De moord te Amsterdam thans geheel opgelost beauty products OUD-LEIDEN VERTELT VAN TOEN Van rijden en zeilen ZATERDAG 20 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Een fraaie overzichtsfoto, gemaakt vanaf het stationskantoor te Rotterdam, van het centrum van de stad waar de werkzaamheden voor de Metro plaatsvinden. Op de voorgrond een drietal tunnelstukken met daarachter een deel van het station, dat hij het stadhuis op de Coolsingel zal komen, nu nog in het bouwdok op het Weena. Op de achtegrond in het midden het Hilton-hotel en de toegang tot de Coolsingel. De 47-jarige Utrechtse bankwerker G. J. K. die zich gisterochtend hij de politiepost Groeneweg in Utrecht als dader van de moord op de 18-jarige Sonja Kulsdom-v. d. Meijden in Am sterdam heeft gemeld, blijkt naar Amsterdam te zijn gereisd met het plan een vrouw op de walletjes te vermoorden. Dit stond reeds bij voor- haat vast, omdat de man zich levens moe voelde en uit de maatschappij verwijderd wilde worden. Nadat een poging tot zelfmoord maandag j.l. met behulp van gas op niets was uitgelopen, omdat het gas- muntje op was, besloot K. in Am sterdam een vrouw van lichte zeden te gaan vermoorden. Sonja Kuis- dom werd het slachtoffer, omdat zij tegen het raam had getikt toen de depressieve K. passeerde. De recherche van het politiebureau aan de Warmoesstraat, die geen re den heeft om aan het verhaal van de geestelijk gestoorde man te twij felen, beschouwt het motief van de ze moord als een uiterst zeldzaam geval. De verdachte die zijn volledige bekentenis gistermiddag uiterst kalm en onbewogen na een verhoor van anderhalf uur door Amsterdamse re chercheurs in het Utrechtse politie bureau heeft afgelegd, zal aan de officier van justitie, mr. W. Ton- ckens worden voorgeleid. Hij is getrouwd en heeft vier kin deren van zestien, veertien, acht jaar en tien maanden. Ook 'n ander Aanvankelijk aarzelde de Amster damse recherche geloof te hechten aan de vlotte bekentenis van K., om dat kort tevoren reeds in Amster dam een andere man zich bij een ochtendblad had aangemeld met het verhaal „ik heb die vrouw ver moord". Dat K. inderdaad de gezochte man .was bleek de Amsterdamse recher che bij het eerste verhoor spoedig, omdat hij een tot op het kleinste detail nauwkaurige beschrijving kon geven van de onderkant van zijn kunstgebit, dat hij in Amsterdam zou zijn kwijt geraakt. De Amster damse politie had dit gebit gister nacht omstreeks twee uur onder het bed van de vermoorde vrouw gevon den, maar de pers van deze vondst nog niet op de hoogte gestelid. „Dat was voor ons wel doorslaggevend", zei hoofdinspecteur Bremer. Drie kroongetuigen, te weten mevrouw Berken veld er, mevrouw Van Zon (die beiden in hetzelfde huis wonen) en een zuster van mevrouw Berken- velder herkenden K. onmiddellijk toen in de vooravond in Amsterdam een confrontatie werd gehouden. Verkrijgbaar bij: Parfumerie SURINGAR BREESTRAAT 108 LEIDEN TELEFOON 23401 (Advertentie) Soldaatje-spelen liep verkeerd af Gisteren waren in Eindhoven vier 14-jarige jongens zo enthousiast aan het soldaatje-spelen, dat zij gebruik maakten van een zgn. „Molotof- oocktail" om hun spelletje een iets realistischer tintje te geven. Zij sta ken de benzine aan, en toen de fles bijna was uitgebrand, voegden zij er een hoeveelheid petroleum aan toe. Het gevolg was, dat de fles het ka rakter van een vlammenwerper aan nam. De vlammen spoten naar bui ten, en bradhten Beks, een van de jongens, levensgevaarlijke brand wonden toe. De andere jongens lie pen eveneens ernstige brandwonden op. Zij werden naar een ziekenhuis vervoerd. Beroep op vakantieganger* „Niet te hard maar ook niet te traag rijden'', „Nu de vakanties zijn begonnen zullen de wegen in ons land speciaal gedurende de weekeinden extra zwaar belast worden. Wanneer het autoverkeer op de grote wegen met een zo gelijkmatig mogelijke snelheid rijdt, kunnen de wegen het grootste aantal voertuigen verwerken. Daar om moeten extreem hoge maar ook te lage snelheden worden vermeden". Dit heeft minister Korthals vrijdag verklaard in een oproep tot alle weg gebruikers. „Op een aanital wegen zijn op ver schillende gedeelten maximum snel heden van kracht. Deze maximum snelheden zijn alleen daar vastgesteld waar sneller rijden werkelijk ge vaarlijk is. Het is daarom van het grootste "belang dat men zich ook stipt aan deze voorschriften houdt. Ik doe een beroep op alle weggebruikers om de wegen op de juiste wijze te gebruiken. Wanneer een ieder zich goed realiseert dat alle weggebrui kers in gelijke mate aanspraak heb ben op een goed weggebruik dan zal het aantal slachtoffers van verkeers ongevallen niet groot behoeven te zijn", aldus de minister. H. WIJDINGEN BISDOM ROTTERDAM Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft op 16 juli de vol gende H.H. Wijdingen toegediend: Diaconaat aan de eerw. heren: H. C. v. Beek, P. W. G. M. v. Boxel, L. A. M. Dullaart, H. P. B. J. Groe- newegen, J. F. G. La Haye, J. C. v. d. Helm, C. P. M. Langeveld, H. A. M. Maat, J. F. M. v. Neijenhof, W. J. M. v. Paasen, H. W. v. d. Rijt, F. A. M. Somerwil, A. C. M. Vijftig- schild, W. A. M. Vis, J. C. M. van Winkel, H. F. v. Zoelen, W. J. M. Zijerveld, allen studenten van het theologicum te Warmond. De vier lagere wijdingen aan de eerw. heren: L. B. M. v. d. Geer, F. T. de Graaf, B. A. M. v. d. Helm, P. J. Hoogenboom, W. M. A. Koelémij, A. J. v. d. Meer, J. A. M. Morel, A. W. M. Noordermeer, J. C. J. Omt- zigt, W. C. J. Sosef, W. M. Verhoef, F. P. A. Verlaan, A. A. v. Well, A. M. Willems, H. J. Witteman, even eens allen studenten aan het theolo gicum te Warmond. Op 17 juli heeft mgr. M. A. Jan sen de kruinschering toegediend aan Drie mensen zijn om het leven gekomen en verschillende anderen ern stig gewond, toen een Parijse stadsbus van de dienst tussen Courbevoie en Neuilly woensdag door de leuning van de Courbevoie-brug over de Seine schoot en in de rivier stortte. Kikvorsmannen hebben enige in zittenden uit het wrak kunnen halen door een gat dat zij in het dak van de bus hadden gemaakt. De foto toont het bergen van de bus. Boven is duidelijk de vernielde brugleuning te zien. de eerw. heren J. A. Beljaars, J. G. Burk, J. H. v. Dam, W. E. Ditters, W. J. D. Hoenderkamp, P. J. M. van Holsteijn, J. M. v. d. Klaauw, R. G. A. Kurvers, H. C. v. d. Meer, M. J. M. Olsthoorn, P. M. Vismans, J. J. v. d. Voort, G. J. Warmerdam, L. A. M. Zuidgeest, allen studenten aan het philosophicum te Warmond. LUITENANT-GENERAAL VAN DER KROON VIJFTIG JAAR OFFICIER Luitenant-generaal A. G. J. M. F. van der Kroon, lid van het Hoog Militair Gerechtshof, heeft giste ren in de Nassauzaal van de Konink lijke Militaire Academie te Breda gerecipieerd ter gelegenheid van het feit, dat hij vijftig jaar officier in actieve dienst is, een unicum in de militaire maatschappij, waar de pen sioneringsnormen een dergelijke staat van dienst praktisch onmogelijk ma ken. Generaal Van der Kroon is 69 jaar. Vermoedelijk zal hij na 53 dienstjaren zijn functie in het na jaar neerleggen. Deze receptie werd de generaal aangeboden door het garnizoen en de Militaire Academie te Breda. Dit is ir. D. L. Asjes, tot voor kort president en algemeen directeur van de „Mexican Eagle Oil Co" in Mexico, die met ingang van 16 september a.s. zal toetreden tot de hoofddirectie van Verolme Verenigde Scheepswerven N.V. De heer Asjes, die vooral bekendheid heeft verworven als vlieger- instructeur (Pander-postvluchten!) en door zijn oorlogsdaden in het Verre Oosten, is drager van de militaire Willemsorde. De hoofddirectie van het Verolme-concern zal na 16 september bestaan uit de heren C. Verolme, president-directeur; en A. de Booy, H. J. Hofstra en ir. D. L. Asjes, vice-president. Man vermoordde zijn gescheiden wonende j echtgenote in Ede In een woning aan de Borneolaan te Ede heeft de 43-jarige in Malang geboren Indische Nederlander C. E. H. B. vrijdagmiddag omstreeks vier uur zijn echtgenote met verscheidene messteken in borst en hals van het leven beroofd. Het slachtoffer, de 23-jarige uit Tilburg afkomstige vrouw M. A. M. B.-V., leefde na een huwelijk van ruim twee jaar, reeds enkele maan den gescheiden van haar man Ze had met haar anderhalf jaar oude dochtertje huisvesting gevonden bij de familie Cools aan de Borneolaan. Toen die man, die onder invloed van sterke dirank verkeerde, zich des middags aan deze woning vervoegde, liet mevrouw Cools hem met zijn vrouw in de kamer achter, waarna zij naar de keuken ging. Na enige tijd hoorde ze echter gillen en schreeu wen en zag ze B. het huis verlaten. Zijn vrouw lag dodelijk gewond op de grond. De politie, diie snel gewaarschuwd werd, slaagde er dlireot in de dader te vinden en aan te houden. Hij liep op de vlakbij gelegen Lomboklaan. Na zijn daad was hij daar nog even bij een kennis op bezoek geweest, alhoewel zijn gezicht, handen en kle ding onder het bloed zaten. Aanvan kelijk dacht de politie dat dit bloed van het slachtoffer afkomstig was, doch later bleek, dat de man zo wild gestoken had, dat hij zichzelf aan het dijbeen en hand verwond had. Na verbonden te zijn werd hij in ver zekerde bewaring gesteld. B. pleegde de moord met een flink tafelmes, dat hij, voor hij bij zijn vrouw op bezoek ging, in zijn zak ge stoken had. Hij weigert tot nu toe een verklaring af te leggen. De po litie vermoedt dat hij de moord uit wraak pleegde, omdat zijn vrouw hem had verlaten. De 49-jarige landbouwer J. Lu- ken in Heer Hugowaard is gisteren op zijn eigen bedrijf dodelijk veron gelukt. Met een landbouwtrekker reed hij onder een afdak vandaan, waarbij de wagen kantelde op een hoeveelheid aardappelen die op de grond lag. De heer Luk en raakte met zijn hoofd bekneld tussen de trekker en het afdak. Hij brak zijn nek en waa op slag dood. Ruim een jaar nadat wij met deze rubriek zijn begonnen geven we weer eens een uitverkoopje. Gegevens over het Leiden van toen komen op het moment na het eerste enthousias me slechts schaars binnen. Hoewel we dus genoeg foto's hebben man keert het ons aan markante feiten. Wie kan ons helpen? Elk onderwerp ligt in een klein hoekje. Mevr. Schrijvers, Gerecht 13, stuur de deze oude kaart. Het stelt voor, zo schrijft zij de ongelukkige metselaar, die zijn ruggegraat gebroken heeft, rijdende in een wagentje. Zij voegt er aan toe: „ik denk dat niemand van u allen hiervan afweet De oude foto van de Haarlemmer straat geeft ons aanleiding iets van deze een-na-belangrijkste verkeers straat van Leiden te vertellen. Ir. G. L. Driessen zegt ervan in zijn gids van de Leidse straatnamen, dat reeds voor 1266 er tussen de oude stad be zuiden en het Maredorp benoorden van de Rijn een verbinding over de Visohburg. De bouw van de Bostelbrug, maakte verdere ontwik keling mogelijk. De schout oefende op de Haarlemmerstraat recht uit op de „rode steen" een pendant van de blauwe in de Breestraat. In 1413 werd de weg be straat over de volle lengte der stad, aan weerszijden was zij af gesloten met poorten, n.l. de Zijlpoort en de Rijnsburger- of Lopsen- poort, later ook ge noemd Duitjespoort. In 1610 werd de Blauwe poort voltooid, waar tot 1664 de Rederijkers vergaderden. De Haar lemmerstraat heeft zich, vanwege zijn gunstige verbinding van liever lee van woonstraat en verkeersstraat tot win kelstraat ontwikkeld; zo zelfs dat men omwil le van de rust eenrich tingverkeer instelde. De tweede foto is vooral belangwekkend om de bekende beurt- vaartschepen, rondbo- dems met zij zwaarden die in het Ga/lgewater niet onder zeil voeren maar gejaagd of ge boomd werden. Wie weet er meer van te vertellen en wie heeft foto's?. Dan nog Oegstgeester Dorps straat. Het kan verke-

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9