VUISTJE Jongerencongres KVP in Woudschoten Boeren-protest over landbouwschap Onderzoek naar zelfmoord huzaar PLANTA-AFFAIRE V0OR RECHTER DINSDAG 16 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Bolsward opende de schatkist... De schatkist van Bolsward heeft een onverwachte meevaller opgele verd. Toeristen die Bolswards raadhuis bezochten zullen zich herin neren, dat er in de Vierschaar een antieke, met ijzer beslagen en uit de negentiende eeuw daterende stadsschatkist stond. Deze schatkist was voorzien van drie verschillende sloten. Voorheen telde de stad namelijk tegelijkertijd drie burgemeesters, ieder beschikte over één sleutel, zodat 't was uitgesloten, dat een van hen buiten medekennis van de andere 2 een greep in de geldkist kon doen. Om de schatkist te openen moesten steeds alle drie de burgemeesters tegelijkertijd aanwezig zijn. Enige jaren geleden heeft een souvenirjager één van de drie sleu tels meegenomen. Sedertdien kon de schatkist niet meer geopend worden. De stadsbode vertelde bij zijn rondleidingen altijd het ver haal, dat er zich in de schatkist een gulden bevond, er ingeworpen door een hoge officier uit het Amerikaanse bezettingsleger in Duits land, die als toerist Bolsward bezocht. Gisteravond is het aan de amateurslotenmaker T. J. Douma uit Bolsward onder toeziend oog van de stadsbode gelukt, de antieke kist zonder deze te beschadigen te openen. Wie schetst hun verba zing toen ze merkten, dat er zich in de schatkist niet f 1.bevond, maar f 3.33. Zonder dat iemand het heeft gemerkt moet vóór de fa tale sleutelroof nog een aantal toeristen het voorbeeld van de goed geefse Amerikaan hebben gevolgd. Bolsward is plotseling rijker dan het meende te zijn. Maar dit zit ondertussen wel met het probleem hoe deze extra inkomsten op de begroting te verantwoorden. Men overweegt de historische kist voortaan maar weer geopend te exposeren, men kan nooit weten In het Kurhaus in Scheveningen heeft de loco-burgemeester van Den Haag, de heer A. J. Dankelman, maandag avond de prijzen uitgereikt van het internationaal rozenconcours, dat in het Haagse Westbroekpark is ge houden. De Gouden Roos werd door een lekenjury toegekend aan de Duitse kweker M. Tantau uit Uetersen in West-Duitsland voor zijn roos „Paprika". De Duitse vice-consul dr. G. Graf Henckel (rechts) neemt hier namens de niet aanwezige kweker de Gouden onderscheiding in ontvangst. KRITIEK OP KABINETSFORMATIE 1963 „Ik geloof, dat in de afgelopen maanden de politiek door het forma- tiespel belachelijk is gemaakt. Het is te betreuren, dat de KVP met de grootste fractie en dus de grootste verantwoordelijkheid, er niet in ge slaagd is samen met de CHU en ARP een program van actie voor de ko mende parlementaire periode op te stellen", aldus de voorzitter van de Jongerengroepen van de KVP Ge rard Woertman in zijn toespraak ter opening van het jaarlijks congres van genoemde groepen, welke het afge lopen weekend werd gehouden in het conferentiecentrum Woudschoten te Zeist. Gerard Woertman zei, dat het noodzakelijk is, dat er op dit moment kritiek wordt geleverd op de met de dag onprettiger wordende gang van zaken rond de kabinetsformatie 1963. De voorzitter was van mening, dat de uitslag van de verkiezingen op 15 mei j.l. een duidelijke overwinning is voor de regering-De Quay. De kaarten lagen immers duidelijk op tafel: winst voor de KVP, grote te ruggang van de oppositie, de PvdA. Gerard Woertman had gehoopt op een snelle formatie op basis van de uitslag. Het heeft niet zo mogen zijn, want wat hebben we te zien gekregen? Binnenskamers werd er veel geïnfor meerd en geformeerd. Er werden eisen gesteld, cijfers geproduceerd en weer nieuwe cijfers op tafel ge legd en er werd een stapel docu menten geschreven, waarvan infor mateur Beel op zijn beurt is ge schrokken. „We zagen geen krachtig, gezamenlijk optreden van de KVP, CHU en ARP, geen duidelijke lijn", aldus voorzitter Woertman, die tot slot zei, dat het hoog tijd is ons te bezinnen op de positie van de KVP en de andere christelijke partijen, maar ook een bezinning op mogelijk heden om aan kabinetsformaties als de huidige een einde te maken. Voordat Gerard Woertman deze kritische woorden uitsprak, had hij een overzicht gegeven van een res pectabel aantal activiteiten der Jo- KVP in het afgelopen jaar. De ope ningsreden van de voorzitter werd o.m. beluisterd door de demissionai re staatssecretaris mr. Th. Bot en enkele 2e Kamerleden der KVP. BELANGWEKKENDE REDE VAN Mr. BOT De ca. 100 jongeren, die voor dit KVP-weekcnd naar Zeist waren ge togen, waren verdeeld in 3 secties, die zouden discussieren over „De wereld van morgen". De 3 secties hadden elk een thema, t.w. „Mondi aal gezien" (ingeleid door mej. mr. A. Balfoort). „Europees gezien" (in geleid door mr. Edm. Hosselet) en „Enige aspecten van de Nederland se jeugd in leven en werken" (inge leid door drs. J. Bonnier). Voordat de secties bijeen kwamen sprak staatssecretaris mr. Th. Bot een belangwekkende rede uit over „Katholieke politiek in toekomstpers pectief", een onderwerp dus, dat in nauw verband stond met de discussie over „De wereld van morgen". Mr. Bot ging, alvorens hij een aanvang maakte met zijn rede, zijdelings in op de kritische woorden van Gerard Woertman over de kabinetsformatie. De staatssecretaris hoopte, dat nu al le bouwstenen zijn aangedragen, zo dat binnenkort een regering zal zijn gevormd. Op uitvoerige wijze besprak mr. Bot de taak van de christen in de wereld van morgen. Sprekende over het vraagstuk der ontwikkelingslanden zei de heer Bot, dat de oplossing geen kwestie Duidelijk spreekt de „oud-militair" uit deie groep kraninge burgers, die stram in de houding, de paraplu's en de bolhoeden gelijk, geïnspecteerd worden door prinses Alexandra van Kent. Het gebeurde tijdens een plech tigheid in Maidstone in Kent, waar de prinses aan een scherpschutters- regiment een vaandel kwam overdragen. Deze oudgedienden woonden de plechtigheid bij. van charitas mag zijn, noch van een zijdige westerse financiële hulpver lening. Vereist is - mede in het be lang van ons directe eigen voortbe staan - een onverwijlde systemati sche wetenschappelijke aanpak tot economische struktuurwijziging. Mr. Bot vroeg zijn gehoor, of de westerse christenheid de praktische consequenties beseft van de groei ende politieke, sociale en economi sche eenheid van de wereld. Zijn wij bereid in de praktijk de consequen ties te trekken uit het feit, dat de kerk, als universele gemeenschap, zich voor het eerst in haar geschie denis ziet geconfronteerd met een universele volkeren-staten-gemeen- schap, de V.N. en haar machtige organen, welke in hun veelzijdige ac tiviteit even zovele terreinen bestrij ken waar activiteit van katholieken - als burgers en als christenen - plaats vindt en dient plaats te vinden? „Opnieuw staan de christenen op de drempel van een nieuwe concre te historische situatie - met de eisen die de supertechniek en de enorme werk- en woonagglomeraties aan de mens stelt - waarin zij moeten bin nentreden om er. positief arbeidend, bi j de onontkoomborc „stroomlijning" van veel wat ons tot heden dierbaar was, de essentie van de persoonlijk heid van dë mens-nieuwe-stijl te genover de hem omringende mecha nisatie te handhaven en tot verdere ontwikkeling te brengen", aldus mr. Bot. Grote delen van de rede van mr. Bot zijn zaterdagavond en zondag morgen tijdens de discussies aange haald en besproken. Zondagmorgen werden tijdens een plenaire zitting de resoluties vastgesteld. Het is ver heugend te constateren, dat uit de resoluties bleek, dat vooral het vraagstuk van de onderontwikkelde gebieden onder de jongeren leeft. Pittig ook werd er gediscussieerd over de Europese integratie. De resultaten van dit soort week ends hebben hun invloed op de vast stelling door het Partijbestuur van de werkprograms. Op deze wijze kunnen de katholieke jongeren daad werkelijk een woordje meespreken in hetgeen moet geschieden in „We reld van morgen". Landbouwers en veehouders uit de omgeving van Haarlemmerliede, allen leden van landbouworganisa ties welke zijn aangesloten bij het Kon. Ned. Landbouwcomité, de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond of de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond, hebben in een speciaal daartoe be legde openbare vergadering gespro ken over landbouwaangelegenheden. Ter vergadering werd besloten een brief te zenden aan de minister van justitie, waarin de verontrusting wordt uitgesproken over het feit dat voortgegaan wordt vonnissen van diverse economische politierechters te executeren, die blijkens het arrest van de Hoge Raad van 23 oktober '62 de toets der juridische kritiek niet kunnen doorstaan. Juister was het geweest, aldus de brief, deze vonnissen niet verder ten uitvoer te leggen, te meer daar deze vonnissen tot strekking hebben land bouwers tot erkenning van het land bouwschap te dwingen, welk schap een omstreden instelling is. Voorts wordt geprotesteerd tegen het feit, dat de landbouwers juist gedurende de hooibouw opgepakt worden. Het landbouwschap, ingesteld om op te komen voor de belangen van de land bouw en landbouwers, heeft tot op heden nagelaten tegen deze, de be langen van landbouw en landbou wers schadende handelingen, te pro testeren, aldus de brief. MARECHAUSSEE DOOR GARAGE DEUR GETROFFEN Gisteroahtend is in Harderwijk een marechaussee door een vallende ga ragedeur gedood. Het gebeurde inde WGF-kazerne. De marechaussee vier de klasse C. J. Kooyman uit Son (N. Br.) werd daar aan zijn hoofd getroffen door een vallende garage deur. Hij overleed op slag. Mare chaussee Kooyman was 21 jaar. Hij diende bij de 41ste .marechaussee- oocQpagDóa. Naar aanleiding van de zelfmoord van een dienstplichtig huzaar, vorige week in zijn cel voor streng arrest in de Juliana van Sbolbergkazerne te Amersfoort, heeft het Eerste Kamer lid de heer Diepenhorst (ARP) schriftelijk aan de minister van De fensie gevraagd of "het verantwoord was een voor een medisch en psy chologisch onderzoek naar het her stelling- en oefencentrum Austerlitz verplaatste recruut streng arrest op te leggen. Minister Visser heeft ge antwoord, dat hij tot een onderzoek reeds opdracht heeft gegeven voor dat de heer Diepenhorst zijn vraag stelde. Eind september zal de zogenaamde Planta-affaire, die Wim Kan de op merking ontlokte: „Ik zag Van den Berg nog lopen van de week, samen met Jurgens; mijn handen jeukten nog", voor de rechtbank komen. Het uitgebreide dossier over deze raadsel achtige affaire, die begon met puist jes en eindigde met een nationale epidemie, zal naar alle waarschijn lijkheid nog deze maand gesloten kunnen worden. Daarna kan de firma Van den Berg en Jurgens in staat van beschuldi ging worden* gesteld. Voor het a.s. proces bestaat, hoewel de ziekte al weer een hele tijd verdwenen is, gro te belangstelling. 6 „WERELD-WIJD" KAJOTTERS NAAR AFRIKA Zaterdag 20 juli vertrekken 6 Ka- jotters per DC-8 van Schiphol naar Afrika in het kader van de actie Wereld-Wijd. Twee teams elk be staande uit drie man zullen 2 jaar werken resp. in Kamasa en Fort Ro- sebery in Noord-Rhodesië. Vóór hun vertrek wordt zaterdag middag om 4 uur in Amsterdam een afscheidsmis opgedragen. Om 19.00 uur vertrekt het vliegtuig. Het team bestaande uit Wim v. d. Geer uit Rotterdam, electromonteur en teamleider, Theo Huurdeman uit Amersfoort, timmerman en Herman Heymerikx uit Raalte, metselaar, zul len bij een groot schoolproject in Kasama leiding geven en ook zelf in belangrijke mate meewerken. Naar Port Rosebery gaan Alex Cremers uit Bingelrade, electricien en teamleider, Jan v. d. Ven uit Win- telre, metselaar en Henk van Asten, eveneens uit Wintelre, metselaar. Deze groep gaat een ziekenhuis bou wen. In augustus vertrekken Jan Keu- lers uit Meerssen, Wim Zirkzee uit Alphen a. d. Rijn en Anton Boekema uit Bolsward naar Frankrijk voor een voorbereidingscursus van twee maanden. In oktober vertrekt dit groepje naar Opper-Volta om een kerk te bouwen. Eind van dit jaar vertrekt Remie Cupperx, instrumentmaker uit Eind hoven, na een speciale voorberei dingscursus naar Bolivia. Samen met een houtbewerker zullen zij op een technische school assisteren. De uitzending van de verschillende teams wordt bekostigd door de KAJ, die de benodigde gelden, ongeveer 5000 gulden per uitgezonden Kajot- ter, mede uit de actie Wereldwijd der KAJ financiert. Een lekkere gewoonte: Kent u Hervese, Kanter, Friese, Leidse kaas? Wees niet èén- kennig: houd van méér kazen! (Advertentie) Gladiolengala op Haarlemse keuring Evenals vorige week werd ook maandag weer aan de inzending Gla diolen van de fa. Konijnenburg en Mark uit Noordwijk een gouden me daille toegekend. Het waren meer dan 30 rassen in een bonte menge ling van kleuren. Vooral de Butter fly-typen trokken sterk de aan dacht en kunnen in een modern in terieur een brandpunt van belang stelling vormen. Mooie aanwinsten zijn de grootbloemige blauwe Blue Ribbon en de rose Grand Prix met de lichtgele keelvlek. Maar voor ons gaat er niets boven Ramona, een warm-rode butterfly-type of Radian ce, een kleinbloemige met vlammen de kelken. De fa. Jonkman Hulsebos, Sassen- heim, die al meer goede gladiolen won, exposeerde nu naast de goed gebouwde, zuiver-witte Absolute, de oranje-rode Joli Coeur. P. Visser Czn. uit het gladiolencentrum Sint Pancras, bracht Puff Bell, flinke tak ken met goed geplaatste rose bloe- Pentekeningen van expositie verwijderd Tijdens een rondgang, die de bur gemeester van Mook, de heer J. Th. Hendrix, vlak voor de opening van de expositie van kleinplastiek en ceramiek in „De Geuldert" te Mook maakte, heeft hij vier pentekeningen, allen getiteld „Eros", van de schil der-beeldhouwer Huub Gommans la ten verwijderen. Desgevraagd ver klaarde de burgemeester later dat hij zich geen kunstzinnig oordeel over het werk van Gommans wilde aan matigen, doch dat hij de geëxposeer de werken kwetsend acht voor de Noordlimburgse bevolking. De heer Gommans zei zich ge kwetst en gekrenkt te voelen. Hij meent diat de burgemeester de repu tatie van de kunstenaars geweld heeft aangedaan. Uit sympathie met Gommans heeft Gustave Asselbergs wiens vader, prof. Asselberg, de tentoonstelling met een feestrede heeft geopend zijn gouaches van de expositie teruggenomen. De ove rige exposanten hadden aanvankelijk dit voorbeeld willen volgen. Zij heb ben hun werk echter onder protest gehandhaafd, overwegende dat het financiële tekort van de tentoonstel ling, ondanks subsidies van rijk, ge meente, het anjerfonds en het be drijfsleven, alleen nog door de en treegelden ongedaan kan worden ge maakt. De burgemeester had zitting in het erecomité ter aanbeveling van deze expositie. men, waaraan de rode vlek iets mar kants geeft. Het materiaal dat Gebr. v. d. Voet uit Warmond van Gladiolus nanus exposeerde, was niet ideaal en we vermoeden dat de beste bloemen op de Rijnsburgse veiling zijn terecht gekomen, waar ze goed geld opbren gen. Elk jaar krijgen we een paar keer bloemen te zien van de merkwaar dige Lilium testaceum. De groeiwij ze doet denken aan de reeds eeuwen in cultuur zijnde Lilium candidum, de Madonnalelie. Deze testaceum is meer Isabeljakleurig. De oorsprong is niet met zekerheid bekend. Ze is vanuit Nederland in Duitsland te rechtgekomen en later hier weer in gevoerd. Ze houdt van een kalkrijke bodem en komt zeer veel op een aantal Oostzee-eilanden voor. In Haarlem stond zij aangevoerd onder de naam L'excelsior. Voor ons wat nieuws! KORTE GOLF De Rotterdamse beeldhouwer Han Rehm heeft van de direktie van Verolme opdracht gekregen een borstbeeld te vervaardigen van de op 7 september 1961 overleden prof. mr. Pieter Sjoerd Gerbrandy. Ger- brandy ontwikkelde zich in de laat ste wereldoorlog tot een staatsman van een dergelijk kaliber, dat Chur chill hem „de kleine tijger" noemde. Verder was hij gedurende vele ja ren president-commissarils van het Verolme-concern, dat thans als te ken van dankbaarheid voor dit mo nument zorgt. Mevrouw H. Gerbran dySikkel zal het borstbeeld ont hullen op donderdag 18 juli a.s. De 14-jarige scholier Henk Nieu- wenhuis, leerling aan de katholieke HBS te Apeldoorn, is gisteravond tijdens een vakantie op het buiten centrum „De Houtmaat" te Deurnin- gen in een vijver verdornken. Ver moedelijk is de knaap door kramp getroffen. Het uit medescholieren be staande gezelschap zal in verband met het ongeluk vandaag in plaats van zaterdag terugkeren. Dit is de „Long Lines", het meest moderne kabelschip ter wereld, dat in gezet zal worden om te helpen voldoen aan de wensen van de interna tionale posterijen om nog dit Jaar 75.000 km kabel over de bodem van de Atlantische Oceaan te leggen. Het aantal trans-atlantische telefoon gesprekken is zo toegenomen, dat vermeerdering van het aantal kabels noodzakelijk is geworden. De „Long Lines" zal van de te leggen portie ongeveer 22.500 km voor haar rekening nemen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7