S)e C<2id6eSou^nt Mr Marijnen geslaagd in formatie van kabinet Koningin keert terug uit vakantieverblijf Hun loopbaan tot heden DE NIEUWE MINISTERS] MAANDAG 22 JULI 1963 53e JAARGANG NA BIJNA No. 15.983 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HALF JAAR Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w, 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 et p. mm., Telefoontjes 1.50 Mr. Marijnen is geslaagd in het voorbereidende werk bij het samen stellen van een kabinet. De nieuwe minister-president heeft de berichten, die zich hierover in de loop van zaterdag en zondag vormden niet tegen gesproken. Hij zal het eindrapport aan H.M. de Koningin uitbrengen en mededelen, dat hij de opdracht „een kabinet te formeren" aanvaardt. Nadat de formateur vrijdagavond met dr. Veldkamp overeenstemming had bereikt over de portefeuille van Sociale Zaken en de bestaande mis verstanden uit de weg waren geruimd, begon hij zaterdag snel met de be sprekingen van zijn reeds gepolste kandidaten. Hij ontving achtereen volgens de heren Andriessen, Bogaers, Bot, De Jong en Biesheuvel. Tussen deze besprekingen door had de formateur een gesprek met de direkteur van het Kabinet van de Koningin, jhr. mr. W. Roëll. Dank zij zijn „telefonische informatie" was mr. Marijnen zaterdagmiddag al zo ver, dat hij met de heer Roëll de terugkeer van de Koningin uit Italië kon regelen. De koningin is daar op vakantie in het buitenverblijf van de koninklijke familie. Zij zou aan stonds terugkeren, wanneer de for matie in een beslissend stadium was gekomen. Methode geprezen Algemeen wordt de methode, die mr. Marijnen gebruikt heeft geprezen. Hij heeft in minder dan 'n week de problemen die onder zijn voor gangers gegroeid waren ontward. Hij heeft lange dagen gemaakt, werkte van 's morgens negen uur tot mid dernacht, voornamelijk per telefoon. De methode werkte remmend op de publiciteit, maar voor de formateur bracht dit het grote voordeel dat niet meer kon worden nagegaan hoeveel kandidaten er voor de mi nisterszetels hadden bedankt. Eerst toen hij zekerheid had is mr. Marijnen in het openbaar gaan pol sen; alleen bij kandidaten, waarvan hij min of meer zeker was. Alleen prof. dr. Andriessen en mr. Biesheu vel schijnen nog bedenkingen ge maakt te hebben. De formateur moest gisteravond nog kontakt opnemen met mevrouw Schouwenaar-Franssen, die in Italië verblijft. Met de tweede AR-kandi- daat, Van Aartsen, had hij al ge sproken. Mr. Van Aartsen heeft al meer de portefeuille van Verkeer en Waterstaat beheerd, namelijk in de laatste maand van het vierde kabinet- Drees en in het interim-kabinet van prof. Beel. Hij had in het kabinet- De Quay de portefeuille van Volks huisvesting en bouwnijverheid, die nu naar drs. Bogaers gaat. Deze was tot voor enkele weken direkteur van het Wetenschappelijk Bureau van de KAB. KVP: de Defensie De liberalen hebben overeenkomstig hun wens de portefeuille van defen sie niet gekregen. De KVP neemt deze nu over en heeft de rustige staatssekretaris van Marine voor deze post aangewezen. Deze heeft in de laatste jaren bewezen zijn man netje te kunnen staan. Mevrouw Schouwenaar is lid van de Eerste Kamer en de weduwe van de vorig jaar plotseling overleden kapt. lt. ter zee b.d. mr. J. W. Schouwe naar, die voor de PvdA lid van de Tweede Kamer was. Mr. Bot, staatssekretaris van Binnen landse Zaken, krijgt de portefeuille van O., K. en W. dat mr. Toxopeus op dr. Veldkamp heeft gedaan. Beiden zijn afkomstig uit Breda en daar lid van de ge meenteraad geweest. Het persoonlijk gesprek tussen de beide bewindslie den moet de misverstanden, die er tussen dr. Veldkamp en enige kandi daat-ministers bestonden, hebben weggewerkt. Ook het telefoongesprek tussen dr. Veldkamp en mr. Beer- nink, zo weet „Trouw" te melden, heeft verhelderend gewerkt. Er be staat weer een basis voor onderling vertrouwen, die blijkens de laatste mededeling van prof. De Quay niet aanwezig was. Bovenste rij v.l.n.r.: mr. V. G. M. Marijnen, mr. E. H. Toxopeus, mr. G. W. J. Veldkamp en mr. J. M. A. H. Luns. Onderste rij: v.l.n.r.: mr. Th. H. Bot, drs. P. C. W. Bogaers, prof. dr. H. J. Witteveen en de heer P. J. S. de Jong. Snelheid Dat de formateur tot snelle resulta ten is gekomen, wordt mede toege schreven aan het persoonlijk beroep, Op papier ziet het kabinet-Marijnen er als volgt uit: Minister-president en minister v. Alg. Zaken: mr. V.G. M. Marijnen (kvp). Vice-minister-president en minister van Landbouw en Visserij: mr. B. W. Biesheuvel (A.R.). Minister van Buitenlandse Zaken: mr. J. M. A. H. Luns (kvp). Minister van Binnenlandse Zaken: mr. E. H. Toxopeus (wd). Minister van Financiën: dr. J. H. Witteveen (wd). Minister van Economische Zaken: prof. dr. J. E. Andriessen (chu). Minister van Sociale Zaken: dr. G. M. J. Veldkamp (kvp). Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetensch.: mr. Th. H. Bot (kvp). Minister van Defensie: kapt. ter zee b.d. P. J. S. de Jong (kvp). Minister van Verkeer en Waterstaat: mr. J. van Aartsen (A.R.). Minister van Justitie: mr. Y. Scholten (chu). Minister van Volkshuisvesting en Bouwn.: drs. P. C. W. Bogaers (kvp). Minister van Maatschappelijk Werk: mevrouw dra. J. F. Schouwenaar- Fransen (wd). Over de staatssekretarissen zal nog nader worden beslist. De ministers hebben wat dat betreft vaak een persoonlijke voorkeur, al wordt ook bij de benoeming van staatssekretarissen met de „politieke kleur" rekening gehouden. Aangenomen mag echter worden, dat dr. W. H. van den Berge (partijloos) ook in de nieuwe constellatie weer als staatssekretaris van Financiën zal optreden, daar hij voornamelijk belast is geweest met de herziening van de belastingwetgeving, waarover de Staten-Generaal de komende parlementaire periode zullen moeten beslissen. Mr. V. G. M. Marijnen, kandidaat minister-president en minister van Algemene Zaken, is 46 jaar oud en daarmee een der jongste regerings leiders van onze geschiedenis. Hij be haalde in 1941 zijn doctoraal exa men, waarna hij verschillende func ties in de agrarische wereld bekleed de, welke culmineerden in zijn mi nisterschap van Landbouw in het ka binet-De Quay. Zijn landbouwbeleid heeft nogal kritiek ondervonden; vast staat evenwel, dat hij bij de on derhandelingen over de Euromarkt pal heeft gestaan voor de Nederland se landbouw. Hij heeft hier bewezen een goede onderhandelaar te zijn, die van geen wijken wilde weten. Mr. E. H. Toxopeus zal waarschijn lijk een tweede ambtsperiode als mi nister van Binnenlandse Zaken aan vangen. Na zijn intrede in de Tweede Kamer maakte hij snel carrière, zo snel zelfs, dat hij bij de jongste ver kiezingen lijstaanvoerder werd. Hij staat bekend om zijn grote welspre kendheid. De 45-jarige uit Breda af komstige bewindsman weet van aan pakken. Zijn afgelopen ambtsperiode heeft zich gekenmerkt door 'n stroom van wetsvoorstellen op allerlei bin nenlands gebied en naast grote lof is hem ook fel verzet en hevige kritiek te beurt gevallen. Niettemin heeft zijn prestige hier niet onder geleden. Verwacht wordt, dat Dr. G. M. J. Veldkamp, opnieuw minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid zai worden, nadat hij in het kabinet-De Quay deze funktie gedurende een tweetal jaren bekleed heeft. In dit kabinet volgde -hij zijn partijgenoot mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, die over het ontwerp Algemene Kinder bijslagwet was gestruikeld op. On danks het feit, dat hij slechts twee jaar minister was, presteerde hij zo veel, dat het kabinet-De Quay op sociaal gebied bijzonder geslaagd ge noemd mocht worden. Minister Veld kamp werd op 27 juni 1921 geboren en ging na het eindexamen HBS-B economische en sociologische weten schappen in Tilburg studeren. In 1949 Bovenste rij: v.l.n.r.: dr. J. E. An driessen, mr. J. van Aartsen, mr. B. W .Biesheuvel en mr. Y. Scholten. Onderste rij v.l.n.r.: mevr. drs. J. F. Schouwenaer-Franssen; (voorts wor den nog genoemd)prof. dr. I. A. Diepenhorst, dr. W. K. A. Schmel- zer en mevr. mr. J. M. Stoffelsvan Haaften. promoveerde hij cum laude. Van 1952-1961 was hij staatssecretaris van Economische Zaken. Tijdens de moei zame kabinetsformatie is hem eer zucht en veeleisendheid verweten, maar in ieder geval staat hij in vak bekwaamheid en ijver zijn mannetje. Mr. J. M. A. H. Luns is al ruim tien jaar bewindsman en zonder eni ge twijfel de populairste minister van de nieuwe regering. Hij werd gebo ren op 28 augustus 1911 en bezocht 't gymnasium te Brussel en Amsterdam. Na zijn rechtenstudie volgde hij in 1937-1938 een cursus in politieke eco nomie in Londen en later in Berlijn. Sinds 1938 is hij in verschillende funkties verbonden aan zijn huidige ministerie, waarvan hij sinds 1956 het hoofd i$. Mr. Luns, die blijk ge geven heeft een bijzonder gevoel voor humor te bezitten heeft zich vooral in de moeilijke dagen van de Nieuw- Guinea-crisis van zijn beste zyde doen kennen en heeft eveneens ruim schoots zijn sporen verdiend door z'n optreden bij de onderhandelingen met de EEG-partners. Mr. Th. H. Bot, die zaterdag 52 is geworden, behaalde na het eindexa men gymnasium alpha het doctoraal examen Verenigde Faculteiten der Rechten en der Letteren en Wijsbe geerte in 1935 en het doctoraal exa men Indisch recht in 1936. Tot 1942 diende hij ons land in Indonesië en van 1942 af was hij krijgsgevangene. Na de bevrijding was hij werkzaam bij het ministerie van Overzeese Rijksdelen en dat van Buitenlandse Zaken .Hij werd vooral bekend tij dens de Nieuw-Guinea crisis, waarin hij heeft weten te bewijzen, dat ach ter zijn ambtelijke vormelijkheid, een grote kennis van zaken school. Zijn benoeming als minister van O. K. en W. komt overigens als een van de grootste verrassingen van het nieuwe kabinet. Drs. P. C. W. M. Bogaers wordt naar alle waarschijnlijkheid de nieu we minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, een vooral na de oorlog allerminst benijdenswaardig departement. Hij werd geboren op 2 juli 1924, bezocht het gymnasium bèta van het Bisschoppelijke College in Roermond en behaalde aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg het doctoraal examen Economische wetenschappen. Hij is sinds 1959 een (bekwaam) lid der Tweede Kamer, welk lidmaatschap hem ook in de Europese organen bracht. Hij is lid van het Economisch en Sociaal Comité der Europese Ge meenschap, plaatsvervangend lid yan de Sociaal Economische Raad en lid van het bestuur van de Europese Organisatie van het I.C.V. Tot voor kort trad hij op als directeur van het Wetenschappelijk Advies Bureau der KAB en ook in deze funktie toonde hij zich zeer deskundig. Prof. dr. H. J. Witteveen, kandi daat voor de portefeuille van Finan ciën werd op 12 juni 1921 geboren en bezocht het Erasmiaans gymnasium te Rotterdam. In 19^7 promoveerde hij aan de -Nederlandse Economische Hogeschool aldaar, waarna hij een aantal jaren medewerker van het Centraal Planbureau werd, en ver volgens hoogleraar in Rotterdam. Hij is sinds 1958 lid van de Eerste Kamer voor de VVD en hier heeft hij zich doen kennen als een eco noom van uitzonderlijk hoog ge halte. De kandidaat-minister van Defen sie, kapitein ter zee buiten dienst P. J. S. de Jong, is een marineman in hart en nieren. Hij werd op 3 april 1915 geboren en werd opgeleid aan het Koninklijk Instituut voor de Ma rine in Willemsoord. In 1934 werd hij benoemd tot luitenant ter zee. De afgelopen vier jaar heeft hij grote bekwaamheid getoond als staatsse cretaris van Defensie, belast met die zaken in die Koninklijke Marine. Zo wel Volkvertegenwoordiging als Se naat hebben voortdurend blijk ge geven van grote waardering voor zijn werk als staatssecretaris. Verder bekleedt hij nog de eervolle funktie van kamerheer in buitengewone dienst van H.M. de Koningin. Prof. dr. J. E. Andriessen, die don derdag zijn 35ste verjaardag hoopt te vieren, is de jongste kandidaat minister (voor de portefeuille van Economische Zaken) in het kabinet- Marijnen. Hoewel hij nog geen er varen politicus is, verwacht de CHU bijzonder veel van deze jonge hoog leraar, die men naar zijn publikaties te oordelen, op de linkervleugel van de CHU moet plaatsen. Hij studeer de aan de Economische Hogeschool te Rotterdam en was een aantal ja ren hoofdassistent van prof. Zijlstra totdat hij in 1959 hoogleraar aan de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam werd. Reeds na enige jaren was hij persoonlijk adviseur van zijn voorganger De Pous, wiens lijn hij - naar verwordt - geheel zal volgen. Mr. J. van Aartsen, die als ARP- minister van Verkeer en Waterstaat voor het kabinet-Marijnen genoemd wordt, werd op 15 september 1909 geboren. Na zijn gymnasiale oplei ding studeerde hij rechten. Hij be kleedde verschillende funkties aan het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening en was sekretaris van het Christelijk Werk geversverbond. Van 1949 tot 1958 was hij wethouder van Economische Za ken van Den Haag -en in de jaren 1958-1959 was hij voor de eerste maal minister van Verkeer en Wa terstaat. In het ministerie-De Quay was hij minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid. De kandidaat voor het vice- minister-presidentschap en het mi nisterie vah Landbouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel werd op 5 april 1920 geboren. Na zijn rechtenstudie aan de V.U. te Amsterdam werd hij in velerlei organen op agrarisch ter rein een vooraanstaande figuur. Hij is lid van het bestuur en het dage lijks bestuur van het veelbesproken Landbouwschap en sinds 1959 voor zitter van de Nederlandse Christe lijke Boeren- en Tuindersbond. Hij geniet ook grote bekendheid als Europees man. Hij is lid van de Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa, de Assemblée van de West-Europese Unie en het Benelux- parlement. Sinds 1956 is hij lid van de Tweede Kamer, waar hij vanwege zijn grote bekwaamheid en slagvaar digheid een zeer geziene figuur is. Mr. Y. Schol ten, kandidaat-minis ter voor Justitie, werd op 1 februari 1918 geboren. Na zijn einddiploma gymnasium bèta in 1936 ging hij rechten studeren aan de G.U. in Amsterdam, waar hij in 1942 zijn doctoraal deed. Hij was van 1943 tot 1944 werkzaam op de juridische af deling van de Ned. Verbruikscoöpe raties te Rotterdam, daarna werd hij advocaat in Amsterdam. Tijdens het kabinet-De Quay werd hij staats sekretaris van O., K. en W. en ves tigde de aandacht op zich door zijn plannen op het gebied van de com merciële televisie. De uitnodiging tot het departement van Justitie is een eervolle, maar tevens volkomen ver diende promotie yoor deze begaafde bewindsman. Mevrouw J. F. Schouwenaar-Frans sen is de nieuwe kandidaat-minister voor Maatschappelijk Werk, zodat dit departement voor de tweede achter eenvolgende maal door een vrouw zal worden bezet. Zij werd geboren op 3 mei 1909, bezocht het gymnasium in Den Haag en legde in 1934 haar doctoraal examen klassieke talen in Leiden af. Van 1946 tot 1949 zat zij in de gemeenteraad van Rotterdam; zij is lid van het Europese Parlement en lerares in de klassieke talen. Sinds 0 november 1956 maakt zij deel uit van de WD-fractie in de Tweede Kamer, in welke funktie zij o.a. de zorg had over het maatschappelijk werk. Zij begint haar ministerschap dus niet zonder de nodige ervaring. BROODPRIJS CORRECTIE IN DEN HAAG De minister van economische za ken heeft aan een aantal bakkerij- bedrijven in Den Haag toestemming verleend de broodprijs met één cent te verhogen. Deze prijscorrectie is ge schied teneinde deze bedrijven in staat te stellen zich aan te passen aan de in het algemeen in Den Haag gel dende broodprijs, waarvan het ni veau nu vier cent boven de prijs op 1 juni van het vorige jaar ligt. De 64-jarige mevr. fl. M. van der Heide-Bakker uit Rotterdam, is van morgen bij een verkeersongeluk in Drachten om het leven gekomen. Ze reed met haar auto de rijksweg op en werd daarbij door een uit de rich ting Groningen naderende personen auto gegrepen. Mevr. Van der Heide- was vrijwel op slag dood. Een van de inzittenden van de andere auto, is voor onderzoek in het ziekenhuis in Drachten opgenomen. SP0RTPANTAL0NS Heren 28.®® Junior 15 jaar 14.®® Jongens 6.jaar 9.®® (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Enige afkoeling aan de kust De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Gedurende het weekeinde trok een hogedrukgebied langs de Wadden eilanden naar Noord-Duitsland. Bij zwakke tot matige oostelijke winden kwam daarbij in ons land zondag een felle zonnestraling voor. Zwakke van de oceaan afkomstige luchtdrukdalingen, samenhangende met een depressie, welke langs IJs land naar het noordoosten trekt, heb ben inmiddels de luchtdruk boven de Noordzee wat lager doen worden, maar nieuwe luchtdrukstijgingen breiden zich alweer over Ierland en Schotland naar het oosten' uit. Als gevolg hiervan zullen de winden in de kustprovincies waarschijnlijk tij delijk naar noordoost tot noord draai en, waarbij wat koelere lucht het land zal binnenstromen. In het zuid oosten van het land zal de warmte zich wel handhaven. Er zullen af en toe enige wolken velden overdrijven, maar de kans op regen blijft zeer klein. ZON- EN MAANSTANDEN 23 Juli: zon op 4.47, onder 20.45; maan op 7.34, onder 22.24. Hoogwaterstanden 23 Juli: vjm. 4.38; n.m. 17.07. KORRELTJE Er bestaan in alle soorten twee sooftenr 'n goede en 'n kwade.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1