GOUDEN BRUIDSPAAR H. VAN STEYN-VAN VELZEN West-Berlijnse ovaties voor president Kennedy Een „groet uit Oost-Berlijn" AARDSCHOKKEN IN BONN Begint Concilie eind september? DE SP0RTT0T0 WEINIG DOCH FRAAIE BLOEMEN OP HAARLEMSE KEURING WOENSDAG 26 JUNI 1968 DC LMDflCHE COURANT PAJINA 7 SASSENHEIM He* ie woensdag 10 juli a.s. 50 jaar geleden, dart het echtpaar H. van Steyn-G. v. Steyn-Van Velzen, wo nende Hoofdstraat 71, te Sassenhekn in het huwelijk trad. De heer Van Steyn werd 20 febru ari 1886 te Leidien geboren en zijn echtgenote zag op 30 november 1890 te Sloten het levenslicht. Zij zijn dus resp. 77 en 73 jaar oud en zijn, gezien dieze leeftijd, nog bijzonder vitaal. Nog pas kort bezochten zij een der aidht kinderen, die in Californië woont en omzeilde hiermede de bar re winter, die wij ons nog goed heu- De heer Van Steyn nvaak te als Lei denaar voor het eerst kennis met Sassenheim in 1903, toen hij als wa genmaker in dienst trad bij de fa. Ph. Bakker. Het was ook hier dat hij kennis kreeg aan zijn bruid. Het echtpaar vestigde zich te Lei den, alwaar de heer Van Steyn a'ls meubelmaker in dienst trad. Na eerst nog voor zich zelf te zijn begonnen te Rotterdam, verhuisde men naar Amsterdam om tenslotte toch weer in Sasseniheim neer te strijken, en wet in de Fiords Schoutenstraat, waar een eigen bedrijf in de meubel branche werd opgezet. Door hard werken, hierbij gesteund door zijn echtgenote, die ijverig meehielp, bloeide de zaak en werd deze ver plaatst naar de Hoofdstraat. Door aankoop van het pand van Ammer- laan werd de zaak uitgebreid en be gon men tevens in huishoudelijke ar tikelen. Beide zaken worden nu be heerd door hun zoons, en zij zelf kunnen na een werkbaar leven nu van een verdiende rust genieten. Met de acht kinderen, die hun ouders op de handen dragen, 33 klein- en 3 achterkleinkinderen zal het gouden feest gevierd worden, te beginnen met een plechtige gezon gen H. Mis in de St. Panoratiuskerk om 10 uur, en verder in hotel „Het Bruine Paard", alwaar gelegenheid tot feliciteren is tijdens een receptie van 3.30 tot 5 uur 's middags. Ook de tweede televisie-show van Wim Sonneveld, welke zaterdag a.s. onder de titel „Blijf in Holland" door de KRO-televisie zal worden uitgezonden, is voor een deel gewijd aan folklore en klederdracht. Deze scene uit de show toont Sonneveld letterlijk als het middelpunt. De camera-regie heeft Nico Hiltrop, de muzikale leiding is in handen van Dolf v. d. Linden. ïn Oost-Berlijn heeft men de West- duitse televisieuitzending van de in tocht van Kennedy goed kunnen vol gen. Er werd geen opzettelijke sto ring waargenomen. Bij het vliegveld was reeds een uur voor de aankomst van de Amerikaanse president een menigte van duizenden mensen ver zameld. Op het veld stonden Franse, Amerikaanse en Britse militaire een heden aangetreden die door Kennedy na zijn aankomst werden geïnspec teerd. Ook op het plein voor het raadhuis Schoeneberg stonden reeds lang voor dat Kennedy daar zou aankomen honderden Berlijners in afwachting, d!e hevige regenbui trotserend. Er waren invaliden in rolstoelen en oude vrouwen onder en velen had den luchtbedden en klapstoelen mee genomen. Burgemeester Brandt heeft van een Gisteravond hebben zich in het ge bied van Bonn twee aardschokken voorgedaan. Zij waren het hevigst in Honnef, in de buurt van de woning van bondkanselier Adenauer. Volgens een woordvoerder van het seismografisch instituut in Bensberg, bij Keulen, vermoedt men, dat de schokken zijn veroorzaakt door grote aardverschuivingen diep onder de grond. Er is (nog) geen melding ge maakt van aangerichte schade. De wereld wil persé bedrogen worden Het laatste nieuwtje voor de doe-het-zeivers in Engeland en speciaal in Londen, werd ver spreid door Charles Reginald Bissell, die zijn „klanten" deze methode voor autorijlessen aan prees. Zij moesten vooruit beta len, waarop Bissell op de ach terkant van de kwitantie een fraaie versnellingsbak schetste met de opdracht deze aandach tig te bestuderen. Verder gaf hij hen de raad voorlopig te oefe nen met. een soepbord als stuur, een pook als versnellings- handle en twee tennisballen als gas- en rempedaal. Als zitplaats mocht- een verrassing na de voorafgaande details 'n dood gewone stoel gebruikt worden. Na een poosje zou hij dan zelf met een echte wagen komen kijken of zijn leerlingen al vor deringen maakte. Maar, tot ver rassing van zijn doe-het-zeivers, kwam Bissell - uiteraard, zou den wij zeggen - nooit opdagen. Tenslotte lichtten slechts drie teleurgestelden de politie in, terwijl de anderen ofwel uit schaamte, dat zij zich zo hebben laten beetnemen ofwel omdat zij nog steeds op de echte auto van Bissell wachtten niets van zich lieten horen. Dit blijken er minstens 98 te zijn, want Bis sell heeft een lijstje met dit aantal aan de politie overhan digd. Zijn advocaat voegde hier de merkwaardige woorden aan toe: „Mijn cliënt was buitenge woon blij, toen h(j eindelijk werd gearresteerd en had ge wild, dat dit al veel eerder was gebeurd. Tot zijn grote spijt vond hij echter telkens weer mensen, die zijn „soepbord-cur sus" wilden volgen. Berlijnse antiquair een oud boekdeel over de geschiedenis van Berlijn voor de Amerikaanse president be machtigd waarin melding wordt ge maakt van de naam „Johann Fried- rich Kennedy", twee en een halve eeuw geleden. Deze Kennedy, aldus de vermelding, een uit Berlijn ge boortige kleermaker, betaalde drie daalders voor z'n vestiging in „Coelln an der Spree". Dat was een eeuw voordat ene Kennedy uit Ierland naar Amerika emigreerde. Bloemen in de auto Reeds bij het verlaten van het vliegveld Tegel voor de rit naar de congreszaal tijdens welke de pre sident rechts van Brandt en bonds kanselier Adenauer links in de open auto stond, alle drie zonder overjas of hoed braken de geestdriftige ovaties uit het publiek los. Telkens werden bloemen ïn de auto gewor pen. Op verscheidene punten door brak de enthousiaste menigte de af zettingen en begaf zich op de rij weg zodat de „witte muizen", het escorte van de motorpolitie, moeite had ruim baan te maken. In de me nigte werden borden meegedragen waarop leuzen voor „zelfbeschik kingsrecht, ook voor de Duitsers" stonden. Herhaaldelijk werd geroe pen: „Waar is Jackie?" De echtgenote van de president is, zoals bekend, thuisgebleven omdat zij in augustus een blijde gebeurte nis verwacht en in haar plaats is Kennedy's zuster, mevrouw Schri- ver, meegegaan. In een korte toespraak in de con greshal wees president Kennedy op het belang van de vakbeweging in de vrije wereld. Een vakbondsleider bood de president een boeket an jers aan, dat 's nachts door een Oostberlijner over de muur was ge worpen met het verzoek deze „groet uit Oost-Berlijn" aan de president te overhandigen. Uitzicht belemmerd. Aan die Brandenburger poort be klom Kennedy 'n podium. Uitzicht op Unter den Linden in Oost-Berlijn had hij niet, want tussen de pilaren van de poort waren rode doeken neergehangen. Dichter bij de muur hadden de Oostduitsex^s een groot bord geplaatst, waarop in het En gels de beloften te lezen waren, die Amerika bij de conferentie in Jalta en Potsdam heeft gedaan. Vervolgens trok de stoet naar „Checkpoint Charlie", een controle post aan de muur, die speciaal voor buitenlanders is bedoeld. Ook daar beklom Kennedy een podium, vanwaar hij 'n stukje Oost- Berlijn kon zien. Bondskanselier Adenauer, burgemeester Brandt en de geallieerde commandanten wa ren steeds aan zijn zijde. In Oost- Berlijn op ongeveer honderd meter afstand van de grenspost, stonden vrij veel mensen die kennelijk een glimp van Kennedy wilden opvan gen. Na een minuut of tien vertrok het gezelschap naar het stadhuis, waar Kennedy vanmiddag een rede zal houden. Volgens nog niet bevestigde be richten wordt de aanvang van de tweede fase van het tweede Vaticaan se Concilie* die oorspronkelijk op acht pt a.s. BELGISCHE VORSTENPAAR NAAR PAUSKRONING Het Belgische koningspaar zal de plechtige kroning van Paus Paulus VI bijwonen. In een bekendmaking van het Bel gische hof wordt medegedeeld, dat ko ning Boudewijn en koningin Fabiola zaterdag per vliegtuig uit de Bel gische hoofdstad naar Rome vertrek ken. Zij keren in de loop van maan dag naar Brussel terug. Koning Boudewijn en koningin Fa biola, die het enig overgebleven rege rende katholieke vorstenpaar in de wereld zijn, werden in juni 1961 door Paus Johannes in het Vaticaan ont vangen. Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. A. W. C. baron Bentinok van Schoonbeten tot Hare Majesteits buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur in Parijs. Ba ron Bentinck is op het ogenblik am bassadeur in Londen. De tachtigjarige heer J. W. Kiel uit de Sportstiraat te Amsterdam, is dinsdagmiddag teigen half vijf bij het op de fiets oversteken van de Hugo de Vrieslaan nabij de Maxwellstraat zodanig in botsing gekomen met een vrachtauto dat hij kort na aankomst in het Onze Lieve Vrouwegasthuis is overleden. Eerste Kamer akkoord met drie belangrijke wetsontwerpen De Eerste Kamer heeft gistermid dag zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp met nieuwe regelen over de Kamers van Koophandel en Fabrieken aangenomen. Dit geschied de na een korte beraadslaging. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals,.heeft gisteravond, toen hij voor het eerst na zijn ziekte weer in de Eerste Kamer achter de regerings tafel zat, het wetsontwerp tot sub sidiëring van de faculteiten der god geleerdheid van bijzondere universi teiten zonder hoofdelijke stemming zien aannemen. De enkele senatoren die bij de beraadslaging het woord voerden, verklaarden achter het ont werp te staan en spraken, evenals de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, hun vreugde uit over de aanwezigheid van de minis ter. De Eerste Kamer heeft voorts zon der hoofdelijke stemming het wets ontwerp over fiscale faciliteiten met betrekking tot effecten aangenomen. De staatssecretaris van algemene zaken, drs. W. K. N. Schimelzer, heeft in globale cijfers een overzicht ge geven van de resultaten van de maat regelen tot bezitsvorming. Aan de jeugdspaaractie van de Zilvervloot nemen een half miljoen personen deel. Het aantal ambtenaren dat ge bruik maakt van de speciale spaar regeling voor ambtenaren is 120.000, dat is meer dan de helft van degenen die er aan mee kunnen doen. De heer Van der Waarden (PvdA) zei, dat door de grote massa van het Nederlandse volk nauwelijks ge spaard kan worden. Hij zei dat er nog steeds meningsverschil bestaat over de vraag of men niet kan of niet wil sparen. Er is vaak voorna melijk alleen maar meer ruimte ge komen voor mensen, die al konden sparen. RADIO-ACTIVITEIT VAN VOEDSEL IN ONS LAND HOGER Uit een onderzoek van de Keu ringsdienst voor Waren te Amster dam is gebleken dat het gehalte aan strontium -90 in het voedselpakket als geheel in 1962 aanmerkelijk ho ger is geweest dan in 1961. Dit heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen terzake van het lid van de Tweede Kamer de heer Lankhorst (PSP). Volgens de bewindsman hebben bij na alle afzonderlijke voedingsmidde len in deze stijging bijgedragen, waarbij de bijdrage van brood niet uitzonderlijk hoog was. De minister ontkent, dat hij zich naar aanleiding van een onderzoek in Utrecht in verbinding heeft gesteld met de Wereldgezondheidsraad die overigens, zo zegt hij, ook niet be staat. Wel heeft hij reeds enige tijd geleden advies gevraagd aan de Ne derlandse gezondheidsraad over de maximaal toelaatbare gehalten aan radioactiviteit, o.a. in voedingsmid delen. Deze adviesaanvraag staat los van het eerder genoemde onderzoek. De bewinsman deelt verder mee, dat voor het nemen van maatrege len op grond van de verkregen ge gevens geen enkele aanleiding be stond. Hij bevestigt dat moet worden aan genomen, dat de besmetting een ge volg was van de gehouden proefex plosies. VIER JAAR VOOR WEDUWE, DIE KNECHT VERWAARLOOSDE Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft vanmorgen de 53-jarige weduwe A. G. H. M.-C. te Tull- Schinnen veroordeeld tot een gevan genisstraf van vier jaar met aftrek Van 337.255 deelnemers aan d« sporttoto van de afgelopen week heeft er een zich gemeld voor de eerste prijs, die 77.239.20 bedroeg. De eerste prijswinnaar ontvangt een bruto be drag van 58.823,53 gulden. Het restant van de eerste prijs (18.415,67 gld.) werd gevoegd bij de tweede prijs, die daardoor op 69,908,47 gld. kwam. Dit laatste bedrag wordt gedeeld door zeventien gelukkigen, die twaalf uit slagen juist invulden. Zij ontvangen elk een bruto-bedrag van 4112,20 gld. van het voorarrest, dat op 28 sep tember 1962 is ingegaan. Het Hof achtte wettig en overtui gend bewezen het primair ten laste gelegde misdrijf: iemand, tot wiens onderhoud, verpdeging of verzorging ze krachtens wettelijke overeen komst verplicht was, in hulpeloze toestand te brengen en te laten, welk feit de dood tengevolge heeft gehad. Stoffelijke overschotten aanvaring gevonden Het stoffelijk overschot van de heer A. de Wit, die gisteren om het leven kwam toen een landingsboot van de marine op de Bergsche Maas werd overvaren door een binnenvaarttan- ker, is gevonden. De heer De Wit (48) was technisch hoofdambtenaar bij het ministerie van Defensie. Hij was gehuwd en woonde in ALPHEN AAN DEN RIJN Gisteren werd reeds het lichaam van de Verolme-employé de heer L. A. van Zom, gehuwd, gevonden. Vermist wordt nog de hoofdopzich ter A. bij het ministerie van Defen sie, de heer C. G. Vrijer (59 gehuwd) en wonende in Den Haag. De graaf vanSt. Andrews is vandaag één jaar oud. De graaf is het zoontje van de hertog en de her togin van Kent en woont op het ogenblik met zijn ouders in Hong Kong, waar zijn vader met zijn regi ment is gelegerd. De foto toont de kleine graaf met zfyn hertogelijke ouders in de tain bij zijn htas in de afdeling voor getrouwde militairen bij de kazerne in Hong Kong. Het liep nog niet storm in de keu ringszaal van het Krelagehuis te Haarlem. Wel zag men er veel moois. Onder meer de ongemeen fraaie Eu- charis Amazonica van Leo Berbee te LISSE. Het is frappant hoe best de Lissese kweker dit Zuid-Amerikaan se gewas weet te kweken. De bloemen waren volmaakt van vorm en wer den gedragen door opvallend lange en beste stengels. Van dezelfde inzen der zagen we de aparte lelie specio- sum Cinderella met een lichtrose te kening op de sterk gekrulde bloe men. Pioenen waren niet rijk verte genwoordigd. We zagen alleen de overbekende dubbele witte Marie Le- moine, een der allerbeste late pioe nen. Prachtig was het bloemstuk van de fraaie blauw met gele Hollandse iris Oriental Beauty, die N.V. Gebrs. de Graaff S. A. van Konijnenburg Co te NOQRDWIJK etaleerde. We zagen van' deze firma ook een vaas gemengde zaailingen. Witte en rode amaryllis hippeastrum werden inge zonden door de Bloemkwekerij Flo- ralia te 's-Gravezande. Sterk de aan dacht trok de gele trompetlelie Royal Gold van Gebrs. Hoff te Hem, die tevens de witte trompet Sentimel naar voren bracht. En dan was er zo waar al een grootbloemige gladiool van buiten: de fonkelend rode Joli Coeur van Jonkman-Hulsebosch te SASSENHEIM. Een variëteit die ver voor Allard Pierson bloeit en boven dien veel mooier van tint en stand is. Er zijn wel extra zware knollen opgeplant, maar we hebben ze geen bijzondere behandeling gegeven zo zei ons de heer Jonkman. Mooie le lies zagen we weer van KI. de Jong, Andijk. Vooral Distiny, opstaande zwart gespikkelde gele bloemen, von den we zeer voornaam en ook de merkwaardige Paprika deed het best. Bij de gladiolen vonden we een sport uit Picardy van de fa. D. de Wit uit Bovenkarspel wel interessant al had den we er graag „good old" Picardy eens naast gezien, die vrij laat bloeit. Een fraaie groep Hollandse irissen zond de fa. J. de Goede uit Bree- zand in. Alle variëteiten van naam en faam kon men er in vinden. De jury kende er een verguld zilveren medaille aan toe. N. C. de Ruiter, Uitgeest, bracht opnieuw zijn fraaie Eremurussen. Zijn Ruiter-hybriden zijn forser dan de Shelford-hybriden en de witte Obelisk maakt een tros die voor een Robustus niet onderdoet. Een groot voordeel is dat de steel slank is en voor de binderij veel meer geschikt dan Robustus of Elwesianus. Verder noteerden we van deze aparte snij bloemen, die ook wel Zweeplelies of Naald van Cleopatra worden ge noemd, de variëteiten Karavaan, ko pergeel, Sahara, bronsgeel, Oase, ro se en Parade. En hiermee moesten de bezoekers van de keuringszaal het dan doen. Ze hebben eind juni wel eens méér bloe men gezien!

Leidse Courant | 1963 | | pagina 7