ILFOCHROME m\ voor het zelfde geld als Uw zwart-wit foto's nu GRATIS Ikleunfl in levensechte kleuren Verzorging militairen in La Courtine tot in de puntjes geregeld AKTIEVE BEZORGER DE SISSENDE SAMPAM! VADER.... DONDERDAG 25 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA i dia's 24 x 36 mm in dia-raampje gemonteerd projectieklaar nog geen toonaangevend in films en cameras ILFORD .natuurlijk Schatgraven in Noordwijk Op dinsdag 6 augustus aan staande organiseert de Maria- conferentie van het St. Vin- centius Liefdewerk te Leiden weer een schatgraverij in Noordwijk op' het strand tus sen Palace-hotel en Huis ter Duyn, aanvang half drie. On der dé prachtige prijzen zijn weer een schatkist met hon derd gulden, fietsen, wollen dekens etc. Er is ook een consumptie tent. Muziekgezelschappen ver lenen medewerking. RADIO TELEVISIE LANGERAAR ORANJE-COMITE „JULIANA" 46 JAAR (Advertentie) GANGETJE 12 (Advertentie) tocht kunnen vrije versieringen wor den gemaakt waaraan dit jaar geld prijzen zijn verbonden, Ongetwijfeld zullen ^r weer veel kinderen mee doen. Uit voorgaande jaren weten we hoe rijk de fantasie is waaruit de moo irico i, ,-x meest originele versieringen ontstaan. ?*19l3 iZ1Jn„ d?- ^aartallr fdie dit Dit jubileum zal wel een aanleiding jaai van belang zijn voor de feesten zjjn om nog eens extra het beste te organiseren door het Oranje-corm- beentje voor te zetten. Verder krjj- Deze Jaartallen duiden gen de kinderen een extra tractatie f comité dit jaar het 40- vanwege het 40-jarig bestaan van het jarig bestaan zal vieren. Daarom zal comité. Om 'half drie verschillende de feestviering enigszins afwijken van kinderspelen de gewone feesten die ieder jaar Op zaterdag 21 september is er om worden georganiseerd. Ze zijn op drie io uur een grote optocht met muziek data vastgesteld n.l. 19, 20 en 21 sep- en vrije keuze met welke voorstel- eigen initiatief al vele sportwedstrij - tember a.s. Het comité maakte reeds ijng 0f versiering men wil deelne den gehouden, een cross door het een schema van de feestelijkheden in men aan de op,ocht. Als jury zullen kamp opgezet, klaverjas- en bingo- dit jubileumjaar. Het feest zal wor- de inwoners funseren Zii zullen dus aVï^fn gouden, kleine gezellige den geopend op donderdag 19 sep- uitmaTen aan wfe de moiilTlSprÜ- onderdeelskantlnes opgezet. tember des avonds om half zeven zen ten deel zullen vallen. Het comi- ^.™?>*<jnszorg s« pr3ZS."at6r m«e?f S,ars..van "é1?. vanaf het h«°pt. dat er een grote deelname beschikkmg voor de wedstrijden, cafe „De Plas naar het feestterrein, zai Znn aan de 0Dtocht. Des namid- Friendship aan de grond komt, hebben wij een jeep met trailer klaar Verder probeert zij bijvoorbeeld het grote terrein van het expeditie- dags om drje uu£ zunèn de volks- staan, om onze bullen zo snel mogelijk hier te krijgen. Per keer behan- steedis bij de wedstrijd het hier aan- bedrijf Ph. Lek en Zn. Bij aankomst spelen worden gehouden. wezige fanfarekorps der genie „in te zal het comité enig vuurwerk afste- delen we enkele duizenden stukken post. We spelen die stukken zo snel Zetten" zodat er ook voor de suppor- kén en „Arti" zal een taptoe blazen, mogelijk in handen van de onderdeelsfacteurs. Op die manier komt het ters wat afwisseling is. Ze heeft een Daarna zal er een Oranje-bal gege- heel vaak voor, dat een stuk dat bijvoorbeeld 's maandags in Nederland d™}kera, k?meJ. inS?1'?.ckt. waar ™en ÏÏn-„w?rden' te door Ar- 6 onder deskundige leiding van twee ti m de garage van de heer Lek, die „Als op het vliegveld Aulnat bij Clermont Ferrand de luchtmacht- KOUDEKERK de nachtposttrein nog gehaald heeft, de volgende dag 's avonds om zes uur zijn bestemming bereikt." Aangetekende brieven. Dat de Nederlandse soldaat in La Courtine nogal eens beroep op steun Compleet postkantoor De man die zo rustig praat over de „bullen", „stukken" en „bestem- doet om zijn zakgeld „op te trekken" ten. Twee maal per week draait er mingen" is eerste luitenant J. A. W. kan men concluderen uit het aantal in het militaire hospitaal, dat is in- Curfs uit Heer. In het veldpostkan- gericht in Grattadour, een film. Men- toortje dat hij in het Franse kamp aangetekende brieven dat uit Neder- s,en die er langer dan drie dagen moe- La Courtine heeft ingericht, vertelt land arriveert. Per dag zijn er dat ten verblijven krijgen in overleg hij er met veel plezier over. Met ple- de 40 en 50 Post is belang- met medische personeel een klei- zier en een beetje trots, want lui- ne attentie, meestal een fruitmand. tenant Curfs, in het bgurgerleven een rijk," zei luitenant Curfs. Zeker voor PTT-ambtenaar, evenals overigens de een soldaat die van huis is. Daarom In La Courtine wordt intensief ge acht onder zijn commando staande verjeent bij de maximale service die oefend. De militairen bevinden zich militairen, waarmee hij samen het J 218 veldpostdetachement vormt, ziet luj geven kan. En zo is zijn postkan- soms dagenlang m het veld onder het als een sport om de in La Cour- toor voor zover wij weten het enige lang niet altijd rooskleurige om- «ktefiTvtntouSteb^-g™ge" Nederlanders bemande, waar standighede». Maar als ze vrij zijn men nog tot laat in de avond zegel- hebben ze voldoende recreatie-ge- In zijn tot een heus postkantoor, kan kopen en goede raad voor legenheid. En dat ze er een dank baar gebruik van maken blijkt uit het grote aantal „klanten", dat die onooglijke nissenhut in en uit loopt. Ondertrouwd: de Korte, Hendrikus man van de legerfilm- en fotodienst als consumptietent wordt ingericht. Bartholomeus Petrus, 25 jaar en van zelf kan ontwikkelen en afdrukken. De opbrengst komt ten goede aan de Amsterdam, Marijke Johanna The- Ze verkoopt films en organiseert uit- kas van „Arti", resia, 24 jaar; Jansen, Dirk, 23 jaar stapjes naar het meer van Neuvi- Op 20 september is het speciaal en Rietveld, Jansje Wilhelmdna, 18 quex. feest voor de kinderen. Om circa 10 jaar. Bij al die aktiviteiten die de wel- uur zullen de kinderen in optocht Overleden: Boon, Maria Catharina zijnszorg verzorgt worden de „tijde- vanaf de school met muziek naar het Cornelis, 83 jaar, echtgen. van Stut- lijk buiten spel gezetten" niet verge- feestterrein trekken. Voor deze op- voet, Simon. compleet met loketten, meerde barak vertelt hij over wat nie^ kragen, hij doet. Dat zijn voornamelijk twee dingen: zo snel mogelijk de post in zijn handen te krijgen en alles in zijn werk te stellen om ondanks vaak bij zonder moeilijke puzzels de post aan de geadresseerde te bezorgen. VOORSCHOTEN COURANTENBERZORGER GEVRAAGD Voor de wijk Veurseweg vragen wij een 1 Hoge honorering. -\ Al "V? t Sollicitaties aan abonnementenafdeling Leidde .Courant, Papengracht 32, Telefoon 20935. Welzijnszorg met veel aktiviteiten. In La Courtine staat tussen vele anderen, een nissenhut. De buiten kant ziet er onooglijk uit. Wie zich Zoeken een sport. daardoor echter niet laat misleiden en naar binnen loopt, vindt er een Vooral dat laatste ziet hij als een uitstekend beklante zaak. sport. Door het Navo-adresserings- Die nissenhut is namelijk de ruim- sy9teem zou het in de praktijk zo te van waaruit het personeel van ka- moeten zijn, dat een brief zonder pitein W. L. Boersma, de welzijns- moeilijkheden bij de geadresseerde zorg officier in La Courtine, zijn akti- terecht komt. Omdat er met die viteiten bedrijft. De welzijnszorg in adressen toch wel eens fouten wor- La Courtine zo bleek uit vele re den gemaakt, ligt de zaak niet zo acties van dienstplichtigen is be- gemakkelijk. Is een brief in eerste slist populair. Ze is dan ook actief, instantie niet thuis te brengen, dan Om enkele van dit aktiviteiten te gaan hij en zijn personeel zoeken, noemen; Zoeken op ellenlange appellij sten, die zij bij de onderdelen hebben opge vraagd. Hij kijkt of hij daar soms de grote tent die 1000 man kan bevat- naam van de geadresseerde op vin- ^en een filmvoorstelling gegeven; in den kan, zo niet dan zijn de moge- iykheden nog niet uitgeput. Hij stelt de weekemden worden Nederlandse lijsten samen van onvindbare ge- cabaretgezelschaappen naar La Cour- adresseerden en publicew^ die na- gevlogen; bi diezelfde weekeüi- men. Ondanks al die zorgen blijken ongeveer negem brieven per dag toch den wordt voor vervoer gezorgd, zo- Twee maal per avond wordt in de nog bestelbaar te zijn. Het veldpostkantoortje in Ia Cour tine verwerkt per dag enkele dui zenden poststukken. Zij worden ge frankeerd (tegen binnenlandse tarief) met Nederlandse zegels die men be trekt van de Cadi. De post naar Ne derland wordit gezonden naar een centraal punt in Utrecht, maar in La Courtihe is zo al voorgesorteerd op dat de militairen de omgeving kunnen verkennen; er worden prijzen be schikbaar gesteld voor wedstrijden; boeken worden uitgeleend; er is een ruimte ingericht voor binnenspelen, waarvoor ook sportmateriaal wordt goede raad gegeven. Kapitein Boersma heeft er plezier districten, zodat de stukken ook in in, dat er dit jaar zoveel aktiviteiten Nederland zo snel mogelijk hun be- vanuit die troep komen. In korte tijd stemming bereiken. heeft de troep in La Courtine op Aelherklanken VRIJDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 ning. 7.20 Klassieke grammofoonmu ziek. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuziek, 8.45 Koorzang (gr.) 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Vobr de huisvrouw. 10.10 Grammofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Zangrecital; moderne liederen. 11.15 In 't. zilver, programma voor oudere luisteraars. 12.00 Theater-orkest en solisten. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Licht instrumentaal kwinetet. 12.53 Grammofoonmuziek of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Saxofoon-ensemble. 13.35 Lichte grammofoonmuziek. 13.45 Pianospel met orkestbegeleiding: lichte muziek (gr.). 14.05 Schoolradio. 14.25 Kerk en kinderkoor: geestelijke liederen. 14.45 Operettemuziek. 15.05 Licht pianospel (gr.) 15.15 Lichte grammo foonmuziek. 15.30 Omroeporkest en zangsolist: moderne muziek. 16.15 Duizendschoon wilde planten in de tuin, lezing. 16.30 Piano en viool: klassieke muziek. 17.00 Voordracht. 17.20 Vocaal ensemble. 17.40 Beursbe richten. 17.45 Licht instrumentaal kwartet. 18.00 Koperorkest. 18.20 Muziek uit de twintiger jaren (gr.) 18.35 Lichte grammofoonmuziek. 18.50 Regeringsuitzending: Arbeids bemiddeling voor minder-validen door mr. S. J. Breukel, Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Koorzang: nieuwe Nederlandse liedjes. 19.30 Radiokrant. 19.50 La Clemenza di Tito, opera (opn.) 22.10 Licht instrumentaal ensemble. 22.30 Nieuws en SOS-berichten. 22.40 Wijd als de wereld, lezingen. 23.00 Koor zang: Geestelijke liederen. 23.20 Lich te grammofoonmuziek. 23.35 Accor deon en orkest (gr.) 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Klaarwakker: lichte gram mofoonmuziek, reportages, medede lingen en commentaren. (Om 7.35 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 VARA's boottocht 1963. 8.25 Lichte grammofoonmuziek. (Om 8.30 Voor de kinderen). 9.00 Ochtendgym nastiek voor de vrouw, 9.10 Klas sieke en moderne orkestmuziek (gr.) VPRO: 10.00 Taaiperikelen, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Babysitten: lichte grammofoonmuz. met commentaar. 10.50 Lichte gram mofoonmuziek. 11.00 Voor de kleu-; ters. 11.15 Orgelconcert: klassieke muziek. 11.45 Zang, gitaar en accor deon. AVRO: 12.00 Hawaiian-ensem ble met zangsolisten. 12.20 Rege ringsuitzending: Uitzending voor de landbouw. 12.304 Mededellinge.n t.b.v. land- en tuinbouw, 12.33 Sport en re creatie, afgewisseld met grammo foonmuziek. 13,25 Beursberichten. 13.30 Licht orkest met zangsoliste. 14.00 Viool en piano (stereo-uitzen ding). 14.30 In gesprek met Remco Campert (2). 14.50 Blaasensemble: Moderne- en klassieke muziek. 15.30 Actueel allerlei. VARA: 16.00 Klas siek pianoconcert (gr.) 16.30 Roe meens orkest. 17.00 Voor de zieken 17.30 Instrumentaal kwintet: lichte muziek. 17.50 actualiteiten. 18.00 Nieuws. 18.15 Politiekapel. 19.00 Voor de kinderen. 19.50 Muziek voor kinderen (gr.) VPRO: 19.30 Klassie ke kamermuziek (gr.) 19.50 Week agenda. 20.00 Nieuws. 20.05 Leven op het land, gesprek. 20.20 Passen op de plaats, fragmenten uit cabaret- programma. 20.40 Op bezoek bij an deren, interview (III). VARA: 21.00 VARA's boottocht 1963. 21.45 Ge sproken portret. 22.00 De drie disco- tiers: lichte plaatjes. 22.30 Nieuws.- VPRO: 22.40 Zeggen of laten zeggen, overdenking. VARA: 23.00 Socialis tisch nieuws in Esperanto. 23.10 Weerklank: muziekrevue. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 14.3015.30 Wandelsport: Feesetelijke intocht Vierdaagse te Nijmegen. VARA: 19.30 Top of Flop. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Lekker gek- doen, eabaretporgramma. 21.20 Film venster. 21.45 Johan Heesters Show: Het komt op de seconde aan. NTS: 22.3522.40 Journaal. IS NOOIT THUS DOOR L. VAN HILLEN „Nou verstaan we mekaar," had Gerard gelachen en die avond moest Gon mee naar de bios en daarna naar een restaurant waar hij trakteerde op koffie en moorkoppen en haar eindelijk het grote nieuws vertelde: opslag, meer verantwoordelijkheid, werk langs de weg! Ze legde haar hand op de zijne met het hem vertrouwde gebaar. „Ik wist het wel," zei ze, „je redt het wel". „Jij hebt vertrouwen in me, niet Gon?" „Ja", knikte ze en zoveel vertrou wen lag er in haar blik, dat de jon gen een ogenblik wég keek, bijna beschaamd om zo een groot geluk. HOOFDSTUK IV Wending. Op die zonnige meimongen, toen plotseling de Messerschmidits met het kruis op de vleugels huisje-boom pje-beestje vlogen, laag over de daken toen verre ontploffingen werden ge hoord en de radiio de ene ramptij ding na de ander lanceerde, was Gerard Bakker al lang man en vader. De trouwerij was een stille be doening geweest, want drie weken tevoren was zijn moeder overleden, 's Middags na de plechtigheid wa ren ze naar him huis in de buiten wijk getrokken, Gerard en Gon had den verheerlijkt rondgedwaald door de kamers en Gerad had, met een ge voel of er nu niets meer ontbrak, gezeten in zijn eigen gemakkelijke stoel en Gon had thee gezet in haar eigen theepot, water gekookt op haar eigen gasfornuis. Het was allemaal zo snel gegaan... de zaak waar voor Gerard werkte, kwam weer om hoog, zijn provisie zorgde voor een aanzienlijke verhoging van zijn sa laris, hij kon sparen. Doodzuinig leefden ze. Meneer Van Dalen, die diep in zijn hart zijn dochter liever aan een dokter of een advocaat uit gehuwelijkt had, legde zich er bij neer.de jongelui hielden van el kaar, Gerard was een keurige vent en Gon was stapel op hem. Zijn vrouw kon het minder goed verkrop pen, tussen haar en haar aanstaande schoonzoon bleef immer 'n afstand. Met angst en vrees had Gerard de ontmoeting tusen Goninie en zijn broers en zusters afgewacht, maar het was allemaal erg meegevallen; wat haar het meest trof was de nieuwe schoondochter alleen al in haar hart sloot, omdat ze hield van haar oudste jongen. En het leek alles voorspoed én zonneschijn. Eerst werd Berend ge boren en Gerard over zijn zenuwen heen. De dokter vertelde dat er stre ken zijn, waar de kraamheer in bed gaat liggen en wordt gefeliciteerd, en hij meende dat Gerard die onderschei ding wel verdiend had. Het hele le ven veranderde, alles draaide om de baby, maar Gerard ontdekte dat hij nu eerst recht getrouwd was. Ruim een jaar later kwam Greetje. Gerard concentreerd zich op zijn werk en op zijn gezin. Het waren ge lukkige jaren. Ze hadden weinig vrienden, zijn eigen familie kwam zelden, alleen op verjaardagen, va der Van Dalen kwam dikwijls op lopen, zat graag bij zijn dochter en kon als een man praten met zijn schoonzoon, die weer een heel an dere, zakelijker kijk op de wereld had dan zijn beide „gestudeerde" zoons. Eén vriend had Gerard uit zijn vrij gezellenleven overgehouden, dat was de penningmeester van de kan- toorbediendenbond. Het was bij deze man, dat hij iedere zaterdagmiddag zijn „uitkering" moest gaan halen, en met loden schreden was hij voor de eerste maal heengegaan. Maar Piet van Klaveren had het hem ge- makkeliijk gemaakt, iedere gedachte aan de „steun" weggenomen. En toen Gerard weer werk had, bleef hij bij de Van Klaverens ko men. Piet was procuratiehouder bij een verzekeringesmaatschappijmaar een hartstochtelijk organisatieman en onder zijn invloed werd ook Gerard 'n ijverig lid van de bond. Al spoe dig Was hij secretaris van de plaat selijke afdeling. dat was niet zo'n kunst, want de vergadermgén werden slecht bezocht, er waren weinig men sen die er vrije tijd voor over had den en toen bleek dat Gerard zich bereid verklaarde, was men veel te blij, dat men een goede secretaris had gevonden. Hij nam deze taak se rieus, hij bezocht congressen, bracht af en toe een bezoek aan het hoofd bureau en sprak daar met de „bon zen" zoals hij ze schertsend beti telde. De oorlog overviel hem niet on verhoeds, maar ook hij had een paar weken nodig om zich te gewennen aan de nieuwe status van een bezet land. Ook voor de zaak had de nieu we situatie vele consequenties en Gerard was van de vroege morgen tot de late avond op pad. Gon begreep het, al vielen de eenzame avonden haar lang. Zoveel te meer vreugde brachten de zondagen! Opeens werd hij weer met zijn werk in de organiseatie geconfgron- teerd. Hij wist hoe 'de organisaties werden overgenomen in één „front" maar hij had er nauwelijks bij stil gestaan. Voor hem stond als een paal boven water, dat ze daaraan nooit be gonnen! Gesprekken met de bonds- bestuurders hadden hem te meer daarvan overtuigd. Voorlopig deed hij net of zijn neus bloedde tot Mense bij hem kwam. Mense was de voorzit ter, een reeds bejaard man, vurig oranjeklant, oud-gediende. Hij had. Mense altijd gezien als een echte ijzervreter, die liever stierf voor het vuurpeloton, dan zich te voegen naar de wens van de vijand. Maar deze Mense was een andere. Bevend, met overslaande stem, deed hij zijn verhaal. Gerard zou wel ge zien hebben dat alle bescheiden van de organisatie het ledenregister in cluis opgestuurd moesten worden. Wat moesten ze daarmee dan? Gerard zag hem stomverwonderd aan. „Wat we daarmee aan moeten? Niks natuurlijk. We houden de hele zaak bij mekaar en vertellen die lui daar, dat de afdeling is ontbonden." „Man, man daar krijg je ge duvel mee." „Zal wel loslopen." „Denk toch om je vrouw en kinde ren." „Daar dénk ik juist om", antwoord de Gèrard. „Ik zal er op mijn manier voor zorgen, dat die straks niet hoe ven te leven in een nazi-heilstaat." „Ja, ja, maar je bent niet alleen." „U bedoelt?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2