®eÊcid4e0oii^<mt HET IDEOLOGISCH GESCHIL MET CHINA ONTEVREDENHEID IN FRANKRIJK LAATSTE NIEUWS Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdi edakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 3Z KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 2 JULI 1963 83e JAARGANG TOMATENOORLOG IN FRANKRIJK Tel et. 2 0 9 3 5 Bed. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 8 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tassen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75, Adv. 18 et p. mm., Telefoontjes f 1,50 Delegatie vertrokken uit Peking Maandag: is Uit Peking een afvaar diging naar Moskou vertrokken, die de komst van de onderhandelings delegatie, die met de Russen over communistisch-ideologisch? geschil punten zal spreken, moet voorberei den. Dit werd van betrouwbare di plomatieke zijde in Peking vernomen. De onderhandelingsdelegatie zal bin nen enkele dagen naar Moskou ver trekken. De besprekingen beginnen vrijdag. De Poolse en de Hongaarse com munistische leiders Gomuilka en Ka- dar zijn zondagavond naar Oost-Ber- lijn vertrokken. Waarnemers zijn van mening, dat uit het spoedige vertrek van enige communistische leiders uit Oost-Ber- lijn wellicht kan worden afgeleid, dat de „topconferentie" van commu nistische leiders uit landen van het Sowjet-blok in Oost-Berlijn waar schijnlijk beperkt is gebleven tot be sprekingen, die tijdens een rivier- tocht zijn gevoerd. De bijeenkomst van alle leiders uit de landen van het Sowjetblok, met uitzondering van Roemenië, schijnt, aidius waar nemers, meer een gebaar van solide- Italiaanse politie trad tactloos op Maandag, de eerste dag van 't be zoek van de Amerikaanse president aan Rome, is een aantal incidenten ontstaan door te grote ijver van de Italiaanse politie. Zo probeerde de Italiaanse politie, na de aankomst, van president Kennedy op het Ro meinse vliegveld Fiumicino, de lijf wacht van de president van het plat form te verwijderen. Journalisten en fotografen gingen te keer, omdat de politie hen niet wilde toelaten tot de speciaal voor hen gereserveerde plaatsen. Op het Quirinaal, de residentie van de Italiaanse president Segni, werd zelfs aan enkele leden van het gevodg van Kennedy de toegang ge weigerd. Pas nadat journalisten de politie ervan hadden overtuigd, dat het hier hoge functionarissen betrof, mochten de Amerikanen naar bin nen. Bij het monument van de onbe kende soldaat, waar Kennedy een krans legde, deed zich het derde ern stige incident voor. President Ken nedy drukte daar overal de hem toe gestoken handen van Romeinen en niet-Romeinen. Met zuidelijk enthou siasme doorbrak men de afzetting,, maar in hun ijver om de Amerikaan se gasten te ontzetten zagen de Ro meinse po/Litiemensen geen verschil meer tussen stadgenoten en bezoe kers, waardoor ook deze Laats ten niet gespaard bleven voor de enigs zins hardhandige politiële actie. Een Amerikaanse rechercheur miste la ter zijn pistool. De Amerikaanse chef van het protocol heeft inmiddels bij de Italiaanse autoriteiten zijn beklag ingediend over de onvoldoende orde maatregelen. In Columbia zijn zaterdag minstens 35 mensen om het leven gekomen, doordat een autobus, waarin o.a. twee voetbalelftallen zaten; bij Yarumal, in de provincie Antioquia, in 'n diep ravijn reed. Veertig personen liepen verwondingen op. Onder de omge komenen bevonden zidh negentien leden van eenzelfde familie. riteit geweest te zijn dan een grote politieke samenkomst. Ohroesjtsjov heeft maandag 'n be zoek gebracht aan Russische troepen, die zijn gelegerd in Wünsdorf, even buiten Berlijn. In het stadion van Wünsdorf werd een massabijeen komst geopend door de opperbevel hebber van de Russische troepen in Oost-Duitsland, generaal Jakoelovs- ki, waarna Ohroesjtsjov een „leven dige toespraak" hield, aldus 't Oost- Duitse persbureau ADN. Volgens ingelichte kringen zal Ohroesjtsjov Oost-Duitsland weldra verlaten, opdat hij op tijd in Moskou terug is om adviseurs voor te berei den op hun gesprek met de Chinese communisten, dat vrijdag begint. Kennedy in Rome President Kennedy is maandagoch tend in Rome aangekomen voor de laatste etappe van zijn reis door Eu ropa, waar hij in verscheidene ste den met veel enthousiasme werd ont vangen. In vergelijking daarmee stak de ontvangst, die hem in Rome werd bereid, bijzonder schraal af. Het zal wel de brandende zon te wijten zijn geweest, dat zich betrekkelijk wei nig mensen op straat bevonden om de Amerikaanse president te zien en te begroeten. Slechts in het hart van Rome, bij het Colosseum, stonden enkele duizenden romeinen, die Ken nedy hartelijk toejuichen. Het Amerikaanse staatshoofd was door president Segni op het vlieg veld Fiumicino welkom geheten. Bei de staatslieden hielden daar een kor te redevoering, waarin zij de banden tussen Europa en de Verenigde Sta ten in herinnering brachten. Later begon in het Quirinaal, de vierhonderdjaar oude residentie van het Italiaanse staatshoofd, het over leg tussen Segni en Kennedy dat vandaag gevolgd zal worden door be sprekingen met verscheidene Itali aanse minister? en een bezoek aan 't Zuid-Europese NAVO-hoofdkwar- tffer in Napels. Vandaag zal Paus Paulus de Amerikaanse president ontvangen. Vanavond nog keert Kennedy naar de V.S. terug. KENNEDY BIJ DE PAUS Paus Pa/ulkis VI heeft vanochtend de Amerikaanse president John Ken nedy op de laatste dag van zijn Euro pese rondreis in het Vatikaan in audiëntie ontvangen. De eerste ka tholieke president van de Verenigde Staten, die in donker codibertcostuum was en vergezeld van zijn minister van buitenlandse zaken, Rusk, arri veerde, werd ceremonieel ontvangen. Pauselijke troondragers in rode jas en leden van de Zwitserse Garde met heillebaard brachten de president naar de tweede verdieping van het paleis waar zich de pauselijke appar tementen bevinden. Kardinaal-staats secretaris Amileto Cicognani, die 25 jaar lang apostolisch delagaat in Washington is geweest, verwelkom de de bezoeker diaar, waarop de ka merheer, mgr. Addone Taeoli, hem naar de bibliotheek leidde voor een onderhoud onder vier ogen met de paus, terwijl minister Rusk daarbui ten een gesprek had met kardinaal Cicognani. Het particuliere onderhoud tussen de paus en Kennedy duurde onge veer veertig minuten. Paus Paulus sprak daarbij in het Engels van de Verenigde Staten als een „nobel land" en loofde zijn „zeer edelmoe dige hulp aan de armere landen". De paus sprak ook zijn waardering uit voor de aanzienlijke bijdrage van de V.S. aan de verkenning van de ruim te. Hij pleitte voor „universele vrede in naastenliefde en rechtvaardig heid1" en zei daarbij: „Wij zijn ervan overtuigd, d'at de inspanningen van de Verenigde Staten vrucht zullen dragen en zullen helpen voor alle volkeren van deze verontruste we reld die vrede te bereiken, welke hen in staat zal stellen tot welvaart en het genieten van de zegeningen, die God hun wil schenken". BIJ DE PAUS Paus Paulus heeft maandag koning Boudewijn en koningin Fabiola van België in audiëntie ontvangen. Het onderhoud duurde een half uur. Het Belgische koningspaar heeft zondagavond de kroning van de paus bijgewoond. Maandagochtend heeft de paus de bijzondere missies ontvangen, welke 96 regeringen en internationaal orga nisaties afgevaardigd hadden voor de Pauskroning. De ontvangst vond plaats in de Sixtijnse kapel. Onder de afgevaar digden bevond zich ook de Neder landse bijzondere missie onder lei ding van minister J. Luns. Week van de O.A.S. Op een vensterbank van het Alge rijnse consulaat in de Noordfranse stad Rijssel is zondagavond een helse machine ontploft. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor, maar de materiële schade is aanzienlijk. Ook werd een aanslag gepleegd op het Algerijnse consulaat in Borde aux. In dit geval werd eveneens al leen materiële schade aangericht. Vol gen politie moeten de aanslagen wor den toegeschreven aan de „Organi satie van het geheime leger" (OAS). Grensgeschil met China Sowjetrussisohe diplomaten in Nieuw Delhi maken er geen geheim van, dat tussen de Sow jet-Unie en communistisch China een grenskwes tie bestaat, zo meldt DPA uit de In diase hoofdstad. In politieke kringen vraagt men zich af of het tussen beide landen in aller ernst tot een grensconflict zal komen nu Peking jui9t aan de vooravond van het ge sprek over de communistische ge loofsbelijdenis in bijkans alle Azia tische hoofdsteden landkaarten in omloop heeft gebracht, die onver bloemd van Chinese herkomst zijn en waarop China een aantal niet on belangrijke grenscorrecties heeft la ten aanbrengen. Grote stukken Azia tisch gebied van de Sowj et-Unie zijn op de nieuwe kaarten bij China ge voegd. In Russische kringen spreekt men van een „openlijke kartografische van China". In zijn bibliotheek in het Vatikaan te Rome heeft Z.H. Paus Paulus VI maandag het Belgische koningspaar in audiëntie ontvangen. Foto: terwijl koning Boudewijn toekijkt schenkt de Paus koningin Fabiola een medaillon. De achtjarige Wilhelmina Kruit hof uit Amsterdam is zaterdag na middag in het water van het zij ka naal „F" nabij haar woning verdron ken. Haar tienjarig broertje, dat aan de overkant van het kanaal stond, zag ineens zijn zusje in het water liggen spartelen. Hij 'sprong op zijn fiets en haastte zich naar huis, doch toen zijn vader ter plaatse arriveer de was het meisje reeds verdwenen. Het stoffelijk overschot is later door de politie opgedregd. Bij overstromingen, die zich in het afgelopen weekeinde op het Ja panse eiland Kioesjoe hebben voor gedaan, zijn volgens voorlopige cij fers achttien mensen om het leven gekomen en acht-en-twintig gewond. Veertien personen worden nog ver mist en veertigduizend hebben geen dak meer boven het hoofd. Een aan tal steden is van de buitenwereld af gesloten. Het had de afgelopen week hevig geregend. De Franse wereldrecordhouder oester-eten, de Fransman Marcel Ma- riëtte, heeft zondag in MuseuMes-sur- Mer met succes zijn titel verdedigd. Hij verwerkte in nog geen uur 420 oesters, terwijl zijn naast concurren ten het niet verder brachten dan 240 en 230 stuks. Boeren protesteren in Avignon De doodstraf in de Ver. Staten Moord met voorbedachte rade be hoeft thans in geen van de Ameri kaanse staten meer te worden be straft met de dood. Op 1 juli is in de staat New York een nieuwe wet van kracht geworden, waardoor dit mis drijf in het vervolg als regel zal wor den bestraft met levenslange gevan genisstraf. New York was de laatste staat in de VS waar op moord met voorbedachte rade nog uitsluitend de doodstraf stond. De doodstraf blijft echter nog wel mogelijk als een jury, die na eerste beraadslaging een verdachte schuldig heeft bevonden, hem in tweede in stantie eensgezind schuldig verklaart. De gevangen Britten Jemen zal de zestien gevangen ge nomen Britse militairen niet vrijla ten voordat „de hele wereld het Brit se imperialisme" aan de kaak heeft gesteld, zo heeft radio-Sanaa maan dag meegedeeld. Zoals bekendmaak ten dieze zestien Britten deel uit van een groep van 45, die volgens be richten van Britse zijde bij een oefe ning verdwaalden en in Jemen te rechtkwamen. Radio-Sanaa zegt n<u, dat het binnendringen van deze 45 man in Jemen „duidelijk aantoont", dat Enigeland tegen de republiek Je men blijft samenzweren. Pas als „de hele wereld op grond van dit bewijs het Britse imperialisme heeft ver oordeeld, zullen de zestien in vrij heid worden gesteld," aldus 't radio station. In de Franse stad Avignon is het maandag tot ongeregeldheden geko men tussen landbouwers uit de de partementen Souches du Rhone en Vaucluse en leden van de republi keinse veiligheidsdienst. De naar schatting 4.000 boeren waren naar Avignon gekomen om voor de pre fectuur te protesteren tegen de huns inziens te lage prijzen die zij voor hun produkten krijgen. Ook in de werknemerssector heerst ontevredenheid. In de Peugeot-auto- fabriek in de Oostfranse plaats So- ahaiux zijn maandag de arbeiders in staking gegaan uit protest tegen een gerechtelijke uitspraak, waarin het ontslag van vijf vakbondsafgevaar digden werd bekrachtigd. In het be drijf werken in totaal 20.000 mensen. De 4.000 werknemers van de vlieg tuigfabriek Sud-Aviation bij Toulou se, die zaterdag zijn uitgesloten naar aanleiding van reeds weken durende wisselstakingen, hebben maandiag 'n betoging gehouden voor het admini stratiegebouw. Het staatsbedrijf, dat tezamen met de „British Aircraft Corporation" het supersonische ver keersvliegtuig „Concorde" gaat bou wen, sloot zaterdag zijn poorten, na dat het personeel gedurende elf we ken korte stakingen had gehouden om aam looneisen kracht bij te zet ten. Intussen heeft in het weekeinde 't personeel van de verkeerstorens en de weerkundige dienst op de Franse vliegvelden gestaakt tot ondersteu ning van eisen voor betere arbeids voorwaarden en een verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd. De ze staking liep maandagavond om zes uur af. Het luchtverkeer heeft van de actie te lijden gehad. Huisvrouw doet verrassende vondst in keuken. Een 36-JarIge hulsvrouw te Amers foort deed gisteren een verrassende vondst in haar keuken. ZR ontdekte daar, dat het mogelük is met de nieuwe California Ossestaartsoep binnen 10 minuten een bordje soep klaar te maken, waarvoor zelfs de méést verwende fijnproevers alleen nfaar complimentjes hebben. Ook kunt zo'n plezierige ontdekking doen door vandaag nog een paar pakjes van deze verrukkelijke soep in huls te halen. Eet gmakclUk! (Advertentie) Rotterdamse Bank recipieerde Naar aanleiding van het 100-jarig bestaan van de Rotterdamse Banik is gisteren in de gebouwen van de Bank aan het Rapenburg een receptie gehouden, die werd afgeno men door de directeur, de heer A. v. d. Koppel. De receptie kenmerkte zidh door een bijzonder ongedwon gen sfeer. De met een keur van bloe men versierde zaal werd gevuld door de wethbuders van de gemeente Lei den, te weten de heren ir. J. J. G. van Hoek en P. S. Harmsen, verte genwoordigers van de Kamer van Koophandel en talrijke vooraanstaan de figuren uit het Leidse industriële leven. Op de foto: De commandant van de Koksschool, Th. Wessels, feliciteert directeur A. van der Koppel. Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het. De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe. (Advertentie). Ook dc Surinamers in Nederland hebben het feit herdacht, dat 1 juli 1863 de slavernij werd afgeschaft. Do foto geeft 'n beeld van do optocht door Amsterdam, ter hoogte van de Mant. VRIJ WARM De Billt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een langgerekt hogedrukgebied strekt zich uit van de Azoren over het midden van de Oceaan naar IJs land. Het verhindert de doortocht van Oceaandepressies naar W.-Euro pa. Bij Ierland ligt een oude depres sie, die in de hogere luchtlagen nog flink ontwikkeld is, maar die aan 't aardoppervlak van weinig betekenis meer is. In een groot gebied van West-Europa zijn de winden dan ook zwak. In onze omgeving blijft de lucht enigszins onstabiel. Er is daar om kans op lokale regen- of onweers buien, maar daarnaast zullen er op klaringen voorkomen. Het blijft vrij warm. Dit nummer beitaat uit 10 pagina's ZON- EN MAANSTANDEN 3 Juli: zon op 4.25, onder 21.03; maan op 17.43, onder 2.18. Hoogwaterstanden 3 JAili: Vjm. 0.40; n.m. 13.07. KORRELTJE Geluk is dikwijls meer waard dan goede raad.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1