S)e &M/cl6e(Bot4/tant <3E£> NEDERLANDSE TUINBOUW DOOR NOG GROTERE CATASTROFE BEDREIGD LAATSTE NIEUWS Duitse groente- en fruitmarkt Moskouse besprekingen over niet aanvalsverdrag Overproduktie oorzaak van prijsval Spoorwegstaking dreigt in de V.S. Verf met voldoening Hoogwaterstanden DONDERDAG 25 JULI 1963 53e JAARGANG No. 15.986 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Rond Nijmegen bloeien de blaren Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 30015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Gtro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ 2,80 p. mnd., ƒ8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 ONDANKS BEMIDDELING DOOR REGERING: Drie nieuwe feiten hebben de probleemsituatie, die xich gevormd heeft rond het Westduitse invoerverbod van komkommers, augurken en sperciebonen, gisteren gekenmerkt. Op de eerste plaats het verzoek van de Nederlandse regering de invoerstop in te trekken, waarbij de Nederlandse regering bereid is de verzeke ring te geven, dat de geëxporteerde produkten de minimumprijs zullen halen. Op de tweede plaats heeft de Westduitse minister van Landbouw, Schwarz, be richt ontvangen van de Westduitse Boerenbond, dat ook een zeer grote aanvoer van tomaten, appelen, pruimen en aardappelen te verwachten is. Tenslotte is in de loop van gisteren de officiële Duitse aankon diging van de maatregelen inzake de komkommer- invoer gearriveerd, zodat de zaak nu ook juridisch waterdicht is. len, pruimen en aardappelen ver- maatregel slechts een psychologische wacht moet worden, misschien zelfs stap is geweest, steeds sterker wardit. een overpro diuktieWanneer dat zo Zoals wij gisteren nog konden be- blijkt te zijm wordt het gevaar, dat richten heeft de Nederlandse rege- Duitsland ook voor deze produkten DUITSE BOEREN AKTIEF ring zich tot de Westduitse gewend zijn grenzen sluit uiterst reëel. Dit om door een belofte van handhaving zou een minstens even grote ramp Ook gisteren hebben in talrijke van de minimumprijzen van Neder- betekenen voor de Nederlandse tuin- Duitse steden de boeren de tussen- landse zijde te trachten het invoer- bouw, zoals duidelijk blijkt uit de handel uitgeschakeld en hun produk- verbod ongedaan te maken. Merk- exportcijfers van vroegere jaren: ten vanaf grote vrachtwagens zo aan tomaten ongeveer 120 miljoen gulden het publiek verkocht. Zo stroomde in jaarlijks, appelen ongeveer 27 mil- München een grote stroom mensen joen gulden, pruimen en aardappe- samen naar vrachtauto's met aairdap- Huisvrouw springt door winkelruit VENLO - In de St. Janstraat te Venlo ontstond -gistermiddag grote con sternatie, toen een winkelende huls vrouw onverwacht door een etalage ruit sprong. De opgeruimde vrouw, die wonder boven wonder ongedeerd bleef, verklaarde later tot haar on bezonnen daad gekomen te zün, doordat zU in de winkel de nieuwe California Ossestaartsoep en Kalfs bouillonsoep had zien liggen. Haal óók direct een paar pakjes in huls (u hoeft niet door de ruit te springen) en proef zelf hoe lekker deze soepen zün! waardige genoeg heeft Karl Gün- ther von Hase, de voornaamsite West duitse regeringswoordvoerder in de- De gemeenteraad van Nijmegen ze kwestie, gisteren op een perscon- len veel minder. Nu Schwarz één- pelen, dde door deze boeren tegen is gisteren akkoord gegaan met een ferentie in Bonn meegedeeld wiet van maal gezwicht is voor de op hem zeer geringe prijzen werden verkocht, herziening van het uitbreidingsplan een officiële boodschap van de kant uitgeoefende druk van de boeren De verkoop werd bijna een grote „Heijendaal", dat voor de Katholieke van de Nederlandse regiering te heb- is het heel goed mogelijk, dat hij dat vechtpartij, maar in ieder geval slaag- Universiteit de mogelijkheid opent ben vernomen. Hij suggereerde, dat ook een tweede maal zal doen, met den de boeren erin binnen twee uur tot uitvoering van haar grote struc- het desbetreffende voorstel van een of alle gevolgen van dien. Overigens is twintig ton aardappelen te verkopen tuurplan. Dit plan voorziet de gehele andere partikuliere vereniging van er in allerlei commentaren op ge- voor een prijs van ongeveer negentig nieuwe universitaire bebouwing; de Nederlandse tuinders afkomstig zou wezen, dat de invoerstop de Duitse cent voor zeven kilo. Ook maandag medische en de wis- en natuurkun- Daarewtegen is het Nederlandse ver zoek aan de EEG-commissie in Brus sel om in deze kwestie te bemidde- boeren nauwelijks heeft gebaat. Het zullen de boeren hun strijd tegen de dige faculteiten, de gebouwen van de enige resultaat ervan is geweest, dat handelaren die de prijzen naar hun a-faculteiten, de algemene dienst en de opstandige boeren wat rustiger mening ongerechtvaardigd hoog op- de grote bibliotheek, gelegen ten zui- zijn geworden, zodat de indruk, dat drijven voortzetten en opnieuw zelf den van de spoorlijn Nijmegen-Ven- len „na het jongste voorstel aan de deze voor Nederland zo nadelige op de markt komen. lo. Westduitse regering" wel ontvangen, al was het resultaat hier nihil. De commissie heeft n.l. laten weten in deze zaak verder geen bevoegdheden te bezitten, nu alles volgens de letter van de reglementen van de EEG is gedaan. De beslissing over deze zaak ligt dus geheel in Bonn, dat het ver zoek niet zou hebben ontvangen GROTERE RAMP DREIGT De Duitse Boerenbond heeft minis ter Schwarz verder er van op de hoogte gesteld, dat ook een .bijzon- dier grote aanvoer van tomaten, appe- HET NIEUWE KABINET II TVrwiit O. d, Regeringswoordvoerder von Hase De toerikaanse vakbonden Terwijl de groenteprijzen op de deeide 0p een persconferentie te Bonn spoorwegarbeiders hebben het oom veilingen in de Palts woensdag een mee dat de bondsregering alle ge- promisvoorstel van president Kenne- dv ter oplossing van het spoorweg- rechtvaardigde wensen van de boe- conflict verworden, basis daarvan concreet gewerkt zal ren inwilligen, voor zover dat Volgens vakbondsledder Gilbert be- kunnen worden. binnen de verdragsbepalingen van de sohouwde" de jonden het vxxxretel onaanvaardbaar wegens de daarin nieuw dieptepunt bereikten, hield de Westduitse regering zich intensief bezig met de problemen van de boe ren. volgens het ministerie van landbouw in Dusseldorp een te groot aanbod van pruimen te verwachten. Tiwegens F DE BEKENDE sociaal-financieel- EEG m°8elÜk Is- De regering zou het neergelegde bindende bemiddeling. N economische driehoek vindt men toejuichen, als de tussenhandel door Door de weigering schijnt de spoo<r- A UMÏ Kantiejcemngen DJj ae naast dr veldkamp prof. Andriessen lagere prijzen de kritieke situatie te wegrtatong, dae voor volgende week komst van de individuele leden op „Economische Zaken". Zijn komst dinsdag is aangekondigd, onvennu- van het meuwe kabmet op dinsdag in het nieuwe kabinet heeft destijds b0Ten he,pt komen' delijfc. Dure student De bescherming van de negerstudent James Meredith aan de universiteit van Mississippi en zijn bewaking heeft de federale regering bijna acht ink^ekopmerkfigTedimTk"n ove/de Xarf'Ómdafm™ «n wrt® Ss" De toestand °p de groentemarkten piMg als geheel nu deze door de georiënteerd hoogleraar niet" hele- £1^™ SS,' beëdiging van gisteren en door de maal passend achtte in het team, dat Rijnland- overdracht der portefeuilles voor- prof Quay toen nog aan het for- Palts» zo zei von Hase- zover nieuwe ambtsdragers ten to- meren waS( maar daarbij is nimmer De invoerstop voor komkommers, nele zijn verschenen definitief en door niemand twijfel uitgesproken augurken en bonen uit de EEG-lan- aan het werk is geslagen. aan het vooruitstrevend karakter van den, die met ingang van 27 juli van d ]1 k i On het hooete- -Yan het meUW€ ïam-in deze kandidaat. Eerder was het te- kracht zal worden, noemde von Hase d^triTÏ^iS o^en^hii zijn totaliteit naar onze overtuiging gendeel het geval! volkomen wettig. De bondsregering van J5o zeker zeggen, dat het in staat zal j heeft overeenkomstig haar vernlich- universiteitsterrein 23.000 solda- zijn „de lijn-De Quay" voort te zet- Men mag nu wel aannemen, dat in n de EEG-commissie tijdig op ten gelegerd. Deze werden geleidelijk ten, zoals de wenselijkheid daartoe de-°.nfersl:heidene^?re^fnd^fo1- de hoogte gesteld. teruggetrokken, totdat de negeistu- in de verkiezingscampagne van de ministers-in-spe zowel met de for- dent nog slechts een kleine lijfwacht niet-socialistische partiien bii herha- mateur als onderling hebben gevoerd Van de op donderdag vastgestelde had en er nog enige honderden sol ling is te verstaan gegeven Het be- en 'n de program-afspraken, zoals bespreking met minister Schwarz daten lagen. Deze laaitsten zijn woens- langrhkste aspect^an^fat bèltdd was die deze week zijn gemaakt, weder- willen de tuinders uit de Palts het m teruggetrokken, een sterk progressief karakter van aanpassingen tot stand zun ge- laten afhangen, of zij zaterdag met Meredith zal volgende maand een de socfale TO°ftmk doo7mtbreidTng komen' waarop voldoende evenwich- duizend landbouwtrekkers een pro- examen in de rechten doen. en vSïÊriS van veTzekëJingen en voor het te voeren beleid is testtoeht naar Mannheim zullen hou- financiële tegemoetkomingen, waar gebaseerd. den. 0 Omdat het verkeer in de avond- nodig, alsmede door het entameren Al deze overwegingen inspireren De Duitse Boerenbond gaf woens- uren aanmerkelijk terugloopt wat van nieuwe voorzieningen. ons nog niet tot ongeclausuleerde dag toe, dat een invoerstop geen zin aan het kijken naar de televisie De bewindslieden, die thans het juichtonen, maar na de vele moei- heeft als de rampzalige toestand op wordt geweten zullen in de West- heft in handen hebben genomen, lijkheden en teleurstellingen van de de markt alleen aan eigen overpro- duitse stad Essen vier tramlijnen na waarborgen zonder twijfel een voort- afgelopen weken biedt de vrucht van duktie te wijten is. De situatie mag acht uur 's avonds niet meer lopen, zetting van die lijn. Minister Veld- het moeizaam werken toch voldoen- echter naar zijn oordeel niet door In Dusseldorf zal in de herfst één lijn kamp door sommigen helaas on- de grond om met redelijk vertrou- een grote invoer nog verslechterd worden opgeheven, in andere West voldoende begrepen of verkeerd ge- wen met het nieuwe kabinet op mars worden. duitse steden zijn reeds vervoersbe- interpreteerd had in alle geval te gaan. Terwijl de groentetelers, behalve perkingen in de avonduren ingesteld, zijn ministeriële leven veil voor de We ^open, dat de ontmoeting tus- die in de Palts, de grootste prijsval Of het vervoer ook drukker of stiller garantie van een voortzetting, mr. sen en parlement de ko- achter de rug schijnen te hebben is naargelang een televisie-uitzen- Biesheuvel is eerst toegetreden na mende weefc dat vertrouwen zal be- dreigt nu weer groot gevaar voor de ding goed of slecht is, is nog niet on- verkregen bevestigingen voor ruime vestten! fruittelers. Binnen tien dagen valt derzocht. mogelijkheden op zijn terrein (het agrarische) en drs. Bogaerts zal stel lig alle beschikbare en nog te recru- teren krachten aanwenden om in de woningbouw en volkshuisvestingspa ragraaf het beloftenvol program van het kabinet-Marijnen „waar" te ma ken! DAARMEE IS men tegelijk op een tweede eis van de verkiezings propaganda aangeland: het vermij den van de zwakke punten in het beleid van het team-De Quay, waar mee in de voornaamste plaats een, betere zorg voor de laatstgenoemde sector werd bedoeld. Het heeft niet veel zin meer in dit opzicht nu nog kritiek op de voor ganger van de heer Bogaers te gaan leveren; hij was trouwens niet de enige die zulk een kritiek verdiende, aangezien ook de minister van Finan ciën de koorden van de geldbuidel nogal eens te strak heeft aangetrok ken, wanneer er overheidsgelden aan de volkswoningbouw te pas moesten komen. Zand er over, zou men nu tot ze kere hoogte kunnen zeggen: de ver deling van de bouw-contingenten, zo als die te Wassenaar zijn vastgesteld kunnen niet ongunstiger in het vol gende week te openbaren program terecht komen, zodat minister Bo gaers èn zijn bekende werkkracht èn die paragraaf als garanties heeft te bieden. Hopelijk zal hij er ook op korte termijn in weten te slagen de outillage van zijn departement, die volgens een publiek "°°f~ Een groep Deense padvinders is sinds kort de trotse eigenaar van een echt Viking-schip. Het 4»/i ton zware ïJwtiüï ^kprtln aanzien van een scheepje werd op een werf gebouwd naar authentieke tekeningen uit het Deens Nationaal Museum, welke voor hoogst gewenst onderzoek naar de deze bijzondere gelegenheid in bruikleen waren afgestaan. Op de foto zien we een stemmig beeld van het De ambtenaren van het Belgische ministerie van financiën in Brussel blijven hun staking volhouden Een groepje stakers zit hier op de stoep voor het ministerie aan de Faleizenstraat kaart te spelen om de - hete - tijd te doden. Plechtige ondertekening van kernstopverdrag? feitelijke woningbehoeften, zodat op scheepje met enkele van zijn trotse eigenaren. De Brits-Amerikaans-Russische be sprekingen over het sluiten van een verdrag voor een gedeeltelijk verbod op het nemen van proeven met kern wapens is woensdag voortgezet. Waarnemers zijn van mening, dat één van de belangrijkste zaken, die de afgelopen dagen zijn besproken, het sluiten van een niet-aanvalsver- drag is geweest. Het Zuidslavische blad „Politica" schrijft, dat Engeland en Amerika op de conferentie in Moskou de Sowjet-Unie een „verkla ring tegen oorlog" hebben voorge steld, te ondertekenen door de landen van de Navo en van het Pact van Warschau. Volgens de Moskouse correspondent van het blad, die zegt dit uit diplo matieke bron te hebben vernomen, zou deze verklaring in de plaats ko men van een niet-aanvalsverdrag tussen de beide organisaties. Een for meel erkennen van het Oostduitse regime door het Westen zou daarbij niet nodig zijn. Volgens andere inlichtingen zou de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, de wens hebben uit gesproken, dat het kernstopverdrag met enig ceremonieel wordt onder tekend. De ondertekenaars zouden een hogere rang moeten bekleden dan de huidige Britse en Amerikaan se delegatieleiders. Volgens gezaghebbende kringen in Washington zullen de Moskouse be sprekingen echter niet worden beze geld door een topconferentie. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken zei, dat er geen enkele aanwij zing is, dat president Kennedy een topbijeenkomst zal bijwonen om het verdrag te ondertekenen. KERNVRU AFRIKA? Premier Chroesjtsjov heeft geant woord op een beroep, dat Afrikaanse leiders onlangs op hem deden na hun conferentie in Addis Abeba en waar in zij de grote mogendheden verzoch ten de bewapeningswedloop te be ëindigen. In de boodschap van de Russische eerste-minister, die woensdag in de „Izwestia" werd gepubliceerd, zegt deze, dat het thans mogelijk is de in ternationale toestand aanzienlijk te verbeteren door het sluiten van een verdrag, dat proeven met kernwa pens gedeeltelijk verbiedt en door het tot stand brengen van een niet- aanvalsverdrag tussen Navo en War schau-pact. De Sowjet-Unie is bereid er aan mede te werken, dat Afrika als een kernvrije zóne zal worden beschouwd aldus Chroesjtsjovs boodschap. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde woensdag, dat de Verenigde Staten geloven, dat de in stelling van een kernvrije zóne in Afrika een „nuttige stap" is, mits de Afrikaanse landen een dergelijke zóne wensen en de mogelijkheid tot inspectie aanwezig is. Een produkt van de Sikkens Groep (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Koel, maar zonnig De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het koufront, dat de tropische lucht verdrijft, waardoor een weers- omslag plaats heeft, drong in de nacht van woensdag op donderdag met regen en motregen tot in ons land door. De wind draaide daarna naar noordwest. Achter het front stroomt geleide lijk veel drogere lucht binnen, waar door het weer opnieuw verbetert. Een en ander hangt samen met een krachtig hogedrukgebied, dat op de Oceaan zich uitbreidt in de richting van de Golf van Biscaje. Bij een op- landige wind zal het weer morgen over het algemeen zonnig zijn. De temperaturen, die 5 tot 8 graden ge daald zijn, zullen morgen in het bin nenland een maximum van omstreeks 20 graden bereiken. In Centraal- en Zuid-Europa blijft het de komende dagen nog zeer warm, want de po laire lucht wint slechts langzaam verder terrein. ZON- EN MAANSTANDEN 26 Juli: zon op 4.51, onder 20.41; maan op 11.04, onder 23.23. 26 Juli: v.m. 6.35; n.m. 18.56. KORRELTJE Te grote begunstiging van de fortuin maakt de mens tot een dwaas.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1