Het knutselhoekje DE SISSENDE SAMPAM! ZATERDAG 6 JULI 1963 EEN GEVAARLIJK AVONTUUR VII 11 ven later keerdie dé moede rare nd wear terug, maar nu zetite zie zich, In- p la arte vain haar aanval te hernieuwen, naast haar andere jong op de rand van het neat. Ze was nog duidelijk nerveus •n bespiedde onrustig, wait zich beneden afspeelde. Ik maakte van de gelegen heid gebruik om mijn hemd van het Jong af te wikkelen en hem dus enigs zins vrijer te laitien. Bijna had de on dankbare mij nog een fikse slag met %'n gemene klauwen gegeven. Op vel- li* afstand keek ik daarna toe, hoe hl] zich nu zou gedragen. In het begin rukte hij hevig aan het koord, waarmee hij aan de struik vastzat,, trachtte daar na de band stuk te bijten, sloeg ver volgens hevig fladderend zijn vleugele Uit tot hij tenslotte hijgend zijn pogin gen tot bevrijding opgaf. Ineengedoken bij de struik, bleef hij onafgewend tijn boze blikken op mij gericht houden. Door heit vermoeiend karwei warm en dorstig geworden, ging ik mij aan de bron laven met het verkwikkende, hel dere water. Honger had ik ook, maar ik vond niets om die te stillen dan een wei nig graswortele. Ha, daar kwam uit komst. De manmetjesarend verscheen plots boven de rotskloof. Blijkbaar kwam hij van de zijde van het meer, want hij had een grote, wilde eend in xijn klauwen. Ik trok mij snel in een hoek terug ooi hem niet af te schrik ken. Maar nauwelijks was hij tot op •nfeele meters van het jong gedaald, dat hem reeds met begerig gekrijs ver welkomde, of hij vond zeker Iets vreemds aan de situatie. Hij bleef al thans enige cirkels beschrijven zonder te dalen. Maar toen begon heit jong nog luidler zijn hongerigheid begon te de monstreren, streek de oude toch maar bij hem neer, gaf die buit over en ver dween weer met grote haast. OnoiidlcDellijk kroop ik naar die plaats, waar het jong reeds gulzig bezig wa6 zijn prooi te verscheuren, 'n Ogenblik scheen hij zich te willen verzetten te gen mijn nadieriing, maar de vrees weer hield hem toch iets tegen me te onder nemen. Hij hupte zover hij kon weg en liet me dus die kaïns de stukken van de •endvogel op te rapen. Maar toen tk wou proberen er mijn honger mee te srtilien, overviel me ineens zo'n walging voor het rauwe vlees, diait ik van mijn aan deel afzag en weer maar wait wortels ging zoeken. Ik begon echter van dart; voedsel al evenzeer een afkeer te krij gen. Maar watt dam? Ik begon me reeds zo ■lap te voelen, dat ik toch door de zure appel heen zou moeten bijten, wilde ik niet verhongeren. Misschien als ik maar 6né keer m'n tegenzin overwinnen kon, dat het dan wel verder zou losopen. De marmetj es-adelaar kwam op geregelde tij dien terug, nu eens met dit, dan weer met dart. Op 'n keer kwam hij met een grote, nog spartelende forel aanzetten. Ik had al eens gelezen, dart vele inlan ders de vis haast altijd rauw aten dus zou een ongebraden vis mij toch ook wel bekomen. Zodra dus de oude 't vrachtje had afgegeven, greep ik in en maakte mij meester van die buit. Na de inge wanden eruit gehaald te hebben, zette ik dapper mijn tanden in het malse vlees. De smaak viel me werkelijk niet tegen en mijn honger was zo groot, dart er behalve die graten weinig meer van de grote vis overbleef. Ik wierp de res ten met de ingewanden naar hert jong toe. Blijkbaar was hij erg beledigd door mijn handelwijze, want zolang ik keek naar hem, roerde hij zijn smadelijk aan deel miert aan. Pas toen ik me een eindje terugtrok en mijn ogen afwend de, slokte hij alles, .wait eetbaar was, haastig op. Al gauw bemerkte ik, hoe goed mij hot maal gedaan had en dus nam ik mij voor om nu maar flink door te zetten rhet diie nauwe maaitijden. Afwisselend zorgde vader arend voor wiOjd, vis of gevolgelte en ik vulde de vlees- en vis. kost wait aan met wait plantenwortels, diaar ik vreesdie, dat mijn voedsel an diers wait te eenzijdig zou worden. Ik voelde mijn krachten met de dag toe nemen, maar mijn been verschafte me nog veel pijn en grote zorg. (Wordt vervolgd) CORRESPONDENTIE Na loting heeft Rla van Dlemen, Wei poort 90a, Zoeterwoude, het boek ge wonnen. Nog liggen er goede oplossingen van: Hilda van Klink, Zoeterwoude; Bet* v. Veen, Zwammerdam; Jan Stevers, Al phen a. d. MJn; Annemleke Jansen, Noordwfjk en Kees Disseldorp, Rjjpwe- terlng. NIEUWE RAADSELS I Eerst wilt als Dan groen als Dan rood als t Smaakt allen goed. Wie ben ik? II Vul eems in: Als een haas zo Als een kind zo Als een berg zo Ak muisjes zo Als een tonnetje zo Ala een pauw zo Als een ezel zo Als een steen zo Ak een kurk zo Ak kristal zo De oplossingen sturen aan: Tante Jo en oom Toon, Krententuin Leidee Cou rant, Papengracht, Ledden. De kinderen gaan vandaag weer verder met vertellen Tineke Lampo, Leiden, vertelt over: KAMPEREN Het was zaterdag. De school ging uit. Mien, Kees, Jan, Ans, Marijke en Els zouden twee dagen gaan kamperen. Ze gingen vlug naar huds en spraken nog even af, hoe laait ze precies weg zouden gaan. Ze nomen twee tenten mee en gingen op die ftieitis. Het meeste stond al gepakt en gezakt Moedier wuifde ze nog achterna en wenste ze prettige diagen. De toch er heen verliep vlort, Toen ze er waren aangekomen gingen ze eerst even zitten om uilt te rusten en daarna gingen ze de tenten opzetten. De jongens deden het. ware wérk, ook die luchbedden op pompen. Marijke en Els maakten de bedden op. Mien en Ans gingen eten koken. Ans zou even groente halen, maar toen ze terugkwam had Mien de aardappels laten aanbranden. „Bah walt viee", zei Jan, „Gooi die rommel toch Weg, diait lusten we toch niet". „Ben Je nou helemaal mailf', zei Mien. „We eten ze lekker op hoor". „Nou heit viel wel mee", vond Jan De meisjes gingen afwassen èn de jongens gingen wait wandelen tot alles klaar was. Toen hert een beetje donker begon te worden kwamen de jongens binnen, ze kregen nog wart snoep en doken toen in bed. Midden in de nacht zakte de tent van de meisjes in elkaar. Van benauwdheid werden ze wakker; ze stikten biina. Door hun geroep werden de jongens wakker en hielpen toen mee de .ent op te zetten. Daarna sliepen ze weer ver der. De volgende dag deden ze allemaal gezellige spelletjes. Ze hadden twee ballen meegenomen. Om op tijd thuis te zijn moesten ze al vroeg de tenten op pakken en de spullen bijeen zoeken. Ze hadden thuis veel te vertellen. Ondanks de aangebrande aardappelen was het wel prettig geweest. Bertha Daans, Leiden. DE LENTE De ltemhe is weer begonnen. De vogels zingen weer en de ooievaars zijn weer in ons land. De muggen, vliegen en bijen komen weer uilt hun schuilplaatsen te voorschijn. De bomen krijgen nieuwe bladeren en geuren zo lekker.. De men sen kijken blij, diait die lente begonnen is, nu komt vlug die zomer en kunnen ze naar hert strand en die zee in.. Nu ko men ook veel buitenlanders ons land bekijken. Ze vinden de bollenvelden zo mooi en die AMuiiitdüjk zo prachtig. De hotels zijn tjokvol en overal worden souvenirs verkocht. Hert gras wordt weer mooi groen en de mensen kunnen COURANT niets werd gevonden. Het werd bedtijd grote man, met een geweer op zijn rug en moeder zei: „Kinderen near bed". voorbij lopen. Toen die kindleren goed en wel in bed Witstaartje werd bang en kroop nog lagen gingen vader en moeder weer verder ondier de struik. Jammer, had ze verder zoeken. De kinderen sliepen rus- zich maar stil gehouden. Da hond be rt; g behalve Witstaartje. Ze ging. toen gon hevig te blaffen. De Jager graep alles veilig was. zachtjes uilt bed en trok zijn geweer en keek onder hert bosje, haar kleren aan. Toen ging ze naar bui- Witstaartje zag het en rende weg. De ten en sloop stalletjes langs het huis jager richtte zijn geweer en schoort heen. Ze ging het bos in en zocht onder raak! Witstaartje voelde een kreunende ieder takje. De nacht was al haast voor- pijn in haar kop en viel neer. bij en nog had zennets gevonden. Dift is het einde van hert dappere zusje Ze bleef doorzoeken en opeens zag ze dart haar broertje ging zoeken, een stukje van PLm's blouse en daar- De srtapel verhaaltjes ia nu toch wel naast een piesje bloed. Witstaartje kon dun gewonden. Wie doet er nu eens zijn wel huilen van verdriet Opeens hoorde best en stuurt ons een aardig verhaal- ze zwaar gedreun van voetstappen. R11- tje? lend kroop ze onder een struik. Daar Dag ktndters tot de volgende week. weer lijn buiten zDtten. kamperen la <1® boorde ze geblaf en daar zag ze een Traite Jo en oom Toon bossen en weide. Als die jonge vogeltjes uilt de eitjes komen, dön is daar weer het heen en weergevliieg van de oude vogels om hun kleintjes eten te geven en ze te leren vliegen. PAGINA 9 Uit het ei, dart zij in het zaad legt. kruipt een platte, grijze larve Deze nu bouwt de mieren val, terwijl zij zich rugelings (dus op de rug liggend) in graaft, waarbij zij hert zand met haar kop opwerpt. Haar prooi grijpt ze met haar krach tige kaken, zuigt ze uirt en werpt de treurige overblijfselen weer buiten de trechter. Van moeders oude mottenzak (tak waarin men Iets bewaart tegen motten) Toos Zwetsloot, Lelden. OP KAMP We waren op een middag op de ka bouters toen Rea zei: „Meisjes we gaan dit jaar op kamp naar Udenhourt" Een meisje vroeg stilletjes aan de Radii: „Kost hert duur, anders mag ik miert". „Nee hoor, hert is helemaal niiet duur. Hert kost ƒ11.50". Toen we allemaal betaald hadden zei de Radl: „We gaan volgende week vrij dag tot en met die volgende vrijdag op kamp". We kregen een briefje mee waar alles op stond, wart we moesten meenemen. Eindelijk was hert dan vrijdag We gin gen om half 9 weg en zaten in een grote wagen. We waren met 36 kabouters en 6 leidsters. We zwaaiden naar onze moeders en we vertrokken. Onderweg hebben we veel gezongen en verteld. Eindelijk kwamen we om één uur in Udenhourt aan. Eerst moesten we alles uiit die wagen halen, wat van ons zelf was en toen kregen we onze slaap plaats. Mijn vriendinnetje en ik sliepen lekker in een hoekje en naast elkaar. Wait hebben we toch een pret gehad. Soms deed ik net of ik sliep, maar dan begon Mieke te lachen en toen moert ik ook lachen. In diie week hielden we een Chinese dag. We aten chinees, dat was rijst met oude kaas en tomaten puree. Ook aten we dat niet met mes, vork of lepel maar met stokjes. Dat was erg moeilijk. We hebben ook veel forto's genomen. Die week was veel te vlug om en we moesten naar huis. We gingen tien uur weg en waren half zes thuis. Die avond mocht ik lekker opblijven om alles te vertellen. Hans de Wekker, Leiden. Op een woensdagmiddag ging ik met mijn vriendje roverije spelen op de zandbergen achiter ons huis. Ik was de gesproken dait lk een paar mensen zou overvallen en diait die politie mij zou achtervolgen. Zo gezegd, zo gedaan Ik ziait achter die struiken te wachten op de jongens. Na een tijdije kwamen zij er aan. Toen zij vlak bij mij waren riep ik van achiter de struiken: „Handen om hoog". Ik pakte alles af, weit ze bij zich had dien en ik ging er van door. Kort daar na hoordie ik overal politiefLuitjes om mij heen. Ik verzon een list, draaide me om en ging terug. Gelukkig liep er maar één agent achter mij aan, ik sloeg hem meer en ging verder naar m'n schuil plaats en verborg daar alles. De politie kon mij niet te pakken krij gen, maar zij bleef steeds in de buurt Als rover moest ik goed uitkijken, want als de politie mij kreeg was ik er bij. Ik probeerde een nieuwe overval te plegen, maar dat lukte mij niet, want opeens stond er een stel agenten om mij heen. Nu was ik er bij. Ik werd meegenomen naar het politiebureau. Ik bekende al mijn misdaden en ik werd voor 5 jaar opgesloten. Kees Pouw, Leiden. HET DIERENBOS Ergens heel diep in hert bos was het diierendorp. Een heel leuk, klein, gezel lig dorpje. Het is er altijd rustig en stil, alleen op de speelplaats kan hert wel eens druk zijn. Op een zekere vroege morgen was het er erg rumoerig. Ze hadden 's morgens vroeg een harde knal gehoord en Pim, heit konijntje hadden ze dood in de Hoofdstraat zien liggen. Een groot beest had hem meegenomen en was vlug weg gelopen. Nu waren vader en moeder konijn en de andere kinderen aan het zoeken waar Pim gebleven was. „Waar zou hij toch zijn?" vroeg Wit staartje, het jongste zusje. „Dart weert ik ook niet", zei vader ko nijn knorrig. Ze bleven de hele diag zoeken, maar WEDSTRIJDEN AAN HET STRAND EEN DRAMA IN HET ZAND Fig. A. Als ht t koud is om rustig op het strand te liggen, kunnen jullie ai ler- hande wedstrijden houden, waarbij men vooral vlugheid aan do dag moei leggen. Hier zijn enkele opgaven: 1. Wie vindt in 10 minuten de meeste soorten mosselschelpen en slakkenhuis- jas? 2. Wie vindt de meeste soorten wier of zeegras? 4. Wie bouwt in gelijke tijd als de an- vieren hert hoogste kasteel? 5. Wie kan in 5 minuten de langste >lijn maken met «beentjes? Deze moeten alle tegen elkaar aansluiten top een strand zonder steentjes kan Je dit ook doen met schelpjes). Wanneer men in het zand «peelt en daarbij z'n ogen goed die kost g*eft. ont. dekt men wel eens kuiltjes, die de vorm van een trechtertje hebben. Als Je daarbij even geduldig blijft staan, kan het gebeuren, dait een mier aan de rand van die trechter verschijnt. Ze kruipt wellicht wait heen en weer langs die trechter en glijdlt op een gegeven ogen blik naar benedon. Natuurlijk probeert ze dan weer naar boven te komen, maar dar. „hagelt" hert zandkorreltje* op haar neer, waardoor ze dan steeds dieper naar do bodOm van de trechter afglijdt, waar ze dam terechtkomt in de kaken van een „mierenleeuw". Wat is dat? Het is natuurlijk geen echte leeuw, maar een larve. De moeder, die Je op het plaartje heieanaal bvenaan ziet, heeft doorzichtige vleugels met een spanwijd te (afstand van de ene vleugeltop naar do andere) van 60 k 70 mm. Een mottenzak wordt waardeloos, zo dra er maar t kleinste gaatje inkomt. Moet dan weggeworpen worden. Maar als je juist een zak of buidel nodig hebt voor schoenen, voor waslappen, voor een omslag voor je zakboekje enz. of alt je b.v. op kamp moet, wel dan maak je er self eentje. Neem een flinke plasticzak en een roeetvrije lepel of vork. Knip de zak op gewenste grootte en leg hem op een onderlaag, die warmte verdragen kan. Doe dan Je spullen in de zak, leg een liniaal langs de snede, waar de zak dichtgemaakt moet worden, verwarm de «teel boven een kaars en ga er mee langs de liniaal Het plastic smelt don en sluilt de zak af, zodat er geen motten in kunnen komen. Fig. 9. Bij dit plaatje gaart het er niet om, of de valschermjager op de punt van de kerktoren gespietst wordt Neen. het is er weer om te doen, dat jullie de eender lijkende figuren aandachtig bekijkt en weer de 7 afwijkende din gen opzoekt, waariin het tweede van het eervte verschilt Student verlaat zijn ton op de Dam ff Met een baard van drie dagen heeft fisteravond de 24-jarige student in e politieke en sociale wetenschap pen, Johan Bloem, zijn tijdelijk on derkomen, een enorm vat op de Dam te Amsterdam, verlaten. Hiermee be sloot de Algemene Studenten Vereni ging Amsterdam (ASVA) dit onder deel van haar „Kameractie 1963", die zij van dinsdag af voert. Ook de rij dende ton, die met affiches beplakt heel Amsterdam heeft doorkruist, is uit het stadsbeeld verdwenen. De voorzitter van de commissie die de actie heeft georganiseerd, de heer A. J. Strobosch, vertelde dat de actie tot nu toe zestig kamers heeft opgele verd. Hij voegde er echter aan toe te verwachten, dat de actie „nog niet geheel was uitgewerkt". Bovendien hoopt hij dat de opnamen die zijn ge maakt voor het bioscoopfilmjournaal van de volgende week vrucht zullen afwerpen. Als het eindresultaat zich ondanks de intensieve propaganda evenals vo rig jaar slechts tot ongeveer 100 ka mers beperkt, dan moet de actie vol gens de heer Strobosch teleurstellend genoemd worden. „In dat geval zul len wjj volgend Jaar totaal andere wegen moeten bewandelen", voegde hij er aan toe. Twee boerderijen door de bliksem getroffen Gistermiddag om ongeveer drie uur is de bliksem geslagen in de boerde rij van de familie Volkers in De Haar onder Sleen. Terwijl de brand weer van Dalen onderweg was, naar de brand sloeg de bliksem in een boerderij vlakbij de al eerder getrof fen boerderij. De brandweer is toen maar aan het blussen gegaan aan de laatst getroffen boerderij, die kon worden behouden. De boerderij van de familie Volkers brandde geheel uit en de inboedel ervan ging verlo ren. Het gezin Volkers, vier mensen, heeft voorlopig onderkomen in een nabijgelegen leegstaande boerderij. Landskampioenschap straatvoetbal Op zaterdag 17 augustus zal in Arnhem het landelijk straart- voetbadtoernooi 1963 plaats vin den waarin 16 gemeenten, elk met 2 elftallen zullen uitko men. De bedoeling is, dart de gemeenten de elftallen afvaar digen, dlie plaatselijk kampioen zijn. Op 17 augustus a.s. om 9.50 uur zal de wethouder van On derwijs en Volksontwikkeling te Arnhem, de heer J. Bronk- horst, het toernooi openen. Om pijn. 17 uur zudJien die finales gespeeld worden, waarna de prijsuitreiking plaats vindt. De wedstrijden zullen geleid wor den door KNVB-soheidsrech- ters. Schoenlapper Maruf 7. Tegen de avond zat Mairuf in zijn werkplaats, toen een zijner vrienden kwam aanlopen. „Vlug, maak dat je uit die stad komt" riep hij, „Fartme heeft je aangeklaagd bij die hoogste rechter en dtiit keer kom je er ndet best van af". Maruf sloot snel zijn werkplaats ar, koe hit wait brood voor het laatste geld, da(t hij nog van die verkoop van zijn gereedschap had overgehouden en haastte zich de stad uilt. Maar die regen viel die avond in stro men neer en Maruf moest zijn toevlucht zoeken in een oude ruïne voor de srtads- Uitgeput zette hij zich hier neer en weende. „Wanneer laait mijn boze vrouw me toch eindelijk met rust" jammerde hij. 8.,,Ach, grote Allah (God) zend me toch iemand, dlie mij ver, heel ver weg voert naar een land, waar zij mij niet vinden kan". Op dart zelfde ogenblik viiel er 'n zwa re donderslag, de muur scheurde open en een reusachtige geest stond voor Maruf. „Waarom stoor je mij? Dart heeft voor jou nog niemand gewaagd, terwijl ik hier toch al 200 jaar huis. Maar vertel me eens wait je willt, voor die afwisse ling had ik wel zin je een dienst te be wijzen, om weer een weinig in bewe ging te komen". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9