S)e &2idóe0ot4/tci/nt te happig MISLUKTE STAATSGREEP IN SYRIë Nasser-aanhangers te haastig Nederland gaat schuld aan V.S. vroeger aflossen Spionageproces in Karlsruhe MAFFIA MOET EEN VEER LATEN DUITSE BOEREN IN OPSTAND Grote partij graan verdwenen Aardbeving in Zuid-Europa Het kernstopoverleg Hoogwaterstanden VRIJDAG 19 JULI 1963 53e JAARGANG BUREAUS: PAPENGRACHT J2 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nassers volgelingen in Syrië Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN Telef. 20 93 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging338 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 o.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p.kw., Franco p.p. 8,75, Adv. i8 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 In Syrië is een poging tot een staatsgreep gedaan. Tanks, artillerie en in fanterie zijn in actie gekomen. De poging is echter volgens de regering in de kiem gesmoord en het grootste deel van de „samenzweerders" is ge arresteerd. De arrestatie is bevolen van vier „misdadigers, die met de noorderzon zijn vertrokken". Wie één van hen gevangen neemt kan re kenen op een beloning van 10.000 Syrische ponden. Het gaat hier om kolonel Jassem Alwan en generaal-majoor Mohammad Jarrah - die bei den ontslagen zijn -, Joessef Moezahem en Raef Maarri, allen bekende aanhangers van Nasser. lijk volledig teniet gedaan en de toe stand is nu hoogst kritiek, aldus ge noemde kringen. Men acht het onder de huidige om standigheden waarschijnlijk, dat de Syrisohe afvaardiging vrijdag weer naar haar land zal terugreizen. Het is niet bekend of er doden of gewonden gevallen zijn. Het persbu reau voor het Midden-Oosten meldt echter, dat er door de straten van Damascus ziekenwagens met gewon den reden. Toen de opstand uitbrak, werd er een uitgaansverbod inge steld. In Damascus is donderdagavond een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd dat een groepje bur gers, gesteund door ontslagen mili tairen, een poging hebben gedaan om de vrede in het gebied van Damas cus te verstoren. De poging was ech ter mislukt en de samenzweerders hadden zich over gegeven. De sa menzweerders zullen direct terecht staan. Na de afkondiging van het uitgaansverbod sloten de winkels en kantoren in Damascus. Daarop rol den de tanks door de straten van de stad. De telefoonverbindingen wer den verbroken en de grens tussen Syrië en Jordanië werd tot nader order gesloten. Latente machtsstrijd Volgens welingelichte kringen heer ste er al enige weken een staat van latente burgeroorlog in Syrië, die veroorzaakt werd door de machts strijd tussen de socialistische Baath- partij en de minister van defensie generaal-majoor Al Hariry, die ver leden week „met ziekteverlof" in Parijs is aangekomen. De Baath-partij poogde de steun voor generaal Hariry onder de strijd krachten te verminderen, terwijl de generaal de invloed van de socialis ten in de regering trachtte terug te brengen. Dolksteek voor de federatié Volgens kringen in Cairo zijn de vooruitzichten op de vorming van 'n federatie tussen Egypte, Syrië en Irak er na de jongste gebeurtenissen in Syrië niet beter op geworden. Pre sident Altassi van Syrië was juist de zer dagen in de Egyptische hooM- stad aangekomen om president Nas ser concessies te doen door te belo ven enkele Nassergezinde officieren uit het Syrische leger, die ontslagen waren, weer aan te zullen stellen. De mislukte opstand van aanhangers van president Nasser in Syrië heeft deze poging tot toenadering waarschijn- Italiaanse communisten verdeeld Het bestuur van de Italiaanse com munistische partij heeft besloten tot het doen houden van een nationale conferentie in oktober, waarop de meningsverschillen binnen de partij over het Chinees-Russische ideologi sche geschil zullen worden behan deld. Hoewel de Italiaanse communis- sche partij, naar bekend, de politiek van Chroesjtsjov steunt, hebben en kele partijleden zich de laatste tijd openlijk ten gunste van de Chinezen uit gesproken. In Milaan zijn zelfs pro-Chinese leuzen op muren ge kalkt NEDERLANDSE BANK FINANCIERT Met het oogmerk aldus een bij drage te leveren tot een soepele af wikkeling der lopende internationa le betalingsproblemen heeft het Rijk besloten over te gaan tot vervroeg de aflossing van schuld aan de Ver enigde Staten. Daartoe heeft de Ne derlandse regering met de regering van de Verenigde Staten overeen stemming bereikt dat op 22 juli zal worden overgegaan tot vervroegde aflossing van de eximbanklening 1945, pro resto groot 21,1 miljoen dol lar en tot vervroegde aflossing van een bedrag van 48,9 miljoen dollar op de ECA-lening. Van deze laatste lening staat in totaal 114,42 miljoen dollar uit. De totale versterkte af lossing op de Nederlandse dollarle ning aan de Verenigde Staten zal dus 70 miljoen dollar belopen. Het Rijk is tot deze transactie in staat gesteld door die bereidheid van de Nedenlandsche Bank deze ver vroegde aflossing te financieren door overname van schatkistpapieren tot 'n bedrag van 250 miljoen, waarvan elk jaar 50 miljoen komt te ver vallen. De Nedierlandsche Bank heeft zich bereid verklaard het jaarlijks vervallen schatkistpapier voor tel kens 5 jaar te verlengen na aftrek van de bedragen, die het Rijk op de oorspronkelijke schuld aan de Ver enigde Staten zou hebben dienen af te lossen. De bank heeft zich het recht voorbehouden de verlenging opnieuw te bezien, indien en voor zover het Rijk zijn budgettaire uit gaven zou financieren anders dan uit belastinggelden of andere vaste dekkingsmiddelen. Het Rijk heeft zich het recht voorbehouden te allen tijde tot vervroegde aflossing van schatkistpapier over te gaan. Belangrijke transactie. Het betreft hier, naar ter zake van deze vervroegde schuldaflos sing wordt toegelicht, een belangrij ke transactie, die een bijdrage wil vormen tot dekking van het Ameri kaanse betalingsbalanstekort van drie miljard dollar. Deze vervroegde schuldaflossing dient om tot op lossing van de betalingsbalanspro blemen te geraken, en is in feite een voortzetting van de door vorige re geringen te dien aanzien gevoerde politiek. In 1953 immers is Neder land met vervroegde schuldaflos sing begonnen, en achtereenvolgens is de schuld aan diverse landen ver vroegd afgelost. Tot dusver zijn deze aflossingen grotendeels gefinancierd door de schatkist zelf, deels door het bankwezen, terwijl ook de Nederland se Bank enige malen heeft bijge sprongen. Een klein land als Nederland kan uiteraard slechts een kleine bijdrage leveren tot oplossing van de interna tionale betalingsproblemen. Niette min is 250 miljoen gulden een be hoorlijk bedrag (overeenkomend met 70 min dollar), dat een half procent uitmaakt van het bruto nationaal pro duct. Naast de voordelen is er een nadeel t.w. dat Nederland ineens een deviezenverlies moet ondergaan. De daling daarvan wordt echter verant woord geacht. Naar internationale maatstaven gemeten, is onze devie- zenpositie wel niet uitzonderlijk groot, maar naar binnenlandse maat staven is zij zeer bevredigend.'Op de weekstaat van onze centrale:, bank per 15 jüli was de gecombineerde voorraad goud en deviezen 6443 mil joen gulden groot tegen 6160 miljoen gulden aan het begin van dit jaar. Tegen de Westduitsers Felfê, Cle mens en Tiebel, die in Karlsruhe te rechtstaan wegens spionage voor de Sowjet-Unie, is gisteren respectieve lijk 15, 12 en 5 jaar gevangenisstraf geëist. In zijn vier uur durende slotrede zei de openbare aanklager Erwin Fischer, dat het hier „ongetwijfeld om het ergste spionagegeval ging, dat zich ooit in de Bondrepubliek heeft voorgedaan." De spionnen, die in tien jaar tijd de Russen afschriften van 15.000 do cumenten in handen hadden gespeeld, hadden Sowjetagenten ontmoet in Oost-Berlijn, Keulen, Frankfort aan de Main Wenen, Salzburg, Brussel, Zürich en Amsterdam. Fischer zei, dat de Russische ge heime dienst in de eerste plaats ge gevens had willen verzamelen over de Westduitse geheime dienst en de geheime diensten van West-Duits- lands bondgenoten. Dé Russen had den ongetwijfeld succes gehad. In de strijd tegen de Maffia heeft de Italiaanse politie in de nacht van woensdag op donderdag tijdens zui veringsacties op heel Sicilië 81 ar restaties verricht. Sinds de strijd tegen de Maffia op 1 juli werd geopend werd een groot aantal wapens, munitie en 9 ton springstoffen in beslag genomen. Franse boeren hebben in Pont l'Abbé gedemonstreerd tegen de vroege import van groenten en de moeilijkhe den welke zij hebben met de afzet van hun aardappelen. Hier een beeld van de demonstranten met linn trekkers In de straten van Pont l'Abbé; op de achtergrond gehelmde veiligheidspolitie, paraat om in te grijpen als dat nodig mocht blijken. In een brief aan de Westduitse minister van voedselvoorziening en de min. van landbouw van Rijnland- Palts hebben boeren van de Palts be dreigd met grootscheepse betogingen en desnoods vernietiging van de hoe veelheden bonen en komkommers op de markt, als de Westduitse regering niet onmiddellijk de invoer van bui tenlandse groente en fruit stopzet. In de brief van de groente- en fruitkwekers wordt verder gezegd, dat de prijzen voor bonen en kom kommers zó laag zijn, dat het oogsten en naar de markt brengen van deze groenten niet lonend is. In een resolutie hebben vertegen woordigers van de fruittelers uit Slees wij k-Holstein, Hamburg en Ne- dersaksen de Westduitse regering er voor verantwoordelijk gesteld, dat door „halve maatregelen" catastro fale ontwikkelingen bij de fruitafzet opgetreden zijn. De boeren in Neder-Saksen willen hun aardappelen tot begin augustus in de grond laten zitten om dan ho gere prijzen te kunnen maken. Acht-en-een-half miljoen mud mais en gerst, welke Amerika naar Oostenrijk had uitgevoerd, blijken verdwenen te zijn. Volgens Amerikaanse regerings kringen zou een groot deel van het vermiste graan in plaats van in Oos tenrijk, in Hamburg en Bremen zijn terecht gekomen, waar het met gro te winsten zou zijn verkocht. Men heeft thans de hulp van de regeringen van verschillende landen bij de opsporing ingeroepen, terwijl ook de Amerikaanse arbassades in Europa bij het onderzoek zijn inge schakeld. In Wenen heeft men deze berich ten met verbazing en een zekere re serve ontvangen. In gezaghebbende Oostenrijkse kringen zegt men, dat de eventuele verduistering van een zo grote hoe veelheid graan slechts mogelijk zou "n met medewerkii caanse exporteurs. De voorlichtingsambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington verklaarde, dat bij de verdwijning van het graan geen Ame- kaanse ambtenaren zijn betrokken. Vrijdagmorgen tussen kwart voor zeven en tien voor zeven (Ned. tijd) heeft zich aan de Middellandse-Zee- kust een aardbeving voorgedaan, die is waargenomen in Marseille, Hyè- res, Nice, Corte (Corsica) en Turijn. In Nice werd de aardbeving vooral waargenomen door bewoners van ho gere verdiepingen, waar meubels verschoven en klokken bleven stil staan. In Marseille was de schok op ver scheidene plaatsen goed voelbaar. In Hyères en Corte werden twee schok ken waargenomen, de tweede hevi ger dan de eerste. Er waren geen slachtoffers en, er werd geen schade aangericht. Tezelfdertijd werd de aardschok in Turijn, in Coni en in het dal van Aosta geregistreerd. De schok duur de verscheidene seconden. De schokken werden vooral aan de Riviera gevoeld, onder meer in Turijn en Genua. Aan de Italiaanse Riviera werden drie aardschokken waargenomen. In Genua renden de mensen de huizen uit. In Ventimiglia raakten er een paar bewusteloos. In deze laatste plaats viel de kalk van de muren. Tot in Carrara en Pisa werd de aardbeving waargenomen. Premier Chroesjtsjov zal eind ja nuari volgend jaar een bezoek aan Egypte brengen. Dit heeft de Egypti sche minister voor het Aswan-dam- projeot, Sedky Solmian, donderdag avond op een persconferentie in Cai ro verklaard, nadat hij de dag te voren uit Moskou was teruggekeerd. De kernstopbesprekingen tussen de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en Groot-Brittanndë zijn donderdagmid dag in Moskou voortgezet. Op ver zoek van de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, werd de vergadering anderhalf uur later geopend dan het plan was. Hij had n.l. „andere zaken" te behandelen. Die „andere zaken" sloegen kenne lijk op een onderhoud met de Oost- duitse delegatie onder leiding van minister van buitenlandse zaken Lo- thar Bolz. Gromiko zou hen hebben ingelicht over het kernstopoverleg. De Oostduitsers hebben natuurlij k belangstelling voor Chroesjtsjovs voorstel inzake een niet-aanvals- verdrag tussen de verdragsorganisa tie van Warschau en de NAVO, dai een stilzwijgende erkenning van Oost-Duitsland met zich mee zou kunnen brengen. In het na afloop van de kernstop besprekingen uitgegeven communi que werd slechts gezegd, dat de de legatieleiders, bijgestaan door hun adviseurs, gisteren „bepaalde aspec ten van een verdrag tot het verbie den van kernproeven in de atmosfeer, Mr. D. U. Stikker, de Nederlandse algemene secretaris van de N.A.V.O., is donderdagmiddag voor een privébezoek aan Nederland op Schiphol aangekomen. De foto toont mr. Stikker wandelend over het platform met mej. Gusta v. d. Leuv van de KLM, die hem verwelkomde. de ruimte en onder water" hebben besproken en hun gedachtenwisse- ling over vraagstukken van gemeen schappelijk belang hebben voortge zet. De Brit lord Hailsham zei tegen verslaggevers, dat de zaken een „re delijk vlot" verloop hebben. Chinese waarschuwing In een hoofdartikel in het „Volks dagblad" heeft de Chinese commu nistische partij de Sowjet-Unie ge waarschuwd tegen het aangaan van een kernstopverdrag met het Wes ten. Het blad schrijft, dat alleen een totaal verbod op kernwapens doel treffend kan zijn en waarschuwt de Sowjet-Unie niet in een westelijke val te lopen tijdens de lopende be sprekingen in Moskou. NOG GEEN KABINET Minister Marijnen zit nog steeds in zijn werkkamer op het departement van Landbouw te filosoferen over zijn formatie. Hij heeft gisteren een bespreking gehad met mr. B. W. Bies heuvel, de waarnemend-fractievoor zitter van de a.r. fractie en met prof. dr. H. J. Witteveen, de kandidaat minister voor Financiën. Verder schijnt de formateur telefonisch tal van contacten te leggen en mensen te polsen, maar naar buiten blijkt niet, of hij met zijn formatie vordert. De a.r.-fractie heeft gistermiddag vergaderd. Gebleken is, dat er in a.r.-kring weinig bereidheid bestaat om de portefeuille van O., K. en W. te bezetten. Mr. Biesheuvel heeft ver moedelijk de formateur geadviseerd, het oude schema van prof. De Quay los te laten en een geheel nieuw schema op te zetten. Hij zal depar tementen hebben gevraagd waar de ARP gemakkelijk mensen voor kan leveren. De CH-fractieleider uit de Tweede Kamer, mr. H. K. J. Beernink heeft tijdens een CHU-vergadering, de start van de demissionaire minister van Landbouw, mr. Marijnen als ka binet-formateur goed genoemd, om dat deze vijfde (in)formateur vast blijft houden aan het akkoord van Wassenaar. Mr. Beernink hoopt, dat formateur Marijnen succes zal boe ken. Slaagt de formateur niet op kor te termijn, dan vreest de CH-fractie leider een nieuwe mislukking. VROUW ONDER TREIN Omstreeks 10.45 uur vanochtend is de 30-jarige mej. M. B. van der Hurk uit Vught op het station te Vught door een trein gegrepen. Zij is in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis in Vught ge bracht. Het slachtoffer liep om de afgesloten bomen heen toen zij van het ene perron naar het andere wilde lopen. AANHANGWAGEN DOODDE ECHTPAAR Een echtpaar uit Zaandam is van morgen bij Weert om het leven ge komen, doordat een aanhangwagen van een personenauto losraakte en tegen hun motor botste. Het echtpaar, de heer en mevrouw Lagerweij-Willemsen (33 en 24 jaar oud), werd van de motor geslingerd en was op slag dood. Hét ongeluk gebeurde omstreeks tien uur. Op de Eindhovenseweg, een gedeelte van de E-9 in Weert, kwam uit de richting Eindhoven een per sonenauto met aanhangwagen. Door de slechte toestand van deze weg brak de koppeling van de aanhan ger, waardoor deze losraakte en naar de linkerkant van de weg vloog, juist toen het echtpaar Lagerwey op dp motor naderde uit tegenoverge stelde richting. De motor kwam fron taal in botsing met de aanhanger. Gouden Verlovingsringen v. d. WATER, HaarI.straat 207 heeft ze Zeer grote keuze Op 't graveren kunt U wachten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Overwegend, droog De circulatie op de Oceaan heeft ïoh wat gewijzigd, waardoor de de pressies nu een noordelijker baan volgen. In verband daarmee is de leans op regen in ons land belang rijk kleiner geworden. Voor morgen wordt overwegend droog weer ver wacht met iets hogere temperaturen. Hoewel de storingen op grotere af stand voorbijtrekken, worden met een zuidwestelijke bovenwind nog wel af en toe wolkenvelden aange voerd. De perioden met zonneschijn zijn daarbij voor het oosten en zuid oosten over het algemeen van lan gere duur dan elders in het Land. ZON- EN MAANSTANDEN 20 Juli: zon op 4.42, onder 20.49; mean op 4.03, onder 20.44. 20 Juli: v.m. 2.18; n.m. 14.51. KORRELTJE Geld eist veel van zijn bezitter, het eist zelfs zijn ziel, als hij niet oppast.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1