Geharrewar rond mislukking van formatie-De Kort ONDERHANDELINGEN OVER TORENHOOG KONFLIKT DE LEIDSCHE COURANT PAGINA 9 Burgemeester G. G. Loggers van Aalsmeer heeft donderdag de eerste steen gelegd voor 'n nieuw gebouw in zijn gemeente, waar het bloementeeltproefstation, de tuinbouwschool en 't rljkstuinbouwconsulentschap zullen worden ondergebracht. Op de foto zien we de burgemeester tijdens het plaatsen van de eerste steen. Twee persconferenties De brief, waarin dr. De Kort ach teraf aan prof. Vondeling motiveert, waarom zijn keus bij de mislukte ka binetsformatie niet op de PvdA viel, was voor prof. Vondeling aanleiding een persconferentie te houden. Bestreden. Spr. bestreed de opvatting van dr. De Kort, dat „ombuiging van het be leid op een aantal punten" zou af wijken van diens wens tot voortzet ting van het beleid van het kabinet- De Quay „onder vermijding der zwakke punten". Prof. Vondeling zeide, dat zijn instemming «met het basis-program-De Kort betekend zou hebben, dat het gevoerde beleid in derdaad op vele punten zou worden voortgezet, doch anderzijds op een aantal punten zou worden omgebo gen. Uitvoerig ging prof. Vondeling in op de verschillen van inzichten in zake het (mede) bekostigen uit de openbare middelen van de bijslag voor de eerste kinderen van zelfstan digen en het medefinancieren van de premies voor het optrekken van de A.O.W. naar een sociaal aanvaard baar minimum. Hij stelde opnieuw, dat de paragraaf „sociale zekerheid" uit het basisprogram tweemaal ge wijzigd is, waarna opnieuw onduide lijkheden, ook voor de politieke kring rond de formateur, overbleven. Het bedrag, dat voor dit medebekostigen nodig was, werd door prof. Vonde ling aanvankelijk op 400 miljoen, later op 200 tot 250 miljoen ge steld. Hij ging akkoord met-de for mulering: „mede geleidelijk te be kostigen uit de algemene middelen". En weer bestreden. Dr. De Kort zeide in zijn perscon ferentie hiervan, dat prof. Vondeling de prioriteit van deze kwestie veel hoger stelde, dan in het basispro gram tot uiting kwam. Dr. De Kort zeide namelijk de hoogste prioriteit te hebben gegeven aan de woning bouw en de landbouw en dat zelfs het geleidelijk financieren uit de al gemene kas van de premielast der verzekeringen alleen zou kunnen worden verwezenlijkt, indien het ac cres van belastingopbrengsten aan zienlijk ruimer zou zijn dan de thans te verwachten 600 miljoen. Boven dien zou, aldus dr. De Kort, de bij hogere prioriteit gewenste structu rele belastingverlaging, d.w.z. het gladstrijken van de progressie van de inkomstenbelasting voor de midden groepen, zo die al mogelijk is, in ge vaar komen. Prof. Vondeling verweet dr. De Kort dat hij hem niet zou hebben la ten weten, dat de gewenste hogere prioriteit voor de sociale zekerheden een onvervulbare wens zou zijn. Prof. Vondeling verweet dr. De Kort daar bij ook dat deze een onjuist beeld heeft gegeven over de inzichten van de PvdA-fractie inzake de financie ring van de .verhoogde premie-lasten. n.v. Havenlijn verdubbelt prijs „Open het Dorp" Door een royaal gebaar van de Rot terdamse N.V. Havenlijn is de vergis sing, die bij de verzending van de prijzen der sleuteltjesactie „Open het Dorp" was gemaakt, op een voor al le betrokkenen prettige wijze opge lost. Zoals wij gisteren meldden wa ren de twee biljetten voor de heen- en terugreis apart verstuurd, zodat het echtpaar Pereira uit Eindhoven gratis naar Brazilië kon gaan en Truus Missu en verloofde uit Stom- petoren (N.H.) van Brazilië naar Ne derland konden reizen, op kosten van de N.V. Havenlijn. De Rotterdamse maatschappij heeft na een aantal ze nuwachtige telefoontjes over en weer besloten de knoop door te hakken en dus in totaal nog twee retourreizen (waarde f 5400) beschikbaar te stel len. Husqvarna Zweedse naaimachines Moderne Zweedse vormgeving. 7 Typen vanaf 285.-. Vraag demonstratie - het verplicht U tot niets. Opnieuw moeilijkheden in Hollandsche Veld De landbouwer B. Nijmeijer, één van de drie boeren die begin maart in Hollandsche Veld uit zijn bedrijf is gezet op vordering van het Land bouwschap, is gisteren door de poli tie van zijn vroegere land verwij derd. Hij was op een weiland aan het hooien, toen hij aanzegging kreeg het werk te staken en van het land af te gaan omdat hij zich op verboden grond bevond. Donderdag avond zette de heer Nijmeijer het werk voort, waarbij hij werd gehol pen door onder anderen Klaas Hart man, de landbouwer, wiens boerderij tijdens de relletjes is verbrand. Dit maal greep de politie niet in. In de loop van de middag is de voorzitter van de Boerenpartij, de heer H. Koekoek uit Bennekom, zich van de gang van zaken in Holland sche veld op de hoogte komen stel len. Naar aanleiding van de deze week gepubliceerde verklaring van het Landbouwschap, dat hypotheek houders weigeren mee te werken aan de uitbetaling van de koopsom (bij de griffie van de rechtbank in As sen gedeponeerd) voor de betrokken boerderijen, zei de heer Nijmeijer, dat deze verklaring onwaar is. „Mijn hypotheekhouder, een parti culier", aldus de heer Nijmeijer, „is zelfs nog nooit door het Landbuw- 3chap hierover benaderd". Aanhouding van „Zwarte Ruiter" Tipgevers eerst na ff/t jaar door PTT beloond Achteneenhalf jaar geleden werd bij een overval op een postkantoor te Ravenstein de kantoorhouder J. van Dieten doodgeschoten. De Eindhoven- se journalist Cor van Heugten kwam te weten, dat de moordenaar met een stengun te werk was gegaan, en hij meldde dit onverwijld aan de politie. Op de ochtend, dat dit in de dagbla den werd gepubliceerd, kreeg de Til- burgse caféhouder B. Schuermans een gast op bezoek die een pak bij zich droeg, dat bij nader onderzoek een stengum bleek te bevatten. Hjj stelde de Tilburgse politie in kennis van zijn bevindingen, die daarna kon overgaan tot de arestatie van de „Zwarte Rui ter". De heer Schuermans heeft echter lange tijd meer schade dan voordeel van zijn aangifte gehad. Vele klan ten bleven weg, uit vrees voor repre sailles van de „Zwarte Ruiter". Om nu deze schade enigszins op te vangen heeft dhr. Schuermans besloten zich kandidaat te stellen voor de door de PTT uitgeloofde beloning van f 1000, welk voorbeeld eerst vier jaar later door de heer Van Heugten werd ge volgd. De tipgevers zullen ieder de helft ontvangen van het door de PTT be schikbaar gestelde bedrag. Ruim 19 miljoen gulden voor metro-rijtuigen De Rotterdamse gemeenteraad heeft gistermiddag zijn goedkeuring gehecht aan een voorstel van b. en w. om voor de aanschaffing van 32 gelede metro-rijtuigen een krediet van 19.3 miljoen gulden beschikbaar te stellen. Een zestal fractievertegenwoordi gers wenste in het bijzonder van de wethouder van openbare nutsbedrij ven, de heer H. W. Jettinghof, te vernemen hoe het staat met de door de metrobouwers te nemen maatrege len om de schijnbaar onafwendbare geluidshinder, die de metro-rijtuigen in de toekomst zullen gaan veroor zaken te beperken. Wethouder Jettinghof kondigde een groot aantal maatregelen aan, waar door men de geluidshinder van me tro-rijtuigen tot een minimum hoopt te beperken. Het aan te schaffen rollend mate rieel voor de Rotterdamse metro, zal van geheel Nederlands fabrikaat worden. Het eerste rijtuig zal, naar men verwacht, eerst veertien maan den na het verstrekken van de op dracht worden opgeleverd. Het tweede rijtuig een maand Ja- ter, het derde en vierde rijtuig zes tien maanden na de opdracht en ver volgens drie rijtuigen per maand; de bouw van het materiaal zal worden uitgevoerd door de N.V. Werkspoor in Utrecht. Een metro-trein, die in verband met de lengte van de perrons uit maximaal vier van deze rijtuigen kan bestaan, zal met een maximum snel heid van 60 km per uur, ongeveer 1000 passagiers kunnen vervoeren. „Mond-op-mond"- beademingsmaskers voor gehele wegenwacht Het gehele korps ANWB-wegen- wachten is sinds kort uitgerust met „mond-op-mond-beademingsmaskers. Proefondervindelijk is n.l. geble ken dat bij de mond-op-mond-metho de de uitademing van een helper, die 2 a 3 maal zo diep inademt dan nor maal, meer dan genoeg zuurstof be vat om het slachtoffer voldoende zuurstof toe te voeren en het kool zuurgas te verwijderen. Het is echter geen appetijtelijke zaak om de eigen wagenwijd ge opende mond te drukken op een met modder, bloed en braaksel bevuilde mond van het slachtoffer en men is er dan ook toegekomen om adem- maskers te fabriceren. Zo zijn thans alle ANWB-wegen- wachten in staat om schijndoden de „kiss-of-life" te geven, zoals men het in Engeland typeert. Mevrouw Lakshmi Menon, minister van staat bij het ministerie van bui tenlandse zaken in India, is donderdagochtend voor een vijfdaags on officieel bezoek aan Nederland op Schiphol aangekomen. Mevrouw Menon zal vrijdag door H.M. de Koningin op Soestdijk worden ont vangen. De foto toont de minister op Schiphol in gezelschap van de Indische ambassadeur in Nederland. Z.E. Raj Krishna Tandon, die haar verwelkomde. Dit jaar nog drie nieuwe wegenwachtstations Drie nieuwe wegenwachtstations van de ANWB zullen voorshands pro visorisch nog dit jaar in het leven worden geroepen. Zij worden ge- plaats bij Burgerveen bij de samen komst van de rijkswegen 4 en 4a (Den Haag-Amsterdam), Voorts hal verwege Harderwijk en Zwolle bij 't Harde en bij Houten aan de rijksweg Utrecht-Duitse grens. De heer H. Rienstra, directeur we genwacht, noemde tijdens een pers conferentie de hulp van het rijk bij het bouwen van wegenwachtstations teleurstellend. Ofschoon de ministe ries van justitie, binnenlandse zaken en verkeer en waterstaat niet afwij zend staan tegenover het plan om tot een algemeen alarmeringssysteem bij pech en ongevallen, inclusief politie, geneeskundige hulp en brandweer, langs de autowegen te komen, ble ven de financiële mogelijkheden vol gens de heer Rienstra ver beneden het noodzakelijke. De 24-jarige mej. A. ZandbeK, afkomstig uit Schalkhaar en wonen de te Haarlem, is gistermiddag om streeks 17 uur, toen zij op de Heem- stedse Dreef te Heemstede fierste, door een achteropkomende vracht auto gegrepen en om het leven ge komen. Binnenkort hoopt men een al ruim tweehonderd jaar bestaand meningsverschil uit de wereld te helpen, n.l. de kwestie van de lengte van de torens der Friese dorpjes Tzum en Oldeboorn. Reeds lang im mers hadden de inwoners van het eerstgenoemde dorp een grote trots: hun toren, die zonder enige tegenspraak de hoogste van het Friese platteland werd genoemd. Echter toen in het nijvere Oldeboorn plan nen ontstonden om eveneens een toren te gaan bouwen het gaat hier nu over de jaren 1730-1736 besloot men, dat deze toren die van het naburige Tzum in lengte zou moeten overtreffen. De Oldeboorners ontmoette- echter op hun weg één moelijkheid: de juiste hoogte van de toren van Tzum was hen niet bekend en aangezien het hen, mede met het oog op de dorpspenningen, niet mogelijk was zó hoog te gaan, dat alle risico's werden vermeden, namen zij hun toevucht tot een- list. In het holst van de nacht vertrokken enkele waaghalzen naar Tzum, met een lang touw gewapend, waarmee zij de toren wisten te meten. Vanaf dit ogenblik echter worden historie en verzinsel ver mengd: de Tzummers beweren namelijk, dat de nachtelijke tocht is opgemerkt en dat een slimme Tzummer een stuk van ongeveer vier meter van het touw heeft kunnen afsnijden; de Oldeboorners daaren tegen ontkennen dit ten stelligste. Deze toestand duurt nu al ruim tweehonderd jaar en dat is dan ook begrijpelijk, dat men haar einde lijk eens wil gaan oplossen. Hiertoe zullen de ouden van dagen uit beide dorpen elkaar ontmoeten om de zaak eens uit te praten, waarbij men wederom met een touw de torens zal meten. Het is dan voor de rust op het Friese platteland maar te hopen, dat er tussen de meting van de twee torens niet aan het touw getornd wordt. Dit is Joseph Godber, de minister van staat voor buitenlandse zaken in En#e4aod, die ate opvolger van John Profumo is benoemd tot Brit® mi- meter van oorlog. Shell en BP willen Burmah Oil kopen De Kon. Shell-groep en de British Petroleum willen Burmah Oil over nemen. Volgens een gisteravond ge publiceerd overnemingsbod zou met deze transactie ongeveer f 900 miljoen in totaal zijn gemoeid. De in Schot land gevestigde Burmah Oil heeft haar werkterrein in Canada, de Ver enigde Staten, Birma, Pakistan en India. Bij een verkeersongeval in Meppel is gistermiddag Raoul Bakkere 4'/i maand oud, om het leven gekomen. Het ongval gebeurde, toen een be stelauto uit Meppel, bestuurd door de heer J. A. Z., geen voorrang ver leende aan een lesauto uit Havelte. Beide auto's kwamen met elkaar in botsing, waarna de bestelauto dwars de weg overschoot en op het trottoir botste tegen de kinderwagen, met daarin Raoul Bakker, waarmee zijn moeder aan het wandelen was. De auto sloeg daarna enkele malen over de kop en werd zwaar beschadigd. Ook de lesauto werd zwaar bescha digd. Mevrouw Bakker werd met ernstige verwondingen, een gebroken been en een geblesseerde knie, in het Diakonessenhuis in Meppel opgeno men. De inzittenden van de beide awto's kwamen met de schrik vrij. President Kennedy van de Ver. Staten heeft donderdag een bezoek gebracht aan het huis van in Dungantown in Ierland. Met de huidige bewoonster van het huis, mevrouw Mary Ryan en eephine drook de president op rijn fffoak een kopje thee, terwijl onderwijl de familiebanden zijn voorouders haar dochter Jo-

Leidse Courant | 1963 | | pagina 9