S)e &2ld6e0oti/fca/ttt DE KERNSTOPBESREKING OPGEWEKT BEGONNEN Gromiko leidt Russische delegatie Spoorwegongeluk bij Soerabaja Russen en Chinezen praten nog door Soekarno tegen Maleisië DE KERK IN INDONESIË STAKINGEN IN FRANKRIJK Onregelmatigheden bij Twentsche Bank Katwijk Egyptische raket MARTELLI NIET SCHULDIG Hoogwaterstanden DINSDAG 16 JULI 1963 53e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 20935 - Red. 2001 5, 25594 - Advert. 20 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p.kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p.mm., Telefoontjes 1,50 Chroesjtsjov was in goede bui Maandagmiddag heeft premier Chroesjtsjov in Moskou de kernstopcon ferentie geopend. De Russische premier vroeg glimlachend aan de Weste lijke onderhandelaars: „Zullen we maar meteen beginnen met het ondertekenen van de overeenkomst"? De Amerikaanse onderhandelaar, Averell Harriman, nam de grap vrolijk op en schoof de grinnikende Rus een blok papier en een potlood toe. De Sowjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken, Andrei Gromiko, stelde zijn chef daarop voor „Teken maar, dan zullen we het daarna wel invullen". Chroesjtsjov schudde de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken de hand en zei glimlach 2nd: „U bent begonnen met het terugtellen van uw jaren", waarop de grijnzende Harriman antwoordde: „U ook". „Daar ben ik al een hele tijd geleden mee begonnen", antwoordde de 69-jarige Sowjet russische premier. Terwijl hij tussen de voornaamste Westelijke afgevaar digden, die bij de portretten van Lenin en Marx stonden, doorliep, grapte Chroesjtsjov: „Ik ben omgeven door kapitalisten". ningsbijeenkomst hebben uitgegeven, wordt gezegd, dat men van gedach ten heeft gewisseld over kwesties, die verband houden met het stopzet ten van kernproeven en over andere kwesties van wederzijds belang. Mi nister van Buitenlandse Zaken Gro miko zal op de komende bijeenkomst de Russische delegatie leiden, zo bljjkt uit het communiqué. GROTE VERWACHTINGEN Ongeveer 15 Engelse, Amerikaanse en Sowjetrussische journalisten wa ren getuige van de opening van de besprekingen in het Kremlin in deie sfeer, die de grote verwachtingen weerspiegelder' die de afgelopen da gen aan beide zijden waren geuit. Nadat de journalisten naar buiten waren geleid begon het eigenlijke werk. Negen Amerikaanse en Engelse delegatieleden onder leiding van Harriman en Hailsham en vijf Sow- jet-Russische onderhandelaars gin gen de conferentiezaal binnen. Chroesjtsjov bracht de Westelijke af gevaardigden naar een tien meter lange gele houten tafel en zei: „Wij laten ons jullie imperialistische kwesties niet opdringen, dus gaat u maar zitten waar u wilt". Chroesjts jov ging met zijn rug naar het raam zitten, Harriman nam tegenover hem plaats met Hailsham naast zich. Onder de Russen bevonden zich Andrei Gromiko, Valerin Zorin en Semyon Tsarapkin, de Russische on derhandelaar bij de mislukte confe renties in Genève. Westelijke diplomatieke kringen zeiden maandag, dat Russische func tionarissen hadden laten doorsche meren, dat Chroestjsjovs eis van een niet-aanvalsverdrag tussen Warschau en de Navo, eerder deze maand ge daan, niet gekoppeld is aan eventuele aanvaarding van een gedeeltelijke kernstop-overeenkomst. Dit is één van de voornaamste punten, die door de Westelijke onderhandelaars in de ze besprekingen, die naar verwach ting een week tot tien dagen zullen duren, zal worden uitgezocht. De besprekingen van gisteren heb ben drieeneenhalf uur geduurd. Het overleg wordt maandag voortgezet. Communiqué In een communiqué, dat de drie delegaties na afloop van de ope- In het feit, dat Gromiko aan het hoofd van de Russische delegatie zal staan, ziet men aan Westelijke zijde een nieuwe bevestiging van het gro te belang, dat de Russen aan de be sprekingen hechten. Men had eerst gedacht, dat een onderminister van Buitenlandse Zaken de delegatie zou leiden. Ook de aanwezigheid van Chroesjtsjov op de eerste dag, als leider van de afvaardiging, be schouwt men als een goed teken, evenals de joviale houding van de Sowjetpremier, die tal van grapjes maakte. „Jaar van internationale sameniverking De Sowjet-Unie heeft maandag voorgesteld, de twintigste zitting van de Algemene Vergaderig der Ver enigde Naties, in 1965, door staats hoofden en regeringsleiders te laten bijwonen. Dit voorstel was vervat in een brief van de Russische minis ter van buitenlandse zaken, Gromi ko, aan Oe Thant. Gromiko antwoord de de secretaris-generaal der Vere nigde Naties naar aanleiding van voorstellen om 1965 tot een jaar van internationale samenwerking te ma ken. De Russische regering, zo staat in de brief, is van oordeel, dat de aan wezigheid van staatslieden op wier schouders de hoogste verantwoorde lijkheid rust en die het vertrouwen van hun volk genieten, de taak zal vergemakkelijken om beslissingen te nemen, die verbetering van de inter nationale situatie en totstandbren ging van vriendschap en samenwer king tot doel hebben. Het plan voor internationale samenwerking in 1965 kan echter, aldus Gromiko, alleen dan met succes worden bekroond, wanneer de verschillende landen zonder op dat jaar te wachten onverwijld in actie komen om te trachten de internationale toestand te verbeteren, het onderlinge ver trouwen en begrip te vergroten en de nog hangende vraagstukken, die spanning veroorzaken, langs vreed zame weg op te lossen. Bij een spoorwegongeluk in de om geving van Soerabaja zijn 21 mensen om het leven gekomen en ongeveer veertig ernstig gewond. Het Indonesische persbureau An- tara meldde, dat een trein van de lijn SoerabajaDjakarta bij het dorp Keting door de bergen reed, toen waarschijnlijk tengevolge van een de fecte wissel de laatste wagon uit de rails liep en in een diep ravijn stortte. Hoewel in Moskou geruchten de ronde doen, dat de Russisch-Chinese besprekingen over de ideologische geschillen, die de communistische partijen van beide landen verdeeld houden, op springen staan, werd maandag van gewoonlijk betrouwba re Sowjet-zijde verklaard, dat de de legaties ook vandaag (dinsdag) ver moedelijk weer zullen bijeenkomen. Na de bijeenkomst van gisteren, begaf de Chinese delegatie zich naar haar ambassade, vermoedelijk om overleg met Peking te plegen. Nadat., ie „Prawda" zijn „open brief' van zondag maandagmorgen President Soekarno heeft maandag in een bijeenkomst van vijf uur met de voornaamste leden van de rege ring en hoge defensieautoriteiten van gedachten gewisseld over het stand punt van Indonesië tegenover de voorgenomen federatie Maleisië. Na afloop verklaarde de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, dat alle aanwezigen de aanval van de president van vorige week op de premier van Malakka, Toenkoe Ab- doel Rahman, steunden en het aan het staatshoofd overlieten de verder te volgen koers te bepalen. Vorige week woensdag beschuldig de Soekarno de Maleise eerste-minis- ter van woordbreuk, omdat deze het akkoord tot vorming van de omstre den federatie had ondertekend zon der dat eerst de bevolking van Noord-Borneo zich in een volksstem ming over het plan had kunnen uit spreken. Zoals gemeld hebben de Maleise federatie, Singapore en de Britse ge bieden Noord-Borneo en Serawak zich bereid verklaard in een nieuwe federatie samen te gaan. De sultan van Broenei heeft vooralsnog gewei gerd toe te treden. Soekarno verklaarde woensdag, dat Indonesië zich tot elke prijs te gen de vorming van de nieuwe fede ratie zal verzetten. had vervolgd met een uitvoerig hoofdartikel, waarin de Chinese partijleiders ervan werden beschul digd, de tegenstellingen in de inter nationale communistische beweging, die zij zelf hebben veroorzaakt, te verergeren, kwam ook de „Izvestia", het orgaan der Sow jet-regering, maandag met beschuldigingen tegen de Chinese partijleiding. Daarin werd o.m. gezegd, dat de Chinezen trach ten „met opzet of niet", de Afrikanen en Aziatische volkeren „de gedachte van hun uitverkorenheid" en supe rioriteit over het blanke ras te bren gen. Zij volgen - aldus de „Izvestia" - een politiek van „isolering van de Afro-Aziatische solidariteitsbeweging hetgeen praktisch neerkomt op een „politiek van verzwakking der gehele internationale anti-imperialistische bevrijdingsbeweging". De aartsbisschop van Semarang, mgr. A. Soegijapranata s.j., die korte tijd ter observatie in het Sint Cani- sius ziekenhuis te Nijmegen heeft ge legen, heeft zaterdagmiddag op een bijeenkomst van reünisten van het Kruisheren-college te Uden gespro ken over zyn houding in het conflict tussen zijn land en Nederland om Nieuw-Guinea. Mgr. Soeijapranata zei te weten als een omstreden fi guur bekend te staan. „Het is echter uitsluitend uit dankbaarheid om het geen Nederland in missionair opzicht voor Indonesië gedaan heeft en nog doet dat ik al het mogelijke gedaan heb om het conflict zonder oorlog te doen oplossen. Ik heb daartoe o.m. de bemiddeling van wijlen Paus Jo hannes ingeroepen. Met inzet van mijn persoon en mijn positie", aldus de aartsbisschop, „heb ik getracht bij de regering van Indonesië een oorlog te verhinderen, hetgeen gelukt is. Het conflict is uiteindelijk op vreed zame manier opgelost. Dankbaarheid was de basis van mijn streven, want tot op dit ogenblik steunt de Kerk in Indonesië nog volledig op Neder landse of vroeg er-Nederlandse mis sionarissen. De toekomst van de kerk in mijn vaderland is veelbelovend. Er zijn veel roepingen tot het pries terschap en het kloosterleven", aldus de bisschop. Woensdag zal er in de Franse open bare bedrijven worden gestaakt uit protest tegen een wetsontwerp van de regering, dat beoogt bliksemsta- kingen in de openbare diensten te voorkomen. De stakingen van het trein-, bus-, PTT-, gas- en elektocite Itsperso- neel vallen samen met het eerste par lementaire debat over het wetsont werp. Donderdag en vrijdag staakt het personeel van de verkeerscontrole en weerkundige dienst op de Franse vliegvelden. Men wil betere arbeids voorwaarden. De apothekers in geheel Frankrijk sloten maandagmiddag hun zaken uit protest tegen een regeringsbesluit om hun winstmarges te beperken. Ook negen vakbonden, waarbij de meerderheid van het personeel der Franse radio en televisie is aangeslo ten, hebben voor woensdag a.s. een staking aangekondigd, die de gehele dag zal duren. Belastingambtenaren in staking Ongeveer zeshonderd Belgische be lastingambtenaren zijn maandag in Brussel voor hun kantoor op straat gaan zitten kaarten, waardoor het voetgangersverkeer werd belemmerd. Zij waren in staking gegaan en naar buiten gelopen nadat zij een bordje „Gesloten op grond van slecht sala ris" op de deur hadden gezet. Eén der stakers zei tegen verslaggevers, dat de staking waarschijnlijk de hele week zou worden voortgezet wan neer er geen oplossing wordt bereikt. Later op de dag kwam het tot een botsing tussen stakende douane-amb tenaren en politie, toen eerstgenoem- den in optocht naar de Brusselse re geringswijk wilden opmarcheren, waar demonstraties verboden zijn. Twee stakers werden gewond en moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Stakende douaneambtenaren die naar de - voor demonstraties verboden - regeringswijk in Brussel wilden opmarcheren om daar kracht bij te zet ten aan hun eisen tot loonsverhoging, zijn maandag in de Belgische hoofd stad slaags geraakt met de politie.. Foto: een staker wordt hier door de politie weggesleept. De Twentsche Bank deelt mede dat haar interne accountantsdienst onregelmatigheden heeft ontdekt bij haar kantoor Katwijk, welke naar het zich laat aanzien, een bedrag van circa 360.000,- belopen. De direktie van de Twentsche Bank heeft hierin aanleiding gezien de direkteur van het kantoor Katwijk op staande voet te ontslaan. De ontslagen direkteur genoot in Katwijk aller ach ting. Hij leidde een rustig en teruggetrokken leven en vervulde in het Katwijkse leven geen openbare funk- ties. Hij was al meer dan twintig jaar aan de Twentsche Bank te Katwijk, gevestigd aan de Voorstraat 58, ver bonden. Het is nog niet bekend, waaruit de malversa ties hebben bestaan. In Egypte is gisteren met succes een luohtdoelraket afgeschoten, zo meldt radio-Cairo. President Nasser was er by tegenwoordig. Het Egyptdscahe dagblad „Al Aram" meldt, dat de luohtdoelraket een doelwit op 40 kilometer van de lanceerplaats raakte. Het Egyptische luchtruim „is thans onder volledige bescherming van luchtdoelrakebten gekomen", aldus het blad. Waarnemers in Cairo vragen zich af, of de luchtdoelraket in Egypte is gemaakt dan wel van de Sowjet Unie is gekocht. Na een beraadslaging van negen uur en drie kwartier heeft de jury van een Londense rechtbank de Ita liaanse natuurkundige dr. Giuseppe Martelli niet schuldig bevonden aan alle negen tenlasteleggingen op grond van de Britse wet op officiële gehei men. Deze beschuldigingen hielden in, dat hij voorbereidingen zou heb ben getroffen voor het doorgeven van „inlichtingen die voor de vijand nuttig zouden kunnen zijn" en in het bezit zou zijn van de daarvoor no dige uitrusting. De 40-jarige dr. Martelli was werk zaam op de laboratoria van de Britse commissie voor atoomenergie in Cul- ham, waar hij was. gedetacheerd door Euratom, waaraan hij verbonden was. Op 26 april j.l. werd hij gear resteerd. Tijdens zijn berechting, die tien dagen heeft geduurd, hield hij vol, de Russen aan het lijntje te hebben gehouden en voornemens te zijn ge weest de Britse autoriteiten op de hoogte te stellen van zijn contacten met de Russen. Het komende overleg over het kernwapenvraagstuk in Moskou: op de- foto zien we de Britse afgevaardigde Na de uitspraak van de jury werd ïord Hailsmam met premier Chroesjtsjov en de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, na de Ui onmiddellijk in wijheid gesteld. nankomst van de eerstgenoemde in Moskou. Laakbaar of strafbaar? Gisteravond heeft de directie van de Twentsche Bank bij de recherche in Katwijk aangifte gedaan. Tot dus verre is bij de bestudering van de door de directie verstrekte gegevens volgens de recherche nog niets van strafbare handelingen gebleken. Wel zouden interne voorschriften niet in acht genomen zijn. Het onderzoek wordt echter voortgezet en vanmid dag zal ook de van onregelmatighe den betichte directeur worden ge hoord. De recherche verwacht eerst morgenochtend nadere mededelingen over de zaak te kunnen doen. Een directielid van het hoofdkan toor verklaarde vanmiddag dat nog niet met zekerheid is te zeggen in hoeverre sprake is van laakbare on regelmatigheden of van fraude. Ook niet in hoeverre de directeur dit ten eigen bate of onder druk van derden heeft gedaan. Ook de directie bevestigde, dat de directeur als rustig en betrouwbaar bekend stond. Hij was al langer dan tien jaar directeur van de Twentsche Bank en circa veertig jaar aan de maatschappij verbonden. Met zyn 64 jaar stond de directeur voor de pen sioengerechtigde leeftijd. Nader wordt gemeld, dat de ontsla gen directeur van het kantoor van de Twentsche Bank in Katwjjk, de heer Z, 64 jaar oud is. Hij is al meer dan 10 jaar bestuurder van de bank in Katwijk Pas gistermiddag is de omvang van de onregelmatigheden volgens de directie van de bank bekend gewor den. Wat de drijfveren van de di recteur geweest zouden zijn is nog niet duidelijk. Ook weet de directie niet of hij de gelden ten eigen bate heeft aangewend of dat derden daar van geprofiteerd hebben. Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het. De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe. (Advertentie). Dit nummer bestaat uit 10 pagina's OPKLARINGEN De depressie, die gisteren ten wes ten van Schotland was gelegen, ver plaatste zich langzaam in noordelijke richting. Randstoringen veroorzaken af en toe in ons land nog wat regen. Intussen nadert nu van de Oceaan een gebied van wat hogere lucht druk, dat morgen in de loop van de dag het weer gaat beinvloeden. Aan vankelijke kan hier en daar nog een bui vallen, maar later zal het over wegend droog zijn met opklaringen, vooral in de kuststreken. Met weste lijke winden wordt echter wat koe lere lucht aangevoerd, waardoor de temperaturen in het binnenland over het algemeen iets lager zullen zijn dan vandaag. ZON- EN MAANSTANDEN 17 Juli: zon op 4.39, onder 20.52; maan op 1.41, onder 17.32. 17 Juli: v.m. 11.49. KORRELTJE De grootste plicht van de mens is barmhartigheid t« betrachten.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1