CHROESJTSJOV ZINGT WEER ZIJN VREDESLIED Kernproeven verbieden, behalve de ondergrondse INSPECTIE IS DAN NIET NODIG Einde van Kennedy's reis Onverwachte regeringscrisis België m Onenigheid in taalkwestie Twee doden bij frontale botsing Vliegtuigongeluk in Amerika De kabinetsformatie Europa's vrijheid gegarandeerd Kerngeleerde van spionage verdacht Spionnen in de V.S. gearresteerd Franse boeren stellen ultimatum Hoogwaterstanden WOENSDAG 3 JULI 1963 63e JAARGANG No. 15.967 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdiedakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Oude liedjes van Chroesjtsjov Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 35594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten beiorgtng J 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,2» p. kW., Franco p.p. 8,7», Ad».' 18 et p. mm., Telefoontjes 1,50 Over zijn voorstel tot een beperk te overeenkomst inzake de kern proeven zei de premier: „Als de Westelijke mogendheden het aanne men, komt de kwestie van de in spectie te vervallen, aangezien het Westen te kennen heeft gegeven, dat er geen inspectie nodig is voor proe ven in de atmosfeer, de ruimte en onder water". Het Westen wilde al leen maar inspectie om in de Sow- jet-Unie te kunnen spioneren. Oude koek. Diplomatieke waarnemers te Lon den wijzen er op, dat de Sowjet- Unie al eerder een verdrag heeft voorgesteld, waarbij kernproeven in de atmosfeer, de ruimte en onder water worden verboden. Zij wilde dit vergezeld doen gaan van een mo ratorium bij gentlemen's agreement voor de proeven onder de grond. Het Westen staat op het standpunt, dat enige internationale inspectie nodig is om te voorkomen, dat er heimelijk ondergrondse proeven worden genomen. Aangezien de Sowj et-Unie een vorig moratorium in september 1961 met een enorme reeks kernproeven heeft gebroken, aldus de diplomatieke waarnemers, dat West-Duitsland en West-Berlijn ™e}J; ,he' Wes'^ ni.ets voor f Prémier Chroesjtsjov van de Sowjet-Unie heeft gisteren in een toe spraak in Oost-Berlijn het Westen voorgesteld, de kernproeven bij ver drag te staken en een niet-aanvalsverdrag tussen de NAVO en het Pact van Warschau te sluiten. De Sowjet-Unie is bereid, aldus de Russische premier, een verdrag, waarbij alle kernproeven worden verboden, te tekenen tijdens de be sprekingen met Amerika en Engeland, die op 15 juli in Moskou beginnen. Maar aangezien dit niet mogelijk is met het oog op het meningsverschil aangaande de inspektie, is de Sowjet-Unie bereid een verdrag te sluiten, waarbij alleen de kernproeven in de atmosfeer, in de ruimte en onder water worden verboden. Met uitzondering dus van de ondergrondse proeven, die het moeilijkst op afstand zijn te constateren en waarvoor dus in de eerste plaats inspektie nodig is. NIET-AANVALSVERDRAG Een kernproefverbod alleen kan voordeel zouden hebben van handel deeltelljk verbod plus een mora to volgens Chroesjtsjov het gevaar van met de Sowjet-Unie. Het „werke- num voor de ondergrondse proeven, een kernoorlog niet uitbannen. Daar- lijke economische wonder" was dat aam t»f onFR-MFK«:F.r,iiFV«! om is ook het niet-aanvalsverdrag van Oost-Duitsland. „Alleen het so- NEISSE GRENS, gewenst. Eén en ander zou overeen- cialisme kan wonderen verrichten". De Russische regeringsleider stemming over andere belangrijke Chroesjtsjov zal vandaag (woens- aangelegenheden, zoals de ontwape- Verwijzend naar de overeenkomst dag) de „vredesgrens" langs de van Potsdam, zei de Russische pre- Oder en de Neisse bezichtigen. Hij mier, dat West-Berlijn nooit deel zal denkt donderdag in Moskou terug kunnen uitmaken van West-Duits- te zijn, aldus is uit officiële bron land. in Oost-Berlijn vernomen. Dinsdagochtend heeft Paus Paulus VI de Amerikaanse presdient John F. Kennedy in Rome in audiëntie ont vangen. De foto geeft een beeld van deze historische ontmoeting. ning, zeer vergemakkelijken. De Russische premier verklaarde, dat de anticommunistische toespra ken, die president Kennedy in West- Duitsland heeft gehouden, doen den ken aan de politiek van wijlen John Foster Dulles. Kennedy had daar mee „de toch al giftige atmosfeer nog meer vergiftigd". Chroesjtsjov beloofde gro-te eco nomische steun aan Oost-Duitsland. De tijd is niet ver meer, zei hij, dat de D.D.R. de bondsrepubliek econo misch zal overvleugelen. De economen in het Westen geven toe, aldus Chroesjtsjov, dat de.eco nomische opgang in Amerika en Europa zijn hoogtepunt voorbij is en klaarde de eerste minister voordat hij zich naar het paleis te Laeken begaf. De vorst heeft na de ontslagaan vragen reeds verschillende partij lei- Kamerontbinding? De vraag, die thans druk in Brussel De Belgische premier Lefèvre heeft ders b« zioh «"«"tie ontvangen, gisteren aan koning Boudewijn het ontslag van zijn katholiek-socialisti sche .coalitie-regering aangeboden. Het kabinet blijkt te zijn gestrui- wordt "gieken is, of België voor Hpflpnitinrirpn nm fi uur ïc nn dp over de taalkwestie, die m Bel- nieuwe verkiezingen staat. Uit ver- Hedenmorgen om 6 uur is op de g,e de gemoederen zozeer m bewe- Warmeen die zowel van katholieke Antwerpsestraatweg ter hoogte van fing heeft gebracht. De Kamer had als socialistische ziide ziin af ge- de Zeeuwse weg onder de gemeente eerder besloten, het taaidebat, dat laed M^kunnèn ^orden ifgeleld Woensdrecht een ernstig auto-onge- gistermiddag had moeten beginnen, d=t J,et m..n vaart niet zal lopen hik gebeurd, waarbij 2 personen wer- op te schorten. geloof niet aain kamerontbinding en den gedood en 2 ernstig gewond. De regering Lefevre-Spaak diende verkiezingen", zei de voorzitter van Een Volkswagenbusje uit Eindho- »aar ontslag m wegens onenigheid ggp (Belgisch Socialistische Par- ven waarin vier personen, allen *ussei? regeringspartijen over de tijL. Collard, dinsdag, nadat hij bouwvakarbeiders, waren gezeten, is door haar ingediende voorstellen ter ancjere politici door koning Bou- vermoedelijk door een te grote snel- re£e'in£ van de taalproblemen. dewijn was ontboden voor het ge heid uit de bocht gevlogen en tegen De uitbreiding van het tweetalig bruikelijke overleg na het indienen een vrachtauto van de firma Herba gebied van Brussel met zes tot nu van het ontslag van de regering. De uit Krabbendijk gebotst. De bestuur- toe ééntalige (Nederlands) randige- katholieke minister van verkeers- der van het Volkswagenbusje, A. Ibes meenten, was voor vele Vlaamse le- wegen, Bertrand, bleek evenmin van uit Eindhoven, en een der inzitten- den van Lefèvre's CVP onaanvaard- verkiezingén op korte termijn over- den, J. van de Mortel uit Eindhoven, baar. Een tussenvoorstel, dat door de tuigd te zijn. Hij zei de staip van werden vrijwel op slag gedood. De Vlaamse en Waalse vleugels van de premier Lefèvre te zien „als eenpsy- twee andere inzittenden werden CVP in beginsel werd aanvaard, in- chologische schok", die iedere Belg zwaar gewond, voor hun leven wordt houdende een stelsel van faciliteiten noodzaakt tot nadenken en bezinning. gevreesd. voor Franstaligen in die zes gemeen- ten voor de(diuur van drie jaar, waar - na definitief over het lot van die NAAR CASTEL GANDOLFO gemeenten zou worden beslist, werd Paus Paulus VI zal zioh, naar ver- gisterochtend door het bureau van wacht wordt, eind volgende week de socialistische partij van de hand naar zijn zomerresidentie Gastel gewezen. „De regering heeft nu wel Gandolfo aan het Albano-meer be- moeten vaststellen, dat de twee v'leu- geven. Hoelang hij daar zal blijven gels van haar* meerderheid het niet is nog niet bekend. meer met haar eens zijn," Natuur ligt in dromen verzonken, Het maantje blikt vriendelijk neer, Maar niet in de kring van ministers, Daar vraagt men alleen nog: Wanneer? Het zal Kort of lang mogen duren, Hetzij door De Quay of eenBeel, Eens zullen er steken gaan vallen, Er zijn excellenties te veel. Het windeke suist in de bomen En wiegelt de vogels in rust, Doch wie graag zijn ambt wil behouden Is zich het gevaar wel bewust: Een nieuw kabinet zal er komen, Daar ben ik geen plaats meer in waard; Een ander zit straks in mijn zetel En prikt welgemoed in mijn taart. Daarginds door 't gebladerte schemert Mijn opvolger reeds in het zwart, Dus kan ik mijn tas wel gaan pakken, Schoon waardig, met pijn in het hart Straks zal hij mijn lintjes gaan knippen Mijn wagen staat dan voor hem klaar, Hij zal aan mijn kelkjes gaan proeven En roken mijn dure sigaar. Dan vlied ik de woelige straten En staar naar het blauw van de lucht: Hoe maakte ik daar op rijkskosten Zo vaak een bewindsliedenvlucht; Hoe zal ik ooit kunnen vergeten Mijn departement en mijn staf? Mijn bloempke hult zich in het lover, Ik voel me al benjamin-af JAAP MUDERWUK Een Amerikaans vliegtuig is dins dagavond met drie-en-veertig perso- ver" nen aan boord neergestort kort nadat het van een vliegveld bij Rochester, in de staat New York, was opgeste gen met bestemming Newark in New Jersey. Zeven inzittenden, onder wie de gezagvoerder kwamen om het le ven. Het vliegtuig, een tweemotorige Martin 404 van de Mohawk Airlines, kwam in een zware storm terecht, viel op de landingsbaan en vloog in brand. Presidenet Kennedy is dinsdag avond per vliegtuig uit Napels naar Washington vertrokken. Hiermee is een einde gekomen aan het bezoek van Kennedy aan Europa, dat 10 da gen heeft geduurd. Duizenden mensen waren in de straten verschenen om de Ameri kaanse president toe te juichen, toen deze in gezelschap van de Italiaanse president Segni door de straten van Napels reed. Het enthousiasme van de bevolking vormde een grote te genstelling tot de betrekkelijk koele ontvangst, die Kennedy maandag in Rome ten deel viel. Enkele uren voor zijn terugkeer naar de Verenigde Staten, heeft pre sident Kennedy dinsdag in een toe spraak tot het Navocommando in Na pels nog eens herhaald, da tde Ver enigde Staten vastbesloten zijn de vrijheid van Europa te verdedigen. In het kader van de gemeenschappelijke Navo-defensie zullen de Verenigde Staten een aanval op één der Navo- landen als een aanval op henzelf be schouwen en daarop met alle nood zakelijke krachten antwoorden. De Amerikaanse president zei naar Europa te zijn gekomen om op zo overtuigend mogelijke wijze nog maals te bevestigen, dat de Verenig de Staten hun verplichtingen voor de verdediging van de vrijheid in Euro pa zullen nakomen. Deze verplich tingen zijn gegrondvest op de harde noodzaak van een welbegrepen be lang. De president wees er verder op, dat meer en meer duidelijk is, dat de Verenigde Staten en West-Europa nauw verbonden zijn door gemeen schappelijke doelstellingen en weder zij d/respeot. Er zullen tussen vrien den altijd eerlijke meningsverschil len bestaan, doch deze dienen vrije lijk en openhartig te worden bespro ken. Zij betreffen echter niet het doel dat moet worden bereikt, doch slechts de wijze waarop. President Kennedy kenschetste verder het At lantisch bondgenoodsohap als een steeds krachtiger wordende realiteit. De Navo-kernvloot. Italë is bereid deel te nemen aan verdere bestudering van de plannen voor een Navo-kernvloot met inter nationale bemanningen. Dit wordt gezegd in een gezamenlijk communi qué, dat na de besprekingen van Kennedy met de Italiaanse regering is uitgegeven. De Italiaanse vertegenwoordigers waren het met de Amerikaanse pre sident eens, dat de Europese eenheid moet worden bereikt binnen 't raam van de wederzijdse afhankelijkheid, aldus de verklaring, waarin de beide presidenten bekend maken dat zij 'n „nuttigjj en diepgaande gedachten- wisseling over de betrekkingen tus sen Oost en West" hebben gevoerd. In Londen is dinsdag het proces begonnen tegen de Italiaanse kernge leerde Giuseppe Martelli, die van spionage voor de Russen wordt be schuldigd. De openbare aanklager zei, dat de 39-jarige Italiaan, die door de Eura tom in Brussel aan Engeland was „uitgeleend", goed uitgerust en voor bereid was om zijn aandeel te leve ren in de spionage als zich een gele genheid hiertoe zou voordoen. Martelli heeft verklaard niet schul dig te zijn aan het hem ten laste ge legde. De openbare aanklager ver klaarde, dat de politie geheime bood schappen, uitgewerkt codemateriaal, gegevens voor het fotograferen van documenten en de adressen van een buitenlandse agent had gevonden bij Martelli. In New York en Washington zijn 4 mensen aangehouden wegens spio nage voor de Sowjet-Unie. Dit is meegedeeld door de minister van ju stitie, Robert Kennedy. Twee va nhen worden genoemd als Iwan Egorov, 41 jaar, en zijn vrouw Aleksandra, 30 jaar oud. Egorov werkte op de personeelsaf deling van het secretariaat der Ver enigde Naties. Naar het F.B.I. mededeelde, ston den de vier gearresteerden in verbin ding met agenten van de Russische geheime dienst in Moskou, New York en Washington. Zij brachten gegevens over met betrekking tot Amerikaan se militaire en marine-installaties, alsmede over de bewegingen van troepen en schepen. Zij deponeerden hun berichten op afgesproken plaat sen in het graafschap Queens, in de staat New York. De vrouw van Egorov pleegde by haar arrestatie verzet en moest met geweld worden weggevoerd. Secretaris-generaal Oe Thant, die momenteel in Hongarije verblijft, zal zo spoedig mogelijk over deze spina- ge-affaire, waarbij een lid van het V.N.-personeel betrokken is, worden ingelicht. Zuidfranse boerenorganisaties heb ben de regering in Parijs een ultima tum gesteld. Zij eisen, dat de rege ring op staande voet alle invoer van groente en fruit uit het buitenland verbiedt. Gaat de regering hier niet op in, dan zullen de boerenorganisa ties tot een „geconcentreerde actie" overgaan en wel eerst in de departe menten rond Marseille en Avignon en later in heel Frankrijk. Zoals gemeld, is het maandag in Avignon tot een vechtpartij gekomen tussen politie en boeren. Hierbij vie len twaalf gewonden. Dinsdagmor gen hebben „boerencommando's" de groentemarkt in Avignon overvallen. Zij vernietigden grote hoeveelheden perziken, pruimen en tomaten, die uit Spanje geïmporteerd waren. ZOEKT U EEN gouden armband voor 70.en 100.of 300.— en 400.—. v. d. WATER Haarlemmerstraat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen. (Advertentie) Vijftienhonderd Duitse rekruten rijn in Budel aangekomen om een militaire basisopleiding van drie maanden te genieten. Op de foto krijgt een compagnie Duitse jongemannen, nog wat onwennig in het uniform, het eerste onderricht in exercitie. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Rustig zomerweer De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De luchtdrukverdeling in Europa en het aangrenzende oceaangebied wordt gekenmerkt door geringe luchtdrukverschillen. Hierin is maar weinig verandering te verwachten. Het rustige en vrij warme zomerweer duurt daarom voort. De kans op bui en is kleiner geworden, maar voor morgen, in verband met de aanwezig heid van enkele onweershaarden in Frankrijk, toch niet geheel te ver waarlozen. Onweersbuien brachten dinsdag zeer lokaal in korte tyd gro te hoeveelheden regen. In Zegveld viel in de middag ruim 30 mm in een half uur tijds. Ook viel op sommige plaatsen hagel. ZON- EN MAANSTANDEN 4 Juli: zon op 4.25, onder 21.02: m-aan op 18.49, onder 2.45. 4 Juü: vm. 1.24; n.in. 13.41. KORRELTJE De weg vwn het geld ia een harde weg: vermijd het daarom aohulden te maken.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1