S)e Ccid4c(Soii/Ycmt PRESIDENT KENNEDY IN WEST-DUITSLAND „Uw vrijheid is onze vrijheid PAUSKRONING ZONDAG IN DE OPEN LUCHT MAANDAG 24 JUNI 1968 53e JAARGANG Directeur J. F J. M KOENS Hoofdiedakteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 3e KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Pauskroning in open lucht Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 26015, 25594 - Advwt. 2 9 8 2 8 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 10,65 p. v., 2,80 p. mud., i 8,25 p. kw., Franco p.p. j 8,75, Adv. 18 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 WONDERBARE GENEZING „Le Journal de la Grotte de Lour des" meldt dat de kerkelijke autori teiten de genezing te Lourdes van een Franse vtouw als een wonder er- kerM hebben. Ginette Nouvel leed aan een lever ziekte die als ongeneeslijk wordt be schouwd. In 1954 zij was toen 26 jaar werd zij ondergedompeld in het water voor de grot. Artsen stel den later vast dat zij genezen was. Ook het internationale medische co mité van Lourdes, een comité, waarin Franse en niet-Franse artsen van di verse religieuze schakeringen zitting hebben, verklaarde, dat het herstel van Ginette Nouvel niet langs na tuurlijke weg was geschied. Een vrijend paartje in Tulsa (Amerika), dat zich steeds in de on middellijke nabijheid van parkeer- meters opstelde, wekte de achter docht van een toeschouwer. Toen deze wat dichterbij kwam hoorde hij gerinkel van geldstukken. De ge waarschuwde politie vond het paar in het bezit van een valse sleutel en honderd dollar aan muntstukken. President Kennedy is zondag zijn reis door Europa, die tien dagen zal duren, in West-Duitsland begonnen. Hij landde zondagochtend op het vliegveld van Keulen, waar de Amerikaanse president door bondskanselier Adenauer en diens ministers-werd verwelkomd. Terwijl Kennedy het vliegtuig verliet klonken saluutschoten. Langs de weg van het vliegveld naar de stad stonden vele Westduitsers om de president, die was vergezeld door zijn minister van buitenlandse zaken, toe te juichen. Dr. De Kort formeert verder Het kabinet van de koningin deelt ede: op het programme, gevojgd door eeu Sjf S Mh d« onderhoud met bondspresident Lübke, J. W T p Jh' „roamu 4m0riiro(T«u0 rr-,^4 ju de formateur dr. W. L. P. M. de Kort een heildronk op Kennedy uitbracht, noemde diens bezoek „de grootste er kenning van onze politiek die men ons zou kunnen geven". De eerste dag van het bezoek van Kennedy werd besloten met 'n vuur werk. Maandagochtend stond een ge- sprek met bondskanselier Adenauer Paus Paulus VI, gefotografeerd tijdens het uitspreken van zijn eerste radiotoespraak vanuit de Sixtijnse kapel. Paus Paulus VI bad met menigte voor het eerst het Engel des Heren Zondagmiddag om 12 uur heeft Paus Paulus VI voor de eerste maal in Zijn Pontificaat gezamenlijk met de menigte op het St. Pietersplein het Engel des Heren gebeden. Na het gebed bleef Hij nog enkele minuten voor het venster van Zijn bibliotheek om tenslotte kardinaal-aartsbisschop Suenens van Mechelen ook voor het venster te wenken. Kardinaal Suenens was de laatste van de vier kardinalen, die Paus Paulus zondagochtend in particuliere audiëntie had ontvangen. Het waren Spellman van New York, Boston en dan Suenens van Mechelen. Erkenning van Adenauers politiek Ruffini van Palermo, Cushing i Zaterdag al reed Paus het Vaticaan uit Vele tienduizenden mensen hadden Diplomatique bij de H. Stoel, zich tegen twaalven op het St. Pie tersplein verzameld. De luiken voor de Pauselijke vertrekken bleven ech ter dicht, zodat niemand wist of de Bondskanselier Adenauer zei in een begroetingstoespraak het bezoek van de president van de Verenigde Staten te beschouwen als een be langrijke politieke daaid in het be lang van de eeniheid van het Weste lijke bondgenootschap. In zijn antwoord zei Kennedy: „Wij zijn bondgenoten en de enige oorlog die wij zoeken is die tegen armoede, lo" honger, ziekte en onwetendheid. Uw om 12 uur het CorpiS vriihe|d Ls iedere i de H Stoel aanval op uw grondgebied is een aanval op ons." In Keulen woonden Kennedy en Adenauer een Hoogmis bij. Beide staatslieden reden later naar Bonn, waar eveneens velen waren i Maandag begint de routine van het Pausschap geleidelijk aan vorm te krijgen. Paulus VI ontvangt dan melijk de clerus van Rome ochtenduren Brieven aan de staatshoofden. vredeskorps zal bijwonen. In de loop gesprek met Adenauer. Daarna zal hij een persconferentie geven. Des avonds biedt de president zijn gast- w heren een diner aan. Tijdens zijn bezoek van vier dagen aan West-Duitsland zal de Ameri kaanse president in Bonn, de Ame rikaanse Legerbasis Hanau, in Frank furt, Wiesbaden en West-Berlijn ver blijven. Daarna zal hij Ierftand, Groot- Brittannië en Italië bezoeken. van de middag volgt wederom een k iSST t «sore-k met ArlPilmPr Daarna ral De Kort lijn format,e-arb«id op basis van vier partijen voortzet. Het rassenconflict in Amerika De 42 jaar oude Byron de la Beck- with, een oude marineman, die het beroep van vertegenwoordiger uit oefent, is in de nacht van zaterdag op zondag te Jackson (V.S.) door de Het conservatieve Franse dagblad ff.ar.resteerd- m Hij wordt beschuldigd van moord op de negerleider Medgar Evers, die FRANKRIJK GEMEDEN pese reis Frankrijk liks" lait liggen J2,J™ da°°r een sluiPschuttcr „bedroevend en verontrustend" Vol- werd vermoord. gens de schrijver van het artikel, de vroegere Franse ambassadeur in Bonn, André Poncet, hadden rege- Maatregel van Kennedy In een zaterdag door president Al eerder heeft de Paus de staats- Paus wel zou verschijnen. Enkele hoofden persoonlijk van Zijn verkie- minuten voor het middaguur werden zing in kennis gesteld. Wanneer Hij de luiken geopend voor de particu- die brieven ondertekent is het meest- liere bibliotheek van de Paus en daar al de eerste keer, dat Hij Zijn nieu- jlus VI in de ven- we handtekening plaatst. erdragende, eer- Het eerste telegram, dat in Zijn biedige stem bad Hij het -Angelus pontificaat is uitgezonden, was van leerd hebben in Christus te geloven voor om dan een paar minuten lang persoonlijk karakter en gericht aan en Zijn Kerk lief te hebben, voor U1 •-~n wuiven met gebaren, dde de beide broers van de Paus. Het jullie de eerste apostolische zegen Pius XII herinneren. d~.*_ w ringswoordvoerders bij de parlemen- Kennedy ondertekend besluit is be- taire behandeling van het Frans- paald, dat de federale regering geen Duitse verdrag krachtig Frankrijks betalingen meer zal doen aan de uit trouw aan de Atlantische Gemeen- voerders van werken, die hun blanke- sehap uitgesproken. „Als deze trouw en negerarbeiders niet op gelijke voet echter net zo krachtig was bewezen behandelen. Dit geldt met name voor als zij is uitgesproken zou men niet de uitvoerders van openbare werken, zien, dat de Amerikaanse president zoals firma's die zich met wegenaan- op zijn Europese reis, Bonn, Berlijn, leg en bijv. de bouw van scholen en Londen en Rome aandoet en Parijs bruggen bezig houden, mijdt. Dit is een bedroevend en ver- Indien een ondernemer blijft wei- gestroomd om de Amerikaanse gast Kennedy in een toespraak zei, dat ontrustend gezicht voor allen die geren zijn negerarbeiders op voet van te verwelkomen. de Westelijke bondgenoten profijt vasthouden aan de gedachte dat de gelijkheid met de blanke werkne- Des avonds werd in de kanselarij moeten trekken uit 't feit, dat, hoe- veiligheid van het Westen alleen kan mers te behandelen, kan de federale een officieel banket gegeven, waar wel de vijand steeds voor de deur worden verzekerd door de deelne- regering het met hem gesloten con- staat, de dreiging niét meer zo sterk ming aan de Verenigde Staten en de tract geheel of gedeeltelijk opzeggen, is. heohte solidariteit van de vrije we- De Westduitse bondskanselier, die reld," aldus het artikel in Le Figaro. Auto's en taxi's, die mensen naar en familie, het Sint Pietersplein hadden ge bracht, zorgden voor een oorverdo vend lawaai met hun claxons. Zaterdagmiddag heeft Paulus VI reeds het Vaticaan verlaten. Hij bracht toen een bezoek aan het Spaanse college aan de Via Apolli- nare in Rome, waar de Spaanse kar dinaal-primaat Pla y Deniel ziek ligt. Deze kardinaal heeft gedurende het Conclaaf zijn cel niet kunnen ver laten en heeft vanaf het bed zijn stem uitgebracht. Op de terugweg naar zijn appartementen heeft Paus Paulus VI een kort bezoek gebracht aan de crypte onder de St. Pieter, waar Hij heeft gebeden aan het graf van Paus Johannes XXIH en andere Pausen. Dezelfde middag bracht Hij eveneens een kort bezoek aan de Russische metropoliet Slipyi, die in het Vaticaan woont. luidt: „Beste Ludovico en Francesco van de steeds met jullie verbonden Nieuwe moord Een ambtenaar van een Ameri kaanse federale handelscommissie, Quinton Davis, is in de nacht van za terdag op zondag op de autoweg tus sen Washington en Baltimore ver moord. Davis, een neger, reed in een auto toen hij van een passerende wagen uit werd beschoten. Hij was reeds overleden toen zijn chauffeur bij een politiepost aankwam. De da ders zijn spoorloos. Radio Vaticaan heeft zondag bekend gemaakt, dat de Pauskroning vol gende week zondagavond in de open lucht tegenover de Sint Pieter zal worden gehouden. Normaal vindt de uitgebreide ceremonie 's morgens in n.. de Sint Pieter plaats; alleen de kroning zelf gebeurt dan op het balkon DUmmer bestaat Uit 12 pagina S van de basiliek. Door de kroning van Paus Paulus VI nu 's avonds in de openlucht te houden worden twee problemen opgelost. De inwoners van Rome zullen de plechtigheid ongehinderd door de warmte kannen bijwonen en de tribunes die in het middenschip van de Sint Pieter zijn gebouwd in verband met het Concilie, behoeven niet te worden afgebroken. Zuidwesten wind Na de middaghitte Ongelukje met pauselijke auto Ongeveer 100.000 mensen hebben zondag paus Paulus VI toegejuicht, toen deze voor het De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het afgelopen weekeinde werd het weer in gunstige zin beïnvloed door een zwakke rug van hoge luchtdruk. auto van de paus is zaterdag- Er kwamen opklaringen voor de de avond beschadigd toen de wagen buiïgheid werd vrijwel onderdrukt, langs een kant van een nauwe in- De rug van hoge luchtdruk wordt ge- lT7^a^vi^fbeenplaats van het volgd door een oceaandepressie., zegenen. De paus verscheen raam van de officiële vertrekken op de tweede verdieping. De Berlijnse muur enkele honderden kilometers ten westen van Schotland was aange- - paus, iatc *uvn vwi' net ee ten Vatikaanstad bevond, liet gen stoppen en stapte uit. Het bë- komen. zoek van de paus aan het college gold Het erbij behorende regengebied zieke kardinaal-aartsbisschop van bedekte vanochtend een groot deel Toleod, Pla y Demel. van Engeland en de Noordzee. Het Van de zijde van het Vatikaan is nam toen evenwel in betekenis af. De later vernomen, dat de auto van de depressie bewoog vanochtende nog paus sleohts licht werd beschadigd, maar langzaam. De komende 30 uur De paus kon ermede naar het Vati- zal de depressie in ons land zuid westelij ke winden veroorzaken, waar- De aankomst van president Kennedy op het vliegveld Keulen-Wahn voor zijn bezoek aan de Duitse bondsrepubliek: een moment tijdens de begroe tingstoespraak van bondskanselier Adenauer. Zaterdag zijn vier Oostduitse grens- - wachten naar West-Berlijn uitgewe- an uëkeren. ken. zo deelt de politie van het wes telijke stadsdeel mee. Ook een Oost duitse tolbeambte stak de grens over. Zij waren nog net op tijd, want zon dag hebben communistische grens wachten de laatste hand gelegd aan een drie meter hoge prikkeldraad versperring, die de 100 meter brede strook langs de muur, die tot verbo- den gebied is verklaard, van de rest maandag voor een officieel bezoek van Oost-Berlijn scheidt. van dne dagen per vliegtuig in de Pakistaanse hoofdstad Karatsji aan gekomen. Volgens het Indonesische Bij Rosenheim in Beieren zijn persbureau Antara zal Soekarno zondag zeven mensen om het leven waarschijnlijk ook een bezoek bren- gekomen, toen de twee auto's waarin gen aan West-Duitsland. Hij zal zij zaten met elkaar in botsing kwa- trachten van dit land 48 miljoen mark men en in brand vlogen. De inzit- te lenen voor de bouw van hoogovens tenden kwamen in de vlammen om. in Zuid-Sumatra, SOEKARNO OP WERELDREIS President Soekarno van Indonesië bij de kans op enkele buien groter wordt. In de temeratuur komt maar weinig verandering. ZON- EN MAANSTANDEN Hoogwaterstanden 25 Juni: v.m. 5.41; rum. 18.09. KORRELTJE Hoe goed gij leeft is van belang, niet hoe lang. (Seneoa)

Leidse Courant | 1963 | | pagina 1