TIENDUIZENDEN ZAGEN VERMOEID WANDELLEGER ONDER STRALENDE ZON BINNENTREKKEN Nederlands team tegen België RENEE SCHEURMAN REDT LESLEY TURNER IN FINALE DUBBELSPEL KOHLBECK VERSLAAT CLUBGENOOT ETMANS IN VIER PARTIJEN ZATERDAG 27 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 9761 TIPPELAARS HAALDEN FINISH VIERDAAGSE-CIJFERS Van de 10.332 wandelaars en wan- delaarsters, die dinsdagmorgen zijn gestart voor de Vierdaagse van Nij megen, hebben er 9.761 de tocht vol bracht. Het aantal uitvallers - 571 - was als volgt verdeeld: Uitvallers eerste dag: 63 Niet gestart tweede dag: 133 Uitvallers tweede dag: 193 Niet gestart derde dag: 79 Uitvallers derde dag: 76 Niet gestart vierde dag: 18 Uitvallers vierde dag: 9 Strand-zesdaagse Een van de hoogbejaarde deelnemers, de 82-jarige heer Beumer uit Deventer, die monter arriveerde, wordt door zijn dochter, mevrouw Leemkuil-Beumer met bloemen ontvangen. trok ook nu honderdduizenden toe schouwers. Bovendien had de TV- uitzending, die ook voor de lopers steeds weer fascinerend blijkt - één wandelaar had er zelfs in het zicht van de finish drie kwartier extra rust voor over - het voordeel, dat iedere deelnemer zijn best deed om tussen half drie en half vier de fi nish te passeren. Zodat het kort maar krachtig werd. Kortom, hier gold eind goed al goed, al zal de jongeman, die huilend en onder steund door twee frêle meisjes het einde haalde, dat de eerste dagen beslist niet geloven 55 KM IN 6 UUR EN 40 MINUTEN Wim Schol en zijn metgezel Van Duynhoven, de „winnaars" van de 47ste vierdaagse, lachten maar wat. „Je weet van tevoren waar je aan begint. Goed trainen, dat is alles" En ze waren getraind, die twee lopers uit Velsen en Helmond. Om tien voor elf in de morgen, na precies zes uur en veertig minuten wandelen, zaten de 55 kilometers erop. Een gemid delde van 8 kilometer per uur dus. Fit waren ze als eersten langs de vele tienduizenden, die in de vroegte hun plaatsje langs de kilometers lange St. Annastraat hadden ingenomen, gekomen. Schol, die kort ge leden nog uitkwam in de klassieke lange afstandswedstrijd Londen- Brighton veroverde - hij miste sinds 1948 geen Vierdaagse - voor de zestiende maal het begeerde kruisje. De Helmonder liep de tocht voor de vijfde maal. Zo heel erg veel had het snelwandelduo niet aan die haastige spoed, want pas nadat Schol en Van Duynhoven gearriveerd waren, ging de finish-controle open. Louter routiniers zijn geselecteerd voor het Ned-arlandfc honkbalteam, dat op zondag 4 augustus op het ter rein van Sparta (complex Nieuw Vreelust) in Rotterdam die jaarlijkse wedstrijd speelt tegen België. Coach drr. Bil Arce heeft zijn keuze beperkt tot 14 spelers; de andere ledien van de kernploeg zijn ter beschikking van die rayons, die voor het weekeinde van 3-4 augustus een aantal onder linge steden wedstrijden hebben ge organiseerd. De opstelling van het Nederlandse team is: werpers: Beidschat (EHS) Peters (ABC) en Terneuzen (EDO); catchers: Crouwel (OWO) en Kers oud (UW); binnenveldiers: Boud'e- wijn Maat (Schoten), Keulemans (Schoten), Kops (EHS), Urbanus (OWO) en Amindel (Sparta); bui- tenveldiers: Richardson (Sparta), Voor de vijfde maal gaan de Tromp (EHS), Leyssner (UW) en De deelnemers aan de Strand-zesdaagse Groot (Schoten). Manager: dr. Bill van start, nu op maandag 29 juli. De Arce: coach: Charles Urbanus. lustrumtooht, die 140 kilometer lang De jeugdteams van beide landen is begint in Hoek van Holland en ontmoeten elkaar dezelfde dag in de eindigt in Den Helder. De eerste ochtenduren op het terrein van pleisterplaats is op de Camping Duin- Feijenoord (complex Varkenoord). relL Vervolgens overnachten de wan- Deze wedstrijd begint om elf uur. delaars in Noordwijk, IJmuiden, Eg- De opstelling van het Nederlandse mond aan Zee en Callantsoog. team luidt: werpers: Van dier Berg Tenniskampioenschappen te Hilversum Lesley Turner, het Australische meisje, dat tennis speelt of het een zaak van leven of dood is, heeft haar eerste titel bij de kampioenschappen van Nederland binnen. Het verhaal doet de ronde, dat zij jaren geleden in lachen is uitgebarsten, maar toen zelf zo van het geluid is geschrokken, dat zij sindsdien liever haar tong afbijt dan enige emotie te tonen. Toch zouden we ons sterk vergissen als er geen dankbaarheid lag opgesloten in het gebaar waarmee zij Renee Schuurman een hand gaf na afloop van de dames-dubbelfinale tegen de Zuidafrikaantjes Margareth Hunt en Anette van Zijl. De Australisch-Zuidafrikaanse gelegenheidscombina tie had met 7—5, 4—6 6—2 gewonnen, maar het was uitsluitend aan Renee Schuurman te danken geweest, dat Lesley Turner niet in de eerste twee sets naar een debacle was geleid. PAARDESPORT Velen verging het deze laatste dag, met de triomfale intocht in Nijme gen, slechter. Een militair van de Scotch Guards was 's morgens vijf kilometer na de start al groggy. De verzorgster van de Londense vrou welijke politie nam 's mans geweer en uitrusting over. Leunend op de schouder van de vrouwelijke bobby ging hij verder. De volgers die in de eerste uren het Vierdaagseleger op de voet volgden, hadden voorts moeite om in de ochtend een Zwit sers detachement te vinden, waarin geen Helveet zijn geweer en zijn be pakking niet aan een collega had overgedragen. En het feit, dat de man met die atri'buten marcheerde gaf hem een „reduktie" van vijftien kilometer. Reglementair hhdden al die lopers, omdat zij de reglementen hadden overschreden, uit de strijd moeten worden genomen. Het ge beurde niet, om de eenvoudige reden, dat het aantal mobiele controleurs zeer klein is in de Nijmeegse Vier daagse. Bovendien maakten zij de fout vrijwel uitsluitend in auto's te opereren, in plaats van op veel min der opvallende fietsen of brommers. Het schijnt van ondergeschikt belang, die strengere controle. Immers, ook die Zwitsers.hebben een prestatie van formaat geleverd en zodoende het kruisje verdiend. Dat is ongetwijfeld waar en degenen die het slotdefilé zagen waren dan ook geïmponeerd door de wijze waarop de Zwitsers hun laatste kilometers aflegden. Zij waren echter geen getuige geweest van en kele trieste ogenblikken. DISKWALIFICATIE Die toeschouwers hadden niet ge zien hoe donderdagmorgen een enke le honderden meters achtergeraakte infanterist zijn startkaart kwijtraakte omdat hij de onvergeeflijke domheid beging even op de bagagedrager van een verzorgers-fiets te gaan zitten. Zij hebben ook niet gezien hoe een bur ger huilde, omdat hij werd betrapt op een lift van een paar honderd me ter naar een nabijgelegen EHBO-post. Volkomen terecht werd in beide ge vallen tot diskwalificatie overge gaan. Een diskwalificatie, die de Schot en de Zwitsers, door toeval, juist misten. Het was een kwestie van pech en geluk, doch het zou verstandig zijn als het organisatie comité zorgde, dat in de toekomst die faktoren zoveel mogelijk worden geëlimineerd. TV-UITZENDIN G Het was, dankzij de zon, die zijn misstap van donderdag kennelijk diep betreurde, het enige negatieve punt van de laatste Vierdaagse-dag. Volgens de traditie was het uitval lers-aantal - slechts 9 lopers staakten de strijd, zodat 9.761 wandelaars het Vierdaagse Kruis dan toch eindelijk konden opspelden - bijzonder laag. Het défilé langs de St. Annastraat Rijnmondschaaktoernooi Katwijk SPANNING BLEEF ER TOT HET EINDE IN In een beslissingsmatch van vier partijen heeft de jonge Philidorspe- ler A. J. W. Kohlbeck kans gezien z'n clubgenoot M. D. Etmans definitief met 21/«-l1/t te verslaan en daardoor beslag te leggen, voor een jaar ten minste, op de wisselbeker van het Katwijkse Rijnmondschaaktoernooi, dé fraaie Parlevlietcup. Kohlbeck neemt de wisselbeker over van de in Katwijk steeds succes volle LSG-crack W. G. Demmetndal, diie dit jaar echter door Etmans werd uitgeschakeld. De spanning in deze match is tot het eind toe bewaard lijk vastgestelde match van twee par- geblieven, want nadat de aanvanke- tijen in een 1-1 gelijk spel was ge ëindigd, werd door een vrij even wichtige remise in het derde diiftl de stand IV2-IV2 en moest de vierde partij de beslissing brengen. Deze partij betekende inderdaad de beslis sing, maar de verdiende zege van Kohnilbeck op Etmans was spel-tech nisch gezien toch wel een anti-cli max. Nee, de derde matchpartij vol deed ons meer. Kohlbeck koos met de witte stokken een moderne op stelling, maar gaf zijn opponent te veel kansen in het centrum. Etmans verwierf zich daardoor een over wicht, dat door een onnauwkeurig heid echter weer teniet werd gedaan. Kohlbeck kreeg door een aanval op de flank bevredigend tegenspel en zelfs een plus-pion, maar het toren- eindspel bleek totaal remise te zijn. Na het spannende en interessante verloop van die match tot nu toe werd de vierde partij echter een lichte te leurstelling. Misgreep. Etmans bracht zijn favoriete ko ningsgambiet op het bord, waartegen Kohlbeck een degelijke verdediging koos. Edoch, reeds na luttele zetten greep Etmans positioneel en taktisch volkomen mis, zijn dame kwam op dwaalwegen en Kohibecks onitwikke- lingsvoorsprong bleek weldra tot 'n dodelijke koningsanval uit te groeien; binnen twintig zetten capituleerde Etmans. Een toch wel verdiende zege van Kohlbeck in deze match, waarin beide opponenten goed tegen elkaar opgewassen waren. WIELRENNEN Nederlanders vooraan in Ronde v. O.-Duitsland De eerste etappe van de ronde van Oost-Duitsland, waaraan ook door een Nederlandse amateur-ploeg wordt deelgenomen, is gewonnen door de Oostduitser Rainer Marks. Hij legde vrijdag de 159 kilometer van Halle naar Schoebeck of in 4 uur 3 min 35 sec. Van de Nederlanders eindigde de Amsterdammer Van Smirren als bes te. Hij werd twaalfde in dezelfde tijd als de winnaar gevolgd door Wim de Jager, die eveneens in de zelfde tijd als 24ste finishte. Rik Hendriks en Wim van Dok worden respectievelijk 56ste en 61ste op 1 minuut van Marks. In het ploegenklassement werd Nederland derde. CONCOURS fflPPIQUE IN LEEUWARDEN In Leeuwarden is vrijdag een na tionaal concours-bippique gehouden. In een springconcours m.a. kwamen 9 van de 40 deelnemers foutloos rond. De uitslag na een barrage op tijd over 330 meter was: 1. Jan Maathuis (Geesteren) met Troongravin Anna. 2. Ritmeester b.d. J. J. Gruippelaar met Jaseuf b. 3. S. M. Pruikeramaker met Aristo- cratico. Een Parijs* springcoucours was na twee barrages nog altijd niet beslist. In de derde barrage, toen de hinder nissen verhoogd waren tot maximaal 1.85 meter, hield T. P. van Dijk uit Emmeloord Jan Maathuis met Troon gravin Anna van zijn tweede over winning af. De derde plaats (na 2 barrages) was voor Rob Kouwen- berg met Buster. Record prijzenbedrag in dravers-derby Voor de Nederlandse dravers-der by, die op zondag 4 augustus op de renbaan Duindigt wordt gelopen, zul len van de 153 in hun geboortejaar ingeschreven driejarigen veertien dravers aan de start verschijnen. Als de grote favoriet wordt nog be schouwd Bento Kitty van stal Wage naar. Door de toevoeging van de in- leggelden aan het prijzenbedrag komt het totaal uit te loven bedrag op de record-hoogte van f 20.645. De winnaar krijgt hiervan f 12.000. ROEIEN Roeikampioenschappen op de Bosbaan De uitslagen van de tweede dag van de nationale kampioenschappen die op de Bosbaan te Amsterdam ge houden worden, luiden: Twee met stuurman: 1. Nereus 7.46.5; 2. Laga 7.53.0; 3. Airgo 7.53.1; 4. Cornells Tromp 8.10.9. Dames dubel vier, open nummer: 1. Willem IH-Nereus 3.58.3; 2. RIC 3.58.6. Dames skif, open nummer: 1. RIC 4.25.5; 2. ZW 4.25.6. Acht heren, kampioenschap. Fina le row-over: 1. Njord 6.19.2. Skif kampioenschap, eerste voor- wedsirijd: 1. Nereus 7.36.8; 2. Amstel 7.45.2. Tweede voarwedstrijd: 1. Aegir 7.32.4; 2. Njord 8.00.4. Twee zonder stuurman, kampioen schap. Finale: 1. Willem IH 7.15.7; 2. Triton 7.20.8; 3. Nereus 7.33.6. SCHERMEN POLEN WERELDKAMPIOEN OP DEGEN De degen landen wedstrijd in het toernooi om de wereldkampioen schappen schermen te Danzig eindig de met een enorme verassing. Po len, dat op dit onderdeel nog nim mer een medaille veroverde, ver sloeg het alom favoriet geachte Frankrijk met 91. De derde plaats was voor Hongarije, dat met 97 over Rusland zegevierde. De snelvoetige donkerblonde Mar gareth en haar meer robuuste part ner hadden kennelijk afgesproken hun hele arsenaal aan smashes, lobs en passing-shots op Turner te rich ten. En dat was heel wat. Lesley liep van het' kastje naar de muur, ofwel van de baseline naar het net, zonder in voldoende mate te kunnen profiteren van haar aanzienlijke smashkwaliteiten. Zij maakte missers en als niet Renee Schuurman er zo nu en dan tijdig was tussengespron- gen had het er slecht uitgezien voor de Australische nummer twee. Nu bleef de achterstand beperkt tot een 1-1-4 score in de eerste set. Het werd gelijk 4—4; nog eenmaal een Zuid afrikaanse voorsprong bij een servi ce-doorbraak van Schuurman, en vervolgens kregen zij op service van Anette van Zijl, die haar gebrek aan snelheid tot dan toe gecompenseerd had door prachtig plaatswerk, de kans om de set in hun voordeel te be slissen. Het liep echter anders. De Afrikaantjes verloren beiden hun service en de set: 57. De tweede set had een bijna iden tiek verloop. Een achterstand van 14, 44 gelijk en 54 voor de Zuidafrikaanse meisjes. En op het moment dat ieder wachtte op een hieuw service-verlies van Margaret Hunt, sloeg het frêle meisje hard door en forceerde drie set-points. Het eerste werd door Anette van Zijl be nut. One set all dus, met gezien het spelbeeld betere kansen voor Hunt en Van Zijl. In de beslissende set echter hervond Lesley Turner iets van haar oude vorm en zodoende werd het tenslotte toch nog een vrij gemakkelijke zege voor het als eer ste geplaatste dubbel. Hajer-Schneider uitgeschaked Het tweede enkelspel van vrijdag, dat voor de halve finales van het da mes-enkelspel tussen Renee Schuur man en Christiane Mercelis, was .een aangelegenheid, die maar weinig mensen aanschouwd zullen hebben. Terwijl Renee Schuurman met twee maal 64 de taaie tegenstand van de Belgische veterane overwon, speelden op het centre-court Jan Hajer en Evert Schneider een uitge stelde partij voor de kwartfinales van het herendubbel tegen Hoogs- Mc Manus. De Amerikanen bleken een merkwaardig linkshandig duo te vormen. Mc Manus, een kwikzilverig manetje met het postuur van Laver, smashte als het moest de bal dóór de baan. De flegmatieke Hoogs slaat daarentegen meestal krachteloze vol leys, die echter goed geplaatst zijn. Het gevolg is dat de tegenstanders door die voortdurende wisseling van vaart nogal eens in de was gebracht worden en de zachte plaatsballen ver uitknallen. Toch kreeg het Nederlandse duo uitstekende kansen in de eerste set. Zij kwamen met 52 voor. Jan Ha jer verloor echter zijn service waar door het 55 werd. Bij 65 deed Hoogs het eerste setepoints teniet, hetgeen Mc Manus twee games later nog drie keer zou moeten doen. Bij het laatste set-points kwam een lob van Hajer net buiten de lijn te recht. De Nederlanders hadden daar mee hun kans gehad en toen Schnei der met nieuwe ballen zijn service verloor was het voor Hoogs vrij een- (Spanta), Vam Lieshout (Schoten), en NageQikerken (HCTIW); catchers: Blom (WVHEDW) en Rijraders (UW); binnenvoldieits: Van Ewijk (UW), R. Maat jr., (HCK), Berin gen (Schoten), Pols Schoten), Van dier Hove (ADO) en Van der Vaart (Schiedam); buitenveiicLers: Bouw man (OVVO), Lubeck (De Meteoor), Möblman (HCK) en Van der Ster (UW). voudig om de set binnen te halen. Zo aantrekkelijk het spel in de be ginperiode was geweest, zo zwak was het vervolg. Het aantal missers werd groter, het niveau daalde. Na 2—2 zag Hajer zijn service voor de tweede maal mislopen en hoewel Schneider de zijne won, was het pleit daarna snel beslecht: 79 36. Hoogs en Mc Manus zullen in de hal ve finale tegen Emerson en Howe moeten uitkomen. UITSLAGEN De uitslagen van de gisteren ge speelde wedstrijden luiden: Dames enkelspel, halve eindstrij den: Renee Schuurman (Z.-Afr.) versl. Christiane Mercelis (Belg.) 6 4 6—4. Heren dubbelspel, kwartfinales: Hoogs en Mc Manus (VS) versl. Ha jer en Schneider (Ned.) 97 63. Herendubbelspel kwartfinales: EmersonHowe (Aus.) versl. Diep raamDrysdale (Zd.Afr.) 64 62. Gemengd dubbelspel tweede ronde: Judy TegartEd Rubinoff (Aus.-VS) versl. mej. Siemers-Mc Manus (Ned.- VS) 61 64; Annette van Zyl Forbes (Zd.-Afr.) versl. Jenny Rid derhofNewcombe (Ned.-Aus.) 61 119; Judy TegartRubinoff (Aus. -VS) versl. Margaret HuntDrysda le (Zd.-Afr.) 7—5 6—2. Toernooi Leidse Hout Het B. en C. toernooi van Do Leidse Hout heeft toch van de weers omstandigheden te lijden gehad. Het grote aantal spelers, dat alleen 's avonds beschikbaar is noopte de wed strijdleiding met het oog op eventu eel slechter weer reeds tot het uit besteden van enkele partijen op an dere parken. In B was Kluivers net iets te sterk voor Bonte. Mulder dwong Blom- meradaal tot drie sets (61 26 7 5), maar de overwinning van Enge lenburg op Van Dongen kwam voor de eerste als een aangename veras sing. Van Dongen bleek niet goed op slag, de aanval van Engelenburg was dan ook bijna altijd prijs (63 6-3). Mej. Over dij kink versloeg mej. Nijeboer in twëe korte sets. Mej. Overdij'kinik was vooral uit het ach terveld vaster (63 62). De uitslagen luiden: H.E.B. 3de ronde: KluiversBonte 63 64; Blommendaal-Mulder 61 2—6 7—5. 4de ronde: EngelenburgVan Don gen 63 63. DEB 2de ronde: Mej. Pino-Mevr. Brand 63 64. 3de ronde: Mej. OverdiijikinikMej. Nijeboer 63 62. G.D. 2de ronde B: Mej. Nijeboer- Den Holder- Mej. v. Nispen tot Seve- naer-Grimbergen 63 63; Mevr. WesterhoutKooleMej. BalLim 6—4 6—2. D.D.B. Ie ronde mej. v. Ndsipen tot Sevenaermej. BalMevr. Boot JMevr. Kassen 36, 63, 62. H.E.C. 3de ronde: PasmaVan Straaten 64 64. 4de ronde: Pasmav. d. Berg 63 63, KooremanTeschmacher 62 6—3. D.C. 2de ronde: FortanierStofko- perSpringerJansen 26 64 6 3; v. d. BergPasmaMulderPino 119 75; Van Werkumv. Wer- kumStokOudshoorn 62 60. DDC 2de ronde: Mej. E. Kengen— Mej. BakemaMej. V. Wenknom Mevr. Klebe 6—3, 6—1. Zoals wij gisteren berichtten is Gerhen Karstens na een strenge keuring van drie dagen in het Academisch Ziekenhuis voor 100 gezond verklaard. Het mede leven in KNWU-kringen met de Swift-renner, die vorige week tijdens een periodieke controle in Utrecht te horen kreeg, dat er iets niet in orde was en dat hij misschien enkele maanden volkomen rust zou moeten houden, is bijzonder groot geweest. De uitslag werd daarom door de KNWU met vreugde vernomen. Huize Karstens werd donderdag en vrijdag met feli citaties overladen. Dr. P. van Dijk, de voorzitter van de KNWU kwam gistermiddag Gerben persoonlijk afhalen om hem naar het trainingscentrum van de KNWU in Nuth (Zuid-Limburg) te begeleiden. In Nuth wordt de Nederlandse selektie voorbereid op de wereldkampioenschappen, die op zaterdag 10 augustus in Ronsse worden gehouden. Foto: Gerben Karstens bergt zijn materiaal in de kof fer van de auto, die hem naar Nuth zal brengen, terwijl dr. Van Dijk (half zichtbaar) toekijkt.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 10