VISSERIJ-EXPOSITIE KATWIJK BOEIEND VOOR VAKMAN EN LEEK Afscheid bij Alpheus waterleidingbedrijf UTRECHTENAREN KUNNEN ZONDER ZORGEN NAAR HUN VAKANTIE Deserteur - met Griekse getrouwd - kwam zich na acht maanden melden ZATERDAG 20 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Een groep Zaanse havenarbeiders heeft vrijdagmiddag een gipsmodel van Slavomir Miletic's „Houtwerker" onthuld en daarna een doopsel met Zaanwater gegeven. De korte, niet al te plechtige gebeurtenis vond plaats onder grote belangstellign van Zaanstreek bewoners en vertegenwoordigers van de pers. „Katwijk ziet op zijn verleden, werkt gestadig In het heden naar toe komst als havenstede". Deze slagzin is te lezen, wanneer men de hoofd ingang van de tentoonstelling betreedt, die vandaag tot en met volgende week zaterdag gehouden wordt in het kader van de Visserijweek in Kat wijk, die hedenmiddag door mr. Klaasesz, commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland officieel werd geopend. Met deze slagzin is kort en bondig gezegd wat de Visserijweek inhoudt en wat de Katwijkers precies willen met de groots opgezette tentoon stelling en feestweek. ge wachttijden in IJmuiden kosten dte Katwijkse reders jaarlijks grote sommen gelds. Niet alleen om deze jaarlijkse kosten te bestrijden, maar omdat de cijfers een duidelijke taal spreken is men in Katwijk reeds ve le jaren van oordeel, dat men een haven rechtens mag eisen. Visserijweek door mr. Klaasesz geopend Katwijk heeft op het ogenblik de grootste vissersvloot van Nederland- Welgeteld 182 schepen behoren aan Katwij kse eigenaren en meer dan 1400 man van de beroepsbevolking werkt op vissersschepen. De Katwijk- se visserij wordt echter en dat is reeds een feit, dat voldoende bekend is zwaar gehandicapt door het ge mis aan een eigen haven. Het om varen door die binnenwateren naar Umuiden en terug, de pendeldiensten voor de scheepsbemanningen, de lan- Ten toonstelling. Doel van de tentoonstelling en van de feestweek is dan ook: 'n klem mend argument op tafel leggen, dat een eigen zeehaven een recht is. De organisatoren van de tentoonstelling zijn er van uitgegaan, dat zowel de leek als de vakman geïnteresseerd kan worden. De tentoonstelling* die ten noorden van het Uitwateringska naal in het Wanitveld wordt gehou den, is ondergebracht in drie grote hallen, die in totaal 2180 m2 beslaan. Uitvoerig krijgt de leek een goed af gerond beeld van wat er aan de vis serij vastzit. De vakman kan op de tentoonstelling zijn hart ophalen aan de nieuwste vindingen van handel en industrie, die in branches gegroepeerd zijn: motoren, schroeven, elektroni sche apparaturen en gereedschappen. Voor de met-deskundige bezoeker, zijn er verschillende aantrekkelijke stands. De PTT heeft een stand inge richt van waaruit men via de radio een gesprek kan voeren met zeeva renden. Aantrekkelijk zijn ook de aquaria en voor de huisvrouw is er heel wat te zien en te leren in het visrestaurant, waar alle mogelijke soorten zeevis op verschillende ma nieren bereid worden en tegen ge reduceerde prijzen worden geser veerd. Van het lunapark is toch nog iets overgebleven, n.l. de „monorail" en een inrichting van botsautootjes. De tentoonstelling is alleen op werkdagen geopend van 10-18 uur en van 19 tot 23 uur. Unieke service Utrechtse politie: Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepij n Verkouden Hoofdpijn Spit De afdeling Voorkoming van Mis drijven van de Utrechtse gemeente politie heeft het in de maanden waar in iedereen erop uit trekt om van een welverdiende rust te genieten, extra druk dank zij de unieke vakantie service die zij de burgerij biedt. De Utrechters zijn dan ook de Ne derlanders die met de minste zorgen op reis gaan. Als zij liggen te zonnen aan de Rivièra of de Costa Brava, houdt de politie hun lege huizen extra in het oog om bijvoorbeeld di rect op te kunnen treden als 'n goed- vaderlandse stortbui hun kelders of sousterrains onder water dreigt te zetten. Iedere inwoner van Utrecht kan die politie ervan op de hoogte stellen dat hij met vakantie gaat. De lijsten met namen, adressen en data worden doorgegeven aan de verschillende af delingsbureaus en bij de surveillance krijgen de woningen die op deize lijs ten staan extra aandacht. Heel belangrijk is, dat de vakantie gangers het adres opgeven, waar zij een sleutel achterlaten. In geval van brand, wateroverlast of diefstal hoeft de politie dan niet te zoeken. Voor de Utrechters op vakantie gaan krijgen zij yan de afdeling Voor koming Misdrijven een tiental goede raadgevingen. Eén van de adviezen is, dat men het niet al te duidelijk moet maken dat er enige tijd niemand thuis is. Bordjes als „met vakantie tot 30 augustus" attenderen poten tiële inbrekers er alleen maar op, dat zij desgewenst ongestoord hun gang kunnen gaan in een leeg huis. En de gelegenheid maakt nu eenmaal de dief. De afdeling Voorkoming van Mis drijven garandeert de uitstedige Utrechters natuurlijk niet, dat er tij dens hun afwezigheid niet zal wor den ingebroken. Ook in de Domstad heeft men te kampen met een per soneelstekort en men zou een legertje agenten nodig hebben als men de huizen ieder uur van de dag en de nacht in de gaten wilde houden. Maar het systeem werkt ook preventief, omdat de lieden die snodie plannen koesteren nu in ieder geval zeker weten, dat de kans, dat zij bij een inbraak op de vingers warden getikt groter is dan anders. „Het is natuurlijk een kwestie van geluk" zo zegt men op de afdeling Voorlichting en Voorkoming van Misdrijven in Utrecht bijzonder be scheiden, „maar in de drie jaar dat we deze vakantieservice nu geven, is er nog nooit ingebroken in een van die vele onbewoonde percelen. VROUW NA GASONTPLOFFING OVERLEDEN In het Prinses Ireneziekenhuis 'te Almelo is vannacht de 49-jarige me vrouw J. F. Winkel-Eshuis uit Vrie- zenveen overleden als gevolg van verwondingen, die zijn maandagmor gen kreeg toen zich in haar woning aan de Geesterenseweg te Vriezen- veen een gasontploffing voordeed. Zij was moeder van drie kinderen. VADER VAN 11 KINDEREN VERONGELUKT Vrijdagavond is te Boxtel de 53- jarige bromfietser A. J. van der Toe- len uit het kerkdorp Gemonde op de Gemondseweg tegen een auto ge botst en verongelukt. Het slachtof-' fer was vader van 11 kinderen. T O G A L HELPT T O G A L HELPT T O G A L HELPT T O G A L HELPT T O G A L HELPT T O G A L HELPT T O G A L HELPT (Advertentie) JONGEN VERDRONKEN Vrijdagmiddag is de 10-jarige Ro bert van der Vliet uit Utrecht ter hoogte van paal 27 tussen Schoorl en Kamperduin bij een strekdam in zee verdronken. De jongen verloor, terwijl hij met een bootje aan het spelen was, zijn evenwicht en werd door het water meegesleurd voor de ogen van zijn vader, die nog een poging deed zijn zoon te redden. Eni ge ogenblikken later was de jongen in de golven verdwenen. Het stoffelijk overschot is nog niet geborgen. Te Lissabon overleed in een ziekenhuis, pater Anton v. d. Graaf MSC. Op de terugreis vanuit Brazi- Jië, waar pater v. d. Graaf sinds 1933 werkzaam was, kreeg hij een ern stige hartaanval. Hij overleed op 17 juli, 61 jaar oud. De Westduitse ambassadeur in Algiers heeft vrijdag aan de Alge rijnse regering tweeduizend naaima chines overgedragen, als geschenk van de Westduitse regering. De Poolse stad Wroclaw, het vroegere Breslau, is door de Poolse regering tot met pakken gesmet ge bied verklaard. Tot nog toe zijn zes gevallen van deze ziekte bekend ge worden, waarvan één met dodelijke afloop. Voor reizigers naar en uit Breslau zijn nu in Nederland dezelf de douane- en quarantainebepalingen van kracht geworden diie reeds voor reizigers uit en van Stockholm gel den. De gemeente Katwijk heeft direct bij de hoofdingang een stand ingericht, waarin het verleden, het heden en de toekomst van Katwijk in foto's in beeld is gebracht. In deze stand is ook een maquette geplaatst van het plan van de Stichting Zeehaven Katwijk die in '60 werd opgericht door rederijen en nevenbedrijven van de visserij. Na recente uitspraken van minister Korthals behoeft de Stichting niet te rekenen op uitvoering van de havenplannen door Rijkswaterstaat, omdat deze dienst nog teveel grote en belangrijker projcten in uitvoering heeft of moeten nemen. Met steun van de gemeente Katwijk gaat de Stichting nu de plannen uitwerken voor de havenaanleg door particulieren. De tijhaven, die volgens schattingen ongeveer 32 miljoen zou gaan kosten is geprojecteerd ten noorden van het Uitwateringskanaal, tussen het Gemaal en de Buitensluis. Lnks van het havenbassin zou 'n scheeps werf moeten komen en een hal voor een visverwer- kende industrie; rechts een visafslag, koelruimten en een visverwerkende industrie. Aan de kant van het kanaal: een oliedepot, een ijsfabriek, een restaurant, het havenkantoor en bedrijven waar de schepen pro viand in kunnen nemen. (Fot: Leidse Courant). Meer dan 47 jaar heeft de heer K. Verboom als machinist van water leidingbedrijven, de bevolking van de Rijnstreek van drinkwater voor zien. Hiervan is de heer Verboom (65) bijna 43 jaar werkzaam geweest aan het bedrijf in de Hoorn te Al phen aan den Rijn en bijna 5 jaar in Boskoop. Er was dan ook reden genoeg voor een hartelijk afscheid van de overige personeelsleden van de Alphense be drijven waarvoor de heer Verboom en zijn familie gisteravond in hotel Toor met zijn vroegere collega's de directeur en de chefs bijeen kwam. De leiding van deze afscheidsbij eenkomst was in handen van de heer P. Koren. Na een korte inleiding van de heer Koren sprak de directeur van de bedrijven de heer A. Nieland, die er op wees, dat de heer Verboom in al die jaren er steeds naar ge streefd heeft de bevolking water te bieden van uitstekende kwaliteit. De heer Nieland bracht hem voor deze goede zorgen en de getoonde trouw aan het bedrijf hartelijk dank, waar bij hij een fraai schilderstuk aan bood alsmede een kist sigaren. De heer Verboom, die in 1898 in Hazerswoude is geboren, trad in 1916 in dienst van het Boskoopse water leidingbedrijf en kwam vier jaar la ter in 1920 naar Alphen aan den Rijn als machinist bij het bedrijf in De Hoorn. Nog juist voor zijn vertrek heeft de heer Verboom alle records van voorgaande jaren gebroken, door in 1962 meer dan één miljoen kubieke meter water op te pompen. Namens de personeelsvereniging sprak de heer A. de Groot opvolger van de heer Verboom woorden van dank voor de ondervonden steun en medewerking tijdens de inwerkings periode. Hij bood een stel timmer gereedschappen aan. Na het officiële gedeelte bleef men nog enige tijd gezellig bijeen, waar bij tal van oude herinneringen wer den opgehaald. Reeds eerder had de heer Verboom afscheid genomen van het college van burgemeester en wethouders. STRAF VIEL TOCH MEE De 21-jarige, uit Zutphen afkoms tige jongeman H. C. M., die na zijn desertie uit de militaire dienst acht maanden ondergedoken was in Duits land en Griekenland, is door de krijgsraad in Arnhem tamelijk mild gestraft. Op 12 december 1961 was hij in mi litaire dienst gegaan om een officiers- opleidiing te volgen. Hij had getekend voor vier jaar, maar binnen het jaar kwam hdj al tot de ontdekking, dat de wapenrok niets voor hem was. Hij week uit naar Duitsland, waar hij in een fabriek ging werken en Griekse collega's trof. Door deze kennisma king werd rijn verlangen naar Oos terse landen zo sterk, diat hü naar Griekenland reisde. Hij ontmoette er een aardig meisje en trouwde binnen enkele maanden met haar. Toen begon zijn betere ik te spreken. Hij wilde boeten voor de overtreding, die hij begaan had en reisde met zijn vrouw naar Holland. Dat is nu ongeveer twee maanden geleden. De auditeur-militair eiste een gevangenisstraf gelijk aan de duur van het voorarrest. De krijgs raad veroordeelde hem conform deze eis. Thans ligt voor de deserteur de weg open naar een lichtend ideaal: cor respondent zijn voor een paar kran ten in Griekenland. Mgr. Cons tans Kramer OFM zal heden in de kloosterkerk der Passio- nisten te Mook de volgende H.H. Wijdingen toedienen: H. Priester schap aan de paters D. Ousters uit Ell (L.), S. Dobbe uit Hillegom, R. Coenen uit Boekend-Bleriok, P. Thomassen uit Weurt (Gld.). Sub diaconaat aan de fraters: L. Kréb- bers uit Budel, W. Straver uit Ben schop, E. v. d. Groes uit Overasselt, S Bakker uit Bodegraven, H. Kemp uit Reeuwijk, R. Stein uit Velp (G.) en P. Verheul uit Utrecht. De kleine wijdingen aan de fraters: P. Snel uit Oudewater, L. Hovens uit Tegelen, L. Goertz uit Echt (L.) en Th. Ver beek uit Honselersdijk. Veertien dagen nadat zij op een zebrapad in Rotterdam was aange reden door een vrachtauto is don derdag in het Dijkzigtziekenhuis aan de gevolgen daarvan overleden de weduwe M. H. Peters-Baaten uit de Maasstad. Het slachtoffer was 67 jaar. De vulkaan Agung op Bali kan elk ogenblik opnieuw tot uitbarsting komen. Dit is de mening van vulka- nologen van de Verenigde Naties, die op Bali zijn om de drieduizend meter hoge Agung, die in februari van dit jaar vijftienhonderd slachtoffers maakte, te bestuderen. Zij geloven, dat de op handen zijnde uitbarsting heviger zal zijn dan de vorige.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 8