Ru ssen willen telescoop in de ruimte brengen NIEUWE FORMATEUR: MR. V. G. M. MARUNEN ZAL TRACHTEN SCHERPE KANTEN BU TE VULEN Voortbouwen op 't akkoord van Wassenaar Man naar de maan of instrumenten? v.J Drie-partijen-overleg in Moskou Oproep tot staking in België OPRUIMING BULTHUIS DE GIFGAS- KWESTIE Hoogwaterstanden De 46-jarige mr. V. G. M. Marijnen, demissionair minister van Landbouw en minister-president in spe heeft van H. M. de Koningin opdracht gekre gen „een kabinet te formeren". Dit is de vijfde poging, die sinds de verkie zingen wordt ondernomen. Mr. Marijnen heeft gistermiddag op 't Brabantse buiten van prof. dr. De Quay met zijn voorganger als formateur een onder houd gehad. Prof. de Quay rust op zijn vacantieadres uit van de vermoeie nissen. Mr. Marijnen heeft opnieuw volledige vrijheid van handelen ge kregen. Hij behoeft met de fracties geen afspraken te maken, maar mag dit wel doen. Hij zal echter zeer vermoedelijk gebruik maken van de bouwstenen, die het akkoord van Wassenaar biedt. Dit zal uitgangspunt van de formatie moeten blijven. De formateur zal zeker niet trach ten een kabinet te vormen, waarin ook die PvdA is vertegenwoordigd De lijn van de formatie zal dus waar schijnlijk ongewijzigd blijven. Mr. Marijnen heeft vandaag eerst de frac tieleiders van de betrokken vier par tijen ingelicht over zijn bedoelingen. Daarbij ontmoette hij niet de heer Van Eysden maar mr. Biesheuvel als voorzitter van de Tweede Kamer fractie der AR-partij. Mr. Biesheuvel treedt nl. tijdelijk als voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de Anti-Revolutions ire partij op, omdat de heer H. van Eijs- den ziek is. De heer Biesheuvel is tweede voorzitter van de ARP. Reacties De grootste problemen voor de heer Marijnen liggen in de motive ring van het eventueel buitenspel zet ten van de heer Veldkamp. Verschil lende KV P-af deling en hebben al ge reageerd op de berichten over de moeilijkheden in de katholieke partij. Nijmegen bijv. wil, dat de huidige constellatie wordt voortgezet om de verkiezingswinst te consolideren. Amsterdam staat echter achter de wensen van de heer Veldkamp. OOK KVP-UTRECHT ACHTER VELDKAMP Ook de afdeling Utrecht van de Katholieke Volkspartij heeft in een dat een gewaarschuwd man voor twee telt, hetgeen ook voor een for mateur van kracht moge zijn. Bij bedoelde fouten denken we aan het Wassenaars akkoord, omdat het in zijn oorspronkelijke versie te weinig rekening met de gevoelens en overtuiging van de KVP-fractie hield, hetgeen het protest van dr. Veldkamp c.s. veroorzaakte. Die fout is thans hopelijk hersteld. In de tweede plaats was daar de foutieve opzet van dr. De Quay om een niet- KVP'er als premier te willen aan trekken, welke gedachte nu ook van de baan is. Verder: de verdeeldheid in de KVP-gelederen, naar te wen sen valt onder mr. Marijnen volsla gen onnodig en de in de verkiezings campagne geforceerd geprononceer de eendracht in het christen-demo cratische kamp, die men tot de nuch tere en juiste proporties behoort te rug te brengen. Pakken de bij de formatie-Marij- nen betrokken politici nu de zaken goed aan dan zal van licht en don ker uit het jongste verleden dat eer-» ste zeker kunnen overheersen! telegram aan de Tweede Kamerfrac tie dier KVP haar ernstige teleurstel ling geuit over de wijze van handelen bij de kabinetsformatie. In het tele gram zegt de afdeling Utrecht, dat blijk werd gegeven van onvoldoende leiding van de fractievoorzitter. Zij vreest dat hij de door de KVP in de periode voor de verkiezingen ge kweekte goodwill zeer ernstig heeft geschaad. De afdeling .Utrecht, aldus het telegram, staat achter de hou ding van dr .Veldkamp en meent dat hij op het kabinet-De Quay een dui delijk stempel heeft gedrukt De verkiezingsuitslag kan slechts in die richting worden geïnterpreteerd. De KVP in Utrecht dringt er tenslotte bij de leden van de Tweede Kamer fractie der KVP op aan blijk te geven van de aanwezigheid van zelfrespect. (Zie ook hoofdartikel elders). Fotografen dringen KVP-zitting binnen Twee persfotografen zijn maandag plotseling een besloten vergadering van de KVP aan het Binnenhof in Den Haag binnengedrongen en heb ben snel gefotografeerd, toen de ka merleden verontwaardigd opstonden. Voordat een bode kon ingrijpen ver dwenen zij. Een landelijk ochtend blad publiceerde gisteren een grote foto van de vergaderende KVP-frac tie met als onderschrift: „De KVP- fractie - de Kijvende Verenigde Po litici - was gistermiddag in een spoedvergadering bijeen. ONDERZOEK GEVRAAGD Naar aanleiding van het optreden van deze fotografen heeft de voor zitter van de Tweede Kamer mr. F. van Thiel de Nederlandse Vereniging van Fotografen dinsdag een expres- sebrief gestuurd, waarin wordt aan gedrongen een onderzoek in te stel len. De Kamervoorzitter is ten zeer ste ontstemd over de gang van zaken. ZOEKT U EEN gouden armband voor 70.en 100.of 300.en ƒ400.—. v. d. WATER Haarlemmerstraat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. (Advertentie) VIJFDE ETAPPE Met de aanwijzing van minister mr. V. G. M. Marijnen als forma teur is reeds de vijfde etappe inge treden in het moeizaam constructie werk voor een nieuw kabinet. De po- politieke malaise was aan het eind van de voorgaande fase wel hoog gestegen en de algemene verzuch ting géldt nu uiteraard, dat het ver leden een dure les is geweest en dat thans twee maanden al na de ver kiezingen van 15 mei jl. snel za ken kunnen worden gedaan. Hier en daar kon men aan het eind van de periode-De Quay nogal fatalistische kreten horen slaken, dat zoiets als het einde van de demooratie moes ten inluiden, maar wij zijn toch van oordeel, dat men bij een objectieve analyse van de huidige situatie ook wel terdege enkele hoopgevende lichtpunten kan ontwaren. Over dat licht en donker in de huidige stand van zaken enkele opmerkingen. In de eerste plaats geloven we, dat twee positieve elementen uit de voorbije weken alsnog kunnen wor den gebruikt bij de verdere forma tiepogingen. Dat geldt voor het ak- ikoord van Wassenaar, zeker nadat 't in feite tweemaal aan de concrete po litieke behoeften werd aangepast. Een keer in de bekende verklaring van de vier fractievoorzitters, waar bij de bereidheid tot het toepassen van gelden uit de staatskas voor ver betering en uitbreiding van sociale voorzieningen in het vooruitzicht werd gesteld; ten tweede in een over leg tussen minister Veldkamp en enkele van zijn toenmalige mede kandidaten, zoals het tijdens 't jong ste weekend door de voorzitter van de KVP, mr. P. Aalberse werd ge formuleerd. Aangezien de sociale paragraaf overigens de enige was, diie nadere discussie nodig maakte, lijkt ons thans het gehele Wassenaar- se akkoord als basis voor de forma tiepogingen van mr. Marijnen ge schikt. Voorts kan de nieuwe formateur naar onze overtuiging heel wel een goed deel van de persoonskeuze van dr. De Quay overnemen. Dat begint uiteraard bij hemzelf, hetgeen tevens het voordeel met zich brengt, dat de heer Marijnen niet voor 'n „vreem de" premier behoeft te formeren. Verder kan men veronderstellen, dat hem de kandidaturen van de heren Biesheuvel, Schmelizer, Luns, Veldkamp, Scholten, Bot en Toxo- peus zeker kunnen (blijven) aan staan. Speciaal met betrekking tot dr. Veldkamp zal het goed zijn, dat het in de voorgaande etappe al te sterk naar voren gekomen persoon lijk element zal worden geëlimineerd. Prof. De Quay is vergeten, dat hij zich teveel door bedoeld element heeft laten beïnvloeden en deswege ook té vroeg zijn formatie-opdracht heeft teruggegeven. Met andere woorden: nadat dr. Veldkamp tot bovenbedoeld compromis zou zijn gekomen, heeft dr. De Quay zijn be sluit tot beëindiging van zijn taak tóch gehandhaafd. Deze beschuldiging is waar en on waar tegelijk. Dr. De Quay's besluit was niet alleen op de houding van dr. Veldkamp gebaseerd maar op de breder* onaangename sfeer, die ierecht of ten onrechte tussen en kele kandidaten was ontstaan. Van grote invloed waren echter ook de jn piWi paieig jjj Florence heeft de Italiaanse prinses-mode-ontwerpster fouten, die in voorgaande etappes jyfarcella Borghese uit Rome haar collectie voor de herfst getoond, waarin danig™paTten^eeldèn/voor een^JS «P «"«J8 ^15end. gebreide japon een van de hoogtepunten zullen die nu wel tot het verleden De slank makende jurk in grijs en creme is bijsonder eenvoudig van belhoren; voor de rest geldt hopelijk lijn- De rug te uitgesneden tot de taille. De Britse minister van Buitenlandse saken, lord Home is gisteren met sijn echtgenote ons land aangekomen voor een officieel bezoek van twee dagen. Het echtpaar Home werd op de vliegbasis Ypenburg afgehaald door de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Z. Ex. Mr. J. M. A. H. Luns. Sir Bernard Lovell, de directeur van de reusachtige Britse radioteles coop te Jodrell-bank, die kortgele den een bezoek aan de Sowjet-Unie heeft gebracht, heeft dinsdag op een persconferentie te Londen verklaard, dat de Russen van plan zijn binnen vijf jaar een ruimtecabine met een door een man Jjediende telescoop te lanceren. De telescoop en de bijbe horende uitrusting zouden tezamen verscheidene tonnen wegen. Sir Bernard verklaarde verder, dat de betrokken Russische geleerden er thans lang en breed over beraadsla gen of het eigenlijk wel aanbeveling verdient naar maanlandingen te streven. Deze geleerden menen na melijk, dat zij in staat zijn negentig procent van de gegevens, die zij over de maan willen hebben, te ver krijgen met behulp van instrumenten voordat zij erin geslaagd zouden zijn alle vraagstukken op te lossen, die samenhangen met het doel; landen van een ruimtevaarder op dit hemel lichaam en het verzekeren van zijn veilige terugkeer op aarde. De twee grote vraagstukken, waar het om gaat zijn het stralingsgevaar en de wijze, waarop de veilige terug keer van de maanvaarder moet wor den gewaarborgd. Volgens sir Bernhard wil de voor- PROBLEEM met EEN BAARD Nadat vorige week de kap per- caféhouder - monsternemer B v. Seijst uit het Friese dorp je Baard zijn nevenfuraktie van gemeentelijk brugwachter had neergelegd, heeft ziah thans 'n nieuwe ontwikkeling in dit nij pende probleem voorgedaan. Zoals bekend legde de heer Van Seijst het brugwaohters- bijütje er bij neer, omdat het gemeentebestuur zijn honora rium van 8,- per week tot de helft terugbracht, nadat 'n heel jaar geen enkel schip de Baardse brug was gepasseerd. Het aardige van de zaak was dat enkele uren later 'n boot wilde passeren en twee amb tenaren de sleutel moesten zoeken, de brug moesten zien open te krijgen enz. De tijdelijke aanstelling van de heer Bijlsma, chauffeur van de gemeentereiniging, had het klaarblijkelijke bezwaar dat deze brugwachter overdag nooit thuis was om de brug te openen. Thans heeft zijn echt genote, mevr. BijLsma-Jager, zich bereid verklaard voorlo pig in voorkomende gevallen de brug te draaien. Zij heeft echter aan het gemeentebe stuur het ultimatum gesteld, dat binnen korte tijd het ho norarium weer op acht gulden moet worden gebracht. Gezag hebbende kringen in Baard vrezen echter dat de heer Van Seijst, wanneer mevr. Bijlsma- Jager haar salarisverhoging krijgt, tegen deze vorm van broodroof protest zal aanteke nen. Een brugwachter schijnt eerder een baard te krijgen, dan Baard een brugwachter. zitter van de Sow jet-Russische aca demie van wetenschappen aansturen op een internationaal wetenschappe lijk onderzoek naar de vraag of men zich moet toeleggen op een door mensen uit te voeren maanlanding, of dat het meer aanbeveling verdient de gegevens, die men over de maan wil hebben, via instrumenten te ver krijgen. Sir Bernhard Lovell zei ook, dat het bij de jongste Russische ruimte- vaartproef inderdaad de bedoeling was geweest, dat de ruimtevaarders luitenant-kolonel Bykovski en Valen- tina Teresjkova zich met elkander in verbinding zouden stellen. Dit was echter niet gelukt. Na afloop van de tweede bijeen komst tussen de Amerikaanse, Brit se en Russische delegatie, die drie uren heeft geduurd, werd gisteren in een kort communiqué medege deeld, dat de besprekingen „in een vriendschappelijke sfeer" zijn voort gezet, en dat zij betrekking hadden „op het staken van kernproeven en andere vraagstukken van gemeen schappelijk belang". Ook meldt het communiqué, dat de bijeenkomst in het „Spiridovna pa leis" van het Sowjet-ministerie van buitenlandse zaken, mede werd bij gewoond door een Amerikaanse des kundige op het gebied van weten schappelijke aangelegenheden, n.L Franklin Long, onder-directeur van het bureau voor controle op oorlogs materiaal en ontwapening ten behoe ve van wetenschap en techniek. Westelijke waarnemers zien in het communiqué een aanwijzing dat de besprekingen tot dusver vlot verlo pen en dat zich nog niets heeft voor gedaan wat de hoop op het bereiken van overeenstemming de bodem zou kunnen inslaan. Met name doelden zij op de „vriendschappelijke sfeer", waarin volgens het communiqué de besprekingen werden voortgezet. De vakbond van ambtenaren van het Belgische ministerie van finan ciën heeft dinsdagavond een oproep doen uitgaan tot het houden van een algemene staking in het gehele land, met ingang van hedenmorgen. Maandag was het in Brussel reeds tot botsingen gekomen tussen poli tie en stakende ambtenaren van de belastingdienst en van de dienst van in- en uitvoerrechten en accijnzen. Twee demonstrerende stakers werden daarbij gewond. Ook dinsdag brach- honderden ambtenaren de dag door met kaartspelen op straat voor het kantoorgebouw in de hoofdstad, en blijkens uit andere delen van het land binnengekomen berichten werd ook daar bij de genoemde diensten weinig gewerkt Aan de grenzen hielden de douane ambtenaren een „langzaam-aan-ac- tie" met gevolg, dat bij sommige grensposten het controleren over de grens komende vrachtwagens een uur per wagen in beslag nam. 'T KOOPJE VAN DE Zeer sterk BOUCLé-TAPIJT van 23.50 nu 15.90 p' 1112 (zolang de voorraad strekt WONINGINRICHTING BOTERMARKT 23 LORD HOME OP BEZOEK Koningin Juliana heef vanmorgen om half elf de Britse minister van buitenlandse zaken, lord Home, en lady Home op paleis Soestdajk ont vangen, alsmede de Britse ambassa deur in Nederland, sir Andrew Noble. De City of Oxford Silver Band heeft van omstreeks tien over elf af op het gazon achter het paleis de Koningin en lord Home een muzikale hulde gebracht, die 10 minuten heeft geduurd. Deze band die dezer dagen in Soest was, bestaat voor een groot deel uit werknemers van een auto mobielfabriek in Oxford en staat on der leidiing van de dirigent C. E. Challis. Lord en lady Home en sir Andrew Noble verlieten het paleis om half twaalf. Een 12-jarige Arabische jongen, Mohammed Mansoer, is in een Lon- dens kinderziekenhuis opgenomen voor onderzoek naar letsel, dat hij zou hebben opgelopen als gevolg van het ontploffen van gif gasbom men, die in Jemen geworpen zouden zijn. Zoals bekend zijn de Egyptenaren van het gebruiken van dergelijke bommen beschuldigd en wordt hier naar thans vanwege de VN een on derzoek ingesteld. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's TIJDELIJK REGEN De Bilt, woensdag 10 uur: Bij de huidige circulatie boven de Oceaan en West-Europa blijft het weer onbestendig. Een nieuwe oce aandepressie, die gisteren bij de zuidpunt van Groenland was gele gen, bereikte vanmorgen het zeege bied ten westen van Schotland. De regen van deze storing zal ook in ons land in hoofdzaak vannacht en morgenochtend vallen, waarna en kele plaatselijke opklaringen voorko men. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. Met zuidwestelijke tot westelijke wind dringt de koelere oceaanlucht verder het vasteland binnen. De zomer warmte boven het continent met temperaturen van 25 tot 30 graden in Frankrijk en Midden-Europa wordt dan ook geleidelijk verder naar het oosten teruggedrongen. ZON- EN MAANSTANDEN 18 Juli: zon op 4.40, onder 20.51; maan op 2.18, onder 18.47. 18 Juli: v.m. 0.21; njn. 12.58. KORRELTJE Moeilijke kinderen hebben soms heel moeilijke ouders. Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 17 JULI 1963 53e JAARGANG No. 15.979 Peking-splijtzivam vreet verder Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20 82 6 - Klachten bezorging33839 (tossen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65p. w_ 2,80 p. mnd„ 8,25 p. fcw.. Franco p.p. 8,75; Adv. 18 ct p. mm.. Telefoontjes f 1,50

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1