Brief uit Vrouw met enorme moed en doorzettingsvermogen Jongeren bepalen de mode! Kinder onó cjezecfd EVANGELINE BOOTH In lompen gehuld trok zij door achterbuurten TIPS Wat weet U van koken door' Op Eerste Kerstdag 1865 werd in de met sneeuw bedekte Londense buurt Hackney het zevende kind geboren van de oprichter van het Leger des Heils, generaal William Booth. Zy werd genoemd naar de beroemde heldin uit de „Hut van Oom Tom", Evangeline, en zy groeide op tot een zeer byzonder meisje. Zij sprak vloeiend, had een mooie stem en een levendige persoonlijkheid, die haar op het toneel ongetwijfeld veel roem zouden hebben gebracht. Maar zij had haar vaders aard geërfd Zij sprak graag. Zelfs als kind ver zamelde zy haar poppen om zich heen om ze toe te spreken. William Booth glimlachte als hy haar dan hoorde. „Eva", schreef liy in zyn dagboek, „is een Bekogeld met stenen orator". Zy had voorts talent voor muziek en zy werd ook een goede harpiste. Als slank, blond meisje van twaalf jaar besloot Evan geline haar leven te wijden aan God. Een "leven, dat haar aan veel gevaren blootstelde en dat veel moed en door zettingsvermogen eiste! Toen zy nog maar zestien jaar oud was, begon zy haar werk serieus. Zy droeg niet altyd het Leger des Heils-uniform. Zij dacht dichter by de mensen te kunnen komen door zich in lompen te hullen. Met haar gitaar ging zy dan bij openbare gelegenheden op straat zitten hoewel zy deze omgeving haatte. Daar zong zy haar liederen. Soms werd zij bekogeld met stenen en flessen zelfs met bakken heet water als zij zat te zingen. By deze situaties, als een vijandige menigte tegenover haar stond, zocht zy altijd de leider van de groep uit en zy verzocht hem dan, haar te bescher men. Haar oprechtheid, goedheid en gevoel voor het zendingswerk, maak te duizenden bekeringen in de ach terbuurten van Londen, waar vuil, armoede en narigheid troef waren! Wat zij deed was verbazingwek kend voor zo'n jonge vrouw maar zy beschikte dan ook over buitengewo ne hoedanigheden en een groot uit houdingsvermogen. John Bright, de eerbiedwaardi ge Quaker-staatsman, woonde haar bijeenkomsten dikwijls bij omdat hy zo graag naar haar luisterde. „Pas goed op jezelf", zei hij eens. „Je hebt een belangrijke taak in de we reld" Evangeline Booth had zo'n grote aanleg voor het leiderschap, dat ze op een leeftijd van 23 jaar ai be- noemd werd tot leidster van alle Le ger des Heils-activiteiten in Londen. Hierbij hoorde een nieuwe trainings- school, waar honderden officieren werden opgeleid voor dienst overzee. Als internationaal afgevaardigde reis de Evangeline voorts in opdracht van haar vader naar New York. Bij de eerse bijeenkomst in Nèw- York kwam zy tegenover een onge ordende en zelfs vijandige menigte te staan, die klaar stond met eieren en tomaten om haar te bekogelen. Uit dagend, onvervaard doch geduldig kwam zy hen tegemoet. In de ene hand hield zij het vaandel van het Leger des Heils, in de andere de „Stars and Stripes". Zij daagde de menigte uit om haar te bekogelen, maar niemand durfde nu! In 1896, toen zij nog maar 31 jaar was, werd zij benoemd tot territori aal afgevaardigde van Canada. In 23 dagen van voortdurend preken, va rieerden de temperaturen van 85 tot 108 graden in de schaduw. Onder de ze omstandigheden legde de nieuwe afgevaardigde duizenden kilometers af. Zij deed fantastisch werk voor Leger des Heils in alle delen van Ca nada, inbegrepen Klondyke, waar ve le mannen hun geweten buitenspel hadden gezet bij de jacht naar goud. De bereden politie begeleidde haar naar Dawson City, waar zij vele goudzoekers toesprak. Toen zij de koets "an de gouvex-neur verliet, werd zij tegengehouden door een ruw uitziende goudzoeker. In plaats van haar aan te vallen overhandigde hy haar als blijk van dankbaarheid een klomp goud! Evangeline Booth ging zo op in haar werk, dat zij nooit trouwde, hoewel zij vele huwelijksaanzoeken kreeg ook later in haar leven. In 1904 kreeg zij de leiding over hele Leger des Heils in de Ver. Sta ten en zij werd toen uitbundig be groet. Zij heeft in haar leven veel triom fen maar ook veel tragedies gekend. Het provinciaal hoofdkwartier van het Leger, de inrichtingen, zalen en papieren werden by voorbeeld bij de verschrikkelijke aardbeving in San Fi-ansisco in 1906 verwoest. Maar Evangeline incasseerde de grote te Zeer chique japon naar een ont werp van Givinchy met diep uit gesneden rug en kostbare acces- genslag met kalmte en moed en bjj een massabijeenkomst in Union Squa re te New York, werd twee dagen na de verschrikkelijke aardbeving al een voorlopige som van 1200 dollar aan haar overhandigd... Evangeline Booth nam *de Amex'i kaanse nationaliteit aan en tijdens de eerste wereldoorlog werkte zij on onderbroken voor de ongelukkigen, die het slachtoffer waren geworden van de oorlog. Ook bevonden zich ve le Leger des Heilssoldaten onder de Amerikaanse strijdkrachten in Frankrijk. President Wilson schonk Evangeli ne Booth het „Distinguished Service Medal". In 1934 toen zij 69 jaar oud was, werd zij gekozen tot derde gene raai van het Leger des Heils, een post, die zij bekleedde tot haar 73 jarige leeftyd!, Nadat zij zich tei*uggetrokken had, keerde zij terug naar haar huis in New York. Zij bleef hier echter spreekbeurten vervullen tot haar dood in juli 1950. Zij was toen 84 jaar. Miljoenen mensen van elk ras, die zoveel bewondering hadden voor haar werk in dienst van God, be treurden het heengaan van deze by zondere vrouw! Zo lezen we Franse menu's Pommes Persil Een zeer bekende naam op hotel- m restaurantmenu's, „Pomme Per sil", heef niets te maken met was middelen. Het is een aardige manier om gewone, gekookte aardappelen, besprenkeld met fijngehakte peter selie te beschrijven. Zoals men het Engelse „chips" op Franse en Spaanse menu's ziet ver schijnen, zo heeft „pommes" zich een plaats veroverd op menu's in anders talige landen. Maar de schrijvers van menu's doen de dwaaste dingen met het woord „persil". Dikwijls spellen ze het „persillé" en dat betekent let terlijk „gevlekt", of als het kaas be treft, beschimmeld". Dit is in feite soms dichter bij de waarheid dan de schrijver van het menu zich kon voorstellen. De aardigste variatie die ik tot nu toe ooit op een menu heb gezien was „Pommes Percy". Misschien was het de fonetische weergave maar het kan ook de naam van de chef-kok ge weest zijn. Lastige kurk. Een lastige kurk laat zich gemakkelijk losdraaien indien men een leren handschoen draagt. Spaanse appelkoek. Een lekkernij by de koffie is ongetwijfeld de Spaan se appelkoek. Het deeg hiervoor wordt gemaakt van 300 gram wit meel, wat bakpoeder, 120 gram fyne suiker, 150 gram boter, wat eigeel, wat ci troensap en wat melk. Het deeg wordt op een bakblik gerold en een kwartiertje voor driekwart, deel gaar gebakken, 1,25 kg schijfjes zure ap pels worden met 80 gram suiker, 80 gram gewassen en gedroogde rozijnen alsmede met een dun afgeschilde en fijngehakte schil van een sinaasappel gemengd en op het 3 4 gare deeg verdeeld, 't Met 110 gram suiker ge slagen eiwit wordt vervolgens over de appelschijfjes gedaan. Het geheel wordt dan nog voor circa 20 tot 30 minuten in een matig verhitte oven goudgeel- gebakken SPEELGOED. Vuil kinderspeelgoed zoals beertje kunnen gereinigd worden met zeep sop. Bewex-k het beertje met een klei ne nagelborstel. Het geheel niet te nat maken, zodat de vulling niet nat woi'dt. Dan met schoon water af schrobben en het speelgoed buiten op een handdoek laten drogen. Heeft men angst, dat het speelgoed van zeepsop teveel zal verkleurden, be- werk het dan met een droogshampo. Besprenkel het speelgoed met mag nesiumpoeder en laat dit een uur zit ten. Dan met een stevige borstel uit borstelen. Fraai geborduurde blouse met strakke rok van organza. Bijzonder geslaagde combinatie van de Ame rikaanse ontwerper Paul Whitney. Laten we eens naar de keuken gaan, niet om te koken maar om uw kennis van het voedsel en het ko ken te testen. Hierbij enkele vragen: 1. Kruiden en specerijen geven een 'maaltijd smaak. Hieronder volgen vijf bekende soorten. Vijf punten voor elk waarvan men weet van welk deel van de plant zij komen. Vijf pun ten extra voor elk indien men ook nog de meest toegepaste gebruiksmoge lijkheden ervan kent. Venkel, knoflook, nootmuskaat, saf Voor hen betekent Parijs niets „Houdt de werkende meisjes in de gaten. Zy zullen waarschijnlijk onze belang rijkste afneemsters worden." Dit memo zond de directeur van een groot modemagazijn aan zijn inkopers en verkoopleiders. Het betreft hier wer kende meisjes van vijftien tot achttien jaar, die Parijs volkcynen onbelangrijk vinden en zich kleden in een geheel eigen stijl_ een stijl, die men elke avond van de week kan zien in de jazzclubs en danslokalen. Zy hebben een voorkeur voor lange rokken. Terwijl alle grote mode-centra de korte rok handhaven, willen zij rokken, die minstens zes centimeter onder de knie reiken. Zy zijn dol op de shift en tunieken met blouses met lange mouwen. ten maken voor dansen als ,The Bii'd' en de „Madison" zijn die strakke rok ken te lastig om in te dansen, is het commentaar. 8* !p Links: blouse in werkmanskiel- Zij dragen lage schoenen met band je: over de- wreef en opengewerkt leer. Het haar wordt kort gedragen met middenscheiding of met pony. De make-up is licht met donkere oog- opmaak, hetgeen een wat clowneske indruk maakt. Wat is de favoriete kleur Al gaan we deze zomer door een hittegolf, zij houden zich aan zwart en bruin en grijs! Denk niet, dat alleen de meisjes zich in deze uniforme kleding vertonen. Hun partners houden zich ook aan speciale regels - denim overhemden met buttoned-down boorden, nauwe broeken, op de hiel wat langer dan van voren en zacht leren laarzen, die in de broek gedragen worden. Him leren jakken doen denken aan die van de „rockers" de jongens met de bromfietsen, maar met een ver schil. De jakken hebben kragen in dezelfde vorm als de uniformen van cadetten van Amerika's West Point Academy. De partner heeft dezelfde soort haardracht als zijn vriendin. Hij maakt zijn voorhoofd hoger door de wenkbrauwen te scheren. Een stel met „vaste verkering" koopt over hemdblouses, neemt ze mee naar huh en verft ze in dezelfde kleur. Hui modes hebben geen lang leven. Zij kunnen van de ene maand oj de andere op iets anders over gaan Momenteel beginnen de meisjes in de jazzclubs wat kortere rokken te dragen. Maar er is nog maar twee tot drie centimeter af en de zeggen, dat ze nog niet van plan zijn de strakke korte rokken van vroeger staand kraagje, weer te gaan dragen. Teveel meisjes hebben lelijke knie- en en nadat de twist plaats heeft moe- Rechts: blouse in een fijnge- 'y. streepte poplin met kraagje, manchetten en stropda friaan, engelike.wortel. 2. U maakt een toetje, dat warm of koud opgediend kan worden in glazen. Uw ingrediënten zijn: eigeel suiker, zoete witte wijn. Nadat u de ze ingrediënten gemengd heeft, doet u alles in een steelpan en dan klop pen tot het geheel dik en luchtig wordt. In het Engels heet dit ge recht egg punch maar wat is de oorspronkelijke naam van deze Ita liaanse vinding? Vijf punten! 3. Frankrijk is beroemd om zijn sausen en papjés. Vinaigrette is een van de lekkersto sausjes voor sla. Heeft enig idee, waaruit deze saus bestaat? Eén punt voor elk van de vijf ingrediënten, die u kunt opnoe men. 4. Wat doet u als in het kookboek staat: A Het vlees vier uur lang ma rineren. B. Au gratin serveren. C. Croutons toevoegen. Vyf punten voor elk juist antwoord. 5. Peach Melba, is een toetje, dat naar een bex'oemde zangeres is ge noemd, Nellie Melba. Waar bestaat het (lit? Vijf punten. Antwoorden: 1. Ve'iKel, van de bladen of soms van de zaden van de plant, wordt vaak gebraikt bij vis. Bladen en stam kunnen ook als groente worden ge bruikt. Knoflook - de teentjes, die de knol vormen kunnen elk kruidig ge recht nog kruidiger maken. Nootmus kaat - de' gedroogde zaden van een fruitboom - wordt gebruikt voor pud dingen, sommige broodjes en diverse groenten. Gedroogde poedersaffriaan komt van een krokus - wordt ge bruikt voor het kruiden en kleuren van rijst, vis, soep e.d. De stam van een eeuwig bloeiende plant levert engelikawortel - geschikt voor de garnering van een taart en het kx-ui- den van rabarber, gekookte vis en stoofschotels. 4. A. Laten staan in bijv. olie en wijn. B. Bedekt met broodkruimels - er een korstje op laten komen. C. Vierkantjes oud bx*ood, gebak ken in boter. 5. Perziken, ijs, frambozensap en gesnipperde amandelen. Hoe is het afgelopen. Meer dan 60 punten? Dan moet u als kokkin wel vele goede vrienden hebben! Meer dan 40? Dan bent u nog een echte avontux'ierster in de keuken. Tussen 30 en 40? Iemand, die van experimenteren- houdt. Meer dan 20? Dan maakt u af en toe wat byzon- dei's. Minder dan 20? Dan wordt het tijd, dat u eens wat meer af wisseling in het mene brengt! GLORIA GORDON. Trouwen in wol In Australië verwacht men dat binnenkort menig bx-uidje in wol zal trouwen. Een fabrikant in Melbourne heeft zich toege legd op het vervaardigen van speciale zeer fijne lichte wol len stoffen voor dit doel en de trouwlustigen schijnen hem er dankbaar voor te zijn. Zij vin den het een modesnufje, dat best fot een rage zou kunnen uitgroeien.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 6