maak 'n vla-flip! ISRAËLIËRS BESLOTEN EERSTE WANDELDAG MET ZANG EN DANS Strandvoogd Jan Toxopeus ziet toekomst van eiland somber in Te goed leven WOENSDAG 24 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 MAN IN UTRECHT ZWAAR MISHANDELD Een vechtpartij met een hem on bekende man heeft ertoe geleid, dat de 42-jarige heer A. H. Buijs uit Maarssen zijn rechteroog moet mis sen. De heer Buijs werd het afgelopen weekeinde bewusteloos aangetroffen op de Oudegracht in Utrecht. Hij was ernstig gewond in zijn gezicht en aan armen en benen. Bij een onderzoek in het ooglij dersgasthuis bleek, dat zijn oog verwijderd moest worden. Dit is inmiddels gebeurd. De heer Buijs heeft ook een hersenschudding. De Utrechtse recherche heeft van daag een 21-jarige bankwerker, ze kere S., zonder vaste woon- of ver blijfplaats, aangehouden. De man is opgesloten, verdacht van deze mis handeling. Er hangt hem nog een voorwaardelijke straf boven het hoofd, eveneens wegens mishande ling. De heer Buijs passeerde bij een wandeling die hij samen met een vriend maakte, op de Oudegracht S. en een vrouw. Het paar was aan het ruziemaken, maar de mannen be moeiden zich niet met de twist. Wel keken zij even later nog eens om en dat was voor S. aanleiding ge noeg om zijn jasje uit te trekken en de heer Buijs te lijf te gaan. Hij sloeg hem zo, dat hij op het trottoir viel en trapte hem toen met zijn schoen in het gezicht. De vriend van de heer Buijs had de benen genomen toen hij zag, dat zich bij S. en de vrouw nog een andere man voegde. Hü vond de heer Buijs even later en waar schuwde de politie en de GGD. In de Treveszaal in Den Haag is het nieuwe Nederlandse Kabinet dinsdagmiddag voor de eerste maal bijeen ge weest. Foto: mevr. J. F. Schouwenaar-Franssen (maatschappelijk werk) en mr. Th. H. Bot (onderwijs), be spreken een document met de nieuwe minister-president 1 OKTOBER: Veel geneesmiddelen alleeti bij apotheek ROTTUMEROOG Plezierige vakantie-tipmaak 'n vla-flip! Doe 'n laagje limonade (of jam) in 't glas, daarop vanillevla en bovenop wat yoghurt - heerlijk! (Advertentie) Dinsdagochtend in alle vroegte: een eenzaam militair marcheert, ijverig zijn krantje lezend, over de afrit van de Waalbrug bij Nijmegen. De Nijmeegse Vierdaagse George Mcgregor, de taaie, Schotse fuselier, begreep er niets van. Hij wilde wel, maar het ging zijn ver stand eenvoudig te boven. Hij was beter getraind dan wie ook. Maan dagavond, terwijl de Israëlische mi litairen vol jeugdige overmoed op het gazon voor het stadion de ene volksdans op de ander lieten volgen, hadden de leiders van het charmante groepje nog hartelijk gelachen toen hij zijn oefenschema bekend maakte: vanaf begin januari tweemaal per week, waai*ij de marsen na zo'n zes weken de 50 kilometer al te bo vengingen. Zeker, Mcgregor haalde Nijmegen op de eerste dag van de 47ste Vierdaagse. Hij had zelfs geen hulp van anderen nodig, doch stond met een gezicht waarvan de pijn te lezen viel, te wachten tot zijn Isra ëlische vrienden of zouden het dan toch zijn vriendinnen zijn ge- geweest? terugwaren. Terwijl George ze wilde begroeten hadden ze geen tijd. De bepakking ging af, een kring was fluks ge vormd. Vermoeidheid scheen- het groepje, dat de 40 kilometer aan een stuk zingend had volbracht, niet te deren. Steeds wilder werden de „hora's". Een kwartier moest de goede George wachten, toen pas was de danslust wat geluwd Het vrolijke groepje heeft Nijme gen opnieuw stormt* derhand ver overd. Niemand had trouwens anders verwacht. Slechts eenmaal zijn de Israëliërs in moeilijkheden geweest. Dat gebeurde al drie kilometer na de start, juist nadat de Waalbrug was gepasseerd. De groep hield de hoofdweg aan en dreigde de route te verlaten. Tegemoetkomende auto's die lichtsignalen- gaven, en een at tente motoragent brachten 't groepje weer op het juiste spoor. Om dat te bereiken moest een vier meter hoge dijk met steile kanten worden verlaten. Voor de mannen was het uiteraard geen probleem. Ds Isra ëlische meisjes bewezen echter dat zelfs de meest straffe discipline het vrouwelijke element ndet kan uit schakelen. Onder het slaken van gil letjes, die meer vrouwelijk dan mili- tair aandeden stortten de loopsters ziöh ih het ongewisse, waar overigens mannenhanden alles in goede banen leidden. 63 UITVALLERS De 10.332 lopers die het wandel- leger dinsdag in de ochtenduren tel de, vertrokken onder bijna iedale weersomstandigheden. Weliswaar liep de temperatuur la ter op tot zo'n 27 graden, doch de zon het zich gelukkig pas laat in de middag zien, toen de meeste lo pers Nijmegen al weer bereikt had den. Een koele wind zorgde voorts voor de nodige verkwikking. Deson danks is het uitvallers stellig niet laag, 63 wandelaars moesten op de eerste dag, in het Betuwse land, de strijd staken. Opnieuw is bewezen, dat velen de spreuk „willen is kun nen", die het wapenschild van de K.N.V.W. en L.O. siert, vaak wordt toegepast op een wijze, waarmee de mannen van majoor Breunisse het lang niet eens zullen zijn. Een tiental mannen en een enkele vertegenwoor digster van het „zwakke geslacht" haalden de finish ondersteund door kameraden, strompelend, met van pijn vertrokken gezichten. Helaas, ook nu weer moesten de ambulances enkele malen uitrukken om lopers, die aan het eind van hun krachten waren, laat in de middag, voor een behandeling naar het hos pitaal brengen. Ook dit jaar zijn vele tientallen de Vierdaagse begonnen in de overtuiging dat training maan denlange training tenminste wel De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr G. M. J. Veld kamp, heeft in een brief aan de voor zitter van de Tweedie Kamer meege deeld, dat de wet op de geneesmidde lenvoorziening op 1 oktober a.s. in werking zal kunnen treden. Een uit zondering moet worden gemaakt voor de artikelen 4, 11, 13 en 30. Krachtens artikel 4 moet een U.A.- lijst van geneesmiddelen (uitsluitend door apothekers te leveren) en ver volgens een U.R.-lijst (geneesmidde len uitsluitend op recept te leveren) worden vastgesteld. De in het bijzon der met de vaststelling van de U.A.- lijst gepaard gaande moeilijkheden zijn nog niet alle opgelost. Maar er wordt naar gestreefd zo spoedig mo gelijk tot vaststelling daarvan te ko men. WANDELEND BROKJE ZAND EN SLIK IN DE WADDENZEE JAN TOXOPEUS, strandvoogd kustwachter van het kleinste onzer zes Wadeneilanden, ziet de toekomst van „zijn eiland Rottumeroog" (nau welijks vier kilometer oppervlakte) somber in. Het eiland is ten dode op geschreven, meent hij. Zijn „Paradise lost" is een verwaarloosd en verlo ren stukje Nederland. „Er gebeurt niet wat er gebeuren moet," zegt hij, „en men laat Rot tumeroog gewoon wegspoelen." Die „men" zijn dan de mensen van de Rijkswaterstaat. Die menen, dat de zandplaat, Rottumerplaat, belang rijker is. Die zandplaat wordt wel beschermd. Voor de uitbreiding en de instandhouding daarvan zijn wel gel den beschikbaar, in elk geval meer dan voor Rottumeroog. Jan Toxopeus (in de zesde graad nog familie van de minister) dat Staatsbosbeheer zich het lot van het eiland, dat een broedplaats is voor duizenden vogels, zal aantrekken en wiUen exploiteren als natuurbescher- mingsgebied. Bovendien zal Rottu meroog, meer nog dan een „plaat" van betekenis kunnen zij voor de landaanwinningswerken in de Wad den en als natuurlijke golfbreker voor de kusten van Friesland en Gro ningen. PIJNSTILLER Fijn op vakantiel Maar neem voor de zekerheid WITTE KRUIS mee. In 3 vormen verkrijgbaar, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij, en daardoor geen maagklachten. (Advertentie) nuttig kan zijn, maar zeker ndet nood zakelijk is. Zij zullen de onjuistheid van hun stelling in de komende da gen zeker ondervinden. APELDOORN ééN UITVALLER Ondanks de voor wandelaars on gunstige temperatuur telde de Apel- doornse Vierdaagse dinsdag slechts één uivaller. Deze gaf bovendien niet op vanwege de hitte, maar om dat hij reeds kort na de start zijn voet verzwikte. De stemming op de eerste dag was bijzonder opgewekt. Het aantal blaren viel nog wel mee, maar daarentegen moesten de EHBO' ers opvallend veel schrijnende en brandende plekken behandelen. STRANDVOOGD Jan Toxopeus windt er dus geen doekjes om als hij spreekt over Rottumeroog. „Men laat het wegspoeden en dat is echt iets voor Nederland," zo stelt hij, zonder overigens deze stelling te verduidelijken. Sinds 1936 oefent hij zijn huidige functie uit. Hij volgde in dat jaar zijn vader op, die in de periode 1908 tot 1936 strandvoogd en kustwachter van Rottumeroog is ge weest. Of zijn zoon, Hendrik Jan (18) ooit zijn vader zal opvolgen is een open vraag. Een vraag, die de ge hele „bemanning" van Rottumeroog, want zo spreekt de voormalige stuur man op de grote vaart over de huidi ge bewoners van het eiland, bezig houdt en die hen ongerust doet zijn. Onrust dus op Rottumeroog, het meest oostelijke en minst belangrijke van de zes Waddeneilanden. Het be hoort onder de Groningse gemeente Wairffum, ligt 22 kilometer uit de kust ten noordwesten van het Uit- Dronken automobilist wegens poging tot doodslag ingesloten De politie te Amsterdam heeft de 20-jarige magazijnbediende J. A. T. A. van P. aangehouden en als ver dachte van poging tot doodslag in gesloten. De jongeman zou vol gens getuigenverklaringen gister nacht dronken achter het stuur van een auto hebben gezeten. Verschei dene automobilisten trachtten de auto klem te rijden waarbij de jon geman om aan zijn achtervolgers te ontkomen dwars door plantsoenen reed. Op een moment dat iemand voor zijn wagen ging staan gaf de magazijnbediende hoewel zijn auto reeds stilstond, opnieuw gas met het gevolg, dat deze man een aantal me ters werd meegesleurd. Het letsel, dat de man hierbij opliep beperkte zich tot een dikke knie en een wonde aan het scheenbeen. Het bestuur der Unie van Katho lieke Studentenverenigingen in Ne derland voor het jaar 19631964 is als volgt samengesteld: C. N. Teu- lings, Nijmegen, praeses; J. A. Ben- nebroek, Leiden, vice-praeses; C. J. M. Melief, Amsterdam, vice-praeses voor internationale zaken; Mej. W. C. E. Schoonderwoerd, Utrecht, assessor. huizer Wad en bestaat uit lage, met helm dichtbegroeide duingronden en in het oosten uit een plaat, die zich langzaam uitbreidt. Dit „wandelen" geschiedde tot voor enkele jaren met een „snelheid" van slechts drieender tig meter per jaar, want zo groot was aan de westzijde van het eiland de afslag en aan de oostzijde de aan was. De laatste zes a zeven jaar is de afslag, volgens strandvoogd Toxo peus, minder groot. Nu verplaatst het eiland zich ongeveer 15 tot 20 meter per jaar. Niet alleen de snel heid van dit wandelen, ook de rich ting waarin gewandeld wordt is ver anderd. Was de koers tot voor enkele jaren oost, thans richt het eiland zich zuid-oost en koerst het aan op de Groninger waddenkust. De verminderde afslag enerzijds en een gewijzigde afstroming van het waddenwater bij eb naar de Noord zee doet de heer Toxopeus veronder stellen, dat grote veranderingen voor Rottumeroog mogelijk zijn. Een hand having van de huidige geografische positie van het eiland zit er naar zijn mening dik in. „Maar wat je niet onderhoudt gaat achteruit," zo voegt hij hieraan toe. Dat de dienst landaanwinningswer ken de Rottumerplaat als de opvolger van Rottumeroog ziet en, naar strandvoogd Toxopeus met nadruk zegt, zich meer gelegen laat liggen aan het onderhoud en de instandhou ding van de plaat en Rottumeroog verwaarloost, acht hij in hoge mate betreurenswardigVoor het eiland, voor gezin en voor zijn gevoel voor traditie: hij had graag zijn zoon Hen drik Jan ook eens gezien als strand voogd-kustwachter, belast met het onderhoud en de instandhouding van Rottumeroog. IN DE aanstelllingsbrief van strand voogd Toxopeus staat: de strandvoogd heeft te zorgen voor het onderhoud en de instandhouding van het eiland. Jan Toxopeus is nu van deze taak ontheven. De dienst liandiaanwinnings- werken heeft zijn taak overgenomen en personeel van deze dienst plaatst nu het rijshout en plant het helm gras. „Het gaat nu alles zo'n beetje buiten mij om," aldrus de strand voogd. Hij verricht nu wat „akkeviet jes", waarmee hij dan o.m. bedoelt de stroomvooziening op het eiland en de mobilofoonwacht. In het sei zoen zoekt hij voornamelijk meeuwe eieren, om die in grote hoeveelheden op het vaste land te verkopen. In noord-Graningen wordt deze Rottu- merooguitvoer op hoge prijs gesteld. Dat de strandvoogd geen wezenlij ke taak meer heeft, die direct verband houdt met zijn functie als onderhou der van Rottumeroog geeft hem een onaangenaam gevoel. „Het is een heel zure appel", zo zegt de heer Toxo peus, die zich nu „over en teveel begint te voelen. Dat het onderhoud en de instandhouding van het eiland nu door anderen wordUt uitgeoefend vindt hij erg, maar nog erger vindt hij het, dat dit in zo geringe mate gebeurt, in té geringe mate naar zijn oordeeL Slechts enkele per jaar werkt waterstaat op Rottumeroog. Zo re kent hij de bezoeker voor, en hijzelf werkte dag na dag, jaar in en jaar uit op het eiland, waar zijn vaders en zijn levenswerk nu aan de golven wordt prijsgegeven. Men moet geen oude schoenen weg gooien, voordat men nieuwe heeft. Men moet niet Rottumerplaat reeds nu belangrijker vinden dan Rottu meroog, aldus Jan Toxopeus. Hij vraagt zich af of de nieuwe schoen wel zal passen en hij herinnert zich de storm van 16 februari van het vorige jaar, toen de nieuwe schoen ging knellen. De storm sloeg fikse gaten in de nieuwe stuif dijk op de plaat. BENOEMINGEN AAN DE VRIJE UNIVERSITEIT In verband met de aanstaande eme- ritering van prof. dr. D. H. Th. Vol lenhoven en met het oog op een ver dere voorziening in het onderwijs in de wijsbegeerte hebben direkteuren der Vereniging voor Hoger Onder wijs op Gereformeerde Grondslag met ingang van 1 september a.s. in de faculteit der Letteren en wijsbe geerte benoemd: prof. dr. C. A. van Peursen, te Leiden, tot buitengewoon hoogleraar voor het onderwijs in de kentheorie en de wetenschapsleer en de geschiedenis van beide; Dr. A. W. Begeman, te Alphen a.d. Rijn tot buitengewoon hoogleraar voor het onderwijs in de geschiedenis van de wijsbegeerte der Oudheid dr. J. van der Hoeven, te Den Haag - in Leiden werkzaam als assistent voor de wijsbegeerte - tot lector voor het onderwijs in de geschiedenis van de moderne wijsbegeerte. Dinsdagmiddag is het nieuwe Nederlandse Kabinet voor een eerste vergadering bijeengekomen in de Treveszaal aan het Binnenhof in Den Haag. Foto: de nieuwe ministerpresident mr. V. G. M. Marijnen (links) schudt de hand van dr. G. M. J. Veldkamp (sociale zaken). Op de achtergrond vlnr: prof. dr. J. E. Andriessen (economi sche zaken); drs. P. C. W. M. Bogaers (volkshuisvesting) en mr. B. W. Biesheuvel (landbouw). In de Noord-Parijse voorstad Saint Denis zijn maandagavond ongeveer honderd Noord-Afrikaanse Moham medanen slaags geweest met een 30- tal Afrikaanse negers. Het gevecht, waarbij messen, stenen en flessen te pas kwamen, leverde vijftien ge wonden op. Van drie gewonden is de toestand ernstig. Bij een bedrijfsongeval is giste ren de 50-jarige heer C. de Jong uit Krimpen aan de Lek om het leven gekomen. Bij werkzaamheden in de houtzagerij van de firma Groeneveld struikelde hij en viel met het boven lichaam op een in werking zijnde bandzaag. De man, die gehuwd was en vader van vier kinderen, was op •lag dood. Een zware Duitse trilmijn uit de laatste wereldoorlog is gisteren door schipper J. Jonkman uit Ter- neuzen op de Westerschelde opgevist. Het gevaarte was twee meter lang en had een diameter van zestig cen timeter. De mijn woog 1300 kilo en bevatte 1000 kilo springstof. Het ge vaarte is onschadelijk gemaakt. De nadelen van een al te goed leven zijn duidelijk aan de dag getreden bij een on langs in Zweden ingesteld on derzoek naaT de lichamelijke conditie van een aantal per soneelsleden van een bouw fir ma in Malmoe. Bij „proefrit ten" op een zogenaamde ergo meter *- een stationair rijwiel - waarbij polsslag en ademhaling van de peddelende persoon worden gemeten, kwam men tot de slotsom, dat er 20-ja- rigen bij waren, wier uithou dingsvermogen nauwelijks dat van een 80-jarige evenaarde. De gemiddelde „prestaties" wa ren zó slecht, dat zij nauwelijks te meten waren. De meeste proefpersonen waren tien vijftien kilo te zwaar en konden slechts met de grootste moeite de ergometer aan het draaien krijgen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7