„BUITENBEENTJE" GAF MET LOPENDE BAND AMERIKANEN EEN NIEUWE LEVENSSTIJL Welvaart voor arbeiders doormassaproduktie en hoge lonen VAKANTIEADRES DE LEIDSE COURANT Een vrolijk zomerjurkje DONDERDAG 25 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 HERDENKING 100ste GEBOORTEDAG HENRI FORD Alle Ford-vestigingen - overal ter wereld - herdenken dit jaar het feit, dat de grondlegger van het wereldomvattend bedrijf, Henri Ford, 100 jaar geleden, om precies te zijn op 30 juli 1863, te Springwells Township in de Amerikaanse staat Michigan werd geboren. Over Henri Ford is de wereld voorlopig nog niet uitgesproken. Immers het was deze geniale Amerikaan, die in enkele jaren tijd de geweldige mogelijkheden zag van de toenmaals schoorvoe tend op gang komende mechanisatie en automati sering. Ford greep met beide handen de mechani sering aan, daarmee de beslissende stoot gevend aan de Verandering van het gezicht van Amerika en de wereld. De revolutie van de lopende band kwam door Ford eerst goed op gang en nu na betrekkelijk weinig jaren kan gezegd worden, dat Ford de weg effende voor een geheel nieuwe levensstijl met een hogere levensstandaard. WIELTJES IN ZIJN HOOFD Een van de laatste foto's van Henry Ford werd in 1946 in Greenfield Vil lage genomen. Ford is hier in gezel schap van zijn vrouw Clara en zijn kleinzoon Henry Ford H. Van meet af aan was de jonge Henry Ford een buitenbeentje. Zijn vader bezat een goede ren dabele boerderij. Maar William Ford kon zeggen en doen wat hij wilde, zijn oudste zoon was er niet toe te bewegen, mee te hel pen bij het alledaagse boeren werk zoals ploegen, poten, voe deren en melken. De jongen had alleen belangstelling voor machines. Hij was gek op alles wat draaide. De buren noemden hem een jongen met „wieltjes in zijn hoofd" en toen zijn vader eens sprak over zijn jongere broers zei hij: „John en William komen wel terecht, maar over Henry maak ik me zorgen. Hij schijnt maar niet te weten wat hij wil en ik weet niet waar dat naar toe moet." Wat er van hem werd, is een van de boeiendste verhalen van de ge schiedenis. Op zijn zestiende jaar ging hij weg van de boerderij en nam een baantje als leerjongen in een machinefabriek, die stoommachi nes maakte, 's Avonds repareerde hij horloges en klokken, hij herstelde Westinghouse stoommachines en werd bedrijfsleider bij Edison's Illiumina- tion Company. Maar na verloop van tijd liet hij alles in de steek, om zich te kunnen wijden aan een onwaar schijnlijke droom. Hij wilde 'n een voudige goedkope auto maken, die elk gezin met een redelijk inkomen zich kan veroorloven. EERSTE AUTO Rond 1890, toen Henry Ford be gon te knutselen aan het wagentje, dat aangedreven moest worden met een tweecilinder viertakt motor, werd iemand met de nek aangekeken als hij experimenteerde met „wagens zonder paard". Een bejaarde inwoner van Detroit weet zich nog te her inneren, dat Henry in de omgeving een beetje argwanend werd bejegend. Maar intussen werkte hij avond aan avond, en op zaterdag zelfs de hele nacht, met als enige steun zijn eigen vastberadenheid en de aanmoediging van Clara Bryant uit Greenfield, Michigan, die in 1888 Henry's vrouw was geworden. Vijf jaar later werd hun enige zoon Edsel geboren, op 6 november 1893 hetzelfde jaai waarin Henry's eerste motor sputte rend geschiedenis maakte, op het aanrecht van zijn keuken op het adres Bagley Avenue 58 in Detroit. In 1896 kreeg Henry Ford een nog sterkere aanmoediging van een man tegen wie hij hoog opzag. Thomas Alva Edison, de „Tovenaar van Menlo Park", zei hem, dat er een grote toe komst was weggelegd voor 'n lichte compacte motor, die een groot ver mogen kon ontwikkelen. Edison ried de jonge Henry aan, vooral door te gaan met zijn werk. In het voorjaar van 1896 was zijn eerst auto klaar en hij deed het. Alleen had Henry in zijn enthousi asme er niet aan gedacht rekening te houden met de breedte van de deur van zijn stenen werkplaatsje. Zo kwam het dat zijn auto het licht zag door een ruw gat, dat hü vlug in de muur had gehakt om zijn nieu we karretje naar buiten te krijgen. In 1899 had hij de Detroit Auto mobile Company opgericht, waar hij zelf bedrijfsleider van werd, een ti tel die hij niet langer kon dragen, omdat de onderneming anderhalf jaar later failliet ging. Enkele aandeel houders weigerden zoveel geld in 't bedrijf te jrteken als de situatie ver eiste. RACEWEDSTRIJDEN Daarna bouwde hij andere auto's en begon daarmee wedstrijden te win nen. Als winnaar viel het hem ge makkelijk aandacht en geldschieters te trekken. In juni 1903 had Ford 11 mensen aahter zich en met 28.000 in contanten legden zij de grond slag voor de latere Ford Motor Com pany. Een maand later werd de eer ste auto verkooht geen overbodige weelde, want er stond nog maar 223 op de bank. Intussen werkte Ford hard aan ex perimenten om zijn auto's te verbe teren, en zijn verkoopcijfers gingen omhoog. Tot dusver was de auto een soort rijkelui's speelgoed geweest, maar Henry Ford hield ziich voor ogen, dat een robuuste, eenvoudige auto, mits in grote hoeveelheden ge produceerd, goedkoop genoeg zou kunnen zijn voor het gemiddelde gezin. Op 1 oktober 1908 had hij die auto klaar. TIN LIZZIE Hij presenteerde de T-Ford, in Amerika populair geworden als „Tin Lizzie", waaraan het te danken is, dat de wereld gemotoriseerd werd. De nieuwe auto oogstte onmiddellijk grote bijval en de stijgende populari teit ging vergezeld van een steeds grotere vraag, die nieuwe produktie- capaciteit vergde. Twee jaar later (1910) startte de nieuwe fabriek in Highland Park, Michigan, met de produktie. De opening van een as semblage-bedrijf, als eerste filiaal in de auto-industrie, in 1911 in Kansas City (Missouri) tekende de snelle aanvaarding van Ford's droombeeld door het publiek. LOPENDE BAND Hoe simpel de T-Ford ook was, produktie op grote schaal bleef een probleem. Iedere auto werd eigen lijk met de hand gemaakt. Om de produktie op te voeren, gingen Ford en zijn medewerkers daarom over tot de onderverdeling van de werkzaam heden. Zij werkten een schema uit, waarbij de onderdelen naar de ar beiders toekwamen op een vaste plaats en op het juiste ogenblik in de produktiegang. Tenslotte bedach ten ze de lopende band, die later nog werd verbeterd en de weg opende naar massaproduktie. Aanvankelijk kostte het 12 uur en 28 minuten om een T-Ford in el kaar te zetten. Deze tijd werd eerst bekort tot 5 uur en 50 minuten, en later tot 93 minuten. Ford wilde tot een tempo van een auto per minuut komen, maar tenslotte rolden de T- Fords zelfs om de 10 seconden van de band. Met de verhoogde produk tie ging de prijs omlaag en de lonen van de arbeiders stegen. FORD-PHILOSOPHIE Ford verbaasde de wereld op 5 januari 1914 met zijn mededeling, dat de Ford Motor Company een mini mumloon zou gaan betalen van 5 per dag, meer dan het dubbele van het tot dusver minimumtarief in zijn fabriek. Zijn redenering was, dat nu een massale produktie van goedko pe auto's mogelijk was in zijn fa briek, er meer gekocht kon worden als zijn werknemers maar genoeg verdienden. Daarom noemde hij de betaling van 5 voor een 8-urige werkdag de beste bezuinigingsmaat regel die we ooit hebben doorgevoerd. „Ik vind wegen bij de produktie, die van hoge lonen lage lonen maken. Als je de lonen verlaagt, verklein je alleen maar je aantal afnemers." In 1920 kregen Ford en zijn zoon Edsel de onderenming volledig in hun bezit voor een bedrag van 100.000.000. Edsel was zijn vader opgevolgd als president, en bijna 5 miljoen T-Fords reden langs de Ame rikaanse wegen. Nog meer dan 10 miljoen „Tin Lizzies" zoudeif worden gebouwd voor de T-Ford het veld ruimde voor de A-Ford. VLIEGTUIGEN De oorlog zou Henry Ford con fronteren met de vliegtuigbouw. In PORTRET VAN HENRY FORD Op een kleine boerderij in Springwells, dichtbij Detroit werd op 30 juli 1863 de eerste van zes kinderen geboren. William Ford en zijn vrouw Mary Ford noemden hun eerste zoon Henry. Later kregen zij nog drie zoons en twee dochters. Het begin van Henry's leven verliep vrij onopvallend. Toch zou deze man een belangrijke rol spelen bij de ontwikkeling van Amerika van land- bouwnatie tot industrieland, en een omwenteling veroorzaken in de economie van de beschaafde wereld. Zijn naam kwam op ieders lippen en kreeg zelfs grotere bekendheid dan dievan de meeste koningen en presidenten. de Tweede Wereldoorlog bouwde Ford de Willow Run fabriek, die 8.685 viermotorige Liberator B-24 bommenwerpers leverde, in 'n maxi mum tempo van één per uur. Dit ge beurde d.m.v. een enorme montage band, die de voorloper was vam de hedendaagse vliegtuigindustrie. An dere Fordfabrieken leverden een bij drage van bijna 60.000 vliegtuigmo toren en ruim een kwartmiljoen jeeps, tanks, anti-tankwapens en an der materiaal aan de bewapening. Edsel Ford, die het initiatief tot dit enormde project had genomen, stierf in 1943. Een versomberde Hen ry Ford nam het presidentschap weer op zich, tot hij aan het eind van de oorlog zijn funktie voor de tweede maal neerlegde. Zijn voorstel om zijn oudste kleinzoon, Henry Ford II, als zijn opvolger aan te wij zen werd door de raad van bestuur aanvaard. Henry Ford overleed op zijn land goed Fair Lane in Dearborn op maan dag 7 april 1947, om 23.40 aan de ge volgen van een hersenbloeding. Aan zijn sterfbed stonden zijn vrouw en enkele leden van zijn huispersoneel. Op het tijdstip van zijn overlijden was door een overstroming van de Rouge, de rivier, die door Fair Lane stroomt, een storing opgetreden in de elektriciteitstoevoer. Het huis kon alleen verlicht worden met een paar ouderwetse petroleumlampen en wat kaarsen, die eenzelfde sfeer schiepen als bij zijn geboorte in dezelfde streek 83 jaar tevoren. Toen Henry Ford Amerika motori seerde, verloste hij de boer uit zijn isolement. Hij bracht hem binnen 't bereik van de spoorwegen, zodat hij zijn produkten aan de markt kon brengen. Ford schiep een onbeperkte binnenlandse markt, door die markt naar de boerderij te brengen. Hij legde een geweldig achterland open en verbrak een grote eenzaamheid. NIEUWE LEVENSSTIJL Zijn lopende bajid maakte de weg vrij voor massaproduktie in elke tak van industrie, waardoor een nieuwe levensstijl met een hogere levens standaard zich kon aandienen in ie der beschaafd land van de wereld. Weinigen hebben een zo veelomvat tende bijdrage geleverd aan de sa menleving. Gevonden voorwerpen: VIER KOEIEN De Amsterdamse politie zit sinds gisteravond 10 uur met vier levens grote koeien als gevonden voorwer pen in haar maag. De dieren werden aangetroffen op de Zuiderzeeweg on der de Schellingwouderbrug in Am sterdam. Twee agenten hebben zich over de koeien „ontfermd" dat wil zeggen, ze hebben de dieren vastge bonden aan een dragline die in de buurt staat. Vervolgens is men op zoek gegaan naar de eigenaar van de dieren. Dat viel echter in de late avond lang niet mee. De vier koeien ondervonden als gevonden voorwer pen een bijzondere service van de politiemannen, immers in vrijwel alle andere gevallen gaat men niet op zoek naar de eigenaar van een ge vonden voorwerp. Auto door middenberm: één dode, twee gewonden De 35-jarige vertegenwoordiger C. Ewouds uit Bussum is gisteren om het leven gekomen op de rijksweg 12 tussen Utrecht en Gouda. Zijn auto werd geraakt door een andere per sonenauto, die door de middenberm schoot. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de plaats Waarder. Een perso nenauto, die in de richting Den Haag reed, raakte bij een inhaalmanoeuvre van het wegdek en kwam door de middenberm op het andere wegge deelte terecht. Deze auto botste daar frontaal op de auto van de vertegen woordiger uit Bussum. Er volgde een kettingbotsing. Drie auto's werden totaal vernield. Twee personen liepen verwondingen op en zijn naar een ziekenhuis overge bracht. Een Engelse verpleegster, die per auto de plaats van het ongeluk pas seerde, verzorgde de gewonden tot dat ambulances ter plaatse aankwa men. Henry Ford rijdt hier in zijn Quadricycle. De vierwieler was in zijn eerste vorm behalve de motor, de assen, de wielen en de stuurstang, vrijwel helemaal van hout vervaardigd. Later werd de Quadricycle op vele plaatsen verstevigd door toepassing van metaal, met name in het chassis. De wagen had een tweecilinder motor van 4 pk, fietswielen met rubber banden en een wielbasis van 115 cm. Het vehikel baarde in de straten van Detroit zoveel opzien, dat Ford zijn wagen met een ketting aan een lantaarnpaal moest vastleggen als hij zijn vervoermiddel ergens moest parkeren. naar Uw Gaarne zenden wij uw lijfblad zonder extra kos ten naar uw vakantieadres. Zendt uw naam en volledig huis- en vakantie adres met datum van vertrek en thuiskomst aan de abonnementenafdeling van De Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden, telef 20935 Wij zorgen er voor dat O dagelijks uw krant in uw vakantieverblijf ontvangt. Voor het buitenland worden alleen de portokosten in rekening gebracht. Ook al is het klimaat in ons landje helaas niet zo, dat we 's zomers kunnen rekenen op konstant mooi weer, zoals dat in zuide lijke landen veelal wel het geval is, dat neemt niet weg, dat we ons toch wel speciaal 's zomers willen kleden op die dagen, waar op het bij ons echt zomer fs. Voor die dagen moeten we allemaal echt leuke zomerjurkjes in de garde- robekast hebben. Onze illustratie toont een dergelijk leuk en vrolijk zomerjurkje. Zo op het oog is het heel eenvoudig, een strak lijfje met een wijde rok vervaardigd van - een veredeld katoenen stof met een dessin van gele zonnebloemen op een on dergrond van wisselend licht en donkergroen. Een leuk stofje Maar er is meer. De jurk heeft aan de voorzijde een niet te diepe ovale hals uitsnijding en aan de ach terkant een diepe ruguit snijding, die voor de aar digheid en om het geheel wat persoonlijkheid te ge ven. aan de rechte onder kant wat franje heeft van dezelfde stof, evenals twee leuke strikjes aan de zij kanten. Om de taille te accentue ren is er tevens een brede laaggeplaatste ceintuur, die 'door zijn lage plaatsing iets aparts heeft, doch ook van merkwaardige con structie is, omdat de cein tuur van boven inloopt en van onderen iets uitloopt, zodat hij op de heupen zakt Zo'n ceintuur moet natuurlijk onberispelijk zit ten, wil het geheel een t correcte Indruk maken. Zo zien we dat door dergelijke kleine aardigheidjes zo'n Jurkje een ge heel eigen karakter krijgt. Misschien kunt u dergelijke ideetjes ook verwerken in een reeds bestaand jurkje, waardoor het ineens helemaal nieuw is (Nadruk verboden) ELLY MARTINS j

Leidse Courant | 1963 | | pagina 11