Drs. Loos eerste gehuwde priester in Nederland DINSDAG 2 JULI 1963 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 p— In Chelsea woont de 81-jarige gepensioneerde sergeant van het Britse twaalfde regiment Koninklijke Lanciers, Fred Reid, die een vurig aan hanger is van Cliff Richard. Toen sergeant Reid veertien dagen in Black pool ging logeren, maakte hij van de gelegenheid gebruik om zijn idool, dat in Blackpool optrad, in den lijve te gaan zien. Terwijl Cliff hem aanvuurde, mocht deze bejaarde tiener zelfs zijn kunnen tonen op Cliffs eigen gitaar. De vitale sergeant leidt in zijn dagelijks leven bezoekers rond in het militaire museum van Chelsea. ANWB TOONT AAN: Aanpassing aan het moderne verkeer voor ouderen moeilijk Mensen die na hun vijftigste jaar nog met autorijden beginnen, heb ben vee/1 moeite om zich aan te pas sen aan het moderne verkeer. Deze conclusie valt o.m. te trek ken uit de resultaten van de Rijproef voor Gevorderden van de ANWB, zo als die na afloop van het eerste rij proef-jaar zijn samengesteld. In dit eerste volle jaar hebben 730 automobilisten zich aan zo'n rijproef onderworpen, die voor 35 de ge legenheid biedt zijn rijkunst aan het kritisch oordeel van een instructeur voor te leggen, die vervolgens de fouten, vaak gewoontefouten, aan wijst via een uitgebreid rijproef-rap port. Met conclusies moet men voorzich tig zijn, want de groep automobilis ten die zich bij de ANWB heeft ge- Tarief verlaging in E.E.G. De landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap- (EEG) heb ben gisteren hun onderlinge invoer rechten met tien procent verlaagd en eveneens de tarieven voor derde landen aangepast. De verandering vain het gemeenschappelijk buiten- tarief is gebaseerd op een verminde ring met dertig procent van het ver schil tussen de individuele tarieven van de zes landen en het tarief dat aan landen buiten de gemeenschap wordt berekend. Met de tariefverla- ginig van gisteren zijn de zes 2V2jaar voor op 't schema volgens hetwelk de EEG-landen op 1 januari 1970 één gemeenschappelijk buiten tarief zullen hebben. Lichtbakenaktie opgeschort De landelijke aktie, welke tot doel heeft pater Knibbeler en de radio rubriek Lichtaken weer in de ether te brengen, heeft de aangekondigde demonstraties, zoals mars naar Hil versum, massaal opzeggen van KRO- lidmaatschap e.d. opgeschort in af wachting van de resultaten der be sprekingen, die met het bestuur van de KRO over deze kwestie zijn be gonnen. Vanuit Zwolle, waar het ini tiatief tot de aktie is genomen, zijn naar alle plaatselijke comité's circu laires gezonden om geen stappen te ondernemen voor het einde van deze besprekingen. meld, is zonder twijfell niet geheel representatief voor de Nederlandse automobilisten. Dat de groep van boven de 50 jaar moeilijkheden in het verkeer heeft, is niettemin duidelijk genoeg. Bij de ge testten van tussen de 50 en 60 jaar kreeg 41 pet. het predikaat „onvol doende". Ze deed praktisch alle 130 onderdelen van de test fout. (Advertentie) ACHTER IJZEREN GORDIJN Harold Philby, de Britse journa list, die in het begin van dit jaar uit Libanon verdween, heeft zijn vrouw geschreven, dat hij zich „achter het ijzeren gordijn" bevindt. Dit is maan dag in het Lagerhuis meegedeeld door Edward Heath, Brits ondermi nister van buitenlandse zaken. Volgens Heath is Philby, die in Britse buitenlandse dienst is geweest, de man die Guy Burgess en Donald Ma lean - beiden voormalige Britse diplomaten, die in 1951 naar de Rus sen overliepen - ervoor heeft ge waarschuwd, dat de Britse geheime dienst stappen tegen hen zou onder nemen. Op 7 november 1955 had Macmil- lan, toen nog minister van buiten landse zaken, in het parlement ver klaard, dat Philby verbindingen met communisten had en dat men hem in juli 1951 verzocht had zijn functie bij buitenlandse zaken neer te leg gen. Philby had dit toen gedaan. Tot dat tijdstip was uit niets gebleken dat Philby Burgess en Maclean had gewaarschuwd of dat hij zijn land had verraden. Nu, aldus Heath, weet men, en wel gedeeltelijk uit de woorden van Philby zelf, dat hij al vóór 1946 voor de Russen werkte. Nadat hij zijn functie had neergelegd had Phil by echter nooit meer toegang gehad tot de officiële documenten of an dere gegevens. Harold Philby was de „derde man" in de zaak Burgess-Maclean. Philby was al van zijn jeugd af intiem 'be vriend met Burgess. Hij had samen met Burgess in Cambridge gestudeerd en bij Burgess ingewoond toen deze zich als Brits ambtenaar in Washing ton bevond. Philby was tot voor kort corres pondent van het Londense blad „The Observer" en het tijdschrift „The Economist". Volgens zijn vrouw heeft men hem op 23 januari voor het laatst gezien in Beiroet. Strengere maatregelen tegen geluidshinder door bromfietsen De Minister van Verkeer en Wa terstaat drs. H. A. Korthals heeft op vragen van het Tweede Kamerlid mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoek stra geantwoord, dat de politie op grond van feitelijke waarneming kan optreden tegen bromfietsers, die overmatig geluid produceren. Door gaans is een meetapparatuur niet noodzakelijk om een overtreding vast te stellen. Een apparatuur, die onder alle omstandigheden voldoet is trou wens nog steeds niet gevonden. In de volgende gevallen heeft de politie de volledige bevoegdheid bot verbaliseren: 1) Wanneer een brom fietser beurtelings gas geeft en de gastoevoer afsluit, terwijl hij sitil- staat en niet aan het verkeer wil gaan deelnemen. 2) Wanneer tijdens het rijden tengevolge van het feit dat de afvoer niet behoorlijk geluid dempend of over de gehele lengte gasdiciht is 'n hinderlijk geluid wordt voortgebracht. 3) Wanneer de over maat aan geluid het gevolg is van een andere dan de voor dit type goedge keurde carburateur. Tijdens de intocht in Rome speelde de wind door het haar van president Kennedy. Vele enthousiaste Romei nen dachten, dat de president zijn haar naar de mode Caesar had laten knippen De priesterwijding van de 55-jarige voormalige hervormde predikant drs. J. Loos (zie ons bericht in de edities van gisteren) zal de eerste priester wijding van een gehuwde leek in Nederland zijn. Drs. Loos is predi kant geweest van de hervormde ge meenten te Oudega, Arnhem, Wor- kum en Hilvefsum. Hij was een van de leidende figuren van het z.g. Hil- versums Convent van predikanten, dat een sterke hang tot het katho licisme vertoont. In 1952 maakte ds. Loos reeds be kend, naar de Katholieke Kerk te wililen overgaan, maar hij heeft toen aan zijn voornemen nog geen uitvoe ring gegeven. Steeds gaf hij uiting aan zijn gewetensnood: hij had geen priesterwijding ontvangen en hij achtte zichzelf daarom geen wettig ambtsdrager. Vóór zijn overgang Oud-Oegstgeestenaar ir. Driessen t In Maastricht is zondag overleden ir. Clemens Gustaaf Driessen, oud directeur van de gemeentelijke gas- en waterbedrijven aldaar en gedu rende enige jaren voor de oorlog als vice-consul verbonden aan het Britse consulaat te Maastricht. Ir. Driessen werd geboren te Buitenzorg (Java) en woonde voor zijn komst in Maas tricht (1925) enige tijd in Oegstgeest. Voor zijn pensionering in 1957 was hij ruim dertig jaar directeur van de gemeentelijke energiebedrijven in Maastricht. Op dezelfde dag, dat de Duitsers ons land binnenvielen, werd ir. Driessen gevangen genomen en verbleef tot begin 1941 in verschillen de Duitse kampen. Na de oorlog is ir. Driessen door de Engelse koning begiftigd met The Kings Medal for Service in the cause of Freedom. Van wege zijn verdiensten als advi seur van Belgische gasbedrijven werd hij nog benoemd tot Officier in de Orde van Leopold H en Ridder in de Orde van de Kroon van België. Tal rijk waren ook de functies, die ir. Driessen bekleedde in Zuidlimburgse organisaties, o.a. was hij voorzitter van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid in Zuid-Limburg. De plechtige uitvaart is gesteld op donderdag 4 juli, vanuit de O. L. Vrouwe Basiliek te Maastricht. Het stoffelijk overschot zal te 16.30 uur bijgezet worden in het familiegraf op het kerkhof van de parochie O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen (Meerburg) te Zoeberwoude. naar het katholicisme in 1955 heeft de hervormde synode zich uitvoerig bezig gehouden met de vraag of de z.g. additionele priesterwijding met het predikantenambt verenigbaar was; de synode sprak zich in ont kennende zin uit. In wezen draagt dit vraagstuk een sterk oecumenisch karakter. Drs. Loos is sinds zijn overgang officieel zonder beroep. Hij studeer de theologie in Nijmegen en doet op het ogenblik oecumenisch werk in het bisdom Groningen en elders, o.a. in de vorm van cursussen en lezin gen voor seminaristen. Ook de echt genote van drs. Loos is tot de katho lieke Kerk overgegaan. Het echtpaar, dat sinds 1955 in Zwolle woont, heeft een getrouwde dochter en twee on getrouwde zoons, beiden student. De datum van de priesterwijding is nog niet bekend. Zoals bekend, kan de paus in voorkomende gevallen het celibaat voor priesters opheffen. Het celibaat is een kerkrechtelijk voor schrift en geen wezenlijk onderdeel van de katholieke leer. MOET LANDBOUWSCHAP ZIJN TAAK AAN VRIJE ORGANISATIES OVERLATEN? Het hoofdbestuur van het Kon. Ned. Landbouwcomité heeft zich achter het schrijven van het Land bouwschap aan de kabinetsinforma teur gesteld. Het K.N.L.C. betreurt het echter, dat het Landbouwschap in zijn schrij ven niet scherper de aandacht heeft gevestigd op het volgende punt. Het Landbouwschap heeft als pu bliekrechtelijk lichaam bij de ver vulling van zijn taak rekening ge houden met-het algemeen belang. Dat betekent dat, als het de verlangens van de agrarische sector aan de over heid kenbaar maakte, het zich daar bij beperkingen oplegde. Verwacht mag worden dat de regering hiervoor een open oog heeft. Mocht nu de toekomstige regering onvoldoende bereid blijken aan de rechtvaardige verlangens van het Landbouwschap gehoor te geven, dan brengt zij naar het oordeel van het K.N.L.C. dit lichaam in de feitelijke onmogelijkheid zijn taak als belan- genbehartigend lichaam van de agrariërs te vervullen. Het Landbouwschap zal dan wor den gedwongen deze taak over te la ten aan de vrije landbouw- en land arbeidersorganisaties. JONGEN DOOR DE BLIKSEM GEDOOD Tijdens en hevige onweersbui is gistermiddag in de Friese plaats Hol- werd de 10-jarige Tjeerd van der Wielen door de bliksem gedood. De jongen was met vier vriendjes voed sel aan het zoeken voor zijn konij nen. OUDE HEER DOOR MOTOR OVERREDEN Gistermiddag is de 77-jarige heer W. A. L. Kettmann op de MOnster- seweg in Den Haag aangereden door een motor. De man is ter plaatse overleden. Het ongeluk gebeurde vlak bij de stichting Bloemendaal waar de oude heer werd veirpleegd. Hij stak onverwacht vlak voor de motorrijder over. Deze kon hem niet meer ontwijken. De motorrijder de 24-jarige J. D. uit Den Haag liep ernstig letsel op aan zijn hoofd en is in de Ursuiakli- niek in Wassenaar opgenomen. 24 miljoen extra voor telefoonaansluitingen In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer J. Ree horst (P. v. d. A.) heeft de minister van Verkeer en Watertsaat drs. H. A. Korthals medegedeeld van plan te zijn voor het lopende dienstjaar een suppletoire begroting van 24 mil joen voor extra investeringen in de telefoonsector in te dienen. Het zal dan mogelijk zijn knelpunten, zoals in de nieuwe Rotterdamse stadswijk Prins Alexanderpolder, op te lossen en in beginsel het aansluitingsbeleid nauwkeuriger af te stemmen op an dere overheidsvoorzieningen bij stads uitbreidingen. In Noordwijkerhout Onenigheid over schadevergoeding De gemeente Noordwijkerhout heeft de veehouder J. Meiland uit De Zilk, die op last van de gemeente zijn grond binnen tweemaal 24 uur heeft moeten ontruimen, een ander stuk grond aangeboden als vergoe ding voor het verlies, dat hij door de ontruiming heeft geleden. De opper vlakte van dit door de gemeente ge schonken stuk grond is ongeveer 1000 m2. De gemeente Noordwijkerhout is tot deze schadevergoeding overge gaan overeenkomstig de wens van de president van de Haagse Recht bank, mr. J. H. C. Slotemaker. Vo rige week heeft de gemeente namelijk bij de Haagse Rechtbank een kort ge ding aanhangig gemaakt met als re sultaat, dat de eis van de gemeente gegrond werd bevonden. De president verlangde echter wel van de ge meente, dat bij ontruiming voor 1 juli een ander stuk grond ter beschik king zou worden gesteld van de heer J. Meiland. Over de grootte van het stuk grond is inmiddels onenigheid gerezen tus sen de gemeente en de heer Meiland, die een rapport heeft laten opmaken om de president „een juist inzicht in de situatie" te verschaffen. Scheepsberichten Tijdens de plechtigheden bij het monument op de vliegbasis Soesterberg, waar maandagochtend de gevallenen van de koninklijke luchtmacht werden herdacht ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de militaire hiebtvaart in Nederland, kreeg een van de leden van de erewacht het te kwaad. Hij wordt hier door toege- sohoten verzorgers geholpen. Acmaea (t) 2 v. Thameshaven n. Rotterdam; Alcor 1 te Nacala; Alhena 1 v. Salvador n. Las Palmas; Alnitak 1 v. Las Palmas Santos; Gaaster- land pl Abrolhos n. Santos; Khasiel- la (t) v. New York n. Curasao; Ko- ningswaard (t) 1 v. South Brewer n. Maracaibo; Kossmatella (t) nog t.a. •Cutuco; Nestor 1 v. Lattakia n. Bey routh; Sarpedon 2 te Caracol; Stad Rotterdam pl Lissabon n. Palermo; Hercules 28 te Amsterdam; Jason 1/7 nno Kaop Finisterre en 29 v. Amster dam n. Lissaon; Kabylia (t) 28 te Amsterdam; Montferland 30 te Am sterdam, Twee Engelse tieners bekijken het wassen beeld van het fotomodel Chris tine Keeler. Het beeld heeft een plaatsje gekregen in het Wassen Beelden museum van Louis Tussaud in Brighton, waar men ondermeer ook presi dent Kennedy, premier Macmillan en de Chinese leider Mao ken be wonderen.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7