braken los en vluchtten. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Toenemende kans op onweer De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een kleine depressie, die boven Bretagne is gelegen, bepaalt nu ook het weer in ons land. Warmere lucht, die aan de voorkant van de storing in noordelijke richting opdrong, ver oorzaakte vanmorgen toenemende bewolking en hier en daar enige re gen. In de warme en vrij vochtige lucht wordt de kans op een regen- of on weersbui geleidelijk groter. In West Frankrijk en Noordoost-Spanje ver oorzaakten de onweersbuien op ve le plaatsen meer dan 25 mm regen. Ook in Noord-Denemarken en Zuid- Noorwegen viel de afgelopen 24 uur vrij veel regen onder invloed van een storing, die in noordoostelijke richting wegtrekt. Om de depressie bij'Bretagne begint nu minder war me oceaanlucht Frankrijk binnen te stromen. In verband daarmede be staat er ook voor ons land bij toe nemende onweersactiviteit een ten dens tot enige daling van tempera tuur. KORRELTJE „Heer, laat alle katholieken besef fen, dat de vernieuwing der Kerk, door het Concilie bedoeld, moet be ginnen bij de levenshervorming van ieder persoonlijk."

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1