RUSSISCH-CHINEES OVERLEG BEGONNEN Bonn leverde weinig op Formateur De Quay rust zondag Crisis in België opgelost Mijninstorting in België Na een week gered AKKOORD OVER MALEISIE Onder dwang Marine-attaché geweerd Uitbreiding aantal Concilie-vaders Harde partners Kaagscheepsbouwer C. van Lent f Hoogwaterstanden ZATERDAG 6 JULI 1568 53e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdiedakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BONN WAS GEEN SUCCES Telef. 20935 - Red. 20015, 25594 - Advert. 20 82 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65p. w., 2,80 p. tnnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontje# 1,50 VOORZICHTIG STILZWIJGEN Het eerste gesprek tussen verte genwoordigers van het Russische en het Chinese centrale comité der com munistische partij op vrijdagmiddag in Moskou heeft een uur en drie kwartier geduurd. Over het gesproke ne werd niets bekend gemaakt. De Russische pers en radio had den in de avond nog niets gemeld over de aankomst van de Chinese af vaardiging onder leiding van partij secretaris Teng Hsiao Ping. De Chi nezen waren omstreeks het middag uur per vliegtuig in Moskou aange komen, waar zij werden begroet door Michaël Soesiov en de andere vijf leden van de Sowjet-delegatie, die 't ideologische geschil met de Chine zen moet uitpraten. Waarschijnlijk zullen de bespre kingen pas vandaag in alle ernst be ginnen. Naar aangenomen wordt be perkten de delegaties der beide com munistische landen zich vrijdag tot een voorlopige bespreking van hun ideologische geschil tijdens 't diner. Gistermiddag heeft de kabinets- fomateur, dr. J. E. de Quay, die te gen drie uur op zijn kabinet is te ruggekeerd, de stukken over de ka binetsformatie ontvangen van dr. L. J. M. Beel. Gisteravond heeft hij een bezoek gebracht aan dr. Beel en met hem een informatief gesprek gehad over diens bemoeiingen. Vandaag heeft de formateur de stukken verder bestudeerd. Zondag zal ook voor de heer De Quay een rustdag zijn. De politieke moeilijkheden in Bel gië zijn althans voorlopig, uit de weg geruimd. Nadat de taalproble men deze week tot de ontslagaan vrage van de regering Lefèvre had den geleid, zijn vrijdag ministers en vertegenwoordigers van de twee re geringspartijen de C.V.P. en de B.S.P. in een „politiek conclaaf' bijeengekomen om te trachten een compromis te vinden. Na afloop der besprekingen te-om streeks middernacht deelde premier Lefèvre mede, dat over alle geschil punten met betrekking tot de rege ringsvoorstellen overeenstemming is bereikt. Het ging vooral om een tussenop lossing te vinden voor de door de Vlamingen verworpen aanhechting van zes Vlaamse randgemeenten van Brussel bij een district „Brussel hoofdstad". Bij een instorting in eenBelgische mijn bij Charleroi is donderdagavond een Poolse mijnwerker om het leven gekomen. Een tweede slachtoffer is naar een ziekenhuis overgebracht. De instorting deed zich voor op een diepte van meer dan zeshonderd meter. Een aantal arbeiders kon zichzelf in veiligheid stellen. De twee slachtoffers werden na drie uur be vrijd. Eén van hen was echter al overleden. SCHAP OP EEN SCHOPSTOEL 7 NIET ALLEEN de Boerenpartij van H. Koekoek heeft kritiek op het schap. Ook de fotografen zijn in ver zet gekomen tegen de verplichting tot betaling van contributie aan een bedrijfsschap, dat vrij onverwachts en tijdens een vergadering waar slechts een klein aantal van de Ne derlandse fotografen bijeen was, zijn beslag kreeg. Een groot aantal dergenen, die nu de kwitantie voor het niet begeerde lidmaatschap kreeg aangeboden, heeft zich terecht afgevraagd wat hun dan wel voor die honderd gul dens contributie per jaar geboden werd. Het bleek, dat er tot op die dag alleen nog maar was vergaderd, maar dat geen enkel belangrijk be sluit of maatregel in het belang van de fotografen was tot stand gekomen. De publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie zou veel goeds kunnen doen en ongetwijfeld zouden velen de be drijf sordening toejuichen als er grote belangen mee gediend werden, maar op deze wijze zien de fotogra fen geen heil in een bedrjjisechepb Zowel de Russische radio alls de pers bewaren tot dusver een vrijwel volkomen stilzwijgen over de con ferentie. Met betrekking tot 't diner meldden Tass en Raddo-Moskou slechts, dat de Russische en Chinese delegatieleiders een toost uitwissel den. Westelijke waarnemers was het opgevallen, dat in deze berichtgeving de gebruikelijke frase, dat de bespre kingen in een „broederlijke" en „har telijke sfeer" verliepen, ontbrak. Men heeft vrijdag in een onher bergzaam deel van de Amerikaanse staat Nieuw-Mexico een 47-jarige vrouw weten te redden, die een week had doorgebracht naast een veronge lukt vliegtuigje en het lijk van haar Zij bleek tweedegraads brandwon den te hebben en talrijke snij won den en kneuzingen. Toch zeiden de artsen, dat zij nog in een „opmerke lijk goede toestand" was. Zaterdag was het vliegtuigje, waarin zij en haar man zaten, in een luchtstroom terecht gekomen. Het toestel was neergestort en in brand gevlogen. Zij en haar men wisten zich te red den. De man stierf echter enkele uren later. De rest van de week had de vrouw geleefd op een stuk gebak en wat regenwater. Een piloot zag vrijdag de letters SOS, die de vrouw op de grond had gekrast. Even later ont dekte hij haar. Zij zwaaide met een lap goed. Per wentelwiek werd zij toen naar het ziekenhuis gebracht. In verscheidene Westduitse ste den is vrijdagavond schade aange richt door hevige onweders, die ge paard gingen met wolkbreuken. In Frankfort moest de brandweer er aan te pas komen om het water uit de huizen te pompen. Ook in Bremen en in Kiel ondervond men veel wa teroverlast. In Londen zullen maandag pre mier Macmillan en de eerste minis ters van de Maleise federatie en van Singapore een akkoord tekenen voor de vorming van de federatie Ma leisië. Dit werd gisteren bekend gemaakt na afloop van een bespreking tussen de Britse minister van koloniën, Dun can Sandys, en de leiders van de twee andere afvaardigingen. Dit ge sprek heeft een gehele nacht ge duurd. Het is de bedoeling, dat de nieuwe federatie, waarvan behalve de Ma leise federatie en Singapore, ook Brits-Borneo, Sera wak en het olie rijke Broenei deel moeten uit maken, op 31 augustus a.s. een feit wordt. De kwestie van de financiële bij drage van Singapore was het voor naamste struikelblok. Het hof van appèl in Messina (Si cilië) heeft vrijdag drie Francisca ner monniken ieder tot dertien jaar gevangenisstraf veroordeeld op be schuldiging van afpersing. In juni vorig jaar zijn zij door een lagere rechtbank vrijgesproken, om dat werd aangenomen dat zij onder dwang hadden gehandeld. Het zijn de 84-jarige pater Carme- lo, de 40-jarige pater Agrippino en de 47-jarige pater Venanzio, afkom stig uit een klooster te Mazzarino in centraal Sicilië. Aanleiding tot het proces was de moord op een land eigenaar, die weigerde de door een bende opgelegde schatting te beta len. De monniken hebben toegegeven, dat zij eisen van afpersers aan de slachtoffers hebben doorgegeven en voor onbekende boosdoeners geld hebben geïnd. Maar zij zeggen dit te hebben gedaan om hun eigen leven en dat van de slachtoffers te redden. Van drie boeren, die tegelijk met de monniken zijn berecht, zijn de straffen gehandhaafd. Twee hunner moeten dertig jaar gevangenisstraf ondergaan en de derde veertien jaar. Een ballon, die ter gelegenheid van een tuinfeest in Engeland werd opgelaten, is na vierentwintig dagen in Peru terecht gekomen. De ballon had bijna tienduizend kilometer af gelegd. De Britse admiraliteit heeft gewei gerd aan de Russische marine-atta ché in Engeland, kapitein Soekho- roetsjin, toestemming te verlenen tot het bijwonen van een „open dag", die op de marineluchtbasis nabij Arbroath, in Schotland, zal wor den gehouden en voor het publiek toegankelijk zal zijn. Een woordvoerder der marine deelde mede, dat de attaché een ver zoek om de daar te houden demon straties met marinevliegtuigen e.d. te mogen bijwonen, had ingediend, het welk echter werd afwezen. Een re den voor deze afwijzing werd door de woordvoerder niet genoemd. Ofschoon geen bisschoppen zullen ook de Apostolische prefecten deel nemen aan de tweede zitting van het Concilie, welke op 29 september be gint. Naar eerst thans bekend wordt, heeft Paus Johannes z.g. deze be slissing eind mei van dit jaar geno men. Het aantal Concilievaders wordt daardoor met ongeveer 80 verhoogd. De Apostolische prefec ten zijn meestal religieuzen, maar geen bisschoppen in tegenstelling tot apostolische vicarissen, die wel bis schop zijn, maar overigens hetzelfde werk in de missie verrichten. Volgens de bepalingen van het kerkelijk recht hadden de Apostolische prefec ten geen recht op Concilie-deelne ming. De eerste Duits-Franse topconfe rentie na de totstandkoming van het vriendschapsverdrag tussen de beide landen is vrijdag in Bonn geëindigd zonder dat er besluiten zijn genomen die het gestrande Europese schip vlot hadden kunnen brengen. Van Duitse kant is op de twee daagse conferentie met de Franse regeringsdelegatie onder leiding van president De Gaulle getracht de Fransen te winnen voor een béter contact tussen de EEG en Engeland, maar tot iets concreets is men niet gekomen. Op de conferentie van EEG-ministers, die 11 juli in Brussel begint, zal deze kwestie opnieuw worden besproken. Van Franse zijde is een krachtige aanval ondernomen op de aarzelen de houding van Bonn wat betreft gelijkschakeling van de graanprijzen in de EEG, eveneens zonder resultaat. Ook dit vraagstuk zal door de EEG- commissie in Brussel nog eens worden bezien. De Gaulle en Adenauer waren het eens over de afwijzing van een niet-aanvalsverdrag tussen de Navo en het Pact van Warschau, daar dit erkenning van het Oostduit- se regime mee zou brengen. Oost- Duitsland maakt namelijk deel uit van het Pact van Warschau. Praktische resultaten van de con ferentie zijn een uitwisseling van jonge mensen (een half miljoen per jaar) en militaire eenheden en het gezamenlijk ontwerpen van een jachtvliegtuig dat vertikaal kan op stijgen en landen. Voor de 87-)arige regeringsleider Adenauer was deze conferentie een afscheid van de Franse staatslieden. Bij de volgende gedachtenwisseling op grond van het vriendschapsver drag zal Erhard de gesprekspartner van De Gaulle zijn. De Franse pre sident heeft tot Erhard gezegd, dat hij zijn vertrouwen in Adenauer op hem (Erhard) overdraagt. Kort na het vertrek van De Gaulle heeft dr. Adenauer tot de pers gezegd dat hij zeer tevreden is over de con ferentie. De sfeer noemde hij uit stekend. Ook aan Franse kant zei men tevreden te zijn over het ver loop van de besprekingen. Naar aanleiding van de jongste Frans-Duitse besprekingen in Bonn, schrijft de „New York Herald Tri bune", dat de impasse, die deze be sprekingen hebbben opgeleverd, een „droevig vooruitzicht" bieden voor West-Europa en de Atlantische Ge meenschap. Evenmin als generaal De Gaulle in staat is geweest West-Duitsland over te halen, is Kennedy erin ge slaagd Frankrijk tot toegeven te be wegen. Ondanks de reizen van de twee regeringsleiders blijft de impas se bestaan. Noch de EEG, noch de Navo kan vooruit. De „New York Times" wijst op de „ironische" loop der gebeurtenissen, waardoor zowel het Oosten als het Westen in een positie is gedrongen om West-Duitsland het hof te maken. „President De Gaulle, president Kennedy en zelfs premier Chroesjt- sjov maken thans allen West-Duits land het hof, hetgeen een ironische loop der gebeurtenissen is waarmee allen, die met de koude oorlog te maken hebben, hoe zij ook over Duitsland en de Duitsers mogen den ken, rekening zullen hebben te hou den." VROUW OVERREDEN; AUTOBESTUURDER REED DOOR. Vrijdagavond vonden voorbijgan gers op de Kinderhuissingel te Haar lem, het lichaam van de 58-jarige mevrouw C. H. L. VerbeekMontau- ban, die door een verkeersongeluk om het leven was gekomen. Een urn- later meldde zich bij de Haarlemse politie de 46-jarige chauffeur J. van der W. uit Haarlem, die verklaarde de vrouw overreden te hebben. Hij was zo geschrokken, dat hij was doorgereden maar op aandringen van zijn vrouw had hij zich toch bij de politie gemeld. Ook deelde de chauffeur-monteur mee, 8 glazen bier te hebben gedronken. De man is ingesloten en zijn rijbewijs gevor derd. Kabinetsformateur prof. dr. J. E. de Quay heeft vrijdagavond een bezoek gebracht aan dr. L. J. M. Beel. Foto: „Hier ben ik dan," schijnt de forma teur te zeggen, terwijl de deur ten huize van de heer Beel in Wassenaar wordt geopend. Gisteravond omstreeks negen uur is in het St. Elisabethziekenhuis te Leiden op 74-jarige leeftijd overle den de bekende scheepsbouwer C. v. Lent. Bij zijn leven is de heer v. Lent op vele terreinen zeer actief geweest. Zo is hij ongevere 25 jaar lang be stuurslid geweest van de Oranjever eniging en de ijsclub in zijn woon plaats De Kaag, waar hij zich in 1917 heeft gevestigd met een scheepsbouw bedrijf, dat hij dreef in samenwer king met de heer H. Akerboom. In 1947 stichtte hij een zelfstandig be drijf, en hij nam zijn zoons in de directie op. Een van de belangrijkste feiten uit het leven van de heer Van Lent, iets, waarom hij nog lang in de her- DRIE PAARDEN OMGEKOMEN BIJ BRAND. Bij een brandje in Utrecht zijn vanmorgen vroeg drie paarden door rookverstikking om het leven geko men. De aardappelhandelaar C. H. Wes terhout van de Keizersgracht in Utrecht werd vanmorgen om half vijf wakker door een doordringende brandlucht uit zijn opslagplaats en paardenstal. Door zelfontbranding van een stapel oude lappen en doe ken had een nieuwe autoband vlam gevat, hetgeen een enorme rookont wikkeling veroorzaakte. De schade wordt geschat op ongeveer ƒ7000. De heer Westerhout was tegen be drijfsschade verzekerd. Vrijdagavond is in Amsterdam een demonstratie gehon den tegen het deelnemen van de republikeinse i i dn Navo-taptoe in het Olymp^ch Stadion. ZOEKT U een Gero-cassette van 40.— of 1400.—? v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero-speciaiist innering van zijn plaatsgenoten zal blijven voortleven, is, dat hij een van de initiatiefnemers is tot de bouw van de R.K. kerk in De Kaag. Hij had zitting in het kerkbestuur, dat in de eerste dagen van februari van hert jaar 1931 besloot tot de bouw van de R.K. kerk. Zijn bedrijf is onlangs noig in het nieuws geweest door de bouw van het luxe jaCht voor de Amerikaans# autokonimg Henry Ford. Dit nummer bestaat oit 12 pagina'* ONVAST WEER Het KNMI deelt mede: Vam een lagedrukgebied, dat ten noorden van de Azoren is gelegen, heeft zich een kleine storing afge splitst. Deze is in ongeveer oost- noordoostelijke richting getrokken en kwam vanochtend vroeg bij Brest aan. De meest waarschijnlijke ver dere koers van de storing is via het Engelse Kanaal naar het zuidelijk deel van de Noordzee. Ze komt daarom morgen dicht bij ons land en dit doet de regenkansen toene men. Het blijft mogelijk, dat daarbij tevens plaatselijk onweer voorkomt. ZON- EN MAANSTANDEN 7 Juli: zon op 4.28, onder 21.01; maan op 21.35, onder 4.52. 8 Juli: zon op 4.29, onder 21.00; maan op 22.15, onder 5.53. 7 juK: v.m. 3.21; nun. 15.46. 8 Juli: vun. 3.56; nun. 16.23. (springtij) KORRELTJE Wie twee haoecn jaegt, vangt e (Advertentie) veeM#* geen. (Veder Cvta)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1