Jumpersentotheupen reikende shifts zijn zeer populair Onder onó c/ezecfd Pijn in de gewrichten en wat er aan te doen wa; de dokter er van /egt MICHEL GEEFT BLIJK VAN ONAFHANKELIJKHEID DE WAARHEID KAN OOK PRETTIG WORDEN GEZEGD Wel en wee met dieet Tips voor de huisvrouw Shorts zijn wat langer geworden In deze tijd van het jaar is het bijna onmogelijk een Italiaans stem geluid te horen in de Italiaanse hoofd stad, waar duizenden toeristen uit de rest van Europa en uit Amerika binnenstromen. Maar Rome is maar een tijdelijke verblijfplaats. Hierna gaat het namelijk veelal verder naar de badplaatsen. Haar afspraak met de mode het inkopen van de kle ding, die men d&dr gaat dragen is voor elke vrouw belangryk. En de bezoekers zyn vooral enthousiast over de shifts. Ze zijn koel en ge makkelijk te dragen. Tot de heupen reikende shift jum pers van katoen en wol voor het strand en van zijden jersey voor de avond worden het meest van alles gekocht. De Italiaanse vrouw zelf houdt het meest van jumpers in een fijn rib- patroon en effen breisteken maar de Engelse vrouwen vragen vooral naar Ingewikkelde brelpatronen terwijl de Amerikaanse vrouwen naar jumpers met ingeweven patronen vragen, zo als een langstelige roos, die van de schouder tot de taille reikt en kra gen geborduurd met parels en kralen en manchetter voor 's avonds. De langer geworden shorts werden aanvankelijk met achterdocht beke ken, doch een Amerikaanse vrouw vertelde me, dat ze nu bijna net zo lang zijn a s de Amerikaanse „Ber muda". BIKINI'S De reden tot het verlengen van de shorts is duidelijk. Vrouwen over de gehele wereld wensten lange jum pers. Dus de broekjes moesten langer worden om het geheel beter bij el kaar te doen passen. De bikini's zijn nog net zo kledn als ze waren en de beroemde Cleo patra-film is aanleiding gev eest tot Egyptische overrokjes op deze biki ni's in de vorm van vierkante panden Zomerrokken en zomerjumpers zijn dit seizoen zoveel mogelijk aan el kaar aangepast, bijvoorbeeld met stiksels op rok zowel als jumper of met eenzelfde dessin op rok en jum per. De sluike, zijden jersey avondrok, die juist boven de enkels reikt, geeft al een idee van wat de Italiaanse après-ski mode te bieden zal hebben Bij de zogenaamde voorshows heb ik geconstateerd, dat de lange rok waar schijnlijk de strakke zijden en stretch pantalons zal verdringen. HANDELSMERK Irene Brin, een rijzige slanke vrouw is een van de chicste vrouwen van Rome. Haar leding is altijd fan tastisch, maar Irene's „handelsmerk" wordt gevormd door haar accessoires vooral haar handschoenen. Vóór over dag houdt zij van lange handschoe nen in een contrasterende kleur, '3 avonds draagt zij bij voorkeur korte handschoenen, meestal zwart. Opvallend is, dat Irene zwart in de zomer draagt en wit in de winter. Een van de best geklede beroemde filmsterren van Italië is Elsa Marti- nelli. Elsa is vooral beroemd om haar goe de keuze van sieraden, waardoor haar kleding en huid bijzonder goed tot hun recht komen. Els? weet dat een portret een lijst nodig heeft en draagt graag 'n witte nerstbont om haar schouders als zij een strapless- avondjapon draagt. En als zij een brokaten of zijden avondstola kiest, dan neemt zij een brede geplooide kraag, die opgezet kan worden als een omlijsting. Gewrichtsontsteking of jichi is een ziekte, waarbij de patiënt zelf veel kan doen. Er zijn verschillende soorten jicht en de ene soort is gemakkelijker te ver helpen dan de andere. De belangrijkste zijn beenderjicht en reuma tische jicht. De laatste soort is te wijten aan een infectie door een kwaadaardig organis me en kan een gewricht of gewrichten aantas ten, dikwijls de vingers of de knieën. In de meeste gevallen kan men deze ziekte be dwingen. Beenderjicht komt meer voor. We kunnen er allemaal min of meer last van hebben en treurig genoeg kan deze klacht op jeugdi ge leeftijd al voorko men. Als dit gebeurt lijkt het of de gewrich ten te droog zijn. In plaats van glad en soe pel worden zij ruw en hard. Er kunnen zelfs stukjes been afbreken. Dit kan zeer onaange naam zijn. De diagnose kan meest al gesteld worden door middel van een foto, hoewel heteigenaardi ge feit zich voordoet, dat een patiënt soms vrijwel geen pijn heeft van een gewricht, dat dat er uitziet als schuur papier terwijl een ge wricht, dat op de foto in rerfekte staat lijkt te zijn de patiënt bij zonder veel pijn kan doen. Als de dokter u heeft verteld, dat u beenderjicht hebt, wees dan niet al te bedrukt. Bedenk, dat u er zelf veel aan kunt doen. Ga bijvoorbeeld niet con stant zitten en weiger niet te bewegen omdat dit zo pijnlijk ia. Aan de andere kant dient u de aangetaste gewrich ten niet teveel te ver moeien. Als het de knie is, dient u deze niet de hele dag stijf te hou den. Blijf niet te lang in dezelfde toestand en laat u niet afschrikken door slecht uitziende foto's. Dieet heeit geen resul taat en het dragen van natte kleren bij een be paalde gelegenheid of 't ziten in de tocht kun nen niet de oorzaak zijn. Azijn of citroen- wooi delijk voor de sap zijn ook niet verant kwaal. In enkele gevallen als de ziekte zich lijkt uit te breiden, kan het ge wenst zijn een minder vermoeiende werkkring te zoeken. Het is ook belangrijk ingeval de achterzijde van de knie aangetast is, om niet zwaarder in gewicht te warden. Meer gewicht betekent in die geval len meer pijn. En ver geet niet dat alles mak keiijker op te lossen Is indien u uw goede hu meur bewaart! De shift is )iu ooJc te vinden onder de jumpers. Ontwerper Ma- rucelli-toont deze nieuwe mode in twee versies. Links een gestreepte shiftjumperdie ver over de heu pen reikt, gecombineerd met de nieuwe, wat langere short. Zijn Levende tor als sieraad Een bijzondere vrouw is Se- nora Carmen Ydigoras Laparra de McGarvie Munn. Haar va- der, Miguel Fuentes, is de 2 1 Guatemala. Haar man is een Z Z Schot, kapitein Ian McGarvie I i Munn. Zij is een schoonheid. I Z Haar huwelijk verleende haar Z enige nuttige Schotse slimheid. Z I De combinatie van deze Z Z eigenschappen kwamen haar te - I pas in september van het vo- I Z rige jaar, toen zij benoemd Z 5 werd tot ambassadrice van Z Guatemala te Parijs. In die 2 -ï tfld was haar vader nog steeds I 5 president. De Parijse diploma- ten beschouwden de nieuwe I ambassadrice als een welkome Z aanvulling in hun beroep. f Z Jammer genoeg werd haar Z vader in april afgezet en me- Z vrouw Munn raakte haar be- - Z trekking ook kwijt. ,,Ik wilde Z I niet voor het nieuwe regiem Z werken," zei ze. „En zij wil- 1 den niet, dat ik voor hen werk- I te". Z Maar mevrouw Munn is nog Z Z maar 39 jaar en als men weet - hoe vaak de dingen In de poli- - tiek veranderen, dan kan haar - diplomatieke carrière best 2 weer eens hervat worden. Ver- r 2 leden week maakte zij nog een 2 2 reis door Europa, waarbij zij 2 2 oude vrienden opzocht en g, 2 nieuwe vrienden maakte. g - Haar lievelingsdier ging Z mee: een tor, wiens rug met I 1 juwelen versierd is. Zij draagt g 2 de tor op haar jumper of 1 jasje. Een levend sieraad is het, g zegt zij. Veel vrouwen in Gua- I 2 temala dragen ze. Voor diplo- t matieke doeleinden een goed Z begin voor een gesprek, lijkt me toe. Ju 11 muimatiiuiciiifit i iiMuni11i i1111" Polio-slachtoffer heeft druk leven Kortgeleden maakte Evelyn Mac- cleod, de vrouw van de voorzitter van het Britse Lagerhuis, een reis door de Verenigde Staten met haar man. Dat is niets bijzonders zult U denken. Maar voor mevrouw Mac- cleod is het een reis, die speciale problemen schept. Zij is gedeeltelijk verlamd en reisde naar de USA in een invalidewagentje. Reizen doet zij veelvuldig. Zij vergezelde haar echt genoot naar Afrika en naar West- Indië. Sedert zij tien jaar geleden polio kreeg, heeft mevrouw Maccleod altijd de moed erin gehouden. In haar huis in Middlesex, een speciaal geconstrueerd gebouw zon der bovenverdieping, dat zy heeft helpen ontwerpen, is het altijd gezel lig druk. De beide kinderen wonen thuis: Torquil, die rechten studeert en Diana, die zich in de mode specia liseert. In haar flat in Chelsea, nabij het Lagerhuis, ontvangt zij staatslie den en hun echtgenoten. Zij begeeft zich van de ene plaats naar de an dere in een auto, die met de handen bediend kan worden. Al is zij ook moe, zij klaagt nooit. Zoals vele succesvolle politieke gast vrouwen zegt zij: ,Ik vind het heerlijk jumper met ingeweven streep hoort I mensen te ontmoeten en dingen te doen hij een zelfde rok in Orion. Ik wide dat elke dag 3« telde." telde.' Ervaringen van een psychologe Michel is mijn enige zoon. Hij is veertien jaar. Zoals zoveel kinderen, die alleen zijn, heeft hij ons vaak voor problemen gesteld. Hij heeft zijn vader en mij dikwijls verweten, dat wij niet voor een zusje gezorgd hebben. Maar het meest kenmerkende van zijn karakter is zijn gevoel voor onafhankelijkheid. Afgelopen zaterdag ging zijn vader hem toevallig van school ophalen. De jongen, die dit niet verwachtte, was verwonderd en niet op zijn gemak. Hij is van natuur openhartig en praat graag „als man tot man" met zijn vader. Ditmaal vertrouwde hij hem toe: „Gelukkig, dat moeder niet bij je is." „Waarom?" Daar was een reden voor. Michel verlangt al een hele tijd naar een eigen vervoermiddel. Wij hebben ons hiertegen verzet en hij weet ook waarom. Van zijn spaarcenten heeft hij voor een spotprijs van een vriendje een brommer gekocht. Achteraf blijkt, dat hij deze transactie een dag of tien geleden gedaan heeft en dat hij het ding zolang in de kelder heeft gestopt. Nu begrijp ik ook waar al het verdwenen gereedschap gebleven is. Ook in de kelder natuurlijk om asm de brommer te kunnen sleutelen. Zaterdag zou hij net zijn brommer inwijden. Gelukkig dus dat zijn vader hem is gaan ophalen. Als ik aan het gevaar denk, dat hij op het spitsuur had gelopen, slaat me nog de angst om het hart. Het grote probleem is nu, hem te verhinderen van zijn brommer gebruik te maken Zijn vader is over deze gang van zaken niet te spreken en hij heeft hem dit dan ook gezegd. Maar inwendig is hij wat trots op de onafhankelijkheid van zijn zoon. Hoe nu de jongen van de gevaren overtuigen, die hem met zijn brommer bedreigen in een grote stad? Hij zou er slechts op reageren door te beloven dat hij uiterst voorzichtig zou zijn. Zijn zakgeld inhouden? Natuurlijk zou hij dat knetterding niet heb ben kunnen kopen als wij hem niet in de gelegenheid hadden gesteld van te kunnen sparen. Maar ik geloof niet, dat dit goed zou zijn. Hem afnemen, dat waarvoor hij zich zoveel opofferingen getroost heeft, zou helemaal wreed zijn. Op die leeftijd zou dit averechts kunnen werken en met zijn karakter zou hij buiten ons medeweten toch van de brommer gebruik maken. Nee. we moesten er iets anders op vinden. Zijn vader heeft mei hem over verzekering gesproken, een soort wettelijke aansprakelijk heid daar het moeilijk zou zijn een polis te krijgen, gezien het feit dat de transactie zonder ontvangstbewijs is geschied. Hem werd du>- gezegd, dat het moreel en financieel onverantwoordelijk zou ziji onverzekerd door de straten van de stad te gaan koersen. Stel j« voor, dat Je iemand aanrijdt! Het was misschien een argument, dai ergens mank gaat maar het sloeg bij de Jongen In en ik voel mi opgelucht. Als tegenprestatie hebben wij hem beloofd, dat hij erop zou mogen rijden als we naar buiten trokken, 's zondags en In de vakantie by zijn grootouders. Om hem verleidingen te besparen hebben we de brommer nu al ter bestemder plaats gezonden, waar deze nu op hem wacht! Nou moeten we onze geweren toch wel pakken, geloof ik.. Wij zijn vreemde wezens Toen ik kort geleden terugkeerde van een buitenlandse reist bemerkte ik, dat ik slechts drie medepassa giers in het vliegtuig had. Aangezien ik niet al te moedig ben als luchtpas- sagiere nam ik plaats achter in bet toestel. „Wilt U misschien wat meer voorin gaan zitten?" vroeg de stewardesse vriendelijk, „U zoudt daar de lading uit balans kunnen brengen. Ik kon deze opmerking maar op één manier opvatten, nameiyk dat ik enorm gegroeid moest zyn tydens mijn vakantie. Het is vreerad, dat mensen dingen kunnen zeggen, die een zeer onprettige uitwerking op iemand hebben. Als U een japon heeft, die erg lek ker zit en die u daarom na twee jaar nog niet afgedankt hebt, dan loopt U de kans dit te horen te krijgen: „Kind ik zei nog tegen Wim, dat we niet veel moeite zouden hebben jc in deze drukte te ontdekken, want dat je die Van top tot teen (Van onze schoonheidsspecialiste) Als vrouwen samen z$n wordt er vaak gesproken over dieethouden, plannen om te vermageren, enz. Hier onder volgen enkele problemen dien aangaande en de oplossing ervan „Ik wil een tiental pond kwijt zien te raken, maar daar ik een gezin heb waar ik voor moet koken en ik geen aparte maaltijden kan bereiden, sta ik voor grote moeilijkheden. Wat kan ik doen?" Ik kan er niet genoeg op wijzen, dat U voor het houden van een dieet eerst raad moet vragen aan de dokter hoeveel gewicht U mag verliezen en of Uw gezondheid een dieet toelaat. Zelfs als U kookt voor een gezin dient U Uw eigen maaltijden te bekrimpen. Neem voor ontbjjt een zacht ge kookt ei met zwarte koffie of enkele plakjes mager ontbijtspek en sap van vers fruit. De meest geliefde vermagerings middelen zijn speciale ingeblikte vloei stoffen en biscuits. Beiden geven een minimum aan calorieën en vervan gen een dagelijkse maaltijd. En snoep niet tussen de maaltijden door ,,Ik wil niet helemaal dieet houden maar ik zou graag enkele maaltijden willen weten, die goed smaken en niet dik maken". Allereerst moeten we enige ware vijanden van de lijn achterwege laten aardappelen, brood, koek en cake. Gebruik in plaats van mayonnaise citroensap. Laat melk en bloem - sausjes weg en eet geen zoetigheden als blikfruit. Heldere soep of meloen zijn goed om een maaltijd mee te beginnen gevolgd door mager rundvlees, ge grilleerde vis of lever, sla of kook- sla en wat vers fruit of kaas als des sert. „Ik ben zwaar op de heupen en zou graag wat slanker willen worden." Dieet-houden zal niet een bepaald deel van Uw lichaam slanker doen worden, maar volg dit advies. U kunt de dijbenen verder afslEtnken door dagelijks de binnen- en buitenzijde te masseren met 80 tot 100 bewegingen met een lege melkfles. Of ga op de rug liggen waarbij de handen de dij benen steunen. Buig de benen naar de kin en strek ze uit in de lucht. Doe dit twaalf maal per dag groene jurk wel aan zou hebben." Dat is genoeg om de japon voor altijd te verbannen... Wat doet U als U in een trein staat en U hoort een vrouw tot haar kind zeggen: „Vooruit jongen, sta je plaats af aan die grijze'dame?" U had mis schien niet helemaal het idee, dat U gr\js was. Kan een vreemde U dan alleen maar op zo'n manier beschrij ven? Zou ze niet net zo goed hebben kunnen zeggen, die dame in 't blauw of met die prettige glimlach? Hoe naar voelt men zich niet als men een paar schoenen wil kopen net op het moment dat de verkoper kof fie wil gaan drinken. En hoe komt het toch, dat wanneer ik nu zo'n zin heb in een paar marineblauwe schoe nen met een iets wit deze uit de mode zfln... niet in voorraad... niet in Uw maat, mevrouw? Heeft U heel Uw leven al last van een glimmend gezicht als U een uur tje of zo bezig bent geweest? Iemand die zegt, dat U er altijd zo gezond uitziet, kan misschien alleen dat be doelen. Maar is het niet mogelijk, dat iemand probeert te zeggen, dat U er altijd uitziet of U pas de weke lijkse was voor zes op de hand gedaan hebt of dat U Uw boerse gelaats trekken. maai' niet kunt verdoezelen? Iedere vrouw, die een compliment te horen krijgt als „Wat heeft U mooie handen" of „U hebt zulke kleine oortjes", zou zich geflat teerd kunnen voelen. Maar zij zal zich afvragen of dat alles is waar ztj een compliment voor kan krijgen, zonder haar ogen, haar of mond te noemen. Wij zijn vreemde wezens! PARKETVLOER Vlekken kunnen van een parketvloer of houten vloer verwijderd worden door een pluk ruwe staalwol In de vloerwas te dopen en hiermede rond gaande bewegingen over de vlek te maken. Daarna op de normale wijze wrijven. VERFYLEKKEN Verfvlekken kunnen het best verwij derd worden met wat terpentine. Doe wat terpentine op een schone doek en wrijf het centrum van de vlek naar buiten. Als de vlek erg hard is, deze eerst zacht maken met zeep. Wees zo zuinig mogelijk met terpentine, aan gezien dit een uitbijtend effect heeft. Schoensmeer kan ook op deze manier verwijderd worden. WATERVLEKKEN Uitgebeten witte vlekken op hout door water kunnen bewerkt worden met spiritus, maar een behandeling met sigarettenas kan ook zeer suc cesvol zijn. Verzamel een eetlepel sigarettenas en doop hier een voch tige doek ln. Wrijf met de vinger in ronde bewegingen in de vlek. Ten slotte wrijven met was. GLIJDEND KLEEDJE Glijdende kleedjes kunnen ln be dwang gehouden worden door een paar rubberen strips onder het kleedje aan te brengen. Gebruik hiervoor een spe ciale lijm. LINOLEUM Linoleum, dat regelmatig gewreven wordt, kan op den duur mat worden Het is dus goed al en toe alle wrijf- was te verwijderen. Was het linole- un met een doek, die men in para fine heeft gedompeld tot alle vet en vuil weg is. Nu de parafine verwij deren met warm zeepwater, waar vat ammoniak is toegevoegd. Afspoe n met schoon water en laten dro- n. Hierna wrijven en het linoleum weer mooi glad. Deze behandeling g niet al te vaak herhaald wor- i aangezien de parafine een dro- d >ffekt heeft, waardoor het lino- m spoediger barsten zal vertonen. OUDE KRUIK Gooi een oude beddekruik niet weg. Vul deze met zaagsel en men heeft er een prima kniekussentje aan voor het wrijven en dweilen van vloeren.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 15