Gaat kamp u oo eren k TUINIER MET MEER PLEZIER f VRIJDAG 28 JUNI 1963 Dl LEIDBCHE COURANT PAGINA II Haagse politierechter Slingerend op de boulevard Een 31-jarige chauffeur uit Kat wijk reed op 26 april met de door hem bestuurde auto over de boule vard in Katwijk en bleek onder in vloed van drank te verkeren. Dat hadden de politiemannen geconclu deerd uit het slingerend rijden door verdachte. Het bleek, dat de chauf feur 4 borrels en 8 glazen bier had verwerkt en daardoor een alcohol- promilage van 1,65 in het bloed had. De officier van justitie eiste f 100 boete of 10 dagen hechtenis en in trekking van het rijbewijs gedurende een jaar. Het vonnis werd f 100 boete en 6 maanden intrekken van het rijbe wijs. Door de griep Een 43-jarige chauffeur uit Leiden gaf het grif toe, dat hij op de rijks weg nabij Voorburg met zijn vracht auto een lichtmast omver had gere den. „Ik was te ziek om te stoppen", xo verontschuldigde hij zich; „ik had griep en verlangde naar bed. Anders xou ik nooit zijn weggereden". De officier wilde met de griep dan wel rekening houden en eiste f 50 boete of 10 dagen hechtenis. De rech ter veroordeelde tot f 40 boete of 8 dagen hechtenis. Dure tuinslang Een vader en zoon uit Katwijk moesten aan een school te Rijnsburg goederen afleveren. Zij zagen er een flink stuk tuinslang liggen. „Dit is goed om de auto mee te wassen", op perde de zoon en vader en zoon na men de tuinslang mee. Nu hadden zij zich vanwege diefstal voor de rechter te verantwoorden. „Het was een waardeloos stuk", waardeerde de vader. „Maar voor u had het toch wel waarde en voor de gemeente ook", constateerde de rech ter. De officier eiste tegen de vader en de zoon ieder f 50 boete of 10 dagen hechtenis. De rechter veroordeelde elk tot f 35 boete of 7 dagen hechte nis. Onwetend fout Een 42-jarige losarbeider uit Wou- brugge had op een formulier voor het aanvragen van een rijbewijs ver klaard, dat hij nimmer een verple ging had ondergaan, hetgeen in strijd was met de waarheid. Evenwel was de verpleging ge schied in verband met een ontwen ningskuur tegen de drank en volgens verdachte meende hij niet, dat dit onder „verpleging" moest worden ge rangschikt. De officier wees erop, dat derge lijke formulieren nauwkeurig dienen te worden ingevuld, omdat men bij afgifte van rijbewijzen daarop af moet kunnen gaan en eiste daarom f 60 boete of 12 dagen hechtenis. De rechter veroordeelde tot f 50 boete of 10 dagen hechtenis. 'n Borrel op de bevordering. Op 1 okt. kreeg een 39-jairige stuur man uit Boskoop de mededeling, dat hij een grote kans maakte tot be vordering. Hij raakte begrijpelij kerwijs daarover in grote vreug de en nam er een borrel op. Het wer den vier borrels en vier glazen bier. Dat zou geen reden zijn geweest tot zijn verschijning voor de Haag se Politierechter, als hij niet achter het stuur van een auto was gaan zit ten. Het werd nog erger, toen hij op de Zuidkade een wielrijder aanreed. Niet ernstig, maar wel ernstig ge noeg, dat de politie er aan te pas kwam en daarvoor had de gevaar lijke stuurman zich nu te verant woorden. Hij bekende overigens vlot de fei ten en ook dat het fout was geweest. De politie vertelde dat zij verdachte zozeer onder invloed van de drank vond, dat zij hem in de oei had ge plaatst om te ontnuchteren. Een kwade noot was ook, dat ver dachte zijn tong tegen een agent had uitgestoken, hetgeen weliswaar niet had geleid tot een vervolging we gens belediging van een ambtenaar in functie, doch het werd hem door de rechter wel kwalijk genomen. De officier van justitie vond het geheel toch wel zodanig, dat hij een week gevangenisstraf en een jaar intrekking van het rijbewijs eiste. De rechter veroordeelde tot 150 boete of 10 dagen hechtenis, twee weken gevangenisstraf voor waardelijk met proeftijd van 3 jaar en intrekking van het rijbewijs ge durende een jaar. De levende dode. „We schrokken er eerlijk gezegd van, we dachten namelijk dat hij dood was", zo ver telde een politieman uit Noordwij- kerhout als getuige aan de politie rechter. De dood gewaande man stond n.l. nu terecht, omdat hij onder invloed van drank verkerend een auto zou hebben bestuurd. In de nacht van 9 febr. omstreeks 3 uur, troffen twee politie-agenten op hun patrouille langs de prov. weg een auto aan, die zwaar was geha vend. In de auto lag een man, zijn voet stak tussen het stuurwiel. De veronderstelling dat hij dood was lag gezien de situatie wel voor de hand, want het voertuig was van een hoogte gevallen, de ruiten waren gebroken enz. Doch toen een politieman hem aan raakte, bleek de man gelukkig springlevend. Hij werd meegenomen naar het politiebureau en pas daar begon men eraan te twijfelen, of hij wel broodnuchter was. Hij sprak nogal wartaal en vertelde 19 glazen bier te hebben gedronken. Op die verklaring kwam verdachte, een 23-jarige monteur uit Noordwij- kerhout terug en berekende, dat het hoogstens 7 glazen bier waren ge weest in de loop van de avond. Door de val had hij een hersenschudding opgelopen en dat had hem van streek gebracht. De officier meende echter dat de drank toch een rol had gespeeld en eiste 2 weken gevangenisstraf voor waardelijk, intrekken van het rijbe wijs gedurende 1 jaar, waarvan 4 maanden voorwaardelijk en 40. boete. Mr. Eriks bestreed het bewijs in deze en de rechter vond het ten laste gelegde niet voldoende bewezen en sprak verdachte vrij. Er is een groot verschil tussen ons vakantiekamperen en het leven der nomaden LEIDEN (P&P) De meetten van ons kennen ongetwijfeld dat leuke oude trekkersliedje „Lustig ist das Zigeunerleben, varia; brauch dem Kaiser kein Zins zu geben, varia; Lustig ist es im grünen Wald, wo des Zigeuners Aufenthalt," enz. Ja, een dergelijk liedje doet ons denken aan die eeuwige zwervers, zoals de zigeuners, mensen die een vrij en onafhankelijk bestaan hebben, die de keizer geen be lasting behoeven te betalen en zo zouden we voort kunnen gaan. Velen zullen in hun hart dergelijke zwervers benijden. In hun va kantie zullen zij trachten dit heerlijk vrije leven te bereiken. Ze ne men de tent enze trekken er op uit, op die manier trach tend voor korte tijd vrij te zijn en gelukkig, zoals die geïdealiseer de nomaden in onze fantasie. Maar is de kampeerder een moderne nomade Het antwoord hierop moet neen zijn, want ook al trekt die kampeerder er vrij lang op uit, ergens heeft hij een huis, een vaste woonplaats, waarnaar hij terugkeert en een ech te nomade heeft die vaste woon plaats niet. Wanneer men hem vraagt„Waar woon je dan moet hij antwoorden „Nergens I" Wij kampeerders maken een grote fout, wanneer wij menen, dat de nomade xo'n heerlijk, onbezorgd eens een dag door minder fraai weer wordt geplaagd. Onder leiding van dr. Jongmans en dr. Gerbrands krijgt men een voor treffelijk beeld van het leven van de nomaden ln alle delen van onze wereld. We zien er de behuizingen van al deze mensen, zowel van de prairie-indianen uit Noord-Amerika, de behuizing der Bedoeïnen uit Afri ka en Azië, van de Eskimo's, de Mongolen en wat al niet meer, de Een Mongoolse Yourte, zoals men die ln de Gobl-woestljn aantreft. De fraaiste behuizing van een nomade. Let op het scharende latwerk dat de wanden vormt. zwerversbestaan heeft, want onder zoekingen hebben uitgewezen, dat de nomade dit leven slechts leeft uit bittere noodzaak en heus niet omdat hij het zo prettig vindt. TOT BETER BEGRIP HET RJKSMUSEUM voor Volken kunde aan de Steenstraat te Leiden heeft hieraan een speciale zomer- tentoonstelling gewijd onder de ti tel „Op trek". Deze expositie is er voor een beter begrip en is zeker de moeite van een bezoek waard, spe ciaal wanneer men in de vakantie tenten zijn origineel en levensgroot, terwijl ook bijzonder veel aandacht ls besteed aan de inrichting en het milieu waarin deze mensen moeten leven. Diverse andere voorwerpen maken 'ons duidelijk waarom deze schepselen trekken en hoe ze dat doen. Kortom wie deze fraaie ten toonstelling heeft bezocht, krijgt een geheol andere kijk op dat „Lustige Zigeunerleben". BITTERE NOODZAAK ZO ZIEN WE, dat het voor al deze volkeren een bittere noodzaak is om Twee oude Bedoeïnenvrouwen zitten hun tent wol te spinnen. een dergelijk zwerversleven te on dergaan. Veelal leven ze in streken die ongeschikt zijn een grote bevol king te voeden. De bevolking van dergelijke streken is dus dun, en daar komt bij, dat zij nog niet in staat is zich op één vaste plaats te vestigen, doch zich in verband met het klimaat of de groei der gewas- regelmatig moet verplaatsen. Tevens wordt getoond, dat de volke die een dergelijk leven leiden in sommige gevallen nog tot een zeke- welstand kunnen komen, wan neer althans als veenomaden kans zien een behoorlijk rendement uit hun kudden te halen. We maken kennis met het zogenaamde hori zontale- en verticale nomadisme. Horizontaal noemt men die volken die in het platte vlak trekken, en verticaal zij die het ene seizoen in de dalen verblijven, terwijl zij ln het andere seizoen het hogerop zoeken. We ontdekken bovendien dat de af stand waarover een nomadestam zich in een jaar verplaatst, sterk uit een kan lopen. Zo trekken de Toe- aregs in de Sahara slechts per jaar over een afstand van ongeveer 100 kilometer, maar de Anezen in Ara- bië trekken niet minder dan 2900 kilometer in een jaar voor derge- ijke mensen komt het er op neer, dat men slechts hoogstens enkele dagen achtereen op dezelfde plaats verblijft met alle narigheden van dien. OVER TENTEN GESPROKEN HUN BEHUIZING moet dan natuur lijk van dien aard zijn, dat die in korte tijd geplaatst en opgebroken kan worden, terwijl het vervoer ook niet al te veel moeilijkheden moet opleveren. Logisch dat men zich on der dergelijke omstandigheden be perkt tot het uiterst noodzakelijke. Wie belangstelling heeft voor ten ten en hun inrichting en wel speci aal van die mensen die beroepshalve „kamperen", kan hier genieten. Om te beginnen zien we er een „ti- pi", de bekende tent van de Noord- Amerikaanse prairie-Indianen. Voor hen die een dergelijke tent nog nooit in werkelijkheid zagen is het wel een openbaring. De tent is groter dan men zou verwachten en het is ook duidelijk, dat men daar makke lijk in kan wonen. Een man te paard kan er ruim in staan. Diverse tentoongestelde bijzaken tonen ons een en ander over het le ven van deze indianen, die hoofdza kelijk jagers waren en we zien hoe door het uitmoorden van de bison- kudden, de bestaansgrond onder de ze indianen werd weggeslagen en ze, mede door enkele andere oorza ken verpauperden. ANDERE TENTEN. WE ZIEN er de tent van de Turk menen in Anatolië. Het is een tent van een welgestelde familie. We zien een karnende vrouw en een herders jongen die de schapen bewaakt. Uit alle voorwerpen en de behuizing zien we duidelijk dat het welgesteld zijn ln onze ogen maar heel betrekkelijk is. We kunnen ons nu wel indenken hoe het is gesteld met arme mensen. Dan is er nog een tent van de Tib- boes in de Zuldoost-Sahara, een tent van gevlochten matten gespannen over een simpel geraamte van stok ken. We zien er ook de tent van een doodarme Bedoeïn, in 1962 meege bracht door dr. Jongmans zelf. Voorts de zomertent van een Groen- landse Eskimo die wel het toonbeeld van eenvoud genoemd mag worden, zeker wanneer wij daartegenover de prachtige tent (Yourte) bekijken van de Mongolen. Die Yourte is wel een bijzonder fraai bouwwerk, bestaan de uit een boogvormig opgestelde ring van scharend latwerk, bekleed met vilt, waarbij de top bestaat uit een ring opgehouden door vele stok ken, met schoorsteenkap. Alles een voudig en technisch perfect, zodat de mens er heel goed in kan wonen. Het is niet verwonderlijk, dat de Yourte nu nog veel gebruikt wordt door mensen die al lang geen no maden meer zijn, doch deze behui zing gebruiken als vaste woonplaats. De Yourte kan ook op een wagen gezet, worden verplaatst. De aan kleding ls schitterend en noodt tot Daarnaast zien we ook een collectie kampeermaterialen uit onze moderne tijd, materiaal dat wij zelf gebrui ken wanneer we op trek gaan. Als we een en ander eens met elkaar vergelijken, dan zullen we dadelijk moeten toegeven dat ons kamperen maar een luxe leven is vergeleken bij het „kamperen uit noodzaak" van de nomaden. En dan te denken dat wij ons tijdens het kamperen nog zo veel ontzeggen en ons moeten be helpen Willen wij ons met noma den vergeijken Haags gerechtshof Na de aanrijding Op het Stationsplein te Leiden kwam een 41-jarige bouwvakarbeider uit Zoeterwoude met een door hem be stuurde auto in botsing met een taxi. „Het is mijn schuld, ik kom het da delijk wel even in orde maken", zo deelde de bouwvakarbeider mede. Doch toen hij daarna ontdekte, dat het eigenlijk de schuld van de taxi chauffeur zou zijn geweest, reed hij weg. Vanwege het doorrijden na een aanrijding, was de bouwvakarbeider door de Politierechter veroordeeld tot f 100 boete of 20 dagen hechte nis, van welk vonnis hij in hoger be roep kwam bij het Haagse gerechts hof. Hij verklaarde nu zijn naam en adres te hebben opgegeven, voordat hij wegreed en dat hij in elk geval niet zonder meer weg wilde rijden. De Proc. generaal eiste thans f 50 boete of 10 dagen hechtenis. PTT DRAAGT WERK IN TUDDEREN EN ELTEN OVER Op 1 augustus, wanneer de grens correcties tussen Nederland en Duits land een feit zUn geworden, zal de PTT deze gebieden van Tudderen en Elten verlaten. Aan de Deutsche Bun- despost worden de hulpkantoren en stations voor post, telegrafie en tele fonie in Elten, Havert, Höngen, Tudderen, Millen Wehr en Wer- hagen overgedragen. Dan zullen de tarieven en voorwaarden voor het postverkeer naar die gebieden wor den toegepast, die gelden voor West- Duitsland. CACTUSSEN IN DE ZOMER Een cactus heeft iets fascinerends. Soms stekelig of dicht bedoornd, soms ook wonderlijk gevormd, met lange haren of bezet met witte pareltjes. Lang niet iedereen kan ze naar waarde schatten om hun dikwijls onvriendelijk uiterlijk en de weinige groei, die de meesten ontwikkelen. Maar daarom is juist het con trast met de prachtige bloei zo bijzonder opvallend. De bloemen, met hun lange meeldraden zijn dikwijls groter dan de plantjes zelf en wie een cactuskwekerij bezocht heeft en al dat kleine grut zo feestelijk ge tooid heeft zien pronken, is eigenlijk nieuwsgierig wat daar in eigen huis van terecht komt. Bladcactussen Deze zien er door hun stengel- en bladvorming meer uit als gewone planten en vormen de overgang naar de bladerloze cactussen. In Pereskia aculeata herkent de liefhebber zelfs de cactus niet. De roodblarige Pe reskia godseffiana is zelfs als bladplant in planten groepen zeer gewild. De eerste wordt wel gebruikt om de bekende lidcactus Zygocactus truncatus, even als de rode kleinbloemige lidcactus Schlumbergera op te enten. Het voordeel van enten is dat de stengels daardoor niet langs de pot omlaag hangen en tevens dat groei en bloei erdoor bevorderd worden. Het enten geschiedt bij een temperatuur van 18-20 gr. C van mei tot september. Zijn de Pereskia's de enige cactussen die bladeren voortbrengen, toch rekent men zowel de lidcactus Zygocactus, als de Phyllocactus (eigenlijk Epiphyllum hybrodum) en Rhipsalis, door hun bladachtige sten gels, meestal ook tot de bladcactussen. Deze soorten, die in de vochtige oerwouden groeien, stellen daarom andere eisen, als de soorten die in woestijn of steppe thuishoren. Vooral 's zomers kunnen ze geen felle zon verdragen, waardoor ze geel of rood achtig verkleuren. Bovendien verlangen ze dan regel matig besproeid en niet alleen op de aarde begoten te worden. Zet uw bladcactussen gerust van juni tot september buiten en graaf de potten in, daar waar ze veilig zyn voor de middagzon. Naast sproeien bij droog weer zal om de 14 dagen kamerplantenmest gegeven kunnen worden. Om te kunnen bloeien hebben zij in het na jaar een rusttijd van minstens 2 maanden nodig. Kogel-, slang- en schijf- of vijgcactussen Deze zijn de echte cactusvormen, waarbij de stam sterk ontwikkeld is en dikwijls voorzien van stekels. De bouw toont aan dat ze langdurige droogte het hoofd kunnen bieden en zich tegen aanvallen kunnen ver dedigen. De beharing kan tevens al te felle zon weren en natuurlijk sterke verdamping voorkomen. Voor deze soorten is het 's zomers niet gauw te warm. Ze kunnen best een temperatuur van boven de 38 gr. C. verdragen, mits de gehele dag gelucht wordt. Meestal geeft de liefhebber zijn cactussen het gehele jaar door weinig water, maar ook deze echte woestijnbewoners kunnen 's zomers genieten van besproeien en dus niet uit sluitend op de aarde gieten. Om de dag de gehele plant besproeien is bij zonnig weer genoeg en dan 's morgens vroeg, zodat ze 's avonds weer droog zijn. Door hun kleine wortelgestel zijn ze uiteraard gevoelig voor rotting in een kille zonloze ruimte. Licht en zon zijn gewenst en alleen zomers tegen felle middagzon licht schermen. De caciuskwcker verpot zijn cactussen elk jaar en schryft mede daaraan de goede bloei toe. Allereerst houdt hij zich aan een lange rusttijd voor al deze cac tussen, namelijk van oktober tot maart, waarin zij ab soluut geen water krijgen. Als potgrond wordt gebruik gemaakt van 1/3 deel beukebladgrond, 1/6 deel klei en 1/6 deel scherp zand. Bij de zwaarbehaarde soorten wordt er nog kalk aan toegevoegd, terwijl de blad cactussen juist géén kalk, maar wat oude koemest door het mengsel krijgen. Belangrijk is dat het meng sel poreus is en blijft? Laat bij de compactgroeiende, sterk behaarde of be doornd# planten de bemesting achterwege, daar bij een langzame groei de natuurlijke bescherming het mooiste is! ST. ADELBERTCOLLEGE WASSENAAR. Geslaagd voor eindexamen HBS- f B: Geert van Beek, Frank Buys, Dick Ens, Jules Jonkma, Tom Re- gout, Peter Schulpen, Bert Veraart, Chiel Zumpolle. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Amerika, Verenigde Staten van ss „Statendam" (30-6), ms „Prinses Mar griet" (3-7); Argentinië ms „Mont- ferland" (3-7); Australië ms „Trico lor" (1-7); Brazilië ms „Arlanza" (30. 6), ms „Nushaba" (4-7); Canada ss „Carmania" (30-6), ms „Svanefjell" (3-7); Chili ms „Wiesbaden" (30-6), ms „Diogenes" (3-7); Ned. Antillen ms „Socrates" (2-7); Nieuw-Zeeland ms „Scottish Star" (2-7); Suriname ms „Chiron" (8-7); Z.-Afrika (Rep.) en Z.-W.-Afrika ms „Edinburgh Cast- le" (30-6), ss „Radja" (3-7). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. De batyscaaf „Trieste" bewast bijzonder goede diensten bij de nasporingen naar de zo raadsel achtig- tenonder gegane Amerikaanse kern-onderzeeër „Thresher". De foto toont de Triestekam pend met een fikse deining op de oceaan, kort voor dat de batyscaaf in het gebied, waar de Thresher verging, een duik van 8.400 voet maakte.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 13