S)e CöidóeSou^ont CHROESJTSJOV DOET CONCESSIE AAN HET WESTEN TOESTAND IN SYRIË NOG ONRUSTIG Westelijke vertegenwoordigers in Russisch leger Enorme drukte bij Spoorwegen Vele executies PROTESTMARS IN BRUSSEL Zal kabinets formatie tijdens weekend slagen? MEER NEGERS OP DE FILM Het ideologische geschil Aanslag op Hitier herdacht Hoogwaterstanden KORRELTJE Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 20 JULI 1963 53e JAARGANG No. 15.9 RUSSISCHE CONCESSIE Tclef. 2 0 9 3 5 - Red. 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 12,80 p. mild., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,73, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1.50 „Als er tenminste geen wijziging komt in de houding van de Amerika nen en Britten, hebben wij de indruk, dat de tijd rijp is voor het sluiten van een verdrag over het stopzetten van de kernproeven in de ruimte en onder water". Dit heeft Chroesjtsjov vrijdag verklaard op een „vriend schapsbijeenkomst" in het Congresgebouw van het Kremlin ter ere van de Hongaarse delegatie, die op het ogenblik in Moskou is. Een dergelijk verdrag, aldus Chroesjtsjov, zou „een belangrijke en nut tige stap voorwaarts" zijn. De Russische premier pleitte opnieuw voor een niet-aanvalsverdrag tussen de organisatie van het pact van Warschau en de Navo. Dit verdrag zou dan gelijktijdig gesloten moeten worden met het kernstopverdrag. Maar de vorm van een dergelijk niet-aanvals verdrag was niet belangrijk. Het ging om de inhoud. (Zoals gemeld zou den de Westelijke mogendheden ,als er een niet-aanvalsverdrag gesloten sou worden, erkenning van Oost-Duitsland willen vermijden. Waarnemers in Moskou menen, dat Chroesjtsjov hier begrip voor heeft en 't Westen wel een mogelijkheid wil bieden om erkenning van Oost-Duitsland te omzeilen). Goede verwachting over kernstop VoLgens Adenauer is het nog niet zeker, of de Sowjet-Unie haar hou- pen van de buitenlandse troepen in ding tegenover het Westen zal ver- Oost- en W est-Duitsland. Maar het anderen, als het resultaat van de belangrijkste vraagstuk de Duit- huidige ideologische conferentie in Chroesjtsjov pleitte voorts voor het fe kwest,ie kon aUeen maar opge- Moskou negatief zou blijken te zijn. lost worden op basis van een vre- Adenauer meent, dat het Westen sluiten van akkoord over verras- desverdrag. geen wijzigingen in zijn politiekmoet singsaanvallen. Rusland was in dit aanbrengen, voordat er zichtbare te- verband bereid om vertegenwoordi- ?e Russische premier viel in zijn kenen zijn, dat de Sowjet-Unie haar rede weer fed uit tegen de „fanatici agressieve houding" tegenover het digde hij de Chinezen ervan, dat zij proberen de huidige Sowjetledders uit het zadel te stoten. Amerika voorzichtig Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken zal de jongste voor stellen van premier Chroesjtsjov om „dooi in de koude oorlog te brengen" met zong bestuderen. Amerika is ook van plan de Westelijke bondgenoten omtrent de voorstellen te raadple gen. In een verklaring van het minis terie wordt gezegd, dat, hoewel men nog steeds voorzichtig is omtrent de uitkomst van de kernstoponderhan- delingen, men hoopt dat de onder handelingen tot een succesvol einde zullen worden gebracht. President Kennedy heeft vrijdag avond plechtig beloofd, dat de Ame rikaanse regering alles in het werk zal stellen om het welslagen van de kernstopbesprekingen, die momen teel in Moskou gaande zijn, te ver zekeren. Hij zei dit in een boodschap aan secretaris-generaal Oe Thant. Mening van Adenauer Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland heeft vrijdag op een bij eenkomst gezegd, dat er een moge lijkheid is, dat de Sowjet-Unde spoe dig zal moeten beslissen of zij een overeenkomst wenst met China of met het Westen. De Nederlandse stations zijn van morgen overstroomd door vakantie gangers. De drukte was zelfs zo groot, dat militaire treinen moesten wor den opengesteld voor burgers, iets wat maar zelden gebeurt. Het opvallendst was de trek uit de noordelijke provincies naar het wes ten en zuiden van het land. Hoewel de spoorwegen op grond van erva ringen in andere jaren de treinen uit Groningen en Leeuwarden al extra hadden versterkt, zagen zij zich ook nog genoodzaakt om drie „voortrei nen" in te leggen, die eveneens tjok vol zuidwaarts reden. Overvol waren ook de treinen van de „Valkenburg-express" die om 8.10 en 9.10 uur uit Amsterdam vertrok ken. Het grensoverschrijdend verkeer is in beide richtingen bijzonder druk. De demissionaire minister van buitenlandse zaken, Z.E. mr. J. M. A. H. Luns, is vrijdagmiddag van Schiphol naar Kameroen vertrokken. In Ya- oende, de hoofdstad van dat Afrikaanse land, zal hij in zijn functie van voorzitter van de E.E.G. namens de gemeenschap het nieuwe associatie verdrag met achttien onafhankelijke Afrikaanse landen ondertekenen. De foto toont minister Luns voor het vertrek in het vliegtuig. VERRASSINGSAANVALLEN gers van de Westelijke landen tot die oorlog willen. Indirect beschul de Russische legers in Oost-Duits land toe te laten. Maar dan moest het Westen ermee akkoord gaan, dat er Russische waarnemers' geplaatst werden bij de Westelijke strijdkrach ten in West-Duitsland. Rusland was ook bereid met het Wésten te praten over het inlkrim- Westen heeft opgegeven. Dé Syrische delegatie onder leiding van de voorzitter van de revolutio- Negentien mannen en één vrouw naire raad, generaal Louay Atassi, is zijn vrijdag door executiepelotons naar Damascus teruggekeerd na een terechtgesteld wegens hun aandeel bezoek van twee dagen aan Cairo, in de mislukte pro-Nasser-revolutie De dielegatie had in Cairo besprekin- in Syrië, die gericht was tegen het re- gen gevoerd met president Nasser Rond 2.000 Belgische belasting- en gime van de Baath-partij. Acht van over toetreding tot de Egyptische fe- ^^r™arsheXdr terechtgestelden waren miHtairen, ^atie. toracht bij te zetten aan him eis voor de overigen burgers. De Egyptische kranten doen zater- meer salaris. Het personeel van het De grenzen van Syrië rijn nog dag felle aanvallen op de Syrische ministerie van financien staakt nuaü vier dagen. steeds gesloten. Ruim een uur nadat regering wegens de „bloedbaden", die De langzaam-aan-actie van de Bel- het uitgaansverbod in Damascus voor momenteel naar him oordeel in Syrië gische douane-beambten heeft vrij- de tijd van acht uur was opgeheven, worden aangericht. De leiders van de werd °PnieUW V°°r onbeI>aalde socialistische Baathpartij krijgen de aanleiding gegeven tot een incident. Ml® van kracht. schuld van de ontwikkelingen, die Enkele Nederlandse vrachtwagen- hebben geleid tot de mislukte staats chauffeurs, die al geruime tijd voor Radio-Damascus heeft omgeroepen, de Belgisch-Franse grens stonden te dat het standrecht nog steeds van ®re®P> die donderdag werd onderno- wachten en met groeiende ergernis kracht is en dat demonstraties, sa- men- gezaghebbende blad „Al zagen, dat toeristen de grens nage- menscholingen an het dragen van Ahram" heeft op de voorpagina de seren,Z<zetten Vf?en ware °vrachtauto wapens verboden zijn. De telefoon- grote kop ..Syrië gedrenkt in poel dwars op die rijweg om alle verkeer verbindingen tussen Damascus en van bloed" en schrijft, dat generaal- onmogelijk te maken. Er ontstond 'n Beiroet, die vrijdagochtend waren majoor EU Hafez, de plaatsvervan- herstel<L werden 's middags weer gend militair gouverneur in Syrië, verbroken, doch later op de middag „een ongekende tenreurcampagne nogmaals hersteld. voert" tegen de bevolking. het ingrijpen van gendarmes onge daan kon worden gemaakt. Op een „vriendschapsbijeenkomst" in het Congresgebouw van het Kremlin ter ere van de Hongaarse delega tie, die op het ogenblik in Moskou is, heeft de Russis che premier Nikita Chroestsjef ojn. verklaard de indruk te hebben dat de tijd rijp is voor het sluiten van een ve rdrag over het stopzetten van de kernproeven in de ruimte en onder water. De premier, die in zijn rede ook weer fel uitviel tegen de „fanatici" die oorlog wil len, maakte het voorbehoud „als er tenminste geen wijzi ging komt in de houding van Amerikanen én Britten". De foto toont Chroestsjef tijdens zijn rede. In politieke kringen te Den Haag houdt men er ernstig rekening mee, dat formateur Marijnen er gedurende het weekeinde in zal slagen de for matie rond te krijgen. Hij heeft weliswaar alle moeilijk heden nog niet overwonnen, maar er zijn tekenen, die erop wijzen, dat met name in de KVP-kring de sfeer is gezuiverd. Het moet alsnog moge lijk zijn met dr. Veldkamp tot over eenstemming te komen. Om tien uur gisteravond heeft de heer Marijnen dr. Veldkamp voor een onderhoud ontvangen. Het gesprek werd gevoerd in de werkkamer van de informateur op het ministerie van Landbouw. De nationale vereniging voor de vooruitgang van gekleurder in de VS eist, diat in ellke Amerikaanse te levisiefilmserie een rol voor een ne ger wordt opgenomen. Ook moet naar haar oordeel in televisieshows, waar in negers in ondergeschikte baantjes als portier, chauffeur of bediende spelen, een rol als die van dokter, advocaat of bankier door een neger worden vertolkt. De vereniging on derhandelt momenteel met de film en televisiemaatschappijen over een betere „afbeelding" van Amerika's twintig miljoen negers. Het centrale comité dier Chinese communistische partij heeft vrijdag de volledige tekst doen publiceren van de brief, die de Chinezen veer tien juni j.l. tot de Russen hebben gericht en het antwoord daarop van de Sowjetrussische communistische partij, in de vorm van een op veer tien juli LI. gedateerde „open brief'. Deze brieven vormen de jongste ge dachten wisseling van Moskou en Pe king op ideologisch gebied. De Franse communistische partij heeft zich vrijdagavond officieel ach ter Moskou geschaard in het geschil tussen de Russische en Chinese com munistische partijen. Ook het centrale comité van de Tsjechische communistische partij heeft vrijdag een verklaring uitge geven, waarin het het Russische 9tandlpunt in het ideologische geschil ten vollle ondersteunt. In een zesduizend woorden be slaand hoofdartilikel in „Neues Deutschland", het officiëde Oost duit- se pairtij-orgaan, keert ook de Oost- diuitse communistische partij zich op nieuw tegen de Chinese communisti- sohe leiders, diie zij beschuldigen van het voeren van een „dogmatische, on werkelijke politiek, die zich onder scheidt door arglistische opruiing". Vandaag (zaterdag) is het negen tien jaar geleden dat in Duitsland de mislukte aanslag op Hitler werd ge pleegd. Voor de eerste maai wordt ter herdenking van deze aanslag van alle openbare gebouwen m de Duitse Boodörepubfcek gevlagd. Ia atte Westduitse steden worden plechtig heden gehouden. Zowel burgerlijke als militaire. Bondskanselier Adenau er en de inspecteur-generaal van het Westduitse leger, generaal Friedrich Fiertsch, zullen kransen leggen bij het monument voor de slachtoffers van het Nazi-regiem in Bonn. In West-Berlijn houdt de stadsregering een herdenkingsplechtigheid op het voormalige hoofdkwartier van het Duitse leger, waar enkele leiders van de samenzwering na de mislukking ervan zonder vorm van proces wer den doodgeschoten. Eén van de daar terechtgestelde^ was kolonel graaf Von Stauffenberg. die de bom plaat ste die de „Fuehrer" had moeten do den. Westduitse officieren in burger wonen de plechtigheid bij. Een 19-jarige Indonesische stu dent heeft vrijdag een dasspeld aan president Kennedy teruggegeven, die hij donderdag van de Amerikaanse president had „gerold". De student haa ut dasspeld gerold toen Kenne dy op het Witte Huis was omstuwd door 2500 9t>udenten uit 56 landen. De Indonesiër bood president Ken nedy schriftelijk zijn verontschuldi gingen aan. ZOEKT U een Gero-cassette van 40.of 400.T v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero-specialist (Advertentie) ZON- EN MAANSTANDEN 21 Juli: zon op 4.44, onder 20.48; maan op 5.09, onder 21.56. 22 Juli: zon op 4.45, onder 20.46; maan op 6.21, onder 21.58. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Zonnige perioden In de luchtdrukverdeling treden wijzigingen op, welke een belangrijke weersverbetering in ons land en om geving tengevolge zullen hebben. Aan de achterzijde van een oud front, dat in hoofdzaak zaterdagmorgen nog wat regen of motregen bracht, heeft zich namelijk een nieuw hogedruk- gebied gevormd. De kern hiervan verplaatst zich van de Ierse Zee in ongeveer oostelijke richting, daarbij nog voortdurend in betekenis toene mend. Verwacht mag worden dat het centrum van dit nieuwe hogedruk- gebied zich zondag dicht by of boven ons land zal bevinden. Er zal dan ook weinig wind zijn en in de inmid dels aangevoerde drogere lucht mo gen flinke zonnige perioden ver wacht worden bij iets hogere mid- dagtemperaturen. De nachtelijke mi nimumtemperaturen zullen echter tijdens opklaringen lager worden dan afgelopen nacht, toen deze in het algemeen niet lager waren dan omstreeks 15 graden. 21 Jtfli: V.m. 3.09; njn. 15.39. 22 Juli: v.m. 3.53; n.m. 16.26. (springty) Geniet van wat God u gegeven heeft; ontbeer getroost wat ge niet hebt. (Gei'lerd) In de welpenafdeling van de roofdieren-galerij in de Amsterdamse artis verblijven momenteel vijf welpen, die door hun oppassers met de fles groot gebracht moeten worden, omdat hun moeders verstek laten gaan. Het kwintet bestaat uit drie Bengaalse tijgers (26-6 geb.), een zwarte panter (20-5) en een Frans Genetkatje (23-4).

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1