Madame „Coco'' Chanel populairder dan ooit is &nder onó cjezecfd ,Mijn dothter lijdt er onder de oudste te zijn PRUIKENHANDEL IN EEN OVERGANGSPERIODE Verre van goedkoop Als men 't roken niet kan laten leer dan roken! Een psychologe vertelt: Gekwetste trots Een van m^jn vriendinnen uit mqn kinderjaren, die getrouwd is en moe der van drie kinderen, vertelde me onlangs; „Mqn dochter is onuitstaan baar! Onder het voorwendsel dat ze nu dertien jaar is, weigert ze te doen wat men toch aan ieder kind kan vra gen; zoals tafel-dekken, een bood schap doen, enz. Ze wenst, dat ik de- se werkzaamheden opdraag aan haar broertje van acht en haar zusje Grote reputatie Nieuwe ontwerpers komen en gaan •en beroemdheid van vandaag kan het volgend seizoen al weer vergeten ttyn maar de reputatie van madame „Coco" Chanel is nog net zo groot als In de H)d, tow voor het eerst begon ln de Rue Cnmbon in 1912. Laten we eens een kijkje nemen in haar salon, die zich nog steeds in de selfde straat bevindt. De eerste ver dieping van de zaak is geheel ge wijd aan haar parfums, sjaals en sie raden. Beklimmen we de met veel spiegels versierde trap, dan komen we ln de salon zelf, waar tweemaal per Jaar moderedactrices en inkopers alt de gehele wereld komen om haar collectie te bewonderen. Men zou zelfs een glimpje kunnen opvangen van Ma dame zelf, die, weggedoken op de tweede trap, door de trapspijlen be kijkt, wat er in haar salon gebeurt. Wordt niet ouderwets Zij is nu de zeventig gepasseerd en is zoals gewoonlijk gekleed in een af gebiesd mantelpakje met los jasje Haar donkere haar draagt zij met ...een pony op het voorhoofd. Een hoed met brede rand, zoals ook haar man nequins op hebben tijdens de shows completeert haar toilet. Het geheim van haar succes is, dat zij ontwerpen maakt voor vrou wen, die eenvoudige, chique kleding wensen, die prettig draagbaar is en niet zo gauw uit de mode raakt. Een origineel ontwerp kost tussen Vrolijke vloeren Plastic vloerbedekking verdringt parket De vloerbedekking heeft de laatste Jaren grote veranderingen ondergaan. Vyfentwint'g jaar geleden was de par ketvloer het ideaal van menige huis vrouw. Ondanks dat deze vloeren al tijd veel onderhoud gevraagd hebben. De kleuren waren daarbq steeds in het geel-bruine gamma. De moderne vrouw vraagt tegen woordig een vloer, die gemakkelijk te onderhouden is. Heeft ze donkere meu bels, dan wil ze een vrolijke vloer. De vinyl-vloeren voldoen aan deze eisen. Boenwas behoeft er niet op te worden gebruikt. Even de zwabber er over en de stof is verdwenen, af en toe even nat afnemen. De vloeren kunnen in prachtige hel dere, warme tinten worden geleverd. De tegels worden daarbij vaak in con trasterende kleuren gelegd, zodat er geen tapijt nodig is. Hoe harder het plastic, des te kleiner is de slijtage. Vlnyl-vloeren zijn in verschillende gra den van hardheid verkrijgbaar. De hardste vloeren op dit terrein worden sinds kort door Goodyear op de Nederlandse markt gebracht. De ze zijn echter ook wel iets duurder dan de andere. Voeten eisen in zomer juist extra zorg Ieder mens heeft onderdanen om voor te zorgen: zijn voeten. Juist in de zomer vragen deze steunpilaren ex tra zorg. Hèt vaak onevenwichtige klimaat, dan weer warm, dan weer koud, doet de voeten vaak wat opzet te». Aan het schoeisel, dat w\j dra gen dient dus extra aandacht te wor den besteed. De schoenenmode heeft 't niet altjjd goed met onze voeten voor. Wie last van z'n voeten heeft dient in de allereerste plaats te kij ken of de schoenen gemakkelijk zit ten, dan pas naar de mode. Wel kan de mode in kleuren gevolgd worden. Deze zomer is er ruime keus in ge makkelijk schoeisel. De naaldhak heeft nog niet helemaal afgedaan, doch is teruggedrongen naar feestelij ke gelegenheden. Overdag zijn kleiqe hakjes favoriet, die de voet in een meer normale positie houden. Het plat t« hakje voor de teenager en de lange irensen handhaaft zich terecht. De neuzen van de schoenen zijn veel minder spits, vooral voo. sportschoe nen. Aan de sandaal is een grote plaats ingeruimd; nieuw is een san daal met „schoen" eigenschappen. Gevlochten schoenen, die de ademha l»ng van de voet bevorderen, zijn er zowel voor dumes als heren. Deze schoenen, die toch steun geven, kun nen door oud en jong gedragen worden De kleuren zijn deze zomer licht. Veel aohoenen zijn in twee contrasterende kleuren uitgevoerd. de vijftienhonderd en tweeduizend gul den, maar de Chanel-look wordt zo al gemeen nagemaakt, dat men na een maand al een kopie kan kopen voor ongeveer tweehonderd gulden. Na, vier maanden hebben de grote zaken Chanelkleding te koop voor ongeveer een derde van de prijs. Dat haar ontwerpen klassiek zijn ge worden betekent geenszins dat zij saai of vervelend zijn. Integendeel. Iedere zes maanden komt zij met nieuwe ideetjes en nieuwe garnerin gen. Het Ohanel-pakje doet denken aan de pakjes uit de twintiger jaren met brede revers die zo laag zyn, dat een zijden jersey jumper te zien komt. Zakjes aan de onderzijde van 't jasje zijn afgezet met knoopjes, lint of boordsel. Ohanel-mantelg. Mantels van Chanel zijn sluike man tels in cardigan-stijl van pastelkleuri- ge tweed met contrasterend boordsel. Vierkante knopen in een contrasteren de tint vervangen de vergulde, mili tair aandoende knopen, die zo lang in de mode zijn geweest. In de japonnetjes van Chanel zit om zo te zien de meeste verandering. Ze zijn altijd voorzien van een jasje, zodat zij ook als mantelpak gedra gen kunnen worden. Zijden imprimé blouse en jasje worden gecombineerd met mohair rokken. De blouses en jasjes reiken tot aan de heupen. Een tweed-jasje heeft twee zakjes aan bei de zijden, een ronde hals met zijden strikjes en van voren een losse lus. Zomerkleur. Rose is Chanel-kleur voor de zo mer, effen of in combinatie met zacht blauw, groen of lila. De tweede plaats is voor marineblauw doorspekt met wit. Hoedenieuws van deze „onverwoest bare" modebrengster is; matrozen mutsen met opgekrulde rand, baret ten, die achter op 't hoofd gedragen worden en de Breton bovenop het hoofd, die doet denken aan een krans. Zij is dol op combinaties van zijde en jersey. Een tweed mantelpak com bineert zij met een zijden imprimé blouse en dezelfde voering in het jasje en zijden lapels. Dit is het enige modehuls in Parijs, waar ik heb gezien hoe moderedactri ces proberen hun eigen Chanel-pakjes te dragen, of 't nu 'n exclusief model is of een kopie van een kopie. En het gekke is dat niemand het erg schijnt te vinden, dat zijn buurvrouw precies eenzelfde pakje draagt! Vrouw zoekt pruik uit met haar man Drie jaar geleden werd de pruik „verplicht" in de garderobe van elke moderne vrouw. De vrouw, die niet graag achter wilde raken, had zelfs een hele serie pruiken en filmactrices zullen niet gauw uit een vliegtuig stappen indien aan hun pols nie teen luxueuze pruikendoos prijkt. Een -jaar geleden werd de markt overstroomd met goedkope pruiken en daarna door de woeste, wollige pruik, die geborsteld en gelakt kon worden in de gewenste stql. Hoe staat de pruik er momenteel voor? ik heb over dit onderwerp inlichtingen ingewonnen bij een expert, een haantje de voorste op dit gebied, de kapper en pruikontwerper Xavier Wenger in Londen. Xavier voegde er aan toe, dat de moeilijkste klanten voor pruiken de zogenaamde eihoofdigen zijn. Hij be doelt hiermee niet ue ultra-intelligen te of zij, die helemaal geen haar heb ben. In de pruikenhandel zijn dit de vrouwen, wier hoofdvorm de pruik geen steun geven. „Als dit probleem zich voordoet gebruiken wq kleine kammetjes om de pruik op zijn plaats te houden", zei hij. Vrouwen vragen nu meestal om 'n kleur, die gelijk is aan die van hun natuurlijke haar in tegenstelling tot het begin van de pruikenrage toen men dikwijls een tegengestelde kleur wenste. „Er zijn twee groepen van pruiken- draagsters' zei hij. „van teenager tot ongeveer 25 jaar vraagt men om lang, zacht haar. Van 35 jaar af wenst de vrouw een massa haar bo- ve» op het hoofd. „De pruikenhandel bevindt zich momenteel in een zeer belangwek kende overgangsperiode," zei hij. „Tegenwoordig komen vrouwen een pruik uitzoeken met hun man. Dat zou vroeger nooit gebeurd zijn. Dan zou 'n vrouw gezegd hebben, dat ze voor niemand wilde weten, dat ze er een gekocht had. Nu maakt geen vrouw zich daar nog zorgen over." Ik vroeg hem waarom pruiken ei genlijk in de mode zijn gekomen. Daar zijn de Amerikaans^ vrouwen verantwoordelijk voor", zei Xavier. „Deze zijn zeer geraffineerd in het samenstellen van de accessoires en zij vonden het een goed idee overdag een sportief en makkelijk kapsel te hebbe en 's avonds la minute ex tra schoonheid te verkrijgen door een pruik op te zetten. De op maat gemaakte, naar per soonlijke smaak ontworpen pruiken zijn verre van goedkoop. Het haar moet ln het buitenland verkregen worden en een ervaren pruikenmaker heeft zo ongeveer vier dagen werk om 200.000 haren in een pruik te ver werken. Dat ze duur zijn ls dus van zelfsprekend. De beste soort haar komt uit Ita lië. Wit en blond haar komt uit Zwit serland en rood haar va" de vrouwen die ln het berggebied van Spanje en Italië wonen. Typisch voor de Chanel-mode dit seizoen is de Cardigan-mantel, links in rose tweed met zwart afgezet en vierkante, zxoarte knopen. van tien. Het is me voorts opgevallen dat ze jaloers op hen is, ze leent zelfs geen stukje speelgoed uit terwijl ze gul is voor haar speelkameraadjes. Het wordt hoe langer hoe moeilijker kinderen op te voeden. In mijn tyd hadden de kinderen voor hun jongere broertje of zusje te doen wat do oude' ren zeiden dat ze te doen hadden en dat was heel wat beter! Ik heb alle moeite van de wereld gehad om deze moeder er van te overtuigen dat, hoe dan ook, vroeger of nu, kinderen altqd gecompliceerde en overgevoelige wezentjes geweest zijn. Nu schermt men met „com plexen" vroeger noemde men dat eenvoudigweg „een moeilijk karak ter" Bij de kleine Marie zoals by veel kinderen, die de oudste zyn, ontstaat er een frustratiegevoel wanneer ze ge confronteerd worden met de tedere zorgen waarmee de ouders hun jon gere spruiten omringen. Wanneer ze de moeilijke leeftyd van dertien jaar bereikt hebben en dat geldt in het by zonder voor meisjes, kunnen ze nog niet begrypen, dat de moederliefde omvattend genoeg ls om ieder er «ijn deel van te kunnen geven. Nee. ze voelen zich tekort gedaan, zelfs ach teruitgezet al was het alleen maar om zich interessant te maken. Zie daar vat er omgaat ln het hoofdje van de kleine Marie, die er gebruik van maakt om zich van haar kleine taken te ontdoen ten koste van haar broertje en zusje Dit is allemaal niet zo erg c.i zal geen gevolgen hebben als haar moeder maar met wat psy chologie en diplomatie tewerk gaat. VRIENDIN VAN HAAR DOCHTER ZIJN. Zij moet de vriendin van haar dochter zyn en zo tegen haar spre ken als zij tegen een volwassene zou doen aan wie zij de verantwoording van de peuters zou overdragen. Kin deren zijn gevleid wanneer hen vertrou wen en verantwoording wordt ge schonken. Zy moet er goed de nadruk op leggen, dat zy toch veel groter ls in vergeiyking met de anderen, die nog maar kinderen zyn en niet zoals zg, het kunnen bolwerken zonder dat men zich met hen bezig houdt. Voorts moet z\i er ook op wy'zen, dat „de oudste zyn" niet alleen maar verplichtingen met zich mee brengt, daar zq bqvoorbeeld niet de kleren behoeft af te dragen die haar gauw te klein geworden zqn. Dit hele drama is in feite slechts gekwetste trots, dat met een beetje psychologie en moeders tederheid snel ls verholpen. Het probleem van deze kleine Marie ligt niet zo zeer ln de verhouding tegenover de jongeren als in de roerselen van een moeilijke leeftyd. Van top tot teen Schoonheid op reis Voor de werkende vrouw, die regelmatig op reis moet en voor de huisvrouw, die aan haar jaar'y'kse vakantie toe ls, volgen hier wat tip. over de schoonheidsartikelen die mee moeten ln de koffer. Een probleem voor de droge of gevoelige huid kan hard wa ter zqn in sommige plaatsen. Waterverzachtende middelenr worden overal verkocht. Ver geet dus niet dit artikel op het lijstje te zetten. Ideaal voor een reis zyn drie of meer plastic zakken. Doe de voorzieningen voor het kapsel tn een zak. zeep en huidversorgtngsmtdde- len in de tweede en de make-up artikelen ln de derdt zak. Op die wqze is oversichteiyk te zien wat is ingepakt. De dingen zijn ook gomakkeiyk te vlnd?n. Een handig idee vind ik de grote haarlakbus met een klei ner busje eraan bevestigd. In dit kleine busje bevindt zich genoeg lak voor minstens drie dagen. Indien de reis enige tijd duurt is tot plezierig een eau- de-cologne sruitbus, die niet alleen fris houdt, maar ook dienstig kan zqn bij de haar- verzorglng, in de koffer te heb ben. Een goede investering ls ook 'n busje met verfrissende wat ten. Hiermee kan men zich niet alleen verfrissen, maar ook zyn ze zeer geschi t voor de reini ging van haarborstels, kammen en mascaraborsteltjes. Een goede koop is verder de dubbele douchekap. De bulten zyde is van fleurig nylon, de binnenkant van effen plastic met elastieksluiting. Gebruik do nylonkant voor het bedek ken van krulspelden et. de ande re kant voor een bad. En op reis is het kapje handig jm schoonheidsartikelen ln te ver voeren. Kies-uw-maat-pan De moderne keuken» nebben vaak maar plaats voor een klein aantal pannen. Een nieuwe pan, die maar liefst neger cd veertig verschillende afmetingen kan hebben, is zojuist in Amerika geïntroduceerd Het klinkt ongelofelijk, maar het ls het ei van Columbus. De pan is rechthoekig, ongeveer 25 x 30 cm. Ieder wand heeft zeven Inkepingen terwyi twee wanden verstelbaar zijn. Daarby kan de pan door een midden stuk in tweeën gedeeld worden. Bq braden dient de bodem bedekt te worden met aluminiumfolie, by het bakken met vetvry papier. Ideaal voor het ontdooien van recht hoekige pakken bevroren groente en fruit, waarvan er zelfs twee tegeiyk opgewarmd kunnen worder Zeer ge schikt voor het bakken van brood en cake. Een ware helper by barbecues. Als deksel kan eveneens aluminium folie worden gebruikt. Wat de dokter ervan zegt: Misschien geeft tabak werkelijk bevrediging. Het roken is echter Recht,: beige tweed mantelpak niet alleen een g0woon. afgezet met blauw en gecombineerd me- een blauw-zijden blouse. Opvouwbare baby- aankleedtafel Zoals in Nederland zyn vele jonge gezinnen in Frankrqk tegenwoordig klein behuisd. Wanneer de eerste spruit zich aankondigt, vragen de jonge ouders zich zorgeiyk af: hoe kan er nog een wieg en een aan- kleedtafel in onze slaapkamer bq Een Franse fabrikant wierp zich op dit probleem met als resultaat: een opvouwbare aankleedtafel-kinderbad, die de naam Baby-plouf kreeg. Tussen twee opvouwbare ver chroomde schragen hangt een onge veer tachtig centimeter lange en der tig centimeter Wede en hoge doos van zachte kunststof, die met water gevuld kan worden: het badje. Na het bad kan moeder met een rits sluiting een deksel - ook al weer van zachte kunststof - op het bad aan brengen en de aankleedtafel staat er. Als baby weer veilig ln zijr. wieg je ligt, baalt moeder het deksel er weer af, leegt het badje, vouwt de schraagpoten tezamen en rolt de kunststof er om heen. De hele sta-in- de-weg aankleedtafel is terugge bracht tot een rol, tachtig centime ter lang on nog geen tien centimeter breed, die gemakkelqk in de kast ge zet kan worden. TIPS VOOR DE HUISVROUW 1 Cake. Cake wordt vee. luchtiger wanneer men niet de eieren in hun geheel bq het beslag voegt maar eerst de dooiers en dan pas het wit na het vooraf goed geklopt te hebben. Peterselie. Peterselie kan men al- tyd in huls hebben wanneer mer een voorraadje laat drogen in de oven na eerst de stelen te hebben verwyderd. Kleur en smaak blijven behouden wan neer men het goed afgesloten be waart. Gras vlekken. Grasvlekken kunnen uit een pantalon verwqderd worden door een wasbeurt met heet zeepsop. Indien men de pantalon niet wenst te wassen, dan kan men de vlekken met een spons gedrenkt in spiritus, eucalyptusolie of ether wegkrqgen. Naderhand met water naspoelen en droog betten. Een andere manier is een mengsel te maken van wynsteen- zuur en zout. Wrqf dit in de vlekken en laat het tien minuten zitten. Daar na uitborstelen. te maar wat men dik wijls vergeet, ook een uitdrukkingsmiddel. In de opeenvolgende han delingen van een pak je sigaretten te voor schijn te halen, de si- gare' aan te steken, de eerste trek te doen, verraadt de roker veel van zijn aard. De ma nier van een sigaret vast te houden en de rook er uit te zuigen is een taal op zichzelf; de keuze van het merk en de toebehoren van de roker ls weer een andere. De intellectueel en de arbeider roken de courante merken, de zakenman echte Ame rikaanse, de snob Egyp tische; de miljonair heeft een doosje luci fers bij zich, de jonge man is trots op zijn aansteker. Een sigaret aanbieden kan een vriendelijke geste zijn maar ook 'n opdringerige manier om kennis aan te kno pen. Om kort te gaan, roken is een spel, dat men, bewust of niet, speelt en dat ons ge deeltelijk bevrijdt van innerlijke spanningen. Aan dit aspect van het roken wordt niet ge noeg aandacht besteed en daarom geloven wij ook niet, dat de siga ret in de moderne sa menleving zal verdwij nen. "inds enkele jaren ech ter vragen medische onderzoekers zich - min of meer objectief af. of de sigaret schade lijk is. Door de univer sele populariteit van dit rolletje tabak in zijn papieren omhulsel aan- gespoord, hebben che mici en fysiologen on derzoekingen gedaan, die ongeveer drie jaar geleden een vrij over tuigend antwoord ga ven op hun vraag: Het verbrandingsproces van tabak produceert teren die schadelijk voor de gezondheid zijn. Zij stelden nogal veront rustende rapporten op over tabaksconsumptie met betrekking tot de longkanker. Hun argumenten De chemici zeiden: „Wanneer men rookt, krijgt men schadelijke stoffen naar binnen". De fysiologen zeiden: ,,U vermoeit de longen, de ogen, de mond en de tong, de tanden, de maag. het hart en de zenuwen. Daarenboven verarmt men zich aan vitaminen C wat de weerstand ondermijnt". Amerikaanse onderzoe kers werden beroemd doordat zij het bewijs leverden, dat bepaalde tabaxsteren, bij 38 van d 81 witte muizen, iie zij voor hun experi ment gebruikten, kan ker veroorzaakten. Tegenover 't misschien nogal overdreven alarm door deze onderzoekers geslagen, tegenover be- vooroordeelde of te snelli Interpretaties die hier over zijn gegeven willen wij een waarheid stellen als een koe... wij zijn geen witte muL zen! Een halve borrel aan een muls toege diend zou bijvoorbeeld ook bezwaarlijke gevol gen voor een muis heb ben. En indien men be weert. dat de instinc tieve afkeer van dieren voor de tabak 'n over tuigende aanwijzing van haar giftige uit werking is herinneren wij eraan, dat er geen kat is die mosterd lust Dit om de conclusietrek kers tot meer voorzich tigheid in hun oordelen aan te sporen. Experi menten op witte muizen openen wegen maar re sulteren niet in abso lute waarheden. Ontkennen dat tabak schadelijk ls Eerlijk gezegd weten wij er nog niet veel van. En gelse onderzoekers heb ben nogal veelzeggen de proefnemingen ver richt op niet-rokers van een grote industri ële stad en op ro kers van een andere stad. Het aantal geval len van longkanker la gen niet ver uit elkaar waaruit men zou kun nen afleiden, dat de luchtverontreiniging van de grote steden minstens zo schadelijk is als de tabak. In ieder geval geldt voor tabak zoals voor alles dat misbruik, ge vaarlijk blijft. Er bestaat een zekere hygiëne van de roker: Niet te vlug en niet te hard „trekken" en de «lgaret slechts drie kwart oproken! Wij wil len niemnad de sigaret aanbevelen en wij zou den er zelfs op staan, dat' de ouders de kin deren beneden de acht tien Jaar het xoken ver bieden. Toch moeten we ln alle objectiviteit toe geven, dat de sigaret voor vele nerveuze men sen een derivatief ls.

Leidse Courant | 1963 | | pagina 5