J Weerbericht VRIJDAG 28 JUNI IMS DE LEIDSCHE C'OURA T PAGINA 4 Geanimeerd slot van Leids EHBO-seizoen Afscheid van dr. J. G. van Hoorn In een bijzonder goede stemming en op geanimeerde wijze heeft de afd. Leiden van de Kon. Ver. EHBO gisteravond in 't St. Anthonius Club huis haar slotbijeenkomst gehouden. Dit jaarlijks terugkerend hoogtepunt van de Leidse EHBO vormt het be sluit van een druk seizoen, waarin nieuwe EHBO'ers werden opgeleid voor een diploma. Voorzitter J. Slegtenhorst zei in zijn openingswoord, dat er dit jaar sprake is geweest van een zeer ge slaagd seizoen, want van de 53 cur sisten kon er aan 50 een diploma worden uitgereikt. De heer Slegtenhorst verwelkomde o.a. de beide docenten dr. J. G. van Hoorn en dr. D. Westbroek, directie leden en afgevaardigden van bedrij ven, waarvan personeelsleden aan de cursus hebben deelgenomen, afge vaardigden van de Kring Leiden der EHBO, van Zusterverenigingen en van de EHBO-raad. Dr. J. G. van Hoorn zei in zijn speech je, voorafgaand aan het uit reiken der diploma's, verheugd te zijn over de bereikte resultaten. Hij drukte de cursisten op het hart de verworven kennis op peil te houden. De EHBO heeft daartoe een vervolg cursus ingesteld, waarop diverse on derwerpen worden besproken, die in de opleidingscursus zijdelings ter sprake zijn gekomen. Na het uitreiken van de diploma's werd namens de cursisten dank ge bracht door de heer A. F. de Boer voor al de leerzame lessen. De heer De Boer overhandigde als blijk van waardering aan dr. Van Hoorn en kele klassieke grammofoonplaten en aan diens assistent de heer J. Sleg tenhorst een platen- en een boeken- bon. De heer Slegtenhorst voerde hierna het woord om namens het bestuur afscheid te nemen van de docent dr. J. G. van Hoorn. Dr. Van Hoorn heeft fi\ Geslaagd Aan de Economische Hogesahool te Rotterdam zijn ge slaagd voor het propaedeutisch exa men in de economische wetenschap pen, de heer C. G. Verhage, mej. C G. M. Devilee en de heer P. de Wolf. Door de politie te Noordwijker- hout is aangehouden een 20-jarige ios-werkman, woonachtig te Noord wij kerhout. Hij wordt verdacht van diefstal van een bromfiets te Leiden, gepleegd op dinsdag 25 juini j<l. Gisteravond omstreeks half 1 is de 27-jarige loodgieter N. van Putten, wonende te Leiden, bij het verlaten van een snackbar aam de 5 Meilaan, gestruikeld en door de winkelruit gevallen. Hierbij liep hij slagader lijke bloeding op; hij verloor veel bloed. In bewusteloze toestand werd hij door de EHD naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. HEROPENING FIRMA LANGEZAAL Gistermiddag heeft de firma Lan ge zaal N.V. het geheel gemoderni seerde bedrijf aan de Stille Rijm ter bezichtiging opengesteld. De zaak herbergt thans een geheel nieuwe meubelafdeling en is nu ingesteld op de complete woninginrichting. Op de bovenverdieping zijn de slaapka- m er afdeling en een nieuwe kinder- wagenafdeling ondergebracht. In de kinderwagenafdeling treft men een collectie aan die enig in den lande genoemd mag worden; de directie is dan ook „groots" met deze afdeling. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: P. Vreeburg en A. J. Meershoek; H. A. Trouwee en M. M. v. Soest; J. Verschoor en E. J. G. Blansjaar; A. J. Louweret en E. M. Caincian; H. G. v. Buren en E. E. Plu; T. Driesse en M. v. 't Zand; G. v. Oever en en C. M. Beekman; H. Collé en C. Otto; A. de Haan en M. Breedljk; W. P. I. Holswilder en G. C. H. W. v. Glabbeek; G. Dubbelde- man en J. J. v. 't Hoofd; W. L. Gijs man en A. Laven; G. Geldof en M. J. Slra; H. H. L. Pröpper en M. A. Y. de Wit; M. Groenendijk en I. C. J. M. v. Leeuwen; A. M. de Wolf en R. de Nijs; C. Wutftter en H. ven Hooidonk; N. B. M. Roovers en W. M. Rijsdam; M. Hoog9traat>en en J. A. M. v. d. Werf. Gehuwd: A. C. de Haas en E. M. Burgmeijer; T. D. Kraan en M. H. J. Koek; O. de Jonge en J. C. de Wit; W. A. Klein en E. Kluivers; L. W. Jongeleen en S. W. de Groot; A. P. Post en L. J. Bon; P. Neute boom en S. Cornet; T. Wiilemze en G. R. Bouwknegt; D. Glasbergen en L. G. v. Zijp; A. Groenendijk en C. de Nijf. Geboren: Martin z.v. G. Kooij en A. M. Vigna; Eimert Klaae *.v. P. A. v. d. Vliet en 8. Hulaboi; Marjan d.v. H. v. As en J. Herruer; Jeannetfe d.v. H. v. As en J. Herruer; Willem z.v. H. v Leeuwen en D. v. Duljvero voorde; Fredericus Willem z.v. W F. Stouten en M. Uphoff; Yvonne d. v. L. Helm ink en M. M. Scheurwa ter; Cor z.v. D. Klein en C. H. Zon- derop. Overleden: P. M. v. d. Heüim 7 j., z. 4 jaar de cursussen geleid en moet wegens studieredenen het doceren be ëindigen. De heer Slegtenhorst memo reerde, dat dit afscheid een droeve stempel drukte op deze feestelijke bij eenkomst. „Er is in de loop van deze 4 jaar een band ontstaan. Al hebben wij het geruime tijd geleden al zien aankomen, we zien u slechts node vertrekken", aldus voorzitter Sleg tenhorst, die namens het bestuur dr. Van Hoorn een zilveren taartschep overhandigde. De verloofde van dr. Van Hoorn ontving een fraai bloem stuk je. In zijn dankwoord zei dr. Van Hoorn, dat hij met stijgend genoegen de cursussen heeft geleid, temeer, daar er in de vereniging een goede samenwerking en prima sfeer is. Twee winnaars In de loop van het cursusjaar heeft de Leidse EHBO een test-, tentamen- en examenavond belegd, waarop voor de behaalde resultaten punten wer den toegekend. Twee cursisten ein digden in deze competitie op de eer ste plaats met een gelijk aantal pun ten, n.l. mej. M. G. Erades en de heer J. Koolhaas. Beide cursisten ontvingen uit handen van de voor zitter een verbanddoos. Om de toch al goede stemming in de zaal nog op te voeren, was na deze prettige pro grammapunten „het woord" aan de nog jonge toneelgroep van het IBB te Oegstgeest, die de klucht in drie bedrijven „Tot wederdienst bereid" van Piet Mossinkhof opvoerde. Deze toneelgroep bestaat nog niet zo lang, maar "wat de diverse spelers en speel sters van hun rollen maken verdient alle lof. „Tot wederdienst bereid" is een gezellige klucht, waaraan de aan. wezigen bijzonder veel genoegen hebben beleefd. De Leidse EHBO heeft via deze avond een waardige kroon geplaatst op het nu voorbije seizoen. Het diploma werd uitgereikt aan: De dames: M. Th. Barnhoorn, N. B. Barnhoorn, D. Benschop, A. I. Braam, J. C. Broxterman, J. N. Brug man, W. A. M. Bruines, E. H. J. Duin dam, M. G. Erades, H. E. Guyt, C. E. de Haan-de Bruine, H Hartevelt, H. C. M. de Heiden, H. M. T. Jongmans, H. W. C. T. van Kesteren, A. G. J. A. v. d. Kraats, A. M. de Mooy-Bleeker, J. T. Musegaas, P. Otto-Schouten, M. H. M. v. d. Poel, D. Postmus, J. Ro man, A. C. M. van Schie, I. M. M. van Schie, A. H. M. Schrama, E. Si- rach, M. E. A. van Veldhuizen, J. de Witte en L. v. d. Zwet. De heren: P. S. Anes, A. F. de Boer, P. Boom, C. v. d. Burg, Chr. J. de Croon, W. M. Devilee, Chr. de Graaf, P. J. de Groot, J. C. M. Homan, C. Houwaart, G. M. J. van Kempen, J. Koolhaas, J. J. Kop, B. Kruit, D. C. Melissant, W. Meyers, J. R. Moed, W. D. J. Muyzert, J. H. Riks, B. J. Slobbe en E. J. Wolters. Laatste bijeenkomst postzegelverzamelaars van dit seizoen Gisteravond organiseerde de Leid se Vereniging van Postzegelverzame laars haar laatste bijeenkomst van dit seizoen in het Gereformeerde Jeugdhuis aan de Breestraat. Van wege de toenemende belangstelling groeit zij uit deze zaal en was het bestuur verplicht uit te zien naar 'n grotere lokaliteit. In Zomerzorg is nu vanaf 1 september een dergelijke zaal gevonden. Hoewel de zaalhuur evenals de consumpties duurder zijn, nam de vergadering met algemene stemmen dit voorstel aan. Ook het bestuursvoorstel om per 1 septem ber de opslag op de boekjes van de rorvdzenddienst van 5 op 7pet. te brengen werd met algemene stem men aangenomen. Voorzitter, de heer A. de Best, deel de mede dat in de algemene verga dering van de Bond in Breda het be sluit is genomen om de contributie met een gulden te verhogen, zodat de konsekwenties daarvan ook op de afdeling zullen drukken. Tegen de vijf nieuwe leden van de ballotage- lijst waren geen bezwaren ingediend. De jaarlijkse premie voor 't hardst werkende lid werd ditmaal door het bestuur toegekend aan de heer J. W. Segaar, de redacteur van het vereni gingsblad. De maandelijkse veiling bevatte deze keer 'n keur van prach tige postzegels, die vlot en voor een goede prijs door de heer Ouwehand aan de man werden gebracht. De heer W. F. Briel organiseerde tot slot een aardige quiz waaraan iedereen kon deelnemen en die door de heer Lems werd gewonnen. Het slotwoord van de heer De Best stelde tenslotte de leden in de ge legenheid om nog een gezellig uur tje hun hobby bot te vieren. Promoties Leidse universiteit Tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift getiteld: Kaliumdificiën- tie studies over de betekenis van het chloride-ion, promoveerde de heer A. Struyvenbex-g, geboren te Nijme gen in 1926 en thans wonende te Oegstgeest. Promotor was prof. dr. A. Querido. De gevolgen van kalium- dificiëntie voor het levend organis me wordt bestudeerd bij mensen en proefdieren. Aangetoond werd dat kaliumdeficiëntie meestal gepaard gaat met een chloride tekort en dat aanvulling van beide tekorten nood zakelijk is om een volledig herstel te bewerkstelligen. Tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen promoveerde de heer J. v. d. Linde, geboren te Rot terdam in 928 en eveneens wonend aldaar. Promotor was ^prof. dr. E. Havinga. Het proefschrift was geti teld: de reactie van fenanthreen met broom en methanol. De in de titel genoemde reactie werd onderzocht om nadere gegevens te verkrijgen over de herkomst van het Br.-ion. Tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen op een proef schrift getiteld: Bone amteabolism and the action of parathyroid extract, promoveerde de heer J. Hekkelman, geboren te Nijmegen in 1932 en thans wonende te Leiden. Promotor was prof. dr. H. L. Booij. In het proef schrift is een onderzoek beschreven naar de invloed van bij schildklier- hormoon op de stofwisseling van bot- weefsel. Hierbij is gevonden dat het stofwisselingssysteem van de cellen in dit weefsel enkele karakteristieke eigenschappen vertoont die de spe cifieke gevoeligheid van botweefsel voor bijsohildklierhormoon kunnen verklaren. Uit de experimentele ge gevens kon verder een hypothese worden geformuleerd over het wer kingsmechanisme van het hormoon, terwijl ook het inzicht in het verloop van de natuurlijke afbraak van bot weefsel kon worden verdiept. GEM. AANKONDIGING Voor grammofoonplaten VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat de Kleine Havenbrug met ingang van 1 juli a.s. voor de duur der werkzaamheden aan die brug, zal zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdie ren en vee, in beide richtingen. HAARLEMMERSTRAAT 55 t.O. Rex TEL. 20593 LEIDEN (Advertentie) Expogé-congres Artistiek poppenspel in de Doelenkazerne Op het programma van het 18e congres van de Nederlandse Veren, van Ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, welk congres dezer dagen in Leiden wordt gehouden stond gisteravond een uitvoering van Frank Kooman's poppentheater ver meld. Nadat de deelnemers aan het con gres 's middags een boottocht had den gemaakt op de Kagerplassen werd rond half zeven de maaltijd gebruikt in de Doelenkazerne. Rond half negen kwamen de kunstzinnig vervaardigde poppen van Frank Kooman tot leven. Het sprookje van de Chinese nachtegaal werd voor de pauze tegen een smaakvol decor op gevoerd. Men bleek in staat de sfeer van het oude Chinese keizerrijk op te roepen. Dit was te danken aan de weloverwogen keuze van muziek, de aankleding van de poppen en hun sierlijk ingehouden oosterlijke wijze van bewegen. Na de pauze werd de poppen meer vrijheid gegeven in een Ballet van muizen en ijsberen, een jazzband en een mannenkoor. Vandaag staat een bezoek aan het verzetsmonument in Katwijk op het programma. PYAMA'S IN LEUKE APARTE DESSINS HERENMODEMAGAZIJNEN Korevaarstraat 5 - Hogewoerd 109 (Advertentie) Laatste berichten DR. BEEL KABINETSFORMATEUR Het kabinet der Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft heden ten pa- leize Soestdük ontvangen de minister president dr. J. E. de Quay en vervol gens de minister van staat dr. L. J. M. Beel. Hare Majesteit heeft dr. Becl verzocht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om te komen tot de spoedige vorming van een kabinet, dat zich verzekerd kan achten van een vruchtbare samenwerking met de volks vertegenwoordiging. Jan Janssen vierde in korte etappe De eerste halve etappe op de zesde dag van de Tour de France is geëin digd in een sprintersfeest op de brede aankomst boulevard in Angers, wa^r Ja Janssen een prachtige vierde plaats veroverde. Bij het binnenrijden van deze stad in de Anjou had de Neder lander positie gekozen achter Rik van Looy en Willy Vanniftsen. Maar deze twee Belgen hadden evenmin gerekend op hun landgenoot De Breuker. die buitenom demarreerde en met een paar lengten zegevierde. Vannitsen werd tweede. Van Looy derde. In net grote peloton, dat onmiddellijk volgde, zaten de overige drie Nederlanders. Heden promoveerde tot dpetor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld: „Psychologie van het on- heilsvoorspelilen. Over het Kassan- dracomplex", de-heer A. E. L- Viane, geboren te Gent in 1925, thans ze nuwarts aldaar. Promotor was prof. dr. H. A. E. v. Dishoeck. Voorspellen van onheil hanigt samen met de be hoefte van de mens aan geborgen en heel zijn. Hier wordt een diepte- psydholagisohe en fenomenologisch - anthropologisohe studie gemaakt van het gedrag en de belevingen van de voorspeller, afgezien van de inhoud van de gebraahte boodschap. Als pro totype wordt de profetes Kassandra beschreven, naast enkele voorbeel den uit de dagelijkse psychiatrische praktijk. Sahrijver noemt Kassandra- complex dit geheel van emotionele inhouden, dat ten grondslag ligt aan de vaak onweerstaanbare drang, waarmede tal van voorspellers hun kennis aan anderen mededelen. De dynamiek van enkele psychiatrische aandoeningen (angstneurose, fobie, dwangneurose, enz wordt nader uitgelegd in het licht van de ver kregen inzichten. OEGSTGEEST Geslaagd Aan de Vrije Universi teit te Amsterdam is geslaagd voor het kandidaatsexamen geneeskunde, deel I de heer J. P. L. van Seventer. Ingenieursbureau voor Bouwnijverheid In de hedenmorgen gehouden jaar vergadering van de N.V. Ingenieurs bureau voor Bouwnijverheid te Oegst geest werd naar aanleiding van de mededeling in het prae-advies en het jaarverslag, nogmaals gememoreerd door de president-commissaris, de heer F. G. Waller, bij de opening der jaarvergadering, dat de oprichter en oud-directeur der N.V. ir. M. Elion, thans ook als commissaris is afgetre den, door een der aanwezigen de sug gestie geuit, dat achter dit heengaan meer zit dan gezegd wordt. Een man, die als oprichter en directeur de zaak groot heeft gemaakt, gaat niet zo maar heen, zelfs al zou hij ergens drukke werkzaamheden hebben. Wat de opheffing van de timmer fabriek in wording te Meppel betreft, zei dezelfde spreker, dat er voor deze fabriek toch een berekening is ge maakt. Dat men aan de hand van een nieuwe berekening tot het besluit komt de zaak niet te laten doorgaan, wijst er z.i. op, dat men bij de oor spronkelijke berekening fouten heeft gemaakt. Spr. wees er naar aanleiding hiervan op, dat een timmerfabriek, die voor derden werkt, altijd een noodlijdend bestaan heeft. Wat de gemaakte kosten ïijn geweest noch wat met de grond gebeurd is, staat nergens in het jaarverslag te lezen. Verder merkte spr. op, dat in het verslag staat, dat de in 1960 uitge vaardigde prij zenbeschikking nog steeds de resultaten drukt, en hij vroeg zich af hoe lang men dit mo tief nog denkt te kunnen doorvoe ren? Gezien de resultaten van andere grote aannemingsbedrijven kunnen zij zich wel ondanks deze prij zenbe schikking bedruipen. De voorzitter antwoordde hierop, dat de kwestie-Elion geen verband houdt met het niet-doorgaan van de timmerfabriek in Meppel, want de heer Elion had hieraan mede zijn goedkeuring gehecht. Dat er fouten zijn gemaakt bij de opzet van de tim merfabriek ontkende spr. De inzich ten zijn na de aanvankelijke opzet danig gewijzigd, maar uit alles bleek, dat deze fabriek niet zou aansluiten bij het bestaande bedrijf. De kosten van de grond zijn zeer beperkt ge bleven, want naar de directeur, de heer ir. H. W. L. Heyning, mede deelde, is de grond nog geen eigen dom geweest en-de gemeente Meppel bleef eigenaresse. Wat de clausule der Prij zenbeschik king betreft, wees de voorz. erop, dat nog altijd de kans op restitutie be staan blijft, maar de winsten in een groot bedrijf met langdurige werken, die jaren in beslag nemen, kunnen eerst aan het einde daarvan worden vastgesteld. Wat de winst- en verliesrekening betreft, deelde de voorz. mede, dat men de cijfers in optimisme moet be zien, want zowel de kwaliteit als de omvang der orderportefeuille zijn op het ogenblik bevredigend te noemen. De financiële verslagen werden tenslotte goedgekeurd en het divi dend bepaald op 5%, waarna ir. J. F. Fock als commissaris werd her kozen. Bij de rondvraag werd door aan deelhoudster nogmaals haar misnoe- Sen uitgesproken over het geringe ividend, waarbij zij verwees naar soortgelijke bedrijven, die toch met een behoorlijk dividend zijn versche nen. De weersomstandigheden van dit jaar kunnen daarvoor geen reden zijn, waarop de voorzitter antwoord de, dat men de resultaten van dit jaar maar dient af te wachten. Afscheid van mej. L. Warnsinck Mejuffrouw L. Warnsinck. lerares geschiedenis aan de Leidse Meisjes H.B.S., zal aan het eind van dit cur susjaar wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd haar taak neerleggen. Het officiële af scheid vindt 8 juli in de school plaats. Tevens biedt de Bond van Oud- leerlingen van de Leidse Meisjes H.B.S. „De Garenmarkt" mej. Warn sinck een receptie aan, speciaal be stemd voor de oud-leerlingen van deze school. De receptie zal gehouden worden op zaterdag 6 juli van half drie tot half vijf in de kantine van het ge bouw van de Louise de Coligny-hbs Kagerstraat 7, Leiden. Leidse Agenda VRIJDAG 28 JUNI Mater Amabilisschool Feestelij ke sluitingsavond van het cursusjaar, tevens diploma-uitreiking. St. Anto- nius Clubhuis, aanvang 19.30 uur. Universietit Officiële opening universitair complex door dr. E. H. Reerink, 4 uur n.m., Stationsweg 46. Expogé Landelijk congres. Op voering blijspel „Blijf zitten waar je zit", door Sempre Avanti, 8 u. n.m., Schouwburg. ZATERDAG 29 JUNI Leidse Jazzclub Nachtconcert m.m.v. The Diamond Five. Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. Vertrek excursie landgoederen Wassenaar, 1.40 uur, Stationsplein. BIOSCOPEN De films in de week van 28 juni tot 4 juli zijn door de KFC als volgt gekeurd: Casino: „Wat ouders niet weten", 14 jaar. Dgl.: 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd.: 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 u. Lido: „Op een hete namiddag", 18 jaar. Dgl.: 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd.: 2.30, 4.45, 7.00. 9.15 u. Luxor: „Het testament van dr. Ma- buse", 18 jaar. Dgl.: 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd.; 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 u. Studio: „Lift naar de zon", str. volw. Dgl.: 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd.; 2.30, 4.45 7.00, 9.15 u. Trianon: West Side Story (prol.), 14 j. Dgl.: 2.00 en 8.00 uur; znd.: 2.00, 5.00 en 8.00 uur. Rex: „Zeg het met kogels", 14 j. Dgl.: 2.30, 7.15, 9.15 u.; znd.: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 u. Marktberichten LEIDEN, 28-6. Vee Stieren, aanvoer 9; melkkoeien, aanvoer 65, prijs 700-110, handel rustig; vette koeien, aanvoer 265, prijs 2.80-3.45, handel matig; vare koeien, aanvoer 50, prijs 475-1000, handel matig; pin ken, aanvoer 6; graskalveren, aan voer 1; vette kalveren, aanvoer 100, pr. 2.00-2.70, handel traag; nuchtere kalveren, aanvoer 40, pr. 95-1.20, han del zeer matig; id. p. stuk, prijs 30- 45; vette schapen, aanvoer 329, pr. 95-140, handel vlug; geiten, aanvoer 8; lammeren, aanvoer 1302; zuig- en weide-lammeren, pr. 95-115, handel vlug; weidelammeren, prijs 65-90, handel rustig; Texelse lammeren, aanvoer 1000, pr. 72-94, handel rus tig; totale aanvoer 3175. Kaas Aangevoerd 15 partijen Goudse en 3 partijen Leidse kaas. Noteringen; Goudse kaas extra kw. tót 2.37, le kw. 2.33-2.42; Leidse kaas le kw. 2.32-2.38. Handel redelijk. BEURSOVERZIGHT VAN VRIJDAG Kon. Olies gevraagd Het Damrak heeft vanmiddag af scheid van deze beursweek genomen met een bij de opening licht verdeel de stemming voor de internationale waarden. Gevraagd waren de aande len Kon. Olie, die een gulden hoger in de markt lagen op 169.10. Dit als gevolg van lokale speculatieve vraag, alsmede wat kooporders voor Amerikaanse rekening. De Kon, Sheil-groep en de British Petroleum hebben een bod uitgebracht op fifty- fifty basis oip. „Burmah Oil" (Schot land). Hiermede is een bedrag ge moeid van 900 min. Op dit bod warén de1 aari'd eilen Burmah vandaag óp de Londense beurs zeer vast. Van de overiigé hoofdfondsen was begin- beurs alleen Hoogovens bijna drie punten hoger op 610. AKU daalde P/2 punt tot 467. De 9,1 pot. hogere netto winst over 1962, ten opzichte van 1961, van „Vereinigte Glanzstoff' waarin AKU een meerderheidsbe lang heeft, was ter beurze nog niet voldoende bekenid, om van invloed te kunnen zijn op de koers van de aandelen AKU. Philips werd 20 cent lager afgedaan op 162.60, evenals Unilever op f 167.30. De handel in alle hoeken van de internationale waarden was, mede in verband met het naderende weekeinde en het wei nig bemoedigende nieuws uit 't be drijfsleven, zeer kalm. Van de bui tenlandse beurzen ging geen enkele stimulans uit. In Walstreet faalde gisteren een herstelpoging, terwijl de Westduitse beurzen vandaag rond het slotniveau van gisteren noteer den. In het laatste beurshalfuur wer den koersverbeteringen voor alle hoofdfondsen geconstateerd. Kon. Olie liep uit tot 169.50, Unilever werd verhandeld op 167.60, Phi lips verbeterde tot 162.90 en AKU tot 4681/!. Dit gebeurde door geringe lokale en wat buitenlandse vraag in een vrijwel lege markt. Alleen Kon. Olie was, gedurende de gehele beurs- duur, actief. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week daalde AKU deze beursweek ciroa drie punten, daar entegen steeg Hoogovens acht pun ten. Philips moest met bijna een gul den verlies genoegen nemen, even als Unilever. Kon. Olie kon zich deze week niet onbelangrijk verbeteren, nl. met vijf gulden ofwel 27 punten öp de oude omrekeningsbasiis. Aan delen KLM werden lager geadvi seerd op de van officiële zijde mede- gedeelte ongunstige resultaten over het 2e kwartaal van 1963. De scheepvaartsector gaf, na frac- tioneel lager te zijn geopend, aan het slot weinig verandering te zien ten opzichte van gisteren. Van Nievelt lag goed gedisponeerd in de markt. HVA verbeterde ruim een punt tot 155. In de staatsfondsenhoek was de handel zeer kalm en de stemming nauwelijks prijshoudend. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) VERANDERLIJK Veranderlijke bewolking met opklaringen, maar plaatselijk ook buien. Matige nu en dan vrij krachtige wind in hoofd zaak tussen oost en zuid. De zelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. slag HELSINKI h. bew. 16 0.2 STOCKHOLM geh. bew. 15 12 OSLO onbew. 16 3 KOPENHAGEN geh.bew. 20 0 LONDEN regen 20 0.1 AMSTERDAM regen 18 1 BRUSSEL mist 18 13 LUXEMBURG regen 18 2 PARIJS regen 16 29 BORDEAUX zw. bew. 20 9 GRENOBLE regen 27 2 NICE geh. bew. 27 0.6 BERLIJN h. bew. 25 0 FRANKFORT geh. bew. 26 0 MÜNCHEN onbew. 27 0 ZüRICH regen 28 2 GENèVE zw. bew. 27 2 LOCARNO onweer 27 13 WENEN onbew. 29 0 INNSBRUCK onbew. 32 0 ATHENE onbew. 0 ROME onbew. 32 0 AJACCIO zw. bew. 31 02 MADRID h. bew. 24 6 MALLORCA 1. bew. 31 0 LISSABON onbew. 23 0 PAUZE Morgen: Petrus en Paulus, t 67 te Rome. Mis: „Nunc scio vere Nu weet ik zeker, dat God zijn engel gezonden heeft (uit de Handelingen, 12, 10). NU OP ééN STOEL. Paulus zit nu op de plaats van Pe trus en Petrus spreekt door de mond van Paulus! Bij de keuze van zijn naam zal de nieuwe wereldherder minder geleid zijn door een biezon- dere aanhankelijkheid voor de vijf pauselijke Paulussen dan door zijn hoogachting voor de apostel Paulus die geen paus was. Petrus en Pau lus mogen dan al beiden apostelen geweest zijn (en Paulus verreweg de knapste van de twee), er is nooit sprake geweest van een opvolger van Paulus. Toch hebben beiden in het laatst van hun leven Rome als arbeidsveld gekend, Paulus als ge vangene, Petrus in vrijheid. Beiden zijn te Rome ook om het leven ge bracht, Petrus met het hoofd omlaag aan een kruis. Paulus, omdat hij Romeins burgerrecht bezat, „slechts" door het zwaard. De twee apostelen hebben, voor zover wij kunnen na gaan, „niet altijd op één stoel, geze ten", maar in de dood zijn zij onaf scheidelijk vereend, ook in de ver ering van de christenheid. PUZZEL purvT No. 509 HOR.: 1 Badplaats in Frankrijk aan de voet van de Pyre- ëen; 4 gevangenis; 6 vreemde munt; 9 voorzetsel; 11 achting; 12 gebod; 13 water in Friesland; 15 voorzetsel; 16 verandering; 17 deel van de bijbel (afk); 18 scheik. element (afk.); 19 atmosfeer (afk.); 20 familielid; 22 meisjesnaam; 24 greppel; 26 houten vat; 27 nauw. VERT.: 1 voor; 2 klein kind; 3 ont moedigd; 4 onbekende; 5 meisjes naam; 7 muzieknoot; 8 oude reke ning (afk.); 10 gemeenschappelijke weide; 12 Spaans rijpaard; 14 boom- loot; 15 metaalsoort; 19 voorvoegsel; 20 aardrijkskundige aanduiding (afk.); 21 soort onderwijs (afk.); 23 lichaamsdeel; 24 scheik. element (afk.); 25 voorzetsel. OPLOSSING MORGENAVOND. OPLOSSING No. 508 Hor.: 1 horde; 5 man; 6 ark; 8 Ee; 9 Sam; 11 An; 13 sta; 15 Spa; 16 Andel; 17 elk; 19 are; 21 nu; 22 arm; 24 er; 25 sik; 27 ork; 29 Assen. VERT.: 1 ha; 2 ons; 3 dam; 4 er; 5 met; 7 kap; 8 Essen 10 ander 12 na der; 14 aak; 15 sla; 18 lus; 20 rek; 22 aks; 23 moe; 26 ia; 28 R.N. SCH^P^^ÏCHTEN Alhena 27 v. Rio de Janeiro n. Sal vador; Camphuys 28 te Beira; Kelle- tia-t 29 te Nordenham verw.; Kha- •siella-t 28 te Perthamboy; Kopionel- 1 la-t 27 v. Hamburg n. Curasao; Koro- vina-t 27 v. Piraeus n. Larnaca; K011- matella-t 27 v. San José n. Cutuco; Slóterdijk 29 te Fremantle verw.; Walkelo 27 v. Beiroeht n. Piraeus; Willem Ruys 27 v. Valencia n. Las Palmas; Alnati 27 v. Rotterdam h. Papa, u loopt verkeerd; het station Hamburg; Kenia (t) te Rotterdam; ligt aan de andere kant. Vitrea (t) 27 te Rotterdam.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 4