SPECIALE VERSLAGGEVER VOOR SJAH VAN PERZIE PERS-SENSATIES EN HOE DEZE GEBOREN WORDEN Zó moest de scheiding van Soraja bekend worden Merkwaardig telefoontje ENKELE dagen nadat Farah Diba in Parijs was aangekomen, waar zy voor haar komende huwelijk met de sjah van Perzië een bruidstoilet wilde kopen, publiceerden belangrijke kranten in de gehele wereld artikelen van haar met als kop: „Myn toekomst met de sjah." Zy vertelde in deze artikelen, hoe zy de sjah had leren kennen, hoe hy haar ten huwelijk had ge vraagd enz. „Niemand in de wereld is gelukkiger dan ik. Ik ben in de zevende hemelschreef zij aan het slot van haar artikelenreeks. KORT daarop volgt een nieuwe publikatie, die byzonder de aandacht trekt: „Myn dagboek," wederom geschreven door Farah Diba. De publi- kaite begint als volgt: „Ik zit in myn hotel in Parys en ik vertrouw myn intiemste gedachten, mijn verwachtingen, myn wensen en dromen aan deze bladzyden toe.". DE grote pers-sensatie komt echter een jaar later. Slechts drie dagen na de geboorte van de lang verwachte troonopvolger publiceren kranten in 34 landen in 24 talen wederom een merkwaardig artikel van de keizerin: ,,Myn baby en ik." „Perzië heeft de langverwachte troonopvolger gekregen en ik ben er de moeder van" zo schreef zy en in welgekozen woorden schilderde de keizerin haar nieuwe geluk en haar trots een zoon ter wereld te hebben gebracht en de troon een opvolger. Velen hebben zich afgevraagd hoe 't toch mogelyk was, dat de keizerin zo kort na de geboorte dit artikel kon schryven, maar insiders in de pers wereld ontdekten dit geheim al spoedig, want onder het artikel stond in kleine letters „Wereld- copyright Frederick Sands.'' KONINGEN en koninginnen - er zyn tegenwoordig nog \ijfendertig regerende koningshuizen In de wereld weten, dat hun succes voor een groot gedeelte afhangt van hun populariteit. Daarom hebben zy evenals vele filmsterren, eigen pers chefs en public-relation mannen in dienst. Sommi gen nemen deze enkel by speciale gelegenheden in dienst zoals byv. Franz Joseph van Lichtenstein, maar anderen hebben een gehele staf van specia listen op publiciteitsgebied, zoals byv. de koningin van Engeland. Doch een man, die dat allemaal anders doet, is de sjah van Perzië. De sjah heeft zo zijn eigen methodes. Is er een grote gebeurtenis aan het Perzische hof dan is hy achter de coulissen zijn eigen perschef. Daarby heeft hy natuurlijk nogal eens hulp nodig en dat ben ik in de meeste gevallen. Ik voel me dus wel zo'n beetje als de bijzondere verslaggever van de sjah van Perzië en myn belevenissen als zodanig wil ik gaarne aan deze krant toevertrouwen. FREDERICK SANDS. Mijn baby en ik Dat de keizerin van Perzië een baby verwachtte wist iedereen maanden tevoren maar niemand kon natuurlyk zeggen of het een jongen of een meisje zou zyn. Twee maanden voor de baby werd verwacht, vloog ik naar Teheran. In myn tas had ik twee vry lange artikelenseries. Beide droegen de titel ,,Myn baby en ik". De inhoud' was echter nogal verschillend. De ene serie was afgestemd op de geboorte van een zoon en de andere op de geboorte van een meisje... In de artikelen zaten echter nog grote witte stukken, die opgevuld dienden te worden met uitspraken van de keizerin. Uitspraken, die eerst konden worden opgetekend na de ge boorte van de baby. Ik werd natuurlyk niet in de kliniek toegelaten om met de keizerin te spreken maar de moeder van de keizerin zou mij alle bijzonderheden en reacties van haar dochter vertellen en zij bleek een voortreffelijke verslaggeefster te zyn. Zy heeft een uitstekend opmerkingsver mogen en zy weet uitstekende beschryvingen te geven van hetgeen zij ziet. Zo kon het gebeuren, dat de artikelenserie van de keizerin van Perzië „Mijn baby en ik" vier uur na de geboorte van de kroonprins aan de wereldpers ter publika tie kon worden aangeboden... hun aankomst op het vliegveld Zurich begroet Frederick Sands Het komt nogal eens voor, dat de gemoederen in Perzië door een politieke crisis in beweging worden gebracht. Meestal vallen de gevolgen nogal mee doch eenmaal zag het er byzonder kwaad uit. De minister-president Amini maakte toen bekend, dat Perzië volkomen bankroet was! Ministers en hoge generaals werden van corruptie be schuldigd en gearresteerd. De sjah ontbond het parle ment. Gelijktijdig speelden twee andere gebeurtenissen een grote rol: 1. In Washington waren juist vertegenwoordigers van de Ver. Staten en Perzië bijeengekomen voor het afsluiten van een zeer belangrijke lening van de Ver. Staten aan Perzië. 2. In Teheran stonden de sjah en keizerin Farah Diba gereed voor het vertrek voor een staatsbezoek aan Scandinavië. De sjah weet niet goed, wat hem te doen staat. Als hy het staatsbezoek op het laatste moment afzegt onder streept dit de ernst van de crisis in zijn land een crisis, die de Amerikaanse lening in gevaar kan bren gen een lening, die Perzië meer dan ooit nodig heeftzo overweegt hij. Volgens plan zou de sjah op zijn vliegreis naar Oslo in Zürich een tus senlanding maken en aldaar overnach ten. Ik had mij voorgenomen hem tijdens deze onderbreking van zyn reis te interviewen over de crisis in zijn land. Via een telegram vroeg ik de sjah of hij mij een onderhoud zou willen toestaan in Zürich en om hem bereids op mijn vragen voor te bereiden schreef ik deze in ca. 300 woorden in het telegram. Toen de sjah nog steeds aan het overleggen was of hij zijn land zou verlaten of niet, overhandigde een hof dienaar het telegram aan hem. Dat moet de sjah plotseling op een idee gebracht hebben. Hij steekt het tele gram in zijn binnenzak en wenkt een van zijn adjudanten. „Maakt U alles gereed opdat wij morgenvroeg kunnen vertrekken!" zo beveelt hij. Keizerin Farah is gelukkig. Het wordt haar eex-ste buitenlandse reis met de sjah sinds hun anderhalf jarig huwelijk. Zij had reeds geruime tijd met ver langen naar deze reis uitgezien Op het vliegveld van Zürich ston den honderden toeschouwers en jour nalisten gereed om de sjah te verwel komen. De Perzische gezant in Bern had een telegram van de sjah ontvan gen, waarin werd meegedeeld, dat de sjah bereid was mij de gewenste in lichtingen te verschaffen. Met hulp van deze gezant Hormoz Garib kwam ik dan ook door de strenge politieafzetting. Direct na de officiële begroeting van de sjah kreeg ik een handdruk van -de sjah en hy zei me, dat hij me over een uurtje graag in zijn hotel zou ontvangen. Tot myn grote verwondering gaf de sjah by deze bespreking echter geen antwoord op de vragen, die ik hem per telegram reeds gesteld had. Nog groter was mijn verbazing, toen hy mij vroeg een fotograaf te ontbie den. Plotseling wedde de sjah zich daar op tot een kelner en hij vroeg hem, waar hij in Zürich zou kunnen kege len. De kelner adviseert hem naar de Jacky-bar te gaan, waar een goede kegelbaan is aangelegd. „Goed," zegt hij. „dan gaan wy daarheen". „Geef de'fotograaf even een seintje, dat wy daarheen gaan..." In de auto, op weg naar de Jacky- Bar, geeft de sjah mij eindelijk een verklaring voor deze merkwaardige gang van zaken: „Uit uw telegram bleek my duidelijk, dat men aan de huidige crisis in mijn land een veel te grote betekenis geeft." En na een korte pauze, voegde hij hieraan toe: „U zult toch moeten toegeven, dat, wanneer ik op de eerste dag van mijn buitenlandse reis met u ga kegelen, ik me allesbehalve ongerust voel. En wanneer ik my geen zorgen maak dan behoeven anderen dit toch ook niet te doen, is het niet zo? Ik hoop, dat ik hiermede al uw vragen heb beant woord „Maar, kunt U eigenlijk wel kegelen Mijn artikel over de crisis in Perzië met foto's van de sjah tydens het kegelen in Zürich, zond ik nog de zelfde nacht weg naar New York en de overige steden van de wereld. Tegelyk met de bekendmaking van de Amerikaanse lening aan Perzië publiceerde de t,New York Times" een foto van de sjah tijdens onze kegel partij met als onderschrift: „De sjah drukte de lening door... wat een uit stekende public relation-man!" Enige weken later ontving ik een aangetekend pakje uit Teheran. Er zat een met zyde gevoerde wildieren portefeuille in. In de portefeuille zat een prachtige gouden munt met de beeltenis van de sjah, zo leek het althans op het eerste gezicht. By nadere bestudering bleek in deze munt echter een fraai horloge te zyn ingebouwd met het keizerlyke wapen van de sjah. Geen briefje verklaarde, waaraan ik dit geschenk te danken had. Was 't een bewijs van dankbaarheid voor myn bydrage bij het verkrygen van de Amerikaanse lening? Of was het een troostprys voor mijn nederlaag tydens de kegelparty? Ik heb het nooit gevraagd... Een koning kan zich natuurlijk niet plotseling van zijn koningin laten scheiden zonder het volk daarop voor te bereiden. Maar hoe kan hij dat doen zonder daarbij in ernstige moei lijkheden te geraken? Dat heb ik geleerd van de sjah van Perzië toen hy op het punt stond zich te lat/n scheiden van keizerin Soraja. die hjj innig liet had maar die hem geen troon opvolger kon schenken. Op 1 maart 1958 ontving ik een oproep uit Parijs voor een telefoongesprek zonder dat daarby nadere bijzonderheden werden gegeven. Toen ik gevolg gaf aan de oproep herkende ik onmiddellijk de stem van de man aan de andere kant van de telefoon en aan de toon, waarop hij sprak, merkte ik dat 't om iets byzonder ernstigs ging: „Een goede vriend van U vraagt U hem een grote dienst te willen bewijzen. Hij vraagt U een bericht de wereld in te zenden, waarvan ik U de inhoud dadelijk zal voorlezen. Het is te verwachten, dat dit bericht onmiddellijk van officiële zyde zal worden gedementeerd maar daar over behoeft U zich geen zorgen te maken kende persoonlykheden, deze zich later steeds weer herhalen. De verklaring daarvan is, dat nieuwsberichten vaak met oude byzonderheden worden aan gevuld. Zyn deze foutief of niet hele maal juist gesteld, dan komen deze fouten steeds weer opnieuw voor. Ik maakte de sjah hierop opmerk zaam onmiddellyk nadat zijn verloving met de toen 18-jarige studente in de architectuur, Farah Diba, die in Pa rijs studeerde, bekendgemaakt werd. Ik telegrafeerde hem: „Majesteit 't is raadzaam sensationele uitspraken van Uw verloofde te voorkomen. Zou ik haar mogen inlichten?" Toen Farah Diba in Parys inkopen wenste te doen en haar intrek nam in hotel „Grillon" werd zij onmiddellyk bestormd door journalisten, maar de Perzische ambassadeur hield ze alle maal op een afstand met de medede ling: „Op speciaal verzoek van de sjah zyn geen interviews toegestaan!" De volgende dag ontving Farah Diba echter een telegram van de sjah, waarin hij haar verzocht met mij contact op te nemen voor het ver strekken van inlichtingen aan de pers. Daar niemand hier vooraf iets van mocht merken moest ik »s nachts in het geheim het hotel inkomen en tot myn verbazing bleek my toen, dat Farah Diba my verwachtte op dit late uur. Ik knoopte onmiddellyk een gesprek met haar aan maar in het begin wilde het niet erg vlotten. Be halve „ja" en „neen" kreeg ik nau- welyks een woord uit haar. „Ik weet niet wat ik zeggen moet want ik ben zo gelukkig" zegt zy ten slotte. „Maar dat is al een goed begin" zei ik bemoedigend. Gezien het late uur stelde ik haar echter voor het gesprek 't Was om niet te geloven Direct daarop leest hy my het bericht voor, dat aldus luidde: „De sjah van Perzië en zijn vrouw, kei zerin Soraja, hebben in het belang van hun land besloten, uit elkaar te gaan. Een scheiding zal later vol gen." Ik kon dit niet geloven en ik zei dan ook: ,,Zo'n bericht behoort toch niet uit Engeland maar uit Teheran te komen. Hoe kan ik dit voorts pu bliceren zonder dat ik een geloof waardige bron kan aangeven „Het bericht moet juist uit het buitenland komen en de indruk wek ken, dat het slechts een gerucht is," repliceerde de stem aan de andere kant van de telefoon. Bovendien werd nog opgemerkt: „U kunt ervan over tuigd zyn, dat de officiële bevestiging van dit schokkende bericht binnen twee: weken zal volgen Wy geven U dit bericht echter als eerste en U kunt Uw kranten daarmede een goede primeur geven!" Onder het voorbehoud „zoala uit gewoonlijk betrouwbare bron verno men wordt..." berichtte ik op 2 maart 1958 over de te verwachten scheiding van de sjah van Perzië en keizerin Soraja. Gedurende drie dagen ont hield zich het Perzische hof van ieder commentaar maar de officiële be kendmaking volgde eerst nadat de grote schok bij het publiek was ver werkt, namelijk op 14 maart 1958 dus precies dertien dagen later... Het is vrijwel een vaststaand feit, dat ingeval er eens foutieve byzon derheden zyn gepubliceerd over be- tot de volgende morgen uit te stellen. „Dan kan ik nog eens goed nadenken" zei ze. Maar in plaats van na te den ken ging zy achter een schryfbureau zitten, naar my later bleek. Zij schreef vrywel de gehele nacht, de ene blad- zyde na de andere en toen het weer licht werd had zy haar blocnote vry wel volgeschreven... EEN HELE ROMAN De volgende morgen overhandigt zij my met een zekere trots haar bloc- nota en zij zegt tegen my: „Leest U alles maar eens en haalt U er dan maar uit, wat U juist vindt voor pu blikatie... By lezing van het uitvoerige verhaal bleek my, dat zy veel meer byzonder heden over haar en haar leven had verteld dan ik van plan was geweest haar te vragen. Dit is ook de reden geweest, waarom er over haar zoveel byzonderheden zijn verteld in de kran ten... Gelijktijdig werden prachtige kleuren foto's van Farah Diba, in 't geheim genomen op de daktuin van 't Parijse hotel, op de voorpagina's van de geïl lustreerde bladen in de gehele wereld afgedrukt. „De reclame, die voor ons land is gemaakt is alleen al wat Amerika betTeft tien miljoen dollar waard" telegrafeerde de Perzische ambassa deur in Washington aan de sjah. Het spreekt dan ook wel vanzelf, dat ik hierdoor bij de sjah in een zeer goed blaadje kwam! IN MOEILIJKHEDEN De zeer goede relatie met de sjah zou my later echter nog eens in grote moeiiykheden brengen en wel tydens het sprookjes-huwelyk in Teheran Ik was toen de enige van de ruim 200 journalisten die door de sjah op zyn paleis werd ontvangen en dat gaf na tuurlyk een groot tumult onder myn vakbroeders. Als pleister op de wonde nodigde de sjah na zijn huwelyk al deze journalisten voor drie dagen uit. Maar dat bracht geen verzoening. De journalisten wensten een interview in plaats van drie gezellige dagen. Kort om het was een kleine paleisrevolutie, die my tenslotte nog meer in moei iykheden bracht dan de sjah Tjjdens het korte oponthoud in Zürich tijdens zijn reis naar Scandinavië gaan de sjah van Perzië en Frederick Sands kegelen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9