Premier Marijnen wil contact met staatshoofden bevorderen DONDERDAG 25 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT H.M. de Koningin heeft woensdagmiddag de nieuw benoemde leden van het kabinet op Huis ten Bosch be ëdigd. Op de foto, welke na de plechtigheid op de trap van het Huis ten Bosch werd genomen, zien we van links naar rechts de ministers dr. J. E. Andriessen (econ. zaken); P. J. S. de Jong (defensie); dr. H. J. Witteveen (financiën); mevrouw drs. J. F. Schouwenaar-Franssen maatsch. werk); mr. Th. H. Bot (O., K. en W.); mr. V. G. M. Marijnen (minister-president en alg. zaken); mr. B. W. Biesheuvel (landb.) en mr. Y. Scholten (just.). De nieuwe minister-president mr. V. G. M. Marijnen verklaarde gister avond tijdens een persconfefrentie, dat bij het aanstellen van staatssekre- tarlssen gestreefd zal worden naar een zo evenredig mogelijke verdeling over de politieke richtingen. Bij financiën zal in elk geval dr. W. H. van den Berge terugkeren. De staatssekretaris van Buitenlandse Zaken mr. Van Houten (WD) stelt zich niet meer beschikbaar. De nieuwe bewindslieden zullen zich op hun departementen moeten oriënteren alvorens hun wensen voor staatssekretarissen kenbaar te maken. Dit geldt ook voor twee, eventueel drie staatssekretarissen op defensie. De ministerraad heeft, aldus premier Marijnen een coördinerende taak bij het aanstellen van staatssekretarissen. KAMPEERTENT IN BRAND Toen de Duitse kampeerder Hannes Heinken uit Delmenhorst bij Bremen op het kampeerterrein „De Donkere Duinen" bij Den Helder een verhitte spiritusbrander wilde bijvullen vloog zijn tent in brand. Hij liep brandwon den op aan het bovenbeen en moest in het „St. Liduina-ziekenhuis" in Den Helder worden behandeld. Zijn vrouw en een kind liepen lichte brandwonden op. Mede-kampeerders blusten de brand en hielden daarna een collecte: de bijna duizend kampeer ders ter plaatse brachten een bedrag van f 520 bijeen. Voor dit bedrag kon een nieuwe tent worden gekocht. Dienstweigering in Frankrijk De Franse Nationale Vergadering heeft vanochtend vroeg (donderdag) een wetsvoorstel aanvaard, waarin het recht wordt erkend om op grond van gewetensbezwaren dienst te wei geren. Degenen, die zich met succes op dit recht beroepen, zullen echter tweemaal zolang als de gewone dienstplichtigen moeiten dienen bij het Rode Kruis of bij burgerlijke or ganisaties als de brandweer of de ambulancedienst. Aan de stemming was een rumoe rig debat voorafgegaan. De moeilijk heden ontstonden, toen een minder heid van de Gaullistische afgevaar digden onder leiding van oud-pre mier Debré het oorspronkelijke voor stel, dat naar algemene verwachting de steun van vrijwel alile afgevaar digden had, in die zin wilde wijzigen, dat erkende dienstweigeraars allerlei openbare ambten niét zouden kunnen bekleden. President De Gaulle maak te persoonlijk een einde aan de re bellie van Debré en de zijnen door de oud-premier naar het Elisée te ontbieden en hem duidelijk te ma ken, dat'hij zijn houding moest wijzi gen. De Gaullistische afgevaardigden kwamen daarop tot een compromis. Dit behelst, dat de regering bij de creet kan bepalen, voor welke amb ten de erkende dienstweigeraar niet in aanmerking zal komen. In de wandelgangen van het Pa lais Bourbon zag men de stemmings uitslag als een morele nedehlaag voor de regering. Men vroeg zich af, of de Gaullistische fractie in de toe komst nog wel als een eenheid zal kunnen worden beschouwd. Hitte, bier en ijsjes In Duitsland is het kwik woensdag boven 30 graden Celsdus gestegen. Als gevolg van deze hoge temperatuur was de drukte in zwembaden over stelpend en boekten brouwerijen en ijsverkopers recordomzetten. In Zuid west-Duits land steeg de con sumptie van bier gedurende de laat ste dagen met ongeveer 30 procent, terwijl het verbruik van alcoholvrije^ dranken 100 procent boven het nor-' male lag. Uit de streek bij Aken kwamen de eerste berichten over moeilijkheden in de watervoorziening. In enkele ste den heerst zelfs een noodsituatie. Ook toevallig De Zweedse bladen „Expressen" en „Aftonbladet" hebben woensdag ge meld, dat de Zweedse schrijver Sven G. Linqvist verleden jaar aan het Zweedse tijdschrift „Hemes Journaal" een roman heeft aangeboden, waarin de geschiedenis van een Zweedse overste Wennrström, die onlangs op militair attaché in Moskou en Was hington geweest en spioneerde voor de Sow jet-Unie. Het tijdschrift had het manuscript afgewezen en als re den daarvoor opgegeven dat een Zweedse officier nooit als spion tegen zijn vaderland zou optreden. De geschiedenis van de overste in de roman vertoont op veel punten gelijkenis met die van de Zweedse overste Wnnrstrom, d'ie onlangs op beschuldiging van spionage voor de Sowjet-Unie werd gearresteerd. „He- mets Journal" zal de roman nu als feuilleton publiceren onder de titel „Spion onder rode vleugels". De schrijver verklaarde in een in terview met een Zweedse krant, dat hij Wnnerstroem nooit heeft gekend en dat hij nooit in Moskou is GUATEAMALA HEEFT LANGE TENEN Guatemala heeft de diplomatieke betrekkingen met Engeland verbro ken uit protest tegen Engelands be sluit Brits Honduras, waarop Gua temala aanspraak maakt, autonomie te verlenen. Bij besprekingen te Londen, die maandag zijn geëindigd, heeft Enge land n.l. erin toegestemd, Brits Hon duras tegen 1 januari 1964 in be perkte mate binnenlands zelfbestuur te geven. Kunstmaan meet ruimte-straling De Amerikaanse luchtmacht heeft een maand geleden, op 27 juni, een kunstmaan in een baan om de aarde gebracht ter verkrijging van gege vens omtrent straling in de ruimte. De kunstmaan werd gelanceerd vanaf de luchtmachtbasis Vanden- burg in Californië en werd op 1 juli door een elektronisch signaal van zijn draagraket losgemaakt. Geleerden van de luchtmacht ver klaarden op een persconferentie, dat de kunstmaan de magnetische velden van de aarde en hun relatie tot de energie, die de aarde vanaf de zon bereikt, moet onderzoeken Op een vraag of de kunstmaan in lichtingen over geheime kernproeven kan verzamelen, gaf een geleerde als zijn mening te kennen, dat in dit een enkel geval zou kunnen gebeuren. Staking in België beëindigd De vakbonden van het personeel van de Belgische douane en belasting diensten hebben woensdagavond de stakers gelast, donderdagmorgen het werk te hervatten. De demonstraties, die vandaag in Antwerpen en Luik zouden worden gehouden zijn afgelast. Het besluit om de staking te beëindigen werd genomen, nadat de Belgische minis ter van financiën, Dequae, tijdens besprekingen met vakbondsleiders zekere voorstellen had gedaan, zo werd in een bekendmaking gezegd. De staking was destijds afgekon digd voor hogere lonen en omdat de rechten van de vakbonden niet in voldoende mate door de regering zouden worden geëerbiedigd. Ook wilde men protesteren tegen het ont slag van een aantal ambtenaren. Bloemenluchtbrug Rijnsburg-Hamburg Vanuit Rijnsburg gaat per koelauto 30 juli een zending bloemen naar Hamburg. De volgende dagen zal een luchtbrug de zekerheid verschaffen, dat voortdurend verse bloemen voor handen zijn in het Nederlandse pa viljoen op de tentoonstelling „Sym- phonie van geur en kleur" in Ham burg. Deze expositie, die duurt tot en met 4 augustus, is het sluitstuk van het wereldcongres van Fleurop inter- flora. Er komen meer dan honderd inzendingen, die karakteristiek zijn voor het land, dat de inzendingen verzorgt. De Nederlandse bijdrage is geïnspireerd op het motto „Neder land, land van water". Het waterloopkundig instituut van de TH in Delft heeft een systeem ont worpen om water in een basin in be weging te houden. Boven dit water vlak komen de tableaus, waarop elke dag andere bloemstukken zullen prij ken. Hoofdzakelijk koers-De Quay in een PARLEMENTAIR kabinet Op een vraag over het beleid in zake NAVO-, EEG-, en Atlantische ontwikkelingen verklaarde mr. Ma rijnen de voorkeur te geven aan een beantwoording via een tegen volgen de week woensdag af te leggen re geringsverklaring. Wel wilde hij zeg gen, dat verdere intensivering van contacten, ook tussen staatshoofden, nodig zal zijn. Het optreden van pre miers ten behoeve daarvan achtte hij niet uitgesloten. Nederland zal een vorm moeten vinden om aan deze nieuwe contacten medewerking te verlenen. In ons bestel is het optre den van premiers daarbij mogelijk. Op een vraag of het beleid inzake Europese zaken en de NAVO het zelfde zal blijven als bij het kabinet- De Quay antwoordde mr. Marijnen met een volmondig „ja". Het oprakelen van het WD-oor- deel, dat een departement van maat schappelijk werk overbodig zou zyn, noemde mr. Marijnen bepaald ver ouderd. Deze uit 1952 stammende op vatting zou niet meer met de libe rale inzichten van vandaag overeen komen, zo meende hij. Vermagerd, maar fris Mr. Marijnen, die ondanks het zware werk van de laatste week een opgewekte en frisse, zij het wat ver magerde, indruk maakte, kon op tal van vragen inzake het komende be leid geen antwoord geven, omdat die thuisbehoren in' de komende rege ringsverklaring. Hij zeide echter zon der enige terughouding, dat de nieu we regeringsploeg is omgebouwd op Benoeming Bisdom Haarlem Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Zwaagdijk-Oost de zeereerwaarde heer W. Akkermans, die kapelaan was te Haarlem, paro chie H. Elisabeth en Barbara. Pas toor Akkermans volgt de onlangs overleden pastoor G. C. M. A. van Waesberge op. MIVA-4 LOTERIJ BRACHT 360.000 OP Op de vergadering van de MIVA met de gezamenlijke missieprocura toren, heeft de heer Ernst Lampe, voorzitter van de MIVA, medege deeld dat de dit jaar gehouden na tionale MIVA-4 loterij 360.000 gulden heeft opgebracht. Dit bedrag zal vol gens de doelstellingen van de MIVA besteed worden aan verkeersmidde len voor Nederlandse missionarissen. De eigen organisatie heeft 100.000 van de de 500.000 loten verkocht; de andere 400.000 zijn omgezet door de wederverkopers van de missieprocu- res. Gezien het opmerkelijke succes van de MI V A-loterij en zal volgend jaar deze loterij weer gehouden wor den. Omdat het dan de eerste lus trumloterij betreft, de MIVA-5-lote- rij, zullen er bijzondere attracties aan verbonden zijn. basis van het convenant van Wasse naar, dat onder presidium van dr. Beel tot stand kwam. Hij wenste zich pertinent niet uit te laten over zijn welslagen en het mislukken van de formatie-De Quay op deze zelfde ba sis. „Iedere formateur heeft zijn ei gen verantwoordelijkheden", zo zeide mr. Marijnen. De nieuwe premier kondigde wij zigingen in de structuur van de werkzaamheden aan, die echter niet als een „herverkaveling" dienen te worden beschouwd. Het staatssecre tariaat van PRBO en bezitsvorming gaat van algemene zaken naar dr. G. Veldkamp op Sociale Zaken en Volks gezondheid. De zaken betreffende Antillen en Suriname blijven in han den van de vice-premier. Zij gaan dus in wezen over van de oud-minis ter van Verkeer en Waterstaat drs. H. A. Korthals, tevens vice-premier, naar de nieuwe vice-premier en mi nister van Landbouw mr. B. W. Bies heuvel. Cijfers van land- en tuinbouwonderwijs 1962/1963 KIND IN WIEG GESTIKT Te Lent bij Nijmegen is het achit maanden oude zoontje van die familie Bremen gisternacht in zijn wiegje dood gevonden. Het kindje had over gegeven en blijkt daarbij gestikt te zijn. In het schooljaar 1962-1963 waren er volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek 430 scholen voor land en/of tuinbouwonderwijs, waaraan 27.446 leerlingen onderwijs volgden. Het grootste gedeelte hiervan (74%) volgde het lager land- en/of tuin bouwonderwijs. Het aantal leerlingen, dat in de periode 16 oktober 1961 - 15 oktober 1962 tot scholen werd toegelaten, be droeg 11.000. (vorige periode: 10.200). Bij het landbouwonderwijs liep het aantal toegelatenen tot de lagere landbouwscholen van 3.920 terug tot 3.090. Tot het tuinbouwonderwijs zijn in totaal 4.270 leerlingen toege laten, d.i. ten opzichte van het vorig jaar een toename van 1.000 leerlin gen, waarvan ruim 90 procent op de tuinbouwvakscholen terecht kwam. Ook bij het gecombineerde land- en tuinbouwonderwijs was by de lagere scholen van dit schooltype een be langrijke stijging van het aantal toe gelaten leerlingen te constateren, n.l. van 1.030 in 1961 tot ruim 1.660 in 1962. In 1961-1962 waren er 1.206 land en tuinbouwcursussen in ons land, die gevolgd werden door 19.935 leer lingen; de meerderheid van de leer lingen (58%) volgde landbouwcur- sussen. Kind viel uit raam De éénjarige Monica Punselie klom gistermiddag in het ouderlijk huis in die Paradijslaan te Rotterdam uit haar kinderstoel en vied uit het ge opende raam van de tweede etage op straat. Na overbrenging naar het zieken huis bleek het kind' te zijn overde den. TBC-haard in Brabants dorp De gemeenteraad van Deurne heeft een krediet van 3000 beschikbaar gesteld voor een algeheel bevolkings onderzoek. Tijdens een routine-on derzoek van schoolkinderen is name lijk gebleken, dat in het ondier Deur ne resorterende peelplaatsje Liessel zeven kinderen met t.b.c. besmet zijn. De geneeskundige inspectie voor de volksgezondheid in 's-Hertogenbosch heeft het gemeentebestuur geadvi seerd tot dit onderzoek, ondanks hert feit dat alle inwoners van Liessel (2500) jaarlijks worden doorgelicht. Dit is ook vorig jaar oktober-novem ber geschied. Met het bevolkingson derzoek zal in de loop van augustus worden begonnen. De schoolgaande kinderen zullen door de schoolarts onderzocht worden; inwoners van 16 tot 30 jaar zul'len een manfou-injectie krijgen en de rest van de bevolking zal worden doorgelicht. Op deze ma nier hoopt men de ziektehaard nauw keurig te kunnen vaststellen. Studentenuitwisseling Nederland-Indonesië Voor de eerste studentenuitwisse ling tussen Nederland en Indonesië na de Nieuw-Guinea-crisis heeft de Nederlandse regering een subsidie verleend van f 50.000. Ook de KLM en het Nederlandse bedrijfsleven zul len dit voorbeeld geleidelijk volgen. Hierdoor zullen veertig studenten 3 augustus naar Indonesië kunnen ver trekken voor een reis van zes weken door Java, Borneo, Celebes en Suma tra. Op 9 september komt dan een groep van veertig studenten in Ne derland aan voor een reis van zes weken door Nederland. Woensdagavond presenteerde de NCRV-televisie het cabaret van Paul van Vliet, die wij hier links zien in een scène met Floor Kist. In West-Anatolië, Turkije, is als gevolg van een verkeerde manoeuvre van de bestuurder een vrachtauto met twintig inzittenden van een hoogte van 110 meter in een meer ge stort. Acht personen kwamen om het leven en de overigen werden zwaar gewond. Scheepsberichten Ainmon 24 vn Barbados nr Grena da; Bantam 24 vn Antwerpen nr Hamburg; Bengalen 24 te Seattle; Khasieüa-t 25 te Boston; Korenia-t 25 te Kopenhagen; Palamedes 25 te Matarani verw.; Rijndam 23 vn Que bec nr Rotterdam; Stad Rotterdam 24 vn Sagunto nr LJmuicLen; Waikelo 25 te Suez; Keizerswaard-t 24 vn Stamlow nr Belfast; Ailhana 24 te Bremen; Benkalis 24 vn Hongkong nr Los Angeles; Pamkhaven 24 te Hamburg; Schieliloyd 24 te Bangkok verw.; Alphard 24 te Rotterdam; Ca- lamares 24 vn Rotterdam nr Bremer haven; Markab 24 vn Rotterdam nr Zeebrugge; Sliedrectot 24 vn Rotter dam nr US Gulf. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Amerika, Verenigde Staten van ss „Statendam" (28-7), ms „Prinses Margriet" (31-7; Argentinië ms. „Cap San Nicolas" (30-7); Australië ms „Torstein" (28-7), ms „Willem Ruys" (30-7); ms „Tarn" (31-7); Brazilië ms „Alhena" (29-7); Canada ss „Ar- kadia" (28-7); ss „Rijndam" (1-8); Chili ms „Buchenstein (28-7), ms „Schauenburg" (30-7); Indonesië ms „Darmstadt" (1-8); Ned. Antillen ms „Aristoteles" 30-7); Nieuw Zeeland ms „Willem Ruys" (30-7); ms „De von" (31-7); Suriname ms „Mara thon" (31-7-); Z. Afrika (Rep.) en Z.W. Afrika ms. „Transvaal Castle" (28-7). Op het ministerie van maatschappelijk werk in Den Haag heeft mej. dr. M. A. M. Klompé, woensdag haar portefeuille overgedragen aan haar opvolgster, mevr. drs. J. F. Schouwenaar-Franssen van de WD. Foto: tijdens het doornemen van de stokken links de nieuwe minister en rechts de vertrekkende fr.ïrfrr.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9