Journalisten verschalkt Verklaring van dr. De Quay Vrijlating van Hess c.s. bepleit Hoogwaterstanden RODE GESPREK IN MOSKOU MISLUKT Formateur verzocht Koningin om ontheffing van opdracht Open brief aan de Chinezen Peking eist Chroesjtsjov's aftreden Vandaag kernstopoverleg in Moskou Chroesjtsjov leidt gesprek in MAANDAG 15 JULI 1963 53e JAARGANG No. 15.977 Zoals men zich zal herinneren vroeg dr. Veldkamp voor zijn pro gramma een bedrag van 250 miljoen, onder meer voor verhoging van de AOW-uitkering. Het laten vallen van de heer Veld kamp is een ernstige zaak, want hij was in een aantal Kamer-kieskringen lijstaanvoerder. Prof. Andriessen, de jonge hoog leraar uit Amsterdam (CH-kandidaat voor economische zaken) heeft in een en ander aanleiding gevonden ook voor de ministerszetel te bedanken. In het afgelopen weekeinde heeft dr. De Quay geen nieuwe figuren ge polst Hij wilde eerst trachten de moeilijkheden in KVP-kring op te lossen, maar is daar dus niet in ge slaagd. Prof De Quay heeft vanmor gen tientallen journalisten, fo tografen en cameralieden ver schalkt. Terwijl om half elf in het gebouw van de Rijksvoor lichtingsdienst een persconfe rentie werd gehouden, waar slechts werd meegedeeld, dat later op de morgen belangrijk nieuws zou volgen, was de for mateur reeds uit Den Haag verdwenen Ter camouflage zat zijn woordvoerder, dr. G. Lam- mers, directeur van de RVD, in de werkkamer van de for mateur aan het Plein-16-13. Na mens dr. Lammers werd mee gedeeld, dat op dat ogenblik „intensief overleg" gaande was. Later was duidelijk dat men had geprobeerd om de verza melde'pers bij de neus te ne- De kabinetsformateur, dr. J. E. de Quay, heeft in een verklaring de te ruggave van de opdracht tot het for meren van een kabinet gemotiveerd. „Mij stond in de aanvang een op lossing voor ogen, waarbij ik dacht aan de mogelijkheid, dat de leiding van het kabinet zou worden toever trouwd aan de huidige minister van financiën, dr. J. Zijlstra. Ik zou dan zelf bereid zijn geweest desgevraagd op te treden als vice-minister-presi dent en minister zonder portefeuille. Deze oplossing bleek op dat moment echter niet te realiseren. Nadat een gewijzigde opzet, waar bij uitgegaan werd van de veron derstelling, dat de leiding van het te vormen kabinet zou worden toever trouwd aan de huidige minister van Landbouw, mr. V. G. M. Marijnen, was mogelijk gebleken, ben ik ge stuit op andere moeilijkheden. Het op, 4 juli j.l. te Wassenaar ge sloten akkoord werd aanvankelijk weer in discussie gebracht. Deze moeilijkheid werd wel ondervangen, maar bij de persoonskeuze van de nieuwe ministers kwam deze weer aan de orde. Daarbij traden ver schijnselen aan het licht, die niet hebben nagelaten nadelige invloed uit te oefenen op de noodzakelijke basis van onderling vertrouwen. On der deze omstandigheden leek mij de door mij gedachte oplossing niet langer verantwoord. Voorts gaf de be-zetting van enkele belangrijke ministersposten nog aanleiding tot moeilijkheden. Om verdere vertra ging te voorkomen heb ik mij der halve verplicht gezien tot reeds ge molde stap over te gaan". Prins Bernhard, die zaterdag een bezoek aan Katwijk bracht, in ge zelschap van de Commissaris der Koningin. Dr. Martin Niemoeller, voorzitter van de Evangelische Kerk in de Westduitse staat Hessen, heeft zater dag voor de televisie verklaard, dat hij van plan is in Moskou de vrij lating te vragen van Rudolf Hess, Baldur von Schirach en Albert Speer de drie kopstukken van de Nazi's, die nog steeds in Spandau gevangen zitten. Niemoeller, die acht jaar in een concentratiekamp van de Nazi's heeft gezeten, is zaterdag naar Mos kou vertrokken. Hij zal daar de vie ring bijwonen van het gouden bis schopsjubileum van patriarch Alexis van de Russische orthodoxe kerk. Volgens Vaticaanse kringen zul len ook twee vertegenwoordigers van de Katholieke Kerk de plech tigheden bijwonen, die van 14 tot 21 juli in Moskou worden gehouden ter gelegenheid van dit bisschops jubileum. ZOEKT U EEN goed Anker Horloge voor 30.- en ƒ40.- of het aller beste van ƒ200.- en ƒ300.-? v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. Dit nnmmer bestaat uit 12 pagina's Minder stabiel De Bilt, 15 juli Het KNMI deelt mede: Nadat de storing, die zaterdag in ons land regen en onweer heeft ge bracht, naar het Oostzeegebied was weggetrokken, is boven het vaste land van Europa een gebied van hd- gedruk ontstaan, waarvan de kern zich van Frankrijk naar Oost-Duits- land verplaatste. Op de flank van dit hogedrukge- bied voerden zuidelijke tot zuidwes telijke winden warmere lucht naar onze omgeving. Er dreven echter ook wolkenvel- der binnen vooral over het westen van het land. Deze hangen samen met het front van een depressie ten zuiden van IJsland. Dit front dat de warmere lucht scheidt van koele oce- aanlucht, ligt boven Oost- en Zuid- Engeland, waar het plaatselijk mot regen veroorzaakt. Een kleine golf in het front is bij de zuidwest-punt van Engeland aan gekomen; hij zal naar de Noordzee trekken, waarna het front tot ons land kan doordringen. De kans op wat regen wordt daardoor vooral in het westen van het land wat groter en het weer wordt dus minder sta biel. ZON- EN MAANSTANDEN 15 Juli: zon op 4.36, onder 20.54; maan op 0.45, onder 14.51. 15 Juli: v.m. 9.18; n.m. 21.47. (doodtij) KORRELTJE De fortuin geeft aan velen te veel, aan niemand genoeg. (Martialia) Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Twee gesprekken te Moskou Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. J 8,75, Adv. 18 et p. mm., Telefoontjes 1.50 Formatie-poging De Quay mislukt Het is dr. De Quay niet gelukt een kabinet te formeren. H.M. de Koningin heeft vanmorgen op het paleis Soest- dijk de formateur ontvangen, die haar verzocht heeft hem te ontheffen van de opdracht een kabinet te vor men, dat zich verzekerd kan achten op een vruchtbare samenwerking met de-volksvertegenwoordiging. De Koningin heeft dit verzoek ingewilligd. VERKIEZINGEN VANDAAG TWEE MAANDEN GELEDEN De kabinetsformatie is wederom in het slop geraakt. Precies twee maanden na de verkiezingen. Minister Veldkamp heeft defini- houdingen werd dit akkoord toen tief geweigerd zich bij het akkoord aanvaard, en kon prof. De Quay be- van Wassenaar" aan te sluiten, een ginnen met het polsen van de kandi- voorlopige afspraak over de minimale daat-ministers. „wenselijkheden" der partijen. Reeds vrijdagmiddag in zijn ge- De demissionaire minister Veld- sprek met de heren Marijnen, kamp (sociale zaken) heeft vastge- Andriessen en Witteveen was dit ge- houden aan zijn standpunt. Hij wil- bleken en in een nader gesprek met de zich niet voor het ministerschap prof. De Quay is de indruk beves- beschikbaar stellen als aan zijn eisen tigd. De KVP kwam nu voor het niet werd voldaan. Een laatste po- probleem te staan, dat men zich ging van dr. De Quay om weer te over eenzelfde zaak een tweede keer „kwantificeren": d.w.z. opnieuw in moest gaan uitspreken. Want ook overleg vast te stellen wat elk der dinsdag jl. is al over het „akkoord ministers minimaal nodig achtte in van Wassenaar" gestemd. het te verdelen budget is op misluk- Met 39 stemmen voor en drie ont- king uitgedraaid. De Russen hebben zondag hun tot nu toe hevigste aanval op de leiders van de Chinese communistische partij gedaan en deze leiders ervan be schuldigd, dat zij trachten de ideologische besprekingen in Moskou te torpederden. De aanval vervat in een open brief door de „Prawda" ge publiceerd, is een antwoord op de Chinese brief, die op 14 juni werd gepubliceerd. Volgens Westelijke waarnemers in Moskou is de Russische brief zodanig gesteld, dat een toenadering tussen beide partijen vrijwel uitgesloten moet worden geacht. Men acht het wel zeker, dat het ideo logische overleg in Moskou binnen de komende paar dagen zal worden afgebroken. De Russische brief is een krachtig pleidooi voor het Rus sische standpunt inzake de „vreedzame coëxistentie". VOLLEDIGE BREUK OPHANDEN De Russen geven in hun brief te verstaan, dat een volledige breuk ophanden is als de Chinezen niet in binden. Zij geven de Chinezen onom wonden de schuld voor de breuk in de communistische beweging. Zij verwijten hun, dat zij de „antipartij- groepen" in de buitenlandse partijen steunen en „lasterlijke" verklaringen in hun persorganen publiceren van dergelijke „afvalligen en scheurma kers". De Russen, die in hun brief niet de geringste concessie doen aan de Chinezen, zeggen dan dat de „kame raden" in Peking gewapende opstan den beschouwen als „het basiscrite rium voor het bestaan van een revo lutionaire geestesgesteldheid". Over deze kardinale kwestie, die beide partijen verdeeld houdt wordt in de brief gezegd: „Iedereen die na denkt over het denkbeeld, dat schuilt achter de huidige strijd om de vre de en tegen de kernoorlog, begrijpt, dat de Sow jetcommunisten door hun vredespolitiek een onschatbare hulp geven aan de arbeidersklasse in de kapitalistische landen. Het gaat «er niet alleen om de kernoorlog te voor komen maar om de arbeidersklas se en de bevolking van hele landen, ja van continenten te redden van de ondergang". HET OPTREDEN OP CUBA In de brief van de Russen wordt ook nog ingegaan op de beschuldi gingen van de Chinese communisti sche partij inzake het Russische op treden op Cuba. De Russen ontken nen, dat zij een fout hebben gemaakt toen zij raketten naar Cuba brachten en „.gecapituleerd" hebben voor het Amerikaanse imperialisme toen zij die raketten w.er weghaalden. Uit voerig gaan zij in op de stappen die zij genomen hebben om Cuba te hel pen en op de maatregelen getroffen om aan de crisis rond Cuba een ein de te maken. De crisis in het Caribi- sche-zeegebied behoort nu al acht maanden tot het verleden en de V.S. houden hun woord, aldus de brief. Maar, zo gaat hij verder, mochten de Amerikaanse imperialisten hun belofte breken en Cuba binnenval len, dan zullen wij Cuba verdedigen met raketten, die van Russisch grond gebied worden gelanceerd. HET OFFER VAN MILJOENEN MENSEN In de brief van de Russen worden de Chinezen ook aangevallen, omdat zij niet geloven in de mogelijkheid om een nieuwe wereldoorlog te voor komen. De Russen beschuldigen hun „kameraden" in Peking ervan, dat zij door middel van een kernoorlog op een snelle drastische wijze een einde willen maken aan 't kapitalisme. De Chinezen, aldus de brief, behandelen de kernbom als een „papieren tij ger", die toch eigenlijk helemaal niet verschrikkelijk is. Maar wij, al dus de brief, zijn ons terdege bewust van de vernietigende kracht van de ze bom en wij zullen, als wij niet worden aangevallen, niet de eersten zijn die dit wapen gebruiken. De Chinese leiders hadden gesproken over het opofferen van honderden miljoenen mensen in een oorlog met als doel de ondergang van het kapi talisme. Zij hadden ook verklaard, dat er op de ruïnes van het vernie tigde imperialsme een beschaving zou worden opgebouwd, die een ni veau zou hebben dat veel hoger lag dan dat van de kapitalistische be schaving. Maar wij, aldus de Russi sche brief, kunnen deze mening niet delen. Een dergelijk standpunt is in strijd met de denkbeelden van het Marxisme en Leninisme. De Chinezen hadden verder be weerd, dat de maatschappij in de Sowjetunie „burgerlijk" wordt. Vol gens de logica van de Chinese lei ders, zo gaat de Russische brief ver Vandaag beginnen in Moskou de besprekingen tussen de Amerikaanse, Engelse en Russische delegaties over een verbod van kernwapenproeven. Averell Harriman, de leider van de Amerikaanse delegatie, heeft zon dagmiddag bij zijn aankomst te Mos kou verklaard, te hebben begrepen dat premier Chroesjtsjov aan het hoofd zal staan van de Russische on derhandelaars. Hij zei, dat hij vóór het begin van de conferentie een on derhoud met de Russische premier zou hebben. De Amerikaanse delegatieleider ver klaarde voorts, dat president Kenne dy hem had opgedragen, alHes te doen om een overeenkomst inzake een verbod op het nemen van proeven met kernwapens te bereiken. Hij zei „natuurlijk" ook bereid te zijn over andere kwesties te praten. Een uur na Hanriman kwam de leider van de Britse afvaardiging, de minister van wetenschappen, lord Hailsham, in Moskou aan. De Russische onderminitser Zorin deelde lord Hailsham mee, dat pre mier Chroesjtsjov hem en Harriman maandagmiddag (om 13 uur Ned. tijd) zou ontvangen. Franse reserve. In Franse diplomatieke kringen toont men zich gereserveerd ten aan zien van de Brits-Amerikaans-Rus- sische besprekingen. Frankrijk blijft onveranderd van oordeel dat een kernstopakkoord geen waarde heeft tenzij deze wordt gekoppeld aan ge lijktijdige vernietiging van de voor raden kernwapens en de Lanceerin- richtingen. In officiële Franse krin gen was men ervan overtuigd, dat de conferentie in Moskou geen nieuw lioht zal brengen in de betrekkin gen van het Westen met de Sow jet- Unie. Het enige resultaat zou een tijdelijke ontspanning in de betrek kingen tussen Oost en West kunnen De Noormannen komen! Een van de praalwagens uit de eeuwfeest-her denking rond het Braasseroenneer der, spreekt men van cummunisme als een volk in schoenen van lappen loopt en dunne koolsoep lepelt uit een kom voor gemeenschappelijk gebruik. Maar als een arbeider be hoorlijk leeft en morgen nog beter wil leven, dan is dat volgens de Chi nezen al bijna het herstel van het ka pitalisme. CHOESTJSJOV ZELF MOEST AFTREDEN Volgens een diplomatieke zegsman zou één der redenen van het mis lukken der ideologische besprekin gen zijn gelegen in de eis van Chi nese zijde, dat de huidige Sowjet- bewindhebbers het veld moeten rui men. De Chinese onderhandelaars zou den reeds bij het begin der bespre kingen de kwestie van het Russische leiderschap ter sprake hebben ge bracht. Zij zouden hebben duidelijk gemaakt dat handhaving van premier Chroesjtsjov aan het hoofd van de Russische communistische partij een toenadering met de Chinese partij onmogelijk zou maken. zijn. Men ge/loofde wel, diat een der gelijke ontspanning een goede aan loop voor volgende onderhandelin gen kon zijn.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1