DE AVONTUREN VAN MICKEY MOUSE WIJ WETEN HET.. SPORT VAKANTIEADRES VRIJDAG 5 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 n OCT de moderne Zig-Zag naaimachine fantastisch...! Kom kllkcn ,n „gjfe* 2 MEERPOEL MAAKT DIT MOGELIJK Breestraat 171 (Advertentie). Studenten zitten op de keien in Nijmegen In navolging van Amsterdam gaan ook in Nijmegen de studenten trach ten de aandacht te trekken van bur gers die nog kamers kunnen verhu ren. Hedenavond slaan zij een tent op aan de voeten van „Mariken van Nieumeghen" op de „Grote Markt. Tot zaterdagavond blijven ze daar let terlijk op de keien zitten. Dominees en pastoors hebben eendrachtig be loofd zondag vanaf de kansel ook nog een goed woordje voor hen te zullen doen. In september worden bij de Ka tholieke Universiteit in Nijmegen 100 „Groenen" verwacht, terwijl voor hen maar zeven kamers beschikbaar zijn. Ruim 150 studenten kunnen binnen kort een kamer in de speciale univer siteitsflats betrekken, die nu bijna gereed zijn. Maar dan nog zijn 750 anderen gedwongen spoorstudenten te worden of een kamer te zoeken in een van de dorpen in de omgeving. Ge hoopt wordt in ieder geval, dat de langdurige knieval voor het bronzen Mariken op de Grote Markt uitkomst zal brengen. Groninger aardgas voor verwarming van huizen Minister van Aartsen (volkshuis vesting en bouwnijverheid) meent dat een belangrijk aantal gebouwen en ook nieuwe woningen met gas zal worden verwarmd, als te zijner tijd gemeenten tegen een aantrekkelijke prijs aardgas voor ruimteverwarming kunnen leveren. Het staat nog niet vast wanneer gemeenten over het Groniger aardgas kunnen beschikken. Aansluitingen voor centrale verwar mingsinstallaties zullen in het alge meen geen bijzondere moeilijkheden oproepen. Er moet echter nog bestu deerd worden, welke gevolgen recht streeks verwarming door afzonder lijke verwarmingstoestellen zal heb ben. Minister Van Aartsen heeft dit meegedeeld in antwoord op schrifte lijke vragen van het tweede kamerlid, mej. Ten Broecke Hoekstra (VVD). Zij wilde van de minister verne men, of hij het niet nodig vindt dat de gemeenten bij nieuwbouw reke ning houden met de aanleg van gas buizen voor verwarming, ter bespa ring van veel hogere kosten in de toekomst. De gemeentebesturen in samenwer king met de V.N. Nederlandse Gas unie, zullen nagaan welke mogelijk heden aanwezig zijn om voor de ver schillende soorten van woningen ver warming met aardgas toe te passen. De minister zal voor zover nodig en mogelijk hieraan medewerking verlenen. Kano sloeg om op Noordzee Twee Zand/voortse jongelui, Nico Besseling (18) en Klaas Kramer (19) hebben gistermiddag op de Noordzee een hachelijk avontuur beleefd, toen de kano, waarmee ze op de Noord zee waren, langzaam vol liep en ten slotte omsloeg. Zij hebben geruime tijd, zich vasthoudend aan hun om geslagen boot, rondgedreven en wer den toen door een verrekijker vanaf de boulevard opgemerkt. Korte tijd hierop hebben zij geprobeerd de af stand naar de kust zonder kanó af te leggen, maar maakten geen vor deringen, omdat Klaas Kramer aan het einde van zijn krachten was en door zijn vriend boven water moest wordien gehouden. Op het laatste ogenblik kwam de ijlings toegesnel de Zandvoortse reddingsbrigade, die de beide drenkelingen oppikte. Klaas Kramer ligt in een ziekenhuis te Haarlem; zijn redder mocht na een korte controle naar huis. 20.000ste BEZOEKER OP ANTIEK BEURS IN DELFT Vandaag is op de Oude Kunst- en Antiekbeurs in het Stedelijk Mu seum het Prinsenhof te Delft de 20.000ste bezoeker ontvangen, 't Was mevr. L. Schwarz uit Amsterdam, die met haar echtgenoot een bezoek aam de beurs bracht. De heer en mevr. Schwarz, die trouwe bezoekers van de beurs zijn en geen jaar over slaan, werden ontvangen door de vice-voorzitter van het stichtings bestuur, de heer H. Nijstad en de organisator van de beurs, de heer Marcel B. Keezer. Mevr. Schwarz kreeg een geschenk. WILT IJ IETS WETEN TENNIS Het Wimbledontoernooi Billie Moffit en Margaret Smith in de enkelspelfinale Wurgpoging op drukke markt De Amsterdamse politie heeft gis termiddag de 43-jarige marktkoop man W. C. gearresteerd en ingeslo ten wegens poging tot moord. Op de drukke markt in de Ten Katestraat zag hij omstreeks 4 uur een vrouw, in wie hij zijn gewezen echtgenote meende te herkennen. Hij sprong op haar af en snauwde haar toe: „Je hebt me tweemaal proberen te ver giftigen, nu ga je er zelf aan." Daarop greep hij haar beet en poogde haar te wurgen. Hij zou wellicht zijn geslaagd als niet twee andere markt kooplieden juist op tijd tussenbeide waren gekomen. Met grote moeite gelukte het hun de vrouw uit de wurgende greep te bevrijden. De vrouw de 51-jarige mevr. C. E. Son- nenga, stond reeds op het punt te bezwijken. Statiegeld gaat tot verleden behoren Onderhandelingen tussen de Ver enigde Glasfabrieken en een aantal fabrikanten zullen er misschien toe leiden, dat in de toekomst flessen en potten vervangen worden door glas werk, dat slechts éénmaal gebruikt zal worden. De rompslomp van het statiegeld voor fabrikanten en win keliers en huisvrouwen zal hierdoor uit de wereld raken. De fabrikanten hebben als voorwaarde gesteld, dat de prijs van het produkt niet door de nieuwe verpakking mag stijgen. Dit is mogelijk, omdat het glas dunner is, de fabrieken geen kostbare spoel- machines meer behoeven te gebrui ken en vooral omdat de schade door breuk geen rol meer speelt Een bier- fabriek gebruikt de nieuwe verpak king reeds voor de export. Het zal overigens nog wel even duren, voor dit soort glas op grote schaal gepro duceerd zal worden, omdat de fa brieken in een zo belangrijke kwes tie niet over ijs van één nacht kun nen gaan. MR. VAN HAERSOLTE (LEIDEN) HOOGLERAAR IN ROTTERDAM Mr. R. A. V. baron van Haersolte te Leiden is met ingaing van 1 augustus benoemd tot gewoon hoogleraar voor de inleiding tot het recht aan de ju ridische faculteit van de Economi sche Hogeschool te Rotterdam. Mr. Van Haersolte is sinds 1962 tutor voor staats- en administratief recht aan de Rijksuniversiteit van Led den. De 23-jarige J. A. Berenschot uit Winterswijk is vanmorgen bij een met knipperlichten beveiligde over weg met zijn scooter geslipt en zo op het wegdek terechtgekomen, dat de trein over zijn beide onderbenen is gereden. Hij is in zeer ernstige toe stand in het ziekenhuis te Winters wijk opgenomen. De treinbestuurder heeft van het ongeval niets gemerkt. Fr. Z. te Warmond Route War- mond-Venray per fiets: Warmond, Oegstgeest, Leiden, Leiderdorp, Ha- zerswoude, Boskoop, Waddinxveeh, Gouda, Haastrecht, Schoonhoven, Goudriaam, SChelluinen, via N 96 naar Rijksweg Utrecht-Den Bosch, Waardewburg, Zal «bommel, Hedel. Den Bosch, langs de Willemsvaart naar Veghel, Erp, Gemert, Elsendorp, De Rips, Venray. Afstand: 190 km. Mej. C. J. M. de H. te Leiden Route van Leiden naar Bakkum: Lei den, Warmond, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Heemstede, Haarlem, Vel- sen, Beverwijk, Castricum, Bakkum, totaal ong. 55 km. W. S. te Noordwijk Route van Noordwijk naar Nuth (Limburg): Noordwijk, Leiden, Alphen a. d. Rijn, Bodegraven, Woerden, Utrecht, Hou ten, Culemborg, Zaltbommel, Den Bosch, Eindhoven, Weert, Roermond, Susteren, Sittard, Oirsbeek, Amsten- rade, Nuth, totaal ong. 231 km. Een kortere route voert over België, van Weert naar Stramproy, Kinrooi, Maaseik, Susteren, enz.; een bespa ring van 14 km. M. v. D. te Lisse Route van Lisse naar Hilvarenbeek: Lisse, Sas senheim, Leiden, Voorschoten, Rijs wijk, Dejft, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Breda, Tilburg, Hiilvaren- beèk, totaal ong. 137 km. Mej. M. C. N. te Lisse Route vam Lisse naar Rijsbergen: Lisse, Sassen heim, Leiden, Voorschoten, Rijswijk, Delft, Rotterdam, Dordrecht, Moer dijk, Breda, Princenihage, Rijsber gen, totaal ong. 113 km. P. A. te Leiden Route van Lei den naar Baarn: Leiden, Leiderdorp, Hoogmade, Woubrugge, Ter Aar, Ze venhoven, Mijdrecht, Vinkeveen, Kortenhoef, Hilversum, Baarn, in- totaal ong. 62 km. i Chr. M. de J. te Boskoop Ver trek Citosa-bussen vanaf Leidse sta tion ridhting Avifauna: drie minu ten over e(lk half uur. Voor tochten naar 't buitenland wende men zich tot de ANWB, Was- senaarseweg 220, Den Haag. GRAAF EN HERTOGIN Gaarne zag ik de levensbeschrijvingen van Prof. Aldo Castellaini, graaf van Ohisimaio en van h.k.h. prinses Victo ria Luise, hertogin van Braunschweig en prinses van Preussen, de enige dochter van de laatste Duitse keizer, aldus T.R. Antwoord: Van prof. Aldo Castel- lani en van de graaf van Ohisimaio moet u ons een paar gegevens meer doen toekomen. Bv. geboortedatum (zo ongeveer), geboorteland en be roep. Zeer merkwaardig is, dat over Prinses Victoria Luise nergens iets te vinden is. Heeft u een idee, waar zij momenteel woont? FOTOZAAK Wat kan ik in het fotovak bereiken en met welke op leidingen? Ik bedoel in een fotozaak, vraagt C. K. Antwoord: Om een eigen fotozaak te beginnen of als filiaalhoudster in een fotohandel op te treden, moet u in het bezit zijn van een vakdiploma fotograaf en het diploma fotohandel plus middenstandsdiploma. Boven dien moet men kredietwaardig zijn. Verdere inlichtingen kunnen ver schaft worden door de Stichting Ne derlandse Foto vakschool. J. v. Nas- saustraat 100 in Den Haag. Begin echter met het lezen van enkele goe de boeken van bekende vakmensen, verkrijgbaar in de fotohandel. ALUMINIUM Ik heb in een aluminium pan wat laten aanbranden en dat krijg ik er maar niet uit. Wat te doen, vraagt mevr. d. H. Antwoord: Aluminium pannen moogt u niet met soda en ook niet ^omspoelen met water waarin soda is opgelost. U kunt dus niet anders doen dan de pan met een goed schuurpoe der en warme sop van zachte zeep schoonmaken. Voor het onderhoud kunt u gebruik maken van de in de handel zijnde staal wolsponsjes met zeep (nat gebruiken). Als u de aan gebrande laag hiermede niet ineens weg krijgt, zal dit op den diuur wel verdwijnen. BROODTROMMEL Mijn man heeft de broodtrommel opnieuw ge verfd met syn/tlietigche verf. Ook binnenin. Nu krijg ik die lucht on mogelijk weg van die verf, ik heb de trommel een week buiten laten luch ten maar ook dat baatte niet. Wat kan u mij adviseren? aldus mevr V.W. Antwoord: Waarschijnlijk zit er niets op dan de verf er maar weer af te halen. Geëmailleerde vlakken hebben geen geur, en ook andere op de fabriek heel dun bespoten trom mels zijn reukloos. Maar dat is een technisch procédé, dat u zelf niet kunt nabootsen, ook door de speciale verf soort die gebruikt wordt. R. S. te Boskoop. Route (per fiets) van Utrecht naar Twello: Utrecht, De Bilt, Amersfoort, Hoe velaken, Voorthuizen, Apeldoorn, Twelilo, totaal ongeveer 69 km. D. D. te Oegstgeest. Route (per fiets) van Oegstgeest naar Elspeet: Oegstgeest, Leiden, Leiderdorp, Hoog made, Woubrugge, Zevenhoven, Mij drecht, Vinkeveen, Kortehoef, Hil versum, Laren, Eemnes, Eembrugge, Bunschoten, Nijkerk, Putten, Ermelo, Elspeet, totaal ong. 106 km. Zelfde route (voor auto): Leiden, Alphen a. d. Rijn, Bodegraven, naar rechts rijksweg naar Utrecht, Utrecht, De Bilt, Amersfoort, Hoevelaken, Nij kerk, Putten, Ermelo, Elspeet, totaal ong. 102 km. sloeg die Zwenvclub Residentie met niet minder dia® 100. De dames van LZC dieden het met Sport na Arbeid iets rustiger aan, hier werd het slechts 42. Sleutelstad De meisjes van ZCR konden wegens vakanties slechts een team van 6 speel sters te waiter brengen. De Sleutelstad- dames waren zo sporief één speelster aan de karat te leggen, waardoor de sterkte weer even groot was. Voor de rust wisten die Leidse meisjes een 40 voorsprong te nemen door doelpunten van Gerda van Es, Jopie Lambooy en Elly Doove-Stouten. Na die rust werd het prijsschieten op het Haagse doel. Voltreffers wenden geboekt van: Atie van Es, dlnie stuks en Gerda van Es, Elly Doove-Stouten en Jopie Lambooy ieder één keer. LZC Ook die diaines van LZC wisten twee puniten mee naar huis te nemen. De score werd geopend door Miep de Mun- raifk. Ineke van den Broek voegde er hier nog twee aan toe, alvorens SNA bij een zeer verwarrende situatie voor het Leiidlse dioel kon tegenscoren. Ineke maakte er voor rust nog 41 van. Na het draaien werd al spoedig goalgetber Ineke van dier Broek bet water uitgezonden. Eerst vlak voor het einde wisten de Haagse meisjes hier van te profiteren. Om dit doelpunt te bereiken dUwdten zij de goed keepende Adtrie Paime/1 met bal en al het doel in DES De grootste concurrent van de Sleu- Billie Jean Moffit heeft, via een ds^lef' verslag eveneens overwinning op de Engelse Ann Hay- g^ravMid B°!Ï?op' Hp: don Jones, de finale van het Wlm- wtad>!j bledon-toernooi bereikt. Met dere "^«ekend moe worden, det de Haag prestatie heeft sij alle prognoses, die f ploeg w®Lforlcor lfan de de kenners van te voren hadden op- doen vermoeden, gesteld, op losse schroeven gezet, want geen der kenners heeft haar als kanshebster beschouwd. In deze fi- nale aal zij de strijd aanbinden met LU A IVltlt tri<llmeet Margaret Smith uit Australië, die gis- teren in ruim drie kwartier de Ame- Vnnr/ioP' rikaanse Darlene Hard van de baan l/wl MCI veegde. Onder vr(j gunstige omstandigheden Billie Jean Moffit heeft zich geen organiseerde de LDAV Sportief gister- ogenblik ten volle hoeven in te span- avo een talmeet met de Wassenaarse nen voor haar overwinning. Vorig vereniging-S. en L. enhet Haagse LDA. jaar werd zü door mevr. Jones in *oor "e drie verenigingen was deze de kwartfinale uitgeschakeld, maar wedstrUd gepland als competltiewed- dit jaar heeft de Engelse slechts in str^d- de tweede game van de eerste set T r. uitzicht gehad op een redelijk resul- a|f €n L' 2^n e^" ln taat. Billie Jean beet even op de hun puntentotaal vam 3 juni j.l. tanden, en drong haar tegenstand- verbeteren. LDA passeerde met dit ster weer snel in het defensief. Me- £osuhaat het Roterdiamse ALO en nes- vrouw Jones had geen antwoord zich achter De Bataven op de meer op het snelle sped van Billie plaats van de tweede klasse, Jean, diie haar vam de ene hoek naar waarvan de stand momentee er als de andere liet lopen. volgt uit ziet: Margaret Smith wist echter nog 1 Bataven 14540; 2 LDA 13364 oud overtuigender dan Biillie Jean Mof- 12928); 3 ALO 13030; 4 Kometen 12833; fit haar partij in winst om te zetten. 5 S. en L. 12085 (oud 11732); 6 Avon Deze keer had zij haar zenuwen, die 9482. haar anders nogal parten plegen te Sportief bereikte met 8436 p. de 13e spelen, volkomen in bedwang. Maar plaats in die diende klasse, waaraan J8 als zij morgen maar even de oon- verenigingen dieeiraemen. trole over haar zenuwen verliest, is De voornaamste uoitelagen waren- het, ondanks de betere kwaliteit van s0 m. horden: ll.v.d. Geest (LDA) haar spel, met haar gebeurd, Billie 12.8; 2 I. van Leeuwen (SenL) 14 6- 3 Jean heeft namelijk nooit last van r Zoutman (LDA) 147 haar zenuwen. ,„n 100 m. dames: 1 R.Braun (SenL) 12.9; 2 R. Boer (SenL) 13.1; 3 N. L. Smets (LDA) 13.2. Speer: 1 C. Luyer (LDA) 36.34; 2 C. Burghout 30.87; 3 R. Westigeest (SenL,) 29.55. Zondag a.s. worden op de Mets- 200 m.: 1 R. Braun (SenL) 27.8; 2 E. banen in Den Haag wedstrijden ge- Benen (LDA) 29.3; 3 W. Blok (LDA) houden tussen enkele Wimbledon- 29.5. topfiguren. In de enkelspelen staat Kogel: 1 B. Toussaint (LDA) 10 57; Rafael Osuna tegen Ken Fletcher en 2 B. van Rest (LDA) 9.22; 3 H. d* Jong Roy Emerson tegen de Amerikaan (Sportief) 8.81 Ohuck McKinley. Het dubbelspel Wimbledon-sterren komen naar de Mets gaat tussen de Australiërs Emerson en Fletcher en het Mexicaanse-Ame rikaanse paar Osuna en McKinley. WATERPOLO Hoog: 1 R. Heygen (LDA) 1.37; 2 A. en Flebüher en h^T™-^. «P«*® 3 L- - d Ver: 1 R. Weafcgeest (SenL) 4.90; 2 H. Pauw (Sportief) 4.58; 3 J. v. d. Geest (LDA) 4.58. 800 m.: 1 L Ekkers (LDA) 2.41.8; 2 H. Keyzer (Sportief) 2.42.5; 3 H. v. d. IJoof (LDA) 2.47.8. 4x100 m.: 1 SenL 52.3; 2 LDA 53 4; 3 Sportief 56.5. Discus: 1 B. Toussaint (LDA) 36 92, 2 C. Burghout (LDA) 32.94; 3 T. van Gisteravond speelden de dames-ze- Sproneen (SenL) 32.10. ventallen van de Sleutelstad en LZC.- Totaal trialmeet (over 8 nummers): Beide zeventallen kwamen tot winst: 1 LDA 10824 p.; 2 SenL 9668 p.; 3 Spor- SteutelStad sloeg alle records en ver-tief 8436 p. Goede dag voor Leidse poloclubs (Van onze watertpoiomedewerker) DE LEIDSE COURANT naar LJw Zendt uw naam en volledig huls- en vakantie adres met datum van vertrek en thuiskomst aan de abonnementenafdeling van De Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden, telef 20935. Wij zorgen er voor dat U dagelijks uw krant in uw vakantieverblijf ontvangt. Voor het buitenland worden alleen de portokosten in rekening gebracht. Paratyfus door kermis maalt ij d 13 Personen zij® donderdag met lichte paratyfusverschijnselen in een ziekenhuis opgenomen, nadat ze op de kermis in Grubbenvorst bedorven voedsel hadden gegeten. 5 Andere kermisgasten, die van dezelfde maal tijd hadden geproefd, moeten het bed houden. Volgens de inspecteur voor de volksgezondheid, is het varkens vlees, dat bij de kermismaaltijd op tafel is gekomen, de oorzaak van de vergiftiging. Het vlees is afkomstig van een huisslaehting. Het gezin P. te Grubbenvorst, dat de maaltijd had aangericht, moest in zijn geheel man, vrouw en vier kinderen i® het ziekenhuis te Venlo worden opgenomen. De andere 7 slachtoffers, afkomstig uit IJssel- stein, Venray en Leunen, werden naar het ziekenhuis te Venray over gebracht. De inspecteur van de volksge zondheid te Maastricht verwacht, dat het nog enige dagen zal duren alvo rens men de volledige omvang van de vergiftiging heeft vastgesteld. Deze tekening geeft een idee van de heetwater-kerncentrale voor de opwekking van elektriciteit welke door de N.V. Samenwerkende Elektriciteitsbedrijven Produktiebedrijven in Dodewaard zal worden gebouwd. De centrale krijgt een vermogen van 50.000 kilowatt. Naar verluidt zal de Eura tom tot 5 miljoen dollar deelnemen in de fabricage van speciale onderdelen voor het „atoom-gedeel te". De centrale zal voor het allergrootste deel worden vervaardigd door Nederlandse firma's en firma's uit landen aangesloten bij de Euratom. Bij ontwerp, bouw en in bedrijf brengen van het kern gedeelte zal een Amerikaanse firma assisteren.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9