TOKIO REEDS VAN DE KOOK VOOR OLYMPISCHE SPELEN IN 1964 VERKEER IN HET CENTRUM 2 KM PER UUR... Tokio, 's werelds grootste stad, telt thans meer dan 10 miljoen inwoners en jaarlijks neemt het zielental nog toe met 200.000 tot 300.000, zodat deskundigen verwachten, dat Tokio in 1975 meer dan 15 miljoen inwoners zal tellen. Hoe die allemaal onderdak zullen moeten vin den en wat er tenslotte zal worden van het meer dan overbelaste verkeer in deze wereld stad geeft de stadsbestuurders vele grijze haren En of dit nog niet genoeg is krijgt men in Tokio heeft in zyn geschiedenis al verschillende malen zware beproevingen moeten doorstaan zoals de aardbeving van 1928, waarbij driekwart van de stad één grote puinhoop werd alsmede de zware bomaanvallen van de Amerikanen in 19441945, en de drukte rondom de Olympische Spelen wordt ongetwijfeld een nieuwe beproeving. De voorboden van deze beproeving hebben zich trouwens reeds aangekondigd want overal in deze grootste stad ter wereld is het op het ogenblik een enorme warwinkel van hijskranen, grote trncks, bulldozers en vrachtauto's. Er wordt gegraven, gehamerd, gepoetst en gebouwd, waar men in Tokio ook gaat met als gevolg een hels lawaai, bergen stof en legio verkeersopstoppingen tengevolge van geblokkeerde en afgesloten wegen. Er wordt o.m. hard gewerkt aan de aanleg van niet minder dan 124 km. nieuwe wegen waaronder drie snelwegen alsmede een hoog baan van het vliegveld naar het centrum van de stad. Bestaande wegen zjjn voorts op meer dan 9.000 punten in de stad opgebroken volgens een mededeling van het stadsbestuur van Tokio voor de aanleg van een groot net van water-, gas- en elektriciteitsleidingen alsmede riolering. Onder de grond wordt dag en nacht gewerkt aan nieuwe metro-lijnen terwijl op tal van punten vap de stad enorme hotels in aanbouw zijn. Kortom Tokio is reeds dag en nacht aan het werk als voorbereiding op de Olympische Spelen In 1964, waarvoor de rege ring niet minder dan 156 miljoen gulden heeft uitgetrokken. Het is de eerste keer, dat de Spelen in Azië worden gehouden en de Japanners hebben zich kennelijk voorgenomen er iets van te maken, dat de grootste stad ter wereld waardig is Tokio ook nog de Olympische Spelen in oktober van 1964, die volgens schattingen van de orga nisatoren behalve de talrijke deelnemers en deelneemsters ook nog dagelijks 200.000 toe schouwers naar Tokio zal brengen... Reeds thans zijn er meer dan 22.000 verzoeken voor reservering van hotelruimte binnengekomen voor de periode van de Olympische Spelen van 10 tot 24 oktober 1964 Spelen in 1964. Het helse lawaai, dat thans in Tokio geproduceerd wordt door drilboren, graaf- en hijsmachi nes enz. is zelfs een groot medisch probleem geworden want veel inwo ners klagen over nervositeit en sla peloze nachten... De wegen zyn na melijk thans dag en nacht 'overvol en bovendien wordt er 's nachts volop gewerkt in Tokio. De gemeentelijke autoriteiten hebben dit naar aanlei ding van de vele klachten weliswaar trachten te beperken met het risico dat men op 't tijdschema ten ach ter komt, maar zonder veel succes. Bovendien hebben zy overal kostba re installaties van ca. f. 9.000 per stuk laten aanbrengen, zgn. lawaai- meters. Bij het oplichten van een ro de lamp geven deze installaties aan, Verkeer een heksenketel In iedere stad leidt een dergelijke grote aanpak natuurlijk tot een chaos en in Tokio is dat niet anders. On der normale omstandigheden is het in Tokio al een heksenketel. Statis tieken hebben bijvoorbeeld uitgewezen dat de beschikbare openbare vervoer middelen (vooral de trein is populair in Japan) op spitsuren volkomen on voldoende zyn. De normale capaci teit wordt dan met niet minder dan 209 pet. overschreden. Een grote han dicap voor het stadsverkeer zijn voor al de smalle straten, die voortdurend stagnaties veroorzaken. Auto's in het centrum leggen dan vaak ook niet meer af dan 2 km per uur... Des ondanks gebeuren er in Tokio meer verkeersongevallen dan in welke an dere wereldstad dan ook. In 1960 wa ren er niet minder dan 1179 doden bjj verkeersongelukken te betreuren. Stalen zenuwen Aan de verkeersregels houdt men zich nauwelijks ondanks alle poli tietoezicht. De brutaaisten zijn het beste af. Grote prestaties leveren dagelijks de 24.000 taxi-chauffeurs van de stad, die in ploegendienst dag en nacht op de weg z^jn. Deze chauffeurs worden slechts naar de afgelegde afstand betaald en niet naar de tjjd, die z(j ervoor nodig hebben. Geen wonder dus, dat zy in Tokio de „bandieten van het ver keer" worden genoemd! Men moet stalen zenuwen hebben om zonder gevolgen de drukte van Tokio te kunnen verdragen en thans Ls dat natuurlyk nog erger geworden in verband met de grootse aanpak als voorbereiding op de Olympische Shu Yoaano (achter bureau), de grote organisator van de Olympi sche Spelen in Japan. Van onze speciale medewerker: Robert Horiguchi dat het lawaai boven het toegestane maximum is gekomen... Men trekt zich er echter weinig van aan, zo dat ook deze voorzorgsmaatregelen op niets zyn uitgelopen. Ook heeft men het dragen van zgn. oordopjes gepropageerd doch deze blijken onvoldoendete z(jn en het ge volg van dit alles is, dat tienduizen den inwoners van Tokio de wyk ge nomen hebben naar buiten, 's Avonds trekken zij bij massa's uit de stad om in een wat rustiger omgeving te slapen bij kennissen of vrienden Zjj, die dit niet kunnen moeten hu hoofd begraven onder kussens en pro beren op deze wyze een paar uurtjes rust te krijgen. Het zijn degenen Grootste stad ter wereld bijenkorf van bedrijvigheid waarvan velen keer op keer de wacht kamers van zenuwartsen moeten op zoeken Stof - een ander probleem Een ander gezondheidsprobleem is het vele stof, dat thans meer dan ooit in Tokio opwaait. Tokio is ge- woonlyk een winderige droge stad en stof is altijd al een probleem ge weest in Tokio, maar nu is het een grote plaag geworden met al die bouwbedrijvigheid voor de Olympi sche Spelen. Het beste, wat de auto riteiten hebben weten te doen is groe pen vegers aan te trekken, die onop- houdelyk - dag en nacht - het zand wegvegen op de plaatsen waar ge werkt wordt. Deze geel-gehelmde ve gers volgen ook ijverig de vele zand- trucks, die over de hobbelige straten rijden. Tokio is altijd een stad met grote contrasten geweest, die nu uiteraard nog eens extra worden geaccentu eerd. Opmerkelijk is vooral de stede- bouw. Men ziet er prachtige moder ne gebouwen van staalbeton naast eenvoudige houten bouwwerken en smalle straten in h£ centrum naast brede moderne boulevards buiten To kio. Eigenlijk onvoorstelbaar als men weet, dat de stedebouwkundigen in het verleden tweemaal de gelegen heid hebben gehad de grote ver keersproblemen in het centrum op afdoende wijze op te lossen, namelijk na de grote aardbeving van 1923 toen een groot deel van Tokio één grote puinhoop was en na de brandbom menraids van de Amerikanen in 1944 en 1945. Maar terwijl de stedebouw plannen maakten bouwde naar lukraak. Onmogelijk Zij bouwden daar, waar hun wo ningen hadde gestaan met alle 'ys/ssssssss/s//ssssjrfjrrffsssss/sxs/Sjr/ssss's///s///s//\ Overal wordt in Tokio gewerkt. rss*s///s/s/s///s//ss*ïa materialen, die zij maar konden kopen, lenen of stelen. Zo werd de stad na enige jaren weer precies zo als ze geweest was Het stadsbestuur heeft deze gang van zaken niet kunnen voorkomen. Door de snelle economische ontwik keling na de oorlog en de snelle aan was van de bevolking, stegen de grondprijzen tot het dertigvoudige, hetgeen de mogelijkheid voor grond aankoop voor wegenaanleg e.d. door het stadsbestuur vrijwel onmogelijk maakte. De gronden konden evenmin ontei gend worden. Het duurde namelyk tot1961 voor de Japanse rege ring erin slaagde een onteigenings wet aangenomen te krygen door het purlement. Tot die tijd l»dden de grondeigenaren in Tokio het recht de aanbiedingen van de gemeente te ne geren en velen deden dat ook! Toen de onteigeningswet er einde lijk door was diende het gemeente bestuur van Tokio een groot plan in, dat in 1970 geheel zou moeten zjjn gerealiseerd. Het tempo voor uitvoe ring moest echter belangrijk worden verhoogd ten behoeve van de Olym pische Spelen. Zozeer zelfs, dat men in Tokio tweederde deel van het plan in 1964 gereed wenst te hebben. Daar bij komen dan nog de eigenlijke werk zaamheden voor de Spelen. De Olympische Spelen zullen name lijk in drie centra van Tokio worden gehouden en het voornaamste centrum is het Me\ji-park, dat reeds een groot stadion heeft. Het Olympisch dorp, dat 8.000 atleten en officials zal moe ten huisvesten, zal meer dan f 7,- mil joen kosten. Voorts zal er op ruime wijze voor ontspanning van de deel nemers (sters) worden gezorgd. Er z(jn o.m. plannen voor een expositie van Japanse meesterwerken in de kunst van de oudste tijden tot nu. De regering stimuleert de hotel- bouw door leningen te verstrekken tot een totaal-bedrag van f 70 miljoen. Er moeten namelijk meer dan 13.500 kamers ter beschikking komen. 4.700 bedden in jeugdherbergen, 1.000 bed den in jeugdhotels, 2.100 kamers In Japanse stijl in kleine hotels en 4.000 bedden aan boord van schepen, die in de haven liggen. Lukt het, al deze ka mers en bedden vrtf te krijgen dan zullen er buiten Tokio nog ongeveer 7.850 kamers gecharterd moeten wor den, aldus de Japanse organisatoren. Ca. 750 tolken Ongeveer 750 tolken zullen er tijdens de Spelen in Tokio zijn; 250 voor de Spelen zelf, 200 voor het Olympische dorp en 300 voor de ontvangsten. De talen van deze tolken zijn: Engels, Duits, Frans, Russisch en Italiaans. Engelse tolken maken Ï0 pet. van het geheel uit. Naast deze officiële tolken zullen er honderden jongelui worden aangezocht om zo'n beetje als tolk t© fungeren voor de bezoe kers. Thans worden hiervoor reeds allerlei conversatie-cursussen gegeven op scholen en kantoren. Ook bus- en tramconducteurs, spoorwegpersoneel, winkelmeisjes taxi-chauffeurs en po litiemannen bezoeken deze cursussen. Kort voor de Spelen zullen de inwo ners van Tokio voorts worden opge roepen voor een zgn. „schoonheids campagne" om de stad een feesteiy- ke en bovenal schone indruk te geven. Voorts zullen de organisatoren grote borden langs de wegen en op de sta tions laten plaatsen, waarop allerlei pryzen van frisdranken, voedingsmid delen e.d. zullen worden vermeld. Kortom de organisatoren stellen zich voor dat Tokio tydens de Spelen onher kenbaar zal zijn voor hen, die nu de stad kennen. Tokio is er namelijk vast van overtuigd, dat de Spelen v 1964 ln Japan beter zullen zijn dan ooit tevoren in de ryke geschie denis van de Olympische Spelen!

Leidse Courant | 1963 | | pagina 13