w SOMBERE VOORSPELLING OVER RESULTATENK.LM. SNELHEID MET REORGANISATIE «SJE KgCrtÉS vfsio toio vlsio LA handiger dan ooit! Beseft U het belang van een KATHOLIEKE KRANT in uw gezin DE SISSENDE SAMPAM! HET OFFER VRIJDAG 28 JUNI 1963 DE LEID SC HE COURANT PAGINA 2 De heer Den Hollander voegde daar aan toe dat het overleg over beper- hoogste urgentie snel te weten: hoe, „Nu het tweede kwartaal van 1963 zijn einde nadert en, vooruitlo- wat, wie en wanneer. Het overleg pende op de resultaten die op de daarvoor vastgestelde tijd aan aan- worten^alcte'de hS Eten deelhouders bekend zullen worden gemaakt, die voorlopige resultaten der, om tot overeenstemming te ko thans beziende, dan zeggen we: dat ziet er niet zo opgewekt uit". men' Dit zei de president-commissaris van de KLM, dr. Ir. F. Q. den Hollander, gistermiddag in de buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders die in het hoofdkwartier der maatschappij in Tw66 611 6611 hfllflciriff kind Den Haag is gehouden. Zoals bekend is bedroeg het verlies der maatschappij in het eerste door vallend hek gedood kwartaal van 1963 38.3 miljoen gulden, tegen 40,4 miljoen gulden ver lies in de overeenkomstige periode van 1962. Overeenkomstig de verwachtingen heeft de vergadering van aandeel- zaj zjjn dia t de verscheiden directo- houders, mr. H Albarda, plaatsver- raten dan zullen kunnen worden op vangend voorzitter van de raad van ^e hoogte gesteld. Daarna, dat staat verklaarbare oorzaak een ijzeren hek commissarissen, benoemd tot lid der als een paal boven water, aldus deze van een woonhuisoprit op hem viel. directie. De benoeming geschiedde oud-directeur van Shell-tankers N.V ~r - b»-m- De twee en een halfjarige J. Brouns uit Kerkrade-Bleijerheide is gister morgen bij het spelen in de Bosveld straat op slag gedood, toen door on- bij acclamatie. zuDlen in een levend organisme ails Het jongetje logeerde .tijdelijk by zijn In de gisteren gehouden vergade- een bedrijf nu eenmaal is, de punt- grootouders, omdat zijn ouders met ring van houders van prioriteits- aandeden is besloten het aantal le den der directie weer uit te breiden en Hhans te brengen van vier op vijf. (Eind vorig jaar heeft die vergade ring, op grond van een rapport van een Amerikaans adviesbureau, 't aan tal leden der directie teruggebracht van zes tot vier). Reorganisatie De reorganisatie van de KLM is in vole gang, ook al blijkt dat naar buiten niet duidelijk en lijkt het ook niet snel te gaan. Er is een soort dienstregeling gemaakt, waarin de verscheiden fasen der reorganisatie zijn opgenomen. Dit heeft de presi dent-commissaris van de KLM, dr. ir. F. G. den Hollander, medege deeld. Op verzoek van de heer Den Hol lander heeft de in de buitengewone algemene vergadering van aandeel houders van 24 januari jl. benoemde directeur, de heer E. H. Larive, medegedeeld dat men medio juli a.s. met de reorganisatie zover gereed jes op de i moeten worden gezet. vakantie zijn. Abonneer U op een goed, principled blad. Neem DE LEIDSE COURANT. Uitgebreid nieuws uit bin nen- en buitenland en uit uw omgeving. Een reputatie op sportgebied. Vul deze bon in; wij zorgen voor de rest. Ondergetekende Naam: .1W. geeft zich hierbij op als abonné en wenst betaling per week (ƒ0.65) per maand (ƒ2.80) per kwartaal (ƒ8.25) Doorhalen wat niet verlangd wordt. Willen wij U of een van uw kennissen ter kennismaking De Leidse Courant twee weken gratis op proef zenden? Ook dat kan als U onder staande bon invult De heer/mevr./mej.: ..m.:.» Adres: zal gaarne De Leidse Courant grati9 2 weken op proef ontvangen.' Deze bon verzenden als drukwerk in open envelop (4 cent postzegel) aan De Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. „Candida" Wie ooit Shaws toneelspel „Can dida" in de schouwburg heeft gezien, zal de beste herinnering bewaren aan een aardig blijspel, dat de schijn en werkelijkheid van een mens aan duidt. Nu heeft de NCRV dit stuk door Gerard Rekers voor de t.v, la ten bewerken, en onder regie van deze zelfde kunstenaar is het donder dag op het scherm gebracht. Temid den van het aanvaardbare decor vAn Nic. van Baarle hebben vooral twee hoofdfiguren voortreffelijk spel ge toond. Daar was vooreerst de ver tolkster van de titelrol, Ellen Vogel, die een verstandige en oprechte vrou. wenfiguur uit het laatst van de vo rige eeuw tot leven bracht. Ze werd op even hoog niveau gesecondeerd door Han Benz van den Berg als een vooruitstrevend predikant. Beiden hebben zich bezig gehouden met de dichterlijke Marchbanks, met jong ta lent gespeeld door Joop Admiraal. Verder waren er een paar aantrek kelijke bijrollen, overtuig.end vervuld door Annet Nieuwenhuyzen, Guido de Moor én niet te vergeten Johan Kaart, die men bepaald niet alleen moet zien als kluchtspeler uit vroe gere stukken. Na „De graaf van Monte Cristo" was „Candida" een oprechte verademing bij het zien en horen. Actualiteit Hoogst actueel was de t.v., die grote aandacht heeft geschonken aan het Europees bezoek van Kennedy. Zo wel in Bonn als West-Berlijn, en later niet minder in Ierland zijn beelden opgevangen die in hartelijkheid en trouw er niet om logen. Aan de kij kers werd letterlijk niets onthouden. Liefhebbers van veertig jaar dans kunst hebben middels de Avro een historische tocht langs de balzalen gemaakt en daarna in Rotterdam een promenadeconcert kunnen volgen met populair-klassieke muziek, voor al in de slotwals met een enthousiast in hoofdzaak jeugdig publiek. Eerder bij de NCRV heeft de Spaanse dan- Een goed idee. Strips van twee! 'ASPRO' is thans verpakt in rose cellofaan in strips van twee tablet ten, de juiste dosering om U snel van Uw pijn af te helpen. Vertrouw op 'ASPRO' de veilige doeltref fende pijnstiller, want U weet het ...2 'ASPRO's èn... U bent weer fit! Zo drukt U hel labiet uit het stripje hoofdpijn, verkoudheid, griep...? 2 'ASRRO'*-èn...Ü'<&>t'(>eetf&./ (Advertentie) EXAMEN SMELTLASSEN Onder auspiciën van de Ned. Ver. voor Lastechniek (N-V.L.) zijn in de Technische School, Haagweg 4 te Lei den de examens smeltlassen afgeno men. Hievoor slaagden de volgende leerlingen: Autogenisch lassen-beginners: C. Huschka, Leiden; A. v. Iperen, Leiden; J. Lagas, Leiden; J. v. der Linden, Leiden; H. Pont, Leiden; F. Rombout, Leiden; R. Borst, Zoe ter woud e; ÉL v. d. Waals, Leiden; J. van der Marei, Leiden; H. C. Mooijekind, Rijnsburg. Autogenisch lassen-gevorderden H. v. Riet, Leiden; C. N. Duyndam. Noordwijk; P. v. Schie, Noordwijk; R. Coelen, Leiden; R. Majoléé, Lei den; K. F. v. Buuren, Leiden; A. van Duin, Noordwijk. Elektrisch lassen-beginners: J. J. Straathof, Leiden N. Wallaart, Leiden; P. v. Vliet, Hillegom; P. Ma- dern, Boskoop; J. Straathof, Leiden; W. v. ïYuchten, Leiden; P. Kroese- meijer, Leiden; C. A. de Boer, Leiden; H. J. M. Castelein, Leiden. Elektrisch lassen-gevorderden A. v. d. Velden, Leiden; D. C. Prins, Rijnsburg; D. v. Staden, Oegstgeest; P. H. J. Siere, Leiden; H. M. Wubs, Koudekerk a. d. Rijn; J. Zierikzee, Leiden; N. Hartman, Leiden; G. Buur man, Sassenheim; D. P. Kruidenier, Leiderdorp; J. v. Hooven, Leiden; A. du Prie, Leiden; J. den Os, Leiden. Er werden geen leerlingen afge wezen. r 1 SLAV I DIT EMBLEEM in de etalage garandeert U, dit U daar veilig kunt kopen. teyenm met wMibomertifKart. (Advertentie) seres Mariemma klassieke en regio nale dansen gepresteerd die menig een zullen hebben geboeid. Onnodig er aan te herinneren, dat elke avond voor het naar bed gaan de sportieven onder ons als het ware met de neus werden gedrukt op de ronden van de Tour de Franse, met Barend Ba- rendse als deskundig commentator. Televisierechtbank De Vara heeft vanavond voor de derde keer een t.v.-rechtbank, nu be perkt tot één enkele uitzending. Men behoeft dus niet. een paar etmalen te wachten op de afloop. Ook nu zal professor Belinfante president van de rechtbank zijn en dat voorspelt een boeiend verloop van de gang van za ken. We wijzen er nog eens op, dat verdachte en getuigen geen tonelis ten zijn, evenmin als de leidende fi guren in het proces. Al spelende zal iedereen een stuk Dichtung und Wahrheit ten beste gevén. Komende uitzendingen Zaterdag reeds om drie uur is de KRO in de lucht. Hoofdschotel die dag is ongetwijfeld de nieuwe Sonne- veld-show „Blijf in Holland". Bij ge legenheid van de opname, nu al weer meer dan een maand geleden, hebben we iets meegedeeld over de belang rijkste scènes. We hopen, dat de kij ker thuis even tevreden zal zijn als de kijker toén in de Hilversumse studio. Zondag ligt het zwaartepunt op de afsluiting van het Avro-jubi- leum met een cavalcade van bijna veertig binnen- en buitenlandse ar- tisten. baar in de Hilversumse Expo- hal belooft het een monsrtervertoning te worden. Kroning Paus Paulus VI Zondag neemt de NTS van 17.55 tot 20.25 uur van de Italiaanse tele visie eèn rechtstreekse Eurovisie-re portage over van de kroning van Paus Paulus VI op het Sint Pieters plein te Rome. In verband met deze uitzending wordt het weekoverzicht van het NTS-journaal eerder uitge zonden namelijk van 17.30 tot 17.55 uur en „Sport in beeld" later, te weten van 20.30 tot 21.00 uur. Mocht de Eurovisie-reportage uitlopen, dan zal „Sport in beeld" iets worden in gekort. In ieder geval begint het Avro-programma van die avond om 21.00 uur, met dien verstande dat het van 20.30 tot 21.00 uur aangekondig de „Televizier" komt te vervallen. Operavoorstelling gaat niet door De rechtstreekse televisie-uitzen ding van Haydns kameropera „l'Infe- delta Delusa" in het kader van het Holland Festival op 9 juli vanuit de Koninklijke Schouwburg in Den Haag ga^t niet door.- De KRO heeft hiertoe moeten besluiten, omdat de televisie sectie van deze omroep niet bereid is de door de stichting vopr de thea terrechten „SEBA" (een semi-offi- ciële instelling) geëiste hoge opvoe ringsrechten te betalen. Deze zijn het dubbele van wat de televisie gewend isfte betalen en de helft van het to taal bedrag van de aan alle uitvoe renden verschuldigde honoraria. „Wij en ook de Nederlandse opera hebben onze goede wil getoond, maar dit exorbitant hoge bedrag is ons echt in het verkeerde keelgat geschoten", verklaarde desgevraagd de heer Th. Dudok van Heel van de KRO. Voor grammofoonplaten Ekikmr.mmhterjk bert hier fikrenen ken tern Chinees.' Maar min hokditpumHimflM HAARLEMMERSTRAAT 55 to Rex TEL. 20593 LEIDEN (Advertentie) Aetherklanken ZATERDAG 29 juni HILVERSUM I 402 m. 7.00 KRO. 20.00-24.00 NATIONAAL PRO GRAMMA T.G.V. DE VER JAARDAG VAN Z.K.H. PRINS BERNHARD 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klassieke gr. muziek. 7.45 Geeste lijke liederen. 7.56 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Hoogmis, 9.30 Dj inn: gev. programma. Tijdens dit progr.:.TT- raoes te Assen. 12.40 Lichte ork! muz. (gr.). 12.56 Katholiek nws, 13.00 Nws. 13.16 Platennws. 13.25 TT-Races te Assen. 13.30 Pianospel: Zuid-Ame rikaanse muz. (gr.). 13.45 Franse les. 14.05Voor de jeugd. 15.00 TTrRaces te Assen. 15.10 Lichte gr. muz. 15.25 TT-Races te Assen. 15.35 Lichte ork. muz. en zangsolisten. 16.00 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.30 TT-Races te Assen. 16.40 Instruihen- taail Octet. 17.00 Voor de Jeugd. 17.15 Gouden Platen Kabinet. 17.30 Boek bespreking. 17.40 Lichte gr.muz. 17.50 TT-Races te Assen. 18.00 Kunst kroniek. 18.30 Roulette, muz. Spelle tje. 18.50 Voor de kleuters 19.00, Nws. L'avenir 1963, voorbeschouwing. 19.30 Lichte gr. muz. NATIONAAL PRO GRAMMA: 20.00 Nws. 20.05 Toe spraak. 20.10 Radio Filharmonisch ork. en solisten: moderne en kl. muz. 21.10 Het Schoonste, rijkste en de grootste open dorp van gans Europa, klankbeeld over 's Gravenhage. 21.45 Massale koorzang: Hollandse liedjes. 22.05 Espejo del hombre (Spiegel van de mens), muz. groet uit Latijns- Amerika. 23.00 Nws. 22.40 Licht in strumentaal ensemble: Hollandse melodieën. 23.00 Persoonlijke en ge- gemeenschappëlijke verantwoorde lijkheid, Europees Credo. 23.20 Am sterdams pianokwartet: moderne muz. 23.50 Dagsluiting. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 NATIONAAL PROGRAMMA 7.00 Gelpkwens voor Z.K.H. Prins Bernhard. Daarna: Nws. 7.10 Och tendgymnastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gr. muz. 7.45 Orgelspel. 8.00 Gelukwens voor Z.K.H. Prins Bernhard. Daarna Nws. en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte gr. muz. 8.50 Wegwijzer: tips voor vacantie en snipperdagen. 9.00 Post- duivenber. en ochtendgymn. voor het gezin. 9.10 Diiettantenkoor. 9.30. Jylas- siek strijkkwartet (gr.). 9.45 'Buiten lands weekoverzicht. 10,00 Samen thuis, praatje. 10.05 De raadselachtige spiegel: De Bijbel asl inspiratiebron van de kunst, lezing. 10.20 Klassiéke gr. muz. 1-0.45 Rotonde, gev. prdgr. 12.15 Licht instrumentaal trio. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. Aansluitend: postduivenber. 12.34 Tussen start en finish: sportnws. 13.00 Nws. 13.16 VARA-Varia. 13.20 Lichte gr. muz. voor de jeugd. 14.10 Voor de jeugd 14.45 Radio Jazzclub. 15.15 Streekuizending. 15.35 Opera concert (gr.). In de pauze (plm. 16.25 tot 16.45) Boekbespreking. 17.30 Ac tualiteiten. 18.00 Nws. en commen taar. 18.20 Promenadeorkest en solist: Klassieke en moderne muz. 19.00 Ar tistieke Staalkaart. 19.30 Vrijzinnig Christendom in Oost-Europa, lezing (III). 19.45 Klassieke kamermuz. (gr.). 19.55 Deze week, praatje. NA TIONAAL PROGRAMMA t.g.v. de verjaardag van Prins Bernhard: 20.00 Nws. 20.05 Toespraak. 20.10 Kapel van die Kon. luchtmacht. 20.40 Her inneringen aan de prins tijdens de laatste wereldoorlog. 21.00 Promenade ork. met zangsolisten en koor. 21.35 Een man in de zomer,, cabaretprogr. 22.05 Down Town Jazz Band en zang- soliste. 22.30 Nws. 22.40 Mensen ver laten de aarde, klankbeeld gewijd aan de ruimtevaart. 23.00 Gram. muz. TELEVISIEPROGRAMMA'S KRO: 15.00 Springplank: Televisie debutanten. 15.30 De Jack Benny- Show. 16.00 Patagonische reis, TV- film. 16.20 Huis, thuis wonen, docu mentair progr. 17.00-17.45 Voor de kinderen. 19.30 De avonturen van Ivanhoe, TV-film (deel 20). NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. 20.20 Brandpunt. 21.00 De nieu we ark, filmreportage over het red den van in nood verkerende fla mingo's in Kenya. 21.30 Blijf in Hol land, cabaret. 22.40 Epiloog, NTS: 22.50 Journaal. 22.55-23.05 Filmver- slag van de Tour de France. door: E. Rraatz 21) Dat eerste gevoel van opwinding was evenwel snel voorbij. Vier jaar is een lange tijd in het leven van een jonge man, vooral wanneer deze zijn studie lief heeft en die met zoveel ijver en voortvarendheid heeft af gemaakt als Martin, die thans reeds sinds enkele maanden een assis tentschap in het ziekenhuis ver vulde. Bovendien had zich de ge dachte dat hij zich in Ruth vergist had en dat ze zijn liefde niet waard was geweest, langzamerhand tot een vaste en rustige overtuiging ontwik keld. Wat betekent de vrouw van dr. Wasner voor mij? was zijn gedachte toen hij zich twee dagen later op weg begaf om het aangekondigde bezoek aan Gisela te gaan brengen. Ze gaat me werkelijk niets meer aan. Ze heeft bereikt wat ze wilde: rijkdom en een vooraanstaande positie. Maar ook ik ben vooruit gekomen en be hoef haar niet meer als arm student onder de ogen te komen. Toen voelde hij zich opgelucht toen hij Ruth niet thuis trof. De eerste stap was gedaan en de rest zou van zelf wel volgen. En die rest liet niet lang op zich wachten. Want een paar dagen later ontmoetten Gisela en Martin elkaar op een intiem feestje bij wederzijd se kennissen. „Het speet mijn moeder dat ze juist uit was toen u laatst bij ons op bezoek kwam", zei Gisela tegen hem op haar vriendelijk, ernstige manier. „Zullen we nu even naar haar toe gaan, dan kan ik u voorstel len. Ze staat daar ginds". En Gisela liep voor hem uit dwars door de zaal. Ruth was met een paar vrien den in een levendig gesprek gewik keld toen ze een hand op haar arm voelde en de stem van Gisela hoor de, die zei: „Mama-Ruth, mag ik je even sto ren, ik wilde dokter Heller aan je voorstellen". Heel langzaam wendde Ruth zich om want ze voelde tot haar schrik dat ze doodsbleek was geworden. Haar handen en gezicht voelen eens klaps klam van de kou. Toen stonden ze oog in oog tegen over elkaar, voor de eerste maal na die korte, maar afscshuwelijke ont moeting. En tecondenlang keken ze elkaar stark aan; Ruth voelde haai hart bonzen terwijl ze in die blauwe ogen keek waaruit eens zulke stra lende liefde had- gesproken, maar la ter een koude verachting. Martin boog zwijgend, stijf «n diep. Toen wist Ruth, die het ge voel had dat Gisela haar wat vreamd stond aan te kijken, zich te verman nen. „Het speet me dat ik u laatst mis gelopen ben, dokter Heller". Haai stem klonk haarzelf vreemd in de oren en ze vroeg zich of wat Gisela wel moest denken. Schuchter strekte ze haar hand uit die Martin slechts vluchtig beroerde. „Ik hoor dat mijn dochter u op het concert zal begeleiden", vervolgde Ruth, wier stem geleidelijk vaster werd. „Misschien kunt u nu tegelijk een tijd met haar afspreken om te studeren. Wanneer schikt het u het best?" „Overdag heb ik niet veel gele genheid, mevrouw Wasner", ant woordde Martin. „Ik ben assistent in het ziekenhuis en ik zou dus al leen 's avonds kunnen. Ook zondags kan ik natuurlijk tot uw beschik king zijn, als dat juffrouw Gisela schikt". „Vandaag is 't vrijdag", zei Ruth langzaam. „Wilt u ons misschien het genoegen doen zondag om zeven uur bij ons te komen eten. U kunt er dan voor of er na met Gisela stu deren". „Het spijt me zeer dat ik op die uitnodiging niet kan ingaan, me vrouw", antwoordde Martin. „Zon- degavond ben ik reeds bezet. Maar ik zou 's middags een uurtje kun nen komen. Om drie uur bijvoor beeld als uw dochter dan geen an dere afspraak heeft". Dit werd afgesproken en daarna vroeg Martin Gisela om een dans. Het eerste weerzien was voorbij. Ruth mengde zich weer in het ge sprek van de anderen en Martin verwijderde zioh met Gisela naar de dansvloer. Het kostte Ruth heel wat moeite haar gedachten bij het ge sprek te houden Wa.t zou ze er nu niet voor over hebben gehad om alleen te zijn en wat orde in de chaos van haar gedachten en gevoelens te scheppen. Maar van één ding was ze zeker: deze ernstige, beheerste jongeman was niet meer de Martin die eenmaal vol jeudige overmoed zo stormachtig haar hart veroverd had. Was zij het die zyn levens vreugde verwoest had of hadden de tijd en zijn studie de verandering bewerkstelligd? Pas later, nadat Ruth en Martin elkaar al vaker ontmoet hadden, drong het tot Ruth door dat ze bij hun eerste weerzien een fout had gemaakt. Ze had Gisela niet verteld, dat ze Martin van vroeger kende, en hij had dat blijkbaar ook niet gedaan. Naderhand was het moei lijk, ja onmogelijk, hierop terug te komen zonder op de oorzaak van dit optreden in te gaan. Nu moest ze voortaan onophoudelijk op haar hoede zijn om niet te verraden dat ze een gemeenschappelijk verleden hadden, en dit maakte haar houding gedwongen, iets, wat naar ze ver moedde, Gisela niet geheel ontging. Martin had er geen moeite mee; deze had zich veel meer dan Rutn van het verleden los kunnen maken maar het angeltje van pijn dat nog altijd in haar hart stak veroorzaakt door zijn verachting voor haar, was er oorzaak van dat zij hiertoe nog steeds niet geheel in staat was ge weest. Een herhaald treffen was niet te vermijden. De dag van het ooncert naderde .snel en Gisela verdiepte zich zo ijverig in het zingen van Mar tin om maar in staat te zijn hem werkelijk goed te volgen, dat ze vaak op zijn komst aandrong om nieuwe liederen met haar door te nemen. Wanneer hij maar even tijd had, kwam Wasner ook graag luisteren, en op een avond merkte hij tegen zijn vrouw op: „Een zeer prettig en talentvol jongmens, die dokter Hel ler. De tegenwoordige jeugd is zo geheel anders dan in mijn tijd; ik begrijp ze meestal niet. Maai- deze Heller ligt mij bijzonder; hij is be gaafd en toch zeer bescheiden. Vind je ook niet?" „O ja, ongetwijfeld", antwoordde Ruth, die tot haar ontzetting voelde dat het bloed haar naar de wangen schoot. Wasner keek haar aan, glimlachte wat gedwongen en begon over iets anders te praten. Had hij iets gemerkt? Had hij een verdenking opgevat? O, dat niet! Hij mocht dan al jaloers zijn op wie hij wilde, maar niet op Martin, als jeblieft niet op Martin. Wasner liet verder niets merken, maar Ruth had de indruk dat hy va ker dan voordien verscheen als Gi sela en Martin aan het musiceren waren. Soms begon hij een geani meerd, langdurig gesprek waar Mar tin altijd gretig op inging, en tot Ruths verbazing kwam 't daarbij uit dat niet alleen Ulrioh maar ook Gisela wist dat Martin in Hannover gewoond had. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 2